Kohtuasi T-458/05

Tegometall International AG

versus

Siseturu Ühtlustamise Amet (kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused)

„Ühenduse kaubamärk — Tühistamismenetlus — Ühenduse sõnamärgi TEK taotlus — Vaidlusese — Kaitseõiguste tagamine — Absoluutsed keeldumispõhjused — Kirjeldavus — Määruse (EÜ) nr 40/94 artikli 7 lõike 1 punktide b, c ja g ning artikli 51 lõike 1 punkti a rikkumine”

Esimese Astme Kohtu otsus (viies koda), 20. november 2007   II - 4724

Kohtuotsuse kokkuvõte

  1. Ühenduse kaubamärk – Apellatsioonimenetlus – Ühenduste kohtusse esitatud hagi – Kaupade ja teenuste nimekirja piiramine pärast apellatsioonikoja otsuse tegemist

    (Nõukogu määrus nr 40/94, artikli 63 lõige 2 ja artikli 135 lõige 4)

  2. Ühenduse kaubamärk – Loobumine, tühisus ja kehtetuks tunnistamine – Absoluutsed kehtetuks tunnistamise põhjused – Määruse nr 40/94 artikli 7 lõike 1 punkti c rikkumine kaubamärgi registreerimisel

    (Nõukogu määrus nr 40/94, artikli 7 lõike 1 punkt c ja artikli 51 lõike 1 punkt a)

  1.  Siseturu Ühtlustamise Ameti (kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused) apellatsioonikoja otsuse peale esitatud hagi menetlemisel võib Esimese Astme Kohus vaidlusaluse otsuse tühistada või seda muuta üksnes juhul, kui selle puhul on tegemist ühega määruse nr 40/94 (ühenduse kaubamärgi kohta) artikli 63 lõikes 2 nimetatud tühistamis- või muutmisalustest, nimelt pädevuse puudumine, olulise menetlusnormi rikkumine, asutamislepingu, määruse nr 40/94 või nende rakendusnormide rikkumine või võimu kuritarvitamine. Seda kontrolli peab teostama lähtuvalt apellatsioonikojas toimunud vaidluse faktilisest ja õiguslikust raamistikust.

    Kuigi määruse nr 40/94 artikli 44 lõige 1 sätestab, et „[t]aotluse esitaja võib ühenduse kaubamärgi taotluse igal ajal tagasi võtta või piirata selles loetletud kaupade või teenuste nimekirja”, ei saa kõnealuse nimekirja piiramine pärast vaidlustatud otsuse tegemist mõjutada asjaomase otsuse õiguspärasust, mida ainsana saab Esimese Astme Kohtus vaidlustada.

    Siiski võib kaubamärgitaotleja taotlust, mille ta on esitanud Esimese Astme Kohtus ning millega ta soovib võtta asjaomase taotluse tagasi üksnes teatavate esialgses taotluses märgitud kaupade osas, tõlgendada teatavatel asjaoludel selliselt, et vaidlustatud otsus vaidlustati üksnes ülejäänud kaupade osas, või kui selline piiramistaotlus esitati Esimese Astme Kohtu menetlusest hiljem, kui osalist loobumist.

    Kui aga kaubamärgitaotleja ei soovi ühenduse kaubamärgitaotlusega hõlmatavate kaupade nimekirja piiramisega jätta sellest nimekirjast üht või mitut kaupa välja, vaid muuta kõigi kaupade teatavat omadust, nagu selles nimekirjas loetletud kaupade otstarvet, ei saa välistada, et nimetatud muutmine avaldab mõju ühtlustamisameti talituste teostatud ühenduse kaubamärgi kontrollimise haldusmenetlusele. Sellises olukorras tähendaks sellise muutmise lubamine hagi eseme muutmist Esimese Astme Kohtu menetluse käigus, mis on kodukorra artikli 135 lõike 4 kohaselt keelatud. Seega peab Esimese Astme Kohus jätma nimetatud piiramise hagi põhjendatuse kontrollimisel arvesse võtmata.

    (vt punktid 19, 20, 22–25)

  2.  Sõna TEK ei oleks tohtinud registreerida ühenduse kaubamärgina Nizza kokkuleppe klassi 6 kuuluvatele kaupadele „riiulid ja riiuliosad, eelkõige rippuvad riiulkorvid, mis on valmistatud metallist” ning klassi 20 kuuluvatele eelnimetatud kaupadele, mis ei ole valmistatud puidust, kuna esineb määruse nr 40/94 (ühenduse kaubamärgi kohta) artikli 7 lõike 1 punktis c viidatud absoluutne keeldumispõhjus, mis puudutab seda, kas kaubamärgil on itaalia- ja prantsuskeelse keskmise avalikkuse silmis eristusvõime.

    Itaalia ja prantsuse keeles tähendab sõna „tek” tiikpuud ja tähistab seega puuliiki ning selle puidu omadusi.

    Arvestades kaupade nimekirja, mille jaoks on kaubamärk TEK registreeritud, võib kaubamärgiomanik tulevikus esitleda näiteks plastmassist või metallist kaupu, millel on tiikpuu välimus. Praegu turul olevaid puidu imiteerimise tehnikaid arvestades võivad eelkõige plastmassist valmistatud kaubad oma toonilt ja välimusega seotud asjaolude poolest luua mulje, et need on valmistatud tiikpuust või et neil on vähemalt mõni tiikpuu omadus. Ühelt poolt sõna „tek” tähenduse ja teisalt riiulite, riiuliosade ja rippuvate riiulkorvide, mis on valmistatud metallist, mitte puidust, vahel tundub olevat piisavalt tihe seos, et kohaldada määruse nr 40/94 artikli 7 lõike 1 punktis c sätestatud keeldu.

    (vt punktid 83, 85, 87, 92 ja 93)