Brüssel,22.11.2023

COM(2023) 722 final

2023/0408(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil


SELETUSKIRI

1.KAVANDATAV REGULEERIMISESE

Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust, millega määratakse kindlaks seisukohad, mis võetakse liidu nimel tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil, mis toimub 27. novembrist kuni 30. novembrini 2023 Panamas.

2.ETTEPANEKU TAUST

2.1.Tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokoll

Tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokoll (edaspidi „protokoll“) kujutab endast Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsioonile (edaspidi „konventsioon“) lisatud protokolli. Protokolli eesmärk on kõrvaldada kõik tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise vormid koostööd tegevate riikide võetavate meetmete paketi abil: tegemist on üleilmse lahendusega üleilmsele probleemile. Protokoll töötati välja vastusena tubakatoodete ebaseaduslikule, sageli piiriülesele kaubandusele, mis vähendab märkimisväärselt valitsemissektori tulusid ja aitab samal ajal rahastada rahvusvahelist kuritegevust. Protokoll jõustus 25. septembril 2018.

Konventsiooni osalised on liit ja 18 liikmesriiki 1 .

2.2.Protokolliosaliste koosolek

Protokolliosaliste koosolek on protokolliga loodud organ, mille ülesanne on jälgida korrapäraselt protokolli rakendamist ja teha selle tõhusaks rakendamiseks vajalikke otsuseid. Protokolliosaliste koosolek võib vastu võtta protokolli muudatusi. Selleks edendab protokolliosaliste koosolek muu hulgas teabevahetust ja abiandmist, et tõhustada rahvusvahelist koostööd tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise vastu võitlemisel. Protokolliosaliste koosolek võtab vastu ka korrapäraseid aruandeid protokolli rakendamise kohta.

Protokolliosaliste koosoleku korralised istungid toimuvad iga kahe aasta tagant. Vastavalt protokolliosaliste koosoleku kodukorrale toetab konventsiooni sekretariaat (edaspidi „sekretariaat“) nii konventsiooni kui ka protokolli tööd. Protokolliosaliste koosolek peaks esitama osalistele esialgse päevakorra koos muude dokumentidega (mis sisaldavad sageli otsuste eelnõusid) iga päevakorrapunkti kohta vähemalt 60 päeva enne protokolliosaliste koosoleku algust 2 . Protokolliosaliste koosolekul võetakse eelarve- ja finantsküsimusi käsitlevad otsused vastu konsensuse alusel. Kõigi muude otsuste puhul tuleks teha kõik võimalik, et jõuda kokkuleppele konsensuse alusel. Viimase abinõuna võetakse sisulised otsused vastu kohalolevate ja hääletavate protokolliosaliste kolmeneljandikulise häälteenamusega ning menetlusküsimusi käsitlevad otsused kohalolevate ja hääletavate protokolliosaliste häälteenamusega 3 .

2.3.    Protokolliosaliste koosoleku kolmanda istungi kavandatavad aktid

2023. aasta novembris toimuval kolmandal istungil on kavas arutada ja võtta vastu otsused, mis käsitlevad protokolli kodukorra võimalikke muudatusi ja sekretariaadi juhataja ametisse nimetamise protsessi.

3.LIIDU NIMEL VÕETAV SEISUKOHT

Protokolliosaliste koosolek võtab eeldatavasti vastu teatavad otsused, mis kvalifitseeruvad õigusliku toimega otsusteks Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõike 9 tähenduses.

Seoses eeldatava aruteluga protokolliosaliste koosoleku kodukorra võimalike muudatuste üle peaks liit toetama muudatusi , et lihtsustada protokolliosaliste koosoleku tööd, korraldada virtuaalseid istungeid ning määrata selgemalt kindlaks protokolliosaliste koosoleku juhatuse osalemine konventsiooni sekretariaadi juhataja ametisse nimetamisel, samuti muudatusettepanekut, millega nähakse ette võimalus määrata vajaduse korral sekretariaadi juhataja kohusetäitja. Lisaks peaks liit tegema ettepaneku pikendada konverentsi ametlike dokumentidega tutvumiseks ette nähtud ajavahemikku, nii et sekretariaat saadaks need välja praeguse 60 päeva asemel kuni 120 päeva või kriitilise tähtsusega dokumentide puhul vähemalt 90 päeva enne protokolliosaliste koosoleku algust. See võimaldaks liidu seisukohad tulevikus nõuetekohaselt ette valmistada.

Seoses sekretariaadi juhataja ametisse nimetamisega peaks liit toetama sekretariaadi juhataja valimise ja ametisse nimetamise protsessi parandamist, 4 eelkõige selleks, et lihtsustada ametiaja ühekordse pikendamise menetlust, järgides samas objektiivseid tulemuslikkuse kriteeriume. Sellega seoses peaks liit toetama ka sekretariaadi juhataja ametikohale kandidaatide valimise kriteeriumide parandamist, mis peaks hõlmama ka protokolliga seotud aspekte.

Neid seisukohti võib olla vaja täiendavalt kohandada protokolliosaliste koosoleku kolmandal istungil toimuva kohapealse koordineerimise käigus, võttes arvesse teiste osaliste seisukohti ja asjakohaseid arenguid kõnealusel protokolliosaliste koosolekul, ning konventsiooniosaliste 20.–25. novembril 2023 toimuva konverentsi otsuseid.

4.ÕIGUSLIK ALUS

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikes 9 on sätestatud: „Nõukogu võtab komisjoni [...] ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega […] kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.“

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslik toime asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse alusel siduvad, kuid mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 5 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Protokolliosaliste koosolek on lepinguga, nimelt tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolliga loodud organ.

Teatavad õigusaktid, mis protokolliosaliste koosoleku kolmandal istungil eeldatavasti vastu võetakse, on õigusliku toimega aktid, kuna need on siduvad või võivad mõjutada otsustavalt liidu õigusaktide sisu.

Kavandatav otsus, mis on seotud protokolliosaliste koosoleku kodukorra võimalike muudatustega, on õigusliku toimega akt tulenevalt kodukorra siduvast iseloomust ja asjaolust, et protokolliosaliste koosolek on organ, millel on protokolli kohaselt otsustusõigus 6 . Protokolliosaliste koosoleku kodukorra muutmine oleks protokolliosalistele (ja seega ka liidule) siduv põhilepinguga samaväärsel viisil.

Kavandatav otsus, mis on seotud sekretariaadi juhataja ametisse nimetamise menetluse muutmisega, on samuti õigusliku toimega otsus. Esiteks lähevad sekretariaadi juhataja ülesanded kaugemale üksnes haldusülesannetest ning mõjutavad muu hulgas protokolli poliitilist ja sisulist tööd. Sellest tulenevalt oleks sekretariaadi juhataja ametisse nimetamine õigusliku toimega otsus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 tähenduses. See järeldus laieneb ka sellistele protokolliosaliste koosoleku otsustele, millega muudetakse sekretariaadi juhataja ametisse nimetamise menetlust, sest need on korralduslikku laadi otsused, mis mõjutavad õigusliku toimega otsuste tegemise protsessi (st sekretariaadi juhataja ametisse nimetamist).

Kavandatavate aktidega ei täiendata ega muudeta lepingu institutsioonilist raamistikku.

Kuna protokolliosaliste koosoleku kolmandal istungil eeldatavasti vastu võetaval kahel otsusel on õiguslik toime, on asjakohane menetlusõiguslik alus kavandatavale nõukogu otsusele, millega kehtestatakse liidu seisukohad protokolliosaliste koosoleku kolmandal istungil nende kahe päevakorrapunkti suhtes, ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus. Kui kavandatav akt on korralduslikku laadi, peaks liidu seisukohta kindlaksmäärava otsuse materiaalõiguslik alus olema põhimõtteliselt sama mis organi asutamist käsitleva lepingu sõlmimist käsitleva nõukogu otsuse õiguslik alus.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli peamised eesmärgid ja sisu on seotud mitmesuguste üksteist täiendavate valdkondadega, nagu näiteks siseturg, eelkõige aktsiisikaupade vaba liikumine, väliskaubandus ja ühine kaubanduspoliitika ning tollikoostöö. Kuna kavandatav akt on korralduslikku laadi, on kavandatava otsuse materiaalõiguslikuks aluseks ELi toimimise lepingu artiklid 33, 113, 114 ja 207, mis on sama materiaalõiguslik alus kui nõukogu 17. juuni 2016. aasta otsusel (EL) 2016/1749 Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsiooni juurde kuuluva tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta, välja arvatud protokolli nende sätete osas, mis kuuluvad Euroopa Liidu toimimise lepingu kolmanda osa V jaotise kohaldamisalasse.

4.3.Kokkuvõte

Esildatud otsuse õigusliku aluse peaks seega moodustama Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 33, 113, 114 ja 207 koostoimes Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

2023/0408 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle

artikleid 33, 113, 114 ja 207 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liit sõlmis tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli (edaspidi „protokoll“) vastavalt nõukogu otsusele 2016/1749 7 ja see jõustus 25. septembril 2018.

(2)Protokolli artikli 33 lõike 5 kohaselt võib protokolliosaliste koosolek teha vajalikke otsuseid, et edendada protokolli tõhusat rakendamist.

(3)Protokolliosaliste koosolek võtab oma 27.–30. novembril 2023 toimuval kolmandal istungil eeldatavasti vastu teatavad õigusliku toimega aktid. Seepärast on vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikele 9 asjakohane määrata kindlaks seisukohad, mis võetakse liidu nimel protokolliosaliste koosoleku kolmandal istungil.

(4)Selleks et võimaldada liidu seisukohtade asjakohast ettevalmistamist ja esindamist, peaks liit tegema ettepaneku protokolliosaliste koosoleku kodukorra muutmiseks, et nõuda sekretariaadilt ametlike koosolekudokumentide edastamist kuni 120 päeva enne iga protokolliosaliste koosolekut.

(5)Selleks et lihtsustada protokolliosaliste koosoleku tööd ja korraldada protokolliosaliste koosoleku virtuaalseid istungeid ning näha ette võimalus määrata sekretariaadi juhataja kohusetäitja, peaks liit toetama ka neil eesmärkidel kavandatud muudatusi protokolliosaliste koosoleku kodukorras.

(6)Liit peaks toetama konventsiooni sekretariaadi juhataja valimise ja ametisse nimetamise protsessi täiustamist, eelkõige selleks, et lihtsustada ametiaja ühekordset uuendamist, järgides samas objektiivseid tulemuslikkuse kriteeriume,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil liidu nimel võetavad seisukohad peavad olema kooskõlas käesoleva otsuse lisaga.

Artikkel 2

Võttes arvesse tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil ja Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsiooni osaliste konverentsi kümnendal istungil toimuvaid arenguid, võivad liidu esindajad konsulteerides liikmesriikidega kohapeal toimuvatel koordineerimiskoosolekutel kokku leppida artiklis 1 osutatud seisukohtade kohandamises ilma nõukogu täiendava otsuseta.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Nõukogu 17. juuni 2016. aasta otsus (EL) 2016/1749 Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsiooni juurde kuuluva tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta, välja arvatud protokolli nende sätete osas, mis kuuluvad Euroopa Liidu toimimise lepingu kolmanda osa V jaotise kohaldamisalasse (ELT L 268, 1.10.2016, lk 1).
(2)    Protokolliosaliste koosoleku kodukorra (protokoll) artikkel 8.
(3)    Protokolliosaliste koosoleku kodukorra (protokoll) artikkel 50.
(4)    Menetlus on kehtestatud otsustega FCTC/COP8(8) ja FCTC/MOP1(12).
(5)    7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas C-399/12, Saksamaa vs. nõukogu, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(6)    Vt punkt 2.2 eespool.
(7)    Nõukogu 17. juuni 2016. aasta otsus (EL) 2016/1749 Maailma Terviseorganisatsiooni tubaka tarbimise leviku vähendamise raamkonventsiooni juurde kuuluva tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta, välja arvatud protokolli nende sätete osas, mis kuuluvad Euroopa Liidu toimimise lepingu kolmanda osa V jaotise kohaldamisalasse (ELT L268, 1.10.2016, lk 1).

Brüssel,22.11.2023

COM(2023) 722 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli osaliste koosoleku kolmandal istungil


LISA

Liidu seisukoht päevakorrapunktide 7.6 „Kodukorra võimalikud muudatused“ ja 7.7 „Konventsiooni sekretariaadi juhataja ametisse nimetamine“ suhtes, mida arutatakse 27.–30. novembril 2023 Panamas toimuval tubakatoodetega ebaseadusliku kauplemise tõkestamise protokolli (edaspidi „protokoll“) osaliste koosoleku kolmandal istungil.

I. Protokolliosaliste koosoleku kodukorda tehtavad võimalikud muudatused (dokument FCTC/MOP/3/13)

Liit teeb järgmist.

1.Toetab muudatusettepanekuid, mille eesmärk on lihtsustada ja ratsionaliseerida protokolliosaliste koosoleku tööd, näiteks kiita heaks stenogrammid pärast istungi lõppu (kodukorra artikkel 60) või võtta kasutusele üldine võimalus protokolliosaliste koosoleku istungite päevakorrapunktide reaalajas veebiülekanneteks, tingimusel et protokolliosaliste koosolek kiidab selle iga istungi alguses heaks (kodukorra artikkel 15, uus punkt b).

2.Nõustub ilma protokolliosaliste koosoleku kodukorda muutmata täpsustama, et üldkoosoleku istungite stenogrammid sisaldavad audiofaile (artikkel 60).

3.Toetab protokolliosaliste koosoleku virtuaalsete istungite korraldamisega seotud muudatusettepanekut (kodukorra artikkel 15 uus punkt c); kuid virtuaalsed istungid ei tohiks siiski rangelt piirduda erandlike asjaoludega, võttes seega arvesse ka vajadust tasakaalustada võimaluse korral kohapealsete istungitega kaasnevat keskkonnakulu.

4.Toetab muudatusettepanekut, millega määratletakse selgemalt protokolliosaliste koosoleku juhatuse liikmete osalemine sekretariaadi juhataja ametisse nimetamisel, ning muudatusettepanekut, millega nähakse ette võimalus määrata vajaduse korral sekretariaadi juhataja kohusetäitja (artikkel 24b).

5.Toetab muudatusettepanekut, mis on seotud akrediteeritud meedia osalemisega avalikel istungitel (kodukorra artikli 2 lõige 13), kuna selle muudatusega tagatakse parem kooskõla artiklite 2 ja 32 vahel.

6.Toetab vastuolude kõrvaldamist, sealhulgas sõna „resolutsioon“ (artikkel 60) väljajätmist ja „piirkondlikke majandusorganisatsioone“ käsitlevate sätete ühtlustamist (artiklid 2 ja 29).

7.Teeb ettepaneku artikli 8 muutmiseks, millega praegu kohustatakse sekretariaati edastama esialgne päevakord koos muude konverentsidokumentidega osalistele vähemalt 60 päeva enne istungi algust. Seda ajavahemikku tuleks pikendada kuni 120 päevani enne istungi algust, et võimaldada piirkondlikel majandusintegratsiooni organisatsioonidel ja liitriikidel oma seisukohti nõuetekohaselt ette valmistada ja kujundada. Protokolliosaliste koosoleku otsuste puhul tuleks tagada 90päevane ajavahemik vähemalt selliste protokolliosaliste koosoleku otsuseid käsitlevate konverentsidokumentide puhul, mis on osalistele õiguslikult siduvad või millel on oluline poliitiline või õiguslik mõju.

[varuvariant: Euroopa Liit võib nõustuda dokumentide edastamisperioodi pikendamisega üle praeguse 60 päeva enne istungi algust ning vähemalt selliste protokolliosaliste koosoleku konverentsidokumentide puhul, mis on osalistele õiguslikult siduvad või millel on oluline poliitiline või õiguslik mõju.]

II. Konventsiooni sekretariaadi juhataja ametisse nimetamine: juhatuse aruanne (dokument FCTC/MOP/3/14)

Liit teeb järgmist.

(1)Tänab juhatust aruande eest, mis sisaldab konventsiooniosaliste konverentsi ja protokolliosaliste koosoleku juhatuse ühiseid soovitusi sekretariaadi juhataja valimise ja ametisse nimetamise protsessi parandamiseks ning sekretariaadi juhataja ametikoha kandidaatide valimise kriteeriume.

(2)Toetab sekretariaadi juhataja valimise ja ametisse nimetamise protsessi kavandatavat täiustamist, mis on kehtestatud otsustega FCTC/COP8(8) ja FCTC/MOP1(12), sealhulgas muudatusi, et lihtsustada sekretariaadi juhataja ametiaja ühekordset uuendamist nelja aasta võrra, tingimusel et tema tulemuslikkust hinnatakse eelnevalt ja seda peetakse positiivseks.

(3)Toetab sekretariaadi juhataja ametikohale kandidaatide valimise täiustatud kriteeriume; kuid liit peaks siiski taotlema, et valikukriteeriumidesse lisataks konventsiooni protokolliga seotud aspektid. Eelkõige peaks dokumendikriteerium 1 hõlmama tugevat tausta, teadmisi ja sisulist kogemust võitluses ebaseadusliku kaubanduse vastu ning dokumendikriteerium 2 peaks hõlmama kogemust võitluses ebaseadusliku kaubanduse vastu ja tugevaid sidemeid rahvusvahelise pettusevastase võitlusega.

* * *