Brüssel,21.8.2020

COM(2020) 427 final

2020/0201(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee 66. istungil seoses klassifitseerimise arvamuste, klassifitseerimise otsuste, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatuste või muude harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevate nõuannete ja soovituste kavandatud vastuvõtmisega harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust, millega määratakse kindlaks liidu nimel Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee (edaspidi „HSi komitee“) 66. istungjärgul 2020. aasta septembris võetav seisukoht.

2.Ettepaneku taust

2.1.Rahvusvaheline kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsioon

Rahvusvahelise kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsiooni eesmärk on hõlbustada rahvusvahelist kaubandust ning statistika kogumist, võrdlemist ja analüüsi, eelkõige rahvusvahelise kaubanduse kohta. Selle lisa sisaldab HSi nomenklatuuri, mis on rahvusvaheline harmoneeritud süsteem, mis võimaldab osalevatel riikidel kaubeldavad kaubad tolli jaoks ühisel alusel klassifitseerida. HSi nomenklatuur sisaldab kaupade kirjeldust, mis on esitatud rubriikide ja alamrubriikidena, ja nende numbrilisi koode, mis põhinevad 6-numbrilisel koodisüsteemil. HSi nomenklatuur vaadatakse läbi iga viie aasta järel 1 . Seda kohaldab enam kui 190 tolliasutust üle kogu maailma, mis tähendab, et rohkem kui 98 % kõigist maailmas kaubeldavatest kaupadest on selle järgi klassifitseeritud.

Leping jõustus 1. jaanuaril 1988.

Euroopa Liit ja kõik liikmesriigid on konventsiooni osalised 2 .

2.2.Maailma Tolliorganisatsioon (WCO)

Maailma Tolliorganisatsioon (WCO), mis loodi 1952. aastal Tollikoostöö Nõukoguna, on sõltumatu valitsustevaheline organ, mille ülesanne on suurendada tolliasutuste tõhusust ja tulemuslikkust. Praegu esindab see 183 tolliasutust kogu maailmas. WCO juhtorgan on nõukogu. Liit teostab ajutisele liikmele omaseid õigusi ja kohustusi WCOs, kuni jõustub Tollikoostöö Nõukogu asutamise konventsiooni muudatus.

Maailma Tolliorganisatsiooni juhtorgan on nõukogu, mis tugineb oma ülesannete täitmisel sekretariaadi ning mitmete tehniliste ja nõuandvate komiteede pädevusele ja oskustele.

Harmoneeritud süsteemi komitee (edaspidi „HSi komitee“) on tehniline komitee, kes vastutab HSi konventsiooniga seotud ettevalmistava töö eest. HSi komitee peamised ülesanded on järgmised:

·töötada välja selgitavaid märkusi, klassifitseerimise arvamusi või muid nõuandeid, näiteks juhiseid harmoneeritud süsteemi tõlgendamiseks, ning täita muid sellega seotud ülesandeid, mida WCO nõukogu või konventsiooniosalised vajalikuks peavad;

·töötada välja soovitusi eesmärgiga tagada harmoneeritud süsteemi õigusaktide ühetaoline tõlgendamine ja kohaldamine, sealhulgas konventsiooniosaliste vaheliste klassifitseerimisega seotud vaidluste lahendamine, hõlbustades seeläbi kaubandust;

·teha ettepanekuid harmoneeritud süsteemi muutmiseks ja ajakohastamiseks, et kajastada tehnoloogia arengut ja muutusi kaubandusstruktuurides ning harmoneeritud süsteemi kasutajate muid vajadusi;

·edendada harmoneeritud süsteemi laialdast kohaldamist ja käsitleda sellega seotud üldisi ja poliitilisi küsimusi.

Liidul ja selle liikmesriikidel on HSi komitees kokku ainult üks hääl. HSi komitee otsused, milles käsitletakse käesoleva raamotsusega hõlmatud küsimusi, tehakse lihthäälteenamusega.

HSi konventsiooni artikli 8 lõike 2 kohaselt loetakse selgitavad märkused, klassifitseerimise arvamused, muud harmoneeritud süsteemi tõlgendamise nõuanded ning soovitused harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise ja kohaldamise tagamiseks, mis on välja töötatud HSi komitee istungil, WCO nõukogu poolt heakskiidetuks, kui hiljemalt teise kuu lõpuks pärast kuud, mil lõppes istung, kus need vastu võeti, ei ole ükski HSi konventsiooni osaline teatanud WCO peasekretärile oma taotlusest suunata see küsimus WCO nõukogule.

2.3.Kavandatavad aktid

HSi konventsiooni artikli 6 lõike 2 kohaselt tuleb HSi komitee üldjuhul kokku kaks korda aastas. Tavaliselt toimuvad HSi komitee koosolekud märtsis ja septembris.

Kavandatav otsus puudutab järgmisi õigusakte, mille HSi komitee läbi vaatab ja esialgu vastu võtab, tingimusel et WCO nõukogu kiidab selle nn vaikiva nõusoleku menetluse teel heaks:

a)selgitavad märkused, milles selgitatakse HSi nomenklatuuri märkuste, rubriikide ja alamrubriikide tõlgendamist;

b)klassifitseerimise arvamused, milles võetakse arvesse HSi komitee tehtud otsuseid konkreetsete toodete klassifitseerimise kohta;

c)muud nõuanded ja soovitused, milles käsitletakse kaupade klassifitseerimist HSi nomenklatuuris, näiteks klassifitseerimise otsused või muud HSi komitee poolt vastu võetud suunised.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määruse (EL) nr 952/2013 (millega kehtestatakse liidu tolliseadustik) 3 artikli 34 lõike 7 punkti a alapunkti iii kohaselt tunnistavad liikmesriikide tolliasutused oma klassifitseerimise otsused kehtetuks, kui need ei vasta enam HSi nomenklatuuri tõlgendusele tulenevalt klassifitseerimise otsustest, klassifitseerimise arvamustest või muudatustest HSi nomenklatuuri selgitavates märkustes, mis jõustuvad alates komisjoni teatise Euroopa Liidu Teataja C-seerias avaldamise kuupäevast.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

3.1.Praktilised piirangud ELi seisukohtade ettevalmistamisel ja vastuvõtmisel

Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee võtab oma mõlemal iga-aastasel istungil vastu klassifitseerimise arvamused, klassifitseerimise otsused, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatused või muud harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevad nõuanded ja soovitused harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel.

Praktilisest seisukohast ei ole liidul üldjuhul piisavalt aega, et võtta enne HSi komitee iga koosolekut ametlikult vastu EL toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohane seisukoht. Seetõttu on komisjon teinud ettepaneku võtta vastu nõukogu raamotsus liidu nimel Maailma Tolliorganisatsioonis harmoneeritud süsteemi küsimustes võetava seisukoha kohta 4 ning see on praegu nõukogus menetlemisel.

COVID–19 puhangu tõttu teatas WCO sekretariaat siiski, et 2020. aasta septembri koosolek toimub kirjalike veebiarutelude teel. Hoolimata asjaolust, et selle koosoleku päevakord ei ole veel kättesaadav ning arutelude korraldus ja vorm ei ole veel teada, eeldatakse, et päevakorrapunktid, mis olid ette nähtud arutamiseks eelmisel koosolekul (HSC/65 – märts 2020), mille Maailma Tolliorganisatsioon ülemaailmse pandeemiaolukorra tõttu tühistas, lisatakse tõenäoliselt septembri koosoleku päevakorda.

Võttes arvesse nende punktide arvu, mille kohta HSi komiteel palutakse sellel koosolekul otsus vastu võtta, ja nende siduvaid õiguslikke tagajärgi liidu õiguse jaoks, tuleks vastu võtta ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohane nõukogu otsus, millega määratakse kindlaks liidu seisukoht nendes küsimustes, mille kohta tuleb HSi komiteel teadaolevalt otsus teha (st selgitavad märkused, klassifitseerimise arvamused ja klassifitseerimise otsused, suunised või muud nõuanded harmoneeritud süsteemi tõlgendamise kohta).

Muid küsimusi, mis võidakse lisada HSi komitee päevakorda hiljem, käsitletakse hilisemas etapis.

3.2.Ettepaneku eesmärk ja sisu

HSi komitee poolt koostatud kõnealused otsused võivad otsustavalt mõjutada liidu õigusaktide sisu, eelkõige nõukogu määrust (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) ja sellele lisatud kombineeritud nomenklatuuri (CN). Klassifitseerimise otsuseid, klassifitseerimise arvamusi või HSi nomenklatuuri selgitavate märkuste muudatusi kasutatakse selleks, et toetada klassifitseerimist, mis on sätestatud komisjoni rakendusmäärustes kaupade CNis klassifitseerimise kohta, CNi selgitavates märkustes ja liikmesriikide tolliasutuste esitatud klassifitseerimise otsustes. Liikmesriikide tolliasutused peavad oma klassifitseerimise otsused kehtetuks tunnistama, kui need ei vasta enam HSi nomenklatuuri tõlgendusele tulenevalt klassifitseerimise otsustest, klassifitseerimise arvamustest või HSi selgitavate märkuste muudatustest.

Seepärast on asjakohane, et Maailma Tolliorganisatsioonis liidu nimel võetav seisukoht määratakse kindlaks nõukogu otsusega, mis võetakse vastu ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 alusel komisjoni ettepaneku põhjal.

Selliste seisukohtade kindlaksmääramisel tuleks juhinduda HSi konventsioonis kindlaks määratud üldistest kriteeriumidest (HSi tõlgendamise üldreeglid) ning kaupade objektiivsetest tunnustest ja omadustest.

Kavandatud seisukoha eesmärk on väljendada liidu seisukohta seoses kaupade klassifitseerimisega HSi nomenklatuuris. Samuti on selle eesmärk väljendada seisukohta HSi komitee koostatud klassifitseerimise arvamuste ja HSi selgitavate märkuste kohta.

Liikmesriikide tehniliste ekspertidega konsulteeriti tolliekspertide rühmas 3.–5. märtsil 2020. Eksperdirühma järeldused on kooskõlas soovitatud seisukohtadega, mis on esitatud nõukogu otsuse ettepaneku eelnõu lisas.

Kavandatav ELi seisukoht on kooskõlas kehtestatud tollipoliitika ja Euroopa Liidu Kohtu praktikaga, mille kohaselt klassifitseeritakse kaubad importimisel vastavalt nende objektiivsetele tunnustele ja omadustele.

Kavandatav seisukoht on vajalik selleks, et EL saaks väljendada oma seisukohta HSi komitee järgmisel istungjärgul.

4.Õiguslik alus

4.1.Põhimõtted

Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõikes 9 on sätestatud, et „[n]õukogu võtab komisjoni [...] ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega […] kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.“

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslik toime asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, aga mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 5 .

Seega on kavandatava otsuse (millega määratakse kindlaks liidu nimel WCOs võetav seisukoht seoses selgitavate märkuste, klassifitseerimise arvamuste või muude nõuannetega, millest juhinduda harmoneeritud süsteemi tõlgendamisel HSi konventsiooni raames) menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Kohaldamine käesoleval juhtumil

Harmoneeritud süsteemi komitee ja WCO nõukogu on lepinguga, st rahvusvahelise kaupade kirjelduse ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsiooniga ettenähtud organid.

Aktid, mille HSi komitee peab vastu võtma, on õigusliku toimega aktid. Kui WCO nõukogu on kavandatavad aktid heaks kiitnud, võivad need otsustavalt mõjutada järgmise liidu õigusakti sisu: nõukogu määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) lisa 1. Seda seetõttu, et liidu tolliseadustiku 6 artikli 34 lõike 7 punkti a alapunktis iii on sätestatud, et „toll tunnistab STI-otsused 7 kehtetuks [...], kui nad ei vasta enam [...] tõlgendusele, tulenevalt [...] klassifitseerimise otsustest või klassifitseerimise arvamustest või muudatustest kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi nomenklatuuri selgitavates märkustes[, mille on vastu võtnud HSi komitee]“. Lisaks sellele kasutatakse selliseid HSi komitee poolt ette valmistatud otsuseid (klassifitseerimise otsused, klassifitseerimise arvamused või HSi nomenklatuuri selgitavate märkuste muudatused) selleks, et toetada klassifitseerimist, mis on sätestatud komisjoni rakendusmäärustes kaupade kombineeritud nomenklatuuris (CN) klassifitseerimise kohta, CNi selgitavates märkustes ja liikmesriikide tolli esitatud klassifitseerimise otsustes. Kavandatud aktiga ei täienda ega muudeta lepingu institutsioonilist raamistikku.

Seega on kavandatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.3.Materiaalõiguslik alus

4.3.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava õigusakti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatava õigusaktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

4.3.2.Kohaldamine käesoleval juhtumil

Kuna kavandatava õigusakti peamine eesmärk ja sisu on seotud ühise tollitariifistikuga, on esildatud otsuse materiaalõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikkel 31, artikli 43 lõige 2 ja artikli 207 lõige 4

4.4.Kokkuvõte

Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikkel 31, artikli 43 lõige 2 ja artikli 207 lõige 4 koostoimes ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

5.Mõju eelarvele

Ettepanek ei mõjuta Euroopa Liidu eelarvet.

6.Kavandatava õigusakti avaldamine

Puudub

2020/0201 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee 66. istungil seoses klassifitseerimise arvamuste, klassifitseerimise otsuste, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatuste või muude harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevate nõuannete ja soovituste kavandatud vastuvõtmisega harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 31, artikli 43 lõiget 2 ja artikli 207 lõike 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Nõukogu otsusega 87/369/EMÜ 8 kiitis liit heaks rahvusvahelise kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsiooni ja selle muutmisprotokolli 9 (edaspidi „HSi konventsioon“), millega loodi harmoneeritud süsteemi komitee (edaspidi „HSi komitee“).

(2)HSi konventsiooni artikli 7 lõike 1 kohaselt vastutab HSi komitee muu hulgas selgitavate märkuste, klassifitseerimise arvamuste, muude harmoneeritud süsteemi tõlgendamise nõuannete ning harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise ja kohaldamise tagamise soovituste koostamise eest.

(3)Harmoneeritud süsteemi komitee võtab septembri istungil eeldatavasti vastu klassifitseerimise arvamused, klassifitseerimise otsused, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatused või muud harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevad nõuanded ja soovitused harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel.

(4)On oluline meelde tuletada, et vastavalt Euroopa Liidu Kohtu väljakujunenud praktikale tuleb õiguskindluse ja kontrolli hõlbustamise huvides kaupade tolliotstarbel klassifitseerimise otsustavat kriteeriumi otsida üldiselt nende kaupade objektiivsete omaduste ja tunnuste hulgast, mis on kindlaks määratud tollitariifistiku nomenklatuuri vastava rubriigi kirjelduses ning jaotiste või gruppide märkustes.

(5)Pidades silmas klassifitseerimise arvamusi, klassifitseerimise otsuseid, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatusi või muid harmoneeritud süsteemi tõlgendamisega seotud nõuandeid ja soovitusi harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel, on asjakohane määrata kindlaks liidu nimel võetav seisukoht, kuna pärast klassifitseerimise arvamuste, teatavate klassifitseerimise otsuste ja harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatuste heakskiitmist avaldatakse need komisjoni teatises vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määruse (EL) 952/2013 artikli 34 lõike 7 punkti a alapunktile iii ning ja neid hakatakse kohaldama kõigis liikmesriikides. Seisukoht esitatakse harmoneeritud süsteemi komiteele.

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Liidu nimel Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee 66. istungil võetav seisukoht selgitavate märkuste, klassifitseerimise arvamuste või muude harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevate nõuannete ja harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks antud soovituste heakskiitmise kohta on esitatud lisas.

Artikkel 2

Artiklis 1 osutatud seisukoha väiksemates muudatustes võidakse leppida kokku ilma täiendava nõukogu otsuseta.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Alates HSi nomenklatuuri kasutuselevõtust 1988. aastal on seda muudetud viiel korral. Muudatused jõustusid 1996., 2002., 2007., 2012. ja 2017. aastal. Kuuenda läbivaatamise muudatused jõustuvad 2022. aastal.
(2)    Nõukogu 7. aprilli 1987. aasta otsus 87/369 rahvusvahelise kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsiooni ja selle muutmisprotokolli sõlmimise kohta (EÜT L 198, 20.7.1987, lk 1).
(3)    ELT L 269, 10.10.2013, lk 1.
(4)    COM(2020)196
(5)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas C–399/12: Saksamaa vs. komisjon, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(6)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 952/2013, millega kehtestatakse liidu tolliseadustik (ELT L 269, 10.10.2013, lk 1).
(7)    Siduv tariifiinformatsioon: tolliasutuste poolt ettevõtjatele eelnevalt esitatud klassifitseerimise otsused, et tagada õiguskindlus imporditavate või eksporditavate kaupade suhtes kohaldatava klassifitseerimise ja tariifimenetluse osas. 
(8)    Nõukogu 7. aprilli 1987. aasta otsus 87/369/EMÜ rahvusvahelise kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteemi konventsiooni ja selle muutmisprotokolli sõlmimise kohta ( EÜT L 198, 20.7.1987, lk 1 ).
(9)    ELT L 198, 20.7.1987, lk 3.

Brüssel,21.8.2020

COM(2020) 427 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel Maailma Tolliorganisatsiooni harmoneeritud süsteemi komitee 66. istungil seoses klassifitseerimise arvamuste, klassifitseerimise otsuste, harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muudatuste või muude harmoneeritud süsteemi tõlgendamist käsitlevate nõuannete ja soovituste kavandatud vastuvõtmisega harmoneeritud süsteemi ühetaolise tõlgendamise tagamiseks harmoneeritud süsteemi konventsiooni alusel


LISA

IV. TEADUSLIKU ALLKOMITEE ARUANNE: Dokument NS0456Eb (SSC/35 - aruanne)

(1)Otsustamisele kuuluvad küsimused (dokument NC2708Ea)

(a)Lisad A/1 ja C/1. Uute INN-toodete klassifitseerimine (loend 120). Liit peaks heaks kiitma teadusliku allkomitee soovitatud 125 klassifikatsiooni (HS 2017 väljaanne) ja 3 neist tulenevat ümberklassifitseerimist (HS 2022 väljaanne).

(b)Lisad A/2 ja C/2 – Uute INN-toodete klassifitseerimine (loend 121). Liit peaks heaks kiitma teadusliku allkomitee soovitatud 143 klassifikatsiooni (HS 2017 väljaanne) ja neist tulenevat 15 ümberklassifitseerimist (HS 2022 väljaanne).

(c)Lisad A/3 ja C/3 – Teatavate INN-toodete võimalik ümberklassifitseerimine tulenevalt 23. juuni 2019. aasta soovituse artiklist 16. Liit peaks heaks kiitma teaduslikus allkomitees kokku lepitud 143 INN-toote ümberklassifitseerimised (HS 2022 väljaanne).

(d)Lisad B/1 ja C/6 – HSi komitee 63. ja 64. istungil ning WCO nõukogu 133. ja 134. istungil vastu võetud otsused, mis mõjutavad teadusliku allkomitee tööd. Liit peaks heaks kiitma teaduslikus allkomitees kokku lepitud tsilukoplaani ja etrüptamiini ümberklassifitseerimise vastavalt alamrubriikidesse 2933.79 ja 2939.80.

Liit kiidab heaks kõik kavandatud klassifikatsioonid, kuna need on kooskõlas ELi praeguse klassifitseerimispoliitikaga.

(2)Grupi 29 selgitavate märkuste võimalik muutmine seoses narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning lähteainete loeteluga, dokument NC2738Ea

Liit kiidab heaks ettepaneku muuta harmoneeritud süsteemi grupi 29 selgitavaid märkusi, lähtudes teadusliku allkomitee nõuannetest.

V. HARMONEERITUD SÜSTEEMI LÄBIVAATAMISE ALLKOMITEE ARUANNE (dokument NR1403E)

(1)Otsustamisele kuuluvad küsimused (dokument NC2709Ea)

(a)Lisad D/6 ja G/11 – Rubriigi 85.24 selgitavate märkuste võimalik muutmine (HS 2022)

(b)Lisad D/7 ja G/12 – HS 2022 selgitavate märkuste võimalikud muudatused 3D-printerite osas

(c)Lisad E/14 ja G/19 – Rubriigi 70.19 selgitavate märkuste muutmine klaaskiudude osas (HS 2022)

(d)Lisad E/1–E/6, E/8–E/13, E/15–E/18, E/20, E/23 ja G/1–G/6, G/8, G/13–G/18, G/21, G/22, G/24, G/27 – I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XX ja XXI jao selgitava märkuse võimalik muutmine.

(e)Lisad E/23 ja G/27 – Grupi 97 selgitavate märkuste muudatused teatavate kultuuriväärtuste osas (HS 2022)

(f)Lisad E/24 ja G/28 – Selgitavate märkuste muudatused

Liit kiidab heaks kõik dokumentides esitatud muudatusettepanekud, kuna need on kooskõlas ELi praeguse klassifitseerimispoliitikaga.

(2)Teatavate ühekordselt kasutatavate või laetavate elektriaurustite klassifitseerimine HS 2022-s (sekretariaadi taotlus), dokument NC2710Eb

Liit klassifitseeriks toote 1 HS 2017 alamrubriiki 8543.70 ja HS 2022 alamrubriiki 8543.40. Toode 2 tuleks klassifitseerida HS2022 rubriiki 24.04, kasutades klassifitseerimise üldreeglit 3b, tuginedes e-vedeliku põhiomadustele.

(3)Teatavate numismaatilise väärtusega kollektsioonide ja kollektsiooniobjektide klassifitseerimine HS 2022-s (sekretariaadi taotlus), dokument NC2711Ea

Liit väljendab vajadust toodete kohta käiva täiendava teabe järele, et määrata kindlaks nende klassifikatsioon.

Liit ei nõustu harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muutmise ettepanekuga enne, kui on selgitatud ja antud juhised selle kohta, kuidas eristada rubriigi 97.05 uusi alamrubriike.

(4)3D-printerite kassettide klassifitseerimine HS 2022-s (sekretariaadi taotlus), dokument NC2712Ea

Kooskõlas Euroopa Liidu Kohtu otsusega kohtuasjas C–276/00 klassifitseeriks liit grupi 39 tooted vastavalt koostismaterjalile. Toodete klassifitseerimiseks alamrubriigi tasandil on vaja lisateavet. Harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste kavandatavat muudatust ei tohiks toetada, kuna praegu ei klassifitseerita ELis printerikassette printerite osadeks.

(5)Lehtede lamineerimismasina klassifitseerimine HS 2022-s kihtlisandustootmiseks, dokument NC2744Ea

Liit klassifitseeriks toote rubriiki 84.85 (II variant).

VI. ISTUNGIEELSE TÖÖRÜHMA ARUANNE (dokument NC2714Ea ja lisade A-T)

Võttes arvesse mõningaid redaktsioonilisi soovitusi, võtab liit vastu lisades A–T esitatud teksti koos järgmiste märkustega.

(1)Klassifitseerimise arvamuste kogumiku muutmine, et kajastada otsust klassifitseerida toode nimetusega „Milka Oreo Sandwich“ rubriiki 18.06 (alamrubriik 1806.32)

Liit teeb ettepaneku jätta välja koostisosade loetelu, mis ei ole klassifitseerimiseks vajalik.

(2)Klassifitseerimise arvamuste kogumiku muutmine, et kajastada otsust klassifitseerida kahte liiki tubakavarred („rullitud laiendatud varrega tubakas (CRES)“ ja „laiendatud tubakavarred (ETS)“) rubriiki 24.03 (alamrubriik 2403.99)

Liit nõuab, et säiliks tekst „ei saa kohe suitsetada“, kuna see oli klassifitseerimise otsustav kriteerium.

(3)Klassifitseerimise arvamuste kogumiku muutmine, et kajastada otsust klassifitseerida tahkeoksiidsed kütuseelemendid (SOFC) nimetusega „Bloom Energy ES-5700“ rubriiki 85.01 (alamrubriik 8501.62)

Liit soovitab kasutada esialgse töödokumendi (dokument NC2655E1b) lahtrites esitatud tootekirjeldust.

VII. UUUESTI LÄBIVAATAMISE TAOTLUSED (RESERVATSIOONID)

(1)Teatavate söödakultuuride (tooted 1–5) klassifikatsiooni läbivaatamine (Ameerika Ühendriikide taotlus), dokument NC2715Ea

Liit klassifitseeriks tooted jookidena rubriiki 22.02 kooskõlas Euroopa Liidu Kohtu otsusega kohtuasjas C–114/80 ja klassifitseerimise arvamustega 2202.99/2-4.

(2)Toote nimetusega „Polar M430 GPS running watch with wrist-based heart rate monitor“ (jooksukell Polar M430 GPS randmelt pulsi mõõtmisega) (USA ja Jaapani taotlused) klassifikatsiooni uuesti läbivaatamine, dokument NC2716Ea

Liit klassifitseeriks toote vastavalt kombineeritud nomenklatuuri rubriigi 91.02 selgitavatele märkustele käekellana alamrubriiki 9102.12.

(3)Toote nimetusega „Sterilizer Formaldehyde Formomat PL 349-2“ (Ukraina taotlus) klassifikatsiooni uuesti läbivaatamine, dokument NC2717Ea

Liit klassifitseeriks toote rubriiki 84.19, kuna tegemist on sterilisaatorite erirubriigiga. Temperatuurimuutus toimub ja sellel on oluline mõju steriliseerimisprotsessile. Seadmel ei ole mehaanilisi funktsioone.

(4)Kahe toote nimetusega „RF Generators“ ja „RF Matching Networks“ klassifikatsiooni läbivaatamine (Korea taotlus), dokument NC2718Ea, NC2745Eb, NC2747Ea

Liit klassifitseeriks tooted rubriiki 84.86, sest need on identifitseeritavad masinad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt pooljuhtseadiste tootmiseks.

VIII. TÄIENDAVAD UURINGUD

(1)Söödavate putukate klassifitseerimine (sekretariaadi ettepanek), dokument NC2719Ea

Liit toetab toote 1 võimalikku üleviimist nii rubriigist 02.10 kui ka rubriigist 04.10. Toote 2 võib üle viia kas rubriigist 04.10 või grupist 16. Toote 3 võib üle viia grupist 16. Toote 4 võib üle viia kas grupist 16 või grupist 21.

(2)Rubriigi 27.11 selgitava märkuse võimalik muutmine veeldatud naftagaasi (LPG) klassifikatsiooni selgitamiseks (sekretariaadi ettepanek), dokument NC2720Ea

Liit toetab kavandatavat selgitavat märkust alamrubriigi 2711.19 kohta.

(3)Eeskirja 3 punkti b selgitavate märkuste muutmine, et selgitada komplektide klassifikatsiooni, dokument NC2721Ea

Liit toetab praeguse olukorra säilitamist ja olemasolevaid klassifitseerimistavasid.

(4)Rubriigi 91.02 (dokument NC2722Ea) selgitava märkuse võimalik muutmine

Liit eelistaks enne harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muutmist oodata ära lõpliku otsuse toote „Polar watch“ klassifitseerimise kohta (vt punkt VII.2).

(5)Rubriigi 87.03 selgitava märkuse võimalik muutmine seoses mikrohübriidsõidukitega, dokument NC2723Ea

Liit toetab harmoneeritud süsteemi selgitavate märkuste muutmist, kuna see selgitab uue sõidukitüübi klassifikatsiooni.

(6)Kergete hübriidsõidukite klassifitseerimine, dokument NC2724Ea

Liit klassifitseeriks toote alamrubriiki 8703.40, kuna elektrimootor on ette nähtud sõidukile tõukejõu andmiseks, toetades mootori tööd.

(7)Toote nimetusega „DIMODAN HP M“ klassifitseerimine (Ecuadori taotlus), dokument NC2725Ea

Liit klassifitseeriks toote rubriiki 34.04, kuna laboratoorne analüüs kinnitas, et toode on vahajas.

(8)Rubriigi 95.03 (ELi ettepanek) selgitava märkuse võimalik muutmine, dokument NC2667Ea, NC2667Ea

Liit jääb kõigi ELi algse ettepaneku kohta tehtavate täiendavate redaktsiooniliste märkuste suhtes paindlikuks.

(9)Rubriigi 95.05 (ELi ettepanek) selgitava märkuse võimalik muutmine, dokument NC2668Ea, NC2668Ea

Liit jääb kõigi ELi algse ettepaneku kohta tehtavate täiendavate redaktsiooniliste märkuste suhtes paindlikuks.

(10)Teatavate jaemüügiks pakendatud eeterlike õlide klassifitseerimine (Costa Rica taotlus), dokument NC2672Ea

Liit klassifitseeriks toote rubriiki 33.01. See toode on lavendli eeterlik õli, mis sisaldab monoterpeenalkoholi, mistõttu ei ole see terpeenidest puhastamata ja kuulub rubriiki 33.01. See on saadud aurdestilleerimisel, mis vastab harmoneeritud süsteemi rubriigi 33.01 selgitavatele märkustele.

(11)Kahe põrandapoleerija klassifitseerimine „Galaxy Floor Machine 1500, 1.5 HP, NSS brand“ ja „Galaxy Floor Machine, 1 HP, NSS brand“ klassifitseerimine (Costa Rica taotlus), dokument NC2673Ea

Liit klassifitseeriks tooted rubriiki 84.79. Tehniliste omaduste tõttu ei kasutata neid tavaliselt kodumajapidamistes ja võttes arvesse grupi 85 märkuse 4 punkti a, tuleks need klassifitseerida rubriiki 84.79.

(12)Toote „iseliikuv poomtõstuk“ klassifitseerimine (Korea taotlus), dokument NC2674Ea

Liit klassifitseeriks toote sarnasest tootest lähtudes määruse 738/2000 alusel rubriiki 84.28.

(13)Teatavate toiduainete klassifitseerimine (Ameerika Ühendriikide taotlus), dokument NC2676Ea, NC2742Ea

Klassifitseerimise kindlaksmääramiseks taotleb liit lisateavet kõigi nelja asjaomase toote kohta.

Toode 1: valgusisaldus; Kui see on väga suur (üle 85 %), võiks kaaluda rubriiki 35.04 kandmist. Olemasoleva teabe põhjal võib toote klassifitseerimise arvamuse 2106.90/5 alusel klassifitseerida alamrubriiki 2106.10.

Toode 2: Liit klassifitseeriks selle rubriiki 22.02, kui see on vahetult joodav, või rubriiki 21.06, kui seda lahjendatakse enne joomist.

Toode 3: Liit klassifitseeriks selle alamrubriiki 2101.20, kuid hea oleks saada lisateavet kofeiinisisalduse kohta.

Toode 4: Toote kirjeldus tekitab segadust, kuna ei ole selge, mis on peamine koostisosa. Kui toode sisaldab kakaod, võib selle klassifitseerida rubriiki 18.06, kui mitte 19.05.

(14)„Lõikur/käristaja“ klassifitseerimine (Venemaa Föderatsiooni taotlus), dokument NC2677Ea

Liit võtab arvesse, et paljude funktsioonidega masin muudab klassifitseerimise keeruliseks ning et selle võib klassifitseerida kombineeritud nomenklatuuri klassifitseerimise üldreegli 3 punkti c alusel nii rubriiki 84.30 kui ka 84.32, seega rubriiki 84.32.

(15)Ehitus-, kaevandus- või tööstuskaupade veoks kasutatavate sõidukite jaoks ette nähtud teatavate uute kummist õhkrehvide klassifitseerimine (Vene Föderatsiooni taotlus), dokument NC2678Ea, NC2748Ea

Liit nõustub Maailma Tolliorganisatsiooni sekretariaadi nõuandega ja klassifitseerib mõlemad tooted alamrubriiki 4011.20.

(16)Teatavate loomasöödana kasutatavate valmististe klassifitseerimine (Kanada taotlus), dokument NC2679Ea, NC2743Ea

Lähtudes Euroopa Kohtu otsusest kohtuasjas C–144/15, liigitaks EL toote rubriiki 23.09.

(17)Joonistustableti „Tracing Light Box“ klassifitseerimine (Jaapani taotlus), dokument NC2681Ea

Liit liigitaks toote rubriiki 94.05, kuna sellel on mitmeotstarbeline funktsioon ja sellel puuduvad joonestusinstrumendid.

(18)Elektroonilise kiirusregulaatori „KEB COMBIVERT F5“ klassifitseerimine (Tuneesia taotlus), dokument NC2682Ea

Liit liigitaks toote Maailma Tolliorganisatsiooni sekretariaadi ettepaneku kohaselt rubriiki 85.04.

(19)Rubriigi 27.10 selgitava märkuse (Jaapani ettepanek) võimalik muutmine, dokument NC2641Ea, NC2739Ea

Liit hoidub aruteludes osalemast, kuna klassifitseerimise arvamust, millest käesolev muudatusettepanek tuleneb, ei saa ELis kohaldada Euroopa Liidu Kohtu otsuse tõttu kohtuasjas C–330/13. Parem oleks mõelda harmoneeritud süsteemi muutmisele tulevikus ja grupi 27 märkuse 2 muutmisele.

(20)Võimalik vastuolu ingliskeelse ja prantsuskeelse teksti vahel rubriigi 85.01 selgitavates märkustes, dokument NC2688Ea

Liit kiidab heaks muudatusettepaneku kasutada terminit „onduleur“ nagu harmoneeritud süsteemi muudes osades.

IX. UUED KÜSIMUSED

(1)Teatavate tänavale paigaldatud prügikastide klassifitseerimine (Tuneesia taotlus), dokument NC2726Ea

Liit klassifitseeriks tooted rubriiki 39.26, kuna prügikastid on suuremad ja ei ole ette nähtud kodus kasutamiseks. Liit märgib, et toote kirjeldus peaks sisaldama prügikastide mahtu liitrites.

(2)Teatavate vedelal kujul toiduvalmististe klassifitseerimine (Tuneesia taotlus), dokument NC2727Ea

Liit soovib rohkem teavet toodete koostise kohta (vesi või mahl, õlised ained, muud koostisosad lisaks vitamiinidele, kogus).

(3)Kahe kannabidooli (CBD) sisaldava toote klassifitseerimine nimetusega „FREYHERR“ ja „CANABIGAL“ (sekretariaadi taotlus), dokument NC2728Ea

Liit teeb ettepaneku saata küsimus teaduslikule allkomiteele, taotledes teavet i) selle kohta, kas toodetel on piisavalt toimeaineid, et avaldada ravi- või profülaktilist mõju, ning ii) selle kohta, kas CBD-l kui toimeainel on minimaalses koguses ravi- või profülaktiline mõju.

(4)Veega töödeldud kuivatatud kala (rehüdreeritud kuivatatud kala) klassifitseerimine (Norra taotlus), dokument NC2729Ea

Liit võiks klassifitseerida toote gruppi 3, kuid vaja on rohkem teavet selle kohta, kas toote maitse ja tekstuur on omased kuivatatud või värskele kalale.

(5)Teatavate aurusaunades kasutatavate auru-kuumaveekatelde klassifitseerimine (Egiptuse taotlus), dokument NC2730Ea

Liit liigitaks tooted Maailma Tolliorganisatsiooni sekretariaadi ettepaneku kohaselt rubriiki 84.02 vastavalt rubriigi tekstile ja harmoneeritud süsteemi selgitavatele märkustele rubriigi 84.02 kohta.

(6)Toote „sojahelbed“ klassifitseerimine (Madagaskari taotlus), dokument NC2731Ea

Liit klassifitseeriks toote rubriiki 23.04 sarnaselt klassifitseerimist käsitlevas arvamuses 2304.00/1 esitatud tootega.

(7)2-põletilise etanooliahju klassifitseerimine (Keenia taotlus), dokument NC2732Ea

Liit klassifitseeriks toote alamrubriiki 7321.12, kuna etanoolkütus on toatemperatuuril vedelal kujul ja sobib seetõttu alamrubriigi tekstiga.

(8)Kaebuste vastuvõtmise interaktiivse kioski klassifitseerimine (Egiptuse taotlus), dokument NC2733Ea

Liit soovib lisateavet: kas toode võib toimida USB-seadmega ja kuidas, või kas seda saab kasutada ainult puuteekraani kaudu.

XI. LISALOETELU

(1)Toote „mini maisitõlvikud“ klassifitseerimine (ELi taotlus), dokument NC2736Ea

Liit on taotlenud klassifitseerimise arvamust.

(2)Topeltvõimsusega diiselgeneraatori klassifitseerimine (Ghana taotlus), dokument NC2737Ea

Liit klassifitseeriks toote alamrubriiki 8502.13.

(3)TFT-LCD-mooduli klassifitseerimine (Korea taotlus), dokument NC2740Ea

Kooskõlas komisjoni määrusega (EÜ) nr 957/2006, komisjoni rakendusmäärustega (EL) nr 1201/2011 ja (EL) nr 1202/2011 ning võttes arvesse XVI jaotise märkuse 2 punkti b, klassifitseeriks liit toote alamrubriiki 8529.90.

(4)Klassifitseerimise arvamuste 8528.69/1 ja 8528.69/2 (dokument NC2741Ea) väljajätmine

Kuna tooted ei ole enam turul, toetab liit kõnealuste klassifitseerimise arvamuste väljajätmist.

(5)Toote „osaliselt rasvatustatud kookospulber“ klassifitseerimine (ELi taotlus), dokument NC2746Ea

Liit on taotlenud klassifitseerimise arvamust.