Brüssel,8.6.2020

COM(2020) 226 final

KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE

Enim puudust kannatavate isikute Euroopa abifondist kaasrahastatavate rakenduskavade elluviimise 2018. aasta aruannete kokkuvõte



1. SISSEJUHATUS

Euroopa abifond enim puudust kannatavate isikute jaoks (edaspidi „abifond“) aitab leevendada ELis vaesuse kõige äärmuslikumaid vorme, nagu toidupuudus, laste vaesus ja kodutus. Abifondi 1 2014.–2020. aasta vahendid ulatuvad kokku 3,8 miljardi euroni (jooksevhindades). EL annab kuni 85 % rahalistest vahenditest, millele lisanduvad liikmesriikide omavahendid. Sellega kasvab abifondi koguväärtus ligikaudu 4,5 miljardi euroni.

Liikmesriigid saavad kasutada abifondi kahel viisil: i) toidu- ja/või esmase materiaalse abi rakenduskava jaoks (I rakenduskava) ja/või ii) sotsiaalse kaasamise rakenduskava jaoks (II rakenduskava). Toidu- ja/või esmast materiaalset abi peavad täiendama kaasnevad meetmed, näiteks suunamine sotsiaalteenuste pakkuja juurde.

Kooskõlas määruse (EL) nr 223/2014 (mis käsitleb Euroopa abifondi enim puudustkannatavate isikute jaoks) artikli 13 lõikega 9 põhineb käesolev kokkuvõte teabel, mis on esitatud rakenduskava elluviimise 2018. aasta aruannetes, mille komisjon on heaks kiitnud 2 . Rakenduskava elluviimise aruande esitasid kõik 27 liikmesriiki. Ühendkuningriik aruannet ei esitanud, kuna ta ei ole seni abifondi rakendanud. Nagu varasematel aastatel, vaadeldakse käesolevas kokkuvõtvas aruandes ka 2018. aasta järgset arengut ja finantsandmeid, kui vastav teave on olemas, eelkõige teavet, mis on seotud järgmise mitmeaastase finantsraamistikuga (2021–2027) ja komisjoni 2019.–2024. aasta koosseisu algatustega.

2. HILJUTINE ARENG ELis

2021.–2027. aasta mitmeaastane finantsraamistik ja komisjoni 2019.–2024. aasta koosseisu algatused vaesuse vähendamiseks

Vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste osakaal vähenes kuuendat aastat järjest, kahanedes 2018. aastal 21,9 %-le. Suure materiaalse puudusega silmitsi seisjate osakaal vähenes 6,6 %-lt 2017. aastal 5,9 %-le 2018. aastal. See tähendab 29,7 miljonit inimest. Samas on 110 miljonit inimest endiselt vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus. EL ei ole hakkama saanud oma 2020. aastaks püstitatud eesmärgiga vähendada vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste arvu vähemalt 20 miljoni võrra, olles kahandanud seda näitajat seni vaid 7 miljoni võrra. Oluliselt suuremas vaesusohus on lapsed – eriti need, kelle vanemad on madala kvalifikatsiooniga, – ja puudega inimesed. Jätkuva surve tõttu elusasemeturul ei ole õnnestunud ümber pöörata eluasemeprobleemidest ja kodutusest põhjustatud tõrjutuse pideva kasvu suundumust. Seepärast on abifondi toetus kõige ebasoodsamas olukorras olevate ühiskonnarühmade jaoks ülioluline.

Komisjon on teinud seoses 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistikuga ettepaneku ühendada abifond Euroopa Sotsiaalfondiga+ (ESF+). ESF+ ettepaneku eesmärk on edendada sotsiaalset kaasatust, suurendades riikide ESF+ eraldiste osakaalu (vähemalt 25 %ni võrreldes 20 %ga praeguses ESFis), ning vähendada materiaalset puudust, kehtestades ELi tasandi 4 % eesmärgi ja nähes ette 2 % suuruse miinimumeraldise liikmesriigi kohta. Komisjon leiab, et sellega jääks materiaalse puuduse probleemi lahendamise rahastamine võrreldes praeguse mitmeaastase finantsraamistikuga stabiilseks. Ettepaneku arutamine kaasseadusandjatega on jõudmas lõppetappi. 2019. aasta aprillis leppis nõukogu kokku osalistes läbirääkimisvolitustes kolmepoolsete läbirääkimiste jaoks. Samal kuul võttis Euroopa Parlament vastu muudatusi sisaldava raporti, mis kinnitati Euroopa Parlamendi uue koosseisu hääletusel. Vahepeal on alanud kolmepoolsed läbirääkimised ESF+ üle.

Komisjon valmistab ette ka lastegarantii teemalist poliitikaalgatust. Euroopa sotsiaalõiguste samba 11. põhimõtte kohaselt on lastel õigus kvaliteetsele ja taskukohasele alusharidusele ja lapsehoiule ning kaitsele vaesuse eest. Samuti on ebasoodsatest oludest pärit lastel selle põhimõtte kohaselt õigus erimeetmetele, mis suurendavad võrdseid võimalusi. Seega on komisjoni algatus konkreetne samm sotsiaalõiguste samba tegevuskava elluviimisel.

Vastusena koroonaviiruse pandeemiale töötati välja ja võeti vastu kaks koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatust. 2020. aasta aprillis vastu võetud teise koroonaviirusele reageerimise investeerimisalgatusega (CRII+) 3 on ette nähtud erakordne paindlikkus Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide kasutamisel. Lisaks on sellega kehtestatud konkreetsed meetmed, et toetada enim puudust kannatavaid isikuid, milleks on muudetud abifondi eeskirju, ning võimaldada korraldusasutustel, partnerorganisatsioonidel ja muudel osalistel kiiresti reageerida tekkivatele probleemidele. Näiteks saab anda toiduabi ja esmast materiaalset abi vautšerite kaudu ning jagada isikukaitsevahendeid, vähendades niiviisi nakkusohtu. Eelarveaastal 2020–2021 on võimalik rahastada meetmeid 100 % ulatuses.

Lisaks esitas komisjon läbivaadatud mitmeaastase finantsraamistiku ettepaneku seoses COVID-19 pandeemia mõjust taastumisega. Ettepanekuga antakse liikmesriikidele võimalus abifondi taasinvesteerida, et tagada jätkuv ja suurem toetus enim puudust kannatavatele isikutele.

3. ABIFONDI KOORDINEERIMINE ELi TASANDIL

Abifondi eksperdirühm on endiselt peamine foorum, kus korraldusasutused vahetavad teavet fondi rakendamise kohta. Eksperdirühm on kohtunud kaks korda – 2018. ja 2019. aastal –, et arutada abifondi programmi rakendamist, eelkõige selliseid küsimusi nagu kaasnevad meetmed, toiduannetused, auditid ja koordineerimine muude struktuurifondidega. Komisjon tutvustas liikmesriikidele nii abifondi vahehindamise kui ka abifondi käsitleva Euroopa Kontrollikoja eriaruande järeldusi ja soovitusi. Samuti andis komisjon korrapäraselt värsket teavet ESF+ läbirääkimiste kohta, keskendudes meetmetele, mille eesmärk on materiaalse puuduse vähendamine ja enim puudust kannatavate isikute sotsiaalne kaasamine.

Sidusrühmade vaheliste suhete edendamiseks korraldas komisjon 2016.–2019. aastal 18 abifondi võrgustiku kohtumist. Igal kohtumisel oli osalejatel võimalik tutvustada juhtumiuuringuid ning arutada mõne abifondi rakendamise konkreetse aspektiga seotud probleeme ja lahendusi, näiteks küsimust, kuidas jõuda enim puudust kannatavate isikuteni, nagu lapsed, kodutud ja eakad. Ühel 2019. aasta kohtumisel keskenduti fondi seirele ja hindamisele ning tõsteti esile korraldusasutuste ja partnerorganisatsioonide suuri jõupingutusi. Kooskõlas määrusega korraldas komisjon 2018. ja 2019. aastal ka iga-aastase ELi tasandi kohtumise, mida juhtisid partnerorganisatsioonide esindajad. Neil kohtumistel oli tähelepanu keskmes üleminek uude suutlikkuse suurendamise etappi. Järgmise 18 kuu jooksul asenduvad abifondi võrgustiku kohtumised vastastikuse õppimise meetmetega. Need peaks aitama abifondi rakendamisega seotud osalistel tõhusamalt arutada allesjäänud rakendamisprobleeme ja peatse ESF+ võimalusi.

4. RAKENDUSKAVADE ELLUVIIMISEL TEHTUD EDUSAMMUD

4.1. Rahaliste vahendite kasutamine

Abifondi rakenduskavade rahalisi vahendeid kasutati 2018. aastal rohkem. Abifondi algatuste toetamiseks võetud rahastamiskõlblike avaliku sektori kulukohustuste kogusumma kasvas pidevalt: 2016. aastal oli see summa 564,7 miljonit eurot, 2017. aastal 637,1 miljonit eurot ja 2018. aastal 762,2 miljonit eurot. 2018. aasta lõpu seisuga ulatusid aastateks 2014–2018 eraldatud vahendid kokku peaaegu 2 732 miljoni euroni, mis moodustas 61 % rakenduskavade koguvahenditest (mis hõlmavad ELi vahendeid ja riiklikku kaasrahastamist). 2018. aastal suurenesid märkimisväärselt ka abisaajatele tehtud maksed (497,9 miljonit eurot), kui võrrelda varasemate aastatega (2017. aastal 409,9 miljonit eurot ja 2016. aastal 436,0 miljonit eurot). Üksikasjaliku finantsjaotuse näitajate ja liikmesriikide kaupa leiab lisas esitatud tabelist 4 .

2018. aastal liikmesriikide poolt komisjonile esitatud maksetaotlused hõlmasid 345,3 miljoni euro ulatuses avaliku sektori rahastamiskõlblikke kulusid. See summa oli väiksem kui varasematel aastatel (2017. aastal 478,2 miljonit eurot ja 2016. aastal 353,4 miljonit eurot), mis oli osaliselt põhjustatud liikmesriikidele maksetaotluste esitamisel võimaldatud paindlikkusest. Komisjonile deklareeritud 2014.–2018. aasta rahastamiskõlblike avaliku sektori kulude kogusumma ulatus 1 223,3 miljoni euroni.

31. detsembriks 2019 oli komisjon maksnud vahemaksetena kokku 1,5 miljardit eurot (2018. aasta lõpus oli see summa 955 miljonit eurot), mis moodustas kogu 2014.–2020. aasta eraldisest üle 38 %.

Abifondi rahaliste vahendite kasutamine sujub üldjoontes hästi ja on kooskõlas programmi elluviimise edenemisega kohapeal (vt järgmine punkt). Näitajad osutavad sellele, et vahendeid kasutatakse üldjuhul rohkem, hoolimata maksetaotluste koguarvu vähenemisest. Lisaks on seni toimunud väga vähe automaatseid kulukohustuste vabastamisi (üksnes Ühendkuningriigi rakenduskava alusel, mida ei viidud ellu).

4.2. Rakendamine kohapeal

Abifondi jõudmine sihtrühmadeni ja abi lõppsaajate profiil

Abifondist toetuse andmine jätkus 2018. aastal 26 liikmesriigis, tuginedes varasemate aastate edusammudele. Enamik liikmesriike (22 riiki 26st) jagas toidu- ja/või esmast materiaalset abi ja võttis kaasnevaid meetmeid (I rakenduskava, vt tabel 1), kusjuures Küpros, Leedu ja Ungari jagasid esmast materiaalset abi 2018. aastal esimest korda 5 . Neli liikmesriiki jätkas sotsiaalse kaasamise rakenduskava elluviimist (II rakenduskava, vt tabel 1). Rumeenia ei andnud 2018. aastal abi, kuna riigi rakenduskava ümberkujundamisel pärast institutsioonilisi muudatusi esines viivitusi, millele lisandusid probleemid riigihangetega.

Tabel 1.    2018. aastal antud abi liigid

Rakenduskava

Abi liik

Liikmesriik

I rakenduskava

Toit

BE, BG, EE, ES, FI, FR, IT, MT, PL, PT, SI (11)

Esmane materiaalne abi

AT (1)

Mõlemad

CY, CZ, EL, HR, HU, IE, LT, LU, LV, SK (10)

II rakenduskava

Sotsiaalne kaasamine

DE, DK, NL, SE (4)

Allikas: SFC2014.

Hinnanguliselt sai 2018. aastal abifondist toiduabi 12,6 miljonit inimest ja materiaalset abi miljon inimest ning 39 000 inimesele anti abi sotsiaalse kaasamise meetmete raames. Vastavalt konservatiivsele hinnangule, mis põhineb abifondi 2014.–2017. aasta vahehindamisel kindlaks tehtud aasta keskmisel, sai abifondist toetust kokku peeaegu 13 miljonit inimest 6 . Kõige märkimisväärsemaid edusamme suurema arvu inimesteni jõudmisel tehti Ungaris (185 000 inimest rohkem kui 2017. aastal), Iirimaal (92 011 inimest rohkem), Belgias (82 619 inimest rohkem) ja Portugalis (41 276 inimest rohkem, ehkki see arv on endiselt väike). Seevastu 17 liikmesriigis jõuti väiksema arvu inimesteni, eelkõige Horvaatias (214 068 inimest vähem kui 2017. aastal), Bulgaarias, 7 Hispaanias, Prantsusmaal (ehkki inimeste arv on endiselt suur) ja Tšehhi Vabariigis. Rumeenial on jätkuvalt rakendamisprobleeme (sellest rohkem allpool).

Joonis 1.    Toiduabi ja/või esmast materiaalset abi saanud inimeste arv

Joonis 2.    Sotsiaalse kaasamise meetmete raames abi saanud isikute koguarv

Allikas: SFC2014.

Abifondi toetuse lõppsaajate üldprofiil on jäänud üldjoontes samaks. Nagu varasematel aastatel, oli suurim rühm – veidi alla poole (48 %) kõikidest abisaanutest – naised. Peaaegu 30 % pakutavast toetusest said lapsed, järgnesid rändajad, teise riigi taustaga inimesed või vähemused (10 %) ning kodutud (7 %). 2018. aastal oli 8 % abifondi toetuse lõppsaajatest 65aastased või vanemad ja 5 % oli puudega. Need näitajad on partnerorganisatsioonide hinnangud ja neisse tuleks suhtuda ettevaatlikult.

2018. aastal toiduabi, esmast materiaalset abi või sotsiaalse kaasamise meetmete raames abi saanutest 29 % olid lapsed. See osakaal püsis varasemate aastatega võrreldes muutumatu. Mitmes riigis said lapsed suurima osa toiduabist, eriti Küprosel, Horvaatias, Maltal, Ungaris ja Tšehhi Vabariigis, kus lapsed moodustasid toiduabi lõppsaajatest 44–92 %. Küprosel, Iirimaal, Ungaris ja Austrias oli laste osakaal suur esmase materiaalse abi lõppsaajate seas, jäädes vahemikku 93–100 %. Nende riikide rakenduskavades on nähtud lastele ette eritoetus. Lapsed moodustavad suure osa toiduabi saajatest ka teistes liikmesriikides (nt Belgias, Hispaanias ja Prantsusmaal), kelle rakenduskavad on suunatud haavatavas olukorras olevatele lastega peredele.

Tekstikast 1.    Näited lasteni jõudmisest liikmesriikides

Tšehhi Vabariigis pakutakse ebasoodsas olukorras olevatele lastele koolides subsideeritud eineid. Arvatakse, et koolieelikute ja algkooliealiste kvaliteetne toitlustamine koolides innustab lapsi koolis käima. Sellistes kavades osalevate koolide arv kasvab pidevalt. Tšehhi Vabariigis jagatav materiaalne abi hõlmab viit liiki piimasegusid ja jätkupiimasegu eri vanuserühmadele ning imikutoitu.

Küprosel moodustavad lapsed suure osa nii toiduabi lõppsaajatest (92 %) kui ka materiaalse abi lõppsaajatest (100 %). Koolilapsed saavad koolisööklates tasuta eineid.

Horvaatias abistatakse kooliprogrammi raames lapsi, kes elavad vaesuses või keda ohustab vaesus. Need lapsed saavad koolitoitu, nagu ka koolikoti ja muid koolitarbeid.

Maltal võeti 2018. aastal kasutusele kava (kaasneva meetmena), mille raames jagatakse koolilastele puu- ja köögivilja ning piima, et aidata tekitada lastel kvaliteetse ja kestliku toidu tarbimise harjumust. Haavatavatest ja väga väikese sissetulekuga peredest pärit lapsed saavad abi ka kooliga seotud vajaduste jaoks, nagu koolivormi või kirjatarvete soetamine, õppekavaväline tegevus ja muud põhivajadused.

Ungaris moodustavad lapsed suure osa abi lõppsaajatest. Vaestest peredest pärit lastele jagatakse toidupakke ja esmast materiaalset abi.

Iirimaal on toidupangad toeks ka toidupanku kasutavate perede lastele. Samuti on lastele toeks kodu sisseseadmise komplektid (mis sisaldavad imikupakke), mida jagatakse uude kodusse kolivatele pagulasperedele. 2018. aastal said 40 000 koolilast ja 1 000 rahvusvahelise kaitse taotleja last, kes kasutasid riigi pakutud majutust, koolitarvete komplekti.

Austrias antakse miinimumsissetulekuga perede kooliealistele lastele koolikott ja muid koolitarbeid.

Hispaanias varustatakse ebasoodsas olukorras olevaid peresid teatavate toiduainetega (nt imikutele mõeldud purgitoidud, teraviljatooted ja jätkupiimapulber), et täita laste erivajadusi ning toetada nende tervist, kasvu ja arengut.

Umbes 10 % abi lõppsaajatest olid rändajad, teise riigi taustaga inimesed või vähemused. Tuleb siiski arvestada sellega, et andmekaitsega seotud põhjustel teavet toetust saavate rändajate kohta alati ei edastata (Kreeka, Prantsusmaa ja Slovakkia). Neist rühmadest abistati kõige enam pagulasi ja varjupaigataotlejaid (keda nimetati 45 % rändajatele suunatud rakenduskavadest).

Hinnanguliselt 7 % abifondi toetuse lõppsaajatest olid kodutud, kelle osakaal oli 2018. aastal 2017. aastaga võrreldes suurem. Samas on kodutute arvu eriti keeruline hinnata, kuna nad ei ole registreeritud ja nad on sageli väga tõrksad jagama mistahes isiklikku teavet. Lisaks on kodutute arvu suurenemise peamine põhjus see, et Prantsusmaa esitas näitajad 2018. aasta kohta, kuid ei olnud esitanud neid varasema aasta kohta. Iirimaal, Prantsusmaal ja Tšehhi Vabariigis saab toiduabi üle 10 % kodututest. Kui Hispaania kõrvale jätta, siis abi saanud kodutute osakaal 2018. aastal 2017. aastaga võrreldes kahanes, eriti Itaalias.

I rakenduskava: toiduabi

Toiduabi jagamine eelmise aastaga võrreldes eriti ei muutunud. Enamik programmis osalenud 21 liikmesriigist kas suurendas jagatava toidu kogust või hoidis selle samal tasemel. Kokkuvõttes jagati 2018. aastal veidi vähem toitu kui 2017. aastal, kuna mõnes suuremas liikmesriigis valmistoidu või toidupakkide jagamine vähenes. Viis liikmesriiki (Hispaania, Prantsusmaa, Poola, Itaalia ja Bulgaaria) jagasid 82 % kogu 2018. aastal antud toiduabist. Kolm liikmesriiki (Portugal, Ungari ja Iirimaa) suurendasid märkimisväärselt jagatava toidu kogust. Kümme liikmesriiki jagasid vähem toitu kui 2017. aastal, kusjuures Belgias, Eestis, Horvaatias, Itaalias ja Sloveenias oli kahanemine märkimisväärne. 

Joonis 3. Aastatel 2014–2018 liikmesriikides antud toiduabi (tuhandetes tonnides)

Allikas: SFC2014.

Üle poole (55 %) toiduabist moodustasid piimatooted ning jahu, leib, kartul ja muud tärkliserikkad tooted. Piimatoodete osakaal oli eriti suur Belgias ja Prantsusmaal. Itaalias, Lätis, Slovakkias ja Soomes oli suur jahu, leiva, kartuli ja muude tärkliserikaste toodete osakaal. Jagatud puu- ja köögiviljade kogus suurenes pidevalt, kasvades 9 %-lt 2014. aastal 17 %-le 2018. aastal 8 . Rasvade ja õli kogus varieerus ning nende osakaal püsis keskmiselt 6 % juures. Valmistoidu osakaal oli võrdlemisi suur Iirimaal ja Ungaris, kuid mujal ELis oli see mõistlikult väike, jäädes 11 % juurde. Iirimaal kuulub valmistoit nende toidukategooriate hulka, mida soovivad partnerorganisatsioonid. See tuleneb klientide nõudlusest ja seega on selle eesmärk vähendada toidu raiskamist. Jagatud toidu hind inimese kohta on liikmesriikide ja aastate lõikes üsna erinev. See on tingitud eeskätt jagatud toodete kogusest ja liigist (nt värskete toodete suur osakaal) ning abistamise intensiivsusest.

Kõik 21 toitu jaganud liikmesriiki peale Küprose jagasid standardseid toidupakke. 14 liikmesriiki – Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Läti, Poola, Slovakkia, Soome, Tšehhi Vabariik ja Ungari – pakkusid ka valmistoitu. Mõni liikmesriik pakkus valmistoitu koolilastele (Horvaatia, Itaalia, Küpros ja Tšehhi Vabariik) või kodututele (Itaalia, Läti, Poola, Slovakkia, Soome ja Ungari). Eesti toidupank tegi tihedat koostööd kohalike omavalitsustega, et jõuda võimalikult lähedale inimeste kodudele. Tänu partnerite heale teabevahetusele jagati vaatlusalusel ajavahemikul 95 % kõikidest toiduabipakkidest. Nagu varasematelgi aastatel, rahastati Bulgaarias, Hispaanias, Küprosel ja Ungaris partnerorganisatsioonide toidujagamist täielikult abifondi vahenditest, samal ajal kui teistes liikmesriikides täiendasid partnerorganisatsioonid abifondi toiduabi annetatud või muudest allikatest rahastatud toiduga.

I rakenduskava: esmane materiaalne abi

Esmase materiaalse abi saajate arv suurenes samuti märkimisväärselt. 2018. aastal jagasid liikmesriigid esmast materiaalset abi 13,2 miljoni euro väärtuses, mida oli 29 % rohkem kui 2017. aastal, mil see oli juba 2016. aastaga võrreldes 25 % suurenenud. Märkimisväärne kasv oli tingitud peamiselt sellest, et kolm liikmesriiki – Küpros, Leedu ja Ungari – jagasid esmast materiaalset abi 2018. aastal esimest korda. Kaheksa liikmesriiki (Austria, Horvaatia, Iirimaa, Kreeka, Luksemburg, Läti, Slovakkia ja Tšehhi Vabariik) jätkasid esmase materiaalse abi jagamist nii nagu varasemal aastal. Enamik kaubast jagati kolmes liikmesriigis: Austrias, Kreekas ja Tšehhi Vabariigis (vt joonis 4). Horvaatias, Kreekas, Slovakkias ja Tšehhi Vabariigis oli abi suunatud kodututele, keda varustati hügieenitarvete ja muude kaupadega. Horvaatias jagati neile ka köögitarbeid ja rõivaid ning Horvaatias ja Kreekas magamiskotte/tekke.

Esmase materiaalse abina jagati jätkuvalt eelkõige koolitarbeid ja hügieenitarbeid lastega peredele. 2018. aastal jagati lastega peredele kirja- ja koolitarbeid (Austria, Horvaatia, Iirimaa, Kreeka ja Läti), koolikotte (Austria, Horvaatia, Kreeka ja Läti), imikuhoolduspakke (Horvaatia, Iirimaa ja Ungari), mähkmeid ja imikutele mõeldud niiskeid salvrätikuid (Kreeka) ning spordivarustust ja -riideid (Horvaatia). Iirimaal, Kreekas, Luksemburgis, Lätis, Slovakkias ja Ungaris jagati ka pesupesemisvahendit, pesupulbrit (värvilisele pesule), nõudepesuvahendit, mähkmeid, niiskeid salvrätikuid ning kreemi ja seepi imikutele ja maimikutele.

Joonis 4. Aastatel 2014–2018 jagatud kauba rahaline koguväärtus, sh liikmesriikide lõikes

Allikas: SFC2014.

I rakenduskava: kaasnevad meetmed

Kõik liikmesriigid, kes viisid 2018. aastal ellu I rakenduskava, rakendasid ka kaasnevaid meetmeid. Edukad meetmed olid muu hulgas i) leibkonna eelarve haldamise, toidu raiskamise vältimise ja toiduainete valimise alane teavitustegevus (Portugal); ii) eesti- ja venekeelne ajakiri „Abiline“, 9 mida jagati toiduabi saajatele (Eesti); iii) abifondi toidupakis leiduvaid toiduaineid ja tavaliselt annetatavaid toiduaineid sisaldavaid retsepte koondavate retseptiraamatute jagamine (Soome); iv) Punase Risti projekt „Oleme koos“, mille raames pakutakse ebasoodsa sotsiaalse taustaga lastele kultuurikogemust, abi koduste ülesannete tegemisel, mentorlust ja muud abi (Sloveenia); v) ühenduse Zadar Archdiocese Caritas (Horvaatia) juhitav projekt „Majandusliku haavatavuse vähendamine vabatahtliku tegevuse võimaluste kaudu“, millega minnakse materiaalsest abist kaugemale ja innustatakse osalejaid astuma samme vaesuse põhjuste kõrvaldamiseks, ning vi) brošüüri jagamine koos koolikottidega, et anda koolilastele nõu mitmesugustel teemadel alates koolist ja tööst kuni psühholoogiliste probleemideni (Austria).

Enamik liikmesriike viis korraga ellu mitut kaasnevat meedet, vaid mõni üksik otsustas keskenduda üksnes ühele või kahele. 2018. aastal ellu viidud kaasnevad meetmed (vt joonis 5) hõlmasid järgmist:

·toidu valmistamise ja säilitamise alane nõustamine (Belgia, Bulgaaria, Eesti, Leedu, Luksemburg, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Slovakkia, Soome);

·hariv tegevus tervisliku toitumise edendamiseks / toiduvalmistamiskursused (Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Horvaatia, Itaalia, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Sloveenia, Soome, Tšehhi Vabariik);

·toidu raiskamise vähendamise alane nõustamine (Belgia, Bulgaaria, Leedu, Poola, Portugal);

·isikliku hügieeni alane nõustamine (Bulgaaria, Leedu, Läti, Slovakkia, Ungari);

·suunamine pädevate teenuseosutajate juurde (nt sotsiaal-/haldusteenused) (Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Iirimaa, Itaalia, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Prantsusmaa, Slovakkia, Soome);

·individuaalne nõustamine ja õpikojad (Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Kreeka, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Prantsusmaa, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi Vabariik);

·psühholoogia- ja teraapiaalane tugi (Belgia, Bulgaaria, Eesti, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Läti, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi Vabariik, Ungari);

·leibkonna eelarve haldamise alane nõustamine (Belgia, Bulgaaria, Itaalia, Kreeka, Leedu, Läti, Malta, Poola, Portugal, Slovakkia, Soome, Tšehhi Vabariik);

·ühiskondlik ja vabaajategevus (Kreeka, Leedu, Luksemburg, Poola, Prantsusmaa, Sloveenia, Soome, Tšehhi Vabariik);

·hariv tegevus ja oskuste arendamise koolitused/programmid (Eesti, Horvaatia, Itaalia, Leedu, Malta, Sloveenia);

·õigusabiteenuste osutamine (Belgia, Eesti, Itaalia, Leedu, Prantsusmaa, Slovakkia);

muu (Belgia, Eesti, Iirimaa, Itaalia, Läti, Malta, Sloveenia, Soome).

Joonis 5. 2018. aastal elluviidud kaasnevate meetmete liigid (n = 22)

II rakenduskava: sotsiaalne kaasamine

Nagu varasematelgi aastatel, viisid Madalmaad, Rootsi, Saksamaa ja Taani ellu sotsiaalse kaasamise meetmeid.

Saksamaal oli põhieesmärk jõuda äsja saabunud täiskasvanuteni ja kodututeni ning parandada nende juurdepääsu nõustamisele ja toetusmeetmetele. Saksamaa on juba ületanud mitmed selles valdkonnas püstitatud eesmärgid. Neist äsja saabunud täiskasvanutest ja kodututest, kes osalesid 2018. aastal sotsiaalse kaasamise meetmetes, jätkas sotsiaalteenuste kasutamist peaaegu 90 % (eesmärk oli 50 %). 2018. aastaks nõustatud kodutute ja kodutuks jäämise ohus olevate inimeste koguarv oli 21 564, mis juba ületas rakenduskava erieesmärki. Suuri edusamme tehti ka jõudmisel äsja saabunud lasteaiaealiste laste (12 237) ja nende vanemateni (13 734). Seepärast peaks eesmärk jõuda 2020. aastaks 19 700 lapse ja lapsevanemani olema saavutatav.

Taanis paranes tänu juurdepääsule varjupaikadele ja sotsiaaltöötajatele kodutute, sh Taanis viibimise luba omavate teistest ELi riikidest pärit kodutute olukord. Kaasamismeetmete kaudu said nad ajutise eluaseme, samuti võimaluse osaleda seltskondlikel ja kontaktide loomise üritustel ning omandada eraettevõttes töökogemust. Meetmetes võeti arvesse keelebarjääri ja muude raskustega silmitsi seisvate kodutute rändajate iseäranis ebakindlat olukorda. 2014.–2018. aastal osales neis meetmetes kokku 1 412 inimest, millega on programmitöö perioodiks 2014–2020 püstitatud eesmärk (1 400) juba ületatud.

Madalmaades jätkus projekt „Naabruskonna eakad“ 2018. aastal 776 osalejaga. Seda on vähem kui 2017. aastal, kuid tunduvalt rohkem kui 2016. aastal. Projekti eesmärk oli leevendada ebasoodsas olukorras olevate eakate sotsiaalset tõrjutust. Kõik osalejad olid vanemad kui 65 aastat. Osalejate koguarv aastatel 2014–2018 oli 2 274, mis moodustas 45 % püstitatud eesmärgist (5 000). Kõige olulisem tulemus oli see, et pärast kaht aastat projektis osalemist oli umbes 84 % eakatest ikka veel kaasatud, 45 % ütles, et nende sotsiaalvõrgustik on laienenud, ning 35 % oli tugevdanud oma digi- ja finantsoskusi. 2018. aastal pöörati suurt tähelepanu rändetaustaga, näiteks Türgist või Marokost pärit eakateni jõudmisele, mis ei ole lihtne, mistõttu on nad üldjuhul isoleeritud. 29 % projektis osalenutest ei olnud sündinud Madalmaades.

Rootsi sotsiaalse kaasamise meetmetes, mis on suunatud muudest ELi või EMP riikidest pärit puudust kannatavatele inimestele, keskendutakse tervise edendamisele ja Rootsi ühiskonda käsitleva põhiteabe edastamisele. Peamised sihtrühmad on kodutud (või kodutuks jäämise ohus olevad inimesed), rändajad, teise riigi taustaga inimesed, vähemused ja naised. Rakenduskavaga on seni jõutud 2 016 inimeseni, neist 414ni 2018. aastal. Nende inimeste osakaal, kes väidavad, et nad on saanud tuge või abi, on pidevalt suurenenud, olles kasvanud 2016. aasta 43 %-lt 2018. aastal 84 %-le. Suurenenud on ka nende inimeste osakaal – 38 %-lt 2016. aastal 82 %-le 2018. aastal –, kes väidavad, et neil on paremad tingimused, et hoolitseda oma tervise ja hügieeni eest. 40 % eesmärk on mõlema näitaja puhul tublisti ületatud.

Takistused rakenduskavade elluviimisel

Takistustest rakenduskava elluviimisel teatas 19 liikmesriiki. Nende takistuste hulka kuulusid i) jätkuvad logistilised raskused, nt jagamisel ja ladustamisel (Kreeka, Portugal, Soome, Ungari); ii) õigusküsimused, nt riigihanked või andmekaitse (Belgia, Bulgaaria, Eesti, Itaalia, Kreeka, Malta, Portugal, Rumeenia, Ungari); iii) partnerorganisatsioonide vähene suutlikkus (Poola, Taani, Ungari); iv) raskused sihtrühmadeni jõudmisel (Eesti, Läti, Poola, Rootsi, Ungari); v) raskused seire tegemisel ja abi lõppsaajate andmete kogumisel (Itaalia, Rumeenia, Ungari) ning vi) probleemid jagatava kaubaga, nt nende kvaliteet, mitmekesisus ja kaal 10 (Prantsusmaa, Ungari). Rumeenias esines lisaks üldisi rakendamisprobleeme, mis olid seotud eeskätt riigihangete ja suutlikkusega. Hoolimata komisjoni korrapärasest seirest ja toest ning olemasoleva tehnilise abi aktiivsest kasutamisest, et suurendada abifondi korraldusasutuse suutlikkust, ei õnnestunud neid probleeme aruandeaastal lahendada.

Abifondi paindlikkus ning korraldusasutuste ja partnerorganisatsioonide tugev koostöö aitas riikidel paljud neist takistustest ületada. Itaalias korraldas korraldusasutus kohtumise materiaalse abi jagajatega, et pakkuda lisatuge rakenduskava elluviimisel esinevate probleemide lahendamisel. Prantsusmaa muutis 2018. aastal oma juhtimissüsteemi ja võttis vastu uued menetlused, eelkõige sisekontrolli, logistika ja tehnilise abi jaoks, et täiustada rakenduskava kontrollijälge.

Horisontaalsed põhimõtted

Abifondi käsitleva määruse artiklis 5 on sätestatud horisontaalsed põhimõtted, mida tuleks abifondi vahendite kasutuse kavandamisel ja abifondi rakendamisel kõikjal kohaldada. Nende põhimõtete hulka kuuluvad rahastuse vastastikune täiendavus, sooline võrdõiguslikkus, diskrimineerimiskeeld, toidu raiskamise vältimine, tasakaalustatud toitumine ning keskkonna- ja kliimaaspektid. Liikmesriigid peaksid neid põhimõtteid järgima ja andma neist aru oma iga-aastastes rakenduskava elluviimise aruannetes.

Liikmesriigid võtavad neid üldpõhimõtteid arvesse. Nad peavad kinni vastastikuse täiendavuse põhimõttest, kasutades muid rahastamisvahendeid. Eestis on sotsiaalministeerium ka ESFi vahendusasutus, millega on tagatud ühtne ülevaade kahe fondi teenustest ja teabe liikumine. Soome on teatanud koostoimest ESFi kaasrahastatavate sotsiaalse kaasamise projektidega, mis on abifondi toidujagamise kaasnevateks meetmeteks.

Mitu liikmesriiki on selgitanud, kuidas nad kohaldavad soolise võrdõiguslikkuse põhimõtet. Tšehhi Vabariik abistab üksikemasid, pidades neid eriti haavatavaks rühmaks. Saksamaa nõustab naisi laste eest hoolitsemise ja tervisega seotud küsimustes ning on koostanud partnerorganisatsioonidele kasutamiseks soolist võrdõiguslikkust käsitlevad teabelehed. Rootsis keskendutakse kahes projektis eraldi naiste tervisele ja ülejäänud projekte on kohandatud, et jõuda paremini naisteni. Rootsis ja Madalmaades oli 80 % sotsiaalse kaasamise meetmete raames abi saanutest naised.

Enamik liikmesriike nimetas sõnaselgelt diskrimineerimisvastaseid meetmeid. Saksamaa ja Läti annavad suuniseid ja korraldavad õpikodasid, kus käsitletakse diskrimineerimise vältimist. Ungaris võetakse arvesse puudega inimeste erivajadusi, näiteks toidu jagamine toimub kohtades, kuhu pääseb ilma takistusteta, ja samuti pakutakse abi toidupakile järele minemisel. Luksemburg tagab ligipääsu puudega inimestele. Bulgaaria sõnul aitab abifond edendada võrdseid võimalusi sellega, et pakutakse rahvusest ja usust lähtuvaid eritoite.

Enamikus riiklikes abifondi rakenduskavades on seatud esikohale meetmed, millega vähendatakse toidu raiskamist. Iirimaa vähendab toidu raiskamist sellega, et ühendab supermarketitest kogutud toidu abifondi toidujagamisega. Maltal ja Hispaanias kohandatakse toidupakke vastavalt nende saajate vajadustele, et vältida raiskamist. Sloveenia peab esmatähtsaks toidujagamissüsteemi tõhusust, kandmaks hoolt selle eest, et inimesed saavad toidu kätte kiiresti ja tublisti enne selle kõlblikkusaja lõppu. Belgias jagatakse abifondi raames värsket suppi, mis on valmistatud müümata jäänud kaubast. Selleks et innustada annetama toidu, rakendab Belgia ka käibemaksuvabastust ning kasutab toiduabisektori ja suurte jaemüügiettevõtjate vahelist hartat. Prantsusmaal kohaldavad partnerorganisatsioonid laialdaselt 2016. aastal vastu võetud raiskamise vastast seadust, mis on kaasa toonud toidujäätmete märkimisväärse vähenemise. Tarnijate valimisel kasutatavasse hankemenetlusse lisati 2016. aastal kriteerium, mille kohaselt tuleb arvesse võtta toiduainete transpordi CO2-jalajälge. Horvaatias on toidupuuduse, materiaalse puuduse ja tehnilise abi teemaliste projektikonkursside dokumentides kindlaks määratud, kuidas vältida toidu raiskamist, tagada tooteohutus ning kaitsta rahva tervist ja keskkonda. Leedus lähevad toidupakkide ülejäägid sööklatesse, kus valmistatakse toitu kodututele.

Mitu liikmesriiki ütles, et nad jagavad mitmekesist ja tasakaalustatud toitu. Prantsusmaal kohandatakse pakutavaid eineid vastavalt nende saajate vanusele ja elutingimustele. Portugalis püütakse katta toidupakkidega vähemalt 50 % inimese energia- ja toitainevajadusest ning päevaportsjonis on esindatud kõik seitse toitainerühma. Slovakkia laseb hinnata oma toidupakkide sisu riiklikul tervishoiuasutusel, et tagada õige toitainete tasakaal. Eestis peeti toidupakkide küsimuses nõu Tervise Arengu Instituudiga, kes soovitas välja jätta kõige levinumad allergeenid (nt pähklid ja neid sisaldavad toiduained). Belgia võttis arvesse tervishoiuministeeriumi juhiseid ja abisaajate tagasisidet. Läti tegeles tervisealase teavitamisega, keskendudes näiteks tervislikule toitumisele ja eluviisile, laste eest hoolitsemisega seotud küsimustele, sõltuvuse ennetamisele, esmaabioskustele, hädaolukordadele reageerimisele ja haiguste ennetamisele. 

Paljud liikmesriigid võtavad arvesse kliima- ja keskkonnaaspekte. Austria andis teada, et keskkonnaga seotud põhjustel valitakse kvaliteetsed ja vastupidavad tooted. Tšehhi Vabariigis pakutakse abifondi kaudu üksnes keskkonnahoidlikke tooteid, millega soodustatakse ringlussevõttu. Partnerorganisatsioonid valivad tooted kaupade seast välja vastavalt oma klientide vajadustele. Sellega viiakse miinimumini oht jagada soovimatut kaupa ja välditakse raiskamist.

Hindamine

Abifondi tegevuse mõju konkreetsetes liikmesriikides on põhjalike hindamiste andmetel üldjuhul hea. Näiteks Luksemburgi aruandes jõuti järeldusele, et abifondi toetus võimaldab riigil vabastada oma eelarvevahendid üldsuse muude vajaduste rahuldamiseks. Portugalis korraldatud uuring näitas, et toiduabi on võimaldanud 72 %-l rakenduskavaga hõlmatud inimestest hallata oma leibkonna eelarvet paremini. Prantsusmaa tehtud hindamises tekkis küsimus abifondi rakenduskava ja vaesuse vähendamise vahelise seose ebakindlusest, võttes arvesse vaesuse keerulist ja mitmemõõtmelist olemust. Ent kuna toiduabi andmine on esimene kokkupuude raskustes olevate inimestega ja avab võimaluse pakkuda personaalset tuge, peaks selle positiivne mõju olema aja jooksul vaadeldav.

Mõni liikmesriik kasutas spetsiaalseid hindamiskriteeriume ja/või hindas konkreetseid küsimusi. Belgia korraldas turu-uuringu, selgitamaks välja, milliseid tervislikke tooteid saaks osta ja jagada nii, et mõju keskkonnale oleks minimaalne. Kreeka uuris rakenduskava panust toiduga kindlustamatuse vastasesse võitlusse, st kas sellega saavutati teaduslike soovitustega kooskõlas olev toitainete tarbimine ja abisaajate elukvaliteedi paranemine. 

Tekstikast 2.    Hindamine Iirimaal ja Hispaanias

Iirimaal korraldab abifondi korraldusasutus sidusrühmade seas regulaarselt uuringuid. Põhijäreldused on, et toetus mõjub ebasoodsas olukorras olevatele inimestele hästi, aidates neil elus edasi liikuda ja suurendada oma sotsiaalseid kontakte, ning et tänu toetusele vabanevad rahalised vahendid muu olulise tegevuse jaoks. Kiideti koolitarvete komplektide head kvaliteeti ning lapsed, kellele neid jagati, olid väga rahul sellega, et neil on sama kvaliteetsed asjad kui sõpradel. Suur saavutus on ka see, et toidupankadel on õnnestunud suurendada oma varusid ja tagada korrapärasus. Lisaks on peamine partnerorganisatsioon FoodCloud Hubs suutnud ühendada omavahel supermarketitest kogutava toidu ja abifondi rahastatava toidu. See on hea keskkonnale, kuna mida vähem toidujäätmeid saadetakse ladestamiseks prügilatesse, seda väiksem on CO2-heide.

Hispaanias korraldasid Punane Rist ja toidupankade liit 2018. aastal põhjaliku abifondi hindamise 11 . Nende aruandes jõutakse järeldusele, et abisaajad hindavad abifondi toetust kõrgelt: 96 % neist soovitaks seda ka teistele ja 76 % sõnul päästab jagatav toit neid paljudest raskustest. Samas kinnitatakse aruandes ka seda, et ehkki rakenduskava aitab leevendada vaesuse äärmuslikke vorme ja toetab perede toitumist, ei piisa sellest, et võimaldada peredel ja üksikisikutel oma ebakindlast olukorrast välja tulla.

5.KOKKUVÕTE

Abifondi rakenduskavade alusel võetud finantskohustused suurenesid 2018. aastal märkimisväärselt, kasvades 762,2 miljoni euroni. Aastate 2014–2018 kulukohustused olid kokku peaaegu 2 732 miljonit eurot, mis moodustas 61 % rakenduskavade koguvahenditest (ELi panus ja riiklik kaasrahastamine). See näitab, et abifondi eelarve täitmine sujub hästi. Kindlalt suurenesid ka maksed: 31. detsembriks 2019 ületasid komisjoni vahemaksed 38 % kogu 2014.–2020. aasta eraldisest (2018. aasta lõpus oli see näitaja 25 %).

Enamik liikmesriike parandas oma seniseid tulemusi abi jagamisel ja tegi suuri edusamme oma eesmärkide saavutamisel. 2018. aastal jagasid abifondi abi edukalt 26 liikmesriiki. Toiduabi jagamine eelmise aastaga võrreldes eriti ei muutunud. Esmase materiaalse abi jagamine jätkuvalt suurenes ning 2018. aastal anti 2017. aastaga võrreldes abi 29 % rohkem. Küpros, Leedu ja Ungari jagasid 2018. aastal esmast materiaalset abi esimest korda. Sellegipoolest püsivad mõned probleemid rakenduskavade elluviimisel, eelkõige viivitused ning logistika, õiguslike aspektide, sihtrühmadeni jõudmise ning seire ja hindamisega seotud raskused, samuti partnerorganisatsioonide vähene suutlikkus. Enamik liikmesriike suutis need raskused tänu sidusrühmade usaldusele ja koostööle ületada, kuigi mõnikord oli vaja rakenduskava muuta. Hoolimata komisjoni hoolikast seirest, ei andnud Rumeenia institutsiooniliste muudatuste ja pidevate hankeprobleemide tõttu 2018. aastal abi.

2018. aastal sai abifondist toetust hinnanguliselt peaaegu 13 miljonit inimest. Abifondi toetus on osutunud aastate jooksul stabiilseks. Kõige sagedasem abi on jätkuvalt toiduabi. 2018. aasta abi lõppsaajatest üle 12,5 miljoni (92 %) sai toiduabi ja ligikaudu 998 000 (7 %) esmast materiaalset abi ning peaaegu 39 000 osales sotsiaalse kaasamise kavades (abifondi II rakenduskava). Nagu varasematelgi aastatel, oli suurim abisaajate rühm lapsed (29 % kõikidest abi lõppsaajatest). Eraldi sihtrühm olid kodutud (7 %) ja puudega inimesed (5 %). Hinnangute kohaselt oli 10 % kõikidest toetatud inimestest rändajad, teise riigi taustaga inimesed või vähemused ning 8 % olid 65aastased või vanemad.

Nagu varasematelgi aastatel, on aruannetest näha, et abifondi tõhusal ja tulemuslikul rakendamisel on olnud keskse tähtsusega abifondi paindlikkus. Sihtrühmadeni jõudmisel on olnud väga olulised partnerorganisatsioonide teadmised sihtrühmade kohta. Samas on abifond aidanud partnerorganisatsioonidel muutuda tõhusamaks, sealhulgas tarneaegade osas ja asutustevahelises koostöös. Peale selle on liikmesriigid ja partnerorganisatsioonid saanud teha otsuseid selle kohta, kuidas ja millal jõuda sihtrühmadeni, mis on olnud abi lõppsaajatega usalduslike suhete loomisel ülioluline.

Kaasnevad meetmed on hästi välja arendatud ja muutunud mitmekesisemaks. Liikmesriikide aruannetest on näha, et kõik liikmesriigid, kes viisid 2018. aastal ellu abifondi I rakenduskava, rakendasid ka kaasnevaid meetmeid. Kõige levinum kaasnev meede olid hariv tegevus tervisliku toitumise edendamiseks / toiduvalmistamiskursused, järgnesid individuaalne nõustamine ja õpikojad ning psühholoogia- ja teraapiaalane tugi. Suunamine pädeva teenuseosutaja juurde oli endiselt oluline esimene samm vaesusest välja. Kokkuvõttes rakendati mitmesuguseid häid tavasid.

Üldjuhul on liikmesriigid teatanud, et nad on järginud horisontaalseid põhimõtteid. Kõik kandsid hoolt selle eest, et abi oleks meestele ja naistele võrdselt kättesaadav, ning enamik rõhutas, et kedagi ei diskrimineerita tema soo, rassi või etnilise päritolu, usu või veendumuste, puude, vanuse või seksuaalse sättumuse tõttu. Mõni liikmesriik tegi jõupingutusi selle tagamiseks, et abifondi toidupakkide sisu vastaks partnerorganisatsioonide ja abi lõppsaajate soovidele, et vältida toidu raiskamist. Liikmesriigid püüdsid pakkuda peamiselt tervislikke toiduaineid ning pöörasid suurt tähelepanu ladustamisele ja õigeaegsele kättetoimetamisele, samuti ringlussevõetud materjali kasutamisele. Sellega panustati ka kliima- ja keskkonnakaitsesse.

Kuna abifondi rakendamine on jõudmas lõppetappi, pööratakse üha rohkem tähelepanu enim puudust kannatavatele isikutele antava toetuse edukale lõimimisele ESF+ programmi. Komisjon on loonud oma 2018. aasta ettepanekuga ESF+ kohta aluse enim puudust kannatavate isikute toetamise edukale jätkumisele. Käimasolevad kaasseadusandjate vahelised läbirääkimised on näidanud, et kavatsust luua koostoime, teha lihtsustusi ja lõimida see toetus kindlalt laiemasse sotsiaalse kaasamise lähenemisviisi hinnatakse kõrgelt. Nüüd on tähtis viia läbirääkimised edukalt lõpule, et ESF+ programmitöö teemaline arutelu saaks liikuda lõppetappi ja et kiiresti saaks hakata esitama rakenduskavu. ESF+ programm on väga oluline, et toetada majanduse ja ühiskonna taastumist pärast koroonaviiruse pandeemiat ning edendada õiglast üleminekut kliimaneutraalsele majandusele kooskõlas Euroopa rohelise kokkuleppe 12 eesmärkidega ja koos õiglase ülemineku fondiga 13 . See programm on oluline ka Euroopa sotsiaalõiguste samba 14 eesmärkide saavutamiseks.

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 223/2014, mis käsitleb Euroopa abifondi enim puudustkannatavate isikute jaoks (ELT L 72, 12.3.2014, lk 1). Määrust muudeti 2018. aasta augustis finantsmääruse läbivaatamise käigus: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?qid=1537946431022&uri=CELEX:02014R0223-20180802 . 

(2)

Koondaruande koostamine viibis seetõttu, et liikmesriigid esitasid rakenduskava elluviimise aruanded 2019. aasta keskel ja seejärel läbisid need komisjoni heakskiitmismenetluse.

(3)

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/et/qanda_20_574

(4)

Mitu liikmesriiki on ajakohastanud teatavaid abifondi 2015., 2016. ja 2017. aasta ühiste sisendandmete väärtusi. Seepärast võivad käesolevas jaos esitatud väärtused erineda varasematel aastatel avaldatud väärtustest.

(5)

Itaalia hakkas jagama 2018. aastal esmast materiaalset abi 4. meetme alusel, kuid ei sisestanud seiresüsteemi mingeid andmeid.

(6)

Rakenduskavade puhul, mille raames saavad samad inimesed nii toiduabi kui ka esmast materiaalset abi, on koondnäitajate esitamisel maha arvatud ilmselge kattumine rakenduskava elluviimise aastaaruande andmetes.

(7)

Bulgaaria ametiasutused muutsid rakenduskava elluviimise 2018. aasta aruandes oma 2018. aasta ja varasemate aastate väljundnäitajaid. Seepärast võivad käesolevas aruandes esitatud väärtused erineda varasematel aastatel esitatud väärtustest.

(8)

Sh seetõttu, et suurenes toidu jagamine Portugalis, kus puu- ja köögiviljade osakaal on suur.

(9)

Ajakirja 2018. aasta numbris, mis on pühendatud tervislikule toitumisele, soovitab toitumisnõustaja tervislikke retsepte toidupakis leiduvate toiduainete kasutamiseks. Ajakirjast leiab ka täiendavat tuge pakkuva 38 organisatsiooni kontaktandmed.

(10)

Teatati ka üksikutest muudest probleemidest, nagu kättetoimetamata jäänud toit (Kreeka), hävinud või kahjustatud kaup (Kreeka), korraldusasutuse viga mõne näitaja arvutamisel, mis vajas parandamist (Küpros), sihtrühmale ei jagatud piisavalt toitu (Horvaatia), halduskoormus ja piiratud rahalised vahendid (Eesti), partnerorganisatsioonide vähene huvi (Slovakkia), meetmeid ei peetud konkreetsel hetkel asjakohaseks, mis tõi kaasa viivitused nende elluviimisel (Rumeenia), ühiskonna suhtumine sihtrühma (Rootsi).

(11)

Hispaania Punase Risti 2018. aasta hinnang abifondi mõju kohta Hispaanias.

(12)

  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/european-green-deal-communication_en.pdf .

(13)

  https://ec.europa.eu/regional_policy/et/newsroom/news/2020/01/14-01-2020-financing-the-green-transition-the-european-green-deal-investment-plan-and-just-transition-mechanism .

(14)

  https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=1226&furtherNews=yes&newsId=9524 .


Brüssel,8.6.2020

COM(2020) 226 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Enim puudust kannatavate isikute Euroopa abifondist kaasrahastatavate rakenduskavade elluviimise 2018. aasta aruannete kokkuvõte


I.Ühised sisendnäitajad (I ja II rakenduskava) 2014–2020 1  

Liikmesriik

Näitaja nr 1

Näitaja nr 2

Näitaja nr 2a

Näitaja nr 2b

Näitaja nr 3

Rahastamiskõlblikud avaliku sektori kogukulud, mis on heaks kiidetud dokumentidega, milles on sätestatud meetmete toetamise tingimused (eurodes)

Rahastamiskõlblikud avaliku sektori kogukulud, mida toetusesaajad on kandnud ja mida toetati meetmete rakendamise raames (eurodes)

Vajaduse korral rahastamiskõlblikud avaliku sektori kogukulud, mida toetusesaajad on kandnud ja katnud toiduabi andmisega seotud tegevuste sooritamisel (eurodes)

Vajaduse korral rahastamiskõlblikud avaliku sektori kogukulud, mida toetusesaajad on kandnud ja mida toetati esmase materiaalse abi andmise meetmete rakendamise raames (eurodes)

Rahastamiskõlblike avaliku sektori kulude kogusumma, mis deklareeriti komisjonile (eurodes)

Periood

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

AT

3 088 902,00

11 996 936,00

3 266 157

11 778 408

-

-

3 246 160,93

11 034 678,76

2 730 806,89

8 363 437,36

BE

13 681 679,96

64 831 366,42

11 463 452

53 028 238

11 035 269,85

51 116 166,30

-

-

8 378 048,63

44 661 222,10

BG

14 275 286,59

114 162 079,85

28 509 630

76 252 082

27 103 214,40

72 946 734,65

-

-

18 289 389,46

54 444 227,85

CY

675 698,00

3 248 570,00

975 519

1 334 999

295 283,35

584 414,75

680 235,47

680 235,47

672 850,82

890 460,32

CZ

6 454 755,85

21 471 853,29

5 770 270

11 161 374

3 808 699,75

6 654 561,07

1 961 599,88

3 779 073,82

3 731 145,48

7 241 764,47

EE

1 197 024,00

5 529 154,00

1 197 024

5 523 600

1 197 024,00

5 523 600,00

-

-

866 310,00

4 517 140,43

EL

25 988 166,11

95 654 039,01

34 815 109

59 562 654

29 413 865,24

50 846 141,66

5 401 243,85

8 716 512,53

36 867 818,79

58 562 974,06

ES

100 752 032,48

425 654 015,79

89 316 571

390 392 524

85 487 074,62

371 802 405,25

-

-

46 177 639,16

298 320 479,68

FI

3 861 000,00

18 564 000,00

3 764 999

11 058 888

3 636 853,58

10 556 259,53

-

-

3 772 275,93

11 058 887,68

FR

84 980 186,61

407 761 302,26

81 240 469

338 890 709

80 963 893,93

338 264 426,85

-

-

47 650 006,06

130 553 688,44

HR

13 771 944,04

28 619 760,31

8 184 204

15 786 959

6 835 776,01

12 574 768,94

1 044 392,86

2 325 173,14

9 069 121,06

12 505 793,88

HU

-

115 461 946,72

23 929 502

27 582 097

21 778 803,74

25 425 004,48

1 950 088,68

1 950 088,68

22 633 550,46

25 558 573,48

IE

5 117 151,43

8 564 513,35

5 089 231

8 427 163

3 935 000,00

7 187 842,90

1 154 230,66

1 239 320,17

2 984 111,56

6 065 592,36

IT

45 990 000,00

254 300 000,00

48 293 854

203 068 693

48 293 853,95

203 068 692,89

-

-

24 496 847,37

123 053 436,64

LT

6 000 000,00

66 857 522,24

8 313 753

39 565 368

7 558 387,03

38 810 002,16

755 365,91

755 365,91

8 602 357,35

33 414 564,73

LU

513 800,00

2 766 745,00

494 229

2 217 368

381 947,24

1 439 499,52

112 281,40

478 806,93

-

762 818,42

LV

7 027 253,00

33 785 129,00

5 598 708

19 085 482

4 485 968,00

15 145 327,47

815 094,00

2 649 741,52

5 407 220,00

17 590 052,45

MT

-

4 640 777,00

636 538

2 236 351

558 162,48

2 092 800,52

-

-

586 858,78

1 716 230,22

PL

91 050 037,71

342 000 684,07

93 006 446

271 340 072

93 006 445,91

271 340 072,12

-

-

59 094 413,95

220 664 547,28

PT

11 951 177,09

113 412 866,59

17 925 083

40 123 040

16 764 377,66

38 401 202,35

-

-

13 778 680,94

34 685 174,76

RO

285 554 835,89

465 653 226,30

1 463 069

171 989 502

-

170 526 432,36

1 463 069,33

1 463 069,33

-

76 622 690,32

SI

3 731 600,00

18 212 028,64

3 622 935

11 940 038

3 492 828,47

11 495 157,31

-

-

3 063 137,10

9 718 850,42

SK

14 866 066,68

40 745 143,85

10 546 558

21 547 183

9 960 631,27

19 792 140,32

284 612,10

908 339,10

9 916 330,66

20 811 575,91

DE

18 454 621,97

53 714 548,12

6 965 516

33 785 914

-

-

-

-

13 612 441,48

16 246 970,30

DK

745 962,34

1 704 226,89

685 581

1 595 179

-

-

-

-

634 067,99

1 448 592,36

NL

-

4 640 778,05

888 871

1 982 661

-

-

-

-

399 515,00

1 067 025,79

SE

2 517 071,00

8 026 184,00

1 918 931

4 145 889

-

-

-

-

1 865 890,00

2 705 755,02

Kokku

762 246 252,75

2 731 979 396,75

497 882 207,30

1 835 402 431,30

459 993 360,48

1 725 593 653,40

18 868 375,07

35 980 405,36

345 280 834,92

1 223 252 526,73

II.Jagatud toiduabi ühised väljundnäitajad (I rakenduskava) 2014–2020 2

Liikmesriik

Näitaja nr 4

Näitaja nr 5

Näitaja nr 6

Näitaja nr 7

Näitaja nr 8

Näitaja nr 9

Puu- ja köögivilja kogus (tonnides)

Liha, munade, kala ja mereandide kogus (tonnides)

Jahu, leiva- ja saiatoodete, kartuli, riisi ja muude tärkliserikaste toodete kogus (tonnides)

Suhkru kogus (tonnides)

Piimatoodete kogus (tonnides)

Rasvade ja õli kogus (tonnides)

Periood

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

AT

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

BE

1 296,46

6 534,02

69,51

1 547,50

1 904,58

9 651,68

79,06

567,37

3 606,83

14 647,04

351,44

1 469,09

BG

6 714,95

12 633,72

2 750,25

5 482,23

8 953,91

25 280,44

1 179,23

4 046,54

778,98

1 460,96

1 232,63

1 493,97

CY

16,06

32,07

8,45

16,88

26,76

53,45

-

-

8,45

16,88

-

-

CZ

159,07

347,88

132,59

347,22

262,88

638,96

82,95

212,78

196,30

376,60

79,40

201,39

EE

55,00

148,00

139,00

717,00

150,00

860,00

90,00

375,00

-

-

-

278,00

EL

1 797,47

7 914,42

1 439,32

4 456,59

2 797,94

5 065,85

670,05

1 906,42

862,66

2 380,08

617,88

1 591,78

ES

18 552,48

68 659,94

4 694,87

18 352,63

11 713,78

68 184,82

-

-

37 390,99

148 355,78

4 442,27

17 724,64

FI

-

-

207,02

663,47

1 295,03

4 323,68

-

-

132,81

444,66

-

-

FR

7 350,80

36 299,31

4 714,31

20 081,77

10 094,12

50 262,29

1 989,11

12 281,08

39 871,07

204 279,98

2 536,32

15 283,31

HR

366,10

2 056,49

141,45

575,79

689,87

2 866,95

107,51

568,70

188,06

1 134,47

93,22

498,88

HU

639,06

755,02

273,97

304,93

1 942,53

2 483,69

619,43

718,29

322,37

509,38

562,62

661,48

IE

330,00

625,19

52,00

75,80

413,00

715,77

199,00

351,50

-

6,51

-

-

IT

1 360,19

18 998,42

631,18

2 751,10

20 842,94

92 963,09

539,76

4 351,49

8 501,64

65 178,70

2 499,21

11 207,45

LT

272,76

850,09

363,89

1 291,78

2 559,62

14 859,69

709,62

3 379,72

434,85

1 310,56

680,80

3 091,17

LU

415,00

1 041,00

137,00

840,00

279,00

789,00

58,00

221,00

560,00

1 695,00

63,00

283,00

LV

21,42

48,34

289,93

867,62

1 241,65

4 750,53

164,36

545,60

133,14

532,36

161,61

655,06

MT

56,96

212,90

15,22

57,06

60,32

225,72

-

-

39,35

147,05

-

-

PL

15 725,56

49 129,98

10 109,13

39 863,81

12 853,25

61 804,78

5 654,37

26 280,41

12 011,52

52 650,55

5 142,53

20 071,82

PT

5 326,68

8 039,80

2 011,94

3 927,80

1 431,64

5 226,53

-

981,00

3 495,62

9 255,46

151,66

1 540,86

RO

-

-

-

22 210,00

-

80 692,00

-

22 247,00

-

-

-

30 164,00

SI

-

-

-

-

1 156,48

6 146,81

-

-

1 747,52

6 866,89

498,40

1 378,06

SK

546,27

1 384,08

537,17

1 361,02

2 549,27

6 459,09

364,18

922,72

145,67

369,09

364,18

922,72

Kokku

61 002,29

215 710,67

28 718,20

125 792,00

83 218,57

444 304,82

12 506,63

79 956,62

110 427,83

511 618,00

19 477,17

108 516,68



Liikmesriik

Näitaja nr 10

Näitaja nr 11

Näitaja nr 11a

Näitaja nr 11b

Näitaja nr 12

Näitaja nr 13

Valmistoidu ja muude (eespool nimetatud kategooriate alla mittekuuluvate) toiduainete kogus

(tonnides)

Jagatud toiduabi üldkogus (tonnides)

Sellise toidu osakaal, mille eest maksti rakenduskava raames üksnes transpordi-, jagamis- ja ladustamiskulud (protsentides)

Abifondist kaasrahastatud toiduainete osakaal partnerorganisatsioonide jagatud toidu üldkoguses (protsentides) 3

Jagatud toiduportsjonite koguarv (toiduportsjonid, mida rahastati kas osaliselt või täies ulatuses rakenduskava raames) (arv) 4

Jagatud toidupakkide koguarv (toidupakid, mida rahastati kas osaliselt või täies ulatuses rakenduskava raames) (arv) 5

Periood

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

2018

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

AT

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

BE

952,77

4 431,22

8 260,65

38 847,92

-

50,00

776,690

5 573 258

1 953 248

8 518 569

BG

226,86

561,67

21 836,81

50 959,53

-

100,00

11 499 324

21 539 166

600,003

865,003

CY

-

-

59,72

119,28

-

100,00

281,701

562,642

-

-

CZ

186,07

529,71

1 099,26

2 654,54

-

55,00

735,897

1 025 040

420,628

820,715

EE

89,00

317,00

523,00

2 695,00

-

40,00

-

-

36,041

174,819

EL

1 455,01

3 827,65

9 640,33

27 142,79

-

78,00

2 573 773

5 745 500

623,385

183 533 585

ES

15 040,69

85 499,75

91 835,08

406 777,56

-

100,00

30 684 658

137 967 010

3 754 578

19 530 673

FI

268,36

830,30

1 903,22

6 262,11

-

45,00

47,396

170,590

327,856

986,355

FR

6 515,99

28 102,55

73 071,72

366 590,29

-

34,00

-

-

54 249 743

337 615 114

HR

117,90

1 331,54

1 704,11

9 032,82

-

81,45

4 098 158

5 394 705

129,851

429,672

HU

2 465,45

2 631,29

6 825,43

8 064,08

-

100,00

1 024 560

1 953 044

562,613

661,468

IE

327,00

524,25

1 321,00

2 299,02

-

63,00

1 446 783

3 287 766

279,867

637,339

IT

6 433,38

24 770,08

40 808,30

220 220,33

-

68,92

18 801 412

70 899 668

11 595 378

164 205 101

LT

914,21

2 753,69

5 935,75

27 536,70

-

52,32

-

-

1 078 851

5 558 175

LU

284,00

1 920,00

1 796,00

6 789,00

52,00

21,00

-

-

30,095

76,253

LV

-

-

2 012,11

7 399,51

-

81,82

330,060

844,335

322,427

1 310 773

MT

10,23

38,23

182,08

680,96

-

32,00

-

-

11,149

37,122

PL

1 592,00

2 481,16

63 088,36

252 282,51

-

67,65

1 769 096

5 881 043

6 720 013

26 624 544

PT

484,96

493,43

12 902,50

29 464,88

-

73,65

-

-

278,491

1 155 639

RO

-

11 085,00

-

166 398,00

-

-

-

-

-

15 096 901

SI

570,22

1 412,00

3 972,62

15 803,76

-

70,55

-

-

820,703

3 533 024

SK

171,20

379,63

4 677,94

11 798,35

-

100,00

41,997

54,856

364,181

922,728

Kokku

38 105,30

173 920,15

353 455,99

1 659 818,94

72,12 6

74 111 505

260 898 623

84 159 101

772 293 572

III.Jagatud toiduabi ühised tulemusnäitajad (I rakenduskava) 2014–2020 7

Liikmesriik

Näitaja nr 14

Näitaja nr 14a

Näitaja nr 14b

Näitaja nr 14c

Näitaja nr 14d

Näitaja nr 14e

Näitaja nr 14f

Toiduabi saanud isikute koguarv

15 aasta vanuste või nooremate laste arv

65 aasta vanuste või vanemate inimeste arv

Naiste arv

Rändajate, teise riigi taustaga osalejate, vähemuste hulka kuuluvate inimeste (sealhulgas marginaliseerunud kogukondade liikmete, nt romade) arv

Puudega inimeste arv

Kodutute arv

Periood

2018

2018

2018

2018

2018

2018

2018

AT

-

-

-

-

-

-

-

BE

393 824

132 867

36 368

168 206

118 448

12 658

19 929

BG

539 983

138 078

128 497

300 670

48 403

133 469

191

CY

1 766

1 619

-

883

689

-

-

CZ

100 608

44 664

10 026

40 668

38 299

9 612

16 117

EE

22 920

6 355

2 223

11 991

4 492

3 438

1 000

EL

452 840

102 979

27 107

225 953

-

-

-

ES

1 287 964

397 913

89 623

677 181

327 086

24 550

21 411

FI

281 330

33 465

81 726

120 375

29 967

6 213

2 222

FR

4 340 340

1 505 296

194 985

2 291 810

-

-

673 077

HR

42 421

30 591

12 262

21 095

1 774

415

4

HU

184 290

114 616

11 924

37 737

61 649

56 449

14 466

IE

151 863

58 141

12 539

43 399

22 303

6 697

24 497

IT

2 678 264

501 596

225 324

1 037 555

616 693

39 838

112 533

LT

197 196

51 373

14 866

100 858

2 082

21 997

334

LU

13 016

3 854

255

6 768

9 800

401

61

LV

69 643

13 457

13 954

36 532

949

11 429

924

MT

10 430

6 527

2 426

7 453

811

70

-

PL

1 384 844

386 095

135 162

706 671

6 534

246 152

23 327

PT

79 037

21 067

4 752

41 959

7 821

942

16

RO

-

-

-

-

-

-

-

SI

158 012

30 633

23 101

83 156

13 818

5 988

2 576

SK

191 810

58 735

4 247

95 486

-

8 086

3 523

Kokku

12 582 401

3 639 921

1 031 367

6 056 406

1 311 618

588,404

916,208



IV.Jagatud esmase materiaalse abi ühised väljundnäitajad (I rakenduskava) 2014–2020

Liikmesriik

Näitaja nr 15

Näitaja nr 15a

Näitaja nr 15b

Näitaja nr 15c

Jagatud kauba rahaline koguväärtus

Lastele mõeldud kauba rahaline koguväärtus

Kodututele mõeldud kauba rahaline koguväärtus

Muudele sihtrühmadele mõeldud kauba rahaline koguväärtus

Periood

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

2018

Kumulatiivselt

AT

2 625 567

9 973 338

2 625 567

9 973 338

-

-

-

-

BE

-

-

-

-

-

-

-

-

BG

-

-

-

-

-

-

-

-

CY

679 910

679 910

679 910

679 910

-

-

-

-

CZ

757 821

2 980 409

270 721

1 223 619

81 882

420 117

405 218

1 336 674

EE

-

-

-

-

-

-

-

-

EL

2 923 408

9 250 050

531 966

1 285 289

19 365

69 051

2 393 896

7 917 531

ES

-

-

-

-

-

-

-

-

FI

-

-

-

-

-

-

-

-

FR

-

-

-

-

-

-

-

-

HR

720 712

1 589 043

246 131

548 354

2 495

39 259

472 086

1 001 430

HU

1 884 295

1 884 295

1 884 295

1 884 295

-

-

-

-

IE

1 160 693

1 255 280

1 155 431

1 240 520

-

-

6 462

15 959

IT

-

-

-

-

-

-

-

-

LT

1 344 033

1 344 033

-

-

-

-

-

-

LU

112 281

478 807

-

-

-

-

112 281

478 807

LV

712 513

2 325 552

712 513

2 325 552

-

-

-

-

MT

-

-

-

-

-

-

-

-

PL

-

-

-

-

-

-

-

-

PT

-

-

-

-

-

-

-

-

RO

-

-

-

-

-

-

-

-

SI

-

-

-

-

-

-

-

-

SK

282 600

892 950

259 752

828 336

7 878

18 306

14 970

46 308

Kokku

13 203 834

32 653 668

8 366 286

19 989 214

111 620

546 733

3 404 913

10 796 710

(16)

Lastele jagatud kauba kategooriad 8

AT

BE

BG

CY

CZ

EE

EL

ES

FI

FR

HR

HU

IE

IT

LT

LU

LV

MT

PL

PT

RO

SI

SK

16a

Imikuvarustus

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Jah

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

16b

Koolikotid

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

16c

Kirjatarbed, kooliõpikud, pliiatsid, joonistustarbed ja muu koolis vajalik (välja arvatud riided)

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

16d

Spordivarustus (spordijalatsid, trikood, ujumisriided jne)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

16e

Riided (talveriided, jalanõud, koolivorm jne)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

16f

Muu

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 9

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 10

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 11

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 12

(17)

Kodututele jagatud kauba kategooriad 13

AT

BE

BG

CY

CZ

EE

EL

ES

FI

FR

HR

HU

IE

IT

LT

LU

LV

MT

PL

PT

RO

SI

SK

17a

Magamiskotid/tekid

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

17b

Köögitarbed (potid, pannid, noad-kahvlid jne)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

17c

Riided (talveriided, jalanõud jne)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

17d

Kodutekstiil (käterätid, voodipesu)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

17e

Hügieenitarbed (esmaabipakk, seep, hambahari, ühekordsed žiletid jne)

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

Ei

Jah

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah

17f

Muu

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 14

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

(18)

Muudele sihtrühmadele jagatud kaupade kõige asjakohasemate kategooriate loetelu 15

AT

BE

BG

CY

CZ

EE

ES

EL

FI

FR

HR

HU

IE

IT

LT

LU

LV

MT

PL

PT

RO

SI

SK

18a

Muu (täpsustada)

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 16

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 17

Ei

Ei

Jah 18

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Ei

Jah 19

V.Jagatud esmase materiaalse abi ühised tulemusnäitajad 20 (I rakenduskava) 2014–2020

Liikmesriik

Näitaja nr 19

Näitaja nr 19a

Näitaja nr 19b

Näitaja nr 19c

Näitaja nr 19d

Näitaja nr 19e

Näitaja nr 19f

Esmast materiaalset abi saanud isikute koguarv

15 aasta vanuste või nooremate laste arv

65 aasta vanuste või vanemate inimeste arv

Naiste arv

Rändajate, teise riigi taustaga osalejate, vähemuste hulka kuuluvate inimeste (sealhulgas marginaliseerunud kogukondade liikmete, nt romade) arv

Puudega inimeste arv

Kodutute arv

Periood

2018

2018

2018

2018

2018

2018

2018

AT

44 555

41 295

-

22 723

22 278

-

-

BE

-

-

-

-

-

-

-

BG

-

-

-

-

-

-

-

CY

700

700

-

408

310

-

-

CZ

71 810

26 221

15 053

37 463

22 855

8 399

11 032

EE

-

-

-

-

-

-

-

EL

452 840

62 921

14 954

127 890

-

-

673

ES

-

-

-

-

-

-

-

FI

-

-

-

-

-

-

-

FR

-

-

-

-

-

-

-

HR

23 941

8 630

11 197

9 987

3 298

1 875

251

HU

25 970

24 879

-

1 091

12 985

1 299

-

IE

40 743

40 112

-

20 500

1 743

-

-

IT

-

-

-

-

-

-

-

LT

197 196

51 373

14 866

100 858

2 082

21 997

334

LU

13 016

3 854

255

6 768

9 800

401

61

LV

17 439

12 159

-

8 371

694

777

-

MT

-

-

-

-

-

-

-

PL

-

-

-

-

-

-

-

PT

-

-

-

-

-

-

-

RO

-

-

-

-

-

-

-

SI

-

-

-

-

-

-

-

SK

110 223

50 738

31

57 805

-

2 464

1 313

Kokku

998 433

322 882

56 356

393 864

76 045

37 212

13 664



VI.Sotsiaalse kaasatuse suurendamiseks antud abi ühised väljundnäitajad 21 (II rakenduskava) 2014–2020

Liikmesriik

Näitaja nr 20

Näitaja nr 20a

Näitaja nr 20b

Näitaja nr 20c

Näitaja nr 20d

Näitaja nr 20e

Näitaja nr 20f

Sotsiaalse kaasamise meetmete raames abi saanud isikute koguarv

15 aasta vanuste või nooremate laste arv

65 aasta vanuste või vanemate inimeste arv

Naiste arv

Rändajate, teise riigi taustaga osalejate, vähemuste hulka kuuluvate inimeste (sealhulgas marginaliseerunud kogukondade liikmete, nt romade) arv

Puudega inimeste arv

Kodutute arv

Periood

2018

2018

2018

2018

2018

2018

2018

DE

37 062

4 084

480

18 232

31 575

858

6 508

DK

454

-

31

82

382

72

454

NL

776

-

776

619

209

102

-

SE

414

6

1

328

413

-

410

Kokku

38 706

4 090

1 288

19 261

32 579

1 032

7 372

(1)

 Liikmesriigid võivad muuta eelmiste aastate näitajate puhul edastatud väärtusi. Veerus „kumulatiivselt“ on esitatud 2014. aastast alates iga näitaja puhul edastatud väärtuste summa, milles on arvesse võetud liikmesriikide poolt 2018. aasta aruannetes tehtud kõiki muudatusi 2014.–2017. aasta kohta esitatud näitajate puhul. 

(2)

 4.–11. näitaja hõlmavad selliseid tooteid mis tahes kujul, näiteks värsked toiduained, konservid ja külmutatud toit.

(3)

 Selle näitaja väärtused on kindlaks määratud partnerorganisatsioonide teabel põhinevate hinnangute põhjal.

(4)

 Ühe toiduportsjoni täpsem määratlus võidakse esitada partnerorganisatsiooni tasandil / meetme raames / korraldusasutuse poolt. Selle näitaja väärtused on kindlaks määratud partnerorganisatsioonide hinnangu põhjal.

(5)

 Täpsem toidupaki määratlus võidakse esitada partnerorganisatsiooni tasandil / meetme raames / korraldusasutuse poolt. Pakid ei pea olema suuruselt ega sisult standardsed. Selle näitaja väärtused on kindlaks määratud partnerorganisatsioonide hinnangu põhjal.

(6)

 Kogunäitaja on arvutatud kaalutud aritmeetilise keskmisena.

(7)

Nende näitajate väärtused on kindlaks määratud partnerorganisatsioonide teabel põhinevate hinnangute põhjal. Ei eeldata ega nõuta, et näitajad põhineksid abi lõppsaajate esitatud andmetel. Näitaja 14 (sealhulgas 14a–14f) annab hinnangu igal eelarveaastal toetatud isikute arvu kohta; seetõttu tuleb isikute koguarvu puhul olla ettevaatlik, sest sama isik võib olla loendatud igal aastal. Peale selle tuleb näitajaid 14 ja 19 (sh a–f) vaadelda koos, sest mõnes riigis antakse samadele inimestele nii toiduabi kui ka esmast materiaalset abi ja seega on neid loendatud kaks korda.

(8)

 Loetelu hõlmab kõiki asjakohaseid kaubakategooriaid, mille puhul jagatud kogus moodustas vähemalt 75 % jagatud kaubast.

(9)

 Kreeka jagas mähkmeid ja imikutele mõeldud niiskeid salvrätikuid, mille kohta anti aru näitaja 16f1 all, ning lastele mõeldud riideid, mille kohta anti aru näitaja 16f4 all.

(10)

 Ungari jagas kategooriasse 16c mittekuuluvaid arendusvahendeid, desinfektsioonivahendeid ja detergente, mille kohta anti aru näitajate 16f16 ja 16f17 all.

(11)

 Läti jagas universaalset pesupesemisvahendit, pesupulbrit (värvilisele pesule), nõudepesuvahendit, mähkmeid, kreemi imikutele ja kuni 24kuu vanustele lastele, niiskeid salvrätikuid imikutele ja väikelastele ning marlimähkmeid ja seepi imikutele ja väikelastele, mille kohta anti aru näitajate 16f0 ja 16f16–16f26 all.

(12)

 Slovakkia jagas hügieenitooteid (hambahari, hambapasta, seep, šampoon), millest anti aru näitaja 16f0 all.

(13)

 Loetelu hõlmab kõiki asjakohaseid kaubakategooriaid, mille puhul jagatud kogus moodustas vähemalt 75 % jagatud kaubast.

(14)

 Kreeka jagas kandekotte, mille kohta anti aru näitaja 17f1 all.

(15)

 Loetelu hõlmab kõiki asjakohaseid kaubakategooriaid, mille puhul jagatud kogus moodustas vähemalt 75 % jagatud kaubast.

(16)

 Kreeka jagas hambaharju, hambapastat, seepi, šampooni, pesupulbrit, universaalset puhastusvahendit, nõudepesuvahendit, täiskasvanute mähkmeid ja muud, mille kohta anti aru näitajate 18f1–18f9 all.

(17)

 Iirimaa jagas hügieenitarbeid (esmaabipakk, seep, hambahari, ühekordsed žiletid jne).

(18)

 Luksemburg jagas esmatarbekaupu, mis kuulusid muudele sihtrühmadele jagatud kauba kategooriatesse (ID 18a-1).

(19)

 Slovakkia jagas hügieenitooteid (hambahari, hambapasta, seep, šampoon), millest anti aru näitaja 18f0 all.

(20)

 Nende näitajate väärtused on kindlaks määratud partnerorganisatsioonide teabel põhinevate hinnangute põhjal. Ei eeldata ega nõuta, et näitajad põhineksid abi lõppsaajate esitatud andmetel. Näitaja 19 (sealhulgas 19a–19f) annab hinnangu igal eelarveaastal toetatud isikute arvu kohta; seetõttu tuleb isikute koguarvu puhul olla ettevaatlik, sest sama isikut võib olla toetatud rohkem kui üks kord. Peale selle tuleb näitajaid 14 ja 19 (sh a–f) vaadelda koos, sest mõnes riigis antakse samadele inimestele samal ajal nii toiduabi kui ka esmast materiaalset abi ja seega on neid loendatud kaks korda.

(21)

 Näitaja 20 (sealhulgas 20a–20f) annab hinnangu igal eelarveaastal toetatud isikute arvu kohta; seetõttu tuleb isikute koguarvu puhul olla ettevaatlik, sest sama isikut võib olla toetatud rohkem kui üks kord.