31989L0530



Official Journal L 281 , 30/09/1989 P. 0116 - 0124
Finnish special edition: Chapter 13 Volume 19 P. 0109
Swedish special edition: Chapter 13 Volume 19 P. 0109


NÕUKOGU DIREKTIIV,

18. september 1989,

millega täiendatakse ja muudetakse direktiivi 76/116/EMÜ seoses väetistes leiduvate mikroelementide boori, koobalti, vase, raua, mangaani, molübdeeni ja tsingiga

(89/530/EMÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 100a,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,[1]

koostöös Euroopa Parlamendiga,[2]

võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust[3]

ning arvestades, et:

on vaja võtta meetmeid, et siseturu järkjärguline rajamine 31. detsembriks 1992 lõpule viia; siseturg hõlmab sisepiirideta ala, kus on tagatud kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumine;

nõukogu 18. detsembri 1975. aasta direktiivis 76/116/EMÜ väetisi käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta,[4] mida on viimati muudetud direktiiviga 89/284/EMÜ,[5] on kehtestatud EMÜ nõuetele vastavate väetiste turustamist reguleerivad eeskirjad; on osutunud vajalikuks laiendada kõnesolevat direktiivi nii, et see käsitleks ka nendes väetistes leiduvat seitset mikroelementi (boor, koobalt, vask, raud, mangaan, molübdeen ja tsink);

seega peaks direktiiv 76/116/EMÜ olema kohaldatav ühte või mitut mikroelementi sisaldavate eraldi turustatavate lahustuvate väetiste ja vedelike ning nende segude suhtes, samuti teatavate kelaatunud mikroelementide suhtes;

väetisi käsitlevaid direktiive tuleb pidevalt täiustada ja ajakohastada seoses nende direktiivide lisades loetletud toodete kohandamisega teaduse ja tehnika arenguga; sellel eesmärgil peetakse vajalikuks laiendada direktiivis 76/116/EMÜ ettenähtud komitee ülesandeid,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

1. Lisa A peatükis loetletud tahkete ja vedelväetiste puhul, mis sisaldavad ainult ühte järgmistest mikroelementidest: boor, koobalt, vask, raud, mangaan, molübdeen või tsink, ning mis vastavad A peatüki nõuetele, võib kasutada märgist "EMÜ VÄETIS".

2. Kahe või mitme lõikes 1 osutatud väetise segu puhul, mis sisaldab vähemalt kahte mikroelementi, võib kasutada märgist "EMÜ VÄETIS" tingimusel, et see vastab lisa B peatüki nõuetele.

Artikkel 2

Artikli 1 sätetele vastavad EMÜ väetised peavad olema pakendatud.

Artikkel 3

1. Direktiivi 76/116/EMÜ I lisas loetletud väetiste puhul tuleb deklareerida ühe või mitme järgmise mikroelemendi sisaldus: boor, koobalt, vask, raud, mangaan, molübdeen või tsink, kui on täidetud järgmised tingimused:

a) mikroelemente on lisatud ja need esinevad vähemalt käesoleva direktiivi lisa C ja D peatükkides kindlaksmääratud minimaalkogustes;

b) EMÜ väetised peavad ka pärast mikroelementide lisamist vastama direktiivi 76/116/EMÜ nõuetele.

2. Kui mikroelemendid on põhi- ja sekundaarelementide saamiseks mõeldud toorme harilikud komponendid, ei ole nende deklareerimine kohustuslik tingimusel, et need mikroelemendid esinevad vähemalt käesoleva direktiivi lisa C ja D peatükkides kindlaksmääratud minimaalkogustes.

Artikkel 4

Käesoleva direktiiviga hõlmatud väetiste kohustuslikud identifitseerimismärgised on järgmised:

a) "EMÜ VÄETIS" trükitähtedega;

b) väetiseliigi kirjeldus:

- kas lisa A peatüki kohaselt

- või kasutades väetiseliigi nimetust "Mikroelementide segu", mille järele märgitakse olemasolevate mikroelementide nimetused või nende keemilised sümbolid

- või direktiivi 76/116/EMÜ I lisa kohaselt, kusjuures väetiseliigi nimetusele lisatakse:

sõna "mikroelementidega"

või

väetises olevate mikroelementide nimetused või keemilised sümbolid.

Väetiseliigi nimetuse järele märgitakse ainult need arvud, mis väljendavad direktiiviga 76/116/EMÜ hõlmatud põhi- ja sekundaarelemente.

Mitme elemendi esinemisel loetletakse nad tähestiku järjekorras keemiliste sümbolite järgi: B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn;

c) iga olemasoleva mikroelemendi puhul artiklis 6 ettenähtud toitainete, toitainevormide ja toitainete lahustuvvormide tagatud sisaldus, kui need on kindlaks määratud direktiivi 76/116/EMÜ lisades;

d) kui kõik või osa mikroelemente on keemiliselt sidestatud orgaaniliste molekulidega, märgitakse asjakohaste mikroelementide nimetuste järele üks järgmine täpsustus:

- "kelaaditud abil" (lisa E peatüki lõikes 1 ettenähtud kelaaditekiti nimetus või akronüüm),

- "kompleksi seotud abil" (lisa E peatüki lõikes 2 ettenähtud kompleksitekiti nimetus või akronüüm).

Ühte mikroelementi sisaldavate väetiste puhul väljendatakse mikroelemendi sisaldus massiprotsentides täisarvudena või vajaduse korral ühe kümnendkoha täpsusega. Kui väetis sisaldab mitut mikroelementi, võib iga elemendi puhul kümnendkohtade arv olla ette nähtud lisa peatükkides B, C ja D.

Mikroelementide sisalduse väljendamisel võib kasutada nii sõnu kui keemilisi sümboleid.

Lisa A ja B peatükkides esitatud toodete puhul tehakse etiketil või lisatud dokumendis kohustusliku või mittekohustusliku deklaratsiooni alla järgmine märge:

"Kasutamiseks ainult kinnitatud vajaduse korral. Mitte ületada vajaliku doosi määra."

Artikkel 5

Liikmesriigid võivad kaubandust takistamata ja kaubanduse eest vastutava isiku vastutusel oma territooriumidel nõuda, et esitataks mullale ja põllukultuurile sobivad väetise doosimäärad ja kasutustingimused. See teave tuleb selgesti eraldada artiklis 4 ettenähtud kohustuslikest deklaratsioonidest.

Artikkel 6

Liikmesriigid peavad nõudma, et turuleviidud EMÜ väetiste mikroelementide sisaldus oleks deklareeritud elementvormis (B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn).

Väetises leiduvate mikroelementide sisaldus deklareeritakse järgmiselt:

a) artikli 1 lõikes 1 osutatud väetiste puhul: lisa A peatüki 6. veeru nõuete kohaselt;

b) artikli 1 lõikes 2 ja artiklis 3 osutatud väetiste puhul esitatakse:

- kogusisaldus protsentides väetise massist,

- vees lahustuva vormi sisaldus protsentides väetise massist, kui see moodustab vähemalt poole kogusisaldusest.

Kui mikroelement on täielikult vees lahustuv, deklareeritakse ainult vees lahustuva vormi sisaldus.

Väetise mikroelementide sisaldus määratakse direktiivi 76/116/EMÜ artiklis 8 ettenähtud analüüsimeetodites kehtestatud tingimustes.

Kui mikroelement on keemiliselt sidestatud orgaanilise molekuliga, deklareeritakse väetises leiduva mikroelemendi sisaldus protsentides toote massist vahetult vees lahustuva vormi sisalduse järel ning lisatakse märge "kelaaditud abil" või "kompleksi seotud abil", märkides orgaanilise molekuli nimetuse lisa E peatükis sätestatu kohaselt. Orgaanilise molekuli nimetuse võib asendada akronüümiga.

Artikkel 7

Deklareeritud mikroelementide sisalduste puhul nähakse ette järgmised lubatud hälbed:

- rohkem kui 2 %lise sisalduse korral 0,4 protsendipunkti,

- kuni 2 %lise sisalduse korral üks viiendik deklareeritud väärtusest.

Artikkel 8

Direktiivi 76/116/EMÜ artikli 9 lõige 1 asendatakse järgmisega:

"Muudatused, mis on vajalikud lisade kohandamiseks tehnika arenguga, võetakse vastu artiklis 11 ette nähtud korras.

Nende muudatuste korral võib väetisi lisada ainult järgmistel tingimustel:

a) kui need ei mõju kahjulikult inimese ja loomade tervisele või keskkonnale;

b) kui need tagavad tõhusa toitainete kättesaadavuse vastavalt asjakohase põllukultuuri vajadustele ja kasvutingimustele."

Artikkel 9

1. Liikmesriigid võtavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid vastu 18 kuu jooksul selle teatavakstegemisest arvates. Liikmesriigid teatavad nendest viivitamata komisjonile.

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastu võetud siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 10

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 18. september 1989

Nõukogu nimel

eesistuja

E. CRESSON

LISA

A PEATÜKK

ÜHTE MIKROELEMENTI SISALDAVAD VÄETISED

Märkus 1: E peatükis sätestatu kohaselt võib kelaaditekitit tähistada akronüümiga

Märkus 2: Kui pärast toote lahustamist vees ei jää järele tahket jääki, võib seda toodet iseloomustada märkega "lahustamiseks".

Märkus 3: Kui mikroelement esineb kelaatvormis, deklareeritakse pH vahemik, milles on tagatud rahuldav kelaatunud fraktsiooni stabiilsus.

Järjenumber Väetiseliigi nimetus Andmed valmistamismeetodi ja oluliste komponentide kohta Minimaalne mikroelemendi sisaldus (massiprotsentides) Andmed toitainete väljendusviisi kohta Muud nõuded Muud väetiseliigi markeerimisandmed Mikroelemendi sisaldus, mis tuleb deklareerida Lahustuvvormid Muud kriteeriumid

1 2 3 4 5 6

BOOR

1a Boorhape Toode, mis saadakse boraadist happe toimel 14 % vees lahustuvat B Võib lisada harilikke kaubanimesid Vees lahustuv boor (B)

1b Naatriumboraat Keemiasaadus, mille oluline komponent on naatriumboraat 10 % vees lahustuvat B Võib lisada harilikke kaubanimesid Vees lahustuv boor (B)

1c Kaltsiumboraat Toode, mis saadakse osaliselt kolemaniidist või pandermiidist ja mille oluline komponent on kaltsiumboraat 7 % kogu B Osakeste suurus: vähemalt 98 % osakestest läbib 0,063 mm avadega sõela Võib lisada harilikke kaubanimesid Kogu boor (B)

1d Booretanoolamiin Toode, mis saadakse boorhappe reageerimisel etanoolamiiniga 8 % vees lahustuvat B Vees lahustuv boor (B)

1e Boraaditud väetise lahus või suspensioon 1a, 1b või 1d liiki väetise vees lahustamise või suspendeerimise abil saadud toode 2 % vees lahustuvat B Vees lahustuv boor (B)

KOOBALT

2a Koobaltsool Keemiasaadus, mille oluline komponent on anorgaaniline koobaltsool 19 % vees lahustuvat Co Markeeringus märgitakse anorgaanilise kompleksaniooni nimetus Vees lahustuv koobalt (Co)

2b Koobaltkelaat Toode, mis saadakse koobalti keemilise sidumise abil kelaaditekitiga 2 % vees lahustuvat Co, millest vähemalt 8/10 on kelaatunud Kelaaditekiti laad Vees lahustuv koobalt (Co) Kelaatunud koobalt (Co)

2c Koobaltväetise lahus Toode, mis saadakse 2a ja/või 2b liiki väetise lahustamisel vees 2 % vees lahustuvat Co Markeeringus märgitakse anorgaanilise aniooni nimetus ja/või kelaaditekiti laad Vees lahustuv koobalt (Co) Kelaatunud koobalt (Co)

VASK

3a Vasksool Keemiasaadus, mille oluline komponent on anorgaaniline vasksool 20 % vees lahustuvat Cu Markeeringus märgitakse kompleksaniooni nimetus Vees lahustuv vask (Cu)

3b Vaskoksiid Keemiasaadus, mille oluline komponent on vaskoksiid 70 % kogu vaske Osakeste suurus: vähemalt 98 % osakestest läbib 0,063 mm avadega sõela Kogu vask (Cu)

3c Vaskhüdroksiid Keemiasaadus, mille oluline komponent on vaskhüdroksiid 45 % kogu vaske Osakeste suurus: vähemalt 98 % osakestest läbib 0,063 mm avadega sõela Kogu vask (Cu)

3d Vaskkelaat Toode, mis saadakse vase keemilise sidumise abil kelaaditekitiga 9 % vees lahustuvat Cu, millest vähemalt 8/10 on kelaatunud Kelaaditekiti laad Vees lahustuv vask (Cu) Kelaatunud vask (Cu)

3e Vase alusel valmistatud väetis Toode, mis saadakse 3a, 3b, 3c või 3d liiki väetiste ja vajaduse korral vastavaid toitaineid mittesisaldava täiteaine kokkusegamisel 5 % kogu vaske Osakeste suurus: vähemalt 98 % osakestest läbib 0,063 mm avadega sõela Kelaaditekiti laad Kogu vask (Cu) Vees lahustuv vask (Cu), juhul kui see moodustab vähemalt ühe neljandiku kogu vasest. Kelaatunud vask (Cu)

3f Vaskväetise lahus Toode, mis saadakse 3a ja/või 3d liiki väetise lahustamisel vees 3 % vees lahustuvat Cu Kelaaditekiti laad Vees lahustuv vask (Cu), millest osa on kelaatunud vask (Cu)

RAUD

4a Raudsool Keemiasaadus, mille oluline komponent on raud(II)sool (Fe II) 12 % vees lahustuvat Fe Markeeringus märgitakse kompleksaniooni nimetus Vees lahustuv raud (Fe)

4b Raudkelaat Produkt, mis saadakse raua keemilise sidestamise abil kelaaditekitiga 5 % vees lahustuvat Fe, millest vähemalt 8/10 on kelaatunud Kelaaditekiti laad Vees lahustuv raud (Fe). Kelaatunud raud (Fe)

4c Raudväetise lahus Toode, mis saadakse 4a ja/või 4b liiki väetise lahustamisel vees 2 % vees lahustuvat Fe Kelaaditekiti laad Vees lahustuv raud (Fe). Kelaatunud raud (Fe)

MANGAAN

5a Mangaansool Keemiasaadus, mille oluline komponent on anorgaaniline mangaan(II)sool 17 % vees lahustuvat Mn Markeeringus märgitakse kompleksaniooni nimetus Vees lahustuv mangaan (Mn)

5b Mangaankelaat Produkt, mis saadakse mangaani keemilise sidestamise abil kelaaditekitiga 5 % vees lahustuvat Mn, millest vähemalt 8/10 on kelaatunud Kelaaditekiti laad Vees lahustuv mangaan (Mn). Kelaatunud mangaan (Mn)

5c Mangaanoksiid Keemiasaadus, mille olulised komponendid on mangaanoksiidid 40 % kogu mangaani Osakeste suurus: vähemalt 80 % osakestest läbib 0,063 mm avadega sõela Kogu mangaan (Mn)

5d Mangaani alusel valmistatud väetis Produkt, mis saadakse 5a ja 5c liiki väetiste kokkusegamisel 17 % kogu mangaani Kogu mangaan (Mn) Vees lahustuv mangaan (Mn), juhul kui see moodustab vähemalt ühe neljandiku kogu mangaanist

5e Mangaani alusel valmistatud väetise lahus Toode, mis saadakse 5a ja/või 5b liiki väetise lahustamisel vees 3 % vees lahustuvat Mn Kelaaditekiti laad Vees lahustuv mangaan (Mn). Kelaatunud mangaan (Mn)

MOLÜBDEEN

6a Naatriummolübdaat Keemiasaadus, mille oluline komponent on naatriummolübdaat 35 % vees lahustuvat Mo Vees lahustuv molübdeen (Mo)

6b Ammooniummolübdaat Keemiasaadus, mille oluline komponent on ammooniummolübdaat 50 % vees lahustuvat Mo Vees lahustuv molübdeen (Mo)

6c Molübdeeni alusel valmistatud väetis Toode, mis saadakse 6a ja 6b liiki väetiste kokkusegamisel 35 % vees lahustuvat Mo Vees lahustuv molübdeen (Mo)

6d Molübdeenväetise lahus Toode, mis saadakse 6a ja/või 6b liiki väetise lahustamisel vees 3 % vees lahustuvat Mo Vees lahustuv molübdeen (Mo)

TSINK

7a Tsinksool Keemiasaadus, mille oluline komponent on anorgaaniline tsinksool 15 % vees lahustuvat Zn Markeeringus märgitakse kompleksaniooni nimetus Vees lahustuv tsink (Zn)

7b Tsinkkelaat Toode, mis saadakse tsingi keemilise sidumise abil kelaaditekitiga 5 % vees lahustuvat Zn Kelaaditekiti laad Vees lahustuv tsink (Zn). Kelaatunud tsink (Zn)

7c Tsinkoksiid Keemiasaadus, mille oluline komponent on tsinkoksiid 70 % kogu Zn Kogu tsink (Zn)

7d Tsingi alusel valmistatud väetis 7a ja 7b liiki väetistest saadud toode 30 % kogu Zn Kogu tsink (Zn) Vees lahustuv tsink (Zn), juhul kui see moodustab vähemalt ühe neljandiku kogu tsingist (Zn)

7e Tsingi alusel valmistatud väetise lahus Toode, mis saadakse 7a ja 7b liiki väetise lahustamisel vees 3 % vees lahustuvat Zn Kelaaditekiti laad Vees lahustuv tsink (Zn). Kelaatunud tsink (Zn)

MINIMAALSED MIKROELEMENTIDE SISALDUSED PROTSENTIDENA VÄETISE MASSIST

B PEATÜKK

TAHKED VÕI VEDELAD MIKROELEMENTIDE SEGUD

Mikroelemendi esinemisvorm:

üksnes anorgaaniline kelaatunud või kompleksi seotud

Mikroelement:

Boor (B) 0,2 0,2

Koobalt (Co) 0,02 0,02

Vask (Cu) 0,5 0,1

Raud (Fe) 2,0 0,3

Mangaan (Mn) 0,5 0,1

Molübdeen (Mo) 0,02 -

Tsink (Zn) 0,5 0,1

Minimaalne mikroelementide kogusisaldus tahkes segus: 5 % väetise massist

Minimaalne mikroelementide kogusisaldus vedelas segus: 2 % väetise massist

C PEATÜKK

PÕHI- JA/VÕI SEKUNDAARELEMENTE NING MIKROELEMENTE SISALDAVAD EMÜ MULLAVÄETISED

Kasutamiseks põllukultuuridel ja rohumaadel Kasutamiseks aianduses

Boor (B) 0,01 0,01

Koobalt (Co) 0,002 -

Vask (Cu) 0,01 0,002

Raud (Fe) 0,5 0,02

Mangaan (Mn) 0,1 0,01

Molübdeen (Mo) 0,001 0,001

Tsink (Zn) 0,01 0,002

D PEATÜKK

PÕHI- JA/VÕI SEKUNDAARELEMENTE NING MIKROELEMENTE SISALDAVAD LEHTEDELE PRITSIMISEKS KASUTATAVAD VÄETISED

Boor (B) 0,01

Koobalt (Co) 0,002

Vask (Cu) 0,002

Raud (Fe) 0,02

Mangaan (Mn) 0,01

Molübdeen (Mo) 0,001

Tsink (Zn) 0,002

E PEATÜKK

MIKROELEMENTIDE PUHUL LUBATUD ORGAANILISTE KOMPLEKSITEKITITE LOETELU

Kompleksi seotud mikroelementide määratlus:

Käesoleva direktiivi kohaldamisel tähendab kompleksi seotud mikroelement kompeksühendit, milles metall esineb ühe järgmise vormina:

- kelaatunud produkt

- kompleksi seotud produkt.

Lubatud ained:

1. Kelaaditekitid:

Järgmiste hapete naatrium-, kaalium-, ja ammooniumsoolad:

etüleendiamiintetraäädikhape EDTA C10H16O8N2

dietüleentriamiinpentaäädikhape DTPA C14H23O10N3

etüleendiamiindi(O-hüdroksüfenüül)äädikhape EDDHA C18H20O6N2

hüdroksü-2-etüleendiamiintriäädikhape HEEDTA C10H18O7N2

etüleendiamiindi(O-hüdroksü-p-metüülfenüül)äädikhape EDDHMA C20H24N2O6

etüleendiamiindi(5-karboksü-2-hüdroksüfenüül)äädikhape EDDCHA C20H20O10N2

2. Kompleksitekitid(

[1] EÜT C 304, 29.11.1988, lk 8.

[2] EÜT C 47, 20.2.1989, lk 75 ja 15. septembri 1989 otsus (Euroopa Ühenduste Teatajas seni avaldamata).

[3] EÜT C 102, 24.4.1989, lk 9.

[4] EÜT L 24, 30.1.1976, lk 21.

[5] EÜT L 111, 22.4.1989, lk 34.

( Nimekiri tuleb koostada.