30.12.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 322/19


Konkursikutse 2009 — Programm „Kodanike Euroopa” (2007–2013)

Programmi meetmete rakendamine: „Aktiivsed Euroopa kodanikud”, „Aktiivne kodanikuühiskond Euroopas” ja „Euroopa mäletab”

2009/C 322/07

SISSEJUHATUS

Käesolev konkursikutse põhineb Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2006. aasta otsusel nr 1904/2006/EÜ, millega luuakse ajavahemikuks 2007–2013 programm „Kodanike Euroopa”, et edendada Euroopa kodanikuaktiivsust (1). Käesoleva konkursikutse üksikasjalikud tingimused on esitatud programmi „Kodanike Euroopa” programmijuhendis, mis on avaldatud Europa veebisaidil (vt VIII punkt). Programmiju-hend on käesoleva konkursikutse lahutamatu osa.

I.   Eesmärgid

Programmi „Kodanike Euroopa” erieesmärgid on järgmised:

viia kokku inimesi kohalikest kogukondadest üle Euroopa, et jagada ja vahetada kogemusi, arvamusi ja väärtusi, õppida minevikust ning valmistuda tulevikuks;

edendada kodanikuühiskonna organisatsioonide koostöö kaudu Euroopa tasandil läbiviidavaid tegevusi, mõttevahetusi ja arutelusid, mis on seotud Euroopa kodakondsuse ja demokraatia, ühiste väärtuste, ajaloo ja kultuuriga;

tuua Euroopa oma kodanikele lähemale, edendades euroopalikke väärtusi ja saavutusi, hoides samas mälestust Euroopa minevikust;

soodustada kõigi osalevate riikide kodanike ja kodanikuühiskonna organisatsioonide vahelist suhtlust, aidates kaasa kultuuridevahelisele dialoogile ning rõhutades nii Euroopa mitmekesisust kui ka ühtsust, pöörates erilist tähelepanu tegevustele, mille eesmärk on tugevdada sidet enne 30. aprilli 2004 Euroopa Liiduga ühinenud liikmesriikide ja pärast seda kuupäeva ühinenud liikmesriikide kodanike vahel.

II.   Abikõlblikud taotlejad

Programm on avatud kõikidele projektiteostajatele, kes asuvad ühes programmis osalevas riigis ning on kas:

avalik-õiguslikud asutused või

iseseisva õigusvõimega (juriidilisest isikust) mittetulundusühingud.

Programmi iga meede on siiski suunatud teatud kindlatele organisatsioonidele. Seepärast on organisatsioonide abikõlblikkuse täpsed tingimused esitatud programmijuhendis iga meetme/allmeetme puhul eraldi.

Kõnealuse programmi alusel võivad toetust taotleda:

ELi liikmesriigid (2);

Horvaatia;

Albaania;

Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik (FYROM).

III.   Abikõlblikud meetmed

Programm „Kodanike Euroopa” toetab projekte, mis edendavad Euroopa kodanikuaktiivsust.

Käesolev kutse hõlmab programmi „Kodanike Euroopa” järgmisi meetmeid:

Meede 1 –   Aktiivsed Euroopa kodanikud

Allmeede 1 –   Sõpruslinnad

See meede on suunatud tegevustele, mis hõlmavad või edendavad otsekontakte Euroopa kodanike vahel nende osalemise kaudu sõpruslinnade tegevuses.

Allmeede 1.1. –   Sõpruslinnade kodanike kohtumised

See meede on suunatud tegevustele, mis hõlmavad või edendavad otsekontakte Euroopa kodanike vahel nende osalemise kaudu sõpruslinnade tegevuses. Projekt peab kaasama haldusüksusi vähemalt kahest osalevast riigist, millest vähemalt üks peab olema ELi liikmesriik. Projekt peab hõlmama vähemalt 25 rahvusvahelist osalejat küllakutsutud haldusüksustest, kusjuures igast kutsutud haldusüksusest peab osalema vähemalt viis inimest. Kohtumine võib kesta maksimaalselt 21 päeva. Ühele projektile määratav suurim toetussumma on 22 000 eurot. Kui projektis osaleb vähemalt 10 linna, võib ühe projekti toetussumma olla kuni 40 000 eurot. Minimaalne eraldatav toetussumma on 2 500 eurot.

Sõpruslinnade kodanike kohtumistele eraldatud toetused on ette nähtud vastuvõtva linna korraldusku-lude ning küllakutsutud osalejate reisikulude kaasrahastamiseks. Toetused põhinevad kindlaksmääratud summadel.

Allmeede 1.2. –   Sõpruslinnade võrgustikud

Selle meetmega toetatakse sõpruslinnade sidemetel põhinevate võrgustike arendamist, mis on oluline struktureeritud, tiheda ja mitmekülgse koostöö tagamiseks haldusüksuste vahel ning seega ka programmi suurima võimaliku mõju saavutamiseks. Projekt peab sisaldama vähemalt kolme üritust. See peab kaasama haldusüksusi vähemalt neljast osalevast riigist, millest vähemalt üks peab olema ELi liikmesriik. Projekt peab hõlmama vähemalt 30 rahvusvahelist osalejat küllakutsutud haldusüksustest. Projekt võib kesta maksimaalselt 24 kuud ning iga üritus kuni 21 päeva.

Käesoleva allmeetme raames on ühe projekti maksimaalne toetussumma 150 000 eurot. Minimaalne eraldatav toetussumma on 10 000 eurot. Toetused põhinevad kindlaksmääratud summadel.

Allmeede 2 –   Kodanike projektid ja toetusmeetmed

Allmeede 2.1. –   Kodanike projektid

Käesolev meede käsitleb Euroopa Liidu praeguse aja üht tähtsamat probleemi: kuidas ületada lõhet kodanike ja Euroopa Liidu vahel. Selle eesmärk on uurida algupäraseid ja innovaatilisi meetodeid, mille kaudu edendada kodanike osalemist ja elavdada Euroopa kodanike ja Euroopa Liidu institutsioonide vahel dialoogi.

Projekt peab hõlmama vähemalt viit osalevat riiki, millest vähemalt üks peab olema ELi liikmesriik. Projektis peab osalema vähemalt 200 inimest. Iga projekt võib kesta maksimaalselt 12 kuud.

Toetus arvutatakse tasakaalus ja üksikasjaliku prognoositud eelarve põhjal, mis esitatakse eurodes. Eraldatav toetus ei tohi ületada 60 % projekti abikõlblike kulude kogusummast. Minimaalne toetussumma on 100 000 eurot. Ühele projektile määratav suurim toetussumma on käesoleva allmeetme puhul 250 000 eurot.

Allmeede 2.2. –   Toetusmeetmed

Käesolevat meedet kasutatakse meetme 1 „Aktiivsed Euroopa kodanikud” raames esitatud projektide kvaliteedi parandamiseks. Sellega toetatakse kogemuste, eriteadmiste ja hea tava vahetamist, samuti tegevusi, mis aitavad kaasa pikaajaliste partnerlussuhete ja võrgustike loomisele.

Projekt peab hõlmama vähemalt kaht osalevat riiki, millest vähemalt üks peab olema ELi liikmesriik. Projekt võib kesta maksimaalselt 12 kuud. Iga projekt peab sisaldama vähemalt kaht üritust.

Toetus arvutatakse tasakaalus ja üksikasjaliku prognoositud eelarve põhjal, mis esitatakse eurodes. Toetus ei tohi ületada 80 % ajaomase meetme abikõlblikest kuludest. Minimaalne eraldatav toetussumma on 30 000 eurot. Ühele projektile eraldatav suurim toetussumma on käesoleva allmeetme puhul 100 000 eurot.

Meede 2 –   Aktiivne kodanikuühiskond Euroopas

Allmeede 3:   Toetus kodanikuühiskonna organisatsioonide algatatud projektidele

Käesoleva allmeetme eesmärk on toetada osalevate riikide kodanikuühiskonna organisatsioonide juhitavaid konkreetseid projekte. Toetatavad projektid peavad Euroopa tasandil tehtava koostöö kaudu tõstma teadlikkust üleeuroopalist huvi pakkuvatest küsimustest ning toetama kultuuride vastastikuse mõistmise edendamist ning ühiste väärtuse kindlakstegemist.

Projekt peab hõlmama vähemalt kaht osalevat riiki, millest vähemalt üks peab olema ELi liikmesriik. Projekt võib kesta maksimaalselt 12 kuud.

Toetus arvutatakse kahel erineval meetodil, vastavalt lähenemistele ja kehtivatele erinõuetele:

a)

kindlaksmääratud summadel põhinev eelarve ürituste projektide puhul;

b)

tegelikel kuludel põhinev eelarve tootmise ja täideviimise projektide puhul. Viimasel juhul ei tohi taotletav toetus ületada 60 % asjaomase meetme abikõlblikest kuludest. Maksimaalne toetussumma on 55 000 eurot. Minimaalne eraldatav toetussumma on 10 000 eurot.

Meede 4 –   Euroopa mäletab

Käesoleva meetmega toetatavate projektide eesmärk peaks olema mälestada natsismi- ja stalinismiohvreid ning parandada praeguste ja tulevaste põlvkondade teadlikkust sellest, mis toimus koonduslaagrites ning teistes massimõrva- ja hukkamispaikades, ning millised olid nende sündmuste põhjused.

Projekt võib kesta maksimaalselt 12 kuud.

Toetus arvutatakse kahel erineval meetodil:

a)

kindlaksmääratud summadel ja ühekordsetel toetustel põhinev eelarve ürituste projektide puhul;

b)

tegelikel kuludel põhinev eelarve tootmise ja täideviimise projektide puhul. Viimasel juhul ei tohi taotletav toetus ületada 60 % asjaomase meetme abikõlblikest kuludest. Maksimaalne toetussumma on 55 000 eurot. Minimaalne eraldatav toetussumma on 10 000 eurot.

IV.   Toetuse määramise kriteeriumid

Kvalitatiivsed kriteeriumid (80 % võimalikest punktidest):

projekti seos programmi eesmärkide ja prioriteetidega (25 %);

projekti ja kavandatud meetodite asjakohasus (25 %);

mõju (15 %);

nähtavus ja järelmeetmed (15 %).

Kvantitatiivsed kriteeriumid (20 % võimalikest punktidest):

geograafiline mõju (10 %);

sihtrühm (10 %).

V.   Eelarve

Järgmiste meetmete jaoks ette nähtud eelarve 2010. aastal

Meede 1, allmeede 1.1

Sõpruslinnade kodanike kohtumised

7 000 000 EUR

Meede 1, allmeede 1.2

Temaatilised sõpruslinnade võrgustikud

5 165 000 EUR

Meede 1, allmeede 2.1

Kodanike projektid

1 500 000 EUR

Meede 1, allmeede 2.2

Toetusmeetmed

1 535 000 EUR

Meede 2, allmeede 3

Toetus kodanikuühiskonna organisatsioonide algatatud projektidele

3 400 000 EUR

Meede 4

Euroopa mäletab

1 800 000 EUR

VI.   Taotluste esitamise tähtpäevad

Meede

Taotluse esitamise tähtpäev

Meede 1, allmeede 1.1

Sõpruslinnade kodanike kohtumised

1. veebruar

1. juuni

1. september

Meede 1, allmeede 1.2

Temaatilised sõpruslinnade võrgustikud

1. veebruar

1. september

Meede 1, allmeede 2.1

Kodanike projektid

1. juuni

Meede 1, allmeede 2.2

Toetusmeetmed

1. juuni

Meede 2, allmeede 3

Toetus kodanikuühiskonna organisatsioonide algatatud projektidele

15. veebruar

Meede 4

Euroopa mäletab

30. aprill

Kui tähtpäev satub nädalavahetusele või taotleja riigi riigipühale, ei anta pikendust ning taotlejad peavad oma taotluse esitamise planeerimisel sellega arvestama.

Taotlused tuleb saata järgmisele aadressile:

EACEA

Unit P7 Citizenship

Applications — ‘Town Twinning Citizens’ Meetings’

Avenue du Bourget 1 (BOUR 01/17)

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Arvesse võetakse üksnes taotlusi, mis esitatakse nõuetekohaselt täidetud ametlikul taotlusvormil, mis on varustatud toetust taotleva organisatsiooni nimel õiguslikult siduvaid kohustusi võtma volitatud isiku allkirjaga.

Faksi või e-postiga saadetud taotlusi läbi ei vaadata.

VII.   Lisateave

Projektiettepanekute esitamise üksikasjalikud tingimused ja taotlusvormid leiab programmi „Kodanike Euroopa” programmijuhendist, mis on kättesaadav järgmistel veebisaitidel:

Euroopa Komisjoni hariduse ja kultuuri peadirektoraat:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutus:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm


(1)  ELT L 378, 27.12.2006, lk 32.

(2)  27 ELi liikmesriiki: Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi Vabariik, Ungari, Ühendkuningriik.