12.10.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 267/1


NÕUKOGU RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 1002/2011,

10. oktoober 2011,

millega rakendatakse määruse (EL) nr 359/2011 (mis käsitleb teatavate isikute, üksuste ja asutuste vastu suunatud piiravaid meetmeid seoses olukorraga Iraanis) artikli 12 lõiget 1

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 12. aprilli 2011. aasta määrust (EL) nr 359/2011, mis käsitleb teatavate isikute, üksuste ja asutuste vastu suunatud piiravaid meetmeid seoses olukorraga Iraanis, (1) eriti selle artikli 12 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 12. aprillil 2011 vastu määruse (EL) nr 359/2011.

(2)

Arvestades, et inimõiguste rikkumised Iraanis jätkuvad, tuleks kanda täiendavad isikud määruse (EL) nr 359/2011 I lisas esitatud loetellu isikutest, üksustest ja asutustest, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Käesoleva määruse lisas esitatud isikud kantakse määruse (EL) nr 359/2011 I lisas esitatud loetellu.

Artikkel 2

Käeolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Luxembourg, 10. oktoober 2011

Nõukogu nimel

eesistuja

C. ASHTON


(1)  ELT L 100, 14.4.2011, lk 1.


LISA

Artiklis 1 osutatud isikute loetelu

Isikud

 

Nimi

Tuvastamisandmed

Põhjendus

Nimekirja kandmise kuupäev

1.

ABBASZADEH-MESHKINI, Mahmoud

 

Siseministeeriumi poliitikakujundaja.

Poliitiliste parteide ja rühmituste tegevust käsitleva seaduse artikli 10 komitee esimehena vastutab ta meeleavalduste ja muude avalike ürituste korraldamiseks loa andmise ning poliitiliste parteide registreerimise eest.

2010. aastal katkestas ta Mousaviga seotud kahe reformimeelse poliitilise partei – Iraani Islamistlik Osalusrinne (Islamic Iran Participation Front) ja Mujahideeni Islamirevolutsiooni Organisatsioon (Islamic Revolution Mujahedeen Organization) tegevuse

Alates 2009. aastast on ta järjekindlalt ja pidevalt keeldunud andmast luba mis tahes valitsusvälisteks kogunemisteks, keelates seega kasutada põhiseaduslikku õigust meelt avaldada, mis on viinud paljude rahumeelsete meeleavaldajate vahistamiseni ning on vastuolus kogunemisvabadusega.

Lisaks keeldus ta 2009. aastal andmast opositsioonile luba korraldada presidendivalimiste ajal toimunud meeleavalduste käigus tapetud inimestele pühendatud mälestustseremoonia.

10.10.2011

2.

AKBARSHAHI, Ali-Reza

 

Teherani politseiülem.

Vastavalt valimisjärgsete mahasurumiste tunnistajate poolt Human Rights Watchile esitatud teabele vastutab tema juhitav politseiüksus kahtlusaluste kohtuvälise vägivaldse kohtlemise eest vahistamise ja eelvangistuse ajal.

Teherani politsei oli seotud Teherani ülikooli ühiselamutele 2009. aasta juunis korraldatud reididega, mille käigus politsei ja Basij tekitasid Iraani parlamendi (Majlis) komisjoni teatel vigastusi rohkem kui sajale tudengile.

10.10.2011

3.

AKHARIAN, Hassan

 

Karadjis asuva Radjaishahri vangla 1.osakonna ülem.

Mitmed endised kinnipeetavad on teada andnud piinamise kasutamisest ning sellest, et ta on andnud korraldusi takistada kinnipeetavatele arstiabi andmist. Ühe Radjaishahri vangla kinnipeetava tunnistuse kohaselt peksid kõik vangivalvurid teda jõhkralt Akhariani täielikul teadmisel.

Samuti on Akhariani ametiajal registreeritud vähemalt ühe kinnipeetava (Mohsen Beikvand) surm.

10.10.2011

4.

AVAEE, Seyyed Ali-Reza (teise nimega AVAEE, Seyyed Alireza)

 

Teherani kohtusüsteemi juht.

Teherani kohtusüsteemi juhina on ta olnud vastutav inimõiguste rikkumiste, meelevaldsete vahistamiste, kinnipeetavate õiguste rikkumiste ning hukkamiste arvu suurenemise eest.

10.10.2011

5.

BANESHI, Jaber

 

Shirazi prokurör.

Vastutab surmanuhtluse liigse ja üha sagedasema kasutamise eest, olles langetanud kümneid surmaotsuseid. Prokurör 2008. aasta Shirazi pommijuhtumiga seotud kohtuasjas, mida režiim kasutas selleks, et määrata surmanuhtlus mitmetele režiimi vastastele.

10.10.2011

6.

Kindralmajor dr FIRUZABADI, Seyyed Hasan (teise nimega kindralmajor dr FIRUZABADI, Seyed Hassan; kindralmajor dr FIROUZABADI, Seyyed Hasan; kindralmajor dr FIROUZABADI, Seyed Hassan)

Sünnikoht: Machhad.

sünniaeg: 3.2.1951

Iraani ühendatud relvajõudude ülem. Ka kõrgeima riikliku julgeolekunõukogu liige.

Kõrgeim väejuht, kes vastutab kõigi sõjaväeüksuste ja kogu militaarpoliitika juhtimise eest, sealhulgas Islami Revolutsiooniline Kaardivägi (IRGC) ja politsei. Tema ametliku käsuliini all panid relvajõud toime rahumeelsete meeleavaldajate julma represseerimist, samuti nende massilist kinnipidamist.

10.10.2011

7.

GANJI, Mostafa Barzegar

 

Qomi peaprokurör.

Vastutab kümnete õigusrikkujate meelevaldse kinnipidamise ja väärkohtlemise eest Qomis. Osales õiglase kohtumenetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele, mis on toonud kaasa hukkamiste arvu järsu suurenemise alates aasta algusest.

10.10.2011

8.

HABIBI, Mohammad Reza

 

Isfahani aseprokurör.

Osales menetlustes, milles jäeti kostjatele tagamata õiglane kohtumõistmine – näiteks Abdollah Fathi juhtum, kes hukati 2011. aasta mais pärast seda, kui Habibi eiras 2010. aasta märtsis toimunud kohtuistungil tema õigust saada ära kuulatud ning tema vaimse tervisega seotud probleeme.

Seetõttu osales ta õiglase kohtumenetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele, mis on toonud kaasa hukkamiste arvu järsu suurenemise alates aasta algusest.

10.10.2011

9.

HEJAZI, Mohammad

Sünnikoht: Ispahan

sünniaeg: 1956

IRGC Sarollah vägede juht Teherani piirkonnas, endine Basij vägede juht.

Sarollah vägedel oli valimisjärgsetel mahasurumistel keskne osa.

Mohammad HEJAZI oli 26. juunil 2009 tervishoiuministeeriumile saadetud kirja autor, milles keelati avalikustada kõigi isikute dokumente või tervisekaarte, kes olid saanud viga või sattunud haiglasse valimisjärgsete sündmuste käigus, soovides nii toimunut varjata.

10.10.2011

10.

HEYDARI, Nabiollah

 

Iraani lennujaama politsei juht.

Tal on alates 2009. aasta juunist olnud oluline osa pärast meeleavalduste mahasurumise algust riigist põgeneda üritanud Iraani meeleavaldajate kinnipidamisel Imam Khomeini rahvusvahelises lennujaamas, sealhulgas lennujaama rahvusvahelisel alal.

10.10.2011

11.

JAVANI, Yadollah

 

IRGC poliitilise büroo juhataja.

Oli üks esimesi kõrgemaid ametnikke, kes nõudsid Moussavi, Karroubi ja Khatami vahistamist. Ta on korduvalt toetanud vägivalla ning karmi ülekuulamistaktika kasutamist valimiste järel meelt avaldanute suhtes (õigustades videolindile salvestatud ülestunnistusi), sealhulgas andnud IRGC-le ja Basij’le saadetud avaldustes korraldusi dissidentide kohtuväliseks väärkohtlemiseks.

10.10.2011

12.

JAZAYERI, Massoud

 

Iraani ühendatud relvajõudude ülema asetäitja, kes vastutab kultuuriasjade eest (riigikaitse avalike suhete peakorter).

Ta tegi relvajõudude ülema asetäitjana aktiivselt koostööd represseerimisel. Ta hoiatas ajalehele „Kayhan” antud intervjuus, et Iraanis ja väljaspool Iraani on tuvastatud mitmeid meeleavaldajaid ning nendega tegeletakse siis, kui selleks saabub õige aeg. Ta on kutsunud avalikult üles välisriikide massiteabevahendite ja Iraani opositsiooni represseerimisele. 2010. aastal nõudis ta, et valitsus võtaks vastu rangemad seadused välisriikide meediakanalitega koostööd tegevate iraanlaste suhtes.

10.10.2011

13.

JOKAR, Mohammad Saleh

 

Tudengite Basij vägede komandör.

Sellel ametikohal oli ta aktiivselt kaasatud meeleavalduste mahasurumisse koolides ja ülikoolides ning aktivistide ja ajakirjanike kohtuvälisesse kinnipidamisse.

10.10.2011

14.

KAMALIAN, Behrouz

Sünnikoht: Teheran

sünniaeg: 1983

IRGCga seotud Ashiyaneh küberüksuse juht.

Behrouz Kamaliani asutatud Ashiyaneh Digital Security vastutab nii riigisisese opositsiooni ja reformistide kui ka välisriikide institutsioonide vastu küberkeskkonnas toime pandud intensiivsete mahasurumiste eest. 21. juunil 2009 postitati revolutsioonilise kaardiväe küberkaitse üksuse veebisaidile inimeste näopildid, mis on väidetavalt tehtud valimisjärgsete meeleavalduste ajal. Sellele oli lisatud üleskutse iraanlastele tuvastada mässajad.

10.10.2011

15.

KHALILOLLAHI, Moussa (teise nimega KHALILOLLAHI, Mousa)

 

Tabrizi prokurör.

Ta on kaasatud Sakineh Mohammadi-Ashtiani kohtuasja ning on korduvalt väljendanud vastuseisu tema vabastamisele, lisaks aitas ta kaasa õiglase kohtumõistmise õiguse rängale rikkumisele.

10.10.2011

16.

MAHSOULI, Sadeq (teise nimega MAHSULI, Sadeq)

Sünnikoht: Oroumieh (Iraan)

sünniaeg: 1959/60

Endine siseminister kuni 2009. aasta augustini.

Siseministrina kontrollis Mahsouli kõigi politseijõudude, siseministeeriumi turvatöötajate ja erariietes töötavate agentide tegevust. Tema juhtimise all ründasid nimetatud jõud 14. juunil 2009 Teherani Ülikooli ühiselamuid ning piinasid tudengeid ministeeriumi keldris (keldri kurikuulus 4. korrus). Politsei väärkohtles teisi meeleavaldajaid rängalt Kahrizaki kinnipidamiskeskuses, mis toimus Mahsouli kontrolli all.

10.10.2011

17.

MALEKI, Mojtaba

 

Kermanshahi prokurör.

Vastutab surmanuhtluste arvu järsu suurenemise eest, sealhulgas ühel päeval, 3. jaanuaril 2010, Kermanshahi keskvanglas kohtunik Maleki süüdimõistva otsuse alusel läbi viidud seitsme isiku ülespoomise eest. Ta vastutab seetõttu surmanuhtluse liigse ja üha sagedasema kasutamise eest.

10.10.2011

18.

OMIDI, Mehrdad

 

Iraani politsei arvutikuritegude üksuse juht.

Vastutab internetti kasutavate reformistide ja poliitiliste vastaste osas läbi viidud tuhandete uurimiste ja nende suhtes esitatud süüdistuste eest. Vastutab seega tõsistele inimõiguste rikkumistele juhtimise eest, represseerides isikuid, kes võtavad sõna oma seaduslike õiguste, sealhulgas sõnavabaduse kaitseks.

10.10.2011

19.

SALARKIA, Mahmoud

 

Teherani vanglaküsimuste peaprokuröri asetäitja.

Vastutab otse süütute ja rahumeelsete meeleavaldajate ning aktivistide suhtes välja antud paljude vahistamismääruste eest. Mitmetest inimõiguste kaitsjate aruannetest ilmneb, et peaaegu kõiki vahistatud isikuid peetakse tema korraldusel erineva ajavahemiku jooksul kinni isoleeritult, võimaldamata neile juurdepääsu oma advokaadile või perele, ning ilma süüdistust esitamata, mis sageli võrdub sunniviisilise kadumisega. Sageli ei teavitata nende perekonda vahistamisest.

10.10.2011

20.

SOURI, Hojatollah

 

Evini vanglaülemana vastutab ta selles vanglas toime pandud inimõiguste tõsiste rikkumiste eest, nagu peksmine, vaimne väärkohtlemine ja seksuaalne kuritarvitamine.

Eri allikatest pärit järjepideva teabe kohaselt on piinamine Evini vanglas tavapärane. 209. osakonnas peetakse paljusid aktiviste kinni nende rahumeelse valitsusevastase tegevuse eest.

10.10.2011

21.

TALA, Hossein (teise nimega TALA, Hosseyn)

Iraani tubaka- tööstuse juht.

Teherani provintsi kindralkuberneri asetäitja („Farmandar”) kuni septembrini 2010, vastutab eelkõige politseijõudude sekkumise eest ning seega meeleavaldajate represseerimise eest.

Ta sai 2010. aasta detsembris auhinna osaluse eest valimistejärgses represseerimises.

10.10.2011

22.

TAMADDON, Morteza (teise nimega TAMADON, Morteza)

Sünnikoht: Shahr Kord-Ispahan

sünniaeg: 1959

Teherani provintsi IRGC kindralkuberner, Teherani provintsi riikliku julgeolekunõukogu juht.

Oma ametikohal kuberneri ja Teherani provintsi riikliku julgeolekunõukogu juhina vastutab ta igasuguste repressioonide eest, sealhulgas poliitiliste meeleavalduste mahasurumise eest alates 2009. aasta juunist. On teada, et ta on isiklikult seotud opositsiooniliidrite Karroubi ja Moussavi tagakiusamisega.

10.10.2011

23.

ZEBHI, Hossein

 

Iraani peaprokuröri asetäitja.

Vastutab valimisjärgsete meeleavaldustega seotud mitmete kohtuasjade eest.

10.10.2011

24.

BAHRAMI, Mohammad-Kazem

 

Relvajõudude kohtusüsteemi juht.

Osales rahumeelsete meeleavaldajate represseerimises.

10.10.2011

25.

HAJMOHAMMADI, Aziz

 

Evini kohtu esimese sektsiooni endine kohtunik ning alates sellest Teherani provintsi kriminaalkohtu 71.

osakonna kohtunik. On juhtinud mitmeid kohtuprotsesse meeleavaldajate vastu, eelkõige 2010. aasta jaanuaris kinni peetud õpetaja Abdol-Reza Ghanbari vastu, kellele määrati tema poliitilise tegevuse eest surmanuhtlus. Hiljuti loodi Evini vanglasse Evini esimese astme kohus, mille loomist toetas Jafari Dolatabadi 2010. aasta märtsis. Selles vanglas toimub teatavate kinnipeetavate isoleerimine ja väärkohtlemine ning neid sunnitakse andma valetunnistusi.

10.10.2011

26.

BAGHERI, Mohammad-Bagher

 

Lõuna-Khorāsāni provintsi kohtuadministratsiooni aseesimees, vastutab kriminaalpreventsiooni eest.

Lisaks sellele, et ta kiitis 2011. aasta juunis heaks 140 surmanuhtluse läbiviimise ajavahemikus 2010. aasta märtsist kuni 2011. aasta märtsini, viidi samal ajavahemikul salaja läbi veel ligikaudu 100 hukkamist samas Lõuna-Khorāsāni provintsis, ilma et sellest oleks teavitatud perekondi või advokaate.

Seetõttu on ta kaassüüdlane õiglase kohtumenetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele.

10.10.2011

27.

BAKHTIARI, Seyyed Morteza

Sünnikoht: Mashad (Iraan)

sünniaeg: 1952

Justiitsminister, endine Isfahani kindralkuberner ning riiklike vanglate organisatsiooni dirketor (kuni 2004. aasta juunini).

Justiitsministrina oli tal võtmeroll Iraani diasporaa ähvardamisel ja tagakiusamisel, luues erikohtu, mis tegeleb konkreetselt riigist väljaspool elavate iraanlastega. Teherani prokuröri kaasabil määratakse kaks esimese astme kohtu ja apellatsioonikohtu osakonda ning mitu madalama astme kohtu osakonda tegelema väljarännanud isikute juhtumitega.

10.10.2011

28.

Dr HOSSEINI, Mohammad (teise nimega dr HOSSEYNI, Seyyed Mohammad; Seyed, Sayyed ja Sayyid)

Sünnikoht: Rafsanjan, Kerman

sünniaeg: 1961

Kultuuri- ja islamijuhtimise minister alates 2009. aasta septembrist.

Endise IRGC liikmena osales ta ajakirjanike represseerimises.

10.10.2011

29.

MOSLEHI, Heydar (teise nimega MOSLEHI, Heidar; MOSLEHI, Haidar)

Sünnikoht: Isfahan (Iraan)

sünniaeg: 1956

Jälitustegevuse minister.

Tema juhtimisel on luureministeerium jätkanud meeleavaldajate ja dissidentide ulatuslikku meelevaldset kinnipidamist ja tagakiusamist. Luureministeerium juhib jätkuvalt Evini vangla 209. osakonda, kus peetakse paljusid aktiviste kinni nende rahumeelse valitsusevastase tegevuse eest. Luureministeeriumi ülekuulajad on 209. osakonna kinnipeetavaid peksnud ning neid vaimselt väärkohelnud ja seksuaalselt kuritarvitanud. Jälitusteabe ministrina vastutab Moslehi kinnipeetavate jätkuva väärkohtlemise eest.

10.10.2011