28.5.2020 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 178/5 |
AKREDITEERIMISKUTSE – EAC/A02/2020
Erasmuse programmi kohane akrediteerimine täiskasvanuhariduse, kutsehariduse ja -õppe ning koolihariduse valdkonnas
(2020/C 178/04)
Reservatsioon
ELi 2021.–2027. aasta haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogrammi, mille ettepaneku esitas Euroopa Komisjon 30. mail 2018 (edaspidi „programm“), ei ole Euroopa seadusandjad veel vastu võtnud. Käesolev akrediteerimiskutse avaldatakse siiski, et lihtsustada võimalike liidu toetuse saajate taotluste esitamist niipea, kui Euroopa seadusandjad on õigusliku aluse vastu võtnud.
See akrediteerimiskutse ei ole Euroopa Komisjonile õiguslikult siduv. Kui Euroopa seadusandjad õiguslikku alust märkimisväärselt muudavad, võidakse seda akrediteerimiskutset muuta või see tühistada ning algatada teised erineva sisu ja asjakohaste vastamistähtaegadega akrediteerimiskutsed.
Üldisemalt kehtivad igasuguse käesolevast akrediteerimiskutsest tuleneva tegevuse suhtes järgmised tingimused, mille täitmine ei sõltu komisjonist:
— |
Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu peavad võtma vastu programmi õigusliku aluse lõpliku teksti; |
— |
pärast programmi komiteega konsulteerimist tuleb vastu võtta 2021. aasta ja järgnevad iga-aastased tööprogrammid ning üldised rakendussuunised, kriteeriumid ja valikumenetlused ning |
— |
eelarvepädevad institutsioonid peavad vastu võtma Euroopa Liidu 2021. aasta ja järgnevad eelarved. |
Ettepaneku kohane ELi 2021.–2027. aasta haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitel 165 ja 166 ning subsidiaarsuse põhimõttel.
1. Sissejuhatus ja eesmärgid
Erasmuse programmi kohane akrediteerimine on vahend haridus- ja koolitusorganisatsioonidele, kes soovivad osaleda piiriüleses vahetus- ja koostöötegevuses.
Erasmuse programmi kohaselt akrediteeritud organisatsioonidel on lihtsam juurdepääs tulevase programmi (2021–2027) 1. põhimeetme raames pakutavatele rahastamisvõimalustele. Tingimused, mille alusel pääsevad akrediteeritud organisatsioonid juurde rahastamisvõimalustele, esitatakse Euroopa Komisjoni avaldatavates iga-aastastes konkursikutsetes.
Erasmuse programmi kohase akrediteeringu saamine kinnitab, et taotleja on koostanud kava, mille alusel viiakse läbi kvaliteetset liikuvustegevust ning parandatakse selle tegevuse kaudu oma haridus- ja koolituspakkumist. Seda kava nimetatakse Erasmuse kavaks ja see on Erasmuse programmi kohase akrediteeringu taotluse oluline osa.
Konkreetsed eesmärgid valdkondade kaupa on esitatud taotluseeskirjades.
2. Osalemistingimused
Taotluse võivad esitada üksnes juriidilised isikud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määruse (EL) nr 1288/2013 (millega luuakse „Erasmus+”: liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm ning tunnistatakse kehtetuks otsused nr 1719/2006/EÜ, nr 1720/2006/EÜ ja nr 1298/2008/EÜ) tähenduses.
Erasmuse programmi kohase akrediteerimise taotlejad peavad olema asutatud ühes järgmistest riikidest:
— |
Euroopa Liidu liikmesriigid, |
— |
programmiga ühinenud kolmandad riigid vastavalt õiguslikus aluses seatud tingimustele (1). |
Lisaks peab taotlejaid selleks, et neil oleks õigus osaleda igas käesoleva akrediteerimiskutsega hõlmatud kolmest valdkonnast, olema nende riigi ametiasutus tunnustanud abikõlbliku organisatsioonina, nagu on kirjeldatud taotluseeskirjades.
Varasem programmis „Erasmus+“ (2014–2020) osalemise kogemus ei ole vajalik.
3. Taotluste esitamise tähtpäev ja valikutulemuste avaldamise esialgne kuupäev
Erasmuse programmi kohase akrediteeringu taotluse esitamise tähtpäev on 29. oktoober 2020. Valikutulemuste avaldamise esialgne kuupäev on 16. veebruar 2021.
4. Valikumenetlus
Erakorraliselt kehtestatakse selle kutse jaoks kaks eraldi taotlusmenetlust.
1. |
Tavamenetluses võivad osaleda kõik osalemistingimustele vastavad taotlejad. Tavamenetluses osalevaid taotlejaid hinnatakse menetlusest kõrvalejätmise, valiku- ja toetuse määramise kriteeriumide alusel. |
2. |
Lihtmenetluses võivad osaleda organisatsioonid, kellel on kehtiv programmi „Erasmus+“ kutsehariduse õpirände harta. Lihtmenetluses osalevaid taotlejaid hinnatakse menetlusest kõrvalejätmise ja valikukriteeriumide alusel. |
Valiku tegemise eest vastutav riiklik büroo määrab ametisse hindamiskomisjoni, kes teeb järelevalvet kogu valikuprotsessi haldamise üle. Ekspertide hinnangu alusel koostab hindamiskomisjon loetelu taotlustest, mis soovitatakse välja valida.
5. Täielik teave
Komisjoni ettepanek määruse kohta, millega kehtestatakse liidu 2021.–2027. aasta haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm, on aadressil
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?qid=1585129325950&uri=CELEX:52018PC0367.
Käesoleva akrediteerimiskutse üksikasjalikud tingimused, eeskirjad ja menetlused on esitatud taotluseeskirjades aadressil
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/calls/2020-erasmus-accreditation.
Need taotluseeskirjad on selle akrediteerimisikutse lahutamatu osa ja neis kirjeldatud osalemistingimused kehtivad selle kutse suhtes täiel määral.
(1) Sõltub õigusliku aluse vastuvõtmisest. „Erasmus+“ 2014.–2020. aasta programmis on selles nimekirjas Island, Norra, Liechtenstein, Türgi, Põhja-Makedoonia ja Serbia.