Kohtuasi C-376/07

Staatssecretaris van Financiën

versus

Kamino International Logistics BV

(eelotsusetaotlus, mille on esitanud Hoge Raad der Nederlanden)

„Ühine tollitariifistik — Kombineeritud nomenklatuur — Tariifne klassifitseerimine — Vedelkristallekraaniga (LCD) monitorid, mis on varustatud SUB-D, DVI-D, USB, S-video ja liit-video pistmikega — Rubriik 8471 — Rubriik 8528 — Määrus (EÜ) nr 754/2004”

Kohtujurist P. Mengozzi ettepanek, esitatud 10. septembril 2008   I ‐ 1171

Euroopa Kohtu otsus (kolmas koda), 19. veebruar 2009   I ‐ 1196

Kohtuotsuse kokkuvõte

  1. Ühine tollitariifistik – Tariifirubriik – Monitorid, mis võivad taasesitada signaale nii automaatselt andmetöötlusseadmelt kui ka teistest allikatest

    (Nõukogu määrus nr 2658/87, I lisa; komisjoni määrus nr 1789/2003)

  2. Ühine tollitariifistik – Tariifirubriik – Monitorid, mis võivad taasesitada signaale nii automaatselt andmetöötlusseadmelt kui ka teistest allikatest

    (Nõukogu määrus nr 2658/87, I lisa)

  3. Ühine tollitariifistik – Tariifirubriik – Monitorid, mis võivad taasesitada signaale nii automaatselt andmetöötlusseadmelt kui ka teistest allikatest – Klassifitseerimismääruse nr 754/2004 kohaldamine analoogia alusel – Tingimused – Toodete piisav sarnasus – Puudumine

    (Nõukogu määrus nr 2658/87, I lisa; komisjoni määrus nr 754/2004)

  1.  SUB-D, DVI-D, USB, S-video ja liit-video pistmikega varustatud LCD tüüpi monitoride klassifitseerimist alamrubriiki 84716090 plokkidena, mis on „peamiselt” automaatses andmetöötlussüsteemis kasutatavat tüüpi määruse nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) I lisas toodud kombineeritud nomenklatuuri (mida on muudetud määrusega nr 1789/2003) grupi 84 märkuse 5 punkti B alapunkti a tähenduses, ei välista pelk asjaolu, et need võivad taasesitada signaale nii automaatselt andmetöötlusseadmelt kui ka teistest allikatest.

    Esiteks tuleneb kombineeritud nomenklatuuri grupi 84 märkuse 5 punktist E, et „muud spetsiifilist funktsiooni kui andmetöötlus” täidavad vaid need automaatset andmetöötlusseadet sisaldavad või niisuguse seadmega ühendatuna töötavad seadmed, mille funktsioon ei ole andmetöötlus. Nimetatud monitoridel on peale niisugustelt seadmetelt nagu mängukonsool, video- või DVD-seade pärinevate kujutiste taasesitamise funktsiooni, mis ei ole andmetöötlus, ka automaatselt andmetöötlusseadmelt saabuvate signaalide taasesitamise funktsioon.

    Teiseks tuleb seoses nimetatud monitoride klassifitseerimisega alamrubriiki 84716090 tõdeda, et kuigi need monitorid on üksnes või peamiselt automaatses andmetöötlussüsteemis kasutatavat tüüpi, kuna need on ühendatavad keskseadmega, võtavad vastu andmeid selles süsteemis kasutataval kujul ja võivad taasesitada signaale teistest allikatest, tähendaks kombineeritud nomenklatuuri grupi 84 selgitava märkuse 5 punkti B alapunkti a tõlgendus – mille kohaselt välistab käsitletavate monitoride klassifitseerimise rubriiki 8471 ainuüksi võimalus, et need saavad taasesitada kujutist, mis pärineb muudest allikatest kui automaatne andmetöötlusseade – seda, et märkuse tekstist kõrvaldatakse väljend „peamiselt”.

    Kui harmoneeritud süsteemi selgitavaid märkusi rubriigi 8471 kohta tuleks tõlgendada nii, et need välistaksid kõigi niisuguste monitoride klassifitseerimise alamrubriiki 84716090, mis võivad taasesitada signaale nii automaatselt andmetöötlusseadmelt kui ka teistest allikatest, siis muudaksid ja konkreetsemalt kitsendaksid need selgitavad märkused grupi 84 märkuse 5 punkti B alapunkti a ulatust. Seega, kui tõlgendada eeltoodud viisil kombineeritud nomenklatuuri selgitavaid märkusi alamrubriigi 84716090 kohta ning harmoneeritud süsteemi selgitavaid märkusi rubriigi 8471 kohta, siis tuleks need märkused kohaldamata jätta, kuna see tõlgendus ei ole kooskõlas kombineeritud nomenklatuuri grupi 84 märkuse 5 punkti B alapunktiga a.

    (vt punktid 39–46, 49–51, resolutsiooni punkt 1)

  2.  Selle kindlaksmääramiseks, kas SUB-D, DVI-D, USB, S-video ja liit-video pistmikega varustatud LCD tüüpi monitorid on peamiselt automaatses andmetöötlusseadmes kasutatavat tüüpi plokid, peavad liikmesriigi ametivõimud, sh kohtud lähtuma selgitavatest märkustest 14. juunil 1983 Brüsselis sõlmitud rahvusvahelise konventsiooni (millega kehtestati kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteem) ja selle konventsiooni sõlmitud muutmisprotokolliga loodud harmoneeritud süsteemi rubriigi 8471 kohta ning eriti nende märkuste I osa punkti D alapunktidest 1–5, mis puudutavad automaatsete andmetöötlusseadmete kuvareid. Sellega seoses tuleb märkida, et niisuguste monitoride pistmike arv ja tüüp iseenesest ei saa kujutada endast määravat kriteeriumi tariifsel klassifitseerimisel ning selleks tuleb ka teisi kriteeriume ning nende monitoride objektiivseid omadusi arvesse võttes ja harmoneeritud süsteemi selgitavatele märkustele rubriigi 8471 kohta tuginedes hinnata nii seda, mil määral need võivad mitmeid funktsioone täita, kui ka seda, millisel tasemel need neid funktsioone täidavad.

    (vt punktid 57, 59, 61, resolutsiooni punkt 2)

  3.  Määrust nr 754/2004 teatavate kaupade klassifitseerimise kohta koondnomenklatuuris ei kohaldata SUB-D, DVI-D, USB, S-video ja liit-video pistmikega varustatud LCD tüüpi monitoride tariifsel klassifitseerimisel. Isegi kui klassifitseerimismääruse kohaldamine analoogia alusel toodete suhtes, mis on selles määruses viidatutega analoogsed, aitab kaasa kombineeritud nomenklatuuri ühetaolisele tõlgendamisele ja ettevõtjate võrdsele kohtlemisele, on niisugusel juhul samuti vajalik, et klassifitseeritavad tooted ja klassifitseerimismääruses viidatud tooted oleksid piisavalt sarnased. Kuid nimetatud LCD tüüpi monitorid ei ole tehnilisest seisukohast võttes sarnased nendele toodetele, mille klassifitseerib määrus nr 754/2004, mis käsitleb plasmaekraane, mis on ka mõõtmete ja eraldusvõime poolest erinevad.

    (vt punktid 64–70, resolutsiooni punkt 3)