10.8.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 305/18


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 94 lõike 1 punktis d osutatud koonddokumendi ja veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi avaldamist käsitleva viite avaldamine

(2022/C 305/08)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada taotluse kohta vastuväiteid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 (1) artikli 98 kohaselt kahe kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

KOONDDOKUMENT

„Rosalia“

PDO-AT-02594

Taotluse esitamise kuupäev: 21.2.2020

1.   Registreeritav(ad) nimetus(ed)

Rosalia

2.   Geograafilise tähise tüüp

KPN – kaitstud päritolunimetus

3.   Viinamarjasaaduste kategooriad

1.

Vein

4.   Veini(de) kirjeldus

Piirkonna punaseid veine valmistatakse sortidest „Zweigelt“ ja „Blaufränkisch“. Punaste veinide värvus on väga intensiivne ja tumepunane. Punaste veinide lõhnas on tunda hapukirsse ja ploome. Maitse on peamiselt puuviljane ja seda iseloomustab mõõdukas tanniinisus. Kääritamata suhkru sisaldus ei tohi ületada 4,0 g/l. Veine võib laagerdada kas terasmahutites või puitvaatides. Punasest veinist võib toota ka nn reservveini. Selliste veinide maitsele on iseloomulik suurem alkoholisisaldus (vähemalt 13 mahuprotsenti) ja küpsemad tanniinid.

Piirkonna roosasid veine valmistatakse samuti sortidest „Zweigelt“ ja „Blaufränkisch“. Roosade veinide värvus on lõheroosa kuni hele kirsipunane. Roosade veinide aroomis ja maitses on tunda punaseid marju (punane sõstar, vaarikad); tanniinid puuduvad. Jääksuhkrusisaldus peab vastama kuivadele veinidele seatud nõuetele. Kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ roosade veinide maitsele on iseloomulik intensiivne happesus. Veine laagerdatakse peamiselt terasmahutites ja vähemal määral puitvaatides.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides)

15

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides)

12

Minimaalne üldhappesus

4 grammi liitri kohta viinhappes väljendatuna

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta)

18

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta)

150

5.   Veinivalmistustavad

a.   Peamised veinivalmistustavad

b.   Maksimaalne saagikus

10 000 kg viinamarju hektari kohta

6.   Määratletud geograafiline piirkond

Toote „Rosalia“ viinamarjakasvatuspiirkond hõlmab Mattersburgi halduspiirkonda.

7.   Peamised veiniviinamarjasordid

„Blaufränkisch“ – „Frankovka“

„Zweigelt“ – „Blauer Zweigelt“

„Zweigelt“ – „Rotburger“

8.   Seos(t)e kirjeldus

Kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmispiirkond asub Rosalia mäestiku idapoolsetel nõlvadel. Mäestik kulgeb piki Austria idaosas paiknevate Alam-Austria ja Burgenlandi provintsi vahelist piiri.

Kliima: kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmispiirkond on osa Pannoonia tasandikust (ulatuslik tasandik Kesk- ja Ida-Euroopa lõunaosas, kus asuvad Doonau jõe keskosa ja Tisza jõe alamjooks). Pannoonia tasandikule on iseloomulikud kuivad, kuumad suved ning külmad ja kuivad talved.

Pinnas: kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmispiirkonna edelaosa pinnas koosneb tardkivimitest, tootmispiirkonna kirdeossa ulatuvas Viini nõos leidub hilisemaid Neogeeni ajastu setteid. Need merelised setted on meenutus 12–16 miljoni aasta eest Rosalia mäestiku jalamil loksunud merest. Tootmispiirkonna põhja- ja kirdeosas on nendesse setetesse ladestunud kiht peamiselt liivaseid setteid.

Seos piirkonnaga: erinevalt mullatingimustest, mis mõjutavad kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide maitset ja omadusi suhteliselt vähe, on kliima väga oluline tegur. Päevakuumus võimaldab viinamarjadel hästi küpseda ja toetab viinamarjasortidele iseloomuliku hapukirsside ja ploomide maitse kujunemist. Jahedad ööd seevastu soodustavad esmase aroomi (ja mitte suhkrute) teket, mis annab veinidele iseloomuliku puuviljasuse ja mõõduka tanniinisuse.

Kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmispiirkonnas järgitakse traditsioonilist viinamarjaistanduste viljelemise meetodit, mille puhul kasutatakse kõrget vertikaalset toestamist ja viinapuid hooldatakse peamiselt käsitsi (lõikamine, võrakujundus, kärpimine jne). Veinide valmistamine ja laagerdamine toimub vastavalt enamikus Austria põllumajandusettevõtetes kohaldatavatele meetoditele. Selle tulemusena on viljelus- ja laagerdamismeetoditel palju väiksem mõju veinide omadustele ja maitsele kui geograafilistel ja eelkõige kliimateguritel.

9.   Muud olulised tingimused

Õigusraamistik:

liikmesriigi õigusaktid

Lisatingimuse liik:

märgistamisega seotud lisasätted

Tingimuse kirjeldus:

Päritolunimetust „Rosalia“ tuleb kasutada koos traditsioonilise märkega „DAC“ või „Districtus Austriae Controllatus“.

Õigusraamistik:

liikmesriigi õigusaktid

Lisatingimuse liik:

erand seoses tootmisega määratletud geograafilises piirkonnas

Tingimuse kirjeldus:

Kõikide kaitstud päritolunimetusega veinide puhul on Austria veiniseaduses sätestatud, et nende tootmine peab toimuma selles viinamarjakasvatuspiirkonnas (KGT päritolupiirkond), kus asub kaitstud päritolunimetusega veinide tootmispiirkond, või sellega külgnevas viinamarjakasvatuspiirkonnas. Seega kasutab Austria tavaliselt määruse (EL) 2019/33 artiklis 5 sätestatud erandit.

Kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmiseks on kehtestatud lisatingimus, et veine ei tohi toota väljaspool päritolupiirkonda ilma Burgenlandi piirkonna veinikomitee heakskiiduta. Sellise heakskiidu võib anda eelkõige juhul, kui tootja viinamarjaistandused asuvad „Rosalia“ veinide tootmispiirkonnas ja veini toodetakse tootja ruumides väljaspool seda piirkonda või kui tootja, kelle tootmisruumid asuvad väljaspool „Rosalia“ veinide tootmispiirkonda, on sõlminud piirkonnas asuvate viinamarjaistanduste omanikega maatükkide kasutamise lepingud.

Õigusraamistik:

liikmesriigi õigusaktid

Lisatingimuse liik:

pakendamine määratletud geograafilises piirkonnas

Tingimuse kirjeldus:

Austria veiniseaduses ei ole sätestatud kaitstud päritolunimetusega veinide villimise üldeeskirju.

Kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide kvaliteedi ja iseloomulike omaduste tagamiseks on kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide villimisele kehtestatud tingimus, et veini ei tohi villida väljaspool tootmispiirkonda ilma Burgenlandi piirkonna veinikomitee heakskiiduta. Sellise heakskiidu võib anda eelkõige juhul, kui villijal on tootmisruumid nii kaitstud päritolunimetusega „Rosalia“ veinide tootmispiirkonnas, kui ka sellest väljaspool.

Link tootespetsifikaadile

https://info.bmlrt.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


(1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.