10.5.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 181/25


Nõukogu põhjendused: nõukogu esimese lugemise seisukoht (EL) nr 17/2021 eesmärgiga võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse Euroopa solidaarsusprogramm ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) 2018/1475 ja (EL) nr 375/2014

(2021/C 181/02)

I.   SISSEJUHATUS

1.

Komisjon võttis 11. juunil 2018 vastu järgmise ettepaneku: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse Euroopa solidaarsuskorpuse programm ning tunnistatakse kehtetuks [Euroopa solidaarsuskorpuse määrus] ja määrus (EL) nr 375/2014 (1).

2.

Euroopa Parlament võttis oma esimese lugemise seisukoha vastu 12. märtsil 2019 (2).

3.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis oma arvamuse vastu 17. oktoobril 2018 (3). Euroopa Regioonide Komitee võttis oma arvamuse vastu 5.–6. detsembril 2018 toimunud istungjärgul (4).

4.

Nõukogu leppis oma 26. novembri 2018. aasta istungil komisjoni ettepaneku suhtes kokku osalises üldises lähenemisviisis, (5) millega anti eesistujariigile volitused pidada läbirääkimisi Euroopa Parlamendiga. Läbirääkimiste käigus peeti neli kolmepoolset kohtumist ja palju tehnilise tasandi kohtumisi ning viimasel kolmepoolsel kohtumisel 11. detsembril 2020 jõuti lõpuks esialgsele üldisele kokkuleppele.

5.

Alaliste esindajate komitee kiitis kolmepoolsete kohtumiste tulemusel saavutatud lõpliku kompromissteksti heaks 18. detsembril 2020 (6). Seejärel edastati tekst Euroopa Parlamendile.

6.

Euroopa Parlamendi kultuuri- ja hariduskomisjon kiitis lõpliku kompromissteksti ühehäälselt heaks 11. jaanuaril 2021 (7).

II.   EESMÄRK

7.

Euroopa solidaarsuskorpuse programmi (2021–2027) üldeesmärk on suurendada noorte ja organisatsioonide osalemist kättesaadavas ja kvaliteetses solidaartegevuses, peamiselt vabatahtlikus tegevuses, mis aitab tugevdada ühtekuuluvust, solidaarsust, demokraatiat, Euroopa identiteeti ja kodanikuaktiivsust liidus ja mujal ning mille abil lahendatakse ühiskonna- ja humanitaarprobleeme kohapeal, keskendudes eelkõige kestliku arengu, sotsiaalse kaasatuse ja võrdsete võimaluste edendamisele.

8.

Programmil on kaks tegevussuunda noorte osalemiseks: üks solidaartegevuses ja teine humanitaarabitegevuses (Euroopa vabatahtlik humanitaarabikorpus). Meetmed, mida programmist mõlema tegevussuuna puhul toetatakse on vabatahtlik tegevus, solidaarsusprojektid, võrgustikutegevus ning kvaliteedi- ja tugimeetmed.

9.

Programmi raames toetatakse solidaartegevust, millel on selge Euroopa lisaväärtus näiteks tulenevalt selle rahvusvahelisest mõõtmest; võimest täiendada muid programme ja poliitikameetmeid kõikidel tasanditel; Euroopa mõõtmest, mis puudutab teemasid, eesmärke, lähenemisviise, oodatavaid väljundeid ja muid aspekte; lähenemisviisist, mille eesmärk on erineva taustaga noorte kaasamine; või selle panusest liidu läbipaistvus- ja tunnustamisvahendite tõhusasse kasutamisse.

III.   NÕUKOGU ESIMESE LUGEMISE SEISUKOHA ANALÜÜS

10.

Nõukogu esimese lugemise seisukoht sisaldab peaaegu kõiki komisjoni ettepanekus tehtud muudatusi, milles nõukogu leppis kokku oma 26. novembri 2018. aasta osalises üldises lähenemisviisis, ja eelkõige järgmist:

nõue, et osalejad peavad seaduslikult elama osalevas riigis;

Euroopa solidaarsuskorpuse portaali määratlus;

võimalus kasutada kõige rohkem 20 % eelarvevahenditest riigisiseseks vabatahtlikuks tegevuseks;

vahehindamine, mille komisjon esitab 31. detsembriks 2024;

ettevaatus- ja parandusmeetmeid käsitleva klausli lisamine liidu huvide kaitseks kooskõlas finantsmäärusega; ning

mitu põhjenduste kohta esitatud muudatusettepanekut.

11.

Nõukogu esimese lugemise seisukoht sisaldab ka järgmisi põhielemente, mille suhtes kaasseadusandjad kolmepoolsetel läbirääkimistel kokkuleppele jõudsid.

Peamised küsimused

12.

Euroopa Parlament väljendas muret seoses programmi juhtimisega ja Euroopa Parlamendi piiratud rolliga otsuste tegemisel, juhul kui programmitöö perioodi jooksul käivitatakse uusi algatusi. Kaasseadusandjad leppisid kokku uue põhjenduse lisamises, milles selgitatakse, et meetmeid või algatusi, mida käesoleva määruse alusel ei toetata, ei saa tööprogrammi lisada.

13.

Kaasseadusandjate vahel kokku lepitud rahastamispakett on Euroopa Ülemkogu poolt mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) raames otsustatud summa, nimelt 1 009 miljonit eurot. See tähendab ligikaudu 20 % suurust eelarvekärbet võrreldes komisjoni algse ettepanekuga, milleks oli 1 260 miljonit eurot.

14.

Programmi kohaldamisala ja eelarve jaotuse osas lepiti kokku, et programmist jäetakse välja praktika ja tööhõive tegevussuund ning vastav eelarve (8 %) lisatakse solidaarsuse tegevussuunale, mis saab 94% eelarvest. Ülejäänud 6 % eelarvest eraldatakse humanitaarabi tegevussuunale.

15.

Kuigi Euroopa solidaarsuskorpus on põhimõtteliselt kaasamisprogramm, on selle aspekti rõhutamiseks lisatud uus artikkel „Vähemate võimalustega noorte kaasamine“ ning mitu muud sätet, mis suurendavad programmi kaasavust.

16.

Kaasseadusandjate vahelistel läbirääkimistel olid oluliseks küsimuseks ka kindlustus-, kindlustuskatte- ja loanõuded. Läbirääkimiste tulemusena ning osaliselt COVID-19 pandeemiast saadud õppetundide ja pandeemia mõju tõttu Euroopa solidaarsuskorpuse vabatahtlikele on teksti eri osadesse lisatud mitu sätet, millega parandatakse osalejate kindlustust ja kindlustuskatet ning turvalisuse tagamist, et kaitsta haavatavaid inimesi, näiteks lapsi.

17.

Seoses humanitaarabi vabatahtlike vanusepiiriga säilitatakse tekstis üldine reegel, mille kohaselt peavad kõik vabatahtlikud olema 18–30aastased, kuid lisatakse konkreetne erand humanitaarabi vabatahtlikele (vanuse ülempiir kuni 35 aastat). Tõhustatud on kogenud treenereid, mentoreid ja eksperte käsitlevaid sätteid.

18.

Kuigi Euroopa Parlament oli programmi humanitaarabi tegevussuuna kohta esitanud ulatuslikke muudatusettepanekuid ja täiendavaid tekstiettepanekuid, nõustusid kaasseadusandjad mõningaid neist heaks kiitma, pidades silmas, et hoolimata humanitaarabi tegevussuuna eripärast moodustab see vaid 6% programmi vahenditest. Lõplik kompromiss programmi humanitaarabi sätete osas on sellega seoses tasakaalustatud ning lisaks tõstetud vanusepiirile nõustusid kaasseadusandjad lisama humanitaarabi peamised põhimõtted ja tõhustatud kaitsemeetmed, mida kohaldatakse humanitaarabioperatsioonide toetuseks toimuva vabatahtliku tegevuse suhtes.

Muud küsimused

19.

Kuigi komisjon pakkus algselt välja piiratud arvu näitajaid, leppisid nõukogu ja Euroopa Parlament kokku, et lisa täiendatakse üksikasjalikumate näitajatega.

20.

Kaasseadusandjad nõustusid tõhustama osalevate organisatsioonidega seotud sätteid, eelkõige Euroopa solidaarsuskorpuse kvaliteedimärgise osas.

21.

Kaasseadusandjad leppisid samuti kokku, et tõhustatakse sätteid, mis on seotud programmi vahehindamise ja kvaliteedimärgise andmisega.

22.

Mitmeid sätteid on muudetud, järgides nõukogu horisontaalset lähenemisviisi kõigi mitmeaastase finantsraamistikuga seotud dokumentide suhtes. Need muudatused puudutavad eelkõige programmi kestuse lisamist artiklisse 1, et see oleks kooskõlas mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) kestusega, sätteid kolmandate riikide osalemise kohta, sätteid kumulatiivse ja alternatiivse rahastamise kohta ning sätteid tagasiulatuvuse kohta (Euroopa solidaarsuskorpuse programmi (2021–2027) kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021).

IV.   KOKKUVÕTE

23.

Nõukogu esimese lugemise seisukoht kajastab täielikult üldist kompromisskokkulepet, milleni jõuti nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahelistel läbirääkimistel, mida komisjon vahendas.

24.

Kõnealune kompromisskokkulepe kinnitati Euroopa Parlamendi kultuuri - ja hariduskomisjoni esimehe poolt 15. jaanuaril 2021 alaliste esindajate komitee esimehele saadetud kirjaga. Selles kirjas teatas kultuuri- ja hariduskomisjoni esimees, et kui nõukogu edastab Euroopa Parlamendile ametlikult oma kokkulepitud seisukoha, siis soovitab ta parlamendi täiskogul nõukogu seisukoha teisel lugemisel muudatusteta heaks kiita, kui see on õiguskeeleliselt viimistletud.

(1)  Dokument 9993/1/18 REV 1 + ADD 1–5.

(2)  ELT C 23, 21.1.2021, lk 218.

(3)  Dokument EESC-2018-04028-AC.

(4)  Dokument 5321/19.

(5)  Dokument 14787/18.

(6)  Dokument 13847/20.

(7)  https://www.europarl.europa.eu/cmsdata/217229/CULT%20Voting%20session%2011%20January%202021%20Results.pdf