Kohtuasi C-323/15 P

Polynt SpA

versus

Euroopa Kemikaaliamet (ECHA)

Apellatsioonkaebus – Määrus (EÜ) nr°1907/2006 (REACH‑määrus) – Artikli 57 punkt f – Autoriseering – Väga ohtlikud ained – Määratlemine – Samaväärne oht – Tsükloheksaan-1,2-dikarboksüülanhüdriid, cis-tsükloheksaan-1,2-dikarboksüülanhüdriid ja trans-tsükloheksaan-1,2-dikarboksüülanhüdriid

Kokkuvõte – Euroopa Kohtu (esimene koda) 15. märtsi 2017. aasta otsus

Õigusaktide ühtlustamine – Kemikaalide registreerimine, hindamine ja autoriseerimine – REACH‑määrus – Väga ohtlikud ained – Määratlemismenetlus – Aine ohu taseme määratlemine – Inimestega kokkupuutega seotud andmete, mis kajastavad kehtivaid riskijuhtimismeetmeid, arvesse võtmine – Lubatavus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 1907/2006, artikli 57 punkt f ja lisad I ning XV, määrus nr 1272/2008, lisa I)

Määruse nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH), artikli 57 punkt f nõuab muude kui kantserogeensete, mutageensete või reproduktiivtoksiliste ainete (CMR), püsivate, bioakumuleeruvate ja toksiliste ainete (PBT) või väga püsivate ja väga bioakumuleeruvate ainete (vPvB) kriteeriumidele vastavate ainete määratlemiseks, et teaduslike tõendite alusel oleks üksikjuhtumipõhiselt kindlaks tehtud, et esiteks võivad nad avaldada inimeste tervisele või keskkonnale tõsist mõju ja teiseks, et selline mõju põhjustab samaväärset ohtu kui CMR, PBT või vPvB ainete poolt avaldatav mõju. Need tingimused on kumulatiivsed, nii et ainet ei saa määratleda väga ohtlikuks aineks, kui üks nendest tingimustest on täitmata.

Neist tingimustest esimese analüüs põhineb hinnangul ohu kohta tervisele või keskkonnale vastavalt määruse nr 1907/2006 I lisa punktide 1–4 asjakohastele osadele ning samuti sellel, mis on ette nähtud XV lisa punktis 2. Seega on selge, et artikli 57 punktis f ette nähtud esimene tingimus nõuab kõnealuse aine olemuslikest omadustest tulenevate ohtude analüüsi. Sellest seisukohast on aine liigitamine määruse nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist, I lisasse asjakohane, kuid mitte määrava tähtsusega tegur. Kui aine kuulub ühte selles määruses ette nähtud inimeste tervisele või keskkonnale esineva ohu klassidest, võib see asjaolu olla piisav, et anda tunnistust tõenäosusest, et aine võib avaldada tõsist mõju inimeste tervisele või keskkonnale. Konkreetsesse ohuklassi kuulumine ei ole sellest seisukohast siiski ei vajalik ega piisav tingimus.

Määruse nr 1907/2006 artikli 57 punktis f ette nähtud teise tingimuse kohta tuleb märkida, et kõnealune säte ei fikseeri ühtegi kriteeriumi ega täpsusta ohtude laadi, mida võib võtta arvesse muu aine kui CMR, PBT või vPvB määratlemisel. Nähes ette, et neid aineid võib määratleda üksikjuhtumipõhiselt kui nende mõju põhjustab inimeste tervisele tõsist ohtu CMR ainetega samaväärsel tasemel, ei keela määruse nr 1907/2006 artikli 57 punkt f seega võtta arvesse muid andmeid peale nende, mis on seotud kõnealuste ainete olemuslikest omadustest tulenevate ohtudega. Kõnealuses sättes ette nähtud teise tingimuse analüüsimisel lubab inimestega kokkupuutega seotud andmete, mis kajastavad kehtivaid riskijuhtimismeetmeid (kui need on olemas), arvesse võtmine täpsustada muude ainete kui CMR, PBT või vPvB puhul tõendeid, mille alusel näib autoriseerimismenetluse rakendamine saadaolevate andmete kogumit silmas pidades olevat kõige paremini kohandatud võttes arvesse nende tõsise mõju tõttu tervisele ja keskkonnale tekitatavat ohtu.

(vt punktid 26–28, 31, 32, 40 ja 41)