26.8.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 281/2


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase taotluse avaldamine

(2020/C 281/02)

Selle dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastulauseid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artikli 51 kohaselt kolme kuu jooksul pärast selle dokumendi avaldamise kuupäeva.

KOONDDOKUMENT

„HARICOT DE CASTELNAUDARY”

ELi number: PGI-FR-02450 – 8.3.2019

KPN ( ) KGT (X)

1.   Nimetus(ed)

„Haricot de Castelnaudary”

2.   Liikmesriik või Kolmas Riik

Prantsusmaa

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.6. Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ja töödeldud kujul

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

„Haricot de Castelnaudary” on kuivatatud valge lingot’ tüüpi harilik aeduba Phaseolus vulgaris L., mida iseloomustab

vandlivärvus;

suur seeme tuhande seemne massiga 440–690 grammi;

silindri- ja neerukujuline seeme;

niiskusesisaldus 16 % või vähem;

kiirelt taastuv veesisaldus, mistõttu jääb leotamise aeg ühe ja nelja tunni vahele.

Turustatakse ainult kuivatatuna.

Kiire veesisalduse taastumine tagab keedetud aedubadele „Haricot de Castelnaudary” organoleptiliste omadustena suussulavuse ja pehmuse. Säilib kesta terviklikkus ja peen struktuur. Neid iseloomulikke omadusi hindavad konservitootjad ja toitlustajad väga kõrgelt.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” kõik tootmisetapid külvist saagikoristuseni toimuvad määratletud geograafilises piirkonnas.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Hulgimüük tarbijale on välistatud.

Aedoad „Haricot de Castelnaudary” pakendatakse jaemüügiühikutena võrkudesse, mikroperforeeritud kottidesse, pappkarpidesse, džuudist kottidesse või muudesse mittehermeetilistesse pakenditesse.

Hulgimüügipakend on ette nähtud töötlemisele saatmiseks.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Kaitstud geograafiline tähis „Haricot de Castelnaudary” hõlmab Aude’i departemangus 69 omavalitsust:

Airoux, Baraigne, Belflou, Belpech, Bram, Cahuzac, Carlipa, Cassaigne (La), Cassés (Les), Castelnaudary, Cazalrenoux, Cumiès, Fajac-la-Relenque, Fanjeaux, Fendeille, Fonters-du-Razès, Force (La), Gaja-la-Selve, Generville, Gourvielle, Issel, Labastide-d’Anjou, Lafage, Lasbordes, Laurabuc, Laurac, Louvière-Lauragais (La), Marquein, Mas-Saintes-Puelles, Mayreville, Mézerville, Mireval-Lauragais, Molandier, Molleville, Montferrand, Montmaur, Montauriol, Orsans, Payra-sur-l’Hers, Pécharic-et-le-Py, Pech-Luna, Peyrefitte-sur-l’Hers, Peyrens, Pexiora, Plaigne, Plavilla, Puginier, Ribouisse, Ricaud, Saint-Amans, Sainte-Camelle, Saint-Gaudéric, Saint-Julien-de-Briola, Saint-Martin-Lalande, Saint-Michel-de-Lanès, Saint-Papoul, Saint-Paulet, Saint-Sernin, Salles-sur-l’Hers, Souilhanels, Souilhe, Soupex, Tréville, Villasavary, Villautou, Villeneuve-la-Comptal, Villepinte, Villesiscle, Villespy.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Seos geograafilise piirkonnaga põhineb aedubade „Haricot de Castelnaudary” mainel ja omadustel, mis tulenevad piirkonnas ilmnenud looduslikest ja inimteguritest. Kultuur on pinnase- ja kliimatingimustega hästi kohandatud. See võimaldab kasutajatel (eelkõige konservitootjatel ja toitlustajatel) saada eeldatud omadustega oad, mille veesisaldus taastub kiiresti, tera on homogeenne ja viljaliha sulav – kõik, millel nende ubade maine põhineb.

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” geograafiline piirkond on Aude’i departemangu lääneservas asuv tasandike ja laugete nõlvade ala (Lauragais’ vagu), mille kõrgus merepinnast jääb vahemikku 100–300 meetrit.

Kliimat mõjutavad kõige enam tuuled. Nende mõjul on Castelnaudary piirkond, mille keskmine sademete hulk aastas on 650 millimeetrit, üleminekuala, mida mõjutavad nii Atlandi ookeani kui ka Vahemere-äärsete piirkondade kliimatingimused.

Selles piirkonnas puhuvad kaht tüüpi tuuled umbes 300 päeva aastas:

200 päeval aastas puhub läänekaare tuul Cers, mis on suvel jahe ja mõõdukas, pehmendades väga kõrgete temperatuuride mõju, ning talvel külm ja tugevam;

100 päeval aastas puhub idakaare meretuul Autan, mis on suvel kuiv tänu fööniefektile, mis tekib lõunapoolse Pürenee mäestiku ja põhjapoolse Montagne Noire’i vahel.

Suvi on tootmispiirkonnas soe (keskmiselt 25–28 °C) ja talv pehme (keskmiselt umbes 10 °C). Sagedase udu eest kaitsevad piirkonda Seuil de Naurouze, Montagne Noire ja Püreneede eelmäestik.

Ube kasvatatakse peamiselt muldadel, mille aluspõhi on Castelnaudary molass ja sellega seotud geoloogilised moodustised. Geograafilise piirkonna mullakiht on sügav, väheste kividega ning hea savi ja muda tasakaaluga. Põhiliselt on seal savi-lubjakivimullad, millel on liivase savimuda tekstuur.

Seoses cassoulet’ tööstusliku tootmise suurenemisega piirkonnas aastatel 1960–1980 on selle regiooni tootjad arendanud välja ja uuendanud esivanemate oskusteavet Castelnaudary aedubade kasvatamisel.

Tootjate oskusteave väljendub järgnevas:

optimaalse külviperioodi kindlakstegemine (mulla temperatuur ≥ 10 °C) maalappidel, mis on valitud nende savi-lubjakivi omaduste järgi;

täielik kontroll kultuuri veevajaduse üle tänu tõhusale hoiatus- ja niisutussüsteemile;

optimaalne saagikoristusperiood pärgamendi staadiumis (kollased/pruunid plastilised kaunad, taimel endiselt roheline või pruun lehestik, et vältida seemnete iseeneslikku pudenemist), mis tagab loomuliku ja kiire kuivamise põllul (vähem kui viie päevaga).

Ka aedubade „Haricot de Castelnaudary” kogumine, sorteerimine ja ladustamine on aastate jooksul tänu nende valdkondade kogemuspagasile arenenud (niiskustaseme juhtimine, partii puhtus, kalibreerimine).

Aedubadel „Haricot de Castelnaudary” on kuivad vandlivärvi seemned. Aedubade „Haricot de Castelnaudary” tuhande seemne mass on 440–690 grammi, need on lingot’ tüübile iseloomulikult silindri- ja neerukujulised ning nende niiskusesisaldus on 16% või väiksem.

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” eripära on

toore seemne kiirelt taastuv veesisaldus, mistõttu leotamisaeg jääb ühe ja nelja tunni vahele;

õhuke kest, mis pärast keetmist ei ole enam viljalihast eristatav, tänu millele tekibki pehme ja suussulav tekstuur;

keedetud seemnete terviklikkus.

Need eriomadused, eriti just organoleptilised karakteristikud, nagu suussulav ja pehme tekstuur, kuid ka kiiresti taastuv veesisaldus, tagavad kvaliteedi, mida ootavad Castelnaudary piirkonna konservitootjad ja toitlustajad, et valmistada oma traditsioonilist rooga – cassoulet’ d.

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” omadused on seotud nii piirkonna mulla- ja kliimatingimustega kui ka tootjate oskusteabega.

Ubade täiusliku kasvamise ja kiire kuivatamise põhitegureiks on kontroll veevajaduse üle ja tuulerežiim.

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” keetmisjärgne sile kest ja suussulav tekstuur tulenevad sügava savi-lubjakivimulla omaduste ja regulaarsete vihmasadude kombinatsioonist, mis võimaldab kultuuri hästi veega varustada ning tootjal ka selle veevajadust kontrollida. Keskkonnatingimused, tõhusa niisutussüsteemi kasutamine ja tootjate oskusteave hoiavad ära veestressi tekke.

Taimekasvuperioodi lõpus tagab soe, kuiv ja tuuline kliima koos tõhusate tehnoloogiliste meetoditega aedubade „Haricot de Castelnaudary” optimaalse kvaliteedi ja partiide homogeensuse. Kasvuperioodil aitab peaaegu alaline tuul hoida ära peamisi ube kahjustada võivaid haigusi ning tsükli lõpus tuleb see kasuks loomuliku kuivamise kvaliteedile ja kiirusele põllul. Lisaks maksimeerib ubadele eriomaste viljapeksuseadmete kasutamine seemnete terviklikkuse.

Sorteerimismeetodid (sorter-eraldaja, densimeetriline laud, kivitustaja, optiline sorter) tagavad aedubade „Haricot de Castelnaudary” optimaalse kvalitatiivse homogeensuse. Partiid koosnevad tervetest puhastest seemnetest, millel on harmooniline ja korrapärane värv.

Ubade leotamisaeg on võrdlemisi lühike, kuna partiid on homogeensed ja kuiva seemne veesisaldus taastub kiiresti. See on võimalik tänu õhukesele kestale, mis omakorda tuleneb geograafilise piirkonna looduslike tingimuste ja tootjate oskusteabe kombinatsioonist. See säästab keetmiseks kuluvat aega ja tagab seemnete ideaalse terviklikkuse. Just see aedubade „Haricot de Castelnaudary” omadus vastab töötlejate ja toitlustajate rangeimatele nõudmistele pehme ja suussulava tekstuuriga ubadest cassoulet’ valmistamisel.

Oad on alates 17. sajandist olnud regiooni elanikkonna toidubaasi lahutamatuks osaks.

Castelnaudary piirkonna maksukoguja Félicien Pariset (1807–1886) kirjutab oma 1867. aasta teoses „Lauragais’ maamajandus, kombed ja tavad”: „[---] jahukultuurid – nisu, hirss (mais) ja oad – moodustavad maapiirkondade elanike toidubaasi. Töölised saavad oma palga natuuras: töötasuks on enda tarbeks piisav kogus teravilja. Nad ostavad ainult maitseaineid. Maisi- ja hirsijahupudrul on toidusedelis kandev osa. See on Lõuna-Prantsusmaa lemmiksöök, nii-öelda rahvusroog. [---] Teine Lauragais’ elanike lemmikroog on sealihast ja ubadest valmistatav cassoulet [---].”

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” tähtsus põhineb nende ubade kesksel rollil cassoulet’ valmistamisprotsessis, kuna need on selle roa peamiseks koostisosaks.

Cassoulet kuulub selgelt selle piirkonna, täpsemalt tema pealinna Castelnaudary kulinaarsesse pärandisse.

Seetõttu seadsidki peamised tootjad end sisse just sellesse linna.

1836. aastal avati Castelnaudarys esimene cassoulet’ d tööstuslikult valmistav vabrik. Aastatel 1960–1980 asutati Castelnaudary ümbrusse viis ettevõtet, kus toodetakse suurem osa cassoulet’ konservidest.

Suur nõudlus ja uus aedubade „Haricot de Castelnaudary” tootmise buum on seotud cassoulet’ tootmise laienemisega.

Sellest ajast alates on Castelnaudary cassoulet’ tootmise kasv tekitanud üha suureneva vajaduse selle põhikomponendi, ubade järele. Areng oli nii kiire, et cassoulet’ töötlejad pidid algul ube sisse ostma väljastpoolt Euroopat. Seetõttu ärgitasid töötlejad kohalikke põllumehi kiiresti seda kuulsat, nende retsepti populaarsuse võtmeks olevat aeduba „Haricot de Castelnaudary” uuesti kohapeal tootma.

1992. aastal hakati tootmist intensiivselt taaskäivitama: osteti ühiselt suure jõudlusega seadmed ja loodi tootjate liit.

Organiseeritud tootmise taaskäivitamisest alates kasutavad toitlustajad ja konservitootjad cassoulet’ jaoks taas aedube „Haricot de Castelnaudary”. Praegune tootmine keskendubki ainult tippklassi cassoulet’ de valmistamisele.

Aedubade „Haricot de Castelnaudary” eriomadused vastavad kõigiti Castelnaudary cassoulet’ tootjate vajadustele ning on omandanud tarbijate hulgas sellise maine, et ka väikepakendites müük kasvab kiiresti.

Samuti saadab tähelepanuväärne edu ka aedubade „Haricot de Castelnaudary” tootjate liidu poolt 1999. aastal ellu kutsutud oafestivali. Sellest on välja kasvanud cassoulet’-festival, et kaasata kogu tööstus (tootjad, toitlustajad ja konservitootjad). Ainuüksi 2017. aasta cassoulet’-festivalil serveeriti ligi 40 000cassoulet’ portsjonit.

Cassoulet’-ringsõit, mis annab võimaluse avastada selle roa erinevaid komponente, viib huvilised oakasvatajate taludesse. On ju aedoad „Haricot de Castelnaudary” hautise tüüpilisim koostisosa.

Praegu pakuvad traditsioonilist rooga selle tootmispiirkonnas umbes 50 restorani ja 13 konservitootjat. Nende nõudlus aedubade „Haricot de Castelnaudary” järele kasvab pidevalt. Castelnaudarys asuva võõrastemaja Le Tirou peakokk märgib 2019. aasta Michelini reisijuhis: „Aedoad „Haricot de Castelnaudary” ei vaja pikka leotamist ega keetmist. Samas peavad need keetmisele väga hästi vastu [---].” Carcassonne’is omanimelist gurmeerestorani pidav peakokk Robert Rodriguez lisab omalt poolt: „Nendel ubadel on väga õhuke kest, mis sulab pärast keetmist pehme ja suussulava viljalihaga ühte [---].” Alates 1963. aastast Castelnaudarys tegutsev konservitootja La Maison Escourrou kinnitab lisaks: „Ühistu pakub mulle homogeenseid partiisid, nii ei pea ma iga uue tarnega protsesse ümber kujundama. Importubade puhul on see aga paratamatu.”

Haritava maa pindala suureneb pidevalt tänu tarbijate vaimustusele kvaliteetsetest kohalikest toodetest ja oakasvatuse kasvava majandusliku mõju tõttu piirkonna põllumajandusettevõtete finantstasakaalule.

Riiklik kuivatatud kaunviljade liit FNLS avaldab regulaarselt väljaandeid ubade eeliste kohta. Aedube „Haricot de Castelnaudary” kirjeldatakse seal kui „[---] valged lingot’ tüüpi õhukese kestaga oad [---]” (FNLS, pressitutvustus, 2016).

Viide tootespetsifikaadi avaldamisele

(viitemääruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-HaricotCastel.pdf


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.