23.8.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 228/1


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL, EURATOM) nr 741/2012,

11. august 2012,

millega muudetakse protokolli Euroopa Liidu Kohtu põhikirja kohta ja selle I lisa

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 257 esimest ja teist lõiku ning artikli 281 teist lõiku,

võttes arvesse Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 106a lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Kohtu taotlust,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni arvamust,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Selleks et suurendada kõigi kohtunike osavõttu Euroopa Kohtu suurkoja otsuste tegemisest, tuleb suurendada selles koosseisus osaleda võivate kohtunike arvu ja muuta kehtetuks nõue, et selles osalevad regulaarselt kõik viiest kohtunikust koosnevate kodade esimehed.

(2)

Suurkoja ja täiskogu kvoorumit tuleks seetõttu muuta.

(3)

Euroopa Kohtu presidendi ja üldkohtu presidendi töökoormuse suurenemise tõttu tuleb luua mõlemas kohtus asepresidendi ametikoht; asepresidendi kohustus on abistada presidenti tema ülesannete täitmisel.

(4)

Kuna üldkohtu pädevus on alates moodustamisest järk-järgult suurenenud, esitatakse talle pidevalt üha rohkem kohtuasju.

(5)

Üldkohtule esitatavaid kohtuasju on igal aastal rohkem, kui ta suudab lahendada, mistõttu suureneb oluliselt kohtu menetluses olevate kohtuasjade arv ning pikeneb menetluste kestus.

(6)

Üldkohtu suurest töökoormusest tingitud viivitustega tuleb pidevalt tegelda ning seetõttu on asjakohane võtta vajalikud meetmed enne üldkohtu liikmeskonna osalist uuendamist 2013. aastal.

(7)

Pidades silmas Euroopa Kohtu liikmeskonna osalist uuendamist 7. oktoobril 2012 ja kooskõlas Euroopa Liidu Kohtu presidendi 8. mai 2012. aasta kirjaga tuleks esimese sammuna võtta vastu vaid Euroopa Kohtu ja üldkohtu korraldust puudutavad põhikirja muudatused. Euroopa Kohtu esitatud taotluse üldkohtu liikmeskonda puudutav osa tuleks hiljem läbi vaadata.

(8)

Avaliku teenistuse kohut puudutavad muudatused tuleks võtta vastu koos Euroopa Kohut puudutavate muudatustega, kuna avaliku teenistuse kohtu nõuetekohase toimimise tagamiseks on vaja kiiresti lahendus leida.

(9)

Selleks et erikohtud saaksid rahuldavalt oma tööd jätkata, kui puudub mõni kohtunik, kellel olenemata sellest, et ta ei ole püsivalt töövõimetu, ei ole pika aja jooksul võimalik osaleda kohtuasjade lahendamisel, tuleb ette näha nende kohtute juurde asenduskohtunike määramise võimalus.

(10)

Seega tuleks vastavalt muuta protokolli nr 3 (Euroopa Liidu Kohtu põhikirja kohta) ja selle I lisa,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Protokolli nr 3 (Euroopa Liidu Kohtu põhikirja kohta) muudetakse järgmiselt.

1)

Lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 9a

Kohtunikud valivad endi seast kolmeks aastaks Euroopa Kohtu presidendi ja asepresidendi. Neid võib tagasi valida.

Asepresident abistab presidenti kodukorras ette nähtud tingimustel. Ta asendab presidenti, kui viimasel pole võimalik kohal viibida või kui presidendi ametikoht on täitmata.”

2)

Artikli 16 teine lõik asendatakse järgmisega:

„Suurkoda koosneb viieteistkümnest kohtunikust. Selle eesistujaks on Euroopa Kohtu president. Suurkotta kuuluvad veel Euroopa Kohtu asepresident ja kodukorras ette nähtud tingimustel kolm viiest kohtunikust koosneva koja esimeest ning teised kohtunikud.”

3)

Artikli 17 kolmas ja neljas lõik asendatakse järgmisega:

„Suurkoja otsused on kehtivad üksnes siis, kui kohal on vähemalt üksteist kohtunikku.

Euroopa Kohtu täiskogu otsused on kehtivad üksnes siis, kui kohal on vähemalt seitseteist kohtunikku.”

4)

Artikli 20 neljas lõik asendatakse järgmisega:

„Suuline menetlus hõlmab Euroopa Kohtu poolt esindajate, nõustajate ja advokaatide ning kohtujuristi ettepaneku ärakuulamist ning vajaduse korral tunnistajate ja ekspertide ärakuulamist.”

5)

Artikli 39 teine lõik asendatakse järgmise kahe lõiguga:

„Esimeses lõigus osutatud pädevust võib kodukorras sätestatud tingimusel teostada Euroopa Kohtu asepresident.

Kui presidendil ja asepresidendil pole võimalik kohal viibida, asendab neid teine kohtunik kodukorras sätestatud tingimustel.”

6)

Artikli 47 esimene lõik asendatakse järgmisega:

„Artikli 9 esimest lõiku, artikleid 9a, 14 ja 15, artikli 17 esimest, teist, neljandat ja viiendat lõiku ning artiklit 18 kohaldatakse üldkohtu ja selle liikmete suhtes.”

7)

Artiklisse 62c lisatakse järgmine lõik:

„Euroopa Parlament ja nõukogu, toimides Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 257 kohaselt, võivad määrata erikohtutesse asenduskohtunikke, et täita puuduvate kohtunike kohti, kellel vaatamata sellele, et nad ei ole püsivalt töövõimetud, ei ole pika aja jooksul võimalik kohtuasjade lahendamisel osaleda. Sellisel juhul sätestavad Euroopa Parlament ja nõukogu asenduskohtunike ametisse nimetamise tingimused, nende õigused ja kohustused, nende ametikohustuste täitmist reguleerivad üksikasjalikud eeskirjad ja nende ametikohustuste täitmise lõpetamise aluseks olevad asjaolud.”

Artikkel 2

Protokolli nr 3 (Euroopa Liidu Kohtu põhikirja kohta) I lisa artikli 2 kehtiv tekst muutub lõikeks 1 ning sellele lisatakse järgmine lõige:

„2.   Lisaks lõike 1 esimeses lõigus osutatud kohtunikele nimetatakse ametisse asenduskohtunikud, et asendada puuduvaid kohtunikke, kellel vaatamata sellele, et nad ei ole püsivalt töövõimetud, ei ole pika aja jooksul võimalik kohtuasjade lahendamisel osaleda.”

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamisele järgneva kuu esimesel päeval.

Artikli 1 punkte 1, 2, 3, 5 ja 6 kohaldatakse alates esimesest kohtunike osalisest väljavahetamisest vastavalt protokolli nr 3 (Euroopa Liidu Kohtu põhikirja kohta) artikli 9 esimesele lõigule.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 11. august 2012

Euroopa Parlamendi nimel

president

M. SCHULZ

Nõukogu nimel

eesistuja

A. D. MAVROYIANNIS


(1)  Euroopa Parlamendi 5. juuli 2012. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 24. juuli 2012. aasta otsus.