16.12.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 329/38


KOMISJONI OTSUS,

14. detsember 2005,

millega moodustatakse ekspertrühm, kes nõustab komisjoni ja hõlbustab koostööd atesteeritud audiitorite ja audiitoräriühingute jaoks loodud avalike järelevalvesüsteemide vahel

(2005/909/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

ning arvestades järgmist:

(1)

Põhikirjajärgse auditeerimise tõhustamine on oluline, et taastada investorite usaldus finantsturgude vastu. Ajakohastatud kaheksandas direktiivis raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aastaaruannete põhikirjajärgse auditeerimise ning nõukogu direktiivide 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ muutmise kohta (1) (edaspidi “ajakohastatud kaheksas direktiiv”) esitatakse liikmesriikidele muu hulgas nõue luua avalik järelevalvesüsteem atesteeritud audiitorite ja audiitoräriühingute jaoks. Ajakohastatud kaheksanda direktiivi üks eesmärke on avalike järelevalvesüsteemide tegevuse koordineerimine ühenduse tasandil ning direktiivis on jäetud komisjonile võimalus võtta rakendusmeetmeid.

(2)

Ajakohastatud kaheksandas direktiivis nimetatud eesmärkide saavutamiseks peab komisjon kutsuma kokku ekspertrühma, kes aitab kaasa avalike järelevalvesüsteemide tegevuse koordineerimisele ja arendamisele Euroopa Liidus. Lisaks võiks ekspertrühm anda oma panuse ajakohastatud kaheksanda direktiivi rakendusmeetmete väljatöötamisse.

(3)

Ekspertrühm peaks koosnema atesteeritud audiitorite ja audiitoräriühingute jaoks loodud avalike järelevalvesüsteemide kõrgetasemelistest esindajatest liikmesriikides. Kui kõnealused süsteemid ei ole veel välja töötatud, peaksid ekspertrühma kuuluma vastavate süsteemide väljatöötamise eest vastutavate ministeeriumide esindajad. Selleks et vältida võimalikke huvide konflikte ühest küljest audiitorite ja erasektori vahel ning teisest küljest konflikte avalike huvidega, võib nimetada esindajateks või asendusesindajateks ainult selliseid ajakohastatud kaheksanda direktiivi artikli 2 lõike 11 punktis b määratletud isikuid, kes ei tegutse audiitorina. Komisjon ja ekspertrühm peaksid kasutama oma töös audiitorite teadmisi ja kogemusi. Lisaks peaks komisjon pärast arutelu ekspertrühmaga konsulteerima rühma töö osas turul osalejate, tarbijate, audiitorite ja lõpptarbijatega laiaulatuslikult ja varajases etapis ning avatud ja läbipaistval viisil.

(4)

Selleks tuleks luua audiitorite järelevalveasutuste Euroopa ekspertrühm ning määrata selle pädevus ja struktuur,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Komisjon moodustab audiitorite järelevalveasutuste Euroopa ekspertrühma (edaspidi “ekspertrühm”).

Artikkel 2

Ülesanne

Komisjon võib ekspertrühmaga konsulteerida kõigis küsimustes, mis on seotud ajakohastatud kaheksanda direktiivi rakendusmeetmete väljatöötamisega. Ekspertrühm võib arutada kõiki küsimusi, mis on seotud atesteeritud audiitorite ja audiitoräriühingute jaoks loodud avalike järelevalvesüsteemide vahelise koostööga.

Ekspertrühma peamised ülesanded on järgmised:

lihtsustada avalike järelevalvesüsteemide vahelist koostööd liikmesriikides ning vahetada häid tavasid kõnealuste süsteemide loomise ja jätkuva koostöö alal,

aidata kaasa avalike järelevalvesüsteemide tehnilisele hindamisele kolmandates riikides ning rahvusvahelisele koostööle liikmesriikide ja kolmandate riikide vahel selles valdkonnas,

aidata kaasa rahvusvaheliste auditeerimisstandardite tehnilisele kontrollimisele, kaasa arvatud nende standardite väljatöötamisele, eesmärgiga need ühenduse tasandil vastu võtta.

Artikkel 3

Koosseis – liikmete nimetamine

1.   Ekspertrühm koostatakse kõrgetasemelistest esindajatest, kes töötavad asutustes, mis tegelevad atesteeritud audiitorite ja audiitoräriühingute avaliku järelevalvega liikmesriikides, või vastavate asutuste puudumise korral pädevate ministeeriumide esindajatest.

2.   Iga liikmesriik määrab ühest lõikes 1 nimetatud ametiasutusest kõrgetasemelise esindaja, kes osaleb ekspertrühma koosolekutel. Komisjon võib keelduda ametisse nimetamast liikmesriigi määratud esindajat, kui esindaja on tema arvates sobimatu eelkõige huvide konflikti tõttu. Sellisel juhul teavitab komisjon viivitamatult asjaomast liikmesriiki, kes võib siis määrata uue esindaja.

3.   Esindajateks võib määrata ainult neid isikuid, kes ei tegutse audiitorina.

4.   Iga liikmesriik määrab ühe esindaja. Iga liikmesriik võib määrata vastavalt lõigetes 1, 2, 3 ja 5 sätestatud tingimustele ühe asendusesindaja.

5.   Kohaldatakse järgmisi sätteid:

kui liikmesriiki esindab ministeerium, kuid audiitorite ja audiitoräriühingute jaoks on loodud avalik järelevalvesüsteem, peab liikmesriik oma esindaja asendama avalikus järelevalvesüsteemis tegutseva esindajaga,

esindajad, kes ei suuda enam tõhusalt osaleda ekspertrühma aruteludes või astuvad tagasi või ei pea kinni selle artikli punktides 1 või 3 või Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklis 287 sätestatud tingimustest, vahetatakse välja,

artiklis 4 nimetatud alamrühmade liikmed ja audiitorina tegutsevad isikud kirjutavad oma volituste alates ja iga kord, kui eesistuja seda nõuab, alla kohustusele tegutseda avalikes huvides ja dokumendile, millega nad kinnitavad oma erapooletust kahjustada võivate huvide puudumist või olemasolu.

Artikkel 4

Töökord

1.   Ekspertrühma eesistuja on komisjon.

2.   Üldiselt peab komisjon pärast arutelu ekspertrühmaga konsulteerima rühma töö osas turul osalejate, tarbijate, audiitorite ja lõpptarbijatega laiaulatuslikult ja varajases etapis ning avatud ja läbipaistval viisil.

3.   Kokkuleppel komisjoniga võib luua alamrühmi, kes tegelevad eriküsimuste lahendamisega ekspertrühma antud volituste alusel. Need alamrühmad saadetakse laiali kohe, kui nende volitused on lõppenud. Alamrühmadesse võivad kuuluda ka audiitorina tegutsevad isikud.

4.   Eesistuja võib siis, kui see on kasulik ja/või vajalik, kutsuda ekspertrühma või alamrühma aruteludes osalema eksperte või vaatlejaid, kes on pädevad päevakorras olevates küsimustes.

5.   Ekspertrühma arutelud ei ole avalikud.

6.   Ekspertrühm ja selle alamrühmad kohtuvad komisjoni tööruumides vastavalt komisjoni kehtestatud korrale ja ajakavale. Komisjon tagab sekretariaaditeenused. Teised komisjoni ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad koosolekutel osaleda.

7.   Ekspertrühm võtab oma töökorra vastu komisjoni poolt vastu võetud töökorra standardeeskirjade alusel.

8.   Komisjon võib asjaomase dokumendi algkeeles avaldada kokkuvõtteid, järeldusi või väljavõtteid järeldustest või ekspertrühma töödokumente.

Artikkel 5

Koosolekutega seotud kulutused

Komisjon hüvitab kehtivate sätete kohaselt esindajatele, alamrühmade liikmetele, ekspertidele ja vaatlejatele seoses ekspertrühma tegevusega tekkinud reisikulud ning kui see on asjakohane, siis ka elamiskulud. Ülesannete täitmise eest esindajatele ei maksta.

Koosolekutega seotud kulutused hüvitatakse selliste summade piires, mis on iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks asjaomasele osakonnale eraldatud.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Brüssel, 14. detsember 2005

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Charlie McCREEVY


(1)  Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata.