Keywords
Summary

Keywords

1. Õigusaktide ühtlustamine – Ühtlustamismeetmed – Lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavad loomatervishoiunõuded – Näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks – Siseriiklikud õigusnormid, mille kohaselt peab lemmikloomapassil olema unikaalne number, mis koosneb asjaomase liikmesriigi kahekohalisest ISO koodist, millele järgneb kahekohaline volitatud väljaandja identifitseerimisnumber ja üheksakohaline järjenumber – Numeratsioon, mis tagab eelosutatud identifitseerimisnumbri unikaalsuse – Lubatavus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 998/2003, artikli 3 punkt b, artikli 4 lõige 2, artikkel 5 ja artikli 17 teine lõik; komisjoni otsus 2003/803)

2. Õigusaktide ühtlustamine – Ühtlustamismeetmed – Lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavad loomatervishoiunõuded – Näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks – Siseriiklikud õigusnormid, mis näevad ette lemmikloomapassi kasutamise mitte üksnes reisidokumendina, vaid ka siseriiklikult koerte identifitseerimise ja registreerimise dokumendina – Lubatavus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 998/2003, artikli 3 punkt b, artikli 4 lõige 2, artikkel 5 ja artikli 17 teine lõik; komisjoni otsus 2003/803)

3. Õigusaktide ühtlustamine – Ühtlustamismeetmed – Lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavad loomatervishoiunõuded – Näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks – Siseriiklikud õigusnormid, mis näevad lemmikloomapassis ette ainult ühe välja looma omaniku nime ja aadressi sissekandmiseks – Sellele väljale hilisemate muudatuste tegemine isekleepuvate etikettide kinnitamise kaudu – Lubamatus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 998/2003, artikli 3 punkt b, artikli 4 lõige 2, artikkel 5 ja artikli 17 teine lõik; komisjoni otsus 2003/803)

4. Õigusaktide ühtlustamine – Ühtlustamismeetmed – Lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavad loomatervishoiunõuded – Näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks – Lemmikloomapassi käsitlevad siseriiklikud õigusnormid, mis näevad ette lemmikloomapassi kasutamise koerte identifitseerimise ja registreerimise tõendina ning isekleepuvate etikettide kasutamise looma omaniku nimes muudatuste tegemiseks – Siseriiklikud õigusnormid, mis käsitlevad kasside ja valgetuhkrute unikaalse numbri koostamist – Tehniliste eeskirjadena määratlemine direktiivi 98/34 tähenduses – Välistamine

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv nr 98/34, muudetud direktiiviga 98/48, artiklid 1 ja 8)

Summary

1. Määruse nr 998/2003 (mis käsitleb lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavaid loomatervishoiunõudeid ja millega muudetakse nõukogu direktiivi 92/65) artikli 3 punkti b, artikli 4 lõiget 2, artiklit 5 ja artikli 17 teist lõiku ning otsuse 2003/803 (millega kehtestatakse näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks) artikleid ja lisasid tuleb tõlgendada nii, et nendega ei ole vastuolus siseriiklik õigusnorm, mis näeb ette, et igal lemmikloomapassil peab olema unikaalne number, mis koosneb asjaomase liikmesriigi kahekohalisest ISO koodist, millele järgneb kahekohaline volitatud väljaandja identifitseerimisnumber ja üheksakohaline järjenumber, kui see tagab nimetatud identifitseerimisnumbri unikaalsuse.

(vt punkt 52 ja resolutsiooni punkt 1)

2. Määruse nr 998/2003 (mis käsitleb lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavaid loomatervishoiunõudeid ja millega muudetakse nõukogu direktiivi 92/65) artikli 3 punkti b, artikli 4 lõiget 2, artiklit 5 ja artikli 17 teist lõiku ning otsuse 2003/803 (millega kehtestatakse näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks) artikleid ja lisasid tuleb tõlgendada nii, et nendega ei ole vastuolus selline siseriiklik õigusnorm, mille kohaselt ei kasutata lemmikloomapassi mitte üksnes reisidokumendina kooskõlas liidu õigusnormidega, vaid ka siseriiklikult koerte identifitseerimise ja registreerimise tõendina.

Ei eelosutatud määruse ega otsuse sõnastus ega mõte ei anna alust seisukohale, et lemmikloomapassi ühtne ja ainus funktsioon on täita liidu õigusnormidega seatud eesmärke ja seetõttu oleks keelatud kasutada seda passi siseriiklikult teistel eesmärkidel. Vastupidi, otsuse 2003/803 põhjendustest 3 ja 4 ning sellele otsusele lisatud näidispassist tuleneb, et see sisaldab lehekülgi, mis võimaldavad kanda sinna andmeid, mis ei ole ette nähtud liidu õigusnormides. Seega ei ole selle passi kasutamine muudel kui liidu õigusnormides nimetatud eesmärkidel põhimõtteliselt keelatud, tingimusel et selline kasutamine ei takista määruse nr 998/2003 ega otsuse 2003/803 ja nendes seatud eesmärkide tegelikku kohaldamist.

(vt punktid 55–57, 65 ja resolutsiooni punkt 2)

3. Määruse nr 998/2003 (mis käsitleb lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise suhtes kohaldatavaid loomatervishoiunõudeid ja millega muudetakse nõukogu direktiivi 92/65) artikli 3 punkti b, artikli 4 lõiget 2, artiklit 5 ja artikli 17 teist lõiku ning otsuse 2003/803 (millega kehtestatakse näidispass koerte, kasside ja valgetuhkrute ühendusesiseseks liikumiseks) artikleid ja lisasid tuleb tõlgendada nii, et nendega on vastuolus siseriiklik õigusnorm, mis näeb ette lemmikloomapassis üksnes ühe välja looma omaniku nime ja aadressi sissekandmiseks ning mille hilisemad muudatused tehakse isekleepuvate etikettide kinnitamise kaudu.

Sellised õigusnormid ei järgi kõnealuse otsuse I lisas sisalduvale näidispassile seatud ühtse vormi nõuet, mis nõuab eelkõige, et lemmikloomapassi esimesel leheküljel olevad väljad ja passi vorm võimaldaks sisse kanda looma kolme üksteisele järgneva omaniku nime ja aadressi.

Pealegi takistab isekleepuvate etikettide üksteise peale panemine looma üksteisele järgnevate omanike kindlakstegemist, kuigi selline identifitseerimine on otsustava tähtsusega loomatervishoiunõuete seisukohalt ning määrus nr 998/2003 ja otsus 2003/803 reguleerivad otseselt seda valdkonda. Samuti takistab see lemmikloomade väljaviimist nende päritolu liikmesriigist, nõudes sellisel juhul sihtliikmesriigis uue passi väljaandmist.

(vt punktid 62–65 ja resolutsiooni punkt 2)

4. Lemmikloomapassi käsitlevad siseriiklikud õigusnormid, mis näevad esiteks ette lemmikloomapassi kasutamise koerte identifitseerimise ja registreerimise tõendina ning isekleepuvate etikettide kasutamise looma omaniku nimes muudatuste tegemiseks, ning teiseks siseriiklikud õigusnormid, mis on seotud kasside ja valgetuhkrute unikaalse numbri koostamisega, ei kujuta endast tehnilisi eeskirju direktiivi 98/34, millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord (muudetud direktiiviga 98/48), artikli 1 tähenduses, millest tuleks kooskõlas selle direktiivi artikliga 8 eelnevalt komisjonile teatada.

Lemmikloomapassid, mis sisaldavad unikaalset numbrit ja identifitseerivad konkreetset looma, ei ole selliselt kaubanduslike tehingute esemeks. Järelikult on välistatud, et neid passe saaks kvalifitseerida „kaupadeks” Euroopa Kohtu praktika tähenduses ning nende suhtes kuuluks kohaldamisele direktiiv 98/34.

(vt punktid 69–71 ja resolutsiooni punkt 3)