14.2.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 40/16


NÕUKOGU ÜHISMEEDE 2008/113/ÜVJP,

12. veebruar 2008,

riikidel ebaseaduslike väike- ja kergrelvade õigeaegset ja usaldusväärset tuvastamist ja päritolu kindlakstegemist võimaldava rahvusvahelise vahendi toetamiseks ELi strateegia (väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastaseks võitluseks) raames

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 14,

ning arvestades järgmist:

(1)

8. detsembril 2005 võttis ÜRO Peaassamblee vastu riikide ebaseaduslike väike- ja kergrelvade õigeaegset ja usaldusväärset tuvastamist ja päritolu kindlakstegemist võimaldava rahvusvahelise vahendi (edaspidi „päritolu kindlakstegemist käsitlev rahvusvaheline vahend”).

(2)

15.–16. detsembril 2005 võttis Euroopa Ülemkogu vastu ELi strateegia väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastaseks võitluseks (edaspidi „väike- ja kergrelvi käsitlev ELi strateegia”), milles kutsutakse üles toetama väike- ja kergrelvade ning laskemoona päritolu kindlakstegemist ja märgistamist käsitleva õiguslikult siduva rahvusvahelise vahendi vastuvõtmist.

(3)

Võttes vastu päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi, kohustusid riigid võtma mitmeid meetmeid, et tagada väike- ja kergrelvade nõuetekohane märgistamine ja nende üle arvestuse pidamine ning tugevdada ebaseaduslike väike- ja kergrelvade päritolu kindlakstegemisel tehtavat koostööd. Eelkõige pidid riigid tagama, et nad on vastavalt päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi nõuetele suutelised tegema kindlaks päritolu ja vastama päritolu kindlakstegemise eesmärgil esitatavatele päringutele. Nimetatud vahendis sätestatakse, et riigid teevad vajadusel koostööd ÜROga, et toetada selle vahendi tõhusat rakendamist.

(4)

6. detsembril 2006 võttis ÜRO Peaassamblee vastu resolutsiooni 61/66 väike- ja kergrelvade salakaubanduse kõigi aspektide kohta, milles kutsuti riike üles rakendama päritolu kindlakstegemist käsitlevat rahvusvahelist vahendit, selle rakendamist arutatakse iga kahe aasta järel toimuval riikide kohtumisel 2008. aastal.

(5)

Käesolevat ühismeedet rakendatakse vastavalt finants- ja haldusraamistiku lepingule, mille Euroopa Komisjon sõlmis ÜROga.

(6)

ÜRO sekretariaat (ÜRO desarmeerimisbüroo) taotleb vastavalt päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi punktidele 27, 29 ja 30 rahalist abi, et toetada päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi edendamise eesmärgil läbiviidavaid tegevusi,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISMEETME:

Artikkel 1

1.   Euroopa Liit jätkab päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi edendamist.

2.   Lõikes 1 nimetatud eesmärgi saavutamiseks toetab Euroopa Liit ÜRO desarmeerimisbüroo projekti päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi edendamiseks 2008. aastal, mis hõlmab kolme piirkondlikku seminari, et tutvustada asjaomastele valitsusametnikele ja teistele isikutele (sealhulgas väike- ja kergrelvade valdkonna kontaktisikutele, õiguskaitsetöötajatele, riiklike koordineerimisasutuste töötajatele ja parlamendiliikmetele) päritolu kindlakstegemist käsitleva rahvusvahelise vahendi sätteid põhjalikumalt.

Projekti kirjeldus on esitatud lisas.

Artikkel 2

1.   Käesoleva ühismeetme rakendamise eest vastutab eesistujariik, keda abistab peasekretär/ÜVJP kõrge esindaja (edaspidi „peasekretär/kõrge esindaja”). Komisjon on ühismeetme rakendamisse täiel määral kaasatud.

2.   ELi toetusel läbiviidavate tegevuste tehnilise teostamise eest vastutab ÜRO desarmeerimisbüroo, kes täidab oma ülesandeid eesistujariiki abistava peasekretäri/kõrge esindaja kontrolli all. Sel eesmärgil lepib peasekretär/kõrge esindaja ÜRO desarmeerimisbürooga kokku vajalike korralduste osas.

3.   Eesistujariik, peasekretär/kõrge esindaja ja komisjon teavitavad üksteist regulaarselt käesoleva ühismeetme rakendamisest vastavalt oma vastavatele pädevustele.

Artikkel 3

1.   Käesoleva ühismeetme rakendamise lähtesumma on 299 825 eurot, mida rahastatakse Euroopa Liidu üldeelarvest.

2.   Kulutusi, mida rahastatakse lõikes 1 sätestatud summast, hallatakse vastavalt Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele ühenduse menetlustele ja eeskirjadele.

3.   Järelvalvet lõikes 2 osutatud toetusena antavate kulutuste nõuetekohase haldamise üle teostab komisjon. Sel eesmärgil sõlmib komisjon ÜRO desarmeerimisbürooga rahastamislepingu. Rahastamislepingus sätestatakse, et ÜRO desarmeerimisbüroo tagab ELi rahalise abi nähtavuse, mis vastab selle suurusele.

4.   Komisjon püüab sõlmida lõikes 3 nimetatud rahastamislepingu niipea kui võimalik pärast käesoleva ühismeetme jõustumist. Komisjon teatab nõukogule kõigist selles protsessis esilekerkivatest probleemidest ja rahastamislepingu sõlmimise kuupäeva.

Artikkel 4

Eesistujariik, keda abistab nõukogu peasekretär/ÜVJP kõrge esindaja, annab nõukogule ÜRO desarmeerimisbüroo poolt koostatud aruannete põhjal aru käesoleva ühismeetme rakendamise kohta. Nimetatud aruannete põhjal viib nõukogu läbi hindamise. Komisjon on ühismeetme rakendamisse täiel määral kaasatud. Komisjon esitab aruande käesoleva ühismeetme rakendamise finantsaspektide kohta.

Artikkel 5

Käesolev ühismeede jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Ühismeede kaotab kehtivuse 12 kuu möödumisel artikli 3 lõikes 3 nimetatud rahastamislepingu sõlmimisest või 6 kuu möödumisel pärast ühismeetme vastuvõtmist, kui selle perioodi jooksul ei ole sõlmitud rahastamislepingut.

Artikkel 6

Käesolev ühismeede avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 12. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

A. BAJUK


LISA

ELi RAHALINE TOETUS ÜRO PROJEKTILE PÄRITOLU KINDLAKSTEGEMIST KÄSITLEVA RAHVUSVAHELISE VAHENDI TOETAMISEKS

1.   Sissejuhatus

ÜRO sekretariaat (desarmeerimisbüroo) (edaspidi „ÜRO desarmeerimisbüroo”) kavatseb 2008. aastal korraldada mitmeid piirkondlikke ja allpiirkondlikke seminare, et asjaomased valitsusametnikud ja teised isikud (sealhulgas väike- ja kergrelvade valdkonna kontaktisikud, õiguskaitsetöötajad, riiklike koordineerimisasutuste töötajad ja parlamendiliikmed) saaksid ÜRO Peaassamblee poolt 8. detsembril 2005 vastu võetud riikidel ebaseaduslike väike- ja kergrelvade õigeaegset ja usaldusväärset tuvastamist ja päritolu kindlakstegemist võimaldava rahvusvahelise vahendi (edaspidi „päritolu kindlakstegemist käsitlev rahvusvaheline vahend”) sätetega põhjalikumalt tutvuda.

2.   Projekti kirjeldus

Kaks päeva kestvatel seminaridel keskendutakse praktilistele küsimustele ja antakse osalejatele teavet, et suurendada nende teadmisi päritolu kindlakstegemist käsitlevast rahvusvahelisest vahendist, selle asjakohasusest ning vahendi riiklikul tasandil rakendamise tagamiseks vajalikest võimetest, oskustest ja vahenditest. Lisaks sellele on seminaride eesmärk algatada vajaduste hindamine iga riigi kohta eraldi.

ÜRO desarmeerimisbüroo tavarelvastuse osakond kavatseb korraldada ja läbi viia seminarid koostöös büroo piirkondliku desarmeerimisosakonnaga, kuhu kuulub kolm ÜRO piirkondlikku desarmeerimiskeskust. Lisaks sellele püüab ÜRO desarmeerimisbüroo teha koostööd huvitatud valitsuste, asjaomaste piirkondlike ja allpiirkondlike organisatsioonide, rahvusvaheliste organisatsioonide ja kodanikuühiskonna organisatsioonidega, kellel on kogemusi väike- ja kergrelvade märgistamise ja päritolu kindlakstegemise valdkonnas, sealhulgas Bonni Rahvusvahelise Ümberkorralduskeskusega (BICC), Euroopa Rahu- ja Julgeoleku-uuringute ja -info Instituudiga (GRIP) ja organisatsiooniga Small Arms Survey (SAS). Koostöös Interpoliga tehakse samuti tehnilised ettekanded, et tutvustada osalejatele olemasolevaid tehnilisi vahendeid ja abistada õiguskaitsetöötajaid ebaseaduslike väike- ja kergrelvade tuvastamisel ja nende päritolu kindlakstegemisel.

2.1.   Lääne-Aafrika

Lääne-Aafrikas läbiviidava seminari võimalikeks toimumiskohtadeks on Bamako (Mali), Abuja (Nigeeria), Libreville (Gabon) või Lomés (Togo) asuv ÜRO piirkondlik rahu ja desarmeerimise keskus. Lõpliku otsuse seminari toimumiskoha kohta teeb ÜRO desarmeerimisbüroo koostöös eesistujariigiga, keda abistab peasekretär/kõrge esindaja.

Seminarist võivad osa võtta (1) allpiirkondlike organisatsioonide Lääne-Aafrika riikide majandusühenduse (ECOWAS) ja Kesk-Aafrika riikide majandusühenduse (ECCAS) liikmesriigid:

ECOWAS: Benin, Burkina Faso, Cabo Verde, Côte d’Ivoire, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libeeria, Mali, Niger, Nigeeria, Senegal, Sierra Leone, Togo. ECCAS: Angola, Burundi, Kongo Demokraatlik Vabariik, Rwanda, Kamerun, Kesk-Aafrika Vabariik, Tšaad, Kongo, Gabon, Ekvatoriaal-Guinea, São Tomé ja Principe.

2.2.   Aasia

Aasias peetav seminar toimub Korea Vabariigis, Soulis.

Seminarist võivad osa võtta järgmised riigid:

Afganistan, Austraalia, (2) Bangladesh, Kambodža, Hiina, India, Indoneesia, Jaapan, (2) Kasahstan, Kirgiisi Vabariik, Malaisia, Myanmar, Nepal, Pakistan, Paapua Uus-Guinea, Filipiinid, Saalomoni Saared, Sri Lanka, Tadžikistan, Tai, Ida-Timor, Türkmenistan, Usbekistan, Vietnam.

2.3.   Ladina-Ameerika ja Kariibi mere maad

Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna seminar toimub Brasiilias. Lõpliku otsuse seminari toimumiskoha kohta teeb ÜRO desarmeerimisbüroo koostöös eesistujariigiga, keda abistab peasekretär/kõrge esindaja.

Seminarist võivad osa võtta järgmised riigid:

Argentiina, Bahama, Barbados, Boliivia, Brasiilia, Tšiili, Kolumbia, Kuuba, Costa Rica, Dominikaani Vabariik, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaica, Mehhiko, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peruu, Trinidad ja Tobago, Uruguay, Venezuela.

3.   Kestus

Projektide eeldatav kogukestus on 12 kuud.

4.   Kasusaajad

Seminaride kasusaajad on eespool nimetatud Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika riigid, kellel ÜRO desarmeerimisbüroo andmetel on vaja suurendada teadmisi päritolu kindlakstegemist käsitlevast rahvusvahelisest vahendist ning samuti teha kindlaks selle vahendi riiklikul tasandil rakendamiseks vajalikud võimed, oskused ja vahendid.

Osalema kutsutakse ka võimalikud piirkondlikud ja muud tehnilise doonorabi andjad ning samuti asjaomased rahvusvahelised, piirkondlikud ja allpiirkondlikud organisatsioonid.

5.   Rakendusüksus

Käesolevas ühismeetmes sätestatud ELi toetusel läbiviidatavate tehniliste tegevuste teostamise eest hoolitseb oma üldiste kohustuste raames ÜRO desarmeerimisbüroo eesistujariiki abistava peasekretäri/kõrge esindaja kontrolli all.

6.   Projekti hinnanguline kogumaksumus ja ELi rahaline toetus

Projekti kaasrahastavad EL ja teised rahastajad. ELi toetus katab kasusaajate riikide osalemise seminaridel ja ekspertidega seotud kulud, välja arvatud ÜRO töötajate kulud, ja konverentsikulud. ELi toetusega rahastatakse esmajärjekorras toetuskõlbulikud tegevused Aafrikas läbiviidaval seminaril. Asjaomaste piirkondlike ja allpiirkondlike organisatsioonide tehtud kulutused tuleks samuti katta, kui need on otseselt seotud nende osalemisega projektide alastes tegevustes. ÜRO desarmeerimisbüroo vastutab teiste rahastajate poolt projekti ülejäänud kulude katmiseks antava toetuse üldise koordineerimise eest.

Projekti arvestuslik kogumaksumus on 798 800 USA dollarit, millest ELi rahaline toetus on 299 825 eurot.


(1)  ÜRO desarmeerimisbüroo korraldab 2007. aasta detsembris seminari Põhja-, Ida- ja Lõuna-Aafrika piirkonna jaoks.

(2)  Austraalia ja Jaapani valitsus katavad oma osalejate reisikulud.