21.10.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 277/1


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS nr 938/2010/EL,

20. oktoober 2010,

millega antakse Moldova Vabariigile makromajanduslikku finantsabi

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artiklit 212,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Moldova Vabariigi (edaspidi Moldova) ja Euroopa Liidu suhete arengu aluseks on Euroopa naabruspoliitika. 2005. aastal leppisid ühendus ja Moldova kokku Euroopa naabruspoliitika tegevuskavas, milles on seatud ELi ja Moldova vaheliste suhete arengu keskpika perioodi eesmärgid. Selliseid kahepoolseid suhteid tugevdab veelgi hiljuti algatatud idapartnerluse projekt. 2010. aasta jaanuaris algasid Euroopa Liidu ja Moldova vahel läbirääkimised, et sõlmida assotsieerimisleping, mis asendaks senise partnerlus- ja koostöölepingu.

(2)

Rahvusvaheline finantskriis on mõjutanud Moldova majandust väga raskelt, muu hulgas on drastiliselt vähenenud SKP, kahanenud eelarvetulu ja kasvanud vajadus välisrahastamise järele.

(3)

Moldova majanduse stabiliseerimist ja elavdamist toetab Rahvusvahelise Valuutafondi finantsabi. Moldovaga seotud Rahvusvahelise Valuutafondi rahastamiskokkulepe kiideti heaks 29. jaanuaril 2010.

(4)

Halveneva majandusolukorra ja tulevikuväljavaadete tõttu on Moldova palunud ka liidult makromajanduslikku finantsabi.

(5)

Et ka 2010. ja 2011. aastal on Moldova maksebilanss tõenäoliselt puudujäägis, tuleb makromajanduslikku finantsabi pidada praeguses eriolukorras asjakohaseks vastuseks Moldova taotlusele toetada koostoimes Rahvusvahelise Valuutafondi käimasoleva programmiga majanduse stabiliseerumist. Sellest makromajanduslikust finantsabist tuleks ühtlasi leevendada Moldova riigieelarve vajadust välisrahastamise järele.

(6)

Liidu makromajanduslik finantsabi ei peaks mitte üksnes täiendama Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapanga programme ja vahendeid, vaid tagama liidu osaluse lisandväärtuse.

(7)

Komisjon peaks tagama, et liidu makromajanduslik finantsabi on õiguslikult ja olemuslikult kooskõlas välistegevuse erinevate valdkondade meetmete ja liidu muu asjaomase poliitikaga.

(8)

Liidu makromajandusliku finantsabiga seotud konkreetsete eesmärkidega tuleks suurendada tõhusust, läbipaistvust ja vastutust. Kõnealuseid eesmärke peaks komisjon korrapäraselt jälgima.

(9)

Liidu makromajandusliku abi andmise aluseks olevad tingimused peaksid peegeldama Moldovaga seotud liidu poliitika peamisi põhimõtteid ja eesmärke.

(10)

Selleks et tagada kõnealuse makromajandusliku finantsabiga seotud liidu finantshuvide tõhus kaitse, peaks Moldova võtma asjakohaseid meetmeid kõnealuse abiga seotud pettuse, korruptsiooni ja rikkumiste ärahoidmiseks ja tõkestamiseks. Samuti peaks abi kasutamist asjakohaselt kontrollima komisjon ja asjakohaselt auditeerima kontrollikoda.

(11)

Liidu makromajandusliku finantsabi andmisega ei piirata eelarvepädevate institutsioonide volitusi.

(12)

Liidu makromajanduslikku finantsabi peaks haldama komisjon. Tagamaks, et Euroopa Parlament ning majandus- ja rahanduskomitee suudaksid jälgida käesoleva otsuse rakendamist, peaks komisjon neid korrapäraselt teavitama abiga seotud arengutest ning edastama neile asjakohaseid dokumente.

(13)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 291 kohaselt sätestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbi viidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes, eelnevalt määrusega, mis võetakse vastu seadusandliku tavamenetluse kohaselt. Uue määruse vastuvõtmiseni kohaldatakse nõukogu 28. juuni 1999. aasta otsust nr 1999/468/EÜ, (millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused), (2) välja arvatud kontrolliga regulatiivmenetlus, mis ei ole kohaldatav,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Liit annab Moldovale toetuse vormis makromajanduslikku finantsabi maksimaalselt kuni 90 miljonit eurot, et toetada Moldova majanduslikku stabiliseerumist ning leevendada maksebilansi- ja eelarvepuudujääki, millele on viidatud Rahvusvahelise Valuutafondi käimasolevas programmis.

2.   Liidu makromajandusliku finantsabi andmist korraldab komisjon kooskõlas Rahvusvahelise Valuutafondi ja Moldova vahel sõlmitud kokkulepete või ühiste arusaamadega ning ELi ja Moldova partnerlus- ja koostöölepingus ja tegevuskavas sätestatud peamiste põhimõtete ja eesmärkidega. Komisjon teavitab korrapäraselt Euroopa Parlamenti ning majandus- ja rahanduskomiteed abi haldamise valdkonnas toimunud arengutest ning edastab neile asjakohased dokumendid.

3.   Liidu makromajanduslikku finantsabi antakse kaheks aastaks ja kuueks kuuks alates esimesest päevast pärast artikli 2 lõikes 1 osutatud vastastikuse mõistmise memorandumi jõustumist.

Artikkel 2

1.   Komisjonile, kes toimib vastavalt artikli 5 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusele, antakse volitused, et leppida Moldova ametiasutustega kokku liidu makromajandusliku finantsabi andmisega seotud majanduspoliitilised tingimused, mis sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis, mis hõlmab nende täitmise ajakava (edaspidi „vastastikuse mõistmise memorandum”). Tingimused on kooskõlas Rahvusvahelise Valuutafondi ja Moldova vahel sõlmitud kokkulepete või ühiste arusaamadega ning ELi ja Moldova partnerlus- ja koostöölepingus ja tegevuskavas sätestatud peamiste põhimõtete ja eesmärkidega. Kõnealuste põhimõtete ja eesmärkidega püütakse suurendada antava abi ning eelkõige Moldova rahanduse juhtimise süsteemide tõhusust, läbipaistvust ja vastutust. Nende eesmärkide saavutamisel tehtavaid edusamme jälgib korrapäraselt komisjon. Üksikasjalikud finantstingimused sätestatakse toetuslepingus, mille sõlmivad komisjon ja Moldova ametiasutused.

2.   Liidu makromajandusliku finantsabi kasutamise ajal kontrollib komisjon sellise abi andmise seisukohast olulise rahastamiskorra, haldusmenetluste ning sise- ja väliskontrollimehhanismide usaldusväärsust Moldovas ning kokkulepitud ajakavast kinnipidamist.

3.   Komisjon kontrollib korrapäraselt Moldova majanduspoliitika sobivust liidu makromajandusliku finantsabi eesmärkidega ning kokkulepitud majanduspoliitiliste tingimuste rahuldavat täitmist. Selleks teeb komisjon tihedat koostööd Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapangaga ning vajaduse korral majandus- ja rahanduskomiteega.

Artikkel 3

1.   Vastavalt lõikes 2 sätestatud tingimustele teeb komisjon liidu makromajandusliku finantsabi Moldovale kättesaadavaks mitte vähem kui kolmes osas. Osamaksete suurus määratakse kindlaks vastastikuse mõistmise memorandumis.

2.   Komisjoni maksab osamaksed välja eeldusel, et vastastikuse mõistmise memorandumis kinnitatud majanduspoliitilised tingimused on rahuldavalt täidetud. Teine ja järgmised osamaksed tehakse kõige varem kolm kuud pärast eelmist väljamakset.

3.   Liidu vahendid makstakse välja Moldova Keskpangale. Tingimusel, et selles kinnitatakse riigieelarve jätkuvat välisrahastamise vajadust, võib vastastikuse mõistmise memorandumis kokku leppida, et liidu abi makstakse Moldova riigikassasse, kes on lõppabisaajaks.

Artikkel 4

Liidu makromajandusliku finantsabi rakendamine toimub vastavalt nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust), (3) ja selle rakenduseeskirjadele (4). Moldova ametiasutustega sõlmitavas vastastikuse mõistmise memorandumis ja toetuslepingus sätestatakse eelkõige Moldova võetavad konkreetsed meetmed kõnealuse abiga seotud pettuse, korruptsiooni ja muu eeskirjade eiramise vältimiseks ja tõkestamiseks. Liidu rahaliste vahendite haldamise ja väljamaksmise suurema läbipaistvuse tagamiseks sätestatakse vastastikuse mõistmise memorandumis ja toetuslepingus ka komisjoni, kaasa arvatud Euroopa Pettustevastase Ameti teostatav kontrollitegevus, sealhulgas kohapealsed kontrollid ja inspekteerimised. Nendes sätestatakse lisaks ka kontrollikoja teostatav audit, sealhulgas vajaduse korral kohapealne audit.

Artikkel 5

1.   Komisjoni abistab komitee.

2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 3 ja 7, võttes arvesse selle otsuse artiklit 8.

Artikkel 6

1.   Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule iga aasta 31. augustiks aruande, milles käsitletakse käesoleva otsuse rakendamist eelnenud aastal ja mis hõlmab ka selle hinnangut. Aruandes käsitletakse seost vastastikuse mõistmise memorandumis kehtestatud poliitikatingimuste, Moldova majandusliku ja eelarvelise tulemuslikkuse ning osamaksete väljamaksmist käsitleva komisjoni otsuse vahel.

2.   Hiljemalt kaks aastat pärast artikli 1 lõikes 3 osutatud abiperioodi möödumist esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule järelhinnangu.

Artikkel 7

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Strasbourg, 20. oktoober 2010

Euroopa Parlamendi nimel

president

J. BUZEK

Nõukogu nimel

eesistuja

O. CHASTEL


(1)  Euroopa Parlamendi 7. septembri 2010. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 11. oktoobri 2010. aasta otsus.

(2)  EÜT L 184, 17.7.1999, lk 23.

(3)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

(4)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ, Euratom) nr 2342/2002, millega kehtestatakse Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust käsitleva nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 üksikasjalikud rakenduseeskirjad (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 1).