21.10.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 373/14


Osalemiskutse töökeskkonna keemiliste mõjurite piirnormide teaduskomitee (SCOEL) kuuenda ametiaja koosseisu kandideerimiseks

(2014/C 373/12)

1.   Osalemiskutse sisu

Komisjoni otsuse 2014/113/EL (1) vastuvõtmisele tuginedes kuulutab komisjon välja osalemiskutse teadlastele, kes soovivad kandideerida töökeskkonna keemiliste mõjurite piirnormide teaduskomitee (edaspidi „teaduskomitee” või „SCOEL”) kuuenda ametiaja koosseisu.

Teaduskomitee liikmed nimetatakse ametisse isikuliselt ja nende ametiaeg kestab kolm aastat.

SCOELi kuues ametiaeg algab kavakohaselt 2015. aasta alguses.

2.   SCOELi ülesanne

Teaduskomitee asutati esmalt komisjoni otsusega 95/320/EÜ (2) ning selle ülesanne oli hinnata keemiliste mõjuritega kokkupuudet töökeskkonnas ja selle mõju töötajate tervisele. Kõnealune otsus tunnistati hiljuti kehtetuks otsusega 2014/113/EL, et viia SCOELi töö paremini kooskõlla komisjoni eksperdirühmade tavapärase töökorraga. Uues otsuses nõutakse, et liikmete valikul kohaldataks uut menetlust, st avalikku osalemiskutset, millega tagatakse menetluse läbipaistvus ning võrdsed võimalused kõrgelt kvalifitseeritud ja vajalike oskustega teadusekspertide jaoks. Selles rõhutatakse ka pädevuse, sõltumatuse ja erapooletuse eetikapõhimõtete järgimise jätkuvat olulisust SCOELi töös.

Kooskõlas nõukogu direktiivi 98/24/EÜ (3) artikliga 3 on SCOELi ülesanne esitada komisjonile teaduslikke soovitusi ja arvamusi mitmesuguste oluliste kemikaalide kohta. Komisjon kasutab esitatud soovitusi ja arvamusi ELi töötervishoiupoliitika kujundamisel, eelkõige selleks, et määrata direktiivi 98/24/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/37/EÜ (4) kohaselt kindlaks ELis kehtivad piirnormid töökeskkonnas keemiliste ainetega kokkupuute suhtes (edaspidi „piirnormid” või „OELid”). SCOEL hindab ohtlike kemikaalide tervistkahjustava toime ja nende kemikaalidega töökohal kokkupuutumise taseme vahelist seost kõige viimaste teaduslike andmete sõltumatu teadusliku hindamise abil.

SCOELi soovitused peavad olema teaduslikult usaldusväärsed ja paikapidavad, innovaatilised, hästi põhjendatud, arusaadavad ja selged ning nende koostamisel tuleb järgida tasakaalustatuse, erapooletuse ja selguse põhimõtet.

SCOELi peamine ülesanne on anda soovitusi tervisele kahjutu piirnormi määramiseks teatava aine puhul ja asjaomase aine mõju kohta sellega õhu kaudu kokku puutuva inimese tervisele. OELi soovituslik tase tuleb määrata tagamaks, et isegi pidev ja kogu tööelu vältel kestev kokkupuude ei põhjustaks tervisekahjustusi inimestele, kes asjaomaste kemikaalidega kokku puutuvad, ja/või nende järglastele mis tahes ajal (niivõrd, kuivõrd seda on praegu võimalik ette näha). Mõne kahjuliku toime (eelkõige genotoksilisuse, kantserogeensuse ja hingamisteede ülitundlikkuse) puhul ei pruugi praeguste teadmiste põhjal olla võimalik ohutut kokkupuutetaset määrata. Neil juhtudel võib SCOEL välja arvutada mitu kokkupuutetaset, mis viitavad hinnangulisele ohule.

Lisaks õhu kaudu levivate ainete OELide kohta antud soovitustele taotletakse SCOELilt soovitusi bioloogiliste piirnormide või bioloogiliste soovituslike piirnormide kohta, ja ka seda, et soovituslikele piirnormidele lisaks esitatakse vajaduse korral lisamärkused nahakaudse imendumise, ülitundlikkuse põhjustamise ja kantserogeense toime kohta.

Töötajate tervise ja ohutuse kaitsmise alast teaduslikku nõustamist tuleb korraldada riskihindamise parimate tavade kohaselt ning see peab tuginema pädevuse, sõltumatuse, erapooletuse ja läbipaistvuse eetikapõhimõtetele. Kõnealused põhimõtted on sätestatud komisjoni teatises „Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine komisjoni poolt: põhimõtted ja juhised. Alusteadmiste parandamine parema poliitika jaoks” (5).

SCOELi tegevuse, eelkõige OELide määramise metoodika ja esitatud soovituste loetelu kohta leiab infot veebisaidil

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=148&langId=en&intPageId=684

3.   SCOELi liikme ülesanded

SCOELi liikmetel peab olema kõrge kvalifikatsioon, nad peavad olema oma eriala spetsialistid ja sõltumatud teaduseksperdid mitmesugustes keemiliste mõjuritega seotud valdkondades, sealhulgas eelkõige keemia, toksikoloogia, töötervishoiu ja tööhügieeni alal. Neil peavad olema ka oskused OELi määramiseks.

Eeldatakse, et SCOELi liikmed võtavad osa komitee koosolekutest vähemalt neli korda aastas, osalevad aktiivselt teaduslikel aruteludel, aitavad dokumente läbi vaadata, neid kommenteerida ja tegutseda mõne konkreetse valdkonna puhul eestvedaja ja/või raportöörina.

SCOELi liikmete ülesanded on:

OELide kohta esitatavate teaduslike soovituste ettevalmistamisel, aruteludel ja vastuvõtmisel osalemine kas raportööri või raportööri abina;

komisjoni taotluse korral keemiliste mõjurite kohta teaduslike nõuannete esitamine;

SCOELi teadusliku tegevuse korraldamise ja läbiviimise alane nõustamine.

SCOELi töödokumendid koostatakse inglise keeles ja ka koosolekute töökeel on inglise keel. Koosolekutel osalemine eeldab ettevalmistumist, sealhulgas materjalidega tutvumist, nende kriitilist hindamist ja dokumentide koostamist.

Komitee liikmekandidaatidel palutakse kinnitada, et komitee liikmeks nimetamise korral osalevad nad aktiivselt komitee tegevuses.

SCOELi liikmetel on vastavalt otsusele 2014/113/EL õigus saada erihüvitist kuni 450 eurot iga täistööpäeva eest, mis on kulunud koosolekul osalemisega seotud toimingutele. Komitee tegevuses osalemisega seotud sõidu- ja elamiskulud hüvitab komisjon vastavalt kohaldatavatele sätetele (6).

4.   SCOELi koosseis

Vastavalt otsuse 2014/113/EL artiklile 3 koosneb teaduskomitee kuni 21 eksperdist, kes on valitud sobivate kandidaatide loetelust, mis on koostatud käesoleva osalemiskutse järgselt laekunud ja nõuetele vastavate taotluste hindamise alusel.

5.   Valikumenetlus

Valikumenetlus koosneb kahest etapist:

i.

taotluste nõuetele vastavuse kontroll;

ii.

hinnang sellele, kas kandideerija vastab valikukriteeriumidele. Seejärel koostatakse sobivaimate kanditaatide loetelu.

Valikukomisjoni kuuluvad komisjoni vastavate talituste esindajad.

Iga taotluse nõuetele vastavust ja valikukriteeriumide täitmist hindab vähemalt kaks valikukomisjoni liiget. Valiku tegemisel peab komisjon silmas ka ekspertide sõltumatust (eelkõige huvide konflikti tekkimise võimalust) ning tagab teaduskomitee liikmete geograafilise ja soolise jaotuse tasakaalu.

Nõuded

A.   Teaduskomitee liikmeks saamise kriteeriumid

Kõiki taotlusi kaalutakse järgmiste kriteeriumite alusel:

i.

akadeemiline kraad teadusvaldkonnas, mis on seotud SCOELi tööga;

ii.

vähemalt kümme (10) aastat pärast punktis i nimetatud kraadi saamist omandatud erialast kogemust SCOELiga seotud valdkonnas;

iii.

ELi kodakondsus;

iv.

inglise keele valdamine töökeelena: edukaks osutunud kandidaadid peavad olema suutelised inglise keeles lugema ning suulisi ja kirjalikke aruandeid esitama (7), sest valdav osa asjakohast rahvusvahelisel tasandil kirjutatud teaduskirjandusest on inglise keeles.

B.   Valikukriteeriumid

Teaduskomitee liikmeks saamise kriteeriumitele vastavaid taotlusi hinnatakse järgmiste kriteeriumite alusel.

i.   Tipptasemel teadmised konkreetses valdkonnas

Kandideerijate vahel valikut tehes püüab komisjon saavutada võimalikult võrdväärse teadusliku pädevuse esindatuse järgmistes valdkondades:

keemia, toksikoloogia, epidemioloogia, töötervishoid, keskkond ja tervis, keemiliste mõjuritega kokkupuude ja selle mõjud, respiratoorne meditsiin, dermatoloogia, närvisüsteem, paljunemisvõimet kahjustav toksilisus, genotoksilisus või kantserogeensus, patoloogia, tööhügieen, bioloogiline seire, analüüsimeetodid ja kogemused keemiliste ainete piirnormide kindlaksmääramisel või muud teaduskomitee tööga seotud teadusvaldkonnad.

ii.   Kogemuste ja oskuste valdkonnad

Kandideerijaid hinnatakse järgmiste valdkondadega seotud kogemuste ja oskuste alusel:

oskus hinnata, kuidas mõjub kokkupuude kemikaalidega töökeskkonnas inimese tervisele;

töökogemus mitut valdkonda hõlmavas teaduskeskkonnas, eelistatavalt rahvusvahelisel tasandil;

avaldatud teaduslikud artiklid teemadel, mis on seotud teaduslike ettepanekute väljatöötamisega OELide kohta;

liikmesus riiklikes või rahvusvahelistes teaduskomiteedes, mis vastutavad teaduslike soovituste või ohtlike ainete piirnormide kindlaksmääramise eest;

toetajastaatus riiklikes või rahvusvahelistes teaduskomiteedes, mis vastutavad teaduslike soovituste või ohtlike ainete piirnormide kindlaksmääramise eest;

projekti juhtimine mõnes asjaomases teadusvaldkonnas.

Kandideerijad, kellel on kogemusi kemikaalidega kokkupuute mõju hindamisel inimeste tervisele muudes valdkondades, näiteks toidu-, keskkonna- ja tarbijakaitse valdkonnas, tulevad samuti kaalumisele.

6.   Liikmete nimetamine

Vastavalt otsuse 2014/113/EL artiklile 3 nimetab komisjon liikmed valikumenetluse tulemuste põhjal ja tagab komitee liikmete tasakaalustatud geograafilise jaotuse.

Ametisse nimetatud liikmete nimed avaldatakse komisjoni eksperdirühmade registris ja Euroopa Liidu Teatajas.

Isikuandmete kogumisel, töötlemisel ja avaldamisel lähtutakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusest (EÜ) nr 45/2001 (8).

Komisjon jätab endale õiguse kontrollida enne kandidaadi ametisse nimetamist tema dokumente ja muid tõendeid, et kinnitada taotluse õigsust ja tingimustele vastavust.

SCOELi liikmete ametiaeg on kolm aastat.

Kandidaadid, kes vastavad liikmeks saamise nõuetele, kuid keda ametisse ei nimetata, jäävad kandidaatide loetellu, nagu on sätestatud otsuse 2014/113/EL artikli 4 lõikes 2.

7.   Eetikapõhimõtted

Nagu on sätestatud otsuse 2014/113/EL artiklis 9, peavad SCOELi teaduslikud nõuanded järgima eetikapõhimõtteid sõltumatuse, läbipaistvuse ja konfidentsiaalsuse kohta.

1.   Sõltumatus

Teaduskomitee liikmed kohustuvad toimima välismõjutustest sõltumatult. Nad ei või delegeerida oma ülesandeid muudele isikutele.

Nad peavad esitama avalduse, millega kohustuvad tegutsema üldistes huvides, ja teatavad, kas neil on või ei ole otseseid või kaudseid huvisid, mida võib pidada nende sõltumatust kahjustavaks.

Komisjoni talitused võtavad avaldatud andmed huvide kohta teadmiseks ja otsustavad, kui asjakohane on iga huvi.

2.   Läbipaistvus

Teaduskomitee peab tagama, et tema esitatud soovitustes ja arvamustes on selgelt esitatud põhjendused, mille alusel otsused on tehtud, nagu on osutatud teaduskomitee metoodikas.

3.   Konfidentsiaalsus

Teaduskomitee liikmed ei tohi avalikustada teavet, mida nad saavad oma töö tõttu SCOELis, temaatilistel seminaridel, töörühmades või muu tegevuse kaudu, mis on seotud otsusega 2014/113/EL. See nõue lisandub Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 339 ja otsuse 2014/113/EL artiklis 12 sätestatud nõuetele.

Teaduskomitee liikmed peavad allkirjastama konfidentsiaalsusdeklaratsiooni iga ametiaja alguses.

8.   Võrdsed võimalused

Komisjon pöörab oma tegevuses väga suurt tähelepanu võrdse kohtlemise põhimõtete kohaldamisele.

9.   Taotluste esitamine

Teadlastel, kes on huvitatud teaduskomitee liikmeks kandideerimisest, palutakse täita ja esitada elektrooniline taotlusvorm, mis on kättesaadav aadressil

http://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SCOEL

Kandideerijatel palutakse valikumenetluse lihtsustamise huvides esitada taotlus inglise keeles.

Taotlus loetakse nõuetele vastavaks ainult siis, kui see sisaldab:

täidetud taotlusvormi;

elulookirjeldust, mis soovitavalt ei ületa kolme lehekülge (laadida taotlusvormi juurde vastava punkti alla);

loetelu SCOELi tööga seotud teemadel avaldatud teaduslikest publikatsioonidest (laadida taotlusvormi juurde vastava punkti alla);

kirjalikku kinnitust andmete õigsuse, kohustuste võtmise ja huvide konflikti puudumise kohta (lisada taotlusvormi lõppu)

Valikumenetluse käigus võib kandidaadilt nõuda lisadokumente.

Komisjon teatab kandideerijatele valikumenetluse tulemustest nii kiiresti kui võimalik.

10.   Taotluste esitamise tähtaeg

SCOELi liikmeks kandideerimise taotluste esitamise lõpptähtaeg on 15.12.2014 (GMT +1). Arvesse võetakse ainult nõuetekohaselt täidetud elektroonilisi avaldusi, mis on saadetud eespool nimetatud veebisaidi kaudu.

Kandideerijatel soovitatakse mitte jätta registreerumist viimasele minutile, sest mõned päevad enne tähtaega võib ette tulla probleeme suure kasutajate arvu või internetiühenduse muude probleemide tõttu ja seetõttu võib juhtuda, et taotlust ei saa esitada õigeks ajaks. Pärast tähtaja möödumist esitatud taotlusi vastu ei võeta.


(1)  ELT L 62, 4.3.2014, lk 18.

(2)  EÜT L 188, 9.8.1995, lk 14.

(3)  EÜT L 131, 5.5.1998, lk 11.

(4)  ELT L 158, 30.4.2004, lk 50.

(5)  Vt KOM(2002) 713 (lõplik), 11. detsember 2002.

(6)  Komisjoni otsus K(2007) 5858. Komisjoni eeskiri väljastpoolt komisjoni koosolekutel osalema kutsutud ekspertide kulude hüvitamise kohta.

(7)  Oskus töötada inglise keeles vastab tasemele B2 või sellest kõrgemale tasemele, nagu on kindlaks määratud Euroopa keeleportfelli käsitlevas Euroopa Nõukogu dokumendis „Euroopa keeleõppe raamdokument õppimine, õpetamine ja hindamine”. Lisateave on veebilehel http://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr

(8)  EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1.