27.8.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 252/23


21. juunil 2011 esitatud hagi — Euroopa Komisjon versus Poola Vabariik

(Kohtuasi C-313/11)

2011/C 252/44

Kohtumenetluse keel: poola

Pooled

Hageja: Euroopa Komisjon (esindajad: D. Bianchi ja A. Szmytkowska)

Kostja: Poola Vabariik

Hageja nõuded

Tuvastada, et Poola Vabariik on rikkunud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. septembri 2003. aasta määruse (EÜ) nr 1829/2003 geneetiliselt muundatud toidu ja sööda kohta (1) artikli 16 lõikest 5 ja artiklitest 19, 20 ning 34 tulenevaid kohustusi, kuna Poolas on keelatud geneetiliselt muundatud sööda tootmine, turuleviimine ja kasutamine ning teatud geneetiliselt muundatud organismide loomasöödaks või loomasöödas kasutamine;

mõista kohtukulud välja Poola Vabariigilt.

Väited ja peamised argumendid

Komisjon väidab, et Poola Vabariik on rikkunud määrusest nr 1829/2003 tulenevaid kohustusi sellega, et võttis vastu siseriikliku loomasööda seaduse, mis keelab Poolas geneetiliselt muundatud sööda tootmise, turuleviimise ja kasutamise ning teatud geneetiliselt muundatud organismide (GMO) loomasöödaks või loomasöödas kasutamise. Nimetatud määruse, mis näeb ette GMO-loomasööda lubade täielikku ühtlustamise liidu tasandil, vastuvõtmise järel ei või Poola kehtestada õigusnorme, mis keelavad tema territooriumil selliste lubade esemeks olevate toodete turuleviimise, kasutamise ja tootmise. Poola on rikkunud täpsemalt järgmisi õigusnorme:

määruse nr 1829/2003 artikli 16 lõiget 5, mille kohaselt GMO-dest koosneva või neid sisaldava ning GMO-dest toodetud sööda turuleviimise, GMO-de loomasöödas kasutamise ja nende käitlemise luba antakse, pikendatakse, muudetakse, peatatakse või tühistatakse üksnes nimetatud määruses sätestatud põhjendustel ja selles määruses sätestatud korra kohaselt.

määruse artiklit 19, mille kohaselt tegeleb Euroopa Komisjon lubade andmisega;

määruse artiklit 20, mille kohaselt enne määruse jõustumist õiguspäraselt turule viidud tooteid on selles määruses sätestatud tingimustel lubatud;

määruse artiklit 34 (säte kaitsemeetmete kohta), mis arvestades täielikku ühtlustamist annab ainsa võimaluse asjaomases valdkonnas võtta erakorralisi meetmeid antud loa peatamiseks või muutmiseks.

Siinjuures ei oma tähtsust asjaolu, et vaidlusaluse keelu jõustumine on siseriiklikus õiguses edasi lükatud, sest ainuüksi liidu õigusega vastuolus oleva sätte vastuvõtmine seadusandja poolt ja selle avaldamine tähendab, et Poola Vabariik on rikkunud oma kohustusi, mis tulenevad nimetatud määrusest.


(1)  ELT L 268, lk 1; ELT eriväljaanne 13/32, lk 432.