6.6.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 129/7


Eelotsusetaotlus, mille esitas Bundesverwaltungsgericht (Saksamaa) 13. märtsil 2009 — Saksamaa Liitvabariik versus D, Menetlusosalised: Der Vertreter des Bundesinteresses beim Bundesverwaltungsgericht, Der Bundesbeauftragte für Asylangelegenheiten beim Bundesamt für Migration und Flüchtlinge

(Kohtuasi C-101/09)

2009/C 129/11

Kohtumenetluse keel: saksa

Eelotsusetaotluse esitanud kohus

Bundesverwaltungsgericht

Põhikohtuasja pooled

Kaebuse esitaja: Saksamaa Liitvabariik

Vastustaja: D

Menetlusosalised: Der Vertreter des Bundesinteresses beim Bundesverwaltungsgericht

Der Bundesbeauftragte für Asylangelegenheiten beim Bundesamt für Migration und Flüchtlinge

Eelotsuse küsimused

1.

Kas tegemist on raske mittepoliitilise kuriteoga või Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni eesmärkide ja põhimõtete rikkumisega nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiivi 2004/83/EÜ miinimumnõuete kohta, mida kolmandate riikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud peavad täitma, et saada pagulase või muul põhjusel rahvusvahelist kaitset vajava isiku staatus, ja antava kaitse sisu kohta (1), artikli 12 lõike 2 punktide b ja c tähenduses, kui välismaalane on olnud võitlejana ja ametiisikuna — ajutiselt ka juhtorgani liikmena — pikka aega tegev organisatsioonis (käesolevas asjas PKK-s), mis on riigi (käesolevas asjas Türgi) vastu peetud relvastatud võitluses pidevalt kasutanud ka terroristlikke meetodeid ja on ära toodud terrorismivastaste erimeetmete rakendamist käsitleva nõukogu ühise seisukoha lisas sisalduvas isikute, rühmituste ja üksuste loendis, ning välismaalane on kõrgel positsioonil nimetatud organisatsiooni relvastatud võitlust aktiivselt toetanud?

2.

Juhul kui vastus esimesele küsimusele on jaatav:

Kas pagulaseks tunnistamata jätmine direktiivi 2004/83/EÜ artikli 12 lõike 2 punktide b ja c alusel eeldab, et välismaalane kujutab endast jätkuvalt ohtu?

3.

Juhul kui vastus teisele küsimusele on eitav:

Kas pagulaseks tunnistamata jätmine direktiivi 2004/83/EÜ artikli 12 lõike 2 punktide b ja c alusel eeldab proportsionaalsuse kontrollimist igal konkreetsel juhtumil?

4.

Juhul kui vastus kolmandale küsimusele on jaatav:

a)

Kas proportsionaalsuse kontrollimisel tuleb arvestada, et välismaalasele laieneb 4. novembri 1950. aasta Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklist 3 või siseriiklikest sätetest tulenev väljasaatmiskeeld?

b)

Kas pagulaseks tunnistamata jätmine on ebaproportsionaalne üksnes teatavatel erandjuhtudel?

5.

Kas direktiivi 2004/83/EÜ artikli 3 tähenduses on direktiiviga kooskõlas, et olenemata direktiivi artikli 12 lõikes 2 sätestatud pagulaseks tunnistamata jätmise aluse olemasolust ja sama direktiivi artikli 14 lõikes 3 sätestatud pagulasseisundi tühistamisest jääb välismaalane siseriikliku konstitutsiooniõiguse alusel endiselt varjupaiga saamiseks õigustatud isikuks?


(1)  ELT L 304, lk 12; ELT eriväljaanne 19/07, lk 96.