29.6.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 167/1


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 543/2009,

18. juuni 2009,

põllumajanduskultuuride statistika kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 285 lõiget 1,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu 26. märtsi 1990. aasta määrust (EMÜ) nr 837/90 (mis käsitleb teraviljatootmise kohta liikmesriikide esitatavaid statistilisi andmeid) (2) ja nõukogu 5. aprilli 1993. aasta määrust (EMÜ) nr 959/93 (mis käsitleb põllukultuuride (v.a teraviljad) kohta liikmesriikide esitatavaid statistilisi andmeid) (3) on korduvalt muudetud. Kuna kõnealuseid õigusakte on nüüd vaja täiendavalt muuta ja lihtsustada, tuleks need selguse huvides ja vastavalt ühenduse õigusaktide lihtsustamise uuele lähenemisviisile ja paremale õigusloomele (4) asendada ühe õigusaktiga.

(2)

Põllumajanduskultuuride statistika on väga oluline ühenduse turgude korraldamise seisukohast. Samuti peetakse oluliseks, et lisaks teravilju ja muid põllumajanduskultuure käsitlevale statistikale, mida praegu ühenduse õigusaktidega reguleeritakse, oleks hõlmatud ka köögivilju ja püsikultuure käsitlev statistika.

(3)

Ühise põllumajanduspoliitika nõuetekohase haldamise tagamiseks nõuab komisjon korrapäraselt andmeid põllumajanduskultuuride kasvupinna, saagikuse ja toodangu kohta.

(4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta määrusega (EÜ) nr 1166/2008 (mis käsitleb põllumajandusettevõtete struktuuriuuringuid ja põllumajanduslike tootmismeetodite uuringut) (5) nähakse kuni 2016. aastani ette ühenduse uuringute programm statistika kogumiseks põllumajanduslike majapidamiste struktuuri kohta.

(5)

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. mai 2003. aasta määrusele (EÜ) nr 1059/2003 (millega kehtestatakse ühine statistiliste territoriaalüksuste liigitus (NUTS)) (6) tuleb kõikides komisjonile edastatavates liikmesriikide statistilistes andmetes, mis on jaotatud territoriaalüksuste järgi, kasutada NUTSi liigitust. Seetõttu tuleks piirkondliku statistika võrreldavuse huvides territoriaalüksused määratleda vastavalt NUTSi liigitusele.

(6)

Et liikmesriikide koormust piirata, ei tohiks piirkondlike andmetega seotud nõuded ületada varasemate õigusaktidega kehtestatud nõudeid, välja arvatud juhul, kui vahepeal on tekkinud uued piirkondlikud tasandid. Sellest tulenevalt on kohane lubada, et Saksamaa ja Ühendkuningriik võivad piirkondlikke statistilisi andmeid esitada ainult NUTSi 1. tasandi territoriaalüksuste kohta.

(7)

Käesoleva määruse rakendamise hõlbustamiseks on vajalik liikmesriikide ja komisjoni vaheline tihe koostöö, eelkõige nõukogu 31. juuli 1972. aasta otsusega 72/279/EMÜ (7) loodud alalise põllumajandusstatistika komitee abil.

(8)

Selleks et tagada sujuv üleminek määruste (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93 alusel kohaldatavalt korralt, peaks käesolev määrus võimaldama anda liikmesriikidele erandi kuni kaheaastaseks perioodiks, kui käesoleva määruse kohaldamine nende riiklike statistikasüsteemide suhtes eeldaks suuremaid kohandusi ja põhjustaks tõenäoliselt olulisi praktilisi probleeme.

(9)

Käesolevas määruses sätestatud statistika tegemise meetmed on vajalikud ühenduse tegevuse elluviimiseks. Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt liikmesriikide teravilja ja muude põllumajanduskultuuride kui teravilja kasvupinda, saagikust ja toodangut käsitleva ühenduse statistika süstemaatiliseks tegemiseks ühtse õigusraamistiku loomine, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning seetõttu on seda parem saavutada ühenduse tasandil, võib ühendus võtta meetmeid kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(10)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2009. aasta määrus (EÜ) nr 223/2009 Euroopa statistika kohta (8) moodustab käesoleva määruse sätete tugiraamistiku, eelkõige seoses erapooletuse, usaldusväärsuse, asjakohasuse, tasuvuse, statistiliste andmete konfidentsiaalsuse ja läbipaistvuse põhimõtete järgimisega ning seoses käesoleva määruse kohase konfidentsiaalsete statistiliste andmete edastamise ja kaitsega, millega tagatakse, et ühenduse statistika tegemisel ja avaldamisel hoitakse ära andmete ebaseaduslik avalikustamine või kasutamine muudel kui statistilistel eesmärkidel.

(11)

Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed tuleks vastu võtta vastavalt nõukogu 28. juuni 1999. aasta otsusele 1999/468/EÜ, millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused (9).

(12)

Komisjonile tuleks eelkõige anda volitus andmeedastustabelite muutmiseks. Kuna need on üldmeetmed ja nende eesmärk on muuta käesoleva määruse vähemolulisi sätteid, muu hulgas täiendades seda uute vähemoluliste sätetega, tuleb need vastu võtta vastavalt otsuse 1999/468/EÜ artiklis 5a sätestatud kontrolliga regulatiivmenetlusele.

(13)

Nõukogu 28. juuni 2007. aasta määruses (EÜ) nr 834/2007 (mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise kohta) (10) sätestatakse kohustus edastada komisjonile asjakohased statistilised andmed, mis määratletakse ühenduse statistikaprogrammist lähtuvalt. Tunnistades mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajandust käsitleva ühenduse statistika süstemaatilise tegemise vajadust, eeldatakse, et komisjon võtab asjakohased meetmed selle küsimusega tegelemiseks, esitades sealhulgas õigusakti ettepaneku.

(14)

Käesolev määrus ei piira liikmesriikide poolt vabatahtlikult põllumajanduskultuuride eelhinnangute (EECP) statistika edastamist.

(15)

Alalise põllumajandusstatistika komiteega on konsulteeritud,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu

Käesoleva määrusega luuakse ühtne raamistik põllumajandusliku maa kasutust ja põllumajanduskultuuride toodangut käsitleva ühenduse statistika süstemaatiliseks tegemiseks.

Artikkel 2

Mõisted ja selgitused

1.   Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)

„saagiaasta” – kalendriaasta, mille jooksul saagikoristus algab;

b)

„kasutatav põllumajandusmaa” – põllumajanduslike majapidamiste kasutuses olev kogu maa-ala, mis hõlmab põllumaad, püsirohumaad ning püsikultuuride ja koduaedade all olevat maad, olenemata omandivormist ja sellest, kas seda kasutatakse ühise maana;

c)

„haritav maa” – maa-ala, mis vastab kogu külvipinnale, millest on pärast koristust välja arvatud laastatud maa-alad (nt loodusõnnetuste tõttu);

d)

„kasvupind” – maa-ala, mis vastab kogu külvipinnale konkreetse põllumajanduskultuuri kasvatamiseks antud aastal;

e)

„koristuspind” – see osa kasvupinnast, millelt koristatakse saaki. Seega võib see olla kasvupinnaga võrdne või sellest väiksem;

f)

„tootmispind” – püsikultuuride puhul ala, millelt võib vaatlusalusel saagiaastal saaki koristada. Sellest on välja arvatud mittetootlikud alad, näiteks uued istandused, mis ei ole veel vilja kandma hakanud;

g)

„koristatud saak” – toodang, sealhulgas põllumajandusliku majapidamise sisesed kaod ja jäätmed, otse põllumajanduslikus majapidamises tarbitud kogused ja turustatud kogused, märgituna põhisaagi massiühikutes;

h)

„saagikus” – koristatud saak haritava maa kohta;

i)

„põllumajanduskultuurid, mis on klaasist või kõrge (sisenemisvõimalusega) katte all” – põllumajanduskultuurid, mis on terve kasvuaja või suurema osa sellest kasvuhoones või paikse või teisaldatava kõrge katte all (klaasist või jäigast või paindlikust plastikust). See ei hõlma plastikkilet, mis on asetatud maapinnale, ega kupleid või tunneleid, kuhu inimesel puudub sisenemisvõimalus, ega teisaldatavaid klaasiga kaetud raame. Alasid, kus põllumajanduskultuure kasvatatakse aeg-ajalt klaasi all ja aeg-ajalt avamaal, käsitatakse klaasi all olevate aladena, välja arvatud juhul, kui kaetud periood on väga lühike;

j)

„põhikultuuri pindala” – maa-ala, kus kasutatakse teatava maatüki põhikultuuri pindala antud saagiaasta jooksul ainult ühe põllumajanduskultuuri kasvatamiseks, sel juhul määratletakse maatükk kindlasti selle kasutusviisi järgi.

2.   „Aastasisene viljavaheldus” viitab põllumajanduskultuuride kasvatamisele põllumaa maatükil, mida kasutatakse ühe saagiaasta jooksul rohkem kui üks kord, kuid kus kasvatatakse korraga ainult ühte põllumajanduskultuuri. Seda maa-ala käsitletakse haritava maana iga põllumajanduskultuuri puhul. Käesolevas kontekstis ei kasutata põhikultuuri ja täiendkultuuri pindade mõisteid.

„Segukultuur” viitab põllumajanduskultuuride kombinatsioonile, mida kasvatatakse põllumaa teataval maatükil samal ajal. Haritav maa on sellisel juhul jaotunud põllumajanduskultuuride vahel proportsionaalselt vastavalt pindalale, millel neid kasvatatakse. Käesolevas kontekstis ei kasutata põhikultuuri ja täiendkultuuri pindade mõisteid.

„Kaheotstarbelised põllumajanduskultuurid” tähendavad põllumajanduskultuure, millel on rohkem kui üks eesmärk ja mida arvestatakse kokkuleppeliselt põllumajanduskultuuridena nende esmase kasutuse järgi ning täiendkultuurina teisese kasutuse järgi.

Artikkel 3

Katvus

1.   Iga liikmesriik teeb statistikat lisas loetletud põllumajanduskultuuride kohta, mis on toodetud tema territooriumil kasutataval põllumajandusmaal.

2.   Statistika hõlmab vähemalt 95 % järgmistest maa-aladest:

a)

põllumajanduskultuuride all oleva haritava põllumaa kogupindala (tabel 1);

b)

kogu köögiviljade, melonite ja maasikate koristuspind (tabel 2);

c)

kogu püsikultuuride tootmispind (tabel 3);

d)

kasutatav põllumajandusmaa (tabel 4).

3.   Liigid, mille esinemissagedus liikmesriigis on madal või puudub, võib statistikast välja jätta, tingimusel et kõnealune liikmesriik teatab komisjonile kõigist sellistest põllumajanduskultuuridest ja iga sellise põllumajanduskultuuri suhtes rakendatava madala esinemissageduse piirmäära hiljemalt igale vaatlusperioodile vahetult eelneva kalendriaasta lõpuks.

Artikkel 4

Sagedus ja vaatlusperiood

Liikmesriigid esitavad komisjonile igal aastal lisas osutatud andmed. Vaatlusperioodiks on saagiaasta. Esimene vaatlusaasta on 2010.

Artikkel 5

Täpsusnõuded

1.   Statistika eesmärgil valikuuringuid teostavad liikmesriigid võtavad vajalikud meetmed tagamaks, et tabeli 1 andmed vastaksid järgmistele täpsusnõuetele: aasta n + 1 30. septembriks esitatavate andmete variatsioonikordaja ei tohi ületada riigi tasandil 3 % kogu haritavast maast järgmiste põhikultuuride rühmade puhul: teravili terade (sealhulgas seemnete) tootmiseks, terade (sealhulgas seemne ning teravilja ja kuivatatud kaunviljade segude) saamiseks kasutatavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad taimed, juurvili, tehnilised kultuurid ja haljalt koristatud taimed.

2.   Liikmesriik, kes otsustab kasutada muid statistiliste andmete allikaid kui statistilised uuringud, tagab, et nendest allikatest saadud andmed on vähemalt samaväärse kvaliteediga kui statistilistest uuringutest saadud andmed.

3.   Liikmesriik, kes otsustab kasutada administratiivallikat, teatab sellest eelnevalt komisjonile ning esitab üksikasjaliku teabe kasutatavate meetodite ja sellisest administratiivallikast pärinevate andmete kvaliteedi kohta.

Artikkel 6

Komisjonile edastamine

1.   Liikmesriigid edastavad komisjonile (Eurostatile) lisas sätestatud andmed igale tabelile kehtestatud tähtaja jooksul.

2.   Komisjon võib kohandada lisas esitatud andmeedastustabeleid. Kõnealused meetmed, mille eesmärk on muuta käesoleva määruse vähemolulisi sätteid, muu hulgas täiendades seda, võetakse vastu vastavalt artikli 9 lõikes 3 osutatud kontrolliga regulatiivmenetlusele.

Artikkel 7

Piirkondlik statistika

1.   Lisas tähega „R” tähistatud põllumajanduskultuuride kohta esitatakse andmed määruses (EÜ) nr 1059/2003 määratletud NUTSi 1. ja 2. tasandi territoriaalüksuste lõikes. Erandina võivad Saksamaa ja Ühendkuningriik esitada statistilised andmed NUTSi 1. tasandi territoriaalüksuste kohta.

2.   Liigid, mille esinemissagedus liikmesriigis on madal või puudub, võib piirkondlikust statistikast välja jätta, tingimusel et kõnealune liikmesriik teatab komisjonile kõigist sellistest põllumajanduskultuuridest ja iga sellise põllumajanduskultuuri suhtes rakendatava madala esinemissageduse piirmäära hiljemalt igale vaatlusperioodile vahetult eelneva kalendriaasta lõpuks.

Artikkel 8

Statistika kvaliteet ja aruanded

1.   Käesolevas määruses kasutatakse edastatavate andmete suhtes järgmisi kvaliteedikriteeriume:

a)

„asjakohasus” – näitab, mil määral statistika vastab olemasolevatele ja võimalikele tarbijate vajadustele;

b)

„täpsus” – näitab hinnangute lähedust tegelikele teadmata väärtustele;

c)

„ajakohasus” – tähendab ajavahemikku teabe kättesaadavaks tegemise ja teabes kirjeldatud sündmuse või nähtuse vahel;

d)

„õigeaegsus” – tähendab ajavahemikku andmete avaldamise kuupäeva ja sihtkuupäeva vahel (kuupäev, mil andmed oleks tulnud avaldada);

e)

„kättesaadavus” ja „selgus” –tingimused ja kord, mille alusel tarbijad saavad andmetega tutvuda, neid kasutada ja tõlgendada;

f)

„võrreldavus” – tähendab kasutatud statistiliste mõistete, mõõtmisvahendite ja menetluste mõju erisuste mõõdetavust, kui statistikat võrreldakse piirkonniti, valdkonniti või ajas;

g)

„sidusus” – näitab, kas andmeid saab erineval moel ja eri kasutusotstarbeks usaldusväärselt seostada.

2.   Iga kolme aasta tagant ning esimest korda hiljemalt 1. oktoobriks 2011 esitavad liikmesriigid komisjonile (Eurostatile) aruanded edastatud andmete kvaliteedi kohta.

3.   Kvaliteediaruandes kirjeldatakse lõikes 1 osutatud kvaliteedikriteeriumide abil:

a)

käesoleva määrusega hõlmatud uuringute korraldust ja kohaldatud metoodikat;

b)

käesolevas määruses osutatud valikuuringute osas saavutatud täpsusastmeid ning

c)

lisaks uuringutele kasutatud muude allikate kvaliteeti.

4.   Liikmesriigid teatavad komisjonile metodoloogilistest ja muudest muudatustest, mis võivad statistika kvaliteeti märkimisväärselt mõjutada. Seda tehakse hiljemalt kolm kuud pärast kõnealuse muudatuse jõustumist.

5.   Võetakse arvesse põhimõtet, et lisakulu ja -koormus jääksid mõistlikesse piiridesse.

Artikkel 9

Komiteemenetlus

1.   Komisjoni abistab otsuse 72/279/EMÜ artikliga 1 loodud alaline põllumajandusstatistika komitee.

2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 4 ja 7, võttes arvesse selle otsuse artikli 8 sätteid.

Tähtajaks otsuse 1999/468/EÜ artikli 4 lõike 3 tähenduses kehtestatakse kolm kuud.

3.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikli 5a lõikeid 1 kuni 4 ja artiklit 7, võttes arvesse selle otsuse artikli 8 sätteid.

Artikkel 10

Erand

1.   Kui käesoleva määruse kohaldamine liikmesriigi riikliku statistikasüsteemi suhtes vajab suuremaid kohandusi ning põhjustab tõenäoliselt märkimisväärseid praktilisi probleeme, võib komisjon vastavalt artikli 9 lõikes 2 osutatud korralduskomitee menetlusele anda liikmesriigile käesoleva määruse kohaldamise suhtes erandi kuni 31. detsembrini 2010 või kuni 31. detsembrini 2011.

2.   Selleks esitab liikmesriik komisjonile hiljemalt 31. juuliks 2009 nõuetekohaselt põhjendatud taotluse.

Artikkel 11

Kehtetuks tunnistamine

1.   Ilma et see piiraks lõike 2 kohaldamist, tunnistatakse määrused (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93 kehtetuks alates 1. jaanuarist 2010.

Viiteid kehtetuks tunnistatud määrustele käsitatakse viidetena käesolevale määrusele.

2.   Erandina artikli 12 teisest lõigust jätkab liikmesriik, kelle suhtes on tehtud artikli 10 kohane erand, talle võimaldatud erandi kehtimise jooksul määruste (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93 sätete kohaldamist.

Artikkel 12

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2010. Artiklit 10 kohaldatakse siiski alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

Brüssel, 18. juuni 2009.

Euroopa Parlamendi nimel

president

H.-G. PÖTTERING

Nõukogu nimel

eesistuja

Š. FÜLE


(1)  Euroopa Parlamendi 19. veebruari 2009. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 8. juuni 2009. aasta otsus.

(2)  EÜT L 88, 3.4.1990, lk 1.

(3)  EÜT L 98, 24.4.1993, lk 1.

(4)  Institutsioonidevaheline kokkulepe parema õigusloome kohta (ELT C 321, 31.12.2003, lk 1).

(5)  ELT L 321, 1.12.2008, lk 14.

(6)  ELT L 154, 21.6.2003, lk 1.

(7)  EÜT L 179, 7.8.1972, lk 1.

(8)  ELT L 87, 31.3.2009, lk 164.

(9)  EÜT L 184, 17.7.1999, lk 23.

(10)  ELT L 189, 20.7.2007, lk 1.


LISA

Tabel 1

Põllumaa põllumajanduskultuurid

A OSA

 

Haritav maa

(1 000 hektarit)

Koristatud saak

(1 000 tonni)

Saagikus

(100 kg/ha)

Andmete edastamise tähtajad

31. jaan.

30.juuni

31. august

30.sept.

31. jaan.

30.sept.

30.sept.

31. okt.

31. jaan.

30.sept.

31. august

aasta n

aasta n

aasta n

aasta n

aasta n + 1

aasta n + 1

aasta n

aasta n

aasta n + 1

aasta n + 1

aasta n

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Terade (sh seemne) saamiseks kasvatatav teravili  (1)

X

R

X

R

Teravili (välja arvatud riis) (1)

X

X

X

X

Pehme nisu ja speltanisu (1)

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

sellest: talinisu (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Kõva nisu (1)

X

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

Rukis ja meslin (1)

X

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

Oder (1),

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

sellest: talioder (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Kaer (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Segavili, välja arvatud meslin (1)

X

X

X

X

Maisiterad ja maisitõlvikusegu (1)

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

Sorgo (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Tritik (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Hirss, tatar, kanaari paelrohi (1)

X

X

X

X

Riis (1),

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

sellest:

Indica

X

X

X

X

Japonica

X

X

X

X


B OSA

 

Haritav maa

(1 000 hektarit)

Koristatud saak

(1 000 tonni)

Saagikus

(100 kg/ha)

Andmete edastamise tähtajad

31. jaan.

30.juuni

31. august

30.sept.

31.märts

30.sept.

30.sept.

31. okt.

31.märts

30.sept.

31. august

aasta n

aasta n

aasta n

aasta n

aasta n + 1

aasta n + 1

aasta n

aasta n

aasta n + 1

aasta n + 1

aasta n

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Kõik liikmes-riigid

Piirmäära ületavad liikmes-riigid

Kasvatatavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad

taimed terade (sh seemne ning teravilja ja kaunviljade segude)  (1) saamiseks

X

R

X

X

Põldhernes (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Põlduba (1)

X

X

X

X

X

X

X

X

Maguslupiin (1)

X

X

X

X

Mujal liigitamata kuivatatud kaunviljad

X

X

Juurvili

X

X

X

X

Kartul (sh varajane ja seemnekartul)

X

X

X

X

X

X

X

X

Suhkrupeet (v.a seeme)

X

X

X

X

R

X

X

R

Mujal liigitamata juurvili

X

X

Tehnilised kultuurid

X

X

X

X

Raps ja rüps (1),

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

sellest: taliraps

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Päevalilleseemned (1)

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

Linaseemned (õlilina) (1)

X

R

X

X

Soja (1)

X

X

X

X

R

X

X

X

R

X

Puuvillaseemned (1)

X

X

Muud õliseemnekultuurid (1)

X

X

Kiulina

X

R

X

X

Harilik kanep

X

X

X

X

Puuvillakiud

X

R

X

X

Humal

X

X

X

X

Tubakas

X

R

X

R

Aromaatsed taimed, ravimtaimed ja maitsetaimed

X

X

Mujal liigitamata energiakultuurid

X

X

X

X

Haljalt koristatud taimed

X

X

Haljalt koristatud üheaastased taimed,

X

X

X

X

sellest: haljasmais

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Haljalt koristatud teravili

X

X

X

X

Liblikõielised taimed

X

X

Lühiajaline rohumaa ja karjamaa

X

X

NB! Prognoosid tulpade 1,2, 3 ja 11 kohta on kohustuslikud liikmesriikidele, kelle aastane siseriiklik toodang viimase kolme aasta jooksul on rohkem kui:

3 000 000 tonni pehmet nisu,

1 000 000 tonni kõva nisu,

900 000 tonni otra,

100 000 tonni rukist ja meslinit,

1 500 000 tonni teramaisi,

200 000 tonni tritikut,

150 000 tonni kaera,

150 000 tonni sorgot,

150 000 tonni riisi,

70 000 tonni põldhernest,

50 000 tonni põlduba,

300 000 tonni rapsi,

200 000 tonni päevalille,

60 000 tonni soja,

700 000 tonni kartulit,

2 500 000 tonni suhkrupeeti

ja 4 500 000 tonni haljasmaisi.

Tabel 2

Köögivili, melonid ja maasikad

 

Koristuspind

(1 000 hektarit)

Koristatud saak

(1 000 tonni)

Andmete edastamise tähtajad

31. märts

aasta n + 1

31. märts

aasta n + 1

 

1

2

KÖÖGIVILI, MELONID JA MAASIKAD

X

 

Kapsasköögivili

Lillkapsas ja spargelkapsas

X

X

Valge peakapsas

X

X

Leht- või varsköögiviljad

Seller

X

X

Porrulauk

X

X

Lehtsalat,

X

X

sellest: klaasist või kõrge katte all (sissemineku võimalusega) (2)

X

 

Endiivia

X

X

Spinat

X

X

Spargel

X

X

Sigur

X

X

Artišokid

X

X

Viliköögiviljad

Tomatid

X

X

sellest: tomatid värskelt tarbimiseks

X

X

sellest: klaasist või kõrge katte all (sissemineku võimalusega) (2)

X

 

Kurgid

X

X

sellest: klaasist või kõrge katte all (sissemineku võimalusega) (2)

X

 

Kornišonid

X

X

Melonid

X

X

Arbuusid

X

X

Baklažaanid

X

X

Kabatšokid

X

X

Punane pipar, paprika

X

X

sellest: klaasist või kõrge katte all (sissemineku võimalusega) (2)

X

 

Juur-, mugul- ja sibulköögiviljad

Porgandid

X

X

Küüslauk

X

X

Sibul

X

X

Šalott

X

X

Juurseller

X

X

Redis

X

X

Kaunvili

X

 

Hernes

X

X

Uba

X

X

Maasikad

X

X

sellest: klaasist või kõrge katte all (sissemineku võimalusega) (2)

X

 

Kultuurseened

X

X


Tabel 3

Püsikultuurid

 

Tootmispind

(1 000 hektarit)

Koristatud saak

(1 000 tonni)

Andmete edastamise tähtajad

31. märts

aasta n + 1

31. märts

aasta n + 1

30.sept.

aasta n + 1

 

1

2

3

PÜSIKULTUURID

X

 

 

Parasvöötme puuviljad

Õunad

X

X

 

sellest: õunad värskelt tarbimiseks

 

X

 

Pirnid

X

X

 

Virsikud

X

X

 

Nektariinid

X

X

 

Aprikoosid

X

X

 

Kirsid

X

X

 

sellest: hapukirsid

X

X

 

Ploomid

X

X

 

Marjasordid

Mustad sõstrad

X

X

 

Vaarikad

X

X

 

Pähklid  (3)

Kreeka pähklid

X

X

 

Sarapuupähklid

X

X

 

Mandlid

X

X

 

Kastanid

X

X

 

Lähistroopikavöötme puuviljad

Viigimarjad

X

X

 

Kiivid

X

X

 

Avokaadod

X

X

 

Banaanid

X

X

 

Tsitrusviljad  (3)

X

 

 

Pomelod ja greibid

X

 

X

Sidrunid ja hapud laimid

X

 

X

Apelsinid

X

 

X

Väikesed tsitrusviljad

X

 

X

Satsuma

X

 

X

Klementiin

X

 

X

Viinamarjaistandused  (3)

X

X

 

Veini tootmiseks kasvatatavad viinamarjasordid

X

X

 

sellest:

kaitstud päritolunimetusega veinid

X

X

 

kaitstud geograafilise tähisega veinid

X

X

 

muud veinid

X

X

 

Lauaviinamarjade tootmiseks kasvatatavad viinamarjasordid

X

X

 

Rosinate tootmiseks kasvatatavad viinamarjasordid

X

X

 

Oliivipuud  (3)

Lauaoliivide tootmiseks kasvatatavad oliivipuud

X

X

 

Oliiviõli tootmiseks kasvatatavad oliivipuud

X

X

 


Tabel 4

Põllumajandusmaa kasutamine

 

Põhikultuuri pind

(1 000 hektarit)

Andmete edastamise tähtaeg

30. sept.

aasta n + 1

Kasutatav põllumajandusmaa

R

Põllumaa

R

Terade (sh seemne) saamiseks kasvatatav teravili

X

Terade saamiseks kasvatatavad kuivatatud kaunviljad ja valgurikkad taimed

(sh seemned ning teravilja ja kaunviljade segud)

X

Kartul (sh varajane ja seemnekartul)

X

Suhkrupeet (v.a seeme)

X

Tehnilised kultuurid

X

Värsked köögiviljad, melonid, maasikad

X

Lilled ja dekoratiivtaimed (v.a puukoolid)

X

Haljalt koristatud taimed

X

Muud põllumajanduskultuurid

X

Kesa

R

Püsirohumaa

R

Püsikultuurid

X

sellest:

puuvilja- ja marjaistandikud

R

oliiviistandikud

R

viinamarjaistandikud

R

Puukoolid

X


(1)  Kõnealuse saaduste toodangut käsitlevad andmed esitatakse keskmise niiskussisaldusega, mille liikmesriigid teatavad komisjonile aasta n + 1 jaanuaris/märtsis (9. veerg).

(2)  Prognoosid on kohustuslikud liikmesriikidele, kelle koristuspind on 500 hektarit ja rohkem.

(3)  Kohustuslik liikmesriikidele, kelle tootmispind on 500 hektarit või suurem.