28.4.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 126/9


7. märtsil 2012 esitatud hagi — Euroopa Komisjon versus Hispaania Kuningriik

(Kohtuasi C-127/12)

2012/C 126/18

Kohtumenetluse keel: hispaania

Pooled

Hageja: Euroopa Komisjon (esindajad: W. Roels ja F. Jimeno Fernández)

Kostja: Hispaania Kuningriik

Hageja nõuded

tuvastada, et kuna Hispaania Kuningriik on kinke- ja pärandimaksu puudutavas ette näinud erineva kohtlemise Hispaanias elavate pärijate ja kingisaajate ning mitteresidentidest pärijate ja kingisaajate vahel, Hispaanias elavate pärandajate ja mitteresidendist pärandajate vahel ning Hispaanias ja väljaspool Hispaaniat asuva kinnisvara vahel seoses selle kinkimise või muu sarnase käsutamisega, siis on Hispaania Vabariik rikkunud kohustusi, mis tulenevad Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELTL) artiklitest 21 ja 63 ning Euroopa Majanduspiirkonna lepingu artiklitest 28 ja 40;

mõista kohtukulud välja Hispaania Kuningriigilt.

Väited ja peamised argumendid

1.

Hispaanias kujutab pärandi- ja kinkemaks endast riigimaksu, mida reguleerib põhiliselt 18. detsembri 1987. aasta seadus 29/87 ning 8. novembri 1991. aasta kuninga dekreediga 1629/1991 heaks kiidetud määrus. Maksu haldamine ja sissenõudmise ülesanne on üle antud autonoomsetele piirkondadele, ehkki riigi tasandi õigusnormid on kohaldatavad neis endis sätestatud juhtudel ehk peamiselt siis, kui juhtum ei oma mingit isiklikku ega kinnisvara alusel tuvastatavat seost mingi autonoomse piirkonnaga.

2.

Kõigis autonoomsetes piirkondades, kes on kasutanud oma pädevust kehtestada pärandi- ja kinkemaksu puudutavaid õigusnorme, on maksumaksjatel lasuv maksukoormis oluliselt väiksem sellest, mille näevad ette riigi tasandi õigusnormid; see aga põhjustab kinke- ja pärandimaksu puudutavas erineva kohtlemise Hispaanias elavate pärijate ja kingisaajate ning mitteresidentidest pärijate ja kingisaajate vahel, Hispaanias elavate pärandajate ja mitteresidendist pärandajate vahel ning Hispaanias ja väljaspool Hispaaniat asuva kinnisvara vahel seoses selle kinkimise või muu sarnase käsutamisega.

3.

Kõnealused siseriiklikud õigusnormid rikuvad ELTL artikleid 21 ja 63 ning Euroopa Majanduspiirkonna lepingu artikleid 28 ja 40.