Keywords
Summary

Keywords

1. Liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi – Riigiabi puudutava komisjoni otsuse täitmata jätmine

(EÜ artikli 88 lõike 2 teine lõik)

2. Riigiabi – Ebaseadusliku abi tagasinõudmine

(Nõukogu määrus nr 659/1999, põhjendus 13 ja artikli 14 lõige 3)

3. Ühenduse õigus – Põhimõtted – Õigus tõhusale kohtulikule kaitsele

(EÜ artikkel 230)

4. Riigiabi – Komisjoni otsus, millega tunnistatakse abi ühisturuga kokkusobimatuks ning määratakse selle tagastamine

(EÜ artikli 88 lõige 2, artikli 230 punktid 2 ja 5 ning artikkel 242)

Summary

1. Liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi raames, milles taotletakse liikmesriigi kohustuste rikkumise tuvastamist, kuna see liikmesriik ei ole EÜ artikli 88 lõike 2 teise lõigu kohaldamise lähtekuupäevaks võtnud vajalikke meetmeid riigiabi käsitleva komisjoni otsuse täitmiseks, loetakse kohaldamise kuupäevaks selles otsuses märgitud kuupäev, mille täitmata jätmist taotletakse, või vajadusel hiljem komisjoni poolt määratud kuupäev.

(vt punkt 32)

2. Määruse nr 659/1999, millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad [EÜ] artikli [88] kohaldamiseks, artikli 14 lõike 3 kohaselt saab ühisturuga kokkusobimatu riigiabi tagastamist puudutavat siseriiklikku korda kohaldada tingimusel, et see võimaldab komisjoni otsuse kohest ja tõhusat täitmist ning et see tingimus peegeldab juba varem kohtupraktikas kinnistunud tõhususe põhimõtte nõudeid. Samuti ütleb määruse nr 659/1999 põhjendus 13, et ebaseadusliku abi puhul, mis ei sobi ühisturuga kokku, tuleks taastada tõhus konkurents ning sel eesmärgil on vaja, et abi, sealhulgas ka intressid, tuleb viivitamata tagastada.

Siseriikliku korra kohaldamine ei tohiks seega komisjoni otsuse kohest ja efektiivset täitmist takistades raskendada tõhusa konkurentsi taastamist. Selle tulemuse saavutamiseks peaksid liikmesriigid võtma kõik vajalikud meetmed, mis tagaksid selle otsuse mõjususe.

Seetõttu ei saa siseriiklikku korda, mis näeb ette antud abi tagastamiseks väljastatud sissenõudekorralduste vastu esitatud hagide peatava mõju, käsitada riigiabi tagastamise otsuse „kohest ja tõhusat” täitmist võimaldavana. Vastupidi – sellise peatava mõju andmisega võib see kord abi tagastamist märkimisväärselt edasi lükata.

(vt punktid 49–51)

3. Riigiabi, mille tagastamist nõutakse komisjoni otsusega, saajatele väljastatud sissenõudekorralduste vastu siseriiklikele kohtutele esitatud hagide peatavat mõju ei saa pidada huvitatud isikutele ühenduse õigusega tagatud tõhusa kohtuliku kaitse lahutamatuks osaks.

See kaitse on täielikult tagatud asutamislepingus sätestatud meetmetega, käesoleval juhul eelkõige EÜ artiklis 230 ette nähtud tühistamishagiga, mille asjaomased abisaajad võivad esitada komisjoni otsuse peale.

Euroopa Ühendus on õigusel põhinev ühendus, kus kontrollitakse selle institutsioonide tegevuse vastavust nii asutamislepingule kui ka õiguse üldpõhimõtetele ning sellest lähtuvalt kehtestab asutamisleping õiguskaitsevahendite ja menetluste täieliku süsteemi, mis on mõeldud selleks, et tagada institutsioonide õigusaktide õiguspärasuse kontrollimine, usaldades selle Euroopa Kohtule.

(vt punktid 55–58)

4. Ühisturuga kokkusobimatuks tunnistatud abi saaja, kes oleks saanud otsuse vastu Euroopa Kohtusse hagi esitada, ei saa uuesti vaidlustada selle otsuse õiguspärasust siseriiklikes kohtutes juhul, kui kaevatakse siseriiklike ametiasutuste tehtud otsuse täitmiseks võetud meetmete peale. Kui huvitatud isik võiks neil asjaoludel vaidlustada siseriiklikus kohtus otsuse täitmise, tuginedes otsuse õigusvastasusele, tähendaks see seda, et sellega antaks talle õigus eirata otsuse lõplikkust, mille see on omandanud EÜ artikli 230 viiendas lõigus sätestatud hagi esitamise tähtaja möödumisega.

(vt punktid 59 ja 60)