29.5.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 185/8


Ärakuulamise eest vastutava ametniku lõpparuanne (1)

AT.40049 – MasterCard II

(EMPs kohaldatav tekst)

(2019/C 185/06)

1.   

Juhtum AT.40049 käsitleb Mastercardi kaardimaksesüsteemi kahte aspekti (2). Käesolev aruanne on seotud otsuse eelnõuga (edaspidi „otsuse eelnõu“), mis käsitleb nendest aspektidest ühte: varem kohaldatud eeskirjad, mis käsitlevad „piiriülest vastuvõtmist“ kõnealuse süsteemi raames (3).

2.   

Piiriülene vastuvõtmine toimub siis, kui kaupmees asub vastuvõtjast erinevas riigis (4). Vaatluse all olevate eeskirjade kohaselt, välja arvatud juhul, kui kauplejast erinevas EMP liikmesriigis asuv piiriülene vastuvõtja oli väljastajaga vahendustasu eelnevalt kokku leppinud, oli kõnealune piiriülene vastuvõtja kohustatud maksma väljastajale kaupmehe asukohariigis kehtestatud standardset siseriiklikku mitmepoolset vahendustasu (5).

3.   

Otsuse eelnõu on adresseeritud äriühingule MasterCard Europe S.A., MasterCard Incorporated ja MasterCard International Incorporated (üheskoos „MasterCard“).

4.   

Vastavalt otsuse eelnõule rikkus MasterCard alates 27. veebruarist 2014 kuni 8. detsembrini 2015 (kaasa arvatud) ELi toimimise lepingu artikli 101 ja EMP lepingu artikli 53 sätteid, võttes vastu otsused, millega reguleeritakse EMP kaardimaksete sektoris piiriülese vastuvõtmise suhtes kohaldatavat mitmepoolset vahendustasu.

5.   

9. aprillil 2013 algatas komisjon MasterCardi suhtes menetluse. 9. juulil 2015 võttis komisjon vastu vastuväited, mis käsitlesid juhtumi AT.40049 mõlemat aspekti.

6.   

24. juulil ja 3. augustil 2015 võimaldati MasterCardile juurdepääs uurimistoimikus sisalduvatele mittekonfidentsiaalsetele dokumentidele. Pärast MasterCardi taotluse saamist 2015. aasta augustis korraldas konkurentsi peadirektoraat asjaomaste teabepakkujate nõusolekul andmeruumi menetluse, mille raames said MasterCardi välisnõustajad „andmeruumis“ juurdepääsu komisjoni uurimise käigus saadud tundlikule teabele, mis oli küll teatavatel juhtudel anonüümsel kujul.

7.   

MasterCard ei olnud nõus muudatuste ulatusega, mille tegemist konkurentsi peadirektoraat välisnõustajate poolt andmeruumis MasterCardi jaoks koostatud aruande eelnõusse nõudis. MasterCard esitas vastavalt otsuse 2011/695/EL artikli 7 lõikele 1 mulle oma vastuväited, mis käsitlesid üht osa kõnealustest muudatustest, mis olid tehtud selle aruande konkreetses jaos. MasterCard taotles ka vastuväidetele kirjaliku vastuse andmise tähtaja pikendamist.

8.   

Oma aprilli 2016. aasta otsuses ei nõustunud ma konkurentsi peadirektoraadi hinnanguga, kuna kõnealusest jaost oli muudetud konfidentsiaalne teave välja jäetud. Samuti seadsin ma uue tähtaja, mille kohaselt peab MasterCard vastuväidetele kirjalikult vastama kahe nädala jooksul pärast kõnealuse jao muutmata versiooni kättesaamist. MasterCardi 21. aprilli 2016. aasta kirjalik vastus esitati muudetud tähtajaks.

9.   

22. aprillil 2016 edastas konkurentsi peadirektoraat MasterCardile andmeruumi aruande muude lõikude viimase osa, mille konfidentsiaalset osa ei olnud MasterCard mulle sõltumatuks läbivaatamiseks esitanud ja mille konkurentsi peadirektoraat oli lubanud avaldada, kui asjaomased kolmandad isikud sellega nõustuvad.

10.   

MasterCard esitas 6. mail 2016 vastuväidetele oma ajakohastatud vastuse.

11.   

Nõustusin kolme huvitatud kolmanda isiku osalemisega menetluses, kellest kaks esimest esindasid Visa kaardimaksete süsteemi kolme üksust. Huvitatud kolmanda isiku vastuvõtmisel selgitasin, miks tema taotlus suulisel ärakuulamisel osalemiseks saabus liiga hilja.

12.   

MasterCard esitas oma väited 31. mai 2016. aasta suulisel ärakuulamisel. Sellel osalesid kaks huvitatud kolmandat isikut, kes esindasid Visa kaardimaksete süsteemi.

13.   

3. detsembril 2018 esitas MasterCard muu hulgas ametliku pakkumise teha komisjoniga koostööd. MasterCard tunnistas selles pakkumises, et talle esitati vastuväited, talle anti täielik juurdepääs toimikule ja talle tagati piisav võimalus oma seisukohad komisjonile teatavaks teha.

14.   

Kokkuvõttes leian, et käesoleva menetluse käigus on tagatud menetlusõiguste tõhus kasutamine.


(1)  Vastavalt Euroopa Komisjoni presidendi 13. oktoobri 2011. aasta otsuse (ärakuulamise eest vastutava ametniku ülesannete ja pädevuse kohta teatavates konkurentsimenetlustes (ELT L 275, 20.10.2011, lk 29)) (edaspidi „otsus 2011/695/EL“) artiklitele 16 ja 17.

(2)  „Avatud“ (või „neljaosalise“) maksesüsteemi puhul, nagu Mastercardi süsteem, osalevad igas maksekaardiga sooritatavas tehingus lisaks süsteemi omanikule/litsentsiandjale veel järgmised osapooled: 1) kaardiomanik; 2) kaardi väljastanud finantsasutus (edaspidi „väljastaja“); 3) „kaupmees“; ning 4) finantsasutus, mis osutab kaupmehele teenuseid, mis võimaldavad viimasel tunnistada kaarti kui asjaomase tehingu eest tasumise vahendit (edaspidi „vastuvõtja“).

(3)  Seoses juhtumi AT.40049 teise aspektiga on pooleli menetlused, mis käsitlevad piirkondadevahelisi mitmepoolseid vahendustasusid, mida vastuvõtvad pangad maksavad väljastajatele Euroopa Majanduspiirkonnas (edaspidi „EMP“) asuvaid kaupmehi hõlmavate tehingute tulemusena, mille eest on tasutud väljaspool EMPd väljastatud Mastercardi deebet- või krediitkaardiga.

(4)  Sellega seoses vt joonealune märkus 2 eespool mõistete „kaupmees“ ja „vastuvõtja“ kohta.

(5)  Mitmepoolsed vahendustasud kujutavad endast summasid, mis Mastercardi-laadses süsteemis sooritatud kaardimaksetehingu puhul makstakse tavaliselt vastuvõtja poolt väljastajale alternatiivse vahendustasukorra raames, mis on väljastaja ja vastuvõtja vahel asjaomase kaardi ja tehingu tüübi puhul kahepoolselt kokku lepitud.