Brüssel,17.10.2023

COM(2023) 591 final

2023/0361(COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

millega muudetakse määrusi (EÜ) nr 80/2009, (EL) nr 996/2010 ja (EL) nr 165/2014 seoses teatavate aruandlusnõuetega maanteetranspordi ja lennunduse valdkonnas

(EMPs kohaldatav tekst)


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Komisjon on oma teatises „ELi pikaajaline konkurentsivõime: pilk 2030. aasta järgsesse aega“( 1 ) rõhutanud, kui oluline on õigusraamistik, mis aitab tagada eesmärkide saavutamise minimaalsete kuludega. Seetõttu on ta otsustanud anda uut hoogu tegevusele, millega muuta aruandlusnõuded ratsionaalsemaks ja lihtsamaks ning seada lõppeesmärgiks vähendada nõuetega seotud koormust 25 %, kahjustamata samas asjaomaseid poliitikaeesmärke.

Aruandlusnõuetel on oluline roll õigusaktide nõuetekohase järelevalve ja korrektse täitmise tagamisel. Nendega seotud kulusid korvab üldiselt suuresti nendest saadav kasu, mis väljendub eelkõige peamiste poliitikameetmete järelevalves ja täitmise tagamises. Aruandlusnõuded võivad tekitada sidusrühmadele ka ebaproportsionaalset koormust, mis mõjutab eelkõige VKEsid ja mikroettevõtjaid, arvestades ka organisatsioonilisi ja tehnoloogilisi arendusi, mis nõuavad algsete aruandlusnõuete kohandamist. Aruandlusnõuete kumuleerumine aja jooksul võib põhjustada üleliigseid, dubleerivaid või aegunud kohustusi, ebatõhusat aruannete esitamise sagedust ja ajastust või aruannete ebakohaseid kogumismeetodeid.

Seepärast on aruandluskohustuste ühtlustamine ja halduskoormuse vähendamine esmatähtis. Sellega seoses on käesoleva ettepaneku eesmärk lihtsustada transpordi poliitikavaldkonna algatusi, mis mõjutavad eelkõige maanteetransporti ja lennundust.

Ettepanekuga kaotatakse avaliku sektori asutuste konkreetsed aruandluskohustused või ühtlustatakse neid järgmiselt.

·Ettepanekuga kaotatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 80/2009 2 ette nähtud kohustus, mille kohaselt arvutipõhiste ettetellimissüsteemide tarnijad peavad esitama iga nelja aasta järel ja komisjoni taotluse korral aruande, milles käsitletakse üksikasjalikult nende omandisuhete struktuuri ja juhtimismudeleid. Selle aruandluskohustuse eesmärk on jälgida, kuidas kohaldatakse kõnealuse määruse artiklit 10, millega kehtestatakse emaettevõtjate suhtes erieeskirjad, mille eesmärk on eelkõige tagada, et emaettevõtjad ei diskrimineeriks konkureerivaid arvutipõhiseid ettetellimissüsteeme ning et emaettevõtjatele kuuluvate arvutipõhiste ettetellimissüsteemide kaudu ei diskrimineeritaks teiste arvutipõhiste ettetellimissüsteemide emaettevõtjaid. Kõnealuse määruse 2020. aasta hindamine 3 näitas, et see säte näib olevat ülearune, kuna lennuettevõtjatel ei ole enam arvutipõhiseid ettetellimissüsteeme ja seega ei ole auditeeritud aruande esitamine enam põhjendatud. Komisjonile peaks siiski jääma õigus selliseid aruandeid nõuda, et artikli 10 täitmist oleks võimalik tõhusalt tagada, kui mõni lennuettevõtja peaks tulevikus arvutipõhises ettetellimissüsteemis osalema. Samuti jäetakse välja säte, mille kohaselt peavad tarnijad komisjonile teatama valitud audiitorist enne tema valiku kinnitamist ja mis võimaldab komisjonil nõuda tema asendamist.

·Jäetakse välja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 996/2010 4 kohane kohustus avaldada riiklikul tasandil ohutusaruanne. See kohustus on Euroopa Liidu Lennundusohutusameti (EASA) avaldatavat iga-aastast ohutusaruannet arvesse võttes ülearune.

·Jäetakse välja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusest (EL) nr 165/2014 5 tulenev liikmesriikide kohustus esitada komisjonile loetelu töökodadest, kes võivad sõidumeerikuid paigaldada, kontrollida ja remontida, samuti jäetakse välja komisjoni kohustus need loetelud avaldada. Nende loetelude puuduseks on see, et tunnustatud töökodadest antakse vaid hetkepilt. Loetelude esitamise asemel peavad liikmesriigid edaspidi avaldama selle teabe üldsusele kättesaadaval veebisaidil ja seda pidevalt ajakohastama ning komisjon peab avaldama nende veebisaitide loetelu.

 

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Ettepanek on osa esimesest meetmepaketist, mille eesmärk on aruandlusnõudeid ratsionaliseerida. See on üks samm pidevas protsessis, milles uuritakse põhjalikult olemasolevaid aruandlusnõudeid, et hinnata nende jätkuvat asjakohasust ja muuta need tõhusamaks.

Ratsionaliseerimine nende meetmete abil ei mõjuta negatiivselt kõnealuse poliitikavaldkonna eesmärkide saavutamist, sest meetmed ei takista liikmesriikidel aluskohustusi täita.

Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi raames tagab komisjon, et tema õigusaktid on eesmärgipärased, suunatud sidusrühmade vajadustele ja aitavad minimeerida koormust ning nende abil saavutatakse seatud eesmärgid. Käesolev ettepanek on seega osa õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmist, sest vähendab ELi õiguskeskkonnast tuleneva aruandluskoormuse keerukust.

Kuigi teatavad aruandlusnõuded on väga olulised, peavad need olema võimalikult tõhusad, vältides kattuvusi ja tarbetut aruandluskoormust ning kasutades võimalikult palju digitaalseid ja koostalitlusvõimelisi lahendusi.

Käesoleva ettepanekuga ratsionaliseeritakse aruandlusnõudeid, muutes seeläbi õigusaktide eesmärkide saavutamise avaliku sektori asutuste ja ettevõtjate jaoks tõhusamaks ja vähem koormavaks.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Määruse (EÜ) nr 80/2009 õiguslik alus on Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikkel 71 ja artikli 80 lõige 2, nüüd vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 91 ja artikli 100 lõige 2; määruse (EL) nr 165/2014 õiguslik alus on ELi toimimise lepingu artikkel 91 ja määruse (EL) nr 996/2010 õiguslik alus on ELi toimimise lepingu artikli 100 lõige 2. Seepärast peaks kavandatava määruse õiguslik alus olema ELi toimimise lepingu artikkel 91 ja artikli 100 lõige 2.

Subsidiaarsus

Asjaomased aruandlusnõuded on kehtestatud ELi õigusega. Seetõttu on neid kõige parem ratsionaliseerida ELi tasandil, et tagada õiguskindlus ja aruandluse järjepidevus. See tagab võrdsed tingimused kõikidele ELi ettevõtjatele ja haldusasutustele, kes saavad käesolevast ettepanekust tulenevast aruandlusnõuete ratsionaliseerimisest kasu.

Proportsionaalsus

Aruandlusnõuete ratsionaliseerimine muudab õigusraamistiku lihtsamaks, kuna sellega tehakse olemasolevatesse nõuetesse minimaalseid muudatusi, mis ei mõjuta laiema poliitikaeesmärgi sisu. Seepärast piirdutakse ettepanekus nende muudatustega, mis on vajalikud tõhusa aruandluse tagamiseks ilma asjaomaste õigusaktide olulisi elemente muutmata.

Vahendi valik

Kavandatava määrusega muudetakse kolme määrust, millel on ühilduv õiguslik alus, ja neis muudetakse ainult aruandlusnõudeid. Seetõttu on asjakohane koondada need muudatused ühte seadusandlikku ettepanekusse. 

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Ei kohaldata.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Ei kohaldata.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Käesolev ettepanek määrati kindlaks pärast olemasolevate aruandluskohustuste sisekontrolli protsessi ja tuginedes asjaomaste õigusaktide rakendamisel saadud kogemustele. Kuna see on üks samm ELi õigusaktidest tulenevate aruandlusnõuete pideva hindamise protsessis, kontrollitakse ka edaspidi aruandluskoormust ja selle mõju sidusrühmadele.

Mõjuhinnang

Ettepanekus käsitletakse õigusaktide piiratud ja sihipäraseid muudatusi, mille eesmärk on ratsionaliseerida aruandlusnõudeid. Muudatused põhinevad õigusaktide rakendamisel saadud kogemustel. Muudatused ei avalda poliitikale märkimisväärset mõju, vaid tagavad üksnes tõhusama ja tulemuslikuma rakendamise. Kuna muudatused on sihipärased ning asjakohased poliitikavalikud puuduvad, ei ole mõjuhinnang vajalik.

Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

Tegemist on õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi ettepanekuga, mille eesmärk on lihtsustada õigusakte ja vähendada sidusrühmade, eelkõige avaliku sektori asutuste koormust.

Määruse (EÜ) nr 80/2009 muutmise ettepaneku kohaselt vabastatakse arvutipõhiste ettetellimissüsteemide tarnijad kohustusest esitada komisjonile iga nelja aasta järel auditeeritud aruanne, mistõttu nad ei pea enam kandma ka sellega seotud kulusid. Jääb kehtima kohustus esitada sellised aruanded juhul, kui komisjon seda nõuab, kuid kõnealused äriühingud ei pea enam komisjonile teatama valitud audiitorist enne tema määramist, mis võimaldaks komisjonil nõuda audiitori väljavahetamist; need kohustused olid nii koormavad kui ka potentsiaalselt kulukad.

Ettepanek, mille kohaselt kaotatakse riiklike ametiasutuste kohustus koostada lennundusvaldkonnas iga-aastane ohutusaruanne, vähendab nende halduskoormust.

Mis puudutab määruses (EL) nr 165/2014 sätestatud aruandluskohustust, mille kohaselt peavad liikmesriigid esitama aruande tunnustatud töökodade kohta, kes võivad sõidumeerikuid paigaldada, kontrollida või remontida, ning nendele töökodadele väljastatud kaartide kohta, on kavandatav süsteem ratsionaalsem ja tõhusam, kuna selliste töökodade loetelu ajakohastatakse pidevalt, et sellest saaksid kasu jõustamisasutused ja ettevõtjad. Praegune aruandlussüsteem annab tunnustatud töökodadest ja eelkõige neile väljastatud kaartidest vaid hetkepildi. Kuna töökodadele väljastatud kaardid kehtivad ainult aasta, aeguvad liikmesriikide poolt komisjonile saadetud loetelud järgmise aasta jooksul järk-järgult ja peaaegu aasta hiljem on need täielikult vananenud. Ajakohastatud loetelude üldsusele kättesaadavaks tegemine vähendab nõuete rakendamise ja nende täitmise tagamisega seotud kulusid – sõidukijuhtidele ja ettevõtjatele tagatakse juurdepääs tunnustatud töökodadele ja paigaldajatele, eelkõige teistes liikmesriikides, ning jõustamisasutused ei pea neid loetelusid nõuete täitmise tagamiseks enam kontrollima. Liikmesriikide jaoks, kellel juba on vastav veebisait, ei too käesolev ettepanek kaasa halduskoormuse muutust.

   Põhiõigused

Ei kohaldata.

4.MÕJU EELARVELE

Ei kohaldata.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Ei kohaldata.

Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

Artikkel 1, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 80/2009

Määruse (EÜ) nr 80/2009 artiklis 12 on praegu sätestatud, et arvutipõhiste ettetellimissüsteemide tarnijad peavad iga nelja aasta järel või komisjoni taotluse korral esitama sõltumatult auditeeritud aruande, milles käsitletakse üksikasjalikult nende omandisuhete struktuuri ja juhtimismudelit. Lisaks peavad nad teatama komisjonile valitud audiitorist ja komisjon võib nõuda audiitori asendamist. Muudatusettepaneku kohaselt peavad tarnijad sõltumatult auditeeritud aruande esitama üksnes komisjoni taotluse korral.

Artikkel 2, millega muudetakse määrust (EL) nr 996/2010

Määruse (EL) nr 996/2010 artikli 4 lõike 5 kohaselt peavad liikmesriigid avaldama igal aastal ohutusaruande. Ettepaneku artikliga 2 jäetakse see säte välja põhjusel, et Euroopa Liidu Lennundusohutusamet (EASA) juba avaldab iga-aastaseid ohutusaruandeid.

Artikkel 3, millega muudetakse määrust (EL) nr 165/2014

Määruse (EL) nr 165/2014 artikli 24 lõike 5 kohaselt peavad liikmesriigid igal aastal edastama komisjonile tunnustatud töökodade ja neile väljastatud kaartide loetelu ning komisjon peab need loetelud avaldama. Ettepaneku artikliga 3 asendatakse see lõige lõikega, mille kohaselt peavad liikmesriigid avaldama tunnustatud töökodade ja neile väljastatud kaartide loetelud avalikult kättesaadaval veebisaidil ning neid loetelusid pidevalt ajakohastama. Samuti peab komisjon selle sätte kohaselt avaldama kõnealuste riiklike veebisaitide loetelu oma veebisaidil.



2023/0361 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

millega muudetakse määrusi (EÜ) nr 80/2009, (EL) nr 996/2010 ja (EL) nr 165/2014 seoses teatavate aruandlusnõuetega maanteetranspordi ja lennunduse valdkonnas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 91 ja artikli 100 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 6 ,

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust 7 ,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1)Aruandlusnõuetel on oluline roll õigusaktide nõuetekohase järelevalve ja korrektse täitmise tagamisel. Selleks et tagada aruandlusnõuete eesmärgi täitmine ja vähendada halduskoormust, tuleks neid nõudeid ühtlustada.

(2)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 80/2009 8 , (EL) nr 996/2010 9 ja (EL) nr 165/2014 10 sisaldavad mitmeid maanteetranspordi ja lennunduse valdkonna aruandlusnõudeid, mida tuleks nimetatud põhjustel lihtsustada kooskõlas komisjoni teatisega „ELi pikaajaline konkurentsivõime: pilk 2030. aasta järgsesse aega“ 11 .

(3)Täpsemalt on määruse (EÜ) nr 80/2009 artiklis 12 nõutud, et iga arvutipõhiste ettetellimissüsteemide tarnija esitaks iga nelja aasta järel ja lisaks komisjoni taotluse korral sõltumatult auditeeritud aruande, milles käsitletakse üksikasjalikult nende omandisuhete struktuuri ja juhtimismudelit.

(4)Selle auditeerimis- ja aruandluskohustuse eesmärk on võimaldada komisjonil jälgida määruse (EÜ) nr 80/2009 artikli 10 (milles on sätestatud erieeskirjad emaettevõtjate kohta) kohaldamist. Nende eeskirjadega soovitakse eelkõige tagada, et emaettevõtjad ei diskrimineeriks konkureerivaid arvutipõhiseid ettetellimissüsteeme ja et emaettevõtjatele kuuluvate arvutipõhiste ettetellimissüsteemide kaudu ei diskrimineeritaks teisi ettevõtjaid. Määruse (EÜ) nr 80/2009 hindamine 2020. aastal 12 näitas, et need emaettevõtjaid käsitlevad sätted võivad olla ülearused, kuna lennuettevõtjad ei oma enam arvutipõhiseid ettetellimissüsteeme, ning puuduvad tõendid selle kohta, et nad püüaksid neid omandada, kui kõnealused eeskirjad puuduksid. Seetõttu ei ole auditeeritud aruannete esitamine iga nelja aasta järel enam põhjendatud. Komisjonil peaks siiski ka edaspidi olema õigus auditeeritud aruandeid vajaduse korral nõuda, et tõhusalt tagada emaettevõtjaid käsitlevate eeskirjade täitmine.

(5)Määruse (EL) nr 996/2010 artikli 4 lõike 5 kohaselt tuleb igal aastal avaldada riiklikul tasandil ohutusaruanne, et teavitada üldsust lennundusohutuse üldisest tasemest. Selle kohustuse eesmärk oli tagada liikmesriikide lennundusohutuse üldise olukorra läbipaistvus ja eelkõige panustamine õnnetuste uurimisse selles valdkonnas, võttes arvesse kõnealuse määruse konteksti. Nimetatud kohustus on aga muutunud tarbetuks, pidades silmas iga-aastast ohutusülevaadet, mille Euroopa Liidu Lennundusohutusamet avaldab vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 13 artikli 72 lõikele 7 ning mis hõlmab kogu liidu lennundussüsteemi, sealhulgas õnnetuste uurimist.

(6)Määruse (EL) nr 165/2014 artikli 24 lõike 5 kohaselt peavad liikmesriikide pädevad asutused edastama komisjonile igal aastal võimaluse korral elektrooniliselt loetelu tunnustatud paigaldajatest ja töökodadest, kes võivad paigaldada sõidumeerikuid ning teha nende kontrolle, ülevaatusi ja remonditöid, samuti loetelu neile väljastatud kaartidest. Komisjon peab loetelud seejärel avaldama oma veebisaidil.

(7)Asjaolu, et töökojakaardid kehtivad ühe aasta, ja asjaolu, et liikmesriikide poolt komisjonile edastatud teave annab tunnustatud töökodadest ja neile väljastatud kehtivatest kaartidest vaid hetkepildi, tähendab, et järjest suurem osa komisjoni veebisaidil avaldatud töökojakaartidest kaotab järgneva aasta jooksul kehtivuse. Seepärast tuleks liikmesriikidelt nõuda, et nad avaldaksid selle teabe ja ajakohastaksid seda pidevalt avalikult kättesaadaval veebisaidil. Komisjon peaks avaldama loetelu kõigist liikmesriikide veebisaitidest, kust seda teavet on võimalik leida. Mõnes liikmesriigis on sellised veebisaidid juba olemas. Kõnealune kohustus, millega tagatakse ajakohasem ja tõhusam teabe levitamine, vähendaks seega nii komisjoni kui ka liikmesriikide halduskoormust ning sidusrühmade jaoks väheneksid nõuete täitmise tagamise kulud.

(8)Määrusi (EÜ) nr 80/2009, (EL) nr 996/2010 ja (EL) nr 165/2014 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 80/2009 muutmine

Määruse (EÜ) nr 80/2009 artikkel 12 asendatakse järgmisega:

Artikkel 12

Komisjon võib süsteemi tarnijalt nõuda, et ta esitaks sõltumatult auditeeritud aruande, milles käsitletakse üksikasjalikult süsteemi tarnija omandisuhete struktuuri ja juhtimismudelit. Auditeeritud aruandega seotud kulud kannab süsteemi tarnija.“

Artikkel 2

Määruse (EL) nr 996/2010 muutmine

Määruse (EL) nr 996/2010 artikli 4 lõige 5 jäetakse välja.

Artikkel 3

Määruse (EL) nr 165/2014 muutmine

Määruse (EL) nr 165/2014 artikli 24 lõige 5 asendatakse järgmisega:

„5. Liikmesriikide pädevad asutused avaldavad tunnustatud paigaldajate ja töökodade ning nendele väljastatud kaartide loetelud üldsusele kättesaadaval veebisaidil ning tagavad nende loetelude ajakohastamise. Komisjon avaldab kõnealuste riiklike veebisaitide loetelu oma veebisaidil.“

Artikkel 4

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

president    eesistuja

(1)    COM(2023) 168.
(2)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. jaanuari 2009. aasta määrus (EÜ) nr 80/2009 toimimisjuhendi kohta arvutipõhiste ettetellimissüsteemide puhul ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 2299/89 (ELT L 35, 4.2.2009, lk 47).
(3)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(4)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. oktoobri 2010. aasta määrus (EL) nr 996/2010 tsiviillennunduses toimuvate lennuõnnetuste ja intsidentide uurimise ja ennetamise kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/56/EÜ (ELT L 295, 12.11.2010, lk 35).
(5)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. veebruari 2014. aasta määrus (EL) nr 165/2014 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 3821/85 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 561/2006, mis käsitleb teatavate autovedusid käsitlevate sotsiaalõigusnormide ühtlustamist (ELT L 60, 28.2.2014, lk 1).
(6)    ELT C , , lk .
(7)    ELT C , , lk .
(8)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. jaanuari 2009. aasta määrus (EÜ) nr 80/2009 toimimisjuhendi kohta arvutipõhiste ettetellimissüsteemide puhul ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 2299/89 (ELT L 35, 4.2.2009, lk 47).
(9)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. oktoobri 2010. aasta määrus (EL) nr 996/2010 tsiviillennunduses toimuvate lennuõnnetuste ja intsidentide uurimise ja ennetamise kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/56/EÜ (ELT L 295, 12.11.2010, lk 35).
(10)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. veebruari 2014. aasta määrus (EL) nr 165/2014 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 3821/85 autovedudel kasutatavate sõidumeerikute kohta ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 561/2006, mis käsitleb teatavate autovedusid käsitlevate sotsiaalõigusnormide ühtlustamist (ELT L 60, 28.2.2014, lk 1).
(11)    COM(2023) 168.
(12)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(13)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2018. aasta määrus (EL) 2018/1139, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühisnorme ja millega luuakse Euroopa Liidu Lennundusohutusamet ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 2111/2005, (EÜ) nr 1008/2008, (EL) nr 996/2010, (EL) nr 376/2014 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2014/30/EL ning 2014/53/EL ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 552/2004 ja (EÜ) nr 216/2008 ning nõukogu määrus (EMÜ) nr 3922/91 (ELT L 212, 22.8.2018, lk 1).