7.2.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 35/32


NÕUKOGU OTSUS,

30. jaanuar 2006,

millega sätestatakse Serbia ja Montenegroga, kaasa arvatud Kosovo, nagu määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244, loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/520/EÜ

(2006/56/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluste loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) ning eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil Thessalonikis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtu Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunaliste tulevikuväljavaadete elluviimise vahendina stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et Euroopa partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu.

(3)

14. juunil 2004 võttis nõukogu vastu otsuse luua esimene partnerlus Serbia ja Montenegroga, kaasa arvatud Kosovoga, nagu määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244 (2), (millele viidatakse kui Kosovo (UNSCR 1244)). Asjakohane on Euroopa partnerlust ajakohastada, et määrata kindlaks uuendatud prioriteedid edasiseks tööks 2005. aasta eduaruande järelduste põhjal, mis käsitlevad Serbia ja Montenegro ja Kosovo ettevalmistusi edasiseks lõimumiseks Euroopa Liiduga.

(4)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on märgitud, et Euroopa partnerluse järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide raames.

(5)

Euroopa Liitu edasise lõimumise ettevalmistamiseks peaksid Serbia ja Montenegro pädevad ametiasutused töötama välja plaani, mis sisaldab täpset ajakava ja konkreetseid meetmeid, mida ta kavatseb võtta kõnealuse Euroopa partnerluse prioriteetidega tegelemiseks. Kuna Kosovo on hetkel ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonist (UNSCR 1244) tulenevalt rahvusvahelise ajutise valitsuse halduse all, peaks Kosovo ÜRO ajutise valitsuse alluvuses töötama välja eraldi plaani Kosovot puudutavate prioriteetidega tegelemiseks.

(6)

Otsus 2004/520/EÜ tuleks seetõttu kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Vastavalt määruse (EÜ) nr 533/2004 artiklile 1 sätestakse Serbia ja Montenegro, kaasa arvatud Kosovo (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244), Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused käesoleva otsuse lisas, mis moodustab selle lahutamatu osa.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide raamistiku, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete kaudu.

Artikkel 3

Otsus 2004/520/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 30. jaanuar 2006.

Nõukogu nimel

eesistuja

U. PLASSNIK


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1.

(2)  Nõukogu 14. juuni 2004. aasta otsus 2004/520/EÜ, millega sätestatakse Serbia ja Montenegro, kaasa arvatud Kosovo, nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244, Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused (ELT L 227, 26.6.2004, lk 21).


LISA

SERBIA JA MONTENEGRO, KAASA ARVATUD KOSOVO 2005. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Thessalonikis toimunud Euroopa Ülemkogu on heaks kiitnud Euroopa partnerluste kasutuselevõtu Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunaliste tulevikuväljavaadete elluviimise vahendina stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

Esimese Serbia ja Montenegro, kaasa arvatud Kosovo (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244) partnerluse võttis nõukogu vastu 14. juunil 2004. On asjakohane ajakohastada kõnealust esimest partnerlust komisjoni Serbia ja Montenegro ning Kosovo (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244) 2005. aasta arenguaruande järelduste põhjal. Teine Euroopa partnerlus määratleb uued tegevusprioriteedid. Uued prioriteedid on kohandatud erivajadustele ning ettevalmistatuse tasemele ning neid ajakohastatakse vastavalt vajadusele. Euroopa partnerlus sisaldab samuti juhiseid Serbiale ja Montenegrole, kaasa arvatud Kosovole (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244) antava finantsabi kohta.

Serbia ja Montenegro pädevad ametiasutused peaksid töötavad välja Euroopa partnerluse prioriteetidega seonduva plaani koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Kuna Kosovo on hetkel ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonist 1244 tulenevalt rahvusvahelise ajutise valitsuse halduse all, tuleb Kosovo ÜRO ajutise valitsuse alluvuses töötada välja eraldi plaani Kosovot puudutavate prioriteetidega tegelemiseks.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopa suunalise arengu raamistikuks kuni nende ühinemiseni tulevikus.

Määratletud põhiprioriteedid on seotud suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis toimunud Euroopa Ülemkogul püstitatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi nõudeid, eelkõige nõudeid, mis Ülemkogu on määratlenud oma 29. aprilli 1997. aasta ja 21.–22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebis 24. novembril 2000. aastal toimunud tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloniki arengukavas.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud nii, et Serbia ja Montenegro, kaasa arvatud Kosovo (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244), suudaks need lähiaastatel reaalselt täita või nende täitmisel oluliselt edasi liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid puudutavad nii õigusaktide vastuvõtmist kui ka nende rakendamist.

Võttes arvesse kõigi ELi nõuete täitmisega seotud olulisi kulutusi ning nende nõuete keerukust teatavates valdkondades, ei hõlma partnerlus praegusel etapil veel kõiki tähtsaid ülesandeid. Edasise partnerluse raames võetakse täiendavalt prioriteete vastavalt sellele, kuidas partnerlus on arenenud.

Peamised lühiajalised prioriteedid on määratletud ja rühmitatud prioriteetide loetelude alguses. Peamiste prioriteetide esitamise järjekord ei näita nende tähtsusjärjestust.

Serbiat ja Montenegrot puudutavad prioriteedid ja konkreetselt Kosovot puudutavad prioriteedid on esitatud lisatud nimekirjades.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse ühenduse abi Lääne-Balkani riikidele olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt nõukogu 5. detsembri 2000. aasta määrusele (EÜ) nr 2666/2000, mis käsitleb Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Jugoslaavia Liitvabariigi ning endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi abistamist (1). Sellest tulenevalt ei ole käesoleval otsusel finantsmõju. Serbial ja Montenegrol, kaasa arvatud Kosovol (ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 1244) on võimalik taotleda rahastamist mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessis osalevatele Lääne-Balkani riikidele antakse ühenduse abi tingimusel, et nad on edukad Kopenhaageni kriteeriumite ning eelkõige käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Ühenduse abi andmine sõltub ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ja 21.–22. juuni 1999. aasta järeldustes määratletud tingimuste täitmisest, eelkõige seoses abisaajate kohustusega viia ellu demokraatlikud majandus- ja institutsioonilised reformid.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide raamistiku, eelkõige komisjoni esitatavate aastaaruannete põhjal.

SERBIA JA MONTENEGRO (2)

LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Järgida täiel määral põhiseaduslikku hartat ning tagada liitriigi tõhus toimimine (pidades eelkõige silmas Serbia ja Montenegro Kohtu pädevust, liitriigi parlamendi toimimist ja liitriigi jätkusuutlikku rahastamist käsitlevate õigusaktide vastuvõtmist); suhtuda konstruktiivselt volituste jaotumisse liitriigi ja vabariikide vahel.

Teha edasisi jõupingutusi avaliku halduse, sealhulgas avaliku teenistuse palgasüsteemi ümberkorraldamiseks, et tagada läbipaistev töölevõtmise kord, professionaalsus ja vastutus; eelkõige tugevdada Euroopa lõimumisega tegelevaid struktuure kõigil tasanditel (sealhulgas eri valdkondade ministeeriumid ja parlamendid) ning tõhustada nendevahelist koostööd.

Kujundada otsustavalt ümber õigusasutuste süsteem, et tagada selle sõltumatus, professionaalsus ja tõhusus, vaadates eelkõige läbi töölevõtmise ja karjääri kujundamise süsteemi ning tagades selle põhinemise tehnilistel ja kutsealastel kriteeriumitel, vältides poliitilist mõju ja tagades õigusasutuste süsteemis alalised ametikohad.

Tagada tõhus ja demokraatlik kontroll sõjaväe üle, tugevdades selleks parlamentaarseid kontrollimehhanisme ning võttes kasutusele läbipaistva finantsjuhtimise.

Tagada täieulatuslik koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga (EJRK).

Järgida täiel määral ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1244 ja süvendada dialoogi Pristinaga. Soodustada Kosovo serblaste osalemist omavalitsuse ajutiste institutsioonide töös. Näidata üles konstruktiivset lähenemist Kosovo küsimusele.

Poliitilised nõuded

Demokraatia ja õigusriik

Põhiseaduslikud küsimused

Vaadata vabariikide põhiseadused läbi Euroopa standarditest lähtuvalt.

Valimised

Serbias: viia lõpule valimisseaduse reform (sealhulgas valijate registri ümberkorraldamine), järgides demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo soovitusi; rakendada täiel määral poliitiliste parteide rahastamist käsitlevad õigusaktid.

Montenegros: depolitiseerida valimiste korraldamine vastavalt demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo soovitustele ning luua kampaaniate rahastamiseks läbipaistev raamistik.

Avalik haldus

Serbias: rakendada õigusaktid ombudsmani institutsiooni loomiseks.

Montenegros: tõsta ombudsmani institutsiooni haldussuutlikkust; tagada nõuetekohaste järelmeetmete võtmine vastavalt ombudsmani soovitustele.

Õigusasutuste süsteem

Mõlemas vabariigis: võtta vastu ja rakendada kohtunike, prokuröride ja kohtu abipersonali kohustuslikku esialgset väljaõpet ja jätkukoolitust käsitlevad õigusaktid ning tugevdada koolituskeskusi; alustada õigusasutuste süsteemi otstarbekohasemaks muutmist ning kaasajastada menetlused, eelkõige äriõiguse valdkonnas. Tugevdada prokuratuuri, eriti organiseeritud kuritegevusega tegelevate prokuröride sõltumatust.

Serbias: tugevdada sõjakuritegudega tegelevate prokuröride institutsiooni; asutada haldus- ja apellatsioonikohtud.

Korruptsioonivastane poliitika

Mõlemas vabariigis: rakendada täiel määral huvide konflikti käsitlevad õigusaktid.

Serbias: võtta vastu ja rakendada laiahaardeline korruptsioonivastase tegevuse strateegia ja sellele vastavad üksikasjalikud tegevuskavad, luues selleks pädeva rakendusasutuse.

Montenegros: rakendada korruptsioonivastane strateegia, eelkõige luues selleks pädeva rakendusasutuse.

Inimiõigused ja vähemuste kaitse

Täita kõik Euroopa Nõukogu liikmelisusest tulenevad kohustused. Tagada nimetatud kohustuste ühtne ja tõhus täitmine kogu liitriigis, pidades eelkõige silmas Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni ja Euroopa piinamise tõkestamist käsitlevat konventsiooni.

Mõlemas vabariigis: võtta kõikehõlmavaid ja läbipaistvaid meetmeid kõigi väidetavate halva kohtlemise juhtude suhtes. Tugevdada sisekontrolliteenistusi, kes tegelevad õiguskaitsetöötajatega seotud halva kohtlemise juhtudega.

Mõlemas vabariigis: parandada vanglatingimusi, eelkõige selliste haavatavate rühmade puhul nagu alaealised õiguserikkujad; tagada pikaajaliste kinnipeetavate ja organiseeritud kuritegevuse eest kinnipeetavate vanglatingimuste nõuetekohane järelevalve, tagada karistusasutuste personali edasine väljaõpe ja erivajadustele vastavate võimaluste parandamine.

Serbias: rakendada õigusaktid, mis käsitlevad kriminaalkaristuste täitmisele pööramist.

Võtta vastu kõikehõlmavad diskrimineerimise vastased õigusaktid.

Serbias: jõustada meediat käsitlevad õigusaktid. Tagada ringhäälingunõukogu tegelik sõltumatus, samuti aus ja läbipaistev ringhäälingusageduste eraldamine meediaettevõtjatele. Tagada riigi omandis oleva ringhäälingu täielik ja õigeaegne muutmine avalik-õiguslikuks ringhäälinguorganisatsiooniks; viia lõpule Serbia raadio ja televisiooni muutmine Euroopa standarditele vastavaks avalik-õiguslikuks ringhäälinguorganisatsiooniks. Rakendada täiel määral seadus vaba juurdepääsu kohta teabele.

Montenegros: rakendada seadus, millega tagatakse juurdepääs avalikule teabele. Jätkata Montenegro raadio ja televisiooni avalik-õiguslikuks ringhäälinguorganisatsiooniks muutmist.

Serbias: toetada kodanikuühiskonna organisatsioonide arengut rahaliselt ja muul viisil, võttes selleks vastu ühendusi käsitleva seaduse ja õigusaktid välisriikide valitsusväliste organisatsioonide õigusliku seisundi kohta.

Montenegros: võtta vastu strateegia valitsusväliste organisatsioonide ja valitsusasutuste koostöö kohta.

Serbias: võtta vastu vajalikud õigusaktid vara tagastamise kohta ning tagada nende rakendamine täiel määral, käsitledes selleks eriti (riigi omandis oleva) linnavara küsimust.

Montenegros: rakendada täiel määral vara tagastamist käsitlevad õigusaktid.

Tagada piisav koostöö liitriigi ja vabariikide ning vajadusel maakonna ja kohaliku tasandi vahel vähemuste õiguste õiguslike aluste ja praktilise kaitse osas. Rakendada mustlaste, sealhulgas tagasipöördujate lõimumise seisukohalt asjakohased strateegiad ja tegevuskavad.

Serbias: tugevdada vähemusrahvuste nõukogude toimimist. Edendada rahvusrühmade vahelisi suhteid, eelkõige võttes piisavaid meetmeid hariduse valdkonnas. Soodustada vähemuste kaasamist kohtu- ja õiguskaitseasutuste töösse.

Montenegros: võtta vastu vähemuste õiguste kaitse seadus.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Järgida täiel määral Daytoni lepet.

Tugevdada piirkondlikku koostööd ja heanaaberlikke suhteid, muu hulgas selleks, et edendada leppimist. Sõlmida ja jõustada lepingud naaberriikidega, eelkõige vabakaubanduse, piiriülese koostöö ning organiseeritud kuritegevuse, uimastiäri ja salakaubanduse vastase võitluse, õigusalase koostöö, piirikontrolli, keskkonna, transpordi ja energeetika valdkonnas. Töötada selle heaks, et tulevikus sõlmitaks Kagu-Euroopas piirkondlik vabakaubandusleping.

Aidata kaasa lahenduse leidmisele lahendamata piiriküsimustele Kroaatia ning Bosnia ja Hertsegoviinaga.

Tagada piisav koostöö liitriigi ja vabariikide vahel pagulaste ja ümberasustatud isikute õiguste õigusliku aluse ja praktilise kaitse osas. Tunnistada kehtetuks, eriti Montenegros, kõik diskrimineerivad sätted tööturu, omandiõiguse, õiguskaitsevahendite ja kodakondsuse osas; tagada takistamatu juurdepääs tervishoiuteenustele ja isiklike dokumentide kättesaadavus. Tagada tegelik valikuõigus püsiva tagasipöördumise ja lõimumise vahel. Aidata kaasa Sarajevo deklaratsiooni rakendamise tagamisele.

Majanduslikud nõuded

Serbias:

Säilitada makromajanduslik stabiilsus. Jätkata vajalikku eelarve kohandamist ja stabiliseerimist selleks, et vähendada maksebilansi defitsiiti ja ohjata inflatsioonisurvet. Säilitada mõistlik rahapoliitiline hoiak, mida toetab nõuetekohane vahetuskursipoliitika. Järgida mõõdukat palgapoliitikat ning vältida palkade kasvu, mille tempo on kiirem tootlikkuse suurenemise omast. Hoida kontrolli all laenude kiire lisandumine ja kohandada usaldatavusnormatiive. Arendada edasi pensionisüsteemi reformi ja rakendada see ning jätkata tervisekindlustussüsteemi ümberkujundamist.

Jätkata varimajanduse ametlikuks muutmist ja maksubaasi laiendamist, luues selleks riiklike kulutuste haldamise süsteemi (riigikassa, riigi sisefinantskontroll) ja käivitades ulatuslikud maksureformid piiratud maksuvabastuste ja madalamate maksumääradega eelkõige tööjõule.

Kiirendada suurte kollektiiv- ja riigi omandis olevate ettevõtjate ümberkorraldamist ja erastamist finants- ja ettevõtlusdistsipliini tugevdamiseks. Jätkata pankrotimenetlusi suurtes võlgades ja kahjumis olevate kollektiivomandis ettevõtjate vastu, et vähendada maksude saamatajäämisest tulenevat kahju. Kiirendada suurte riigiettevõtete ümberkorraldamist. Tagada piisavate eelarveliste vahendite eraldamine koondamis- ja ümberkorralduskulude katteks.

Viia lõpule pangasektori reform, eelkõige riigiomandis pankade erastamine. Jätkata kindlustussektori ümberkorraldamist ja erastamist.

Korraldada ümber reguleeritud ja jäikade hindade süsteem. Eelkõige kohandada kulude katmise tasemeni energiahinnad, samuti asendada järkjärgult kõik väiksema sissetulekuga tarbijatele ettenähtud hinnatoetused otseülekannetega.

Arendada välja stabiilne ning toimiv kinnisvaraturg. Töötada välja katastrit käsitlevad õigusaktid.

Suurendada tööhõivet ja tõkestada tööpuudust eelkõige kutsehariduse ja tööturu reformide abil, kaasates kõik asjaomased osapooled; parandada riiklike tööhõiveametite tööd, eraldades meetmete rakendamiseks piisavalt personali ja rahalisi vahendeid.

Jätkata Serbia kaubanduskorra kohandamist, viies selle vastavusse sõltumatute kaubandusmeetmete, WTO eeskirjade ning tulevase stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga.

Montenegros:

Säilitada makromajanduslik stabiilsus. Jätkata vajalikku eelarve kohandamist ja konsolideerimist, et vähendada välismajanduse tasakaalu puudumist.

Rakendada riiklike kulutuste haldamise süsteem.

Tagada paindlik tööturu hinnakujundusmehhanism. Rakendada tööhõiveseadus, parandada riiklike tööhõiveametite tööd, eraldades meetmete rakendamiseks piisavalt personali ja rahalisi vahendeid.

Viia lõpule hindade liberaliseerimine. Kohandada energiahinnad kulude katmise tasemeni, rakendades selleks uue elektritariifide kehtestamise süsteemi. Asendada väiksema sissetulekuga tarbijatele ettenähtud hinnatoetused järkjärgult otseülekannetega.

Kiirendada riigi omandis olevate ettevõtete ümberkorraldamist. Viia lõpule kollektiivomandis ettevõtete erastamine. Võtta vastu ja rakendada kindlustusjärelevalve seadus.

Arendada välja stabiilne ning toimiv maa- ja kinnisvaraturg. Võtta vastu ruumilise planeerimise seadus ja ehitusmaaseadus ning tagada nende tõhus rakendamine.

Jätkata Montenegro kaubanduskorra vajalikku kohandamist, viies selle vastavusse sõltumatute kaubandusmeetmete, WTO eeskirjade ning tulevase stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaotada liitriigi ühisturu toimimise olemasolevad takistused ja vältida uute tekkimist. Tagada kogu liitriigis kodu- ja välismaiste ettevõtjate turulepääs seoses kaupade, teenuste, kapitali ja isikutega. Tagada õigusloomega seotud konsulteerimiskord ja kohaldada vastastikuse tunnustamise põhimõtet vabariikide kõigi turulepääsu käsitlevate otsuste osas.

Kaupade vaba liikumine

Jätkata kaubandusele soodsate tingimuste loomise eesmärgil jõupingutusi standardimise, sertifitseerimise, metroloogia, akrediteerimise ja vastavustõendamise eeskirjade vastavusse viimiseks EL acquis’ga. Alustada Euroopa standardite rakendamist.

Kehtestada uute tehniliste eeskirjade puhul enne nende vastuvõtmist kaubandusele mõju omavate meetmete kohta sisemised konsultatsiooni- ja teavitamismehhanismid.

Mõlemas vabariigis: Luua aktiivse tarbijakaitse eesmärgil EL tarbijapoliitikale vastav õigusraamistik ja haldussuutlikkus.

Kapitali vaba liikumine

Mõlemas vabariigis: Rakendada kommertspankades korrespondentkontode süsteem kapitali vaba liikumise tagamiseks vabariikide vahel.

Toll ja maksustamine

Mõlemas vabariigis: Viia tollialased õigusaktid ja tolliprotseduurid veelgi enam vastavusse EL acquis’ga. Jätkata tolliasutuste ajakohastamist, et tagada kõrge haldussuutlikkus ja võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksudest hoidumisega. Tugevdada halduskoostööd ja tagada jätkuvalt kohustuste täitmine, mis on seotud sooduskaubandusmeetmetega (päritolu).

Mõlemas vabariigis: Ühtlustada maksualased õigusaktid veelgi enam EL acquis’ga. Tõhustada maksualaste õigusaktide rakendamist, keskendudes maksupettuste vähendamiseks tulude kogumise parandamisele ja tulude kontrollimisele.

Mõlemas vabariigis: Pidada kinni äriühingute maksustamise juhendi põhimõtetest ning tagada uute maksustamismeetmete vastavus neile.

Konkurents

Mõlemas vabariigis: Kehtestada monopolide vastane režiim, mida kohaldatakse kõigi konkurentsivastaste mõjude korral. Tagada haldussuutlikkus nende eeskirjade tõhusaks ja sõltumatuks rakendamiseks.

Mõlemas vabariigis: Tugevdada riigiabi koordineerimiskeskusi ja esimese sammuna riigiabi kontrollimise suunas muuta riigiabi täielikult läbipaistvaks.

Riigihanked

Rakendada järjepidev ja tõhus riigihangete kord mõlemas vabariigis. Tagada menetluse läbipaistvus lepingu maksumusest sõltumata ning diskrimineerimise välistamine Serbia, Montenegro ja EL tarnijate vahel.

Intellektuaalomandiõigus

Tugevdada veelgi intellektuaalomandiõiguste kaitset, võttes selleks vastu kõik vastavad õigusaktid ja eeskirjad. Tagada karistussätete olemasolu ning tugevdada nende rakendamis- ja jõustamissuutlikkust, eriti piiriasutuste osas.

Statistika

Mõlemas vabariigis: kujundada välja usaldusväärne majandusstatistika. Vaadata läbi ja võtta vastu statistika koostamise üldplaan, eesmärgiga parandada statistika kvaliteeti ja laiendada selle haaret. Kooskõlastada statistika kasutamine vabariikide ja liitriigi vahel. Tõhustada põllumajandusstatistika koostamist ja töötlemist vastavalt EL standarditele ja meetoditele; viia lõpule ühtlustamisprotsess 2000/2002 HS nomenklatuuriga. Serbias: võtta vastu statistikat käsitlevad õigusaktid.

Valdkondlikud tegevuspõhimõtted

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Mõlemas vabariigis: jätkata Euroopa väikeettevõtjate harta rakendamist.

Serbias: jätkata ettevõtjate registreerimise uue kiirema süsteemi ellurakendamist ning võtta kasutusele tõhusam litsentsimise kord. Jätkata õigusliku mõju hindamist. Parandada ettevõtjate huvide kaitsmise võimalusi ja nende esindatust. Arendada edasi kohalikke/piirkondlikke ettevõtluse tugistruktuure (klastrid, inkubaatorid, ettevõtlus-/tehnoloogiapargid).

Montenegros: tugevdada hiljuti asutatud sõltumatut investeeringute edendamise agentuuri. Jätkata riigi tagatisfondi ellurakendamist. Parandada ettevõtjate huvide kaitsmise/nõustamise võimalusi. Suurendada jõupingutusi litsentsimissüsteemide lihtsustamiseks ja kiiremaks toimimiseks. Kehtestada litsentsimisel ja registreerimisel “vaikiva heakskiidu” põhimõte. Alustada õigusliku mõju hindamist. Parandada rahastamisvõimalusi ja arendada ettevõtluse tugistruktuure (klastrid, inkubaatorid, ettevõtlus-/tehnoloogiapargid).

Põllumajandus ja kalandus

Serbias: tugevdada jätkuvalt haldussuutlikkust poliitika kujundamisel ja rakendamisel. Võtta vastu toiduohutust, veterinaaria- ja fütosanitaariaküsimusi käsitlevad raamõigusaktid ning alustada nende rakendamist; ajakohastada veterinaar-, fütosanitaar- ja sanitaarlaborid, inspektsioonid ja kontrollimeetmed välispiiridel; viia lõpule veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi loomine;

Montenegros: tugevdada jätkuvalt haldussuutlikkust poliitika kujundamisel ja rakendamisel. Rakendada veterinaariaküsimuste seadus (sealhulgas kalandustooted) ning tõhustada veterinaar- ja fütosanitaarlaborite tööd; tugevdada kontrolli. Suurendada jõupingutusi, et viia õigusaktid vastavusse EL veterinaar- ja fütosanitaaralase acquis’ga. Viia veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteem vastavusse EL nõuetega.

Keskkond

Serbias: jätkata õigusaktide ühtlustamist EL õigusaktide ja standarditega (õhusaaste, jäätmekäitlus ja looduskaitse); võtta vastu riigi keskkonnakaitsestrateegia ja alustada selle rakendamist. Võtta vastu kavandatud jätkusuutliku arengu strateegia ja alustada selle rakendamist. Tugevdada haldussuutlikkust, eelkõige planeerimise, lubade väljaandmise, kontrollimise ja seire, samuti projektide haldamise eest vastutavate institutsioonide ja asutuste puhul. Töötada välja mitmeaastane investeeringute rahastamise kava. Rakendada vastuvõetud õigusaktid, eelkõige keskkonnamõju hindamist ja tööstussaastet käsitlevad. Alustada rajatise ettevalmistamist ohtlike jäätmete käitlemiseks ja ohutuks kõrvaldamiseks.

Montenegros: jätkata õigusaktide ühtlustamist EL õigusaktide ja standarditega, eelkõige keskkonnakaitse raamõigusaktide osas. Rakendada vastuvõetud õigusaktid. Töötada välja üldine keskkonnakaitsestrateegia (vesi, jäätmed, õhk). Võtta vastu maakasutuskava; võtta vastu säästva arengu strateegia ja valdkondlikud strateegiad (rannikuala integreeritud majandamine, bioloogiline mitmekesisus, kliimamuutused). Tugevdada haldussuutlikkust.

Transpordipoliitika

Lõpetada programm ja Euroopa ühist õhuruumi silmas pidades jätkata lennundusalaste õigusaktide vastavusseviimist EL acquis’ga.

Rakendada Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitlev vastastikuse mõistmise memorandum.

Serbias: võtta vastu ja rakendada riigi transpordistrateegia (maantee-, raudtee-, õhu- ja veeteetransport), pöörates tähelepanu selle valdkonna majanduslikule elujõulisusele. Rakendada raudteeseadus. Lõpetada siseveeliikluse üldkava koostamine.

Montenegros: rakendada maanteetranspordiseadus (sealhulgas vastavate rakendusstruktuuride loomine). Alustada piisavate vahendite reserveerimisega transpordivaldkonna infrastruktuuri ja asutuste töös hoidmiseks.

Energeetika

Alustada energiaühenduse lepingu raames võetud kohustuste täitmist.

Serbias: rakendada täiel määral energiaseadus, tagades samas energeetika valdkonda reguleeriva sõltumatu ameti tõrgeteta toimimise; jätkata keskkonnaauditite läbiviimist jõujaamades ning tegeleda suurimate saastajatega. Tagada komplekssettevõtete jagamine osadeks, pidades silmas ümberkorraldamist ja erastamist. Tugevdada vajalikke haldusstruktuure. Liikuda piirkondliku energiaturu loomise suunas (sealhulgas parema vastastikuse seotavuse abil).

Montenegros: koostada ja rakendada energeetika valdkonna arengustrateegia, mis hõlmab ka energiatõhususe strateegiat; tugevdada majandusministeeriumi haldussuutlikkust energeetika valdkonnas; jagada osadeks ja kujundada ümber elektrienergiaettevõte. Tugevdada energiaturgu reguleerivat asutust. Viia lõpule riigisisese energiaturu ümberkorraldamine ja liberaliseerimine; erastada ja/või võimaldada avaliku sektori/erasektori partnerlussuhete areng kõnealuses valdkonnas.

Infoühiskond ja meedia

Serbias: tagada elektroonilise side valdkonna liberaliseerimine, reguleerivate asutuste sõltumatus ja tõhus toimimine ning vajalike seaduste ja poliitika vastuvõtmine ja rakendamine selles valdkonnas.

Montenegros: edendada turukonkurentsi, tõhustades selleks telekommunikatsiooniameti tööd ja kehtestades vajalikud konkurentsivõimelised kaitsemeetmed ja sidumistasude tingimused.

Finantskontroll

Töötada välja avaliku sektori sisefinantskontrollistrateegia.

Õigus-, vabadus- ja turvalisusküsimused

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Töötada välja liitriigi ühtse piirihaldamise põhimõtted ning tagada nende järjepidev rakendamine vabariikide tasandil kooskõlas vastava vastastikuse mõistmise memorandumiga. Riigipiiri turvalisust ja haldamist käsitlenud 2003. aasta maikuu Ohridi piirkondliku konverentsi järelmeetmetena rakendada valitsuse poolt vastu võetud lühiajalised meetmed.

Serbias: võtta konkreetseid meetmeid piiripolitsei parimate tavade rakendamiseks; viivitamatult demilitariseerida piirikontroll, koordineerides tegevust liitriigi ametivõimudega.

Montenegros: tugevdada veelgi piiride tsiviilkontrolli (sealhulgas EL standarditele vastav väljaõpe ja varustus).

Töötada välja liitriigi ühtsed põhiseaduslikule hartale vastavad põhimõtted seoses viisade, varjupaigaõiguse ja rändega, ühtlustades selleks eelkõige täiel määral vabariikide viisarežiimid. Kehtestada mehhanismid nende põhimõtete järjekindla rakendamise jälgimiseks vabariikide tasandil.

Võtta mõlemas vabariigis vastu varjupaigaseadus ning sõlmida ja jõustada tagasivõtmise lepingud. Serbias: tõhustada varjupaigataotlejate ja pagulaste vastuvõtukeskuste suutlikkust ja infrastruktuuri. Montenegros: ehitada välja kavandatud vastuvõtukeskused varjupaigataotlejatele ja pagulastele.

Rahapesu

Mõlemas vabariigis: tagada rahapesuvastaste õigusaktide tõhus rakendamine ja tugevdada finantsluureüksusi.

Uimastid

Mõlemas vabariigis: suurendada uimastiäri vastase võitluse tõhusust, töötada välja EL uimastistrateegiale vastav riigi uimastistrateegia ning alustada selle rakendamist.

Politsei

Kehtestada kokkulepitud institutsiooniline raamistik kohtu- ja õiguskaitseorganite koostööks vabariikide vahel, rakendades selleks eelkõige täiel määral justiits- ja siseministrite poolt alla kirjutatud vastastikuse mõistmise memorandumid.

Serbias: rakendada politseiseadus, et muuta politseiteenistus professionaalseks ja vastutavaks.

Montenegros: rakendada politseiseadus ja riikliku julgeolekuasutuse seadus ning tagada professionaalsus ja vastutavus.

Võitlus organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu

Kehtestada tõhusad institutsioonilised mehhanismid asutustevaheliseks koostööks vabariikides ning ametlikustada see koostöö.

Mõlemas vabariigis: võtta vastu õigusaktid ja arendada välja varade arestimise suutlikkus. Tõhustada kriminaalluuret. Võtta vastu õigusaktid isikuandmete kaitse kohta ning teha vajalikke ettevalmistusi koostöölepingu sõlmimiseks Europoliga. Tugevdada inimkaubanduse vastast võitlust, sealhulgas kannatanutele piisavalt abi ja kaitset pakkudes.

Tõhustada rahvusvahelist koostööd ja rahvusvaheliste terrorismi käsitlevate konventsioonide rakendamist; tõhustada koostööd ja teabevahetust kõigi julgeolekuteenistuse harude vahel ning muude riikidega; takistada terrorismiaktide rahastamist ja ettevalmistamist.

KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised nõuded

Demokraatia ja õigusriik

Avalik haldus

Tugevdada veelgi Euroopaga lõimumise üksusi eri valdkondade ministeeriumites ning koostöömehhanisme eurointegratsiooniametitega.

Serbias: jätkata avaliku teenistuse seaduse ja avaliku halduse seaduse rakendamist. Rakendada avaliku teenistuse inimressursi arendamise meetmed. Tugevdada avaliku halduse suutlikkust (poliitika kujundamine ja ministeeriumite vaheline koordineerimine) riiklikul ja kohalikul tasandil; kehtestada ühtne palgasüsteem. Tugevdada majanduspoliitiliste otsuste tegemise protsessi. Võtta vastu ja rakendada detsentraliseerimisreform, mis tagab kohalike omavalitsuste elujõulisuse.

Montenegros: tagada inimressursi haldamisega tegeleva asutuse jätkusuutlikkus. Tugevdada poliitiliste otsuste tegemise protsessi. Rakendada detsentraliseerimisreform.

Kaitsereform

Jätkata relvajõudude ümberkorraldamist, sealhulgas vajadusel sõjaväe varusid ja kaitsetööstust vähendades (võttes arvesse sotsiaalset mõju), ümber arvestades ja erastades, samuti suurendades läbipaistvust ja tsiviilkontrolli.

Õigusasutuste süsteem

Serbias: kohandada riigi õigusasutuste reformi strateegiat ja vastavat tegevuskava, eriti seoses kohtunike nimetamise ja nende katseaja ning prokuröride sõltumatusega. Luua ja võtta kasutusele IT võrgustik kõigi tasandite prokuröride jaoks; tagada kohtuotsuste täitmine. Tugevdada veelgi suutlikkust mõista sõjakuritegude üle kohut riigisiseselt täielikus kooskõlas rahvusvaheliste kohustustega ning koostöös ERJKga.

Montenegros: tagada kohtuametnike koolituskeskuse piisav toimimine. Rakendada õigusasutuste süsteemi IT strateegia.

Korruptsioonivastane poliitika

Tagada ÜRO korruptsioonivastase võitluse konventsiooni täitmine täiel määral.

Inimiõigused ja vähemuste kaitse

Rakendada diskrimineerimisvastased õigusaktid.

Tagada puuetega laste ja vähemuste hulka kuuluvate laste kaasamine tavaharidussüsteemi; korraldada ümber lastehooldussüsteem.

Edendada jätkuvalt vähemuste lõimumist ja rahvusrühmade vahelisi häid suhteid.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Hõlbustada nende pagulaste lõimumist, kes otsustavad mitte tagasi pöörduda. Serbias: võtta vastu pagulasi käsitlevad uued õigusaktid; jätkata riikliku strateegia rakendamist. Montenegros: rakendada pagulasi käsitlev riigi strateegia osana laiemast sotsiaalse kaasatuse ja sotsiaalse lõimumise strateegiast.

Majanduslikud nõuded

Serbias:

Jätkata jätkusuutliku makromajanduspoliitikaga; jätkata eelarvekohanduste tegemist ja stabiliseerimist, et vähendada eelarve defitsiiti ja ohjata inflatsioonisurvet. Määrata aasta- ja keskmise perioodi eelarve koostamisel kindlaks avaliku sektori kulutuste prioriteedid; vähendada eelkõige riigi või kollektiivomandis ettevõtete maksude saamatajäämisest tulenevat kahju. Jätkata mõõduka palgapoliitika rakendamist. Jätkata pensioni- ja tervisekindlustussüsteemi ümberkorraldamist.

Parandada eelarvemenetlust ja finantsjuhtimist; toetada eelarve koostamise ja täitmise suutlikkuse kasvu prioriteetide seadmise hõlbustamiseks. Parandada finantsjuhtimist keskvalitsuse ja kohalike omavalitsuste tasandil.

Kehtestada riigi ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud võimalike pettusjuhtumite ja muude rikkumiste tuvastamise, menetlemise ja edasise uurimise tõhus kord.

Jätkata suurte kollektiiv- või riigiomandis ettevõtete ning vajadusel riiklike kommunaalettevõtete erastamist erasektori osakaalu suurendamiseks majanduses.

Tugevdada ettevõtluskeskkonda, et soodustada rahandussektori arengu tulemusel tekkivate konkurentsivõimeliste turgude, võrdsete tegutsemisvõimaluste ning rahaliste vahendite kättesaadavuse abil erasektori arengut ja tööhõivet.

Tõhustada kinnisvaraturu toimimist. Võtta vastu ja rakendada katastrit käsitlevad õigusaktid ning õigusaktid, mis võimaldavad linnamaa kuulumise eraomandisse. Käivitada maareform ning suurte majandite ümberkujundamine ja erastamine.

Jätkata WTO eeskirjade ja kohustuste täitmiseks vajalikke reforme, et kiirendada ühinemist WTOga.

Intensiivistada jõupingutusi haridussüsteemi, sealhulgas alghariduse parandamiseks ning kaasaegse kutsehariduse ja täiendõppe süsteemi loomiseks.

Alustada integreeritud teaduspoliitika kujundamist ja rakendamist.

Montenegros:

Jätkata jätkusuutliku makromajanduspoliitikaga; jätkata eelarvekohandusi ja konsolideerimist välismajanduse tasakaalu suurendamiseks. Määrata lühikese ja keskmise perioodi eelarve koostamisel kindlaks avaliku sektori kulutuste prioriteedid; vähendada eelkõige toetusi, ümberpaigutusi ja avaliku teenistuse palgakulu. Vähendada jätkuvalt avaliku sektori kulutuste osa SKPs.

Parandada eelarvemenetlust ja finantsjuhtimist; toetada eelarve koostamise ja täitmise suutlikkuse kasvu prioriteetide seadmise hõlbustamiseks. Parandada finantsjuhtimist keskvalitsuse ja kohalike omavalitsuste tasandil.

Kehtestada riigi ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud võimalike pettusjuhtumite ja muude rikkumiste tuvastamise, menetlemise ja edasise uurimise tõhus kord.

Tugevdada ettevõtluskeskkonda, et soodustada rahandussektori arengu tulemusel tekkivate konkurentsivõimeliste turgude, võrdsete tegutsemisvõimaluste ning rahaliste vahendite kättesaadavuse abil erasektori arengut ja tööhõivet. Lihtsustada kaubandusega seotud kohtumenetlust.

Jätkata WTO eeskirjade ja kohustuste täitmiseks vajalikke reforme, et kiirendada ühinemist WTOga.

Intensiivistada jõupingutusi haridussüsteemi, sealhulgas alghariduse parandamiseks ning kaasaegse kutsehariduse ja täiendõppe süsteemi loomiseks.

Alustada integreeritud teaduspoliitika kujundamist ja rakendamist.

Euroopa standardid

Siseturg

Kapitali vaba liikumine

Liberaliseerida veelgi lühiajalist ja keskmise tähtajaga kapitali liikumist mõlemas vabariigis.

Kaupade vaba liikumine

Arendada edasi standardimist, eriti Euroopa standardite kasutuselevõtmise teel. Jätkata uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevate direktiivide ülevõtmist. Kehtestada õigusaktidele vastav turujärelevalvestruktuur.

Toll ja maksustamine

Tagada jätkuvalt Serbia ja Montenegro tolli ja maksustamist käsitlevate õigusaktide ühtlustamine ühenduse acquis’ga, haldussuutlikkuse tõstmine tollialaste õigusaktide rakendamiseks ning võitlus korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksudest hoidumisega.

Suurendada läbipaistvust ning tõhustada teabevahetust EL liikmesriikidega, et hõlbustada maksudest hoidumist ja maksustamise vältimist takistavate meetmete jõustamist.

Statistika

Mõlemas vabariigis: kujundada välja usaldusväärne majandusstatistika. Arendada välja institutsiooniline suutlikkus koguda ja avaldada Euroopa standarditele vastavaid peamisi statistilisi andmeid ettevõtluse, tööturu ja rahvamajanduse arvepidamise valdkonnas.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Mõlemas vabariigis: rakendada Euroopa väikeettevõtjate harta.

Põllumajandus ja kalandus

Serbias: tugevdada jätkuvalt haldussuutlikkust poliitika kujundamisel ja rakendamisel. Töötada välja maaelu arengu poliitika ning alustada selle ellurakendamist. Jätkata veterinaar-, sanitaar-, fütosanitaarküsimusi ning toiduohutust käsitlevate õigusaktide ja kontrollimeetmete tugevdamist, sealhulgas veinilaborid. Täiustada jäätmekäitlust ja vähendada põllumajandussaastet. Tugevdada põllumajandus- ja toiduaineturgu, tõhustades sealhulgas kvaliteedikontrolli ning ohuanalüüsi ja kriitilisi kontrollpunkte; vähendada poliitilisi moonutusi seoses põllumajandusturgudega ja korraldada ümber kaupade reserviga tegelev amet. Laiendada loomade identifitseerimise ja registreerimise süsteem ka teistele liikidele. Töötada välja toiduainetööstuse ajakohastamise programm, et viia toiduainetööstus vastavusse EL nõuetega.

Montenegros: tugevdada jätkuvalt haldussuutlikkust poliitika kujundamisel ja rakendamisel. Töötada välja maaelu arengu poliitika ning alustada selle ellurakendamist. Tugevdada haldussuutlikkust seoses toiduohutusega. Töötada välja toiduainetööstuse ajakohastamise programm, et viia toiduainetööstus vastavusse EL nõuetega. Võtta meetmeid lammaste ja kitsede identifitseerimiseks ja nende liikumise registreerimiseks. Võtta meetmeid omamaise taimekasvatuse tõhusa kontrollimise tagamiseks, eelkõige taimede puhul, millele kehtivad EL erinõuded. Võtta meetmeid kalanduspoliitika lähendamiseks EL standarditele, eelkõige ressursside majandamise, kontrolli ning turu- ja struktuuripoliitika valdkonnas.

Keskkond

Mõlemas vabariigis: jätkata EL õigusaktidega ühtlustatud õigusaktide jõustamist. Jätkata keskkonnamõju hindamist käsitlevate õigusaktide rakendamist. Ratifitseerida Kyoto protokoll ja alustada selle rakendamist. Tagada elujõuline raamistik keskpika perioodi ja pikaajalise keskkonnakaitsepoliitika rakendamiseks.

Serbias: võtta vastu õhusaaste, jäätmekäitluse ja looduskaitse strateegiad ja alustada nende rakendamist. Jätkata riigi keskkonnakaitsestrateegia ja veestrateegia rakendamist. Jätkata keskkonnainstitutsioonide ja -asutuste haldussuutlikkuse tugevdamist. Alustada investeeringute rahastamise mitmeaastase kava rakendamist. Viia lõpule rajatise ettevalmistamine ohtlike jäätmete käitlemiseks ja ohutuks kõrvaldamiseks.

Montenegros: jätkata õigusaktide, eelkõige õhusaastet, veeküsimusi ja jäätmeid käsitlevate õigusaktide ühtlustamist EL õigusaktide ja standarditega. Alustada maakasutuskava ja üldise keskkonnakaitsestrateegia rakendamist. Töötada välja üldine keskkonnakaitsestrateegia (vesi, jäätmed, õhk). Alustada säästva arengu strateegia ja valdkondlike strateegiate (rannikuala integreeritud majandamine, bioloogiline mitmekesisus, kliimamuutused) rakendamist. Tugevdada jätkuvalt keskkonnaplaneerimise, lubade väljaandmise, kontrollimise ja seire, samuti projektide haldamise eest vastutavate ministeeriumite ja asutuste haldussuutlikkust.

Transpordipoliitika

Mõlemas vabariigis: parandada suutlikkust, sealhulgas ulatuslike investeeringuprojektide ettevalmistamisel. Jätkuvalt reserveerida piisavalt vahendeid transpordivaldkonna infrastruktuuri ja asutuste töös hoidmiseks.

Täita Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni konventsioonidest tulenevaid rahvusvahelisi kohustusi ja parandada meresõiduohutust vastavalt Pariisi vastastikuse mõistmise memorandumile.

Energeetika

Mõlemas vabariigis: võtta vastu ja rakendada keskkonnasäästliku energiapoliitika pikaajaline strateegia.

Jätkuvalt täita piirkondlikke ja rahvusvahelisi kohustusi selles valdkonnas, pidades silmas konkurentsivõimelise piirkondliku energiaturu loomist.

Infoühiskond ja meedia

Mõlemas vabariigis: võtta üle ja rakendada elektroonilise side uus EL raamistik. Tagada reguleerivate asutuste sõltumatus, piisavad vahendid ja asjatundlikkus. Alustada ühtlustamist EL audiovisuaalvaldkonna õigusaktidega.

Finantskontroll

Töötada välja ja rakendada detsentraliseeritud juhtimisvastutuse ja talitluslikult sõltumatu siseauditi põhimõtted kooskõlas rahvusvaheliselt tunnustatud standardite ja EL heade tavadega.

Suurendada juhtiva audiitorasutuse toimevõimet ning talitluslikku ja majanduslikku sõltumatust.

Töötada välja kord ja arendada haldussuutlikkus EL finantshuvide tõhusa kaitse tagamiseks.

Õigus-, vabadus- ja turvalisusküsimused

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Mõlemas vabariigis: arendada välja tehniline infrastruktuur ja personali suutlikkus integreeritud piirihalduspoliitika rakendamiseks, tugevdades sealhulgas piiripolitseid ja tolliasutusi. Lihtsustada piiriületust, luues selleks uusi piiripunkte. Tõhustada vabariikide inimkaubanduse vastu võitlevate asutuste koostööd.

Politsei

Mõlemas vabariigis: jätkata ümberkorraldusi; tagada vastutus; korraldada ümber politseiõpe; tagada koostöö õiguskaitseorganite vahel.

Võitlus organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu

Mõlemas vabariigis: töötada välja tõhus tunnistajakaitsesüsteem, mis hõlmab ka piirkondlikke elemente. Tugevdada majandus- ja finantskuritegevuse (sealhulgas rahapesu ja rahavõltsimine), pettuse ning korruptsiooni vastast võitlust ja täiendada asjaomaseid õigusakte. Hõlbustada EL liikmesriikidest asjaomaste organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega tegelevate riigiasutuste juurde lähetatud kontaktametnike tööleasumist. Rakendada rahvusvahelist organiseeritud kuritegevust käsitlev Palermo konventsioon.

Serbias: tõsta siseministeeriumi, eelkõige organiseeritud kuritegevuse osakonna suutlikkust. Kehtestada kord ja arendada välja suutlikkus teabe jagamiseks asutuste vahel.

Montenegros: tõsta haldus- ja õigussüsteemi suutlikkust, et rakendada karistusseadustikku organiseeritud kuritegevuse osas. Tugevdada siseministeeriumi organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse üksust ja tagada kõigi täitevasutuste tegevuse koordineerimine.

KOSOVO,

NAGU SEE ON MÄÄRATLETUD ÜRO JULGEOLEKUNÕUKOGU 10. JUUNI 1999. AASTA RESOLUTSIOONIS 1244.

LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Turvalise, demokraatliku ja mitmerahvuselise Kosovo toimimise tagamiseks tuleb rakendada ÜRO Julgeolekunõukogu poolt kinnitatud Kosovo normatiivid.

Sellega seoses nõuavad tähelepanu järgmised prioriteedid:

Peamised prioriteedid

Tagada õigusriigi põhimõtete täielik järgimine ning täisleppimatus korruptsiooni, organiseeritud kuritegevuse ja finantskuritegevuse suhtes.

Tagada kõigile inimestele Kosovos demokraatlik valitsus ja avalike teenuste kättesaadavus, luues selleks riigihaldussüsteemi, mis on professionaalne, vastutav, ligipääsetav, esindav ja läbipaistev ning poliitilise sekkumiseta.

Jätkata kohaliku valitsuse reformi, võttes arvesse kõigi Kosovo kogukondade arvamusi ja huve ja eraldades selleks vastavad eelarvelised vahendid, ning suurendada haldussuutlikkust detsentraliseerimisprotsessi hõlbustamiseks.

Luua kliima, mis soodustab rahvusrühmade vahelist sallivust, rahvusrühmade jätkusuutlikku kooseksisteerimist ning tagasipöördumist elukohta. Tagada kõigi kogukondade austamine, nende turvalisus, liikumisvabadus ja kaasatus. Mõista selgesõnaliselt hukka kõik vähemuskogukondade vastased avaldused. Menetleda jõuliselt kõiki rahvusrühmadega seotud kuriteojuhtumeid.

Luua kõigi kogukondade huvides tingimused investeerimiseks, kaubanduseks, tööhõiveks ja majanduskasvuks.

Tagada täielik koostöö Endise Jugoslaavia Rahvusvahelise Kriminaaltribunaliga.

Pidada täiel määral kinni ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonist 1244 ning süvendada dialoogi Belgradiga. Näidata üles konstruktiivset suhtumist. Luua vajalikud tingimused Kosovo serblaste osalemiseks poliitilises protsessis.

Poliitilised nõuded

Demokraatia ja õigusriik

Ajutised omavalitsusorganid

Tagada rahvusassamblee ja selle komisjonide, valitsuse ja omavalitsuste tõhus toimimine, sealhulgas täielik austus asjaomase kodukorra ning kõigi kogukondade õiguste ja huvide vastu.

Suurendada rahvusassamblee järelevalvefunktsiooni ning vastutavust ja läbipaistvust assamblee sees.

Suurendada vähemusrahvuste esindatust kõigis institutsioonides ning avalikus teenistuses kohalikul ja riigi tasandil.

Valmistada ette ning viia läbi rahva- ja eluasemeloendus vastavalt rahvusvahelistele standarditele.

Valimised

Korraldada vabad, õiglased ja läbipaistvad valimised. Tugevdada sõltumatut paljurahvuselist keskvalimiskomisjoni 2006. aasta valimiste õigeaegseks läbiviimiseks.

Tagada kõigile kogukondadele piisav arv valimisjaoskondi, piisav turvalisus ja muud meetmed oma valimisõiguse kasutamiseks. Võimaldada riigi sees ümberasustatud isikutel ja pagulastel osaleda valimistel, isegi kui nende võimalused Kosovosse tagasi pöörduda on piiratud.

Avalik haldus

Tugevdada valitsuse koordineerimisvõimet ja määratleda täpsemalt kesk- ja kohalike asutuste kohustused poliitika rakendamise järjepidevuse tagamisel.

Jõustada läbipaistev avalike teenistujate töölevõtmise, üleviimise, hindamise, edutamise, käitumise ja töölt vabastamise kord, mis kehtiks ka Kosovo kaitsekorpuse, politsei- ja kohtusüsteemi töötajate ning finantsjuhtimise kohta.

Parandada avalike põhiteenuste kvaliteeti ja kättesaadavust kõigile kogukondadele, aidates sellega vähendada nõudlust paralleelsete struktuuride pakutavate teenuste järele.

Käivitada ja hoida töös poliitiliste mõjutusteta avalike teenuste koolituskeskused. Tõhustada kõrgema tasandi juhtimiskoolitust. Arendada Kosovo avaliku halduse instituut asutuseks, mis oleks võimeline pakkuma kõigile avalikele teenistujatele erialast ettevalmistust.

Võtta vastu eriolukordade ohjamise seadus ning parandada asjaomaste Kosovo institutsioonide, sealhulgas Kosovo kaitsekorpuse toimevõimet, professionaalsust ja koordineeritust kodanikukaitse küsimustes.

Õigusasutuste süsteem

Tagada tõhusad ja erapooletud kohtud, mis oleksid poliitiliste mõjutusteta.

Kaitsta tunnistajaid.

Rakendada automatiseeritud kohtuasjade haldamise süsteem käsitlemata juhtumite arvu vähendamiseks eriti tsiviilõiguse valdkonnas. Tagada tsiviilkohtu otsuste täitmine.

Täiustada, eelkõige kohtunike, prokuröride ja abipersonali juriidilist koolitust. Võtta vastu ja rakendada Kosovo õigusinstituudi seadus ning muuta instituut elujõuliseks juriidilise koolituse eest vastutavaks asutuseks.

Tugevdada munitsipaalkohtuid ja politsei tegevust vara ebaseadusliku hõivamise, kasutamise ja ehitamise tõkestamiseks, selle eest karistamiseks ja nende küsimustega tegelemiseks.

Tugevdada prokuratuuri, et tagada sõltumatuse ja erapooletuse põhimõtete järgimine seal.

Arendada välja poliitilise mõjuta suutlikkus kanda vastutust justiits- ja siseküsimuste valdkondades.

Korruptsioonivastane poliitika

Rakendada korruptsiooni tõkestamise seadus. Asutada korruptsioonivastane ametiasutus. Võtta vastu ja rakendada korruptsioonivastane kava.

Inimiõigused ja vähemuste kaitse

Tagada jätkuvalt erapooletu ombudsmani institutsiooni sõltumatu toimimine ja majanduslik elujõulisus ning tema soovitustega arvestamine.

Hõlbustada ja toetada kõigi kogukondade pagulaste ja ümberasustatud isikute tagasipöördumist ning viia lõpule 2004. aasta märtsisündmuste tagajärjel kahjustatud ja hävitatud vara taastamine, sealhulgas ajaloolised ja religioossed rajatised.

Tugevdada kogukondade ja tagasipöördumisega tegeleva ministeeriumi haldusstruktuure ja aruandlusmehhanisme. Arendada jätkuvalt kogukondade ja tagasipöördumise ühtset strateegilist raamistikku ning rakendada see, samuti arendada kohaliku tasandi mehhanisme tagasipöördujate ja olemasolevate vähemuskogukondade jätkusuutliku lõimumise hõlbustamiseks.

Võtta vastu ja jõustada toimiv riigikeelte seadus ning luua tõhus süsteem selle rakendamise kontrollimiseks.

Reguleerida mitteametlik asustus. Leida püsivad repatrieerimislahendused laagrites tervistkahjustavates tingimustes elavate mustlaste vähemuskogukondade ja teiste mitteametlikes keskustes elavate sisepagulaste rühmade lõimumiseks.

Võtta vastu kultuuripärandi kaitse seadus ja luua haldusmehhanismid selle rakendamise tagamiseks.

Võtta vastu avalik-õigusliku ringhäälingu seadus ja au teotamist käsitlevad õigusaktid. Tugevdada meedia isereguleeruvat süsteemi sõltumatu meediakomisjoni asutamise, ajakirjandusnõukogu tõhusa toimimise ja ajakirjanduskoodeksi rakendamise abil.

Kehtestada piisav õigusraamistik valitsusvälistele organisatsioonidele ja tagada nende vaba toimimine selles.

Lõpetada õigusaktide ja meetmete ettevalmistamine omandiõiguse, eelkõige kinnisasjade omandiõiguse; valduse ning elamuna kasutatavate kinnisasjade ja muu kui elamuna kasutatavate kinnisasjade omandiõiguse kaitsmiseks ning ehitustegevuse reguleerimiseks. Ühtlustada kohaliku tasandi normid ja kehtestada mehhanismid kaubandus- ja põllumajandusomandist põhjustatud vaidluste tulemuslikuks lahendamiseks. Teadvustada üldsusele ebaseadusliku ehitustegevuse tagajärgi.

Töötada välja ja rakendada strateegia muu hulgas elamumajandus- ja varaameti töö jätkamiseks, eesmärgiga lahendada kõik pooleliolevad omandinõuded eluruumidele.

Tagada diskrimineerimisvastase seaduse tulemuslik rakendamine.

Võtta konkreetseid meetmeid naiste vastu suunatud kõigi vägivallavormide tõkestamiseks ja nende eest vastutusele võtmiseks.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Tugevdada piirkondlikku koostööd ja heanaaberlikke suhteid.

Sõlmida ja rakendada vabakaubanduslepped piirkonnas ning osaleda kõigis asjakohastes piirkondlikes algatustes, eelkõige stabiilsuspakti egiidi all.

Majanduslikud nõuded

Viia lõpule erastamine vastavalt Kosovo investeerimisagentuuri ajakavale.

Viia lõpule selliste valdkondade nagu elektrivarustus, raudtee, kaugküte, vee- ja prügiveoteenus, avalik-õiguslike ettevõtjate asutamine. Võtta edasisi ümberkorraldusmeetmeid nende juhtimise, jõudluse ja majandusliku jätkusuutlikkuse parandamiseks. Tugevdada veelgi avalike teenuste õiguslikku raamistikku ning sõltumatute reguleerivate asutuste haldussuutlikkust.

Suurendada riigi rahandussüsteemi läbipaistvust ja jätkusuutlikkust. Tagada 2006. aasta eelarve vastavus keskmise tähtajaga kulude koondraamistikule.

Määratleda ja viia ellu makromajanduslikud ja eelarveprioriteedid tihedas koostöös IMFiga.

Parandada maksudistsipliini ning kontrollida tõhusamalt riigi kulutusi. Kehtestada riigi ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud võimalike pettusjuhtumite ja muude rikkumiste tuvastamise, menetlemise ja edasise uurimise tõhus kord.

Jätkata poliitilise ja õigusraamistiku väljatöötamist kaubanduse ja kaubandusega seotud põhimõtete tarbeks, tagades nende vastavuse EL ja WTO nõuetele. Kuulutada välja ja rakendada väliskaubandusseadus.

Parandada alg- ja keskhariduse, kõrghariduse, kutsehariduse ning täiendõppe kvaliteeti.

Euroopa standardid

Suurendada kõigi institutsioonide haldussuutlikkust, et tõhusalt kontrollida poliitika ja õigusaktide vastavust EL nõuetele, tugevdades selleks eelkõige Euroopa suunal ühtlustamisega tegelevaid struktuure.

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Töötada välja standardimise, sertifitseerimise, metroloogia, akrediteerimise ja vastavustõendamise alased õigusaktid ning luua vastav infrastruktuur, võttes arvesse vastastikust täiendavust piirkonnas.

Jõustada sisekaubandusseadus.

Kaupade vaba liikumine

Võtta tarvitusele usaldatavusnõuded ning tugevdada järelevalveprotsessi rahandussektoris.

Toll ja maksustamine

Tõsta tolliasutuste suutlikkust võidelda korruptsiooni ja piiriülese kuritegevusega. Tõhustada kriminaalmenetlusosakondade tööd.

Tagada sooduskaubandusmeetmete (päritolu) rakendamisest tulenevate kohustuste täitmine.

Täiustada maksukorraldussüsteemi ja parandada maksuameti võimet kontrollida maksude tasumist ja neid sisse nõuda.

Pidada kinni äriühingute maksustamise juhendi põhimõtetest ning tagada uute maksustamismeetmete vastavus neile.

Riigihanked

Võtta vastu ja rakendada läbi vaadatud riigihankeseadus, sealhulgas sellega seotud rakendusaktid. Kehtestada tõhus kaebuste läbivaatamise kord.

Intellektuaalomandiõigus

Töötada välja ja rakendada intellektuaal-, tööstus- ja kaubandusomandi kaitse alased õigusaktid. Määratleda keskmise tähtajaga strateegia nende õiguste rakendamise tõhustamiseks.

Statistika

Koostada esimene usaldusväärne (rahvamajanduse) arvepidamise statistika.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Võtta vastu väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate tegevuspõhimõtete keskmise tähtajaga strateegia, sealhulgas selliste ettevõtjate tugiasutuse ja investeeringute edendamise asutuse loomise kohta. Jätkata Euroopa väikeettevõtjate harta rakendamist.

Võtta vastu Kosovo tingimustele vastav finantsaruandluse üldraamistik, piirdudes rahvusvahelise raamatupidamisstandardi ja rahvusvahelise finantsaruandlusstandardi kohaldamisega üldhuve esindavatele asutustele ning kasutades täiel määral ära neljanda ja seitsmenda äriühinguõigust käsitleva direktiiviga ettenähtud erandid.

Põllumajandus ja kalandus

Töötada välja maaelu arengu poliitika ning alustada selle ellurakendamist.

Jätkata õigusaktide ühtlustamist EL veterinaar- ja fütosanitaaralaste acquis’ga.

Viia veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteem vastavusse EL nõuetega.

Keskkond

Valmistada ette keskkonnamõju hindamist käsitlevate õigusaktide vastuvõtmine kooskõlas EL acquis’ga ning need jõustada.

Valmistada ette põhjalik keskkonnaalane tegevuskava, mis käsitleb eelkõige rahvatervise küsimusi, eesmärgiga ühtlustada nimetatud valdkond EL acquis’ga.

Töötada välja meetmed üldise teadlikkuse tõstmiseks keskkonnaküsimustes ning kodanikuühiskonna kaasamiseks selles valdkonnas.

Transpordipoliitika

Rakendada Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu arendamise vastastikuse mõistmise memorandum, sealhulgas transpordivaatlusvõrk.

Rakendada maanteetranspordiseadus. Võtta vastu liiklusohutusseadus ning alustada meetmete rakendamist selles valdkonnas.

Tõsta suutlikkust transpordi planeerimise valdkonnas, et võtta vastu transpordipoliitika raamistik ning alustada selle rakendamist, sealhulgas mitmeliigilise transpordi strateegia väljatöötamine riigi ja kohalikul tasandil.

Jätkata hooldus- ja taastustööde puhul andmepõhise varahalduse tõhustamist.

Jätkata lennundusalaste õigusaktide ühtlustamist EL acquis’ga, pidades silmas Euroopa ühist õhuruumi.

Arendada tsiviillennundusettevõtja tegevust Pristina lennuväljal, selle personali ja rajatisi, et tagada piisav turvalisus ning tõrgeteta ja vastutustundlik juhtimine.

Energeetika

Alustada energiaühenduse lepingu raames võetud kohustuste täitmist. Tagada elektriettevõtja majanduslik elujõulisus ja jätkusuutlikkus, kogudes selleks tunduvalt rohkem tulu ja täiustades juhtimisstruktuuri.

Infoühiskond ja meedia

Kujundada poliitika elektrooniliste sidevõrkude ja teenuste toimimiseks ning alustada selle rakendamist, et luua stabiilne konkurentsivõimeline keskkond välisinvesteeringuteks.

Finantskontroll

Töötada välja avaliku sektori sisefinantskontrolli strateegia, mis oleks aluseks keskmise tähtajaga soovitustele selles valdkonnas.

Õigus-, vabadus- ja turvalisusküsimused

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Tugevdada koostööd piirivalveasutuste vahel.

Rahapesu

Tagada finantsteabekeskuse tõhusus rahapesuga seotud andmete kogumisel ja analüüsimisel.

Narkootikumid

Tugevdada veelgi kohalikku suutlikkust narkootikumidega seotud uurimiste vallas.

Politsei

Tõhustada kuritegude uurimist. Võtta vastu ja jõustada õigusaktid Kosovo politseiteenistuse loomiseks ning tugevdada selle uurimis- ja sisekontrollisuutlikkust. Tõhustada selle juhtimist.

Tagada tulevase sisekaitseakadeemia sõltumatus ja professionaalsus.

Võitlus organiseeritud kuritegevuse ja terrorismiga

Tugevdada veelgi Kosovo politseiteenistuse organiseeritud kuritegevuse osakonna suutlikkust kohalikul tasandil. Rakendada inimkaubanduse vastane tegevuskava.

KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised nõuded

Demokraatia ja õigusriik

Avalik haldus

Jätkata jätkusuutliku avaliku halduse reformi arvestades samas eelarvepiirangutega. Tõsta kohalike omavalitsuste suutlikkust osutada tõhusalt ja õiglaselt teenuseid oma valijaskonnale.

Õigusasutuste süsteem

Määratleda ja koostada kõigi praegu Kosovos kohaldatavate õiguslike allikate alusel täielik õigusaktide kogu, mis respekteeriks kõigi kogukondade õigusi ja huve.

Töötada välja ja rakendada laiahaardeline strateegia kohtusüsteemi ja prokuratuuri sõltumatuse suurendamiseks.

Suurendada kohtusüsteemi ja kõigi õiguskaitseasutuste haldussuutlikkust ja tõhusust. Tagada põhjaliku õigusabisüsteemi elujõulisus. Töötada välja alternatiivne vaidluste lahendamise mehhanism.

Parandada karistussüsteemi, pöörates tähelepanu eriti turva-, kontroll-, ja haldussüsteemile ning kutseharidus- ja reintegratsioonikavadele, samuti tingimustele asutustes.

Inimiõigused ja rahvusvähemuste kaitse

Võtta vastu õigusaktid ning tagada toimivad mehhanismid inimõiguste ja vähemuste õiguste kaitseks vastavalt Euroopa Nõukogu soovitustele.

Tagada vähemuskogukondade eluvõimelisus ning nende diskrimineerimisevaba osalemine ühiskonnas, võttes konkreetseid meetmeid, et tagada nende turvalisus ja liikumisvabadus ning võrdne juurdepääs avalikele ja universaalteenustele.

Rakendada soolise võrdõiguslikkuse seadus. Tagada naiste sooline võrdõiguslikkus kõigis kehtivates õigusaktides ja tegutsemisviisides.

Töötada välja kultuuripärandi integreeritud kaitsepoliitika. Tegeleda aktiivselt kultuuripärandi parema teadvustamisega ning austuse tekitamisega selle suhtes.

Tagada avalik-õigusliku ringhäälingu roll avaliku teenuse pakkujana kõigile kogukondadele ning kõigis vastavates keeltes. Edendada ringhäälinguteenuse pakkumist vähemusrühmadele ning aidata kaasa vähemuste massiteabevahendite jätkusuutlikkusele. Tagada võrdsed tegutsemisvõimalused nii era- kui avalikele massiteabevahenditele.

Tagada läbipaistev ja diskrimineerimisevaba ligipääs kõigile varaga seotud dokumentidele riigi katastriametis ja selle kohalikes osakondades ning aruandlusmehhanismide toimivus.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Tõhustada veelgi piirkondlikku ja rahvusvahelist koostööd õiguskaitse valdkonnas, sealhulgas kahtlusaluste ja süüdimõistetute üleandmise ja kohtute vastastikuse õigusalase abi osas.

Töötada selle heaks, et tulevikus sõlmitaks Kagu-Euroopas piirkondlik vabakaubandusleping.

Majanduslikud nõuded

Valmistada pind ette laenude ja võlahaldussuutlikkuse väljaarendamiseks.

Uurida välisinvesteeringute ligimeelitamiseks võimalikke tagatiste mehhanisme, eelkõige koostöös Mitmepoolse Investeeringute Tagamise Agentuuriga.

Arendada välja paindlik sotsiaalpoliitika tööhõive ja sotsiaalse sidususe edendamiseks ning tegeleda vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse küsimustega, pöörates sealjuures erilist tähelepanu noorte tööhõivele.

Arendada pangandussektori võimet pakkuda konkurentsivõimelisi pangateenuseid ja pikaajalist rahastamist. Tagada usaldusväärne ja tõhus panganduse, kindlustuse ja pensionikindlustuse järelevalve.

Edendada keskmise tähtajaga arengustrateegia ja -kava formuleerimist, mis on seotud valdkondlike strateegiatega, arvestab vaesuse vähendamise vajadusega ning vastab keskmise tähtajaga kulude raamistikule ja avaliku sektori investeerimisprogrammile.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Jätkata uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevate direktiivide üle võtmist.

Jätkata Euroopa standardite ülevõtmist.

Luua turujärelevalvestruktuur.

Toll ja maksustamine

Jätkata tolli ja maksustamist käsitlevate õigusaktide ühtlustamist ühenduse acquis’ga ning suurendada veelgi haldussuutlikkust, et jõustada õigusaktid ning võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksudest hoidumisega.

Riigihanked

Tagada riigihanke eeskirjade järgimine tellijate ja kõigi tasandite asutuste poolt, töötades selleks välja vahendid, pakkudes koolitust ning tõhustades haldussuutlikkust.

Intellektuaalomandiõigus

Tõhustada jätkuvalt intellektuaal-, tööstus- ja kaubandusomandi õiguste jõustamist kooskõlas keskmise tähtajaga strateegiaga.

Statistika

Teha täiendavaid jõupingutusi usaldusväärse statistikasüsteemi loomiseks.

Valdkondlikud tegevuspõhimõtted

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Jätkata Euroopa väikeettevõtjate harta ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate keskmise tähtajaga strateegia rakendamist.

Jätkata järkjärgulist äriühinguõiguse, sealhulgas finantsaruandluse standardite ühtlustamist.

Põllumajandus ja kalandus

Töötada välja poliitika ja õigusraamistik elujõulise maareformi toetamiseks. Toetada põllumajandusmaa kaitsmist kavandamata linnaarenduse eest.

Võtta meetmeid lammaste ja kitsede identifitseerimiseks ja nende liikumise registreerimiseks.

Valmistada ette programm toiduainetööstuse ajakohastamiseks.

Võtta meetmeid omamaise taimekasvatuse tõhusa kontrollimise tagamiseks, eelkõige taimede puhul, millele kehtivad EL erinõuded.

Keskkond

Võtta vastu ja rakendada keskkonnaalane tegevuskava, et ühtlustada see valdkond EL õigustikuga..

Rakendada meetmed ja toetada tegevust üldise teadlikkuse tõstmiseks keskkonnaküsimustes ning kodanikuühiskonna kaasamiseks selles valdkonnas.

Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu arendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi.

Energeetika

Töötada välja õigusraamistik partnerlussuhete edendamiseks avaliku ja erasektori vahel ning segainvesteeringute soodustamiseks energiasektorisse vastavalt investeeringutealase uuringu järeldustele.

Infoühiskond ja meedia

Rakendada elektroonilisi sidevõrke ja teenuseid käsitlevad õigusaktid ning tugevdada sõltumatu reguleeriva asutuse positsiooni.

Finantskontroll

Rahandusministeeriumi koordineerimisel ning ühtsete õigusaktide ja piisava haldussuutlikkuse abil töötada välja ja rakendada detsentraliseeritud juhtimisvastutuse ja sõltumatu siseauditi põhimõtted kooskõlas rahvusvaheliselt tunnustatud standardite ja EL heade tavadega.

Suurendada juhtiva audiitorasutuse toimevõimet ning talitluslikku ja majanduslikku sõltumatust.

Õigus-, vabadus- ja turvalisusküsimused

Uimastid

Töötada välja ja jõustada õigusaktid ja tõhusad strateegiad uimastiäri ja uimastite kuritarvitamise vastu.

Võitlus organiseeritud kuritegevuse ja terrorismiga

Töötada välja ja rakendada põhjalik strateegia võitluseks organiseeritud kuritegevuse, finantskuritegevuse ja terrorismiga. Suurendada kohalikku suutlikkust menetleda organiseeritud kuritegevust. Tõsta õigussüsteemi suutlikkust tuua kohtusse ja kohtulikult arutada organiseeritud ja finantskuritegevuse juhtumeid.

Töötada välja relvade kogumise strateegia, viia lõpule väikerelvi käsitlevate õigusaktide väljatöötamine ning jõustada need.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1, Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (EÜT L 344, 27.12.2005, lk 23).

(2)  Välja arvatud Kosovo, nagu see on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244.