20.1.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 18/24


Veinisektoris kasutatava nimetuse tootespetsifikaadi muutmise taotluse avaldamine vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 artiklile 105

(2020/C 18/08)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 (1) artiklile 98 kahe kuu jooksul alates kõnealuse taotluse avaldamise kuupäevast.

TOOTESPETSIFIKAADI MUUTMISE TAOTLUS

„MENFI“

PDO-IT-A0786-AM02

Taotluse esitamise kuupäev: 29.9.2014

1.   Muutmise suhtes kohaldatavad eeskirjad

Määruse (EL) nr 1308/2013 artikkel 105 – oluline muudatus

2.   Muudatus(t)e kirjeldus ja põhjused

2.1.   Tootespetsifikaadi artikkel 1. Nimetused ja veinid/kategooriad. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

lisatakse vahuvein (kategooria 4), mis hõlmab järgmist:

valge vahuvein (spumante bianco), sh vahuvein, mille nimetus sisaldab ühe järgmise viinamarjasordi nimetust: ‘Chardonnay’, ‘Grecanico’, ‘Chenin Blanc’ ja ‘Moscato bianco’;

roosa vahuvein (spumante rosato);

b)

kuivatatud viinamarjadest valmistatud veinide kategooriat 15 laiendati, et hõlmata ka järgmisi:

valge rosinavein (bianco passito);

punane rosinavein (rosso passito).

Põhjused:

lisatud kategooriad, vahuvein ja kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein on asjaomases piirkonnas väljakujunenud tooted. Kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veini valmistamise piirkonnas on viimase kahekümne aasta vältel palju katsetatud ja muudatuse eesmärk on seetõttu kajastada muutunud tegelikkust.

2.2.   Tootespetsifikaadi artikkel 1. Nimetused ja veinid/uued viinamarjasordid. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

lisati mitu uut peamist viinamarjasorti, nagu ‘Grillo’, ‘Catarratto’, ‘Fiano’, ‘Damaschino’; ‘Viognier’, ‘Sauvignon’; ‘Pinot Grigio’, ‘Vermentino’, ‘Chenin Blanc’, ‘Moscato Bianco’, ‘Perricone’, ‘Frappato’, ‘Nerello Mascalese’, ‘Cabernet Franc’, ‘Pinot Nero’, ‘Alicante Bouchet’, ‘Alicante’, ‘Petit Verdot’ ja ‘Aglianico’.

Uutest sortidest valmistatakse eelkõige järgmisi veine:

valge vahuvein, rosinavein (passito) ja vein tähisega Superiore (parema kvaliteediga);

punane rosinavein;

„Menfi“ roosa vein (rosato), sh „Menfi“ roosa vahuvein;

vein, mille nimetus sisaldab viinamarjasordi ‘Inzolia’, ‘Grillo’ või ‘Chardonnay’ nimetust ning mis kannab tähist Superiore;

„Menfi“ Catarrato vein, sh vein tähisega Superiore;

Grecanico vein tähisega Superiore ja Grecanico vahuvein;

Fiano vein, sh vein tähisega Superiore;

‘Damaschino’;

‘Viognier’;

‘Sauvignon’;

‘Pinot grigio’;

‘Vermentino’;

Chenin Blanci vein, sh Chenin Blanci vahuvein;

Moscato bianco vein, sh Moscato bianco vahuvein;

Nero d’Avola vein tähisega Riserva ja Nero d’Avola roosa vein;

Perricone vein tähisega Riserva ja Perricone roosa vein;

Frappato vein, sh Frappato roosa vein;

Nerello mascalese vein, sh Nerello mascalese roosa vein; Cabernet Franci vein, sh Cabernet Franci roosa vein;

sortidest Merlot ja Cabernet Sauvignon valmistatud roosa vein;

Syrah’ vein tähisega Riserva ja Syrah’ roosa vein;

Pinot Nero vein, sh Pinot Nero roosa vein;

Alicante Bouchet’ vein, sh Alicante Bouchet’ roosa vein; Alicante vein, sh Alicante roosa vein;

Petit Verdot’ vein, sh Petit Verdot’ roosa vein;

Aglianico vein, sh Aglianico roosa vein;

eespool nimetatud sortidest märgitakse kuni kaks sama värvi viinamarjade sorti;

b)

spetsifikaat ei sisalda enam alampiirkonda Feudo dei Fiori, alampiirkonda Bonera ega ainult ‘Sangiovese’ viinamarjasordist valmistatud veini.

Põhjused:

a)

äsja lisatud viinamarjasordid, roosad veinid (rosé) ja veinid tähisega Superiore on asjaomases piirkonnas väljakujunenud tooted. Samamoodi vastavad uute viinamarjasortide nimetustega uued tüübid ajakohastatud viinamarjasortidele, mida piirkonna territooriumil juba kasvatati ja tohtis juba kasutada kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ valgete ja punaste veinide viinamarjasortide kombinatsioonis kas põhiliste viinamarjasortidena, millest vein koosneb vähemalt 60 või 75 % ulatuses, või teiseste viinamarjasortidena, millest vein koosneb 20–30 % ulatuses, olenevalt tüübist.

Kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veini valmistamise piirkonnas on viimase kahekümne aasta vältel palju katsetatud uute sortide kasutuselevõtuga ja täiustatud juba kasvatatavaid sorte. Muutmise eesmärk on seega kajastada muutunud tegelikkust;

b)

kasvatamise süsteemide ja veini valmistamise tehnikate ümberkorraldamist ja täiustamist arvesse võttes on kontrollitud päritolunimetusega veinipiirkonna toodete üldine kvaliteet muutunud üsna ühesuguseks ning alampiirkonnas Feudo dei Fiori ja alampiirkonnas Bonera ning ülejäänud kontrollitud päritolunimetusega piirkonnas kasvatatud viinamarjade vahel ei ole juba aastaid märgata selget vahet. Seetõttu ei peetud vajalikuks kasutada alampiirkondade nimetusi ja otsustati lihtsustada spetsifikaati ning väärtustada kogu kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ hõlmatud veinipiirkonda.

2.3.   Tootespetsifikaadi artikkel 2. Viinamarjasortide kombinatsioon. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ valge veini tüübi (bianco) viinamarjasortide kombinatsiooni ühtlustati kõikide järgmiste veinide jaoks: vahuvein, vendemmia tardiva (hiline korje), rosinavein ja Superiore.

Vähemalt 60 % moodustada tohtivate peamiste viinamarjasortide hulka lisati ‘Grillo’;

muude valgete viinamarjade sortide viinamarjade puhul, mis sisaldavad Sitsiilia maakonnas kasvatamiseks sobivaid aromaatseid sorte, suurendati teiseste viinamarjasortide osakaalu 25 %-lt maksimaalselt 40 %-ni;

b)

kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ punase veini tüübi (rosso) viinamarjasortide kombinatsiooni ühtlustati muu julgas järgmiste veinide jaoks: vein tähisega Riserva, rosinavein ja roosa vein.

Vähemalt 60 % moodustada tohtivate peamiste viinamarjasortide hulka lisati ‘Perricone’, ‘Nerello mascalese’, ‘Alicante’ ja ‘Alicante Bouchet’ ning välja jäeti ‘Sangiovese’;

muude punaste viinamarjade sortide viinamarjade puhul, mis sisaldavad Sitsiilia maakonnas kasvatamiseks sobivaid aromaatseid sorte, suurendati teiseste viinamarjasortide osakaalu 30 %-lt maksimaalselt 40 %-ni.

Põhjused:

valgete ja punaste veinide viinamarjasortide kombinatsioone muudeti, et need sisaldaksid kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ hõlmatud veinipiirkonnas traditsiooniliselt kasvatatavaid tüüpilisi sorte, pöörates erilist tähelepanu kohalikele sortidele.

2.4.   Tootespetsifikaadi artikkel 3. Veinipiirkond. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

veinipiirkonda laiendati, et see hõlmaks varem ainult osaliselt hõlmatud Menfi omavalitsuse kogu haldusterritooriumi ja ka varem ainult osaliselt hõlmatud muude omavalitsuse teatavaid asulaid. Täpsemalt laiendati piirkonda, et see hõlmaks järgmisi Sciacca omavalitsuses asuvaid asulaid: Costa Finocchiara, Vallone Caricagiachi, Piana Grande di Misilifurme ja Monte Cirami, samuti Sambuca di Sicilia omavalitsuses asuvat Misilibesi asulat. Castelvetrano omavalitsuses laiendati piirkonda, et see hõlmaks spetsifikaadi artiklis 3 nimetatud ja varem ainult osaliselt hõlmatud asulate (Casuzze, Case Nuove, Moscafratta, Serralunga, Belicello ja Belìce) kogu territooriumi.

Põhjused:

laiendamise tingis vajadus lisada veinipiirkonnale olemasolevaga samade eritunnustega viinamarjade kasvatamise naaberpiirkonnad, kus on alati viinapuid kasvatatud, kuid mis on killustatud ja asuvad mitmesugustes lähedastes piirkondades. Seetõttu määrati kindlaks maapinna, kasvatussüsteemide ning mulla- ja kliimatingimuste mõistes ühtlasem veinipiirkond. Kogu määratletud piirkonda kirjeldatakse üksikasjalikult, viidates ametlikus kinnistusraamatus kasutatavatele katastrikaartidele ja piirkonna piiridele, samuti kõnealustele asulatele ja alljaotistele. Määratletud veinipiirkonna kirjeldus sisaldab maatükkide identifitseerimiseks kasutatavate kinnistusraamatu ametlike kaartide numbreid.

2.5.   Tootespetsifikaadi artikkel 4. Viinamarjakasvatusnormid. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

viinamarjade kasvatamise standardite kirjeldust lihtsustati ja viinamarjade maksimaalne hektarisaak asendati tootespetsifikaadi artiklis 1 nimetatud iga tüübi minimaalse naturaalse alkoholisisaldusega mahuprotsentides, jättes alles juba sätestatud kvaliteediparameetrid (viinamarjade maksimaalne hektarisaak ja minimaalne naturaalne alkoholisisaldus).

Viited alampiirkondadele jäeti välja ja vendemmia tardiva (hiline korje) veinidele kehtivad eeskirjad viidi üle järgmisse artiklisse. Lisaks määrati kindlaks, et kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veine tohib valmistada kolmandal aastal pärast istutamist.

Põhjused:

peamised viinamarjade kasvatamise standardid on kinnitatud ja teatavad viinamarjade kasvatamise parameetrid on paranenud, arvestades eelkõige uute istanduste suuremat viinapuude arvu hektari kohta.

Parema ülevaate saamiseks on varem artikli jutustavas osas kirjeldatud kvaliteediparameetrid (viinamarjade maksimaalne hektarisaak ja minimaalne naturaalne alkoholisisaldus) esitatud tabelina kõikide tootespetsifikatsiooni artiklis 1 nimetatud tüüpide kohta.

2.6.   Tootespetsifikaadi artikkel 5. Veini valmistamise ja villimise piirkonna määratlemine. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

kooskõlas viinamarjade kasvatamise piirkonna laiendamisega muudeti ka veini valmistamise piirkonna piire, et see hõlmaks kogu Menfi omavalitsuse territooriumi ja järgmisi naaberomavalitsusi: Montevago ja Santa Margherita Belice väljaspool veinipiirkonda ning Sambuca di Sicilia, Sciacca ja Castelvetrano veinipiirkonnas, järgides määruse (EÜ) nr 607/2009 artikli 6 lõike 4 punkti b sätteid;

b)

vahuveinide valmistamise piirkond hõlmab kogu Sitsiilia maakonna haldusterritooriumi, järgides määruse (EÜ) nr 607/2009 artikli 6 lõike 4 punkti b sätteid;

c)

veinide villimine peab toimuma nimetatud veinide valmistamise piirkondades.

Põhjused:

a ja b)

määruse (EÜ) nr 607/2009 artikli 6 lõike 4 punktis b sätestatud erandit arvesse võttes veini valmistamise piirkonna määratlemine võimaldab tootjatel kasutada ka veinipiirkonna lähedal asuvaid rajatisi;

c)

määruse (EÜ) nr 607/2009 artikli 8 kohase määratletud piirkonnas villimise nõude kehtestamise põhjus on kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ veinide kvaliteedi ja kuvandi kaitse, nende päritolu tagamine ning asjaomaste kontrollimiste tõhususe ja õigeaegsuse tagamine. Kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veinide päritolupiirkonnaga seotud iseloomulikud tunnused ja omadused on paremini kaitstud, kui veini villitakse veinipiirkonnas, sest määratletud piirkonnas tegutsevad tootjad vastutavad kõikide tehniliste veo- ja villimiseeskirjade täitmise ja jõustamise eest ning neil on selleks vajalikud kutseoskused. Kohustusega välditakse väljapoole veinipiirkonda vedamisest tingitud võimalikke ohte, nagu oksüdeerimine ja kõrge või madala temperatuuri tekitatud temperatuurišokk ja toote riknemine, mis kahjustab toote keemilisi/füüsikalisi omadusi (happesus, polüfenoolid ja värvi kindlustavad ained) ning organoleptilisi omadusi (värv, lõhn, maitse) ja püsivust. Vähenenud on ka võimalik mikrobioloogilise (bakteritega, viirustega, seentega, hallitusseentega või pärmiseentega) saastumise oht. Nõude kehtestamine on kasulik ettevõtjatele, kes on võimalikest ohtudest teadlikud ja vastutavad kaitstud päritolunimetusega veinide kvaliteedi hoidmise eest ning annavad tarbijatele kindluse veinide päritolu ja kvaliteedi ning tootespetsifikaadile vastavuse mõistes. Lisaks on pädevate asutuste väiksemas piirkonnas tehtavad kontrollid tõhusamad.

2.7.   Tootespetsifikaadi artikkel 5. Saagikus ja veini valmistamise tavad. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

lisati viinamarjadest veini valmistamise saagiste tabel;

viinamarjadest valge veini valmistamise saagist suurendati 65 %-lt 70 %-ni;

kirjeldatud on rosinaveini jaoks ette nähtud viinamarjade kuivatamise meetodeid lisaks hilise korje (vendemmia tardiva) meetoditele, mida kirjeldati varem kehtinud spetsifikaadi artiklis 4;

kindlaks on määratud tähisega Riserva veini laagerdamise ja tähisega Superiore veini täiendava töötlemise meetodid.

Põhjused:

a)

viinamarjadest veini valmistamise saagiseid sisaldav tabel on lisatud parema ülevaate saamiseks ning mitmesuguste tüüpide andmeid on ajakohastatud; varem oli neid kirjeldatud artikli jutustavas osas;

b)

viinamarjadest valge veini valmistamise saagist suurendati 65 %-lt 70 %-ni, mis on väike muudatus, mille tingisid katsetulemused ja uudsed veini valmistamise tehnikad, millest ilmneb, et suurendamine ei mõjuta veini analüütilisi ega organoleptilisi omadusi;

c)

rosinaveini tüübi lisamise järel kirjeldati viinamarjade kuivatamise meetodeid;

d)

kõrvaldatud on puudused vanas spetsifikaadis kirjeldatud veini valmistamise standardites, eelkõige puudused kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ ja tähisega Superiore, muu hulgas viinamarjasortide ‘Catarratto’, ‘Chardonnay’, ‘Fiano’ ja ‘Grecanico’ nimetustega valge veini täiendava töötlemise meetodites, samuti tähisega Riserva ning viinamarjasortide ‘Nero d’Avola’, ‘Perricone’ ja ‘Syrah’ nimetustega veini laagerdamise meetodites.

2.8.   Tootespetsifikaadi artikkel 6. Tarbimisomadused. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

esitatud on kõik tootespetsifikatsiooniga hõlmatud tüübid koos tunnusjoontega; välja on jäetud tüübid, mida spetsifikaat enam ei hõlma (Menfi Feudo dei Fiori ja Menfi Bonera);

b)

välja on jäetud artikli lõige 3, mis käsitleb ministeeriumi õigust anda välja dekreet üldhappesuse ja suhkruvaba ekstrakti miinimumsisalduse muutmise kohta.

Põhjused:

a)

kirjeldatud on äsja lisatud veinide omadusi ja läbi on vaadatud olemasolevate tüüpide omadused ning analüütilisi ja organoleptilisi omadusi on täpsemalt kirjeldatud.

Omadused on väga selged ja iseloomulikud, mis võimaldab veine selgelt identifitseerida ja tootespetsifikaadi artiklis 9 kirjeldatud geograafilise piirkonnaga seostada.

Eelkõige on kõigil veinidel tasakaalus keemilised ja füüsikalised omadused, mis aitab tagada hästi tasakaalustatud maitse; kõikidel tüüpidel on meeldiv, harmooniline, iseloomulik ja elegantne lõhn, mõnikord nende valmistamiseks kasutatud viinamarjasortidele tüüpilise puuviljade, lillede ja taimede varjundiga;

b)

artikli 6 lõige 3 jäeti välja, kuna ei vasta enam praegu kehtivatele õigusaktidele.

2.9.   Tootespetsifikaadi artikkel 7. Märgistus ja esitlusviis. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

a)

lisatud on võimalus kasutada viinamarjaistandusele viitavaid topograafilisi lisatähiseid;

b)

kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veinide märgistusel ja esitlemisel tohib viidata suurema geograafilise piirkonnana Sitsiiliale.

Põhjused:

a)

ettevõttele viitamise eesmärk on iseloomustada veini paremini, märkides etiketil, et vein pärineb ainult konkreetsest viinamarjaistandusest;

b)

suurema geograafilise piirkonnana Sitsiiliale viitamine võimaldab anda tarbijale rohkem teavet kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ hõlmatud veinipiirkonna geograafilise asukoha kohta kooskõlas praegu kehtivate liikmesriigi ja ELi õigusaktidega.

2.10.   Tootespetsifikaadi artikkel 8. Pakendamine ja pakend. Tootespetsifikaadi ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

lubatud on kõik mahud 3 liitrini;

lubatud on erineva mahu, erineva konstruktsiooniga ja eri materjalidest mahutite kasutamine

(nn kilekott pakis);

lubatud on kõik seadusjärgsed sulgemise meetodid, ainus erand on kroonkorgid.

Põhjused:

eesmärk on anda tootjatele suurem vabadus muu hulgas uudsete mahutite ja sulgemise meetodite kasutamises, et pakkuda rohkem võimalusi tarbijate vajaduste täitmiseks ja parandada seeläbi võimalusi kontrollitud päritolunimetusega toodete turustamiseks ja nii ELis kui ka mujal mitmesugustele turgudele laskmiseks.

2.11.   Seos keskkonnaga. Tootespetsifikaadi artikli 9 ja koonddokumendi muutmine

Kirjeldus:

lõigetes a, b ja c esitati teatavad selgitused ja täiendused.

Põhjused:

parandatud ja täiendatud on geograafilise piirkonna ja valmistatavate veinide kategooriate omaduste vahelisi seoseid, lähtudes tootespetsifikaadi muudatustest määratletud piirkonna laiendamise ja uute tootetüüpide lisamise mõistes.

KOONDDOKUMENT

1.   Nimetus

Menfi

2.   Geograafilise tähise tüüp

KPN – kaitstud päritolunimetus

3.   Viinamarjasaaduste kategooriad

1. Vein

4. Vahuvein

15. Kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein

4.   Veini(de) kirjeldus

Vein (kategooria 1): kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ valge vein, Inzolia, Grillo, Chardonnay, Catarratto, Grecanico, Fiano

Värvus: erineva intensiivsusega õlgkollane.

Lõhn: peen, elegantne, õrn, iseloomulik, meeldiv, puuviljade varjundiga.

Maitse: kuiv, tasakaalus, sordile omane, maitseküllane, meeldiv, harmooniline, täidlane, intensiivne.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,00 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 16,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ valge vein tähisega Superiore, Chardonnay vein tähisega Superiore, Catarratto vein tähisega Superiore, Grecanico vein tähisega Superiore, Fiano vein tähisega Superiore

Värvus: erineva intensiivsusega õlgkollane.

Lõhn: peen, elegantne, sordile omane, puuviljade varjundiga.

Maitse: kuiv, tasakaalus, iseloomulik, meeldiv, harmooniline, täidlane, intensiivne.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 16,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ Damaschino, Viognier, Sauvignon, Pinot Grigio, Vermentino, Chenin Blanc, Moscato Bianco

Värvus: erineva intensiivsusega õlgkollane, mõnikord kahvaturohelise varjundiga.

Lõhn: peen, elegantne, sordile omane, meeldiv, puuviljade varjundiga, värske, muskaadilõhnaga.

Maitse: kuiv, meeldiv, harmooniline, värske, täidlane, intensiivne.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 10,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 17,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein (kategooria 15): „Menfi“ valge vein tähisega vendemmia tardiva, valge rosinavein

Värvus: õlgkollasest kuldseni.

Lõhn: iseloomulik, õrn, püsiv.

Maitse: kuivast kuni magusani, tüüpiline, harmooniline.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 15,00 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 22,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vahuvein (kategooria 4) „Menfi“ valge vahuvein, sealhulgas viinamarjasortide ‘Chardonnay’, ‘Grecanico’, ‘Chenin Blanc’, ‘Moscato bianco’ nimetustega

Vaht: peen, püsiv.

Värvus: erineva intensiivsusega õlgkollane.

Lõhn: iseloomulik, peen.

Maitse: värske, harmooniline, ekstra kuivast magusani.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,00 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 15,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ punane vein, muu hulgas tähisega Riserva, Nero d’Avola vein, muu hulgas tähisega Riserva, Perricone vein, muu hulgas tähisega Riserva, Syrah’ vein, muu hulgas tähisega Riserva

Värvus: erineva intensiivsusega rubiinpunane, Riserva veini puhul kaldub granaatpunase poole.

Lõhn: meeldiv, peen, õrn, iseloomulik, puuviljaline, aeg-ajalt vürtsine.

Maitse: kuiv, harmooniline, täidlane, pisut parkainene, intensiivne.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 22,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ Frappato, Nerello mascalese, Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon

Värvus: erineva intensiivsusega rubiinpunane.

Lõhn: peen, õrn, iseloomulik, puuviljaline, lilleline, taimede varjundiga, intensiivne.

Maitse: kuiv, harmooniline, täidlane, tasakaalus, värske, kootav, iseloomulik, intensiivne.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12,00 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 21,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ Pinot Nero, Alicante Bouchet, Alicante, Aglianico, Petit Verdot

Värvus: erineva intensiivsusega rubiinpunane.

Lõhn: õrn, iseloomulik, puuviljaline, mõnikord vürtsine, intensiivne.

Maitse: kuiv, harmooniline, pisut parkainene, iseloomulik.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 12,00 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 23,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein (kategooria 15): „Menfi“ punane rosinavein

Värvus: rubiinpunane, laagerdumisel kaldub granaatpunasele.

Lõhn: iseloomulik, õrn, püsiv.

Maitse: kuivast kuni magusani, tüüpiline, harmooniline.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 16,0 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 28,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

11

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ roosa vein, muu hulgas viinamarjasortide ‘Nero d’Avola’, ‘Perricone’, ‘Frappato’, ‘Nerello mascalese’ nimetustega

Värvus: erineva intensiivsusega roosa.

Lõhn: peen, elegantne, õrn, iseloomulik.

Maitse: kuiv, harmooniline, tasakaalus.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 17,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ Cabernet Franci roosa vein, Merlot’ roosa vein, Cabernet Sauvignoni roosa vein, Syrah’ roosa vein, Pinot Nero roosa vein

Värvus: erineva intensiivsusega roosa.

Lõhn: õrn, iseloomulik.

Maitse: kuiv, harmooniline.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 17,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vein (kategooria 1): „Menfi“ Alicante Bouchet’ roosa vein, Alicante roosa vein, Aglianico roosa vein, Petit Verdot’ roosa vein

Värvus: erineva intensiivsusega roosa.

Lõhn: õrn, iseloomulik.

Maitse: kuiv, harmooniline.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus: 17,0 g/l.

Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

4,5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

Vahuvein (kategooria 4) „Menfi“ roosa vahuvein

Vaht: peen, püsiv.

Värvus: erineva intensiivsusega roosa.

Lõhn: iseloomulik, õrn.

Maitse: värske, harmooniline, ekstra kuivast poolkuivani.

Minimaalne üldalkoholisisaldus mahuprotsentides: 11,50 %.

Suhkruvaba ekstrakti miinimumsisaldus on 15,0 g/l. Kõik allpool tabelis esitamata analüütilised parameetrid vastavad liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud piirnormidele.

Üldised analüütilised omadused

Maksimaalne üldalkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne tegelik alkoholisisaldus (mahuprotsentides):

 

Minimaalne üldhappesus:

5 grammi liitri kohta väljendatud viinhappena.

Maksimaalne lenduvate hapete sisaldus (milliekvivalentides liitri kohta):

 

Maksimaalne vääveldioksiidi üldsisaldus (milligrammides liitri kohta):

 

5.   Veinivalmistustavad

a.   Peamised veinivalmistustavad

PUUDUVAD

b.   Maksimaalne saagikus

„Menfi“ valge, punane, roosa vein, valge vahuvein, roosa vahuvein, Inzolia, Grillo, Catarratto, Grecanico vein, sh Grecanico vahuvein, Damaschino, Viognier’ vein:

84 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Vermentino, Chenin Blanci vein, sh Chenin Blanci vahuvein, Nero d’Avola, Perricone ja Syrah’ vein, sh Riserva tähisega vein ja roosa vein, Frappato, Merlot’ vein:

84 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Nerello mascalese, Alicante Bouchet’, Alicante, Petit Verdot’ ja Aglianico vein, sh Aglianico roosa vein:

84 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Chardonnay vein, sh Chardonnay vahuvein, Sauvignoni, Pinot grigio, Moscato valge vein, sh Moscato valge vahuvein:

77 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon ja Pinot Nero, sealhulgas Pinot Nero roosa vein

77 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Catarratto vein tähisega Superiore, Grecanico vein tähisega Superiore, Fiano vein:

70 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Chardonnay vein tähisega Superiore:

66,5 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ Fiano vein tähisega Superiore:

63 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ valge vein tähisega vendemmia tardiva:

48 hektoliitrit hektari kohta

„Menfi“ valge rosinavein, punane rosinavein:

40 hektoliitrit hektari kohta

6.   Määratletud geograafiline piirkond

Kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veinide valmistamiseks kasutatavate viinamarjade kasvatamise piirkond hõlmab järgmist:

Agrigento provintsi Menfi omavalitsuse kogu haldusterritoorium, mis on identifitseeritud kinnistusraamatus kaartidel nr 1–99;

Agrigento provintsi Sciacca omavalitsuse haldusterritooriumi osa, mis on identifitseeritud kinnistusraamatus kaartidel nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16 ja 23, mille piir kulgeb läänes Sambuca di Sicilia omavalitsuse ja kaardi nr 67 ristumise kohast mööda selle omavalitsuse piiri lõuna suunas ja seejärel mööda Menfi omavalitsuse idapiiri kuni Sciacca omavalitsuse kaardi nr 23 lõunapiirini; lõunas mööda kaardi nr 23 piiri; idas mööda kaartide nr 23, 16, 15, 11, 6, 7 ja 4 idapiiri; põhjas mööda kaartide nr 4, 3 ja 1 põhjapiiri ning Arancio järve kallast; idas Sambuca di Sicilia omavalitsuse kaardi nr 69 järgi.

Territoorium hõlmab järgmist: Costa Finocchiara, Vallone Caricagiachi, Piana Grande di Misilifurme, Ulmo, Maroccoli ja Monte Cirami;

Agrigento provintsi Sambuca di Sicilia omavalitsuse haldusterritooriumi osa, mis on identifitseeritud kinnistusraamatus kaartidel nr 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 66, 67 ja 69.

Kaartide nr 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 66 ja 67 piir kulgeb läänes mööda Menfi omavalitsuse kaardi nr 23 idapiiri ja seejärel ida suunas mööda Menfi omavalitsuse kaartide nr 41 ja 43 piiri ning uuesti põhja suunas mööda Sciacca omavalitsuse piiri kuni Sciacca omavalitsuse ja kaardi nr 1 ristumise kohani; põhjas Santa Margherita di Belìce omavalitsuse territooriumi järgides.

Territoorium hõlmab järgmist: Arancio, Arancio Piccolo, Misilibesi ja Tardara.

Kaardil nr 69 kujutatud ala asub Sambuca di Sicilia omavalitsusest edela suunas ja selle territoorium hõlmab järgmist: Fondacazzo ja Cellaro;

Trapani provintsi Castelvetrano haldusterritooriumi osa, mis on identifitseeritud kinnistusraamatus kaartidel nr 119, 131, 132, 145, 146, 157 ja 168, mille ida- ja põhjapiir kulgeb mööda Menfi omavalitsuse haldusterritooriumi piiri, läänepiir mööda Belìce jõge kuni jõe suudmeni ja lõunapiir mööda Vahemere rannikut. Territoorium hõlmab järgmist: Casuzze, Case Nuove, Moscafratta, Serralunga, Belicello ja Belìce.

7.   Peamised veiniviinamarjasordid

‘Aglianico’ (tume)

‘Pinot grigio’

‘Ansonica’ (hele) – ‘Insolia’

‘Ansonica’ (hele) – ‘Inzolia’

‘Ansonica’ (hele)

‘Cabernet Franc’ (tume) – ‘Cabernet’

‘Cabernet Sauvignon’ (tume) – ‘Cabernet’

‘Calabrese’ (tume) – ‘Nero d’Avola’ (tume)

‘Catarratto bianco comune’ (hele) – ‘Catarratto’

‘Catarratto bianco lucido’ (hele) – ‘Catarratto’

‘Chardonnay’ (valge)

‘Chenin Blanc’ (hele)

‘Damaschino’ (valge)

‘Fiano’ (valge)

‘Frappato’ (tume) – ‘Frappato d’Italia’

‘Grecanico dorato’ (hele) – ‘Grecanico’

‘Grillo’ (valge)

‘Merlot’ (punane)

‘Moscato bianco’ (hele) – ‘Moscato’

‘Nerello mascalese’ (punane)

‘Perricone’ (punane)

‘Perricone’ (tume) – ‘Pignatello’

‘Petit Verdot’ (punane)

‘Pinot nero’ (tume) – ‘Pinot’

‘Sauvignon’ (hele) – ‘Sauvignon Blanc’

‘Syrah’ (punane) – ‘Shiraz’

‘Vermentino’ (valge)

‘Viogner’ (valge)

‘Alicante Bouchet’ (tume)

‘Alicante’ (punane)

8.   Seos(t)e kirjeldus

Kaitstud päritolunimetus „Menfi“ – kõik veinikategooriad

Kõiki veinikategooriaid (vein, vahuvein ja kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein) seostavad kindlaks määratud geograafilise piirkonnaga piirkonnale tüüpiliste maastikutüüpide (lammid, rannikuterrassid, nõlvad, savised künkad ja savikas lubjakivi) kooslus ja koostoime. Need tüübid moodustavad ainulaadse maastiku, millele on omased tüüpiline Vahemere kliima, temperatuur, mis on isegi talvel kogu aeg üle nulli, vihm, mis sajab põhiliselt sügisel ja talvel, ning kuumad kuivad suved piisava tuule ja päikesepaistega.

Need kindlaks määratud piirkonna omadused koos valdavalt tasase ja osalt künkliku maapinnaga ning viinamarjaistanduste soodsa asendiga nõlvade kallaku ja orientatsiooni mõistes aitavad kaasa viinamarjade kasvatamiseks eriti sobiva keskkonna tekkele.

Piirkonna maapinna mulla tekstuur koosneb erinevas koguses lubjakivist ja savist, mulla reaktsioon ulatub aluselisest nõrgalt aluseliseni ning mullal on tasakaalustatud füüsikalis-keemiline struktuur, mille tõttu voolab liigvesi hästi ära ja veevarud on kättesaadavad. Need on kõik juurestiku arenguks vajalikud põhiomadused.

Mulla reaktsioon on viinapuude kasvuks soodne, sest enamik toitaineid on kergesti omastatavad; lisaks aitab lämmastikku, fosforit ja väävlit omastatavaks muuta mikroobide tegevus.

Nimetatud tegurite koostoime kliimaga ja temperatuurierinevustega suve algusest saagikoristuseni tagab taimede võrsete ja viljade õige kasvu ning kobarate tasakaalustatud küpsemise, mille tulemusena saadakse rohkelt polüfenoole ja aromaatseid lähteaineid sisaldavad viinamarjad.

Kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ vein (kategooria 1)

Kategooriasse 1 liigituvad tooted, s.o veinid, on seotud sajanditevanuse viinamarjade kasvatamise traditsiooniga ning kõik kohalikud ja mittekohalikud viinamarjasordid sobivad selleks oivaliselt. Igat nimetatud viinamarjasorti kasvatatakse just selle sordi jaoks mulla ja kliima poolest kõige sobivamaks peetaval maa-alal, mis võimaldab valmistada kindla eripäraga kvaliteetseid veine.

Valmistatavatel veinidel on ühised omadused, nagu alkoholisisaldus, tugev lõhn ja hea struktuur, mis tulenevad mulla rikkalikust mineraalsest koostisest, Vahemere kliimast ja erinevatest temperatuurivahemikest.

Küpsenud valgetele ja punastele veinidele on omased lillede ja puuviljade lõhn ning pikantne maitse.

Tähisega Riserva ja Superiore veinid on loomult kontsentreeritumad ja tugevama struktuuriga ning neile on omased teisesed aroomid.

Lammidel kasvanud (eriti sordi ‘Chardonnay’) viinamarjadest valmistatud valged veinid on laadilt peamiselt pikantsed ja magus-vürtsikad, samas kui kõrgemal mägedes kasvanud viinamarjadest valmistatud veinid on loomult laagerdunud ja küpsed ning erinevate omadustega, puuviljalisest (olenevalt sordist) ja lillelisest teravani.

Viinamarjasortidest ‘Cabernet Sauvignon’ ja ‘Syrah’ valmistatud punaste veinide omadusi mõjutab eelkõige merepinnast mitte eriti kõrgel asuvate rannikuterrasside maapind, mis loob tasakaalu sordi ‘Cabernet Sauvignon’ rohuse varjundi ja lillelise puuviljalisuse vahel ning annab veinile sordile ‘Syrah’ omase puuviljalise varjundi.

Keskmisel kõrgusel asuvatel terrassidel asuvates viinamarjaistandustes kasvanud, eelkõige sortide ‘Nero d’Avola’ ja ‘Merlot’ viinamarjadest valmistatud veinidel tekivad mitmekülgsed ja küpsed fenoolsed varjundid, mida tasakaalustavad vürtsikad ja puuviljalised lillevarjundid. Neid veine tarbitakse tavapäraselt koos tüüpiliste kohalike ja Sitsiilia toitudega (kaitstud päritolunimetusega juustud, nagu Vastedda, Valle del Belìce, Pecorino Siciliano, samuti kohalik kala, nagu sardiinid, anšoovised ja muu rasvane kala).

Kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ vahuvein (kategooria 4)

Valgetel vahuveinidel on erineva intensiivsusega õlgkollane värv ja roosadel vahuveinidel on erineva intensiivsusega roosa värv; vahuveinidel on peened gaasimullid, lillede ja puuviljade varjund ja värskus, mis tulenevad mulla rikkalikust mineraalsest koostisest, Vahemere kliimast ja erinevatest temperatuurivahemikest.

Sorte ‘Chardonnay’ ja ‘Chenin Blanc’ kasvatatakse peamiselt just lubja- ja savirikkamatel muldadel, mis on tekkinud merglist, ja kõrgetel küngastel ning nendest sortidest valmistatakse ka vahuveini.

Vahuveini valmistamine on seotud viinamarjade kasvatamise kohaliku traditsiooniga koos uudsete veini valmistamise meetoditega ja selle tootekategooria jaoks kindlaks määratud kohalike ja mittekohalike sortide kasutamisega.

Keskkonna- ja inimtegurite mõjul valmistatakse vahuveine, millele on omane just täpselt õiges koguses happesus ja värskus koos aroomivarjunditega, mis sobivad oivaliselt tüüpiliste kohalike toitudega ja kulinaarsete hõrgutistega, nagu Carciofo Spinoso di Menfi artišokid, kaitstud päritolunimetusega „Vastedda“ juust, kaitstud päritolunimetusega „Nocellara del Belìce“ oliivid, rasvane kala ja kollane melon.

Kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ kuivatatud viinamarjadest valmistatud vein (kategooria 15)

Kuivatatud viinamarjadest valmistatud veinidel on alati hea struktuur, tasakaal happesuse ja magususe vahel ning kasutatud viinamarjasortidest olenev puuviljade varjund, mis tulenevad mulla rikkalikust mineraalsest koostisest ja eelkõige Vahemere kliimast, millele on omased kuumad kuivad suved piisava tuule ja päikesepaistega, mis soodustab suurt suhkrute kontsentratsiooni, ning erinevatest temperatuurivahemikest, mis annavad veinidele värskuse.

Valgetel ja punastel veinidel on hea struktuur ja tasakaal happesuse ja magususe vahel ning kasutatud viinamarjasortide ja kasvupinna kombinatsioonist olenevalt võib neil olla pähkline varjund, näiteks sarapuupähklite, mandlite ja pistaatsiapähklite varjund, mida täiendab apelsinimarmelaadi varjund (lammid); neil on kollaste puuviljade varjund, näiteks ananasside, aprikooside, datlite ja kuivatatud viigimarjade varjund, need on maitselt elegantsed ja magusad, hea happesusega ja tsitrusviljade järelmaitsega (rannikuterrassid keskmisel kõrgusel).

Viinamarjadest, mis on kasvanud savistel küngastel ja nõlvadel, kus viinamarjad suuresti üle küpsevad, valmistatakse veine, millel on rikkalik lõhn küpsete puuviljade, ploomi ja sõstramoosi ning kuivatatud puuviljade varjundiga ning magus, mahe ja tasakaalus maitse.

Kuivade suvedega Vahemere kliima ja saviste lubjakivimuldade kombinatsioonile tuginedes valmivad veinid, millel on rikkalik puuviljade ja lillede lõhn, näiteks virsikute, värskete aprikooside, apelsiniõite ja tsitrusviljade lõhn, ning veinid on ka jõuliselt värsked ja tüüpilise mineraalse struktuuriga.

Need valged ja punased veinid on magusad, kuid mitte imalad, sest neil on ideaalne happesus ja nende valmistamisel kasutatud viinamarjasortidele tüüpiline lõhn, mille tõttu sobivad veinid oivaliselt Sitsiilia traditsiooniliste küpsiste ja valikpagaritoodetega (Cassata, Cannoli, Dolci di mandorla jne) ning kohalike traditsiooniliste küpsiste ja valikpagaritoodetega (Nucatoli, Minni di virgini, kuivad küpsised).

9.   Olulised lisatingimused

Villimine määratletud piirkonnas

Õigusraamistik:

ELi õigusaktid.

Lisatingimuse liik:

villimine määratletud geograafilises piirkonnas.

Tingimuse kirjeldus:

määruse (EÜ) nr 607/2009 artikli 8 kohase määratletud piirkonnas villimise nõude kehtestamise põhjus on kaitstud päritolunimetusega „Menfi“ veinide kvaliteedi ja kuvandi kaitse, nende päritolu tagamine ning asjaomaste kontrollide tõhususe ja õigeaegsuse tagamine. Kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ veinide päritolupiirkonnaga seotud iseloomulikud tunnused ja omadused on paremini kaitstud, kui veini villitakse veinipiirkonnas, sest määratletud piirkonnas tegutsevad tootjad vastutavad kõikide tehniliste veo- ja villimiseeskirjade täitmise ja jõustamise eest ning neil on selleks vajalikud kutseoskused. Kohustusega välditakse väljapoole veinipiirkonda vedamisest tingitud võimalikke ohte, nagu oksüdeerimine ja kõrge või madala temperatuuri tekitatud temperatuurišokk ja toote riknemine, mis kahjustab toote keemilisi/füüsikalisi omadusi (happesus, polüfenoolid ja värvi kindlustavad ained) ning organoleptilisi omadusi (värv, lõhn, maitse) ja püsivust. Vähenenud on ka võimalik mikrobioloogilise (bakteritega, viirustega, seentega, hallitusseentega või pärmiseentega) saastumise oht. Nõude kehtestamine on kasulik ettevõtjatele, kes on võimalikest ohtudest teadlikud ja vastutavad kaitstud päritolunimetusega veinide kvaliteedi hoidmise eest ning annavad tarbijatele kindluse veinide päritolu ja kvaliteedi ning tootespetsifikaadile vastavuse mõistes. Lisaks on pädevate asutuste väiksemas piirkonnas tehtavad kontrollid tõhusamad.

Suurema geograafilise piirkonna Sitsiilia nime kasutamine

Õigusraamistik:

ELi õigusaktid.

Lisatingimuse liik:

täiendavad märgistusnõuded.

Tingimuse kirjeldus:

kontrollitud päritolunimetusega „Menfi“ tootespetsifikaadi artiklis 1 nimetatud veinide märgistusel ja esitlemisel tohib kooskõlas praegu kehtivate Euroopa Liidu ja liikmesriigi õigusaktidega viidata suurema geograafilise piirkonnana Sitsiiliale.

Täiendavate kohanimede kasutamine

Õigusraamistik:

liikmesriigi õigusaktid.

Lisatingimuse liik:

täiendavad märgistusnõuded.

Tingimuse kirjeldus:

seaduse nr 238/2016 artikli 31 lõike 10 kohaselt tohib tootespetsifikaadi artiklis 1 nimetatud veinide märgistusel ja esitlemisel kasutada lisaks selliste viinamarjaistanduste asukohale viitavaid nimesid, kus kõnealuste veinide valmistamiseks kasutatud viinamarjad tegelikult kasvasid. Täiendavate Sitsiilia maakonna viinamarjaistanduste kohanimede loetelu ajakohastatakse kord aastas ja see on avaldatud aadressil

http://pti.regione.sicilia.it/portal/page/portal/PIR_PORTALE/PIR_LaStrutturaRegionale/PIR_AssessoratoregionaledelleRisorseAgricoleeAlimentari/PIR_DipAgricoltura/PIR_AreeTematiche/PIR_Servizi/PIR_BrandSiciliaeMarketingterritoriale/PIR_Riconoscimentoetuteladeiprodottidiqualita/PIR_ElencopositivodellaRegioneSiciliadellemenzionivigna/Allegato%201%20al%20DDG%201337_2019.pdf

Veini ja vahuveini valmistamise piirkonnaga seonduv erand

Õigusraamistik:

ELi õigusaktid.

Lisatingimuse liik:

määratletud geograafilises piirkonnas tootmisega seonduv erand.

Tingimuse kirjeldus:

praegu kehtivate Euroopa Liidu õigusaktide alusel tohib veini valmistamise toiminguid teha määratletud piirkonna vahetus läheduses, eelkõige Menfi kommuuni naaberkommuunide (st Montevago, Santa Margherita Belice, Sambuca di Sicilia, Sciacca ja Castelvetrano) haldusterritooriumil. Vahuveine tohib valmistada Sitsiilia maakonna haldusterritooriumil, mille alla asjaomane veinipiirkond kuulub.

Link tootespetsifikaadile

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/13264


(1)  ELT L 347, 20.12.2013, lk 671.