32003D0913(01)



Euroopa Liidu Teataja C 218 , 13/09/2003 Lk 0001 - 0004


Nõukogu otsus,

22. juuli 2003,

millega moodustatakse tööohutuse ja -tervishoiu nõuandekomitee

(2003/C 218/01)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 202,

võttes arvesse pärast tööohutuse, -hügieeni ja -tervishoiu nõuandekomiteega konsulteerimist esitatud komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1) Kaitse kutseõnnetuste ja -haiguste eest on üks asutamislepingu eesmärkidest.

(2) Tootmismeetodite põhjalik ümberkujundamine kõikides majandussektorites ning ohtlike tootmisviiside ja materjalide ulatuslik kasutuselevõtt on tekitanud uusi probleeme töötajate ohutusele ja tervisele töökohal.

(3) Tuleks ette näha alaline organ, mille ülesanne oleks abistada komisjoni tööohutuse ja -tervishoiu alase tegevuse ettevalmistamisel ja elluviimisel ning hõlbustada siseriiklike ametiasutuste, ametiühingute ja tööandjate organisatsioonide koostööd.

(4) Liikmesriikide valitsusesindajate poolt ministrite erinõukogu 36. ja 42. istungil 6. septembril 1956. aastal ning 9. ja 10. mail 1957. aastal vastuvõetud otsustega asutati kaevanduste alaline ohutuskomisjon, mille mandaat määrati kindlaks 9. juuli 1957. aasta ministrite erinõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsusesindajate otsusega kaevanduste alalise ohutuskomisjoni pädevuse ning töökorra kohta [1] ja mille ülesandeid laiendati nõukogu 27. juuni 1974. aasta otsusega 74/326/EMÜ. [2]

(5) Peale selle moodustati nõukogu 27. juuni 1974. aasta otsusega 74/325/EMÜ tööohutuse, -hügieeni ja -tervishoiu nõuandekomitee asutamise kohta [3] ka alaline organ igasuguse majandustegevuse puhuks, välja arvatud kaevandustööstus ja töötajate kaitse ioniseeriva kiirguse eest.

(6) Kuna viimase paari aasta jooksul ja eriti pärast sotsiaalprotokolli lisamist Amsterdami lepingule on tööelus ja Euroopa projektis toimunud kardinaalseid muutusi ning käimasoleva laienemisprotsessiga on avanenud uued väljavaated, tuleb konsultatsioonide toimumine ja selleks ühenduses asutatud organid kriitiliselt ja konstruktiivselt läbi vaadata.

(7) Oma teatises ühenduse programmi kohta tööohutuse, -hügieeni ja -tervishoiu valdkonnas (1996–2000) rõhutas komisjon vajadust muuta sujuvamaks kummagi nõuandekomitee – tööohutuse, -hügieeni ja -tervishoiu nõuandekomitee ning kaevandamise ja muu mäetööstuse ohutuse ja tervishoiu komisjoni – tööd, ühendades nad, vähendades nende liikmete arvu ning andes neile ühise sekretariaadi.

(8) Komisjon märgib oma teatises "Kohanemine muutustega töökohal ja ühiskonnas: ühenduse uus ohutus- ja tervishoiustrateegia 2002–2006" samuti, et ühenduse õiguse tõhusaks rakendamiseks on vaja komisjoni ja liikmesriikide valitsusasutuste vahelist tihedad koostööd ning et see koostöö oleks parem ja lihtsam, kui mõlemad kõnealused nõuandkomiteed ühendataks üheks nõuandekomiteeks.

(9) Tööohutuse, -hügieeni ja -tervishoiu nõuandekomitee töö sujuvamaks muutmisel tuleks säilitada komitee struktuur ning määrata üheselt kindlaks, et tema pädevused on laadilt horisontaalsed, hõlmamaks vastavalt ühenduse töötervishoiu- ja -ohutusealastele õigusaktidele kõiki avalikke ja eraõiguslikke tegevusvaldkondi. Samuti tuleks säilitada kaevandamise ja muu mäetööstuse ohutuse ja tervishoiu komisjonile kogunenud teadmised, luues kõnealuses nõuandekomitees konkreetsete valdkondade jaoks alalised töörühmad.

(10) Selleks ümberkujundamiseks tuleks vastu võtta uus otsus, millega asutatakse ühtse nõuandeorganina tööohutuse ja -tervishoiu nõuandekomitee ja tühistatakse otsus 74/325/EMÜ.

(11) Otsus kaevanduste alalise ohutuskomisjoni asutamise kohta, otsus kaevanduste alalise ohutuskomisjoni pädevuse ja töökorra kohta ning otsus 74/326/EMÜ tuleks samuti tühistada,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Käesolevaga asutatakse tööohutuse ja -tervishoiu nõuandekomitee (edaspidi "komitee").

Artikkel 2

1. Komitee ülesanne on abistada komisjoni tööohutuse ja -tervishoiu alase tegevuse ettevalmistamisel ja elluviimisel.

See ülesanne hõlmab majanduse avalik- ja eraõiguslikke sektoreid.

2. Konkreetselt teeb komitee järgmist:

a) korraldab tema käsutuses oleva teabe põhjal arvamuste- ja kogemustevahetust seoses olemasolevate ja kavandatavate määrustega;

b) aitab välja töötada ühist lähenemist tööohutuse ja -tervishoiuga seotud probleemidele ning määrata kindlaks ühenduse prioriteete ja nende elluviimiseks vajalikke meetmeid;

c) juhib komisjoni tähelepanu valdkondadele, milles valitseb ilmne vajadus uute teadmiste ning kohase koolituse ja teadusmeetmete järele;

d) määratleb ühenduse meetmekavade raames:

- tööõnnetuste ja terviseohtude ettevõttes ärahoidmise kriteeriumid ja eesmärgid;

- meetodid, mis võimaldavad ettevõtetel ja nende töötajatel kaitsetaset hinnata ja parandada;

e) aitab koostöös Euroopa tööohutuse ja töötervishoiu agentuuriga kaasa riikide asutuste, ametiühingute ja tööandjate organisatsioonide kursis hoidmisele ühenduse meetmetega, et nii hõlbustada koostööd ja innustada neid tegema algatusi kogemuste vahetamiseks ning tegevusjuhiste kehtestamiseks;

f) avaldab arvamust ühenduse algatuste kavade kohta, mis mõjutavad tööohutust ja -tervishoidu;

g) avaldab arvamust Euroopa tööohutuse ja töötervishoiu agentuuri iga-aastase tööprogrammi ja jooksva nelja aasta programmi kohta.

3. Eespool sätestatud ülesannete täitmiseks teeb komitee peamiselt teavet vahetades koostööd teiste tööohutuse ja töötervishoiu küsimustes pädevate komiteedega, muu hulgas vanemtööinspektorite komitee ning töökeskkonna keemiliste mõjurite piirnormide teaduskomiteega.

Artikkel 3

1. Komitee koosneb kolmest täisliikmest iga liikmesriigi kohta, millest üks esindab liikmesriigi valitsust, üks ametiühinguid ja üks tööandjate organisatsioone.

2. Igale täisliikmele võib määrata kaks asendusliiget.

Asendusliige osaleb ainult nendel komitee koosolekutel, millest täisliige, keda ta asendab, ei saa osa võtta, ilma et see piiraks artikli 6 lõike 3 kohaldamist.

3. Täis- ja asendusliikmed määrab nõukogu. Nõukogule kandidaatide nimekirja esitades püüavad liikmesriigid tagada, et komitee koosseis peegeldab õiglaselt erinevaid asjaomaseid majandussektoreid ning naiste ja meeste jaotust tööealises elanikkonnas.

4. Nõukogu avaldab täis- ja asendusliikmete nimekirja teavitamise eesmärgil Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 4

1. Täis- ja asendusliikmete ametiaeg on kolm aastat. Seda on võimalik pikendada.

2. Ametiaja möödudes jäävad täis- ja asendusliikmed ametisse, kuni nad asendatakse või tagasi nimetatakse.

3. Liikme ametiaeg lõpeb enne kolme aasta möödumist liikme ametist lahkumise korral või pärast seda, kui asjaomane liikmesriik on teatanud, et ametiaeg on lõppenud.

Liige asendatakse tema ülejäänud ametiajaks artiklis 3 ettenähtud korras.

Artikkel 5

1. Komitees on kolm vastavalt riikide valitsuste, ametiühingute ja tööandjate organisatsioonide esindajatest koosnevat huvirühma.

2. Iga huvirühm valib ühe oma liikme väljendama huvirühma seisukohti.

3. Iga huvirühm nimetab koordinaatori, kes osaleb komitee, juhatuse ja huvirühma koosolekutel.

4. Komitee tegevuse korraldamiseks moodustatakse juhatus, kuhu kuulub kaks komisjoni esindajat ning huvirühmade seisukohti väljendavad liikmed ja koordinaatorid.

Artikkel 6

1. Komitee eesistujaks on komisjoni sotsiaalpoliitika peadirektor või juhul, kui temal ei ole see erandina võimalik, tema peadirektoraadi direktor, kelle ta nimetab. Eesistuja ei hääleta.

2. Komitee tuleb kokku eesistuja kutsel, mille ta esitab kas omal algatusel või vähemalt ühe kolmandiku liikmete taotlusel.

3. Eesistuja võib omal algatusel kutsuda komitee koosolekutel osalema kuni kaks eksperti.

Iga huvirühm võib kaasa kutsuda kuni kaks eksperti tingimusel, et ta on sellest eesistujale vähemalt kolm päeva enne komitee koosolekut teatanud.

4. Komitee võib luua töörühmi, mille eesistujaks on komitee liige või asendusliige. Iga töörühm võib koosneda kuni neljast eksperdist iga huvirühma kohta.

Komitees moodustatakse viiest eksperdist koosnev alaline töörühm, mis käsitleb korrapäraselt kaevanduste ja mäetööstusega seotud küsimusi.

Töörühmade eesistujad esitavad oma menetluste tulemused komitee koosolekul aruande vormis.

5. Komisjoni mis tahes asjaomase talituse esindajad osalevad komitee ja töörühmade koosolekutel. Sekretariaaditeenuseid osutab komisjon.

6. Komitee koosolekutel võib vaatlejana osaleda:

- Euroopa töötervishoiu ja tööohutuse agentuuri direktor,

- Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi direktor,

- üks esindaja iga Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikide huvirühma kohta.

7. Eesistuja võib juhatuse põhjendatud seisukoha põhjal anda komitee koosolekutel osalemise õiguse teistele vaatlejatele.

Artikkel 7

1. Komitee arvamus on kehtetu, kui kohal viibib vähem kui kaks kolmandikku liikmetest. Hääleõigus on üksnes liikmetel.

2. Komitee põhjendab oma arvamuse; see antakse kehtivalt antud häälte absoluutse enamusega. Arvamusele lisatakse kirjalik ülevaade vähemuse seisukohtadest, kui viimane seda nõuab.

3. Komitee töötab välja kiirotsustusmenetluse, mille suhtes kohaldatakse mutatis mutandis lõigetes 1 ja 2 sätestatud tingimusi.

Artikkel 8

Komitee võtab pärast komisjoni seisukoha kättesaamist vastu oma töökorra, milles sätestab oma tegevuse praktilise korraldamise korra ning eelkõige kiirotsustusmenetluse ja teiste tööohutuse ja töötervishoiu küsimustes pädevate komiteedega, muu hulgas vanemtööinspektorite komitee ja töökeskkonna keemiliste mõjurite piirnormide teaduskomiteega koostöö tegemise korra. Töökord saadetakse teavitamiseks Euroopa Parlamendile ja nõukogule; viimasel on samuti reageerimisõigus.

Artikkel 9

Ilma et see piiraks asutamislepingu artikli 287 kohaldamist, ei tohi komitee liikmed avalikustada neile komitee või töörühmade menetluste käigus teatavaks saanud informatsiooni, kui komisjon on neile teatanud, et taotletud arvamus või esitatud küsimus on konfidentsiaalne. Sel juhul osalevad asjaomasel koosolekul ainult komitee liikmed ja komisjoni esindajad.

Artikkel 10

Käesolevaga tühistatakse 36. ja 42. nõukogu istungil 6. septembril 1956. aastal ning 9. ja 10. mail 1957. aastal vastuvõetud otsus, millega moodustatakse kaevanduste alaline ohutuskomisjon, 9. juulil 1957. aastal ministrite erinõukogus kokkutulnud liikmesriikide valitsusesindajate otsus kaevanduste alalise ohutuskomisjoni pädevuse ja töökorra kohta ning nõukogu otsused 74/325/EMÜ ja 74/326/EMÜ.

Artikkel 11

Käesolev otsus jõustub 1. jaanuaril 2004.

Brüssel, 22. juuli 2003

Nõukogu nimel

eesistuja

G. Alemanno

[1] EÜT 57, 31.8.1957, lk 487. Otsust on viimati muudetud 1994. aasta ühinemisaktiga.

[2] EÜT L 185, 9.7.1974, lk 18. Otsust on viimati muudetud 1994. aasta ühinemisaktiga.

[3] EÜT L 185, 9.7.1974, lk 15. Otsust on viimati muudetud 1994. aasta ühinemisaktiga.

--------------------------------------------------