15.5.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 173/31


2. märtsil 2023 esitatud hagi – Debreceni Egyetem versus nõukogu

(Kohtuasi T-115/23)

(2023/C 173/43)

Kohtumenetluse keel: ungari

Pooled

Hageja: Debreceni Egyetem (Debrecen, Ungari) (esindajad: advokaadid J. Rausch ja Á. Papp)

Kostja: Euroopa Liidu Nõukogu

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tühistada ELTL artikli 263 alusel nõukogu 15. detsembri 2022. aasta rakendusotsuse (EL) 2022/2506, mis käsitleb meetmeid liidu eelarve kaitsmiseks õigusriigi põhimõtete rikkumise eest Ungaris (1), artikli 2 lõige 2 ex tunc tagasiulatuvalt kuni selle vastuvõtmise ajani ning

mõista kõik käesoleva menetlusega seotud kohtukulud hageja kasuks välja kostjalt.

Väited ja peamised argumendid

Hageja esitab hagi põhjenduseks 19 väidet.

1.

Esimene väide, mis tugineb ELL artikli 2 rikkumisele.

Õigusriigi ja õigluse põhimõtte rikkumine: avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste hallatavad asutused ei osalenud rakendusotsuse vastuvõtmisele eelnenud menetluses ning selles on nende suhtes kehtestatud karistavad sanktsioonid selliste seadusandlike otsuste eest, mille on teinud Ungari seadusandja.

Õiguskindluse ja õigusselguse põhimõtte rikkumine: nende isikute ring, kellele heidetakse ette huvide konflikti, s.o „poliitiline eliit“, ei ole täpne mõiste, mistõttu see jätab ruumi omavolilisele tõlgendamisele ja kuritarvitamist soodustavale õiguse kohaldamisele.

Võrdsuse ja võrdse kohtlemise põhimõtte rikkumine: rakendusotsusega diskrimineeritakse Ungari avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste hallatavaid asutusi võrreldes teist tüüpi haldusmudeli alusel tegutsevate asutustega.

2.

Teine väide, mis tugineb ELL artikli 4 rikkumisele

Pädevuse äravõtmise keelu rikkumine: haridus- ja teadustegevus ning seega kõrgharidusasutuste tegutsemise tagamine, nende tegevusraamistiku välja töötamine kuulub liikmesriigi ainupädevusse, mis võetakse rakendusotsusega Ungarilt ära, kuna sellega sekkutakse vahetult Ungari haridusasutuste tegevusse.

3.

Kolmas väide, mis tugineb ELL artikli 5 rikkumisele

Subsidiaarsuse põhimõtte rikkumine: otsuse tõttu on võimalik kohaldada sanktsiooni selle adressaadist erinevate õigussubjektide suhtes nii, et eelnevalt ei ole üldse kontrollitud, kas Ungari suudab liidu finantshuve nõuetekohaselt kaitsta.

Proportsionaalsuse põhimõtte rikkumine: rahastamise peatamine on sellise kaaluga rahaline sanktsioon, mille kohaldamine oleks põhjendatud ainult ilmselge ja kohese õiguste rikkumise korral, ning sellel on lisaks mõjud pikas perspektiivis.

4.

Neljas väide, mis tugineb ELL artikli 7 rikkumisele

Mõjuhindamise puudumine: ei ole arvesse võetud füüsiliste ja juriidiliste isikute õigusi ja kohustusi puudutavaid võimalikke tagajärgi.

5.

Viies väide, mis tugineb ELL artikli 9 rikkumisele

Liidu kodanike vahelise võrdsuse põhimõtte rikkumine: meede kahjustab neid õppejõude, teadustöötajaid ja üliõpilasi, kes on esitanud antud projektid, mille rahastamise peatamine muudab nende enda õppe- ning õpetus-teadustegevuse võimatuks.

6.

Kuues väide, mis tugineb ELL artikli 11 rikkumisele

Pole toimunud eelnevat avalikku arutelu avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste hallatavate asutustega, nende üliõpilaste, õppejõudude, teadustöötajate ja partneritega.

7.

Seitsmes väide, mis tugineb ELTL artikli 2 rikkumisele

ELTLis ei ole haridust ja teadusuuringuid käsitleva poliitika valdkonnas liidu jaoks rakendusotsuses kasutatavat pädevust ette nähtud.

8.

Kaheksas väide, mis tugineb ELTL artikli 9 rikkumisele

Rakendusotsus ei teeni kõrgel tasemel kõrg- ja kutsehariduse andmist, vaid tekitab hoopis Ungari avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste hallatavate asutuste üliõpilastele, õppejõududele ja teadustöötajatele pikas perspektiivis kahjulikke tagajärgi hariduse, teadusuuringute ja kutsehariduse valdkonnas.

9.

Üheksas väide, mis tugineb ELTL artikli 56 rikkumisele

Rakendusotsus rikub nende liidu kodanike (üliõpilased, õppejõud, teadustöötajad), kes ei ole Ungari kodanikud ning kes tegutsevad Ungari avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste rahastatavate asutuste struktuurides, õigusi.

10.

Kümnes väide, mis tugineb ELTL artikli 67 rikkumisele

Rakendusotsus muudab rahastamise peatamisega avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste hallatavate asutuste tegevuse võimatuks ning ründab nende õigusraamistikku, s.t kaudselt Ungari iseseisvat (eraldiseisvat) õiguskorda ja õiguslikke tavasid.

11.

Üheteistkümnes väide, mis tugineb ELTL artikli 120 rikkumisele

Diskrimineeriva ja ebaproportsionaalse meetme tagajärjed tekitavad lisaks avalikes huvides tegutsevate usaldushalduste vormis tegutsevate kõrgharidusasutuste jaoks ilmselge ja põhjendamatu konkurentsitakistuse.

12.

Kaheteistkümnes väide, mis tugineb ELTL artikli 124 rikkumisele

Rakendusotsusega peatati erinevate adressaatide rahastamine ning need summad makstakse vahepeal välja muudele asutustele.

13.

Kolmeteistkümnes väide, mis tugineb ELTL artikli 165 rikkumisele

Rakendusotsus ei aita kaasa kvaliteetse hariduse arendamisele, vaid rikub ja takistab seda tegelikult oluliselt.

14.

Neljateistkümnes väide, mis tugineb ELTL artikli 179 rikkumisele

Koostöö ja haridusalase vahetusprogrammi „Erasmus+“ ning teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ rahastamise peatamine takistab ilmselgelt teadustöötajate, teaduslike teadmiste ja tehnoloogiate vaba liikumist ning konkurentsivõime arengut.

15.

Viieteistkümnes väide, mis tugineb Euroopa Liidu põhiõiguste harta (edaspidi „harta“) artikli 13 rikkumisele

Rakendusotsuse ilmselge tagajärg on muudatuste tegemine nende kõrgkoolide tegevuses, kes muudavad kõrgharidussüsteemi mudelit.

16.

Kuueteistkümnes väide, mis tugineb ELL artikli 2 rikkumisele

Hageja puhul ei esine seda poliitilist huvide konflikti, mis on rakendusotsuse aluseks ja põhjenduseks.

17.

Seitsmeteistkümnes väide, mis tugineb harta artikli 48 rikkumisele

Rakendusotsuses karistatakse hagejat vahetult selliselt, et tema puhul ei esine sanktsiooni põhjenduseks viidatud poliitilist huvide konflikti, ning see kujutab endast süütuse presumptsiooni olulist ja ilmselget rikkumist.

18.

Kaheksateistkümnes väide, mis tugineb harta artikli 52 rikkumisele

Kuna hageja puhul ei ole tegemist poliitilise huvide konfliktiga, rikub rakendusotsus vajalikkuse ja proportsionaalsuse põhimõtet.

19.

Üheksateistkümnes väide, mis tugineb volitusmääruse (2) rikkumisele

Nõukogu võttis rakendusotsuse vastu ilma, et ta oleks sisuliselt ja üksikasjalikult kontrollinud selle aluseks oleva poliitilise huvide konflikti esinemist.


(1)  ELT 2022, L 325, lk 94.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2020. aasta määrus (EL) 2020/2092, mis käsitleb üldist tingimuslikkuse korda liidu eelarve kaitsmiseks (ELT 2020, L 433, lk 1).