Kohtuasi C-241/06

Lämmerzahl GmbH

versus

Freie Hansestadt Bremen

(eelotsusetaotlus, mille on esitanud Hanseatisches Oberlandesgericht in Bremen)

„Riigihanked — Direktiiv 89/665/EMÜ — Riigihanke vaidlustusmenetlused — Õigustlõpetav tähtaeg — Tõhususe põhimõte”

Kohtujurist E. Sharpstoni ettepanek, esitatud 7. juunil 2007   I - 8418

Euroopa Kohtu otsus (kolmas koda), 11. oktoober 2007   I - 8439

Kohtuotsuse kokkuvõte

  1. Õigusaktide ühtlustamine – Asjade riigihankemenetlused – Direktiiv 93/36 – Andmed, mis tuleb hanketeates esitada

    (Nõukogu direktiiv 89/665, artikli 1 lõige 1, ning direktiiv 93/36, artikli 9 lõige 4 ja IV lisa)

  2. Õigusaktide ühtlustamine – Asjade ja ehitustööde riigihangete vaidlustusmenetlused – Direktiiv 89/665 – Hankijate otsuste ja väidetavalt ebaseaduslike meetmete vaidlustamise tähtaeg, mille möödudes see õigus lõpeb

    (Nõukogu direktiiv 89/665, artikli 1 lõiked 1 ja 3)

  3. Õigusaktide ühtlustamine – Asjade ja ehitustööde riigihangete vaidlustusmenetlused – Direktiiv 89/665 – Hankijate otsuste ja väidetavalt ebaseaduslike meetmete vaidlustamise tähtaeg, mille möödudes see õigus lõpeb

    (Nõukogu direktiiv 89/665, artikli 1 lõiked 1 ja 3)

  1.  Vastavalt direktiivi 93/36, millega kooskõlastatakse riiklike tarnelepingute sõlmimise kord, muudetud direktiiviga 2001/78, artikli 9 lõikele 4 ja IV lisale tuleb nimetatud direktiivi kohaldamisalasse jäävas hanketeates märkida hankelepingus nõutav kogus või maht. Selle märke puudumisel peab olema võimalik algatada hankija otsuste läbivaatamise menetlus direktiivi 89/665 riiklike tarne- ja ehitustöölepingute sõlmimise läbivaatamise korra kohaldamisega seotud õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta, muudetud direktiiviga 92/50, millega kooskõlastatakse riiklike teenuslepingute sõlmimise kord, artikli 1 lõike 1 alusel.

    (vt punkt 44, resolutiivosa punkt 1)

  2.  Direktiiviga 89/665, muudetud direktiiviga 92/50, ja eriti selle artikli 1 lõigetega 1 ja 3 on vastuolus see, kui siseriiklikus õiguses ette nähtud õigustlõpetavat normi kohaldatakse nii, et pakkujatele pole antud võimalust esitada kaebusi seoses riigihankemenetluse valikuga või hankelepingu maksumuse hindamisega, kui hankija ei ole nimetatud hankelepingu jaoks vajalikku kogust või lepingu üldist mahtu huvitatud isikule selgelt teatavaks teinud.

    Hanketeadet, milles puudub igasugune teave hankelepingu eeldatava maksumuse kohta, ja sellele järgnevat hankija põiklevat tegutsemist potentsiaalse pakkuja küsimuste suhtes, tuleb õigustlõpetavat tähtaega silmas pidades käsitada nii, et need muudavad huvitatud isiku ühenduse õigusest tulenevate õiguste kasutamise praktiliselt võimatuks või üleliia raskeks. Vaatamata sellele, et õigustlõpetavat normi võib põhimõtteliselt pidada ühenduse õigusega kooskõlas olevaks, ei vasta selle normi niisugustel asjaoludel pakkuja suhtes kohaldamine direktiivist 89/665 tulenevale tõhususe nõudele.

    (vt punktid 55–57, 64, resolutiivosa punkt 2)

  3.  Direktiiviga 89/665, muudetud direktiiviga 92/50, ja eriti selle artikli 1 lõigetega 1 ja 3 on vastuolus see, kui siseriiklikus õiguses ette nähtud normi, mis lõpetab õiguse esitada kaebusi seoses riigihankemenetluse valikuga või hankelepingu maksumuse hindamisega, laiendatakse üldiselt kaebuste suhtes, mis hankija otsuste peale esitatakse, sh nende hankemenetluses tehtavate otsuste peale, mis tehakse õigustlõpetavas normis sätestatud tähtajast hilisemas menetluse faasis.

    Niisuguse normi kohaldamine, mis määrab õiguslõpetavaks tähtajaks hanketeates pakkumuste tegemiseks või hankemenetluses osalemise taotluse esitamiseks ettenähtud tähtaja, sellisel viisil, et seda laiendatakse kõigile otsustele, mida hankija võib kogu hankemenetluse jooksul teha, muudab praktiliselt võimatuks või üleliia raskeks huvitatud isiku ühenduse õigusest tulenevate õiguste kasutamise rikkumiste puhul, mis võidakse toime panna alles pärast pakkumuste esitamise tähtaja lõppu, ning on seega direktiiviga 89/665 vastuolus.

    (vt punktid 45, 58, 60 ja 61, 64, resolutiivosa punkt 2)