Kohtuasi C-202/06 P

Cementbouw Handel & Industrie BV

versus

Euroopa Ühenduste Komisjon

„Apellatsioonkaebus — Konkurents — Määrus (EMÜ) nr 4064/89 — Komisjoni pädevus — Ühenduse seisukohalt olulisest koondumisest teatamine — Poolte välja pakutud kohustused — Mõju komisjoni pädevusele — Luba, mis on antud teatud kohustuste täitmise tingimusel — Proportsionaalsuse põhimõte”

Kohtujurist J. Kokott’i ettepanek, esitatud 26. aprillil 2007   I ‐ 12132

Euroopa Kohtu otsus (esimene koda), 18. detsember 2007   I ‐ 12154

Kohtuotsuse kokkuvõte

  1. Konkurents – Koondumised – Komisjoni pädevus – Teatamisega tihedalt seotud kuupäeva kindlaksmääramine terve menetluse ajaks

    (Nõukogu määrus nr 4064/89, artikli 1 lõige 2 ja artiklid 3, 5 ning artikli 8 lõike 2 teine lõik)

  2. Konkurents – Koondumised – Komisjonipoolne läbivaatamine – Teatatud koondumise ühisturuga kokkusobivaks muutmise eesmärgil ettevõtjatele pandud tingimuste ja kohustuste proportsionaalsus

    (Nõukogu määrus nr 4064/89, artikkel 2 ja artikli 8 lõige 2)

  3. Konkurents – Koondumised – Komisjonipoolne läbivaatamine – Kohustus võtta arvesse siseriiklike ametiasutuste otsuseid – Puudumine

    (Nõukogu määrus nr 4064/89)

  1.  Komisjoni pädevus kontrollida koondumist vastavalt määrusele nr 4064/89 (kontrolli kehtestamise kohta ettevõtjate koondumise üle) tuleb konkreetsel kuupäeval terve menetluse ajaks kindlaks määrata. Arvestades, kui oluline on teatamiskohustus ühenduse seadusandja kehtestatud kontrollisüsteemis, peab see kuupäev olema tihedalt seotud teatamisega. Nimelt nii mure õiguskindluse pärast, mis tähendab, et on ootuspäraselt võimalik tuvastada, milline asutus on pädev kindlat koondumist uurima, kui ka määruse nr 4064/89 üldisele mõttele omane kiire menetlemise nõue, mis kohustab komisjoni järgima lõpliku otsuse vastuvõtmisel rangeid tähtaegu, mille järgimata jätmisel loetakse koondumine ühisturuga kokkusobivaks, tähendavad ka seda, et kui komisjon on konkreetse koondumise osas tuvastanud oma pädevuse vastavalt määruse nr 4064/89 artikli 1 lõigetes 2 ja 3 ning artiklis 5 esitatud tingimustele, siis ei saa seda pädevust enam kahtluse alla seada ega pidevalt muuta.

    Seega, kuigi on loomulik, et komisjon kaotab oma pädevuse, kui asjaomased ettevõtjad loobuvad kavandatud koondumisest täielikult, on olukord siiski erinev, kui pooled teevad ettepaneku üksnes osaliste muudatuste tegemiseks projekti. Selliste ettepanekute tagajärjel ei saa komisjoni sundida oma pädevust üle vaatama, kuna nii antaks asjaomastele ettevõtjatele võimalus menetluse kulgemist ja seadusandja taotletud kontrolli tõhusust oluliselt häirida, sest see kohustaks komisjoni pidevalt oma pädevust kontrollima, keskendumata juhtumi põhiküsimusele. Seda tõlgendust kinnitab määruse nr 4064/89 artikli 8 lõike 2 teise lõigu sõnastus, millest ilmneb selgelt, et ettevõtjate väljapakutud või võetud kohustused on asjaolud, mida komisjon põhiküsimuse – st koondumise kokkusobivus või kokkusobimatus ühisturuga – kontrollimisel peab arvesse võtma, ning need kohustused ei saa komisjonilt võtta tema pädevust, kui see pädevus tuvastati menetluse esimeses faasis.

    (vt punktid 38–43)

  2.  Määruse nr 4064/89 (kontrolli kehtestamise kohta ettevõtjate koondumise üle) materiaalõiguslikud normid, eriti selle artikkel 2, annavad komisjonile teatud kaalutlusõiguse eelkõige majanduslike asjaolude hindamisel. Järelikult, kui ühenduse kohtud teostavad kohtulikku kontrolli selle kaalutlusõiguse üle, mis koondumise valdkonna õigusnormide tõlgendamisel evib olemuslikku tähtsust, tuleb arvestada kaalutlusruumi, mis koondumist reguleerivate majandusliku sisuga õigusnormidega on antud.

    Nimelt ei seisne kontroll nende tingimuste ja kohustuste proportsionaalsuse üle, mida komisjon võib määruse nr 4064/89 artikli 8 lõike 2 alusel koondumise pooltele panna, mitte selles, kas nende täitmise korral on koondumine veel ühenduse seisukohalt oluline, vaid hoopis selle tagamises, et need tingimused ja kohustused on proportsionaalsed tuvastatud konkurentsiprobleemiga ja võimaldavad selle täielikult lahendada.

    (vt punktid 53 ja 54)

  3.  Määruse nr 4064/89 (kontrolli kehtestamise kohta ettevõtjate koondumise üle) aluseks olevat täpset pädevuste jaotust arvestades ei saa siseriiklike ametiasutuste otsused komisjonile koondumiste kontrollimenetlustes siduvad olla.

    (vt punkt 56)