Keywords
Summary

Keywords

1. Põllumajandus – Ühine turukorraldus – Piim ja piimatooted – Piima lisamaks – Siseriiklikud õigusnormid, mis on vastu võetud nende esialgsete õigusnormide asemele, mille Euroopa Kohus on diskrimineerivaks tunnistanud – Tagasiulatuv kohaldamine toodangule, mis on turustatud kehtetuks tunnistatud õigusnormide kehtivuse ajal – Õiguskindluse ja tagasiulatuva jõu puudumise põhimõtete rikkumine – Puudumine

(Nõukogu määrused nr 856/84 ja nr 857/84)

2. Põllumajandus – Ühine põllumajanduspoliitika – Eesmärgid – Piimatootmise mõistlik arendamine ja tootjatele õiglase tulu kindlustamine – Piima lisamaksu kehtestamine – Seaduslikkus

(Nõukogu määrused nr 856/84 ja nr 857/84)

Summary

1. Õiguskindluse ja tagasiulatuva jõu puudumise põhimõtete kui ühenduse õiguse üldpõhimõtetega ei ole vastuolus see, et liikmesriik võtab vastu sellise tootmiskvoote kehtestava ühenduse regulatsiooni nagu nõukogu määrus nr 856/84, millega muudetakse määrust nr 804/68 piima- ja piimatooteturu ühise korralduse kohta, ning määrus nr 857/84, millega kehtestatakse üldeeskirjad määruse nr 804/68 artiklis 5c nimetatud maksu kohaldamiseks piima- ja piimatootesektoris, et kohaldada esialgsete õigusnormide asemel, mille Euroopa Kohus on diskrimineerivaks tunnistanud, uued õigusnormid, mida kohaldatakse tagasiulatuvalt nendele tootmiskvootide ületamise juhtumitele, mis on toimunud pärast nimetatud määruste jõustumist, kuid asendatud siseriiklike õigusnormide kehtivuse ajal.

Selliste siseriiklike õigusnormide eesmärk eeldab tegelikult ühest küljest, et piima täiendavat maksustamist käsitleva ühenduse regulatsiooni korrektse ning tõhusa rakendamise nimel oleks neil siseriiklikel õigusnormidel tagasiulatuv jõud. Teisest küljest ei võinud ettevõtjad eeldada, et tootjatele ei kehtestata kvooti ületavate koguste eest lisamaksu, kui pädevad siseriiklikud ametiasutused ei jätnud hetkekski vähimatki kahtlust selles osas, et diskrimineerivad siseriiklikud õigusaktid asendatakse tagasiulatuvat jõudu omavate uute õigusaktidega.

(vt punktid 27, 32–33, 38 ja resolutiivosa)

2. Määrusega nr 856/84, millega muudetakse määrust nr 804/68 piima- ja piimatooteturu ühise korralduse kohta, ning määrusega nr 857/84, millega kehtestatakse üldeeskirjad määruse nr 804/68 artiklis 5c nimetatud maksu kohaldamiseks piima- ja piimatootesektoris, kehtestatud lisamaksu ei saa käsitleda sanktsioonina sarnaselt määruse nr 536/93, milles sätestatakse piima- ja piimatootesektori lisamaksu kohaldamise üksikasjalikud rakenduseeskirjad, artiklites 3 ja 4 sätestatud karistustega.

Tegelikult kujutab lisamaks endast turupoliitika reeglitest või struktuuripoliitikast tulenevat piirangut, kuna see on osa sekkumismeetmetest, mille eesmärk on stabiliseerida põllumajandustoodete turgu ning rahastada piimandussektori kulusid. Sellest tulenevalt on lisamaksu eesmärk – lisaks sellele, et sundida piimatootjaid kinni pidama neile määratud kvootidest – ka majanduslik, see tähendab hankida ühendusele vajalikud rahalised vahendid tootjate poolt üle lubatud kvoodi toodetud piima realiseerimiseks.

(vt punktid 36–37)