Brüssel,9.9.2022

COM(2022) 451 final

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil

(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolev ettepanek käsitleb otsust, millega määratakse kindlaks liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil võetav seisukoht seoses selliste otsuste kavandatud vastuvõtmisega, millega muu hulgas muudetakse konventsiooni lisasid.

2.Ettepaneku taust

2.1.Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon

Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (edaspidi „konventsioon“ või „CITES“) eesmärk on kaitsta looduslikke looma- ja taimeliike rahvusvahelisest kaubandusest põhjustatud liigkasutuse eest. Konventsioon jõustus 1. juulil 1975.

Euroopa Liit ja kõik selle liikmesriigid on konventsiooni osalised 1 .

2.2.Konventsiooniosaliste konverents

Konventsiooni XI artikli kohaselt asutatud osaliste konverents on konventsiooni juhtorgan. Osaliste konverents tuleb kokku iga kahe või kolme aasta tagant, et hinnata konventsiooni rakendamist. Eelkõige kaalub ja võtab konverents vastu ettepanekuid muuta konventsiooni I ja II lisas esitatud liikide loetelusid. Konverents kaalub ka konventsiooniosaliste, alaliste komiteede, sekretariaadi ja töörühmade esitatud aruteludokumente ja aruandeid ning soovitab meetmeid konventsiooni tulemuslikumaks rakendamiseks.

Võimaluse korral otsustab osaliste konverents I ja II lisa muutmise ettepanekute üle konsensuse alusel. Kui konverents ei saavuta konsensust, pannakse otsused hääletusele ning konventsiooni XV artikli lõike 1 punkti b kohaselt saab need vastu võtta kohalolevate ja hääletavate esindajate kahekolmandikulise häälteenamusega. Igal konventsiooniosalisel on üks hääl, välja arvatud piirkonna majanduskoostöö organisatsioonid, kellel vastavalt konventsiooni XXI artikli lõikele 5 on organisatsiooni pädevusse kuuluvates küsimustes nii palju hääli, kui palju tema liikmesriike on konventsiooniga ühinenud. Liit ja liikmesriigid kasutavad oma hääleõigust vaheldumisi olenevalt otsuse reguleerimisalast. Lisade muutmist käsitlevate otsuste puhul kasutab hääleõigust liit, kuna CITESi lisad on üle võetud asjakohastesse liidu õigusaktidesse 2 .

2.3.Osaliste konverentsi kavandatavad otsused

Konventsiooniosaliste konverents peab 14.–25. novembrini 2022 toimuval 19. istungil otsustama 52 ettepaneku üle muuta CITESi lisasid (edaspidi „loetellu kandmise ettepanekud“). Konkreetsete liikide või liikide rühmade lisadesse kandmise eesmärk on nende liikidega kauplemist jälgida ja reguleerida (II lisa) või see üldiselt keelata (I lisa).

Lisad on konventsiooni lahutamatu osa ja seega õiguslikult siduvad. Vastavalt konventsiooni XV artikli lõike 1 punktile c tuleb osaliste konverentsi vastu võetud muudatusi hakata kohaldama 90 päeva pärast konverentsi istungi lõppu.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

Konventsiooniosalisena peab liit võtma seisukoha iga loetellu kandmise ettepaneku ja ka muude konverentsi päevakorras olevate otsuste eelnõude kohta. Komisjoni ja liikmesriikide eksperdid on loetellu kandmise ettepanekud – sealhulgas need, mille esitas liit ise – ja teised osaliste konverentsi kavandatavad otsused läbi vaadanud, võttes muu hulgas arvesse nende võimalikku mõju asjakohastele liidu õigusnormidele ja poliitikameetmetele. Komisjoni esitatud seisukoht põhineb nendel ekspertide aruteludel, mis toimusid asjaomaste komisjoni eksperdirühmade raames.

Loetellu kandmise ettepanekud ja mitu muud osaliste konverentsi otsuse eelnõud võivad mõjutada ELi õigusnorme või muuta nende kohaldamisala, peamiselt seetõttu, et need eeldaksid asjaomaste liidu õigusaktide ja rakenduseeskirjade muutmist. Konventsiooni lisade muudatusi tuleb kajastada ELi õigustikus, tehes vastavad muudatused nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 ja vajaduse korral rakendusmäärustes. Selle tulemusena kehtestatakse või tühistatakse piirangud EList lähtuvale, ELi-sisesele ja ELi suunatud kauplemisele kõnealustest muudatustest mõjutatud liikidega.

Komisjon suhtleb regulaarselt konventsiooniga hõlmatud teemadest huvitatud sidusrühmadega, nagu valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid, elusloodustoodetega kauplemise või nende kasutamisega tegelevate ärisektorite esindajad ning jahi- ja kalastusorganisatsioonid. 15. juulil 2022 korraldas komisjon arutelukohtumise huvitatud sidusrühmadega, et kuulda nende seisukohti CITESi osaliste konverentsi 19. istungil arutatavate teemade kohta. Komisjon on nõukogu otsuse ettepaneku väljatöötamisel sidusrühmade panust nõuetekohaselt arvesse võtnud.

Osaliste konverentsi ettepanekuid analüüsivad veel CITESi sekretariaat ja näiteks selliste valdkondlike organisatsioonide eksperdid nagu Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liit (IUCN), looduslike liikidega kauplemise järelevalve võrgustik TRAFFIC ning ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) ekspertide nõuandekomisjon, kelle ülesandeks on hinnata CITESi liikide loetellu kandmise ettepanekuid. Enamik neist analüüsidest ei olnud komisjoni ettepaneku esitamise ajaks kättesaadavad. Neid tuleks arvesse võtta, kui ettepanek nõukogus liikmesriikidega arutlusele tuleb.

Samuti ei olnud mitu CITESi osaliste konverentsi 19. istungi jaoks mõeldud töödokumenti kättesaadavad piisavalt aegsasti, et komisjon saaks praegu teha ettepaneku neid käsitleva liidu seisukoha kohta. Seetõttu teeb komisjon ettepaneku määrata liidu seisukohad neis küsimustes kindlaks nõukogu töörühma arutelude käigus või osaliste konverentsi istungil nende dokumentide puhul, mis tehakse kättesaadavaks alles istungi ajal.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikes 9 on sätestatud, et „[n]õukogu võtab komisjoni [...] ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega […] kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.“

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslik toime asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, aga mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 3 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Osaliste konverents on lepinguga, st CITESiga ettenähtud organ.

Mitu akti, mille osaliste konverents peab vastu võtma, on õigusliku toimega aktid. Muudetavad lisad, mis moodustavad konventsiooni lahutamatu osa, on rahvusvahelise õiguse alusel siduvad. Osa muudest osaliste konverentsi otsustest mõjutab otsustavalt ELi õigusaktide, eelkõige komisjoni määruse (EÜ) nr 865/2006 4 ja komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 792/2012 5 sisu. See tuleneb asjaolust, et mõlemad õigusaktid on kooskõlastatud konventsiooni rakendamist käsitlevate asjaomaste eeskirjadega, mille on kinnitanud osaliste konverents.

Kavandatav akt ei täienda ega muuda lepingu institutsioonilist raamistikku.

Seega on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mida liidu nimel võetav seisukoht puudutab. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

Kui kavandatava aktiga taotletakse mitut eesmärki või reguleeritakse mitut valdkonda, mis on üksteisega lahutamatult seotud ning millest ükski ei ole võrreldes teistega kõrvalise tähtsusega, tuleb erandina nimetada ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõigusliku alusena mitu vastavat õiguslikku alust.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Osaliste konverentsi kavandatavate otsustega taotletakse eesmärke keskkonna ja kaubanduse valdkonnas ning reguleeritakse neid valdkondi. Kavandatava akti kõnealused aspektid on omavahel lahutamatult seotud ja ükski neist ei ole võrreldes teistega kõrvalise tähtsusega.

Seepärast moodustavad esildatud otsuse materiaalõigusliku aluse järgmised sätted: artikli 192 lõige 1 ning artikli 207 lõigete 3 ja 4 esimene lõik.

4.3.Kokkuvõte

Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikli 192 lõige 1 ning artikli 207 lõigete 3 ja 4 esimene lõik koostoimes ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil

(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 192 lõiget 1 ning artikli 207 lõigete 3 ja 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon (edaspidi „konventsioon“), millega liit ühines nõukogu 6. märtsi 2015. aasta otsusega (EL) 2015/451, 6 jõustus 1. juulil 1975. 

(2)Konventsiooni XI artikli lõike 3 kohaselt võib osaliste konverents muu hulgas võtta vastu otsuseid konventsiooni lisade muutmiseks.

(3)Osaliste konverents peab oma 19. istungil, mis toimub 14.–25. novembrini 2022, võtma vastu otsused 52 ettepaneku kohta, mis käsitlevad konventsiooni lisade muutmist, ning suure hulga muude küsimuste kohta, mis on seotud konventsiooni rakendamise ja tõlgendamisega.

(4)On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel osaliste konverentsil võetav seisukoht, kuna lisade muudatused on liidu jaoks siduvad ja mitu muud otsust võivad otsustavalt mõjutada liidu õigusaktide sisu. Sellised õigusaktid on eelkõige komisjoni määrus (EÜ) nr 865/2006, millega kehtestatakse looduslike looma- ja taimeliikide kaitset nendega kauplemise reguleerimise teel käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 üksikasjalikud rakenduseeskirjad, ning komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 792/2012, millega nähakse ette nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 (looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel) sätestatud lubade, sertifikaatide ja muude dokumentide kujundust käsitlevad eeskirjad ning muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 865/2006.

(5)Enne osaliste konverentsi eri ettepanekute suhtes võetava seisukoha aluseks on ettepanekute eeliste eksperdianalüüs, võttes arvesse konventsiooni sätteid ja parimaid olemasolevaid teaduslikke tõendeid, ning nende ettepanekute kooskõla liidu asjaomaste õigusnormide ja poliitikameetmetega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil võetav seisukoht on esitatud lisades.

Artikkel 2

Juhul kui pärast käesoleva otsuse vastuvõtmist ja enne CITESi osaliste konverentsi 19. istungit või selle ajal esitatud uus teaduslik või tehniline teave võib mõjutada artiklis 1 osutatud seisukohta või kui kõnealusel istungil tehakse muudetud või uusi ettepanekuid, mille kohta liidu seisukoht puudub, võetakse liidu seisukoht vastu kohapeal kooskõlastades, enne kui osaliste konverents hakkab otsustama kõnealuste ettepanekute üle. Sellisel juhul peab liidu seisukoht olema kooskõlas käesoleva otsuse lisades sätestatud põhimõtetega.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Nõukogu 6. märtsi 2015. aasta otsus (EL) 2015/451, mis käsitleb Euroopa Liidu ühinemist ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooniga (CITES) (ELT L 75, 19.3.2015, lk 1–3).
(2)    Nõukogu määrus (EÜ) nr 338/97 looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel (EÜT L 61, 3.3.1997, lk 1) ja asjakohased rakendusaktid.
(3)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(4)    Komisjoni 4. mai 2006. aasta määrus (EÜ) nr 865/2006, millega kehtestatakse looduslike looma- ja taimeliikide kaitset nendega kauplemise reguleerimise teel käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 üksikasjalikud rakenduseeskirjad.
(5)    Komisjoni 23. augusti 2012. aasta rakendusmäärus (EL) nr 792/2012, millega nähakse ette nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 (looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel) sätestatud lubade, sertifikaatide ja muude dokumentide kujundust käsitlevad eeskirjad ning muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 865/2006.
(6)    ELT L 75, 19.3.2015, lk 1–3.

Brüssel,9.9.2022

COM(2022) 451 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil















(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)


I LISA

Liidu seisukoht põhiküsimustes, mis tulevad arutlusele ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil 14.–25. novembril 2022 Panamás Panama Vabariigis

(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)

A.Üldised märkused

1.Liit peab CITESit peamiseks bioloogilise mitmekesisuse säilitamist ja looduslike liikidega kaubitsemise vastast võitlust käsitlevaks rahvusvaheliseks konventsiooniks.

2.Liit peaks CITESi osaliste konverentsi 19. istungiks võtma vastu ambitsioonika seisukoha kooskõlas liidu asjaomaste poliitikameetmete ja rahvusvaheliste kohustustega, eelkõige kestliku arengu 15. eesmärgi kohaste, looduslike liikidega seotud eesmärkidega, bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni alusel kokku lepitava 2020. aasta järgse üleilmse elurikkuse raamistikuga, CITESi strateegilise visiooniga ja ÜRO Peaassamblee resolutsiooniga 75/311 looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemise kohta. Liidu seisukoht peaks ühtlasi aitama saavutada ELi tasandil seatud eesmärke, mida käsitletakse ELi elurikkuse strateegias aastani 2030, looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemist käsitleva ELi tegevuskava peatsel läbivaatamisel ja ELi lähenemisviisis, millega edendatakse kaubandust ja kestlikku arengut, nagu on osutatud ELi avatud, kestlikus ja jõulises kaubanduspoliitikas ning Euroopa rohelises kokkuleppes.

3.Liidu prioriteedid CITESi osaliste konverentsi 19. istungil peaksid olema järgmised:

·kasutada CITESi vahendeid täiel määral, et reguleerida rahvusvahelist kauplemist selliste ohustatud looma- ja taimeliikidega, mille puhul esineb mittesäästva kauplemise oht, järgides teaduspõhist lähenemisviisi;

·tugevdada rahvusvahelise üldsuse reaktsiooni looduslike liikidega kaubitsemisele;

·tagada ELi kui konventsiooni osalise staatuse ja õiguste täielik austamine. ELi staatus ja õigused on sätestatud üksnes CITESi tekstis, sealhulgas XXI artikli lõigetes 2–6;

·tagada, et vastuvõetud ettepanekud on kooskõlas liidu asjaomaste õigusnormide ja poliitikameetmetega.

4.Liidu seisukohas peaks arvesse võtma CITESi mehhanismide võimalikku panust liikide kaitsestaatuse parandamisse ja tunnustama samal ajal nende riikide tehtud tööd, kes on võtnud kasutusele tulemuslikud kaitsemeetmed. Liit peaks tagama, et osaliste konverentsi 19. istungil tehtavad otsused suurendaksid CITESi tõhusust, vähendades tarbetut halduskoormust ning leides rakendamis- ja järelevalveprobleemidele praktilised, kulutõhusad ja toimivad lahendused.

5.Osaliste konverents on CITESi juhtorgan ja teatavad CITESi osaliste konverentsi 19. istungil vastuvõetud otsused rakendab alaline komitee, kes on osaliste konverentsi peamine allorgan. CITESi osaliste konverentsi 19. istungiks kindlaks määratud liidu seisukoht peaks seega ühtlasi olema aluseks ELi lähenemisviisile vahetult enne ja pärast osaliste konverentsi 19. istungit toimuval alalise komitee 75. ja 76. kohtumisel.

B.Eriküsimused

6.CITESi osaliste konverentsi 19. istungile on esitatud kaalumiseks 52 CITESi lisade muutmise ettepanekut. Neist 13 on esitanud liit kas ettepaneku peamise või kaasesitajana ning liit peaks nende vastuvõtmist loomulikult ka toetama. Liidu seisukoht kõigi ettepanekute kohta peaks kooskõlas resolutsiooniga Conf. 9.24, milles käsitletakse I ja II lisa muutmise kriteeriume, põhinema asjaomaste liikide kaitsestaatusel ja mõjul, mida kauplemine nendele liikidele avaldab või võib avaldada. Erilist tähelepanu tuleks pöörata ettepanekutega hõlmatud liikide levilas asuvate riikide seisukohtadele. Liit leiab ka, et üldjuhul tuleks toetada CITESi loomakomitee, taimekomitee ja alalise komitee töö tulemusena koostatud CITESi lisade muutmisettepanekuid. Samuti tuleks arvesse võtta CITESi sekretariaadi ning IUCNi ja TRAFFICu 1 hinnangut ettepanekute kohta ning kaubanduslikul eesmärgil kasutatavate mereliikide puhul ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) spetsiaalse eksperdirühma hinnangut, kui need on kättesaadavad.

7.Nagu on kokku lepitud nõukogu 16. juuni 2022. aasta otsuses 2022/982, 2 pooldab liit järgmiste liikide kandmist lisadesse:

Physignathus cocincinus (hiina veeagaam) II lisasse; 

Cuora galbinifrons (indohiina liigendkilpkonn) I lisasse;

Laotriton laoensis (laose tüügasvesilik) II lisasse;

Agalychnis lemur (lehekonn liigist Agalychnis lemur) II lisasse;

kõik sugukonda Sphyrnidae spp. (vasarhailased) kuuluvad ja II lisasse seni kandmata liigid II lisasse;

Thelenota ananas, T. anax, T. rubralineata (meripurad) II lisasse;

Khaya spp. (kaajad) (Aafrika populatsioonid) II lisasse märkega #17;

Afzelia spp. (afseeliad) (Aafrika populatsioonid) II lisasse märkega #17;

Dipteryx spp. II lisasse märkega #17 + seemned;

Handroantus spp. (tuutupuud), Tabebuia spp. ja Roseodendron spp. II lisasse märkega #17;

Pterocarpus spp. (tiibviljakud) (Aafrika populatsioonid) II lisasse märkega #17;

Rhodiola spp. CITESi II lisasse märkega #2.

Samuti on liit otsustanud toetada Panama ettepanekut kanda II lisasse Carcharhinidae spp. (hallhailased).

8.Liit märgib, et viimastel aastatel on tehtud märkimisväärset tööd, sealhulgas liidu rahalisel toel, et arendada suutlikkust CITESi rakendamiseks, eriti mereliikide puhul. Liit toetab paremat koordineerimist CITESi, piirkondlike kalavarude majandamise organisatsioonide ja muude asjaomaste organite vahel, kes tegutsevad oma vastavate volituste piires, et parandada juhtimist ja suurendada vastastikust täiendavust.

9.Liit juhib tähelepanu sellele, et CITESis keskendutakse aina rohkem puuliikidele, nagu peegeldub ka liidu ettepanekutest kanda osaliste konverentsi 19. istungil CITESi II lisasse täiendavad puuliigid. CITES on väga tähtis metsade kaitses ning liit toetab tugevamat ja järjepidevamat tegevust CITESi ja teiste metsaga seotud organisatsioonide ja protsesside vahel.

10.Liidu seisukoht looduslike liikidega kaubitsemist käsitlevate ettepanekute puhul peaks kajastama ELi terviklikku lähenemisviisi looduslike liikidega kaubitsemise tõkestamisele, tegeledes selle algpõhjustega, tugevdades looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemise õigus- ja poliitikaraamistikke, tagades tulemuslikult kehtivate eeskirjade täitmise ning soodustades looduslike liikidega kaubitsemise vastaseid ülemaailmseid partnerlusi.

11.Kooskõlas nende prioriteetidega toetab liit CITESi kaudu parema kaitse pakkumist liikidele, mida praegu imporditakse ELi mittesäästval tasemel või ebaseaduslikult. Seepärast toetab liit selliseid lisade muutmise ettepanekuid, mis on seotud mitmesuguste roomajate ja kahepaiksete liikidega, eelkõige mitme kilpkonnaliigiga, mida imporditakse ELi lemmikloomadena.

12.Samuti peaks liit toetama algatusi, mis aitavad suurendada asjaomaste ametiasutuste suutlikkust ning jagada teavet ja parimaid tavasid, eesmärgiga paremini rakendada CITESi ja tõhustada päritolu-, transiidi- ja sihtriikide koostööd.

13.Sellega seoses võtab liit teadmiseks ettepanekud, milles taotletakse erifondide loomist valitud osaliste toetamiseks. Liit on seisukohal, et uusi fonde tuleks luua ainult põhjendatud juhtudel, lähtudes nende teostatavuse ja lisaväärtuse põhjalikust analüüsist. Rahastamisele ei tohiks ligi pääseda ainult valitud osalised või osaliste rühmad.

14.Liidule on tähtis tagada, et kõiki resolutsioone, märkeid ja reservatsioone mõistetakse ja tõlgendatakse ühtselt. Kuna elevantide salaküttimise ja elevandiluuga kaubitsemise tase on endiselt kõrge, peaks liit konkreetselt toetama elusate elevantidega kauplemist käsitlevate eeskirjade, eelkõige resolutsiooni Conf. 11.20 (Rev. CoP18) ja resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP18) täpsustamist. Alalise komitee 74. kohtumisel väljendasid liit ja selle liikmesriigid soovi luua elusate aafrika savannielevantidega kauplemise valdkonda reguleeriv ühine raamistik, mis põhineks CITESi raamistikul ning läbipaistval ja usaldusväärsel teaduslikul kontrollil. Elusate aafrika savannielevantidega kauplemise tingimuste ühtlustamine ja selliste meetmete toetamine, millega tegeletakse otseselt elevantide ja elevandiluuga ebaseadusliku kauplemise probleemiga, peaksid olema liidu prioriteedid kõigis osaliste konverentsi 19. istungi päevakorrapunktides, mis on seotud elevantidega.

15.Liit märgib, et osalised on esitanud mitu elevandiluuga seaduslikult kauplemist puudutavat ettepanekut. Rahvusvaheline elevandiluuga kauplemine on praegu CITESi kohaselt keelatud. Liit leiab, et selle kauplemise taaslubamise tingimused ei ole täidetud, ega toeta nimetatud kauplemise taasavamise ettepanekuid CITESi osaliste konverentsi 19. istungil. Seoses elevandiluu siseturgudega peaks liit konventsiooni kohaldamisala piires jätkuvalt toetama parimatel kättesaadavatel tõenditel põhinevaid proportsionaalseid ja tulemuslikke meetmeid.

16.Liit tunnistab, et rahvusvaheline looduslike liikidega kauplemine võib tekitada zoonooside esilekerkimise riski. CITES peaks oma volituste kohaselt osalema loomade ja inimeste tervist ohustavate võimalike riskide vähendamisel. Ükski organisatsioon ei suuda üksi lahendada mitmetahulisi probleeme, mis võivad kaasa tuua looduslike liikidega seotud haiguste esilekerkimise ja leviku. Seetõttu peaks liit soovitama CITESil jätkuvalt tugevdada aktiivset koostööd teiste valitsustevaheliste, sealhulgas looma- või rahvatervise, kaubanduse, toidu ja transpordi valdkonna organisatsioonidega kooskõlas terviseühtsuse põhimõttega. Liit toetab kindlalt Maailma Loomatervise Organisatsiooni ja CITESi vahelist uuesti võetud kohustust teha kogu maailmas koostööd loomatervise ja -heaolu küsimustes, et kaitsta bioloogilist mitmekesisust ja loomi.

17.Looduslike liikidega kaubitsemisest tulenev kriis ja CITESi kohaldamisala laiendamine uutele liikidele ja konventsiooniosalistele tähendab seda, et viimastel aastatel on CITESi alla koondatud rohkem tegevusi ning CITESi sekretariaadi töökoormus on märkimisväärselt kasvanud. Liit peaks võtma nimetatud suundumusi arvesse, kui ta teeb otsuse osaliste konverentsi 19. istungil oma prioriteetide ja CITESi sekretariaadi tulevase eelarve kohta.

(1)    Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liit (IUCN) ja TRAFFIC on spetsialiseerunud looduslike liikidega kauplemise küsimustele ja esitavad enne iga osaliste konverentsi CITESi lisade muutmisettepanekute kohta põhjaliku hinnangu.
(2)    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022D0982&from=EN

Brüssel,9.9.2022

COM(2022) 451 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil










(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)


Liidu seisukoht teatavate ettepanekute kohta, mis tulevad arutlusele ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 19. istungil

(14.–25. november 2022, Panamá, Panama)

+

märgib pooltseisukohta

märgib vastuseisukohta

0

märgib avatud seisukohta, kuna seisukoha võtmiseks puudub piisav teave

(+)

märgib toetust, mis sõltub lisateabe olemasolust ja/või ettepanekusse muudatuste tegemisest

(–)

märgib vastuseisu, mis võidakse täiendavate toetavate tõendite esitamise ja/või ettepaneku märkimisväärse muutmise korral uuesti läbi vaadata

1.Töödokumendid

Nr

Päevakorrapunkt

Esitaja 1

Märkused

Seisukoht

Avatseremoonia

Dokument puudub

Tervituskõned

Dokument puudub

Haldus- ja finantsküsimused

1.

Istungi juhataja ja asejuhataja ning I ja II komitee juhatajate valimine

Dokument puudub

2.

Päevakorra vastuvõtmine

CoP19 Doc. 2

Sekretariaat

 

3.

Tööprogrammi vastuvõtmine

CoP19 Doc. 3

 

 

4.

Konventsiooniosaliste konverentsi kodukord

 

 

 

4.1

Alalise komitee aruanne CoP19 Doc. 4.1

Alaline komitee

Toetada kodukorra artikli 7 kohta soovitatud muudatusi. Toetada kodukorra artikli 25.6 kohta soovitatud muudatusi ning rõhutada, et muudatused hääletamisjärjekorras peavad olema erandlikud ja istungi juhataja peab neid asjakohaselt põhjendama. 

+

 

4.2

Ettepanek muuta kodukorra artiklit 26

CoP19 Doc. 4.2

Botswana ja Zimbabwe

Lükata ettepanek tagasi, sest see on vastuolus konventsiooni XV artikliga, milles antakse mõista, et igal osalejal on üks hääl. Muudatus põhjustaks iga hääletuse eel äärmiselt keerulisi läbirääkimisi.

5.

Volituste kontrollimise komitee

 

 

5.1

Volituste kontrollimise komitee moodustamine 

Dokument puudub

 

5.2

Volituste kontrollimise komitee aruanne 

Dokument puudub

6.

Vaatlejate vastuvõtt

CoP19 Doc. 6

 

7.

Sekretariaadi ja konventsiooniosaliste konverentsi istungite haldamine, rahastamine ja eelarve

 

 

7.1

Sekretariaadi haldamine 
CoP19 Doc. 7.1

Sekretariaat

 

7.2

UNEPi tegevdirektori aruanne haldus- ja muude küsimuste kohta

CoP19 Doc. 7.2

UNEP

 

 

7.3

2020.–2022. aasta finantsaruanded 
CoP19 Doc. 7.3

 

7.4

Eelarve ja tööprogramm aastateks 2023–2025

CoP19 Doc. 7.4

 

7.5

Juurdepääs rahastamisele

CoP19 Doc. 7.5

 

7.6

Toetatud delegaatide projekt 
CoP19 Doc. 7.6

Sekretariaat

Toetada ettepanekut, sest alalisele komiteele, loomakomiteele ja taimekomiteele programmi laiendamisega seotud haldustöö oleks sekretariaadile koormavam.

+

8.

Konventsiooni keelestrateegia 
CoP19 Doc. 8

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

Strateegilised küsimused

9.

Komiteede aruanded ja soovitused

 

 

 

9.1

Alaline komitee

 

 

 

 

9.1.1

Juhataja aruanne 
CoP19 Doc. 9.1.1

 

 

9.1.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine

Dokumendid puuduvad

 

9.2

Loomakomitee

 

 

 

9.2.1

Juhataja aruanne

CoP19 Doc. 9.2.1

Loomakomitee

 

 

9.2.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine

Dokumendid puuduvad

 

9.3

Taimekomitee

 

 

 

9.3.1

Juhataja aruanne 
CoP19 Doc. 9.3.1

Taimekomitee

 

 

9.3.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine

Dokumendid puuduvad

10.

CITESi strateegiline visioon 
CoP19 Doc. 10

Alaline komitee

Toetada otsuste paketti. Näitajaid võidakse edaspidi kohandada, olenevalt suundumustest 2020. aasta järgses üleilmses elurikkuse raamistikus.

(+)

11.

I lisas loetletud liigid

CoP19 Doc. 11

Loomakomitee, taimekomitee

Toetada ettepanekut, olles samas valmis arutama teiste osaliste võimalikke väljapakutavaid muudatusi kavandatavas protsessis.

+

12.

Maailma looduslike liikidega kauplemise aruanne 
CoP19 Doc. 12

Lõuna-Aafrika

Aruande ja istungitevahelise töörühma mõtet üldiselt toetatakse. Samas on ettepanekus endiselt ebamäärasusi. Järelikult saab seda toetada ainult siis, kui otsuste paketi vastuvõtmisega algatatakse protsess, mille eesmärk on aruanne paremini piiritleda, et langetada otsus osaliste konverentsi 20. istungil, või kui ettepanekut täiendatakse osaliste konverentsi ajal, et muuta aruande sisu selgemaks.

(+)

13.

Põlisrahvaste ja kohalike kogukondade kaasamine

CoP19 Doc. 13

Alaline komitee

Toetada soovitust võtta vastu dokumendi I lisas esitatud läbivaadatud otsused.

+

14.

Elatusvahendid

CoP19 Doc. 14

Alaline komitee

Toetada läbivaadatud otsuste vastuvõtmist ning otsuste 18.37 ja 18.36 väljajätmist.

+

15.

CITESi osalusmehhanismid maakogukondadele

CoP19 Doc. 15

Eswatini, Namiibia ja Zimbabwe

Mitte toetada ettepanekuid kui eraldiseisvat dokumenti. Kuigi teema on tähtis, on CITESis juba kaks eraldi protsessi, mis keskenduvad põlisrahvastele ja kohalikele kogukondadele (vt päevakorra punktid 13 ja 14).

Tõhustamise huvides ja et olla põlisrahvaste, kohalike kogukondade ja maakogukondade kaasamisel järjepidev, peaksid ettepaneku esitajad viima oma ettepaneku vastavusse päevakorra punktide 13 ja 14 protsessidega ning esitama selle kaalumiseks vastavas töörühmas või vajaduse korral mõlemas töörühmas.

(–)

16.

Suutlikkuse suurendamine

CoP19 Doc. 16

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni eelnõud ja ettepanekute paketti, et jätkata tööd integreeritud suutlikkuse suurendamise raamistikuga. Mõned väikesed täpsustused võivad olla vajalikud, eelkõige selleks, et selgitada resolutsiooni eelnõu punkti 2 b kohaldamisala.

+

17.

Koostöö organisatsioonidega ja mitmepoolsed keskkonnalepingud

 

 

 

17.1

Koostöö muude bioloogilise mitmekesisusega seotud konventsioonidega 

CoP19 Doc. 17.1

Alaline komitee

Toetada, sest bioloogilist mitmekesisust käsitlevate mitmepoolsete keskkonnalepingute koostoimet tuleks ka edaspidi tugevdada ja on kohane, et alaline komitee hoiab olukorral silma peal.

+

 

17.2

Koostöö üldise taimekaitsestrateegiaga 
CoP19 Doc. 17.2

Taimekomitee

Toetada uusi otsuste eelnõusid.

+

 

17.3

Valitsustevahelise

bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteemi teenuseid käsitleva teaduslik-poliitilise foorumi raames tehtav koostöö 
CoP19 Doc. 17.3

Alaline komitee

Toetada dokumendi I lisas esitatud otsuste eelnõusid.

+

17.4

CITESi ja metsloomade rändliikide kaitse konventsiooni ühine Aafrika kiskjalisi käsitlev algatus

CoP19 Doc. 17.4

Sekretariaat

Toetada seda otsuse eelnõu, et edastada loomakomiteele asjakohast teavet ja nõustada sekretariaati Aafrika kiskjalisi käsitleva algatuse teemal, nagu on soovitanud loomakomitee ja mitu vaatlejaorganisatsiooni.

+

17.5

Looduslike liikidega seotud kuritegevuse vastase võitluse 
rahvusvaheline konsortsium

CoP19 Doc. 17.5

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

18.

ÜRO ülemaailmne eluslooduse päev

CoP19 Doc. 18

Sekretariaat

Toetada ülemaailmset eluslooduse päeva käsitleva otsuse 18.38 väljajätmist, kuna see on rakendatud.

+

19.

CITES ja metsad

CoP19 Doc. 19

Sekretariaat

Toetada ettepanekut, kuid vaja on mõningast täiendavat hindamist. Soovitada konsulteerida uuringu tingimuste asjus taimekomiteega (võib-olla juhataja kaudu, et protsessi lihtsustada).

(+)

20.

Puuliikide programm

CoP19 Doc. 20

Sekretariaat

Toetada otsuste eelnõusid ja soovitada kõigil osalistel lähtuda ELi rahastatava CITESi puuliikide programmi tulemustest ning aidata rohkem kaasa CITESi rakendamisele loetletud puuliikide valdkonnas.

+

21.

Elevantidega kauplemise infosüsteemi (ETIS) programmi läbivaatamine 
CoP19 Doc. 21

Alaline komitee

Kõiki soovitusi võib toetada. EL on ETISe programmi alati tugevalt toetanud ja peaks oma toetust aktiivselt välja näitama.

+

22.

Ebaseadusliku elevandijahi seire (MIKE) ja ETISe programm 
CoP19 Doc. 22

Alaline komitee

Toetada ettepanekut, kuid tuleks rõhutada, et rohkem tuleks keskenduda MIKE ja ETISe pikaajalisele rahalisele elujõulisusele.

+

23.

CITESi roll rahvusvahelise looduslike liikidega kauplemisega seostatava zoonooside esilekerkimise riski vähendamisel

CoP19 Doc. 23

 

23.1

Alalise komitee aruanne 
CoP19 Doc. 23.1

Alaline komitee

Tunnustada istungitevahelise töörühma tehtud tööd. Toetada kavandatud otsuseid ja elusisendite transporti käsitleva resolutsiooni Conf. 10.21 (Rev. CoP16) muudatusi.

+

 

23.2

Terviseühtsus ja CITES:

looduslike liikidega kauplemisest tulenevad ohud inimeste ja loomade tervisele 
CoP19 Doc. 23.2

Côte d’Ivoire, Gabon, Gambia, Libeeria, Nigeeria ja Senegal

Toetada resolutsiooni eelnõu teatavaid elemente, nagu rahvusvaheliste määratluste kasutamine, koostöö looma- ja rahvatervise asutustega, ning soovitada nende lisamist dokumenti Doc. 23.1.

Mitte toetada teisi elemente, mis ületavad CITESi pädevusi või on ebaselged.

(–)

24.

COVID-19 pandeemia mõju konventsiooni rakendamisele

CoP19 Doc. 24

Sekretariaat

Toetada sekretariaadi soovitusi, et CITESi istungid ja istungitevaheline töö saaks toimuda ka erakorraliste operatiivprobleemide korral.

+

25.

Tegevuskava sooga seotud küsimustes 
CoP19 Doc. 25

Panama

Seda toetatakse üldiselt, et uurida ja käsitleda tulemuslikult sooga seotud küsimusi. Siiski tuleks eelnevalt määratleda, milline peaks olema tegevuskava roll ja vorm CITESi kontekstis.

(+)

Tõlgendamine ja rakendamine

Kehtivad resolutsioonid ja otsused

 

 

26.

Resolutsioonide läbivaatamine 
CoP19 Doc. 26

Sekretariaat

Toetada resolutsioonide muudatusi ja otsuse 14.81 väljajätmist, kui võetakse vastu resolutsiooni Conf. 14.8 (Rev. CoP17) asjakohane muudatus.

+

27.

Otsuste läbivaatamine

CoP19 Doc. 27

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

Üldine nõuete järgimine ja nõuete järgimise tagamine

 

 

28.

Riikide õigusaktid konventsiooni rakendamiseks

CoP19 Doc. 28

Sekretariaat

Toetada dokumendi CoP18 Doc. 26 1. lisas esitatud otsuste eelnõude vastuvõtmist ja otsuste 18.62–18.67 väljajätmist.

+

29.

CITESi nõuete järgimisega seotud küsimused

29.1

CITESi nõuete järgimise korda käsitlevate XIII artikli ja resolutsiooni Conf. 14.3 (Rev. CoP18)

rakendamine

CoP19 Doc. 29.1

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

29.2

Macdonaldi varjukala (Totoaba macdonaldi)

CoP19 Doc. 29.2

29.2.1

Sekretariaadi aruanne

CoP19 Doc. 29.2.1

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

29.2.2

Osaliste konverentsi 19. istungiks läbivaadatud ja ajakohastatud otsused

CoP19 Doc. 29.2.2

Ameerika Ühendriigid

Käsitleda koos punktiga 29.2.1, mis ei olnud 22. juulil 2022 kättesaadav.

29.3

Madagaskari eebenipuulised (Diospyros spp.), palisandrid ja dalbergiad 
(Dalbergia spp.)

CoP19 Doc. 29.3

Sekretariaat konsulteerides alalise komitee juhatajaga

Toetada otsuste eelnõusid; eelkõige peaks Madagaskar kindlustama kõik varud ja osalised ei tohiks vastu võtta Madagaskarist kaubanduslikul eesmärgil (re)eksporditud Diospyros spp. (#5) või Dalbergia spp. (#15) isendeid enne, kui Madagaskar on sekretariaadile rahuldaval viisil riigi tasandil kontrollinud nende liikide omandamise seaduslikkust ja teinud kindlaks kauplemise kahjutuse.

+

30.

Nõuete järgimise abiprogramm

CoP19 Doc. 30

Alaline komitee

Toetada otsuseid nõuete järgimise abiprogrammi rakendamise kohta. Nõuda esialgse eelarve ja rahastamisallikate lisamist.

+

31.

Üleriigilised märkimisväärse kauplemise hindamised CoP19 Doc. 31

Alaline komitee, hõlmates loomakomitee ja taimekomitee

juhatajate esitatud otsuste eelnõusid

Toetada, sest vaja on hinnata, kas Madagaskari üleriigilises märkimisväärse kauplemise hindamises tuvastatud küsimusi on piisavalt käsitletud.

+

32.

Nõuete järgimist ja nõuete järgimise tagamist käsitleva resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP18) läbivaatamine

CoP19 Doc. 32

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP18) muudatusettepanekute vastuvõtmist.

+

33.

Nõuete järgimise tagamisega seotud küsimused

CoP19 Doc. 33

Sekretariaat

Toetada soovitusi, rõhutades, kui tähtis on jätkuvalt toetada konventsiooni aktiivset jõustamist riikide ja rahvusvahelisel tasandil, tuginedes eelkõige täitevasutuste piisavale suutlikkusele ja nende üksuste spetsialiseerumisele.

+

34.

Iga-aastased ebaseadusliku kauplemise aruanded

CoP19 Doc. 34

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

35.

CITESis loetletud puuliikide isenditega ebaseaduslikku kauplemist käsitlev töökond

CoP19 Doc. 35

Alaline komitee

Toetada soovitusi: a) võtta teadmiseks dokument, sealhulgas puidu ja muude puittoodete identifitseerimist käsitleva otsuse eelnõu 19.CC muudatusettepanek, mille taimekomitee esitas dokumendis CoP19 Doc. 44.2; b) nõuete järgimise tagamist käsitlevate otsuste 18.79 ja 18.80 väljajätmine.

+

36.

Looduslike liikidega seotud kuritegevust käsitlevate õigusnormide täitmise tagamise toetamine Lääne- ja Kesk-Aafrikas

 

36.1

Alalise komitee aruanne

CoP19 Doc. 36.1

Alaline komitee

Toetada kavandatud otsuseid. Julgustada Lääne- ja Kesk-Aafrika osalisi tegema jõupingutusi CITESi rakendamise ja nõuete järgimise tagamise tugevdamiseks. Julgustada teisi osalisi, valitsussektori, valitsustevahelisi ja valitsusväliseid organisatsioone ning huvitatud sidusrühmi neid allpiirkondi toetama.

+

 

36.2

Looduslike liikidega seotud kuritegevus ja toetus CITESi nõuete järgimise tagamiseks

Lääne- ja Kesk-Aafrikas

CoP19 Doc. 36.2

Côte d’Ivoire, Gambia, Libeeria, Nigeeria ja Senegal

Toetada ideed üldjoontes, kuid mitte nõustuda ühe piirkonna prioriteediks seadmisega. Võimalik fond peaks olema avatud kõigile osalistele. Tuleb hinnata, kas probleemide kiiremaks lahendamiseks on muid võimalusi. Põhimõtteliselt nõustuda otsuste eelnõudega 19.CC ja 19.DD, kuid neid tuleb täpsustada. Mitte nõustuda otsuse eelnõuga 19.EE, sest CITESi sekretariaat ei tohiks olla seotud raha kogumisega teiste organisatsioonide kohtumiste korraldamiseks.

Mitte olla vastu istungitevahelise töörühma loomisele, kui ECOWASi riigid peavad seda kasulikuks ja soovitavaks.

0

37.

Looduslike liikidega seotud kuritegevus ja internet

CoP19 Doc. 37

Sekretariaat

Toetada resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP18) muudatusi ja otsuste eelnõusid. Soovitada osalistel koos parimate tavadega kindlaks teha ka kehtivad riiklikud õigusaktid (kavandatava otsuse 19.AA täiendus).

+

38.

Nõudluse vähendamine, et võidelda ebaseadusliku kauplemise vastu

CoP19 Doc. 38

Alaline komitee

Toetada suuniste vastuvõtmist osaliste konverentsi 19. istungil. Toetada ka resolutsiooni Conf. 17.4 kohta otsuste eelnõude ja muudatuste vastuvõtmist, et suurendada suuniste kättesaadavust osalistele kõigis CITESi keeltes ja julgustada osalisi suuniseid kasutama.

+

39.

Siseturud sageli ebaseaduslikult kaubeldavate isendite jaoks

CoP19 Doc. 39

Alaline komitee

Toetada soovitusi.

+

Kauplemise reguleerimine

 

 

40.

Suunised seaduslikult omandamise kontrollimiseks

CoP19 Doc. 40

Alaline komitee

ELi seisukoht töötatakse välja pärast seda, kui on toimunud kavandatud seminar seaduslikult omandamise kontrollimise teemal (2022. aasta august) ja kui ajakohastatud dokument muutub kättesaadavaks.

41.

Elektroonilised süsteemid ja infotehnoloogia ning autentimine ja lubade kontroll

CoP19 Doc. 41

Alaline komitee

Toetada lubade autentimist ja kontrolli käsitleva uuringu järeldust. Toetada lube ja sertifikaate käsitleva resolutsiooni Conf. 12.3 (Rev. CoP18) muudatusettepanekuid koos soovitusega võtta rohkem arvesse jaoturarhitektuuri alusel korraldatud süsteeme. Toetada nõuete järgimist ja nõuete järgimise tagamist käsitleva resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. COP18) muudatusettepanekuid, eelkõige selleks, et võimaldada tollil ligi pääseda korraldusasutuste lubade andmebaasides sisalduvale teabele.

(+)

42.

CITESi lubade ja sertifikaatide kasutuseesmärkide koodid

CoP19 Doc. 42

Alaline komitee

Nõustuda asjakohaste resolutsioonide muudatusettepanekutega ja toetada istungitevahelise ühise töörühma taasloomist käsitlevate kavandatavate otsuste eelnõude vastuvõtmist, et põhjalikumalt hinnata tehingute eesmärgi koodide kasutust osaliste poolt ja muu hulgas jätkata arutelu eesmärgikoodide P ja T üle.

+

43.

Kauplemise kahjutuse kindlakstegemine

 

43.1

Loomakomitee ja taimekomitee aruanne

CoP19 Doc. 43.1

Loomakomitee, taimekomitee

Toetada loomakomitee 31. kohtumisel ja taimekomitee 25. kohtumisel kokkulepitud otsuste eelnõusid.

+

43.2

Kauplemise kahjutuse kindlakstegemine II lisa liikide isendite puhul, mis on võetud mitte ühegi riigi jurisdiktsiooni alla kuuluvast merekeskkonnast

CoP19 Doc. 43.2

Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik

Toetada otsuste eelnõusid, sest need on kooskõlas käimasoleva algatusega, mille eesmärk on tugevdada CITESi ja kalanduse koostoimet, et parandada CITESis loetletud ja ohustatud haide ja raide kaitset.

+

44.

Identifitseerimismaterjalid

 

 

 

44.1

Resolutsiooni Conf. 11.19 (Rev. CoP16) läbivaatamine

CoP19 Doc. 44.1

Alaline komitee

Toetada soovitusi.

+

44.2

Puidu ja muude puittoodete identifitseerimine

CoP19 Doc. 44.2

Taimekomitee

Toetada otsuste eelnõusid, sest aastatega on kogutud palju teavet ja oleks kasulik see koondada.

+

45.

Kaubeldava kaaviari märgistamise süsteem

CoP19 Doc. 45

Alaline komitee

Toetada kavandatavaid otsuste eelnõusid ja otsuse 18.146 väljajätmist.

Teha ettepanek moodustada alalise komitee istungitevaheline töörühm, mis saab alustada tööd siis, kui sekretariaadi analüüs ja soovitused on kättesaadavad.

+

46.

Kivikorallidega kauplemine

CoP19 Doc. 46

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid

Dokumendi esitasid EL ja selle liikmesriigid.

+

47.

Biotehnoloogia abil toodetud isendid

CoP19 Doc. 47

Alaline komitee, sekretariaat

Toetada soovitusi, eriti soovitust korraldada spetsialistide kohtumine, et selgitada määratlusi ja kaitseküsimusi.

+

48.

Mõiste „asjakohased ja vastuvõetavad sihtkohad“ määratlus

CoP19 Doc. 48

Alaline komitee

Toetada mõlema mittesiduva juhenddokumendi heakskiitmist.

Toetada 3. lisas esitatud otsuse eelnõu.

+

49.

Sissetoomine merest

CoP19 Doc. 49

Alaline komitee

Toetada kavandatud otsuseid.

+

50.

Konfiskeeritud isendite kõrvaldamine

CoP19 Doc. 50

Alaline komitee

Toetada osaliste konverentsi 19. istungi otsuste eelnõusid, nagu soovitati alalise komitee 74. kohtumisel, ning otsuste 18.159–18.164 väljajätmist.

+

51.

Leopardi (Panthera pardus) jahi trofeede kvoodid

CoP19 Doc. 51

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni Conf. 10.14 (Rev. CoP16) punkti 1 alapunkti a muutmist.

+

52.

Elusisendite transport:

transpordieeskirjade parem rakendamine

CoP19 Doc. 52

Ameerika Ühendriigid, Côte d’Ivoire, Kanada, Keenia, Mehhiko, Nigeeria ja Senegal

Toetada kavandatavaid otsuseid ja muudatusi resolutsioonides, eriti seoses juurdepääsuga IATA eeskirjadele. Täpsustada resolutsiooni Conf. 10.21 esimese (väiksema) muudatuse („olenemata transpordiliigist“ lisamine) eesmärki.

+

Erandid ja kaubanduse erisätted

 

 

 

53.

Mittelooduslikku päritolu looma- ja taimeisenditega kauplemisega seotud

CITESi sätete läbivaatamine

CoP19 Doc. 53

Alaline komitee

Toetada istungitevahelise töörühma töö jätkamist, sest käsitletavad küsimused on keerulised ja volituste kõigi punktide arutamiseks ei olnud piisavalt aega.

+

54.

Selliste loomaisenditega, mille kohta on teatatud, et need on kasvatatud vangistuses, kauplemise läbivaatamist

käsitleva resolutsiooni Conf. 17.7 sätete läbivaatamine

CoP19 Doc. 54

Sekretariaat alalise komitee nimel ja konsulteerides loomakomitee juhatajaga.

Üldiselt toetada, kuid tuleb teha rohkem tööd, et analüüsida resolutsiooni muudatuste ja otsuste eelnõude sõnastust ning nende mõju.

(+)

55.

Kaubanduslikel eesmärkidel

I lisa loomaliikide vangistuses kasvatamise registreerimine

CoP19 Doc. 55

Ameerika Ühendriigid

Ettepanekut üldiselt toetada, sest soovitatud muudatused võivad olla kasulikud, kuid neid on veel vaja analüüsida.

(+)

56.

Suunised mõiste „kunstlikult paljundatud“ kohta

CoP19 Doc. 56

Taimekomitee

Toetada ettepanekut, kuid tuleb täpsustada akvilaariaga ja päritolukoodi Y kasutamisega seotud ning muid küsimusi.

(+)

57.

Loodusest kogutud seemnetest või eostest kasvatatud isendid, mida käsitatakse kunstlikult paljundatuna

CoP19 Doc. 57

Taimekomitee konsulteerides alalise komitee juhatajaga

Toetada otsuste 18.179–18.181 väljajätmist, sest töö on lõpule viidud.

+

Liigispetsiifilised küsimused

58.

Lääne-Aafrika raisakotkad (Accipitridae spp.)

CoP19 Doc. 58

Alaline komitee konsulteerides sekretariaadiga

Toetada otsuste eelnõude 19.AA–19.FF vastuvõtmist, millega asendatakse otsused 18.186–18.192.

+

59.

Ebaseaduslik kauplemine geparditega 
(Acinonyx jubatus)

CoP19 Doc. 59

Etioopia

Toetada soovitusi, sest edasiste edusammude tegemiseks on vaja täpsustada suurte kaslastega tegeleva töökonna ülesannet ning seotud levila-, transiidi- ja sihtriike.

+

60.

Kahepaiksete 
(Amphibia spp.) kaitse

CoP19 Doc. 60

Loomakomitee

Toetada soovitusi, sest kahepaiksete liikide kohta rahvusvahelises kaubanduses ei ole kogutud piisavalt andmeid.

+

61.

Angerjad 
(Anguilla spp.)

CoP19 Doc. 61

Alaline komitee konsulteerides loomakomitee juhatajaga

Toetada alalise komitee soovitusi võtta vastu 1. lisas esitatud otsuste eelnõud 19.AA–19.DD.

+

62.

Akvilaariad 

(Aquilaria spp. ja Gyrinops spp.)

 

 

62.1

Taimekomitee aruanne

CoP19 Doc. 62.1

Taimekomitee

Toetada otsuse eelnõu. Samas tuleb selgesti väljendada, et puuliikide puhul konventsiooni rakendamist käsitlevat resolutsiooni 10.13 ega muid võimalikke resolutsioone ei tohi nõrgendada kunstlikku paljundamist käsitlevate määratluste ja kirjelduste poolest.

+

 

62.2

Akvilaaria ja CITESiga seotud ajalugu ja probleemid

CoP19 Doc. 62.2

Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik

Toetada, kui on täpsustatud, kes peaks kavandatavaid uuringuid koordineerima.

(+)

63.

Viirukipuu 
(Boswellia spp.)

CoP19 Doc. 63

Taimekomitee

Toetada. Otsuste eelnõudes esitatakse mõistlikud võimalused, et täita teadmistes esinevaid lünki ja et osalised saaksid tulevikus esitada lisadesse kandmise ettepanekuid.

+

64.

Merikilpkonnad 
(Cheloniidae spp. ja 
Dermochelyidae spp.)

 

 

 

64.1

Sekretariaadi ja alalise komitee aruanne

CoP19 Doc. 64.1

Alaline komitee, sekretariaat

Toetada. Kaks merikilpkonnaliiki on äärmiselt ohustatud, üks on ohustatud ning kõigis Rahvusvahelise Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liidu (IUCN) hinnangutes prognoositakse populatsioonile negatiivset suundumust. Edasise vähenemise ja väljasuremise ärahoidmiseks tuleb teha suuremaid jõupingutusi.

+

64.2

Merikilpkonnade kaitse

CoP19 Doc. 64.2

Ameerika Ühendriigid, Brasiilia, Colombia, Costa Rica ja Peruu

Uue resolutsiooni vajalikkuse mõistmiseks on vaja rohkem analüüsi. Tuleks kaaluda, kas merikilpkonni käsitlevatesse uuendatud otsustesse saab lisada teatavaid elemente.

0

65.

Haid ja raid 
(Elasmobranchii spp.)

CoP19 Doc. 65

Alaline komitee, loomakomitee, konsulteerides

sekretariaadi ja loomakomiteega

Toetada alalise komitee ja loomakomitee soovitusi võtta vastu dokumendi 4. lisas esitatud otsuste eelnõud 19.AA–19.FF.

+

66.

Elevandid (Elephantidae spp.)

 

66.1

Elevantidega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP18) rakendamine

CoP19 Doc. 66.1

Sekretariaat alalise komitee taotlusel

Toetada dokumendi 1.–4. lisas esitatud otsuste paketti, mis on seotud elevandiluu siseturgude sulgemisega, mammutiluuga kauplemisega, Aasia elevantidega kauplemisega, elevandiluuvarudega ning riikliku elevandiluu tegevuskava protsessi elluviimisega.

+

66.2

Elevandiluuvarud

66.2.1

Elevandiluuvarud:

elevantidega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP18) rakendamine

CoP19 Doc. 66.2.1

Benin, Burkina Faso, Ekvatoriaal-Guinea, Etioopia, Gabon, Keenia,

Libeeria, Niger, Senegal ja Togo

Tunnistada nõuetekohase aruandluse vajalikkust, kuid jääda seisukohale, et dokumendi CoP19 Doc. 66.1 4. lisas esitatud kavandatavatest uutest otsuste eelnõudest piisab.

0

66.2.2

Elevandiluuvarusid

mittekaubanduslikult kõrvaldavatele levilariikidele kättesaadava fondi loomine

CoP19 Doc. 66.2.2

Keenia

Vaja on täiendavat hindamist. Levilariikide kui ettepanekust enim mõjutatud riikide arvamus on ebaselge. Üldiselt toetatakse elevandiluu mittekaubanduslikku kõrvaldamist, kuid on küsitav, kas institutsionaliseeritud rahastamisprotsess on vajalik, et toetada vaid üht tüüpi konfiskeeritud isendite kõrvaldamise üht meetodit.

0

66.3

Elevandiluu siseturgude sulgemist käsitleva

resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP18) rakendamise aspektid

CoP19 Doc. 66.3

Benin, Burkina Faso, Ekvatoriaal-Guinea, Etioopia, Gabon, Libeeria,

Niger, Senegal ja Togo

Toetada resolutsiooni eelnõu.

+

66.4

Kauplemine elusate aafrika savannielevantidega

66.4.1

Rahvusvaheline kauplemine elusate aafrika savannielevantidega: elevantidega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP18)

kavandatav läbivaatamine

CoP19 Doc. 66.4.1

Benin, Burkina Faso, Ekvatoriaal-Guinea, Etioopia, Libeeria, Niger,

Senegal ja Togo

Mitte toetada. Nende eri elementidega seoses (märke 2 tõlgendus, elusate aafrika savannielevantidega kauplemisega seotud erieeskirjad, milles käsitletakse erandlikke ex situ üleviimisi, ning mittesiduvad suunised elupaiga ja hooldamise ning in situ kaitse kasulikkuse kohta) tuleb leida laiem lahendus. Selle dokumendi eesmärk vastab ELi ühisele eesmärgile (vt Doc. 66.4.2), milleks on lubada elusate elevantidega kauplemist ainult piiratud eranditega in situ-kaitseprogrammides ning olla avatud ettepanekute esitajatega edasiste sammude arutamisele, et saavutada eesmärk.

(–)

66.4.2

Raamistiku täpsustamine:

Euroopa Liidu ettepanek

CoP19 Doc. 66.4.2

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid

Dokumendi esitasid EL ja selle liikmesriigid.

+

66.5

Aruanne ebaseadusliku elevandijahi seire (MIKE) kohta

CoP19 Doc. 66.5

Sekretariaat

Otsus ei ole vajalik.

66.6

Aruanne elevantidega kauplemise infosüsteemi (ETIS) kohta

CoP19 Doc. 66.6

Sekretariaat

Vaja on täiendavat analüüsi esitamiskuupäeva muutmise mõju kohta.

0

66.7

Riikliku elevandiluu tegevuskava protsessi läbivaatamine

CoP19 Doc. 66.7

Ameerika Ühendriigid, Malawi ja Senegal

EL peaks toetama läbivaatamisprotsessi tingimusel, et selles keskendutakse konkreetsetele dokumendis kindlakstehtud probleemidele (peamiselt aruandlusprobleemid), mitte kogu protsessile.

(+)

67.

CITESi suurte kaslastega (Felidae spp.) tegelev töökond

CoP19 Doc. 67

Alaline komitee

Toetada kavandatavaid otsuste eelnõusid, milles käsitletakse alalise komitee 74. kohtumisel kokkulepitud CITESi suurte kaslastega tegeleva töökonna muudetud pädevust ja töömeetodeid, ning toetada otsuste 18.245 ja 18.248 väljajätmist.

+

68.

Aasia suured kaslased (Felidae spp.)

CoP19 Doc. 68

 

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

69.

Merihobukesed (Hippocampus spp.)

 

69.1

Alalise komitee aruanne

CoP19 Doc. 69.1

Alaline komitee

Toetada alalise komitee soovitusi võtta vastu dokumendi 1. lisas esitatud otsuste eelnõud 19.AA–19.CC.

+

 

69.2

Järgmised sammud II lisa merihobukeste loetelu edukaks rakendamiseks

CoP19 Doc. 69.2

Ameerika Ühendriigid, Maldiivid, Monaco, Nigeeria, Peruu, Senegal, Sri Lanka, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik ning Togo

Ettepanekuid tuleb täiendavalt analüüsida, vaja on rohkem teavet.

0

70.

Roosipuuliigid 
[Leguminosae (Fabaceae)]

CoP19 Doc. 70

Taimekomitee

Toetada taimekomitee kokkulepitud otsuste eelnõusid roosipuu kohta.

+

71.

Soomusloomad 
(Manis spp.)

71.1

Alalise komitee ja

loomakomitee aruanne

CoP19 Doc. 71.1

Alaline komitee konsulteerides loomakomitee juhatajaga

Toetada soovitusi, kuid võiks lisada dokumendis Doc. 71.2 käsitletud täiendavad punktid.

+

71.2

Kavandatud muudatused resolutsioonis Conf. 17.10

CoP19 Doc. 71.2

Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik

Toetada kavandatud muudatusi, sest soomusloomadega ebaseadusliku kauplemise ärahoidmiseks on vaja täiendavaid meetmeid.

+

72.

Aafrika lõvid 
(Panthera leo) 
CoP19 Doc. 72

Sekretariaat konsulteerides alalise komitee juhatajaga

Toetada loomakomitee soovitust jätkata istungitevahelist tööd Aafrika lõvide (Panthera leo) teemal ja uue otsuse vastuvõtmist.

+

73.

Jaaguarid 
(Panthera onca)

73.1

Alalise komitee 
aruanne

CoP19 Doc. 73.1

Alaline komitee

Toetada alalise komitee soovitatud otsuste 18.251 ja 18.253 rakendamist ning võtta vastu käesoleva dokumendi 1. lisas esitatud jaaguare käsitlevate otsuste eelnõud.

+

 

73.2

Kavandatud muudatused alalise komitee 74. kohtumisel kokkulepitud otsuste eelnõudes

jaaguarite kohta

CoP19 Doc. 73.2

Costa Rica, El Salvador, Mehhiko ja Peruu

Toetada põhimõtteliselt kavandatud muudatusi käesoleva dokumendi lisas esitatud alalise komitee 74. kohtumise otsustes, kuid jaaguaridega seotud tulemuslike meetmete parima raamistiku tagamiseks on vaja täiendavat teavet ja arutelu.

Mitte toetada uue töörühma loomist, sest jaaguar on CITESi suurte kaslastega tegeleva töökonna esmatähtsaks peetav liik. Teise jaaguaritega tegeleva istungitevahelise töörühma loomine tooks kaasa töö dubleerimise.

0

74.

Laululindudega  
(Passeriformes spp.) kauplemine ja nende kaitse korraldus

CoP19 Doc. 74

Loomakomitee

Toetada loomakomitee soovitusi ajakohastada otsuseid 18.256–18.259 laululindudega (Passeriformes spp.) kauplemise ja nende kaitse korralduse kohta, kui rahalised vahendid on saanud kättesaadavaks.

+

75.

Ninasarvikud 
(Rhinocerotidae spp.)

CoP19 Doc. 75

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

76.

Saiga 
(Saiga spp.)

CoP19 Doc. 76

Alaline komitee

Toetada loomakomitee kavandatavaid otsuseid sekretariaadi poolt muudetud kujul.

+

77.

Suur tiibkodalane 
(Strombus gigas)

CoP19 Doc. 77

Sekretariaat

Toetada käesoleva dokumendi 1. lisas esitatud otsuste eelnõusid 19.AA–19.DD ja otsuste 18.275–18.280 väljajätmist.

+

78.

Kilpkonnalised 
(Testudines spp.)

CoP19 Doc. 78

Sekretariaat

Nõustuda, et otsused 18.286–18.291 on rakendatud ja võib välja jätta. Teha ettepanek võtta vastu järelotsus, milles nõutakse, et Madagaskar esitaks oma ohustatud kilpkonnaliikide kohta tervikliku kaitsestrateegia.

+

79.

Aafrika puuliigid

CoP19 Doc. 79

Taimekomitee

Toetada. Taimekomitee 25. kohtumise dokumendi PC25 Doc. 28 lisas esitatud Aafrika puuliikide loetelu ja sellega seotud CITESi protsesside ajakohastamine on vajalik samm.

+

80.

Dekoratiivsed merekalad

CoP19 Doc. 80

Loomakomitee

Toetada käesoleva dokumendi 1. lisas esitatud otsuste eelnõude 19.AA–19.BB vastuvõtmist ja otsuste 18.263–18.265 väljajätmist.

+

81.

Neotroopilised puuliigid

CoP19 Doc. 81

Taimekomitee

Toetada. Taimekomitee 25. kohtumise dokumendi PC25 Doc. 29 lisas esitatud neotroopiliste puuliikide loetelu ja sellega seotud CITESi protsesside ajakohastamine on vajalik samm.

+

82.

Ravim- ja aroomitaimeliikidega kauplemine

CoP19 Doc. 82

Taimekomitee

Toetada, kuid rõhutada, et võimalik uus resolutsioon ei peaks piirduma ravimitega, vaid peaks hõlmama ravim- ja aroomitaimeliikide isendeid sisaldavaid iga liiki tooteid.

+

83.

CITESi osaliste väljasuremisohus liikide kindlakstegemine

CoP19 Doc. 83

Gambia, Libeeria, Nigeeria ja Senegal

Mitte toetada uue andmebaasi loomist, sest olemasolev Rahvusvahelise Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liidu (IUCN) punane raamat on hindamiseks piisav alus.

Lisade haldamine

 

 

84.

Standardnomenklatuur 

 

84.1

Loomakomitee ja taimekomitee aruanne

CoP19 Doc. 84.1

Loomakomitee, koostanud loomakomitee

nomenklatuurispetsialistid

Toetada kavandatavate otsuste vastuvõtmist ja osaliste konverentsi 18. istungi otsuste kehtivuse pikendamist, nagu on kirjeldatud dokumendis Doc. 84.1, ning toetada muudetud resolutsiooni Conf. 12.11 (Rev. CoP18) vastuvõtmist nii loomade kui ka taimede puhul.

+

84.2

Dipteryx spp.
standardnomenklatuur

CoP19 Doc. 84.2

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid

Dokumendi esitasid EL ja selle liikmesriigid.

+

84.3

Khaya spp.
standardnomenklatuur

CoP19 Doc. 84.3

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid

Dokumendi esitasid EL ja selle liikmesriigid.

+

 

84.4

Rhodiola spp. 
standardnomenklatuur

CoP19 Doc. 84.4

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid

Dokumendi esitasid EL ja selle liikmesriigid.

+

85.

Märked

85.1

Alalise komitee aruanne

CoP19 Doc. 85.1

Toetada alalise komitee esitatud dokumenti ja toetada töörühma taasloomist.

+

85.2

CITESis loetletud puuliikide 

isenditega kauplemise 
infosüsteem

CoP19 Doc. 85.2

Toetada, sest on tähtis tehtud töö kindlaks määrata ja tugineda sellele edasises tegevuses.

+

85.3

Olemasolevate ja kavandatud märgete mitteametlik läbivaatamise mehhanism

CoP19 Doc. 85.3

Toetada kavandatavat otsust, mis on seotud olemasolevate ja kavandatud märgete mitteametliku läbivaatamise mehhanismiga.

+

86.

Tooted, mis sisaldavad II lisa orhideede isendeid

CoP19 Doc. 86

Alaline komitee

Toetada otsuste eelnõusid ja otsuste 18.327–18.330 väljajätmist.

+

87.

Resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) muudatused

87.1

Resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) kavandatud muudatused

CoP19 Doc. 87.1

Eswatini

Ettepanekut tuleb põhjalikumalt hinnata. Selle teatavad osad on tugevad, kuid resolutsiooni eelnõu tuleb täpsustada ja see osaliselt ümber sõnastada.

(–)

87.2

CITESi lisades loetletud veeloomaliigid:

ettepanekud uue lähenemisviisi kohta haide ja raide loetellu kandmiseks

CoP19 Doc. 87.2

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

88.

Osaliste konverentsi 18. istungi järel esitatud reservatsioonid

CoP19 Doc. 88

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

Lisade muutmisettepanekud

89.

I ja II lisa muutmisettepanekud

 

Loetellu kandmise ettepanekuid käsitletakse allpool käesoleva dokumendi 2. osas.

89.1

Sekretariaadi hinnang I ja II lisa muutmisettepanekute kohta

CoP19 Doc. 89.1

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

89.2

Konventsiooniosaliste märkused

CoP19 Doc. 89.2

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

89.3

Nende isikute märkused, kellega ametlikult konsulteeritakse

CoP19 Doc. 89.3

Dokument ei ole analüüsi ajaks kättesaadav.

Istungi lõpetamine

90.

Konventsiooniosaliste konverentsi järgmise korralise istungi aja ja koha kindlaksmääramine

 Dokument puudub

91.

Lõppsõna (vaatlejad, osalised, CITESi peasekretär, võõrustajariik)

 Dokument puudub



2.Ettepanekud lisadesse kandmise kohta

Nr

Takson/üksikasjad

Ettepanek

Esitaja

Märkused

Seisukoht

LOOMALIIGID – IMETAJAD

1.

Hippopotamus amphibius 
(jõehobu)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Benin, Burkina Faso, Gabon, Guinea, Kesk-Aafrika Vabariik, Libeeria, Mali, Niger, Senegal, Togo

Mitte toetada. Populatsioon ei vasta I lisasse kandmise kriteeriumidele.

2.

Ceratotherium simum simum 
(lõuna valge-ninasarvik e lõuna-aafrika laimokk-ninasarvik) (Namiibia populatsioon)

I – II

Viia Namiibia populatsioon I lisast üle II lisasse järgmise märkega:

Lubatud on üksnes rahvusvaheline kauplemine

a) elusloomadega vaid nende in situ kaitse eesmärgil ning

b) jahitrofeedega.

Kõiki teisi isendeid käsitatakse I lisasse kuuluvate liikide isenditena ning nendega kauplemist reguleeritakse sellele vastavalt.

Botswana, 
Namiibia

Väiksemat kaitset pakkuvasse loetellu üleviimise bioloogilised kriteeriumid näivad olevat täidetud. Arvestades üleviimise piiratust, näib, et ka ennetavad kaitsemeetmed on täidetud. Samas puuduvad andmed paljunemise, populatsiooni struktuuri ja populatsiooni tegeliku suuruse kohta, mis takistab lõplikku hindamist.

0

3.

Ceratotherium simum simum (lõuna valge-ninasarvik e lõuna-aafrika laimokk-ninasarvik) (Eswatini populatsioon)

Jätta II lisa loetelust välja Eswatini populatsiooni kohta kehtiv märge

Eswatini

Mitte toetada. Populatsioon vastab jätkuvalt II lisasse kandmise kriteeriumidele, kuid märke kavandatud väljajätmise korral oleksid resolutsiooni Conf. 9.24 4. lisa punkti A lõike 2 alapunktis a sätestatud ennetavad kaitsemeetmed täitmata. Ninasarvikute sarvedega kauplemise taasalustamine saadaks praegu vale sõnumi, arvestades salaküttimise ja ebaseadusliku kauplemise kõrget taset. See õõnestaks ka paljude konventsiooniosaliste võetavaid meetmeid nõudluse vähendamiseks selle liigi järele.

4.

Loxodonta 
africana 
(aafrika savannielevant) (Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe populatsioonid)

Muuta märget 2 Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe populatsioonide kohta

Muudatusettepanekud on läbi kriipsutatud:

Lubatud on üksnes:

a) jahitrofeedega kauplemine muudel kui kaubanduslikel eesmärkidel;

b) elusloomadega kauplemine, kui nende sihtkoht on kohane ja vastuvõetav vastavalt resolutsioonile Conf. 11.20 (Rev. CoP17), Botswana ja Zimbabwe puhul ning in situ-kaitseprogrammide jaoks Lõuna-Aafrika ja Namiibia puhul;

c) nahkadega kauplemine;

d) karvadega kauplemine;

e) nahktoodetega kauplemine kaubanduslikel või muudel kui kaubanduslikel eesmärkidel Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe puhul ning muudel kui kaubanduslikel eesmärkidel Zimbabwe puhul;

f) Namiibia puhul muudel kui kaubanduslikel eesmärkidel kauplemine eraldi märgistatud ja sertifitseeritud ekipadega (valmisehete luust nikerdatud osad) ning Zimbabwe puhul muudel kui kaubanduslikel eesmärkidel kauplemine elevandiluunikerdistega;

g) registreeritud töötlemata elevandiluuga kauplemine (Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe; terved võhad ja võhatükid) järgmistel tingimustel:

i) üksnes riigist pärit ja valitsusele kuuluvad registreeritud varud (v.a konfiskeeritud elevandiluu ja teadmata päritolu elevandiluu);

ii) üksnes kaubanduspartneritele, kelle puhul on sekretariaat koostöös alalise komiteega kontrollinud, et neil on piisavad riigisisesed õigusaktid ja omamaise kaubanduse järelevalve tagamaks, et imporditud elevandiluud ei reekspordita ja seda hallatakse vastavalt resolutsioonile Conf. 10.10 (Rev. CoP17) omamaise tootmise ja kaubanduse kohta;

iii) mitte enne, kui sekretariaat on kindlaks teinud eeldatavad importivad riigid ja valitsusele kuuluvad registreeritud varud;

iv) kaubelda võib maksimaalselt 20 000 kg (Botswana), 30 000 kg (Lõuna-Aafrika) ja 10 000 kg (Namiibia) valitsusele kuuluvatest registreeritud varudest pärit töötlemata elevandiluuga vastavalt CoP12 kokkuleppele;

v) lisaks CoP12-l kokku lepitud kogustele võib Botswanast, Lõuna-Aafrikast, Namiibiast ja Zimbabwest pärit ja valitsusele kuuluvat, enne 31. jaanuari 2007 registreeritud ja sekretariaadi poolt kontrollitud elevandiluud saata ja sellega kaubelda koos punkti g alapunktis iv osutatud elevandiluuga ning see lähetatakse ühe saadetisena sekretariaadi range järelevalve all;

vi) kauplemistulu kasutatakse üksnes elevantide kaitseks ning koosluse kaitse- ja arenguprogrammideks, mida viiakse ellu elevantide levilas või sellega külgneval alal, ja

vii) punkti g alapunktis v nimetatud täiendavate kogustega võib kaubelda üksnes pärast seda, kui alaline komitee on kokku leppinud, et eespool osutatud tingimused on täidetud, ja

h) täiendavaid ettepanekuid II lisasse kantud elevantide elevandiluuga kauplemiseks ei tohi konventsiooniosaliste konverentsile esitada, alates CoP14-st ja lõpetades üheksa aastat pärast ühe saadetisena teostatud müügitehingut, mis peab toimuma kooskõlas punkti g alapunktidega i, ii, iii, vi ja vii. Kõnealuseid täiendavaid ettepanekuid käsitletakse vastavalt otsustele 16.55 ja 14.78 (Rev. CoP16).

Sekretariaadi ettepanekul võib alaline komitee otsustada kõnealuse kauplemise osalise või täieliku lõpetamise üle, kui eksportivad või importivad riigid ei täida tingimusi või kui on tõestatud kauplemise kahjulik mõju muule elevandipopulatsioonile.

Kõiki teisi isendeid käsitatakse I lisasse kuuluvate liikide isenditena ning nendega kauplemist reguleeritakse sellele vastavalt.

Zimbabwe

Praegusel kujul mitte toetada, sest soovitud muudatuse tulemusel avataks rahvusvaheline elevandiluuga kauplemine, mistõttu muudatus ei vasta resolutsiooni Conf. 9.24 4. lisas sätestatud ennetavatele kaitsemeetmetele. EL võiks muudatuse poolt hääletada, kui osaliste konverentsi 19. istungil jõutaks kokkuleppele reservatsiooni mõju kohta märke muudatustele (endine märge jääks kehtima) ja märke muutmisel piirdutaks selliste üleliigsete osade väljajätmisega, milles käsitletakse varasemat ühekordset müüki, ja/või resolutsioonile osutava viite väljajätmisega viisil, mis on kooskõlas ELi esildatud dokumendiga 66.4.2.

(–)

5.

Loxodonta 
africana 
(aafrika savannielevant) (Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe populatsioonid)

II – I

Viia Botswana, Lõuna-Aafrika, Namiibia ja Zimbabwe populatsioonid II lisast üle I lisasse

Burkina Faso, Ekvatoriaal-Guinea, Mali, Senegal

Need neli populatsiooni ei vasta I lisasse kandmise kriteeriumidele.

6.

Cynomys mexicanus 
(
preeriakoer e rohtlahaukur)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Mehhiko

I lisasse kandmise kriteeriumid ei ole enam täidetud. Alates liigi kandmisest CITESi I lisasse 1975. aastal on registreeritud ainult kaks rahvusvahelist kauplemistehingut (mõlemad hõlmasid teaduslikul eesmärgil kaubeldud isendeid). Mehhiko õiguskaitseasutus (PROFEPA) teatas, et aastatel 2013–2019 konfiskeeriti riigi tasandil üheksa isendit. Selle liigi isendite müügi kohta puuduvad ametlikud andmed, ka ei ole riiklikku ega rahvusvahelist turgu, mis ohustaksid selle looduslikke populatsioone.

+

LOOMALIIGID – LINNUD

7.

Branta canadensis leucopareia (kanada lagle (alamliigist Branta canadensis leucopareia))

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Toetada ettepanekut. Selle alamliigi populatsioon on 1960. aastate väljasuremisohust hästi taastunud, praegune populatsioon on 162 000, mida hallatakse hästi reguleeritud jahipidamisega. Ebaseaduslikust kauplemisest ei ole teateid.

+

8.

Kittacincla 
malabarica 
(
šaama-harakööbik)

Kanda II lisasse

Malaisia, 
Singapur

Toetada ettepanekut, sest liik vastab II lisasse kandmise kriteeriumidele. Oma lauluoskuse tõttu on see liik Kagu-Aasia puurilinnukaubanduses üks väärtuslikumaid ning kuulub tähtsaimate lauluvõistlustel kasutatavate liikide hulka.

+

9.

Pycnonotus zeylanicus 
(suurbülbül)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Ameerika Ühendriigid,
Malaisia, 
Singapur

Toetada ettepanekut. See liik vastab resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) 1. lisas esitatud bioloogilistele kriteeriumidele.

+

10.

Phoebastria 
albatrus 
(kuldpea-albatross)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Toetada ettepanekut, sest rahvusvaheline kauplemine ei kujuta endast enam ohtu ja liigi järele ei ole enam märkimisväärset nõudlust. Kuna populatsioon on aga endiselt väga väike ja haavatav, tuleks Ameerika Ühendriike ja teisi levilariike ärgitada võtma asjakohaseid kaitsemeetmeid, et tagada stabiilne ja kasvav populatsioon.

+

LOOMALIIGID – ROOMAJAD

11.

Caiman latirostris (laikoon-kaiman) (Brasiilia populatsioon)

I – II

Viia Brasiilia populatsioon I lisast üle II lisasse

Brasiilia

Toetada, sest konventsiooni II artikli lõike 2 punktile a ja resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) 4. lisa punkti A lõike 2 punkti A alapunktile ii vastavad kriteeriumid on täidetud. Liigi seisund on hea, kasutusel on hea haldamissüsteem ja liik on kiiresti taastunud.

+

12.

Crocodylus 
porosus 
(harikrokodill) (Palawani saarte (Filipiinid) populatsioon)

I – II

Viia Palawani saarte (Filipiinid) populatsioon I lisast üle II lisasse, kasutades metsikute isendite puhul ekspordi nullkvooti

Filipiinid

Toetada ettepanekut, sest I lisa kriteeriumid ei ole enam täidetud. Vaja on mõningast täiendavat analüüsi ettepaneku esitaja kaitsealaste jõupingutuste kohta.

(+)

13.

Crocodylus 
siamensis 
(siiami krokodill) (Tai populatsioon)

I – II

Viia Tai populatsioon I lisast üle II lisasse, kasutades metsikute isendite puhul nullkvooti

Tai

Mitte toetada seda ettepanekut, sest I lisasse kandmise bioloogilised kriteeriumid on endiselt täidetud. Selle alamliigi üleviimine II lisasse ei ole kooskõlas CITESi resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) 4. lisas osutatud ennetavate kaitsemeetmetega.

14.

Physignathus cocincinus 
(hiina veeagaam)

0 – II

Kanda II lisasse

Euroopa Liit, Vietnam

ELi ettepanek

+

15.

Cyrtodactylus jeyporensis

0 – II

Kanda II lisasse

India

Toetada, sest II lisa kriteeriumid on täidetud. Suhteliselt väikese levikualaga liigiga kaubeldakse palju.

+

16.

Tarentola chazaliae

0 – II

Kanda II lisasse

Mauritaania, 
Senegal

Ettepanek vastab II lisasse kandmise kriteeriumidele, kuid küsida tuleks lisateavet eelkõige teiste levilariikidega peetud konsultatsioonide tulemuste ning populatsiooni suurust, struktuuri ja suundumusi puudutavate ajakohastatud andmete kohta.

(+)

17.

Phrynosoma platyrhinos

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Vaja on täiendavat hindamist. Näib, et kauplemise tase on viimastel aastatel püsinud suhteliselt stabiilne ja praegu ei pruugi kauplemine kujutada endast suurt ohtu.

0

18.

Phrynosoma spp. (ninaagaamid)

0 – II

Kanda II lisasse

Mehhiko

Vaja on täiendavat hindamist. Kriteerium A ei ole täidetud, sest liik ei ole ohustatud ning puuduvad konkreetsed andmed, mis näitaksid, et kauplemine võib seda lähiajal ohustada. Resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) lisa 2 a kriteerium B võib olla kohaldatav, sest seaduslik eksport võib avaldada mõju äärmiselt kahjulike omandamisstrateegiate korral.

0

19.

Tiliqua adelaidensis 
(sinikeel-skink)

0 – I

Kanda I lisasse

Austraalia

Toetada. Liik vastab mitmele 1. lisa punktides B ja C esitatud loetellu kandmise kriteeriumile.

+

20.

Epicrates 
inornatus 
(
Puerto Rico silehuulboa)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Toetada ettepanekut. Liik ei vasta enam I lisa kriteeriumidele.

+

21.

Crotalus horridus (vöödiline lõgismadu)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Mitte toetada. Liik ei vasta II lisasse kandmise kriteeriumidele. Rahvusvaheline kauplemine on väga väike, II lisasse kandmine ei pruugi aidata liiki riigisiseselt kaitsta. Ettepaneku võib uuesti läbi vaadata, kui esitatakse täiendavaid tõendeid.

(–)

22.

Chelus fimbriata ja C. orinocensis 
(Amazonase matamata ja Orinoco matamata)

0 – II

Kanda II lisasse

Brasiilia, Colombia, Costa Rica, Peruu

Ettepanekus esitatakse ebaühtlased andmed seaduslikult ja ebaseaduslikult kaubeldavate isendite päritolu kohta ning sellest puuduvad praegused populatsiooniandmed. Ettepanekust selle praegusel kujul ei ilmne, et liik oleks ohustatud ega seda, et kauplemisel oleks liigi ellujäämisele kahjulik mõju. Ettepanekut võiks toetada juhul, kui ettepaneku esitajad tõendavad, et ebaseaduslikult kaubeldud isendid on pärit loodusest ja/või et ebaseaduslikult peetavad isendid müüakse aretusfarmidesse ning seda ei saa vältida ilma liigi kandmiseta II lisasse.

0

23.

Macrochelys temminckii ja Chelydra serpentina 
(kaimankilpkonnad)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Macrochelys temminckii kandmist II lisasse võib toetada, sest liik vastab kriteeriumidele. See ei ole nii aga Chelydra serpentina puhul. EL võiks toetada kitsamat ettepanekut, kui esitajad otsustavad selles käsitleda ainult liiki Macrochelys temminckii.

(+)

24.

Graptemys barbouri, G. ernsti, G. gibbonsi, G. pearlensis ja G. pulchra 
(mageveekilpkonnad)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid

II lisasse kandmise kriteeriumid ei näi olevat täidetud. Kuigi on tõestatud, et kõiki liike mõjutavad mitmesugused ohud, ei viita miski sellele, et nende hulka kuuluks kauplemine. Otsuse võib uuesti läbi vaadata, kui ettepaneku esitaja selgitab, miks CITESi III lisasse kandmine ei ole piisav ja kuidas CITESi II lisasse kandmine olukorda parandaks.

0

25.

Batagur kachuga

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

India

Toetada ettepanekut. Liik vastab I lisasse kandmise kriteeriumidele. Liik on ohustatud ja looduslikku elupaika on keeruline kaitsta.

+

26.

Cuora galbinifrons 
(indohiina liigendkilpkonn)

I – II

Viia II lisast üle I lisasse

Euroopa Liit, Vietnam

ELi ettepanek

+

27.

Rhinoclemmys spp.

0 – II

Kanda II lisasse

Brasiilia, Colombia, Costa Rica, 
Panama

Vaja on täiendavat hindamist. R. diademata, R. nasuta ja R. rubida kandmist II lisasse põhjendab nende suhteliselt väike levila ning R. pulcherrima kandmist II lisasse suur kauplemismaht minevikus. Samas on ebaselge, kas teised liigid vastavad II lisa kriteeriumidele.

0

28.

Claudius 
angustatus

0 – II

Kanda II lisasse

Mehhiko

Toetada ettepanekut. Lisa 2 a kriteerium B on täidetud, sest seaduslikult ja ebaseaduslikult omandatakse loodusest isendeid tõenäoliselt kaitse seisukohast suures koguses.

+

29.

Kinosternon spp. (mudakilpkonnad)

0 – I

0 – II

Kanda Kinosternon cora ja K. vogti I lisasse ja kõik teised Kinosternon spp. liigid II lisasse

Ameerika Ühendriigid, Brasiilia, Colombia, Costa Rica, 
El Salvador, 
Mehhiko, Panama

EL võiks toetada kitsamat ettepanekut, kui esitajad piiritleksid ettepanekut selliselt, et see sisaldaks vaid neid liike, mille puhul saab tõendada, et nad vastavad loetellu kandmise kriteeriumidele ja eriti et nende liikidega kaubeldakse märkimisväärses mahus. K. cora ja K. vogti näivad kvalifitseeruvat I lisasse; perekonna teised liigid näivad kvalifitseeruvat II lisasse, kuid paljud liigid ei ole ohustatud ja nendega kauplemisest ei ole teateid.

(+)

30.

Staurotypus salvinii ja S. triporcatus 
(Mehhiko hiiglaslik muskuskilpkonn)

0 – II

Kanda II lisasse

El Salvador, 
Mehhiko

Toetada. Liigi Staurotypus triporcatus lisasse kandmine on põhjendatud, sest selle järele on kauplemisel suur nõudlus. Ei ole selge, kas Staurotypus Salvinii vastab II lisa bioloogilistele kriteeriumidele, kuid seda on keeruline liigist Staurotypus triporcatus eristada, nii et tõenäoliselt vastab see siiski resolutsiooni 9.24 sarnasuskriteeriumile (lisa 2 b kriteerium A).

+

31.

Sternotherus spp. (muskuskilpkonn)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid

Vaja on täiendavat hindamist. Võiks kaaluda ettepaneku toetamist teatavate liikide puhul, eriti S. depressus.

(+)

32.

Apalone spp. (pehmekilp-kilpkonn)

0 – II

Kanda II lisasse (välja arvatud I lisasse kantud alamliigid)

Ameerika Ühendriigid

Lisa 2 a kriteerium B võib olla täidetud, kuid puuduvad asjakohased populatsiooniandmed, mistõttu on raske hinnata kauplemise mõju looduslikele populatsioonidele. Metsikute Apalone spp. isendite salaküttimise kohta on vähe tõendeid. Siiski võivad väljakujunenud iseloomulikud tunnused ja täiendavad ohud muuta pehmekilp-kilpkonnad potentsiaalselt haavatavaks ekspluateerimise suhtes, mis eeldab ennetavate kaitsemeetmete võtmist.

(+)

33.

Nilssonia leithii (Leithi pehmekilp-kilpkonn)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

India

Toetada ettepanekut, sest I lisasse kandmise kriteeriumid on täidetud.

+

LOOMALIIGID – KAHEPAIKSED

34.

Centrolenidae spp. (klaaskonnad)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid, Argentina, Brasiilia, Costa Rica, 
Côte d’Ivoire, 
Dominikaani Vabariik, Ecuador, El Salvador, Gabon, Guinea, Niger, Panama, Peruu, Togo

Vaja on täiendavat hindamist. Ilmselgelt ei vasta kogu sugukonna 158 liiki II lisasse kandmise kriteeriumile.

0

35.

Agalychnis lemur (lehekonn liigist Agalychnis lemur)

0 – II

Kanda II lisasse aastase ekspordi nullkvoodiga loodusest püütud ja kaubanduslikel eesmärkidel kaubeldavate isendite puhul

Colombia, Costa Rica, Euroopa Liit, Panama

ELi ettepanek

+

36.

Laotriton laoensis (laose tüügasvesilik)

0 – II

Kanda II lisasse aastase ekspordi nullkvoodiga loodusest püütud ja kaubanduslikel eesmärkidel kaubeldavate isendite puhul

Euroopa Liit

ELi ettepanek

+

LOOMALIIGID – ELASMOBRANCHII (haid)

37.

Carcharhinidae spp. (Carcharhinus amblyrhynchos, C. obscurus, C. porosus, Glyphis gangeticus, C. plumbeus, C. borneensis, C. hemiodon, C. leiodon, Negaprion acutidens, C. perezi, Isogomphodon oxyrhynchus, C. signatus, Nasolamia velox, C. acronotus, C. dussumieri, C. obsolerus, C. cerdale, Lamiopsis tephrodes ja Lamiopsis temminckii)

0 – II

Kanda II lisasse

Bangladesh, 
Colombia, 
Dominikaani Vabariik, Ecuador, El Salvador, 
Euroopa Liit, Gabon, Iisrael, Maldiivid, 
Panama, Seišellid, Senegal, 
Sri Lanka, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik, Süüria Araabia Vabariik

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

38.

Sphyrnidae spp. (vasarhailased)

0 – II

Kanda II lisasse

Brasiilia, Colombia, Ecuador, 
Euroopa Liit, Panama

ELi ettepanek

+

39.

Potamotrygon albimaculata, 
P. henlei, 
P. jabuti, 
P. leopoldi, 
P. marquesi, 
P. signata ja P. wallacei 
  

0 – II

Kanda II lisasse

Brasiilia

Vaja on täiendavat hindamist. On ebaselge, kas kõik liigid vastavad lisa kriteeriumidele ja kas lisasse kandmine aitaks võidelda ebaseadusliku kauplemise vastu. Vaja on rohkem teavet selle kohta, kuidas levilariigid ettepanekut tõlgendavad ja sellega suhestuvad.

0

40.

Rhinobatidae spp. (logardrailased)

0 – II

Kanda II lisasse

Iisrael, Keenia, Panama, Senegal

Toetada, sest enamik liike on ohustatud ja tugeva püügisurve all. II lisasse kandmine tagab, et rahvusvaheline kauplemine ei kahjusta nende liikide ellujäämist ja võimaldab ka koguda paremaid kauplemisandmeid. Kui kauplemist ei reguleerita, võib mitu liiki tulevikus kvalifitseeruda I lisasse.

+

41.

Hypancistrus zebra

0 – I

Kanda I lisasse

Brasiilia

Ettepanekut selle praegusel kujul ei peaks toetama. EL võiks aga toetada ettepanekut kanda liik II lisasse, kasutades metsikute isendite puhul ekspordi nullkvooti. Liigid võivad vastata I lisa bioloogilistele kriteeriumidele, ent kuigi Brasiilias esineb ilmselt mõningast ebaseaduslikku kauplemist, on ebaselge, kuidas see kauplemine mõjutab looduslikke populatsioone.

(+)

LOOMALIIGID – MERIPURAD

42.

Thelenota spp.(T. ananas, T. anax, T. rubralineata)

0 – II

Kanda II lisasse

Ameerika Ühendriigid, 
Euroopa Liit, Seišellid

ELi ettepanek

+

TAIMELIIGID

43.

Apocynaceae, Cactaceae, Cycadaceae, Dicksoniaceae, Euphorbiaceae, Gnetaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Nepenthaceae, Orchidaceae, Papaveraceae, Podocarpaceae, Sarraceniaceae, Trochodendraceae, Zamiaceae, Zingiberaceae

Taimeliigid märgetega #1, #4, #14 ja I lisasse kantud Orchidaceae liigid (käpalised e orhideelised)    

Muuta märget #1 järgmiselt: tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud: [...] b) tahkes või vedelas keskkonnas olevad seemikud või in vitro saadud koekultuurid, mida transporditakse steriilsetes mahutites,

Muuta märget #4 järgmiselt: tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud: [...] b) tahkes või vedelas keskkonnas olevad seemikud või in vitro saadud koekultuurid, mida transporditakse steriilsetes mahutites,

Muuta märget #14 järgmiselt: tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud: [...] b) tahkes või vedelas keskkonnas olevad seemikud või in vitro saadud koekultuurid, mida transporditakse steriilsetes mahutites, [...] f) jaemüüki saatmiseks pakendatud valmistooted (; see ei hõlma helmeid, palvehelmeid ja nikerdisi).

Muuta märke #14 prantsuskeelse teksti punkti f järgmiselt: f) les produits finis conditionnés et prêts pour la vente au détail; cette dérogation ne s’applique pas aux copeaux en de bois, aux perles, aux grains de chapelets et aux gravures.

Muuta I lisa Orchidaceae sulgudes olevat märget järgmiselt: ORCHIDACEAE Käpalised e orhideelised (konventsiooni sätteid ei kohaldata järgmiste I lisas loetletud liikide, seemikute või tahkes või vedelas keskkonnas olevate in vitro saadud koekultuuride suhtes, mida transporditakse steriilsetes mahutites, üksnes siis, kui isendid vastavad osaliste konverentsil kokkulepitud määratlusele „kunstlikult paljundatud“.

Kanada

Toetada, sest see on vajalik muudatus, et ühtlustada fraasi „tahkes või vedelas keskkonnas“ kasutamine CITESi lisades ja märgetes.

+

TAIMELIIGID – BIGNONIACEAE

44.

Handroanthus spp., Roseodendron spp. ja Tabebuia spp. (bignoonialised)

0 – II

Kanda II lisasse märkega #17 (Palgid, saematerjal, spoon, vineer ja töödeldud puit).

Colombia, 
Euroopa Liit, 
Panama

ELi ettepanek

+

TAIMELIIGID – CRASSULACEAE

45.

Rhodiola spp. (Rhodiola crenulata, kuldjuur)

0 – II

Kanda II lisasse märkega #2 (Tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud: a) seemned ja õietolm ning b) jaemüüki saatmiseks pakendatud valmistooted).

Ameerika Ühendriigid, Euroopa Liit, Hiina, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik, Ukraina

ELi ettepanek

+

TAIMELIIGID – LEGUMINOSAE

46.

Afzelia spp.

(Aafrika populatsioonid) (afseelia)

0 – II

Kanda kõik Aafrika populatsioonid II lisasse märkega #17 (Palgid, saematerjal, spoon, vineer ja töödeldud puit).

Benin, Côte d’Ivoire, 
Euroopa Liit, Libeeria, Senegal

ELi ettepanek

+

47.

Dalbergia sissoo (sissu-palisandripuu)

II – 0

II lisast välja jätta

India, Nepal

Põhimõtteliselt ettepanekut mitte toetada, sest selle liigi eristamine teistest nõuab eriteadmisi. Kui ettepaneku esitajad esitavad täiendavaid tõendeid identifitseerimismeetodite kohta, võib seisukoha uuesti läbi vaadata.

(–)

48.

Dipteryx spp. 

0 – II

Kanda II lisasse märkega „Palgid, saematerjal, spoon, vineer, töödeldud puit ja seemned“

Colombia, 
Euroopa Liit, Panama

ELi ettepanek

+

49.

Paubrasilia echinata (siiltsesalpiinia)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse koos märkega „Tähistab kõiki isendi osi, neist saadut ja valmistooteid, sealhulgas pillipoognad, välja arvatud pillid ja nende osad, mida kasutavad rändorkestrid ja soolomuusikud, kellel on kaasas resolutsioonile 16.8 vastav muusikutõend.“

Brasiilia

Ettepanek ei ole kooskõlas konventsiooni I artikli punkti b alapunktiga iii, milles on sätestatud, et I lisasse kantud taimeliikide kohta ei ole võimalik teha märkeid. Lisaks on märke tekst ebaselge.

0

50.

Pterocarpus spp.

(Aafrika populatsioonid) (tiibviljaku liigid P. angolensis, P. brenanii, P. erinaceus, P. lucens, P. rotundifolius, P. soyauxii)

0 – II

Kanda kõik Aafrika populatsioonid II lisasse märkega #17 (Palgid, saematerjal, spoon, vineer ja töödeldud puit) ning võtta II lisasse juba kantud liikide Pterocarpus erinaceus ja P. tinctorius puhul kasutusele märge #17.

Côte d’Ivoire, Euroopa Liit, Libeeria, Senegal, Togo

ELi ettepanek

+

TAIMELIIGID – MELIACEAE

51.

Khaya spp. (kaajad)

Kanda kõik Aafrika populatsioonid II lisasse märkega #17 (Palgid, saematerjal, spoon, vineer ja töödeldud puit)

Benin, Côte d’Ivoire, 
Euroopa Liit, Libeeria, Senegal

ELi ettepanek

+

TAIMELIIGID – ORCHIDACEAE

52.

Orchidaceae spp. (käpalised e orhideelised)

Muuta märget #4, lisades järgmise uue punkti g: „g) jaemüüki saatmiseks pakendatud valmis kosmeetikatooted, mis sisaldavad liikide Bletilla striata, Cycnoches cooperi, Gastrodia elata, Phalaenopsis amabilis või P. lobbii osi ja neist saadut“

Šveits

Mitte toetada, kui märget ei muudeta, nii et see ei hõlmaks päritolukoode W ja Y. Praegune ettepanek on probleemne looduslike liikidega kauplemise ohu tõttu.

(–)

LISA […]

(1)    Sekretariaat = CITESi sekretariaat