25.3.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 88/68


NÕUKOGU ÜHISMEEDE 2006/243/ÜVJP,

20. märts 2006,

Üldise Tuumakatsetuste Keelustamise Lepingu Organisatsiooni (CTBTO) ettevalmistuskomisjoni tegevuste toetamise kohta kontrollialase koolituse ja suutlikkuse arendamise valdkonnas ning massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 14,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Ülemkogu võttis 12. detsembril 2003 vastu massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia, mille III peatükis on loetelu massihävitusrelvade leviku tõkestamise meetmetest, mida tuleb võtta nii Euroopa Liidus kui ka kolmandates riikides.

(2)

Euroopa Liit viib ELi strateegiat aktiivselt ellu ja rakendab selle III peatükis loetletud meetmeid, eelkõige eraldades rahalisi vahendeid konkreetsete projektide toetamiseks, mida juhivad mitmepoolsed institutsioonid.

(3)

ÜRO peaassamblee poolt 10. septembril 1996 vastu võetud üldisele tuumakatsetuste keelustamise lepingule (Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty – CTBT) allakirjutanud riigid on otsustanud luua juriidilise isiku staatusega ettevalmistuskomisjoni, et CTBTd kuni Üldise Tuumakatsetuste Keelustamise Lepingu Organisatsiooni (Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty Organisation – CTBTO) asutamiseni tõhusalt ellu viia.

(4)

Nõukogu võttis 17. novembril 2003 vastu ühise seisukoha 2003/805/ÜVJP massihävitusrelvade ja nende kandevahendite leviku tõkestamist käsitlevate mitmepoolsete lepingute ülemaailmse kohaldamise ja tugevdamise kohta. (1)

(5)

CTBT kiire jõustumine ja ülemaailmne rakendamine ning CTBTO ettevalmistuskomisjoni järelevalve- ja kontrollisüsteemi tugevdamine on massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia olulised eesmärgid.

(6)

CTBTO ettevalmistuskomisjon taotleb samasid eesmärke, mis on välja toodud põhjendustes 4 ja 5, ning juba tegeleb selliste vahendite kindlaksmääramisega, mille abil saaks tema kontrollisüsteemi parimal võimalikul viisil tugevdada kontrollisüsteemi rakendamisega seotud allakirjutanud riikide töötajatele õigeaegselt antava ekspertteabe ja koolituse kaudu. Seetõttu on kohane teha CTBTO ettevalmistuskomisjonile ülesandeks käesoleva ühismeetme tehniline rakendamine,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISMEETME:

Artikkel 1

1.   Massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia mõnede osade viivitamatu ja praktilise rakendamise eesmärgil toetab Euroopa Liit CTBTO ettevalmistuskomisjoni tegevust kontrollialase koolituse ja suutlikkuse arendamise valdkonnas, et edendada järgmisi eesmärke:

CTBTO ettevalmistuskomisjoni kontrollisüsteemi toimimise tõhustamine,

CTBTle allakirjutanud riikide suutlikkuse parandamine CTBTst tulenevate kontrollikohustuste täitmisel ning neile võimaluse andmine lepingusüsteemis osalemisest ja potentsiaalsetest tsiviil- ja teadusalastest kasutamisvõimalustest igakülgse kasu saamiseks.

2.   ELi strateegia meetmetele vastava CTBTO ettevalmistuskomisjoni projekti eesmärgid on järgmised:

koolituse korraldamine CTBTO ettevalmistuskomisjoni kontrollisüsteemiga seotud suutlikkuse arendamiseks,

koolituskursustele ja tehnilistele töörühmadele elektroonilise, interaktiivse juurdepääsu ning koolitusmoodulite jätkuva kättesaadavuse tagamine.

Projekti läbiviimisest saavad kasu kõik CTBTle allakirjutanud riigid.

Projekti üksikasjalik kirjeldus on esitatud lisas.

Artikkel 2

1.   Käesoleva ühismeetme rakendamise eest vastutab eesistujariik, kes teeb tihedat koostööd Euroopa Ühenduste Komisjoniga ja keda abistab nõukogu peasekretär/ÜVJP kõrge esindaja.

2.   Komisjon teostab järelevalvet artiklis 3 osutatud rahalise abi nõuetekohase rakendamise üle.

3.   Artikli 1 lõikes 2 osutatud projekti tehniline rakendamine on tehtud ülesandeks CTBTO ettevalmistuskomisjonile, kes täidab seda ülesannet eesistujariigi vastutusel ja peasekretäri/kõrge esindaja kontrolli all. Selleks lepib peasekretär/kõrge esindaja CTBTO ettevalmistuskomisjoniga kokku vajalikes korraldustes.

Artikkel 3

1.   Lähtesumma artikli 1 lõikes 2 osutatud projekti rakendamiseks on 1 133 000 EUR.

2.   Lõikes 1 kindlaks määratud Euroopa Liidu üldeelarvest rahastatavaid kulutusi hallatakse vastavalt eelarve suhtes kohaldatavatele ühenduse menetlustele ja eeskirjadele tingimusel, et eelrahastamise vahendid ei jää ühenduse omandisse.

3.   Lõikes 1 osutatud kulutuste tegemiseks sõlmib komisjon CTBTO ettevalmistuskomisjoniga eraldi rahastamislepingu kooskõlas CTBTO eeskirjadega. Selles sätestatakse, et CTBTO ettevalmistuskomisjon tagab ELi rahalise abi nähtavuse, mis vastab selle suurusele.

Artikkel 4

Eesistujariik, keda abistab nõukogu peasekretär/ÜVJP kõrge esindaja, annab nõukogule CTBTO ettevalmistuskomisjoni koostatud regulaarsete aruannete põhjal aru käesoleva ühismeetme rakendamise kohta. Komisjon kaasatakse täiel määral ja ta edastab teavet artikli 1 lõikes 2 osutatud projekti rakendamise finantsaspektide kohta.

Artikkel 5

Käesolev ühismeede jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Ühismeede kaotab kehtivuse 15 kuud pärast selle vastuvõtmist.

Artikkel 6

Käesolev ühismeede avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 20. märts 2006

Nõukogu nimel

eesistuja

U. PLASSNIK


(1)  ELT L 302, 20.11.2003, lk 34.


LISA

ELi toetus Üldise Tuumakatsetuste Keelustamise Lepingu Organisatsiooni (CTBTO) ettevalmistuskomisjoni tegevustele kontrollialase koolituse ja suutlikkuse arendamise valdkonnas ning massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames

1.   Kirjeldus

CTBTO ettevalmistuskomisjon loob ülemaailmse kontrollisüsteemi, mis koosneb 321 seirejaamast, 16 referentlaboratooriumist, rahvusvahelisest andmekeskusest ja kohapealse kontrolli võimest. Süsteemi olulisimaks omaduseks on selle detsentraliseeritud olemus, mille kohaselt seirejaamades kogutud teave koos rahvusvahelise andmekeskuse töötulemustega jagatakse välja allakirjutanud riikidele lõpliku analüüsi läbiviimiseks ning kohapealset kontrolli läbi viivad meeskonnad pannakse kokku rahvusvahelise nimekirja alusel. Süsteem toetub seega allakirjutanud riikide ekspertide kättesaadavusele seirejaamade juhtimiseks ja rahvusvahelise seiresüsteemi andmete ja rahvusvahelise andmekeskuse töötulemuste kasutamiseks nende riiklike andmekeskuste kaudu ning samuti kohapealset kontrolli läbi viivates meeskondades osalemise võime olemasolule.

CTBTle allakirjutanud riikide suutlikkuse parandamiseks CTBTst tulenevate kontrollikohustuste täitmisel ja neile võimaluse andmiseks lepingusüsteemis osalemisest igakülgse kasu saamiseks on CTBTO ettevalmistuskomisjon selle loomisest alates rõhutanud koolituse ja suutlikkuse arendamise tähtsust. Lisaks traditsioonilistele koolitusmeetoditele pakuvad uued info- ja sidetehnoloogiad erinevaid võimalusi tulevikus suutlikkuse arendamise süvendamiseks ja laiendamiseks.

E-koolitusprojekt on oma olemuselt ülemaailmne. See jõuab kõikide CTBTle allakirjutanud riikideni ning pakub volitatud kasutajatele elektroonilist, interaktiivset juurdepääsu koolituskursustele ja tehnilistele töörühmadele ning koolitusmoodulite jätkuvat kättesaadavust CTBTO ettevalmistuskomisjoni ekspertsidesüsteemi kaudu.

2.   Projekti kirjeldus

Novembris 2005 käivitati kõikidest piirkondadest valitud CTBTle allakirjutanud riikide osalusel katseprojekt, et uurida veebiülekannete ja veebikonverentside ning arvutipõhise koolituse läbiviimiseks olemasolevaid tehnoloogilisi võimalusi. Selles katseetapis pööratakse erilist tähelepanu erinevatele tehnoloogilistele keskkondadele, milles tuleks e-koolituse meetodeid kasutada; saadud tulemuste põhjal töötatakse välja suutlikkuse arendamise meetmete metodoloogia, tehniline infrastruktuur ja sisu.

Projekt hõlmab suutlikkuse arendamise meetmete väljatöötamist ja elluviimist, tuginedes järgmisele kontseptsioonile.

Arvutipõhine koolitus/iseseisev õpe

Arvutipõhine koolitus/iseseisev õpe võimaldab teatud määral interaktiivsust ning koolitusmoodulite pidevat kättesaadavust volitatud kasutajale. Arvutipõhine koolitus nõuab pikka väljaarendamisperioodi, sest enne koolitatavatele edastamist tuleb elektroonilisi õppevahendeid korduvalt arendada, üle vaadata, testida ja muuta. Kui õpetatav materjal palju ei muutu, võib see osutuda tõhusaks meetodiks järjekindla õppematerjali edastamiseks laiale auditooriumile. Näiteks vajavad riiklike andmekeskuste töötajad esmast tutvustamist CTBTO ettevalmistuskomisjoni ajutises tehnilises sekretariaadis kasutatavate kontseptsioonide ja vahendite osas. Kohapealse kontrolli meetmetes (integreeritud kohapealses eksperimendis 2008) osalejaid tuleb koolitada suurel hulgal.

Pärast kahepoolsete vabatahtlike annetuste abil rahastatud katseetapi läbiviimist rakendatakse projekti kahes etapis järgmiselt.

1. etapp: e-koolitussüsteemi prototüübi väljatöötamine ja õppetarkvara kasutuselevõtmine

Katseetapi tulemused peaksid võimaldama sellise kontseptsiooni määratlemist, mis nii tehnilises kui ka sisulises mõttes vastab potentsiaalsete osalejate erinevatele nõudmistele.

Arendatakse välja ja testitakse arvutipõhise koolituse moodulite prototüüpe.

Kaugõppes kasutatavate komponentidena tuleks kaaluda teiste hulgas järgmisi võimalusi:

Interneti-põhised süsteemielemente käsitlevad koolitusmoodulid,

koolituspaketid ja loengud, milles esitatakse staatilist teavet või toimivaid protsesse,

koolitusmaterjalidega varustamine, sealhulgas juurdepääs tehnilisele ja poliitilisele dokumentatsioonile veebilehel,

testisüsteemid, milles seirejaamade operaatorid saavad läbi viia rutiinsete kasutamis- ja hooldusmenetlustega seotud katsesessioone,

Geotoolis läbiviidav juhendamisel põhinev praktiline koolitus; see võib olla konkreetsema suunitlusega koolituskursust ettevalmistava koolituse osa,

koolitustsükli moodulid kohapealse kontrolli integreeritud õppuses osalejatele.

2. etapp: õppetarkvara täielik rakendamine

Teises etapis töötatakse välja ja viiakse ellu arvutipõhise koolituse kõik ülejäänud moodulid. Teatud moodulite sisuarendus tellitakse CTBTle allakirjutanud riikides asuvatelt nendelt partnerorganisatsioonidelt, kes osalesid CTBTO ettevalmistuskomisjonis kasutatavate tehnikate ja menetluste väljatöötamises. Teises etapis väljatöötatavate moodulite puhul saaks kasutada esimeses etapis prototüübi väljatöötamise käigus saadud kogemusi.

Kasutatava metoodika ja tehnoloogiate täielikku vastavusse viimiseks potentsiaalsete osalejate erinevate vajadustega kavandatakse väljatöötamise ja elluviimise etapis läbi viia laialdane hindamine. Selleks lisatakse CTBTO ettevalmistuskomisjoni koolitus- ja suutlikkuse arendamise tegevuste käimasolevale hindamisele spetsiaalne hindamismehhanism. Mitmel CTBTle allakirjutanud riigil kõikidest piirkondadest palutakse teha CTBTO ettevalmistuskomisjoniga kogu projekti vältel tihedat koostööd ning anda tagasisidet suutlikkuse arendamise vahendite kasutatavuse kohta. Eelkõige peab projekti arvutipõhise koolituse osa läbima mitmed testid ja hindamised, enne kui lõpptulemust saab rakendama hakata.

Projekti tulemused:

suurem arv CTBT kontrollisüsteemi testimiseks, hindamiseks ja ajutiseks juhtimiseks koolitatud eksperte,

tehnilistes töörühmades osalejate parem ettevalmistus,

suurem osalejate arv ning tehniliste töörühmade järelduste tõhusam levitamine ja rakendamine,

koolitusmoodulite parem kättesaadavus, mis ei sõltu ajatsoonist ega osalejariigi tehnilisest arengutasemest,

koolituse ja suutlikkuse arendamise võimaluste levitamine elektrooniliste kanalite kaudu kõikidele CTBTle allakirjutanud riikidele.

3.   Kestus

Projekti kahe järjestikuse etapi eeldatav kogukestus on 15 kuud.

4.   Kasusaajad

E-koolitusest saavad kasu kõik CTBTle allakirjutanud riigid. Nende riikide suutlikkus CTBT ja selle kontrollisüsteemi rakendamiseks ning CTBTO ettevalmistuskomisjoni tegevuses osalemisest suurima kasu saamiseks on esmatähtis CTBT tõhusaks toimimiseks. Kasusaajate keelelisele mitmekesisusele pööratakse piisavat tähelepanu, sealhulgas vajaduse korral koolitusmoodulite pakkumise abil erinevates keeltes.

5.   Rakendusüksus

Projekti rakendamine tehakse ülesandeks CTBTO ettevalmistuskomisjonile. Projekti rakendamises osalevad vahetult CTBTO ettevalmistuskomisjoni ajutise tehnilise sekretariaadi töötajad, CTBTO ettevalmistuskomisjoni tegevuses osalevate allakirjutanud riikide eksperdid või töövõtjad. Töövõtjate kasutamise korral viib CTBTO ettevalmistuskomisjon käesoleva ühismeetme raames tehtavad kaupade, tööde või teenuste hanked läbi vastavalt kehtivatele CTBTO ettevalmistuskomisjoni eeskirjadele ja menetlusreeglitele, mis on üksikasjalikult sätestatud CTBTO ettevalmistuskomisjoniga sõlmitud EÜ toetuse lepingus.

6.   Kolmandad osapooled

Projekti rahastatakse 100 % ulatuses käesoleva ühismeetme alusel. CTBTO ettevalmistuskomisjoni tegevuses osalevate allakirjutanud riikide eksperte võib lugeda kolmandateks osapoolteks. Nad töötavad vastavalt CTBTO ettevalmistuskomisjoni ekspertide töö standardeeskirjadele.

7.   Vajalike vahendite hinnanguline suurus

ELi toetusest rahastatakse käesolevas lisas kirjeldatud projekti kahe etapi rakendamist täies mahus. Eeldatavad kulud on järgmised:

1. etapp (lähteülesanne, prototüübi väljatöötamine koos esimeste moodulite testimisega):

519 400 EUR,

2. etapp (ülejäänud moodulite väljatöötamine, moodulite testimine ja hindamine valitud kasusaajatega):

580 600 EUR.

Lisaks on projekti sisse arvestatud ettenägematute kulude reserv 3 % abikõlblikest kuludest (kogusummas 33 000 EUR).

8.   Projekti kulusid kattev lähtesumma

Projekti kogumaksumus on 1 133 000 EUR.