Brüssel,16.4.2021

COM(2021) 179 final

2018/0194(COD)

KOMISJONI TEATIS
EUROOPA PARLAMENDILE,

mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel

ning milles käsitletakse

nõukogu seisukohta järgmise õigusakti ettepaneku vastuvõtmise kohta: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse vahetus-, abi- ja koolitusprogramm euro kaitsmiseks võltsimise eest perioodil 2021–2027 (programm „Perikles IV“)


2018/0194 (COD)

KOMISJONI TEATIS
EUROOPA PARLAMENDILE,


mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel


ning milles käsitletakse

nõukogu seisukohta järgmise õigusakti ettepaneku vastuvõtmise kohta: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse vahetus-, abi- ja koolitusprogramm euro kaitsmiseks võltsimise eest perioodil 2021–2027 (programm „Perikles IV“)

1.Taust

Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku edastamise kuupäev
(COM(2018) 0369 / 2018/0194 (COD)):

31. mai 2018

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamuse kuupäev:

19. september 2018

Euroopa Keskpanga seisukoha kuupäev:

16. august 2018

Euroopa Parlamendi seisukoha kuupäev, esimene lugemine:

13. veebruar 2019

Nõukogu seisukoha vastuvõtmise kuupäev:

13. aprill 2020

2.Komisjoni ettepaneku eesmärk

Euroopa Liidu ühisrahana on euro Euroopa huvide keskmes ja selle usaldusväärsust tuleb igakülgselt kaitsta. Euro võltsimine on liidule ja selle institutsioonidele suureks probleemiks. Võltsimisoht on endiselt suur, nagu näitab kvaliteetsete võltsitud eurode ja euro turvaelementide, näiteks hologrammide üha suurem kättesaadavus internetis/pimevõrgus ning võltsimiskeskuste olemasolu, nt Colombias, Peruus ja Hiinas. Võltsimise tagajärjel saavad kodanikud ja ettevõtjad kahju, mida neile ei hüvitata isegi juhul, kui nad on saanud võltsraha heauskselt. Üldisemalt mõjutab euro võltsimine euro kui seadusliku maksevahendi staatust ning kodanike ja ettevõtjate usaldust ehtsate europangatähtede ja -müntide vastu. Programmi üldeesmärk on järgmine: tõkestada võltsimist ja sellega seotud kelmusi ja pettusi ning nende vastu võidelda, tugevdades seeläbi liidu majanduse konkurentsivõimet ja kindlustades riikide rahanduse jätkusuutlikkuse.

Programmi erieesmärk on järgmine: kaitsta europangatähti ja -münte võltsimise ja sellega seotud kelmuste ja pettuste eest, toetades ja täiendades liikmesriikide võetavaid meetmeid ning aidates liikmesriikide ja liidu pädevaid asutusi nende jõupingutustes arendada omavahel ja komisjoniga välja tihe ja regulaarne koostöö ning parimate tavade vahetus, kaasates sellesse vajaduse korral kolmandad riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid. Komisjoni ettepaneku õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikkel 133.

3.Märkused nõukogu seisukoha kohta

Nõukogu seisukoht, mis võeti vastu esimesel lugemisel, kajastab täielikult Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni 29. jaanuari 2021. aasta kolmepoolsel kohtumisel saavutatud kokkulepet. Selle kokkuleppe põhipunktid on järgmised.

Artiklis 2 sätestatud programmi üldeesmärk on järgmine: hoida ära võltsimist ja sellega seotud kelmusi ja pettusi ning võidelda nende vastu, säilitada europangatähtede ja -müntide usaldusväärsus, suurendades seeläbi kodanike ja ettevõtjate kindlustunnet nende pangatähtede ja müntide ehtsuse suhtes ning seega usaldust liidu majanduse vastu, tagades samal ajal riigi rahanduse jätkusuutlikkuse.

Programmi rakendamise rahastamispaketi suurus on artikli 3 kohaselt 6 193 284 eurot.

Artikli 10 kohaste tööprogrammide koostamisel võtab komisjon arvesse olemasolevaid ja kavandatavaid Euroopa Keskpanga ja Europoli meetmeid euro võltsimise ning kelmuste ja pettuste vastu.

Euro võltsimise ja euroga seotud kelmuste ja pettuste ennetamise parimaid tavasid käsitlev teabevahetus võib samuti saada rahalist toetust.

Euroopa Keskpank lisatakse nende institutsioonide loetellu, kellele tuleb esitada igal aastal teavet programmi tulemuste kohta.

Sõna sõltumatu, mida on kasutatud kehtivas Perikles 2020 määruses, 1 lisatakse artiklisse 13, millega nähakse ette sõltumatu vahehindamise läbiviimine.

Lisas leppisid kaasseadusandjad kokku järgmistes programmi hindamise tulemusnäitajates:

·a)    avastatud võltseurode arv;

·b)    suletud võltsimisvabrikute arv;

·c)    programmiga liituda soovivate pädevate asutuste arv;

·d)    programmi raames rahastatavates meetmetes osalejate rahulolu määr ja

·e)    juba varasemates Periklese meetmetes osalenute tagasiside selle kohta, milline mõju on programmil olnud nende tegevusele euro kaitsmisel võltsimise eest.

Lisas viidatakse ka asjaolule, et nende peamiste tulemusnäitajate kohta koguvad andmeid komisjon ja/või programmist toetuse saajad.

Lisaks viidatakse ettepaneku põhjenduses 6 2017. aasta vahehindamise tulemustele, mida toetas sõltumatu aruanne.

Põhjenduste 3, 4, 4a, 7, 7a ja 8 sõnastust on täiendatud, lisades viited ühistele probleemidele organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemisel, seosele ELi eesmärgiga parandada majandus- ja rahaliidu tõhusat toimimist, võimalikult suure arvu pädevate asutuste osalemisele, euro võltsimise vastase võitluse rahvusvahelisele mõõtmele, Euroopa Keskpanga kogemustele tuginemisele.

Finantseeskirju, tingimuslikkuse korda (põhjendus 9) ning OLAFi ja Euroopa Prokuratuuri rolli (põhjendus 14) käsitlevaid horisontaalseid põhjendusi on ajakohastatud kooskõlas mitmeaastast finantsraamistikku käsitleva institutsioonidevahelise kokkuleppega.

Komisjon toetab kolmepoolsel kohtumisel saavutatud kokkulepet, mis sillutab teed programmi kiirele vastuvõtmisele ja suurendab mitmes mõttes programmi „Perikles IV“ tulemuslikkust oma eesmärkide saavutamisel. Selles mõttes saavutatakse kokkuleppega komisjoni ettepaneku eesmärgid.

4.Järeldus

Komisjon nõustub nõukogu seisukohaga, mis kajastab täielikult kokkulepet, mille kaasseadusandjad saavutasid 29. jaanuaril 2021.

(1)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 331/2014, millega luuakse vahetus-, abi- ja koolitusprogramm euro kaitsmiseks võltsimise eest, ELT L 103, 5.4.2014, lk 1–9.