Strasbourg, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE EMPTY



Komisjoni tööprogramm 2019







Lubaduste täitmine ja tulevikuks valmistumine



















































































































































































































































































































Lubaduste täitmine ja tulevikuks valmistumine























Commission Work Programme 2019


































Delivering what we promised and preparing for the future








































I.Lubaduste täitmine ja tulevikuks valmistumine

Järgmised kuud on Euroopa Liidu jaoks määrava tähtsusega. Järgmise aasta mais hääletavad eurooplased Euroopa Parlamendi valimistel. Nagu komisjoni president 12. septembril 2018 oma kõnes olukorrast Euroopa Liidus rõhutas, näitavad komisjoni tehtavad otsused usaldust Euroopa Liidu suutlikkusse pakkuda lahendusi probleemidele, mida ei suuda lahendada ükski liikmesriik üksi tegutsedes.

Sellisteks probleemideks võib olla vajadus tagada, et Euroopa majanduskasvu taastumine tooks tõesti kasu kõigile, mis tähendab, et tuleb investeerida tuleviku töökohtadesse ja kasutada ära üleminekut digitehnoloogiale ja vähese CO2-heitega majandusele. Rändega seotud probleemid, mis on küll väiksemad kui kriisiaastatel 2015–2016, kuid jäävad veel mõneks ajaks meiega ning vajavad jätkusuutlikke lahendusi Euroopa tasandil. Väljakutsed meie demokraatlikele ühiskondadele, väärtustele ja julgeolekule, mis tulenevad terrori- ja küberrünnakutest ja üha enam ka väärteabe levitamise kampaaniatest. Probleemid, mis tulenevad üha ebakindlamaks muutuvast üleilmsest olukorrast, kus demograafiline olukord, konkurents ressursside pärast ja kliimamuutused nõuavad ühiseid jõupingutusi jätkusuutlikkuse suunas, ent kus mõned osalejad on seadnud kahtluse alla oma pühendumuse institutsioonidele ja eeskirjadele, mis on kujundanud meie maailmakorda positiivselt viimase 50 aasta jooksul.

Rohkem kui kunagi varem on Euroopal vaja näidata, et meie liit on ühtne, tugev ja demokraatlik ning et vaid koos saame pakkuda nendele probleemidele lahendusi ja niimoodi kaitsta oma kodanikke ja muuta nad tugevamaks.

Oma iga-aastastes tööprogrammides on praegune komisjon oma ametiaja algusest keskendunud kõige suurematele probleemidele, mille puhul me usume, et Euroopa tegevuse abil saab olukorda muuta. Koos algatustega, mis esitati samal ajal kõnega olukorrast Euroopa Liidus, oleme nüüd esitanud kõik seadusandlikud ettepanekud, mis on vajalikud positiivsete muutuste elluviimiseks Euroopa Komisjoni kümnes prioriteetses valdkonnas aastateks 2014–2019. Koos Euroopa Parlamendi ja nõukoguga on komisjon saavutanud kokkuleppe peaaegu poolte ettepanekute suhtes ning veel 20 % puhul on õigusloomeprotsess jõudsalt edenenud. Nüüd tuleks keskenduda sellele, et muuta ülejäänud ettepanekud, sealhulgas kõik ühisdeklaratsioonis seadusandlikke prioriteetidena loetletud ettepanekud õigusaktideks ning neid seejärel tõhusalt rakendada. Komisjoni dialoog Euroopa Parlamendi ja nõukoguga käesoleva tööprogrammi ettevalmistamisel on kinnitanud ühiseid püüdlusi praegust hoogu säilitada ja seda veelgi kiirendada. Nüüd on aeg näidata, et me suudame ühiselt tulemusi saavutada.

Et keskenduda juba esitatud ettepanekutele, sisaldab komisjoni selle aasta tööprogramm üksnes vähesel hulgal uusi algatusi, mis koos nendega, mis esitati juba koos kõnega olukorrast Euroopa Liidus, on esmatähtsad, et saavutada täielikult kümne prioriteediga seotud eesmärgid. Need algatused on suunatud ülesannetele, mis on tarvis veel täita ning mille täitmine nõuab ühist ja otsustavat tegutsemist: viia lõpule töö rändevaldkonnas; tugevdada majandus- ja rahaliitu; tegeleda ülemaailmse kaubandussüsteemi kasvavate pingega; lahendada jätkuvaid probleeme seoses õigusriigi põhimõttega mõnes liikmesriigis ning leida kokkulepe Ühendkuningriigi liidust väljaastumise küsimuses. Samuti pöörab komisjon tähelepanu vastuvõetud õigusaktide rakendamisele ja kehtiva õigustiku hindamisele, et valmistuda tulevikuks, ning teeb ettepaneku rea aegunud ettepanekute ja õigusaktide tagasivõtmiseks või kehtetuks tunnistamiseks.

Lõpetuseks arendab tööprogramm edasi Sibiu tegevuskava, mis leidis tugevat toetust Euroopa Parlamendis ja mida võeti arvesse ka juhtide tegevuskavas. Sibiu tippkohtumine toimub Euroopa päeval, 9. mail 2019, kuus nädalat pärast Brexitit ja kaks nädalat enne Euroopa Parlamendi valimisi. See on oluline hetk 27 liikmega ELi jaoks, et kujundada oma tulevikku aastaks 2025. Seda arvestades on oluline saavutada enne Sibiu tippkohtumist poliitiline kokkulepe komisjoni ettepaneku kohta, milles käsitletakse lihtsamat ja paindlikumat tulevast eelarveraamistikku. Lisaks sellele teeb komisjon järgmistel kuudel tippkohtumise ettevalmistamisel rea tulevikku suunatud samme, et ELi juhid saaksid taastada usalduse meie 27 liikmega liidu tuleviku vastu.

II.Junckeri komisjoni 10 prioriteedi täielik täitmine enne Euroopa Parlamendi valimisi    

Uus hoog töökohtade loomisele ning kasvu ja investeeringute edendamisele

Euroopa majandusnäitajad on head. Majanduskasv jõudis 2017. aastal 10 aasta parima tasemeni. Tööhõive ja investeeringud on jõudnud tagasi kriisieelsele tasemele ja riikide rahanduse olukord on kõvasti paranenud. Siiski on majanduslik, sotsiaalne ja eelarveseisund liikmesriikides endiselt ebavõrdne. Kuna maailmamajanduse olukord on muutlik, peame me kasutama ära praegust hoogu, et jätkata selliste tegevuspõhimõtete edendamist, mis võimaldavad meil ära kasutada uusi majanduslikke võimalusi ning valmistada oma majandus paremini ette tulevasteks väljakutseteks.

See tähendab, et tuleb jätkuvalt investeerida reformidesse, mis on vajalikud liidu hoidmiseks stabiilse ja jätkusuutliku majanduskasvu teel. Komisjoni tänapäevased, õiglased ja tasakaalustatud ettepanekud 27 liikmega ELi järgmiseks mitmeaastaseks finantsraamistikuks toetavad Euroopa Liidu järgmise aastakümne ühiste eesmärkide elluviimist. Nendes keskendutakse valdkondadele, mille puhul jõudsid ELi juhid Bratislavas ja Roomas kokkuleppele, et neis on liidul paremad võimalused tulemusi saavutada. Need võimaldavad meil tulla toime selliste suurte väljakutsetega nagu noorte töötus, ränne, julgeolek, tehnoloogilised muutused ja digiüleminek ning üleminek säästvamale vähese CO2-heitega majandusele. Sibiu tippkohtumisel tuleks kinnitada poliitilist kokkulepet tulevase eelarve osas. See näitaks, et 27 liikmega EL on ühtne, selge suunatajuga ning valmis ja võimeline juhtima oma saatust ja suuteline oma kodanikele tulemusi pakkuma.

Avaliku sektori raha on küll vajalik, et stimuleerida õigeid investeeringuid, kuid kokkuvõttes on siiski ettevõtjad need, kes töökohti ja majanduskasvu loovad. Seetõttu peame ka edaspidi suurendama olemasolevate ressursside finantsvõimendust. Euroopa investeerimiskavaga (Junckeri kava) on juba loodud 344 miljardit eurot täiendavaid investeeringuid, ületades seega kava algset eesmärki, milleks oli 315 miljardit eurot, ja sellega peaks loodama 1,4 miljonit töökohta ja suurendatama ELi SKPd 2020. aastaks 1,3 % võrra. Junckeri kava on tugevdatud ja laiendatud, et kaasata 2020. aasta lõpuks hinnanguliselt 500 miljardit eurot täiendavaid investeeringuid. Komisjon teeb edusammudest kokkuvõtte ja otsib uusi viise, kuidas edendada investeerimist, sealhulgas tulevase InvestEU programmi raames.

Samuti peame jõudma kokkuleppele ülejäänud ettepanekute osas, et soodustada üleminekut ringmajandusele, mis toetab innovatsiooni, töökohtade loomist ja majanduskasvu ning soodustab nappide ressursside säästvat kasutamist. Kiire kokkulepe ühekordselt kasutatavat plasti käsitleva ettepaneku suhtes on vajalik, et vähendada kahjuliku plastprügi kogust meie ookeanides ja meredes ning anda ettevõtjatele tugev stiimul otsida jätkusuutlikke ja uuenduslikke alternatiive. See ergutab Euroopa innovatsiooni ja annab Euroopa ettevõtjatele tehnoloogilise edumaa nende ülemaailmsete konkurentide ees, edendades nii kestlikku majanduskasvu ja töökohtade loomist.

Ühendatud digitaalne ühtne turg

Digitaalne ühtne turg toob juba praegu eurooplastele kasu: rändlustasud on kaotatud, kodanikud saavad nüüd nautida oma filmide, spordisaadete, muusika, videomängude ja e-raamatute tellimusi kõikjal ELis ning alates käesoleva aasta detsembrist saavad nad teha internetis oste ilma põhjendamatu, nende elukohast sõltuva diskrimineerimiseta.

30st seadusandlikust algatusest, mis komisjon on digitaalse ühtse turu jaoks teinud, on 18 nüüdseks õigusaktina vastu võetud. Nüüd on väga tähtis ka ülejäänud ettepanekud, sealhulgas autoriõigusi, e-privaatsust ja lepinguõigust käsitlevad ettepanekud vastu võtta. On oluline luua kiiresti Euroopa küberturvalisuse tööstusliku, tehnoloogilise ja teadusliku pädevuse keskus ning riiklike koordineerimiskeskuste võrgustik, et aidata ELil säilitada ja arendada küberturvalisuse valdkonna tehnoloogilist ja tööstuslikku võimekust, mis on vajalik liidu digitaalse ühtse turu turvalisuse tagamiseks.

Me jätkame tööd seoses tehisintellekti arendamisega, võimaldades koordineeritud meetmeid kogu Euroopa Liidus ning jätkates mitmesuguseid varem sel aastal võetud meetmeid. Komisjon ja kõrge esindaja esitavad ka uue ühise tegevuskava, et võidelda internetipõhise väärinfo levikuga Euroopas, mis õõnestab kodanike usaldust demokraatlike protsesside ja institutsioonide vastu ning kahjustab meie sõltumatut ja vaba meediat. See on teema, mille käsitlemine on eriti oluline enne järgmisel aastal toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi.

Samuti koostame me soovituse luua elektrooniliste tervisekaartide vahetamise Euroopa vorming. See lihtsustab patsiendiandmete piiriülest vahetamist, toob kasu patsientidele ja tervishoiuteenuste osutajatele ja aitab tervishoiuteenuste digitaliseerimise kaudu edendada meditsiini arengut. Rahvatervise valdkonnas on kavas esitada ka põhjalik raamistik endokriinfunktsiooni kahjustavate kemikaalide kohta.

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

Viimase nelja aasta jooksul on EL investeerinud energialiitu, et edendada kestlikku, sõltumatut ja turvalist energiavarustust kodanike jaoks. Me oleme juhtinud ülemaailmset kliimamuutuste vastast võitlust ja oleme ainus suur majandus, kes on võtnud õiguslikke meetmeid, et vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2030. aastaks vähemalt 40 % kooskõlas Pariisi kokkuleppega.

Me peame jätkama tööd, et tagada kaasseadusandjate vaheline kokkulepe paketi „Puhas energia kõigile eurooplastele“ ülejäänud ettepanekute kohta. Et parandada ELi energia siseturu toimimist ja edendada solidaarsust liikmesriikide vahel, on oluline, et kaasseadusandjad lepiksid kokku ühiseeskirjades Euroopa gaasiturule sisenevate gaasijuhtmete kohta ning võtaksid vastu elektriturgu käsitlevad uued õigusaktid. Samuti peame jõudma kokkuleppele komisjoni ettepanekutes liikuvuspaketi „Liikuvus Euroopas“ raames, et tagada ohutu, keskkonnahoidliku ja ühendatud liikuvuse tegevuskava õigeaegne rakendamine, ning komisjoni ettepanekutes kestliku rahastamise kohta, et kaasata erakapitali, mis on vajalik ELi kliimameetmete ja kestliku arengu tegevuskava toetamiseks.

Nende meetmete õigeaegne vastuvõtmine tagab, et ELi 2030. aasta kliimapoliitikat toetavad vahendid ja selle poliitika õigusraamistik on paigas. Koos aitavad need kliima- ja energiapoliitika meetmed saavutada kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise aastaks 2030 umbes 45 %, ületades Pariisi kokkuleppest tulenevat ELi kohustust vähendada heitkoguseid aastaks 2030 vähemalt 40 % võrreldes 1990. aastaga. Samuti aitavad need meil püsida trajektooril, et saavutada aastaks 2050 kavandatud heitkoguste vähendamine 60 %. See ei ole ELi jaoks siiski piisav panus Pariisi kokkuleppes ettenähtud temperatuurieesmärkide saavutamiseks. Valitsustevahelise kliimamuutuste rühma viimases eriaruandes kinnitatakse ühemõtteliselt kliimamuutuste kahjulikku mõju ning seda arvesse võttes pakub komisjon Katowices 2018. aasta detsembris toimuva kliimamuutuste konverentsi eel välja ELi kasvuhoonegaaside heite pikaajalise vähendamise strateegia. Samuti esitame aruande energialiidu olukorra kohta ning edusammude kohta, mis on tehtud, et toetada Euroopa juhtpositsiooni akude valdkonnas.

Tugevama tööstusbaasiga, süvendatud ja õiglasem siseturg

2018. aastal täitub 25 aastat ühtse turu loomisest. Moodustades viiendiku maailma majandusest, on ühtne turg ainulaadne nähtus, ning see on Euroopa suurim väärtus, mille kaudu saab luua majanduskasvu ja aidata Euroopa ettevõtetel hästi toime tulla, innovatsiooniga tegeleda ja töökohti luua. Meie kollektiivne mõjuvõim võimaldab meil olla tõeline standardite kehtestaja ja üleilmne võrdluspunkt sellistes valdkondades nagu andmekaitse, suurandmed, tehisintellekt ja automatiseerimise, ning levitada sel moel oma väärtusi ja kujundada ülemaailmset majandust.

Nüüd peame täitma oma lubaduse kasutada maksimaalselt ära ühtse turu potentsiaali kõigis selle mõõtmetes. Oluline on saavutada kokkulepe kaupade ja teenuste pakettide raames esitatud ettepanekute kohta, et tagada ohutud tooted ja tugevdada usaldust ühtse turu vastu. Me peame suurendama jõupingutusi, et jõuda kokkuleppele äriühingu tulumaksu ühtses konsolideeritud maksubaasis ning õiglast ja tõhusat digitaalmajanduse maksustamise korda käsitlevates ettepanekutes, et kõik ettevõtted, nii suured kui ka väikesed, maksaksid õiglase osa maksudest seal, kus nad teenivad oma kasumit. Samuti on aeg jõuda kokkuleppele õiglase ja tõhusa käibemaksu ettepanekute suhtes, et lihtsustada süsteemi eelkõige väikeettevõtjate jaoks, teha see pettusekindlamaks ja ajakohastada langetatud käibemaksumäära kehtestamise süsteemi. Kokkuleppele tuleb jõuda ka äriühinguõigust käsitlevate ettepanekute suhtes, tagamaks, et äriühingute õigust liikuda ja oma tegevus teise riiki üle viia ei kuritarvitata maksudest kõrvalehoidumiseks või töötajate õiguste õõnestamiseks. Samuti vajavad kiiret kokkulepet õigusakti ettepanekud, mis käsitlevad „Uut kokkulepet tarbijatega“. Selle uue kokkuleppega aidatakse ajakohastada ja lihtsustada tarbijakaitsealaseid õigusakte ja kehtestatakse esindushagi abil tugevdatud individuaalne õiguskaitsemehhanism.

Täielikult toimiv kapitaliturgude liit sügavate ja likviidsete turgudega on esmatähtis finantsstabiilsuse saavutamiseks, ühtse turu toetamiseks ja ELi ettevõtjate, sealhulgas väiksemate äriühingute rahastamisallikate mitmekesistamiseks. On viimane aeg jõuda kokkuleppele üleeuroopalist personaalset pensionitoodet, Euroopa turu infrastruktuuri reformi ja ELi finantsjärelevalvekorra parandamist käsitlevate ettepanekute suhtes ning ettevõtete maksejõuetust, restruktureerimist ja teise võimaluse andmist käsitleva ettepaneku suhtes. Kokkulepe tuleb saavutada ka muude kapitaliturgude liidu ettepanekute suhtes, mis käsitlevad ühisrahastamist, pandikirju, investeerimisfondide piiriülese turustamise lihtsustamist, VKEde avalikel turgudel noteerimise toetamist ning proportsionaalsemaid ja tõhusamaid õigusnorme investeerimisühingute jaoks. Pidades silmas hiljuti ilmsiks tulnud tõsiseid rahapesujuhtumeid finantssektoris, on oluline jõuda kiiresti kokkuleppele ettepanekutes luua tugevam rahapesuvastane järelevalve, et tagada eeskirjade parem järelevalve ja jõustamine kogu ELis.

Lisaks tulemuste saavutamisele ettevõtluses aitab ühtne turg tagada ka ranged sotsiaalsed standardid ja töötajate kaitse. Aasta tagasi, Göteborgi sotsiaaltippkohtumisel kuulutasid Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjon välja Euroopa sotsiaalõiguste samba. Komisjon on oma pädevuste raames teinud selle järelmeetmetena konkreetseid algatusi. Nüüd on vaja kokkulepet Euroopa Tööjõuameti loomiseks ning kokku tuleb leppida ka ettepanekutes, mille eesmärk on saavutada parem töö- ja eraelu tasakaal ja luua läbipaistvamad ja prognoositavamad töötingimused kõigile, sealhulgas ebatüüpilise lepinguga töötajatele. Me peame kokkuleppele jõudma selles, et läbi vaadatakse liikmesriikide sotsiaalkindlustussüsteemide kooskõlastuseeskirjad ning õigusaktid, milles käsitletakse töötajate kaitset vähki tekitavate kemikaalide eest ja sotsiaalkaitse kättesaadavust. Samuti on aeg viimistleda lõpuni Euroopa ligipääsetavuse akt, et puuetega inimesed saaksid tõhusamalt teostada oma võrdset õigust osaleda täiel määral ühiskonnas ja tööturul.

Ühtse turu säilitamine, jõustamine ja süvendamine on pidev ülesanne. Me peame tegelema allesjäänud lünkadega ja parandama ühtse turu toimimist. Kokkulepe menetluses olevates seadusandlikes ettepanekutes ja õigusaktide nõuetekohane rakendamine liikmesriikides on seega äärmiselt oluline. Pidades silmas juhtide arutelu detsembris toimuval Euroopa Ülemkogu kohtumisel, esitab komisjon teatise, milles keskendutakse allesjäänud tõkete kõrvaldamisele ja tegevusvalikutele, et tagada, et Euroopa kasutab ära muutuva ülemaailmse keskkonna uued võimalused.

Sügavam ja õiglasem majandus- ja rahaliit

1. jaanuaril 2019 tähistame me oma ühisraha 20. aastapäeva. Eurot kasutab 19 liikmesriigis iga päev 340 miljonit eurooplast. Euroalalt saadakse peaaegu 85 % 27 liikmega Euroopa Liidu SKPst. See tuli toime meie eluaja kõige keerulisema finantskriisiga ja väljus sellest tugevamana. Nüüd on aeg keskenduda selgemalt strateegilisele rollile, mida euro peaks etendama rahvusvahelisel tasandil, ning tugevdada selle aluseid. Kapitaliturgude liidu täielik väljakujundamine on selles kontekstis eriti oluline.

Samuti on oluline viia ellu ettepanekud, mis on osa tegevuskavast, mille eesmärk on süvendada majandus- ja rahaliitu, sealhulgas rakendada järgmise mitmeaastase finantsraamistiku raames kavandatud eelarvevahendid. See annab majandus- ja rahaliidule – eelkõige Euroopa stabiliseerimisfunktsiooni ja reformide tugiprogrammi kaudu – vahendid makromajandusliku vastupidavuse parandamiseks, struktuurireformide elluviimiseks ja lähenemise tugevdamiseks. Juunis 2018 toimunud euroala tippkohtumisel, kus osalesid kõik liikmesriigid, leppisid juhid kokku pangandusliidu väljakujundamises, sealhulgas luues ühise kaitsemeetme ühtsele kriisilahendusfondile ja liikudes Euroopa hoiuste tagamise skeemi suunas. Samuti leppisid nad kokku tugevdada Euroopa stabiilsusmehhanismi rolli kriisijuhtimise vahendina ja seda edasi arendada. Seda tööd tuleb käsitada prioriteedina, ent samas on vaja jõuda kiiresti kokkuleppele ettepanekutes, mis käsitlevad riskide vähendamist pangandussektoris, ning viivislaenude vähendamise paketis. Vastupanuvõimeline euroala eeldab vastupanuvõimelisi liikmesriike ja uut hoogu saanud majanduslikku ja sotsiaalset lähenemist. Seda eesmärki silmas pidades jätkab komisjon Euroopa poolaasta tugevdamist ja keskendumist liikmesriikide toetamisele ja juhendamisele jätkusuutliku, kaasava ja pikaajalise majanduskasvu saavutamiseks.

Kaubandus: tasakaalustatud ja edumeelne kaubanduspoliitika, et ohjata üleilmastumist

Euroopa Liit on oma suuruse, ühiste väärtuste ja eesmärkide tõttu olnud ainsana võimeline sõlmima kaubanduslepingud maailma 69 riigiga, kes annavad 40 % maailma sisemajanduse koguproduktist. Kuid üha suurenevad pinged ja puudulik prognoositavus maailmakaubanduse korralduses tähendavad, et me peame jätkuvalt kinnitama oma pühendumust säilitada eeskirjadel põhinev rahvusvaheline süsteem ja seda tugevdada. Euroopa Liidu ajaloo kõige suurema kaubanduslepingu, ELi ja Jaapani vahelise majanduspartnerluslepingu kiire sõlmimine on jõuline märk sellest pühendumusest. Samuti töötame selle nimel, et tagada Singapuri ja Vietnamiga sõlmitud lepingute kiire jõustumine ning läbirääkimiste lõpuleviimine nende lepingute puhul, mille suhtes on saavutatud põhimõtteline kokkulepe (Mehhiko) või mis on juba lõppjärgus, näiteks lepingud Tšiili ja MERCOSURiga. Me peame tegema ka võimalikult palju edusamme teistes käimasolevates kaubandusläbirääkimistes, sealhulgas Austraalia ja Uus-Meremaaga.

ELil on põhjust olla kindel ja veendunud meie kaubandussuhetes, kuid me ei tohi olla naiivsed. On oluline, et kaasseadusandjad lepiksid kiiresti kokku ettepanekus välismaiste otseinvesteeringute taustauuringute kohta, et jälgida ja hoida ära välismaiseid ülevõtmisi, mis võiksid kahjustada ELi huve. Samuti on liikmesriikidel nüüd viimane aeg ületada ummikseis seoses ettepanekuga rahvusvaheliste hangete instrumendi kohta, et saaksime vältida ELi ettevõtete diskrimineerimist kolmandate riikide hanketurgudel, ning leppida kokku kahesuguse kasutusega kaupade eeskirjade reformis, et kaubandust ei saaks kunagi kuritarvitada kattevarjuna kaupadele, mida saab kasutada põhiliste inimõiguste rikkumiseks.

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

Põhiõiguste kaitse ja julgeolek on olnud viimase nelja aasta prioriteet. Et viia lõpule töö tõhusa julgeolekuliidu saavutamiseks, on nüüd väga oluline jõuda kokkuleppele ettepanekutes õiguskaitseasutuste piiriülese juurdepääsu kohta elektroonilistele tõenditele, lõhkeainete lähteainete turustamise ja kasutamise kohta, isikutunnistuste turvaelementide parandamise kohta ning õiguskaitseasutuste piiriülese juurdepääsu kohta finantsandmetele ja nende andmete kasutamise kohta. Me peame minema veelgi kaugemale, et võtta terroristidelt tegutsemiseks vajalikud vahendid, võttes meetmeid terroristliku veebisisu leviku tõkestamiseks ja laiendades Euroopa Prokuratuuri mandaati, lisades sellesse võitluse piiriülese terrorismi vastu.

Et tagada Euroopa infosüsteemide arukam ja tõhusam koostalitlusvõime julgeoleku, rände ja piirihalduse valdkonnas, tuleks kiiresti kokkuleppele jõuda ettepanekus nende süsteemide koostalitlusvõime kohta ning ajakohastada Euroopa karistusregistrite infosüsteemi, Eurodac-süsteemi ja viisainfosüsteemi.

Nagu hiljutistest skandaalidest (näiteks Dieselgate, Luxleaks, Panama dokumendid ja Cambridge Analytica) ilmnes, on rikkumisest teatajatel oluline roll sellise ebaseadusliku tegevuse paljastamisel, mis kahjustab avalikke huve ning kodanike heaolu. Seega on vaja kokku leppida paremas kaitses ELi õiguse rikkumisest teatajatele.

Samuti peame tagama, et EL suudaks pakkuda tõhusamat abi loodusõnnetuste tõttu kannatada saanud inimestele, saavutades kokkuleppe Euroopa Liidu kodanikukaitse mehhanismi (rescEU) käsitlevas ettepanekus.

Õigusriigi põhimõtete järgimine, mis on üks liidu väärtustest, on esmatähtis demokraatia ja põhiõiguste austamise seisukohast. See on oluline ka selleks, et tagada Euroopa Liidu toimimine – siseturuna ja alana, kus õigusakte rakendatakse ühetaoliselt ja eelarvet täidetakse nõuetekohaselt ning kus liikmesriigid ja nende kodanikud saavad töötada üheskoos vastastikuse usalduse vaimus ühiste eesmärkide nimel. Asutamislepingutes sätestatud menetlust selle kindlaks määramiseks, kas esineb väärtuste, eelkõige õigusriigi põhimõtete olulise rikkumise ilmne oht, on alustatud kahe liikmesriigi suhtes. Samuti on üha suuremaid kahtlusi mitme teise liikmesriigi suhtes. Selle tulemusena süveneb arusaam, et Euroopa Liit ja selle liikmesriigid peavad tegema rohkem õigusriigi põhimõtte toetamiseks ja jõustamiseks. Seda arvestades kavatseb komisjon esitada algatuse, mille eesmärk on tugevdada veelgi 2014. aasta õigusriigi raamistikku.

Uue rändepoliitika suunas

Rändesurve on jätkuvalt Euroopa kodanike üks peamisi mureküsimusi, hoolimata asjaolust, et kriis on ületatud. Korralik rändehaldus jääb probleemiks veel paljudeks aastateks ja nõuab igakülgset reageerimist.

Euroopa Liitu ebaseaduslikult saabunute arv on vähenenud 95 % võrreldes tipptasemega oktoobris 2015. Siiski on see aasta näidanud, kui tähtis on säilitada valvsus kõigil rändeteedel, sest Vahemere keskosa rändeteel on ränne oluliselt vähenenud, kuid Vahemere ida- ja lääneosa rändeteedel on see suurenenud. Rändeteed ja nende valikut mõjutavad tegurid muutuvad pidevalt ja me peame tulevikuks valmis olema. Endiselt on prioriteediks leppida kokku hästi toimiv Euroopa ühine varjupaigasüsteem, mis põhineb vastutuse ja solidaarsuse põhimõtetel. Viis seitsmest esialgsest ettepanekust süsteemi reformimiseks on ajutiselt või osaliselt kokku lepitud ja nüüd tuleb teha viimased sammud nende vastuvõtmiseks, viies sisse muudatused uue Euroopa Liidu Varjupaigaameti operatiivsuutlikkuse tugevdamiseks, mis pakuti välja koos kõnega olukorrast Euroopa Liidus. Samal ajal tuleb meil keskendada jõupingutused kokkuleppe saavutamisele järelejäänud kahe ettepaneku suhtes: Dublini süsteemi reform ja varjupaigamenetluste määrus.

Usaldusväärne rändepoliitika tähendab, et kodanikel peab olema kindlustunne, et me haldame tõhusalt oma välispiire ning suudame kaitsta neid, kes seda vajavad, ja saata tagasi need, kes kaitset ei vaja. Meie tagasisaatmispoliitika järjepidevuse ja tõhususe tugevdamine ning ebaseadusliku rände stiimulite vähendamine on üliolulised ning komisjon on esitanud selleks vajalikud ettepanekud. Samamoodi peame leppima kiiresti kokku tagasisaatmisdirektiivi reformis ning tugevdama Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti suutlikkust, luues 2020. aastaks 10 000 Euroopa piirivalveametnikust koosneva alalise korpuse, tugevdades selle volitusi tagasisaatmise valdkonnas ja võimaldades sel tegutseda laiemalt väljaspool Euroopa Liitu asuvates partnerriikides.

Samal ajal peab Euroopa tegelema rohkem ka seadusliku rändega. Me peame suutma tegeleda piisavalt tööturu vajadustega ja oskuste nappusega tulevikus, pidades samal ajal silmas ELi huve. Seetõttu on oluline kokku leppida ELi muudetud sinise kaardi süsteem, mis muudab kõrge kvalifikatsiooniga kolmandate riikide kodanikele Euroopasse tööle tuleku lihtsamaks ja atraktiivsemaks ning aitab parandada meie majanduse tulemusi.

Detsembris 2018 avaldab komisjon teatise vastastikuse viisavabaduse kohta, et teha kokkuvõte olukorrast ja võimalikest edasistest sammudest seoses vastastikkuse põhimõtte kohaldamata jätmisega Ameerika Ühendriikidega viisapoliitika valdkonnas.

Tugevam tegija rahvusvahelisel tasandil

Kui me oleme koos, on Euroopal piisavalt kaalu, et olla maailmaareenil tugev tegija, tegutsedes rahu, kestliku arengu, julgeoleku ja stabiilsuse saavutamise nimel, toetades samal ajal demokraatiat, kaitstes inimõigusi ja edendades õigusriigi põhimõtet.

Selle tagamiseks ja kõrvuti pingutustega kavandatavates rahastamisprogrammides kokkuleppele jõudmiseks, et toetada Euroopa ülemaailmset rolli, kutsub komisjon jätkuvalt üles võtma kiiresti järelmeetmeid oma algatusele tõhusama otsustusmehhanismi loomiseks ELi ühises välis- ja julgeolekupoliitikas. Samuti jätkab komisjon tööd ELi üldise välis- ja julgeolekupoliitika strateegia rakendamisel, eelkõige seoses India, Ladina-Ameerika ja Kesk-Aasiaga.

Jätkatakse tööd uue Euroopa–Aafrika kestliku investeerimise ja töökohtade loomise alliansi rakendamiseks. Selleks täiendatakse ja rakendatakse ELi välisinvesteeringute kava, et saavutada selle auahnet eesmärki võimendada aastaks 2020 jätkusuutlikke investeeringuid kuni 44 miljardi euro ulatuses.

Prioriteediks jääb naabruspoliitika rakendamine nii ida kui ka lõuna pool asuvate riikidega. Seoses ELi laienemisega esitab komisjon igal aastal aruanded kõigi tehtud edusammude kohta suhetes kõigi asjaomaste partneritega. Lisaks hindab komisjon Bosnia ja Hertsegoviina taotlust saada kandidaatriigiks ja võtab selle kohta vastu arvamuse.

Demokraatlike muutuste liit

Viimase nelja aasta jooksul on komisjon püüdnud muuta Euroopa Liitu demokraatlikumaks, näiteks muutes poliitika kujundamise avatuks kodanike panusele, parandades komisjoni otsusetegijate ja huvirühmade vaheliste kohtumiste läbipaistvust, avaldades kaubanduslepingute läbirääkimisvolitused ja juurutades poliitika kujundamisse parema õigusloome põhimõtted. Olulisi uuendusi on tehtud Euroopa tasandi erakondade rahastamise eeskirjadesse – see suurendab Euroopa tasandi erakondade ja nende liikmeserakondade vaheliste seoste läbipaistvust, parandab demokraatlikku legitiimsust, kuna rahastamine kajastab paremini valijate valikuid, ja tugevdab õigusnormide täitmise tagamist, et vältida avaliku sektori kulutuste kuritarvitamist.

Et kaitsta meie demokraatlikke väärtusi, tuleb tagada, et tulevased valimised toimuksid vabalt ja õiglaselt, seetõttu on oluline kiiresti kokkuleppele jõuda ettepanekus uute õigusnormide kohta, millega meie demokraatlikke protsesse kolmandate riikide manipulatsioonide ja erahuvide eest paremini kaitsta. Samuti tuleks esmajärjekorras kokkuleppele jõuda ettepanekus lubada määrata karistusi Euroopa erakondadele, kes on kasutanud isikuandmeid ebaseaduslikult selleks, et tahtlikult mõjutada Euroopa Parlamendi valimiste tulemusi.

Euroopa kodanikualgatused on ainulaadne ja uuenduslik viis, kuidas kodanikud saavad osaleda ELi tasandil tegevuskava koostamises, kutsudes komisjoni üles võtma meetmeid nende jaoks olulistes küsimustes. Et muuta vahend kasutajasõbralikumaks ja võimaldada sel saavutada oma täielikku potentsiaali, on oluline jõuda kiiresti kokkuleppele määruse reformis, et kodanikel oleks lihtsam alustada ja toetada uusi algatusi. Me vastame ka avalike konsultatsioonide käigus väljendatud kodanike soovidele, näiteks oleme esitanud ettepaneku kaotada kaks korda aastas toimuv kellakeeramine.

Oma ametiaja algusest peale on praegune komisjon rõhutanud, et liit peaks keskenduma rohkem olulistele küsimustele ja et parandada tuleks ELi tegevuse demokraatlikku legitiimsust. Selle oluline aspekt on tagada subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtete järgimine. Komisjon esitab koos käesoleva tööprogrammiga teatise, milles sätestatakse, kuidas kavatseme tugevdada subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtete rolli ELi poliitika kujundamisel, toetudes rikkalikule panusele, mis saadi subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse rakkerühmalt juhtlausega „Teeme vähem, aga paremini“. Seda tehakse osana ulatuslikumast parema õigusloome tegevuskavast, mis sisaldab ka kavandatud kokkuvõtet, nagu seda pooldab rakkerühm. Teatisega on kaasas aastaaruanded Euroopa Komisjoni ja liikmesriikide parlamentide suhete ning subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtte kohaldamise kohta.


III.Anda eurooplastele uut lootust seoses liidu tulevikuväljavaadetega

Sibiu tippkohtumine 9. mail 2019 toimub pöördelisel ajal – kuus nädalat pärast Brexitit ja kaks nädalat enne Euroopa Parlamendi valimisi. See on aeg, mil ELi juhid saavad taastada usalduse uue 27 liikmega liidu tuleviku vastu. Komisjon aitab kaasa Sibiu kohtumisele eelnevale ja sellele järgnevale protsessile mitme aruande ja teatisega, pidades silmas 2025. aastat. Esitatud on või esitatakse algatused, mille eesmärk on:

·tugevdada euro rahvusvahelist rolli osana üldistest jõupingutustest tugevdada Euroopa suveräänsust;

·laiendada kvalifitseeritud häälteenamuse kasutamist ning võimaldada tõhusamat otsuste langetamist sellistes tähtsates valdkondades nagu maksu- ja sotsiaalpoliitika, et ELi ühtse turuga seotud õigusaktid saaksid pidada sammu majanduslike ja ühiskondlike arengusuundumustega, ning mitmes välissuhete sihtvaldkonnas, et pakkuda meie ühisele välis- ja julgeolekupoliitikale õigeid otsustusvahendeid;

·arutleda teemal „Säästva Euroopa suunas aastaks 2030“ ÜRO kestliku arengu eesmärkide, sealhulgas Pariisi kliimakokkuleppe järelmeetmena;

·sillutada teed energia- ja kliimapoliitika uuele institutsioonilisele raamistikule, tuues välja võimalused, kuidas laiendada kvalifitseeritud häälteenamuse kasutamist ja reformida Euratomi asutamislepingut;

·tugevdada veelgi 2014. aasta õigusriigi raamistikku;

·anda ülevaade sellest, kuidas muuta liit teabevahetuse mõttes ühtsemaks, tugevamaks ja demokraatlikumaks.

IV.Brexit ja valmisolek

Kuigi tehtud on märkimisväärseid jõupingutusi, et saavutada kokkulepe Ühendkuningriigi korrakohase Euroopa Liidust väljaastumise kohta ning koostada ELi ja Ühendkuningriigi tulevaste suhete raamistik, on vaja teatavaid meetmeid, et kohandada ELi õigustikku seoses Ühendkuningriigi väljaastumisega sõltumata läbirääkimiste tulemustest. Lisaks kuuele seadusandlikule aktile, mis on juba kaasseadusandjatele esitatud, võtab komisjon vastu veel kaks Brexitiks valmisolekut käsitlevat õigusakti ettepanekut, milles käsitletakse vastavalt Ühendkuningriigi kodanikele esitatavaid viisanõudeid pärast Ühendkuningriigi väljaastumist ning primaar- ja lõppenergia tarbimise näitajate kohandamist energiatõhususe alastes õigusaktides. Ettepanekud esitatakse novembris 2018, et kaasseadusandjatel oleks enne väljaastumise kuupäeva piisavalt aega nende vastuvõtmiseks.

Komisjon esitab enne 2018. aasta lõppu ka mitu delegeeritud õigusakti ja rakendusakti, mis on vajalikud Brexitiks valmisoleku kontekstis. Komisjon jätkab läbirääkimiste edenedes olukorra tähelepanelikku jälgimist ning pakub vajaduse korral välja täiendavaid meetmeid, võttes nõuetekohaselt arvesse aega, mida kaasseadusandjad oma tööks vajavad.

V.Parem õigusloome ning ELi õiguse rakendamine ja selle täitmise tagamine

Oma ametiaja algusest saadik on praegune komisjon tugevalt panustanud paremasse õigusloomesse ning sellest on saanud osa komisjoni „DNAst“. OECD hiljuti koostatud pingereas kuulub komisjon parema õigusloome valdkonnas parimate hulka. Et neid edusamme veelgi kindlustada, teeme praegu kokkuvõtet meie parema õigusloome poliitikast ning esitame kevadel aruande tulemuste ja saadud kogemuste kohta. Senikaua pöörame aga erilist tähelepanu meie parema õigusloome vahendite kasutamisele kehtivate poliitikapõhimõtete kontrollimiseks ja selle tagamiseks, et need on endiselt eesmärgikohased ja väldivad tarbetuid kulusid. Käesoleva tööprogrammi II lisas on esitatud kõige olulisemad hindamised ja toimivuskontrollid, mida meil on kavas teha, sealhulgas REFITi platvormi arvamuste järelmeetmed. Platvorm jätkab tööd ja võtab eeldatavasti peagi vastu uusi arvamusi. Pärast seda esitab komisjon üksikasjaliku ülevaate kõigi varasemate ja uute arvamuste järelmeetmetest veebis REFITi tulemustabelis ja teises iga-aastases koormusanalüüsis.

Iga eeskiri, olgu see kui tahes hoolikalt koostatud ja ette valmistatud, on tõhus ainult siis, kui seda ka tegelikult nõuetekohaselt rakendatakse. Seetõttu pöörab komisjon õigusaktide nõuetekohase kohaldamise tagamisele endiselt sama suurt tähelepanu kui nende algsele koostamisele. Liidu õiguse tõhusaks rakendamiseks on väga oluline, et komisjoni ja liikmesriikide vahel toimuks tihe koostöö ja teabevahetus. Me jätkame dialoogi liikmesriikidega, et toetada neid ELi õiguse rakendamisel. Eelolevatel kuudel tuleb teha suuri jõupingutusi seoses hiljuti vastu võetud või peagi vastuvõetavate õigusaktide ülevõtmise ja rakendamise protsessiga. Samal ajal peab komisjon ka edaspidi esmatähtsaks tuvastada ELi õiguse tõsiseid rikkumisi, mis kahjustavad ELi õigusnormide lisaväärtust, ning võtab vajaduse korral karme meetmeid, nagu tehti hiljuti näiteks õhukvaliteedi valdkonnas.

VI.Kokkuvõte

Ametiaja viimased kuud on olulised, et näidata kodanikele, et me oleme täitnud oma töökohtade loomise ning majanduskasvu, õigluse ja demokraatlike muutuste tagamise tegevuskava. Komisjoni 2019. aasta tööprogrammis on visandatud selge ja keskendatud tegevuskava, et täiendada tööd, mida me lubasime teha käesoleva ametiaja alguses. Komisjon jätkab tihedat koostööd Euroopa Parlamendi ja nõukoguga selle tegevuskava täitmiseks, võttes vastu ja rakendades kõik komisjoni tehtud ettepanekud. See ühine Euroopa jõupingutus on otsustava tähtsusega, kui me soovime näidata kodanikele, et Euroopa Liit suudab sihipärase ja tõhusa töö ning reaalsete tulemuste kaudu palju ära teha. 9. mail Sibius saame ka näidata, et 27 liikmega Euroopa Liidul on selge tulevikunägemus ja tugevam vundament, et luua tugev, ühtne ja suveräänne Euroopa.


Strasbourg, 23.10.2018

COM(2018) 800 final

LISAD

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni tööprogramm 2019

Lubaduste täitmine ja tulevikuks valmistumine


I lisa. Uued algatused

Nr

Poliitikaeesmärk

Algatused 1  

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele

1.

Taastame Euroopas investeeringud

Teatis „Investeerimiskava Euroopa jaoks: ülevaade ja edasised sammud“ (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

2.

Euroopa jätkusuutlik tulevik

Aruteludokument „Euroopa kestliku arengu saavutamine aastaks 2030, võttes aluseks ÜRO kestliku arengu eesmärkide järelmeetmed, sealhulgas Pariisi kliimakokkuleppe“ (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

Ühendatud digitaalne ühtne turg

3.

Digitaalse ühtse turu loomise lõpuleviimine

Kooskõlastatud kava tehisintellekti arendamiseks Euroopas (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal); tegevuskava väärinfo tõkestamiseks (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal); komisjoni soovitus digitaalsete terviseloosüsteemide Euroopa andmevahetusvormi kehtestamiseks (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal)

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

4.

Pariisi kliimakokkuleppe rakendamine

ELi kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise pikaajaline strateegia vastavalt Pariisi kliimakokkuleppele (3.–14. detsembril toimuva Katowice kliimamuutuste konverentsi eel) (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

5.

Energialiidu loomise lõpuleviimine

Neljas energialiidu olukorda käsitlev aruanne (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal); aruanne, mis käsitleb strateegilist tegevuskava akude kohta, (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal)

6.

ELi tulevane energia- ja kliimapoliitika

Energia- ja kliimapoliitika uus institutsiooniline raamistik 2025. aastaks: võimalused kvalifitseeritud häälteenamuse kasutamise laiendamiseks ja Euratomi asutamislepingu võimalikuks reformimiseks (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal)

7.

Energiatõhususe eesmärgid – Brexitiks valmistumine

Ettepanek hakata ELi 2030. aasta energiatõhususe eesmärkide puhul (mis on väljendatud absoluutväärtustena) osutama EL 27-le (seadusandlik, Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 194, 2018. aasta neljas kvartal) (Brexitiks valmistumine)

Süvendatud ja õiglasem, tugevama tööstusbaasiga siseturg

8.

Õiglane ja tulevikukindel ühtne turg

Teatis, mis käsitleb täielikult toimiva ühtse turu saavutamist kiiresti muutuvas ülemaailmses keskkonnas: kodanikke ja ettevõtjaid piiravate takistuste kõrvaldamine ja nende huvides uute võimaluste kasutamine (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

9.

Tervishoid

Teatis tervikliku Euroopa Liidu raamistiku kohta, mis käsitleb endokriinfunktsiooni kahjustavaid kemikaale (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

10.

Ühtset turgu käsitleva õigusloome suurem tõhusus

Tõhusam õigusloome maksunduse vallas: kvalifitseeritud häälteenamusega otsuste tegemisele üleminekuks sobivate valdkondade kindlaks tegemine (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal); Tõhusam õigusloome sotsiaalpoliitika vallas: kvalifitseeritud häälteenamusega otsuste tegemisele tõhusamaks üleminekuks sobivate valdkondade kindlaks tegemine (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal);



Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

11.

Euro rahvusvahelise rolli edendamine

Teatis euro rahvusvahelise rolli tugevdamise kohta (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal)

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

12.

Õigusriigi põhimõte

2014. aasta õigusriigi raamistiku täiendav tugevdamine (muu kui seadusandlik, 2019. aasta esimene kvartal)

Uue rändepoliitika suunas

13.

Ühise viisapoliitika rakendamine

Teatis vastastikuse viisavabaduse kohta (muu kui seadusandlik, 2018. aasta neljas kvartal) 

14.

Viisapoliitika – Brexitiks valmistumine

Ettepanek kanda Ühendkuningriik kas viisanõudega kolmandate riikide loetellu või viisanõudest vabastatud riikide loetellu (seadusandlik, Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 77 lõige 2, 2018. aasta neljas kvartal) (Brexitiks valmistumine)

Demokraatlike muutuste liit

15.

Euroopa asjadest teavitamine

Teatis selle kohta, kuidas muuta liit teabevahetuse aspektist ühtsemaks, tugevamaks ja demokraatlikumaks (muu kui seadusandlik, 2019. aasta teine kvartal)

II lisa. Õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) algatused 2

Nr

Pealkiri

Kirjeldus

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele 

1.

Veepoliitika raamdirektiivi ja üleujutuste direktiivi toimivuskontroll koos asulareovee puhastamise direktiivi hindamisega

Veepoliitika raamdirektiiv 2000/60/EÜ on ELi veepoliitika kõige terviklikum õigusakt ning selle põhieesmärk on kaitsta ja täiustada ELi veevarusid, et tagada nende hea seisund. Toimivuskontrolli käigus hinnatakse seda direktiivi ja kahte sellega otseselt seotud direktiivi (direktiiv 2006/118 põhjavee kohta ja direktiiv 2008/105 keskkonnakvaliteedi standardite kohta) ning üleujutuste direktiivi (2007/60), mis on ajendanud võtma kogu ELis kasutusele üleujutuste riskijuhtimise lähenemisviisi. Asulareovee puhastamise direktiiv (91/271) on vee raamdirektiiviga tihedalt seotud, kuna see on ülioluline vee raamdirektiivi eesmärkide saavutamiseks.

2.

Õhukvaliteeti käsitlevate direktiivide toimivuskontroll

Eeldatavasti 2019. aastal elluviidava toimivuskontrolli käigus uuritakse ELi välisõhu kvaliteeti käsitlevate direktiivide (2008/50 ja 2004/107) tulemuslikkust. Nimetatud direktiivides on kehtestatud kogu ELis täidetavad õhukvaliteedi normid ning nõuded selle tagamiseks, et liikmesriigid teevad oma territooriumil õhukvaliteedi nõuetekohast seiret ja hindavad õhukvaliteeti ühtlustatud ja võrreldaval viisil.

3.

Jäätmesaadetisi käsitleva määruse hindamine.

Määruse 1013/2006 hindamise käigus uuritakse kõiki selle rakendamisega seotud aspekte, sealhulgas jäätmetega ebaseadusliku kauplemise küsimust, ning võetakse järelmeetmeid seoses 19. märtsil 2018 vastu võetud REFITi platvormi arvamusega IX.3.a-c , milles REFITi platvorm oli seisukohal, et rohelisse nimekirja tuleks lisada rohkem jäätmete liike, ning tõi esile ettevõtetele kõigis liikmesriikides jäätmevedajate registreerimise kohustusest tekkivaid probleeme.

Süvendatud ja õiglasem, tugevama tööstusbaasiga siseturg

4.

Disainilahenduste õiguskaitset käsitleva direktiivi ja ühenduse disainilahendusi käsitleva määruse hindamine.

Direktiivi 98/71 ja määruse 6/2002 hindamise tulemusena antakse põhjalik hinnang Euroopa Liidu disainilahenduste kaitse süsteemi üldisele toimimisele nii liidu kui ka riiklikul tasandil, eelkõige seoses ELi kaubamärgiõiguse hiljutise muutmise, uute tehnoloogiate (näiteks 3D printimine) väljatöötamise ja varuosade turuga.

5.

Ehitustoodete määruse hindamine

Määruse 305/2011 hindamine on seotud 7. juunil 2017 vastu võetud REFITi platvormi arvamusega XII.8.b , milles kutsuti komisjoni üles vaatama läbi kohustus säilitada toimivusdeklaratsiooni kümme aastat, võttes arvesse ettevõtjatele ja/või tarbijatele müüvate jaemüüjate erinevust ning 23. novembril 2017. vastu võetud REFITi platvormi arvamust XII.8.c ja 27.–28. juunil 2016 vastu võetud REFITi platvormi arvamust XII.8.a .

6.

Pestitsiidide jääkide piirnormide ja taimekaitsevahendite lubamise hindamine.

Selle hindamise käigus uuritakse lubamise menetlust ja eelkõige ELi tasandil toimeaine lubamise ja riigi tasandil taimekaitsevahendi lubamise kahetist süsteemi ning turulepääsu viibimist, vastastikku tunnustamist riiklikul tasandil, võrdlevat süsteemi, mis võimaldab asendamist vähem ohtlike ainetega, jääkide piirnormi määramise süsteemi, selle täitmise tagamist ja süsteemi kulusid. Hindamine hõlmab määrust 1107/2009 ja määrust 396/2005. Hindamise käigus uuritakse 7. juunil 2017 vastu võetud mitmeotstarbelisi / mitmest allikast pärinevaid aineid – kloraati käsitlevas REFITi platvormi arvamuses XI.10.a tõstatatud küsimusi.

Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

7.

Järelevalvelise aruandluse toimivuskontroll

Selle toimivuskontrolli käigus analüüsitakse järelevalveasutuste valdkonnaülese aruandluse nõudeid, mis tulenevad ELi finantsteenuste õigusaktidest, näiteks kapitalinõuete õigusaktid (kapitalinõuete määrus ja kapitalinõuete direktiiv), finantsinstrumentide turgude õigusaktid (finantsinstrumentide turgude direktiiv ja finantsinstrumentide turgude määrus), Euroopa turu infrastruktuuri määrus jne. Selle käigus võetakse järelmeetmeid seoses 27. juunil 2016 vastu võetud REFITi platvormi arvamusega X.13.a .

8.

Ettevõtjate aruandluse toimivuskontroll

Ettevõtjate aruandluse toimivuskontrolli käigus hinnatakse ettevõtjate aruandlusnõudeid, sealhulgas raamatupidamisdirektiivi 2013/34, muu kui finantsteabe aruandluse direktiivi 2014/95/EÜ, läbipaistvusdirektiivi 2013/50 ja rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite määrust 1606/2002.

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused 

9.

Võrdse töö ja võrdse väärtusega töö eest võrdset palka käsitleva direktiivi hindamine.

Direktiivi 2006/54/EÜ hindamisel keskendutakse sellele, kuidas võrdset palka käsitlevad õigusnormid on tegelikkuses toiminud, ELi liikmesriikides rakendatud lähenemisviisidele, nende täitmise tagamise tõhususele ning algsete eesmärkide saavutamise määrale.

10.

Tarbijakrediit (direktiiv 2008/48/EÜ) ja tarbijatele suunatud finantsteenuste kaugturustus (direktiiv 2002/65/EÜ)

Direktiivi 2008/48/EÜ ja direktiivi 2002/65/EÜ hindamise käigus uuritakse tarbijakrediidi turu ning jaefinantsteenuste kaugturustamise ja müügi toimimist. Tarbijakrediiti turu hindamisel võetakse eelkõige arvesse 21. septembril 2017 vastu võetud REFITi platvormi arvamuses (VI.4.a-f) tõstatatud küsimusi.

III lisa. Prioriteetsed menetluses olevad ettepanekud

Nr

Teema

Täielik pealkiri 3

Viide

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele

1.

Ringmajanduse pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV olmevee kvaliteedi kohta (uuesti sõnastatud)**

COM(2017) 753 final.
2017/0332 (COD) 
1.2.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS vee taaskasutuse miinimumnõuete kohta**

COM(2018) 337 final.
2018/0169 (COD) 
28.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV teatavate plasttoodete keskkonnamõju vähendamise kohta**

COM(2018) 340 final.
2018/0172 (COD) 
30.5.2018

2.

Kalanduskontroll

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1224/2009, nõukogu määruseid (EÜ) nr 768/2005, (EÜ) nr 1967/2006 ja (EÜ) nr 1005/2008 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/1139 kalanduskontrolli osas**

COM(2018) 368 final.
2018/0193 (COD) 
30.5.2018

3.

Keskkonnapoliitika alaste teatamiskohustuste ühtlustamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS liikmesriikide keskkonnapoliitika alaste teatamiskohustuste ühtlustamise kohta, millega muudetakse direktiive 86/278/EMÜ, 2002/49/EÜ, 2004/35/EÜ, 2007/2/EÜ, 2009/147/EÜ ja 2010/63/EL, määrusi (EÜ) nr 166/2006 ja (EL) nr 995/2010 ning nõukogu määrusi (EÜ) nr 338/97 ja (EÜ) nr 2173/2005**

COM(2018) 381 final.
2018/0205 (COD) 
31.5.2018

4.

Toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuded

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV liikmesriikide õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta seoses toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuetega*

COM(2015) 615 final.
2015/0278 (COD) 
2.12.2015

5.

Mitmeaastane finantsraamistik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse reformide tugiprogramm

COM(2018) 391 final.
2018/0213 (COD)

31.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse InvestEU programm

COM(2018) 439 final.
2018/0229 (COD)

6.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse Euroopa Liidu omavahendite süsteemi rakendusmeetmed

COM(2018) 327 final.
2018/0132 (APP)

2.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta

COM(2018) 325 final.
2018/0135 (CNS)

2.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ, Euratom) nr 1553/89 käibemaksust laekuvate omavahendite kogumise kindla ühtse korra kohta

COM(2018) 328 final.
2018/0133 (NLE)

2.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS meetodite ja menetluse kohta, millega tehakse kättesaadavaks omavahendid, mis põhinevad äriühingu tulumaksu ühtsel konsolideeritud maksubaasil, Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemil ja ringlusse võtmata plastpakendijäätmetel, ning rahavajaduste rahuldamise meetmete kohta

COM(2018) 326 final.
2018/0131 (NLE)

2.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027

COM(2018) 322 final.
2018/0132 (APP)

2.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse Leedu Ignalina tuumaelektrijaama dekomisjoneerimise abiprogramm (Ignalina programm) ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EL) nr 1369/2013

COM(2018) 466 final.
2018/0251 (NLE)

13.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse tuumarajatiste dekomisjoneerimise ja tuumajäätmete käitlemise sihtotstarbeline rahastamiskava ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (Euratom) nr 1368/2013

COM(2018) 467 final.
2018/0252 (NLE)

13.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega muudetakse otsust 2007/198/Euratom, millega luuakse ITERi ja tuumasünteesienergeetika arendamise Euroopa ühisettevõte ning antakse sellele eelised

COM(2018) 445 final.
2018/0235 (NLE)

7.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 508/2014

COM(2018) 390 final.
2018/0210 (COD)

12.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse keskkonna- ja kliimameetmete programm (LIFE) ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1293/2013

COM(2018) 385 final.
2018/0209 (COD)

1.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi (EGF) kohta

COM(2018) 380 final.
2018/0202 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) kohta

COM(2018) 382 final.
2018/0206 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS millega luuakse tollikoostöö programm „Toll“

COM(2018) 442 final.
2018/0232 (COD)

8.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse maksustamisalase koostöö programm „Fiscalis“

COM(2018) 443 final.
2018/0233 (COD)

8.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse vahetus-, abi- ja koolitusprogramm euro kaitsmiseks võltsimise eest perioodil 2021–2027 (programm „Perikles IV“)

COM(2018) 369 final.
2018/0194 (COD)

31.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa investeeringute stabiliseerimise vahend

COM(2018) 387 final.
2018/0212 (COD)

31.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1306/2013

COM(2018) 393 final.
2018/0217 (COD)

1.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus, määrust (EL) nr 1151/2012 põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta, määrust (EL) nr 251/2014 aromatiseeritud veinitoodete määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta, määrust (EL) nr 228/2013, millega kehtestatakse põllumajanduse erimeetmed liidu äärepoolseimate piirkondade jaoks ning määrust (EL) nr 229/2013, millega kehtestatakse põllumajanduse erimeetmed Egeuse mere väikesaarte jaoks

COM(2018) 394 final.
2018/0218 (COD)

1.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse eeskirjad, kuidas toetada liikmesriikide koostatavaid Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavaid ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavu (ÜPP strateegiakavad), ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013

COM(2018) 392 final.
2018/0216 (COD)

1.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa ühendamise rahastu ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1316/2013 ja (EL) nr 283/2014

COM(2018) 438 final.
2018/0228 (COD)

6.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse ühtse turu, ettevõtete, sealhulgas väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate konkurentsivõime ja Euroopa statistika programm ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 99/2013, (EL) nr 1287/2013, (EL) nr 254/2014, (EL) nr 258/2014, (EL) nr 652/2014 ja (EL) nr 2017/826

COM(2018) 441 final.
2018/0231 (COD)

7.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse liidu kosmoseprogramm ja Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Amet ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 912/2010, (EL) nr 1285/2013 ja (EL) nr 377/2014 ning otsus nr 541/2014/EL

COM(2018) 447 final.
2018/0236 (COD)

6.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Kaitsefond

COM(2018) 476 final.
2018/0254 (COD)

13.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse Euroopa solidaarsuskorpuse programm ning tunnistatakse kehtetuks [Euroopa solidaarsuskorpuse määrus] ja määrus (EL) nr 375/2014

COM(2018) 440 final.
2018/0230 (COD)

11.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse programm „Loov Euroopa“ (2021–2027) ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1295/2013

COM(2018) 366 final.
2018/0190 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm „Erasmus“ ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1288/2013

COM(2018) 367 final.
2018/0191 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi+, Ühtekuuluvusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisade rahastamisvahendi suhtes kohaldatavad finantseeskirjad

COM(2018) 375 final.
2018/0196 (COD)

29.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi kohta

COM(2018) 372 final.
2018/0197 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb mehhanismi õiguslike ja haldustakistuste kõrvaldamiseks piiriüleses kontekstis

COM(2018) 373 final.
2018/0198 (COD)

29.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa Regionaalarengu Fondist ja välisrahastamisvahenditest toetatavat Euroopa territoriaalse koostöö eesmärki (Interreg) käsitlevate erisätete kohta

COM(2018) 374 final.
2018/0199 (COD)

29.5.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu 13. juuli 2015. aasta määrust (EL) 2015/1588, milles käsitletakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamist teatavate horisontaalse riigiabi liikide suhtes

COM(2018) 398 final.
2018/0222 (NLE) 
6.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Euroopa horisont“ ning kehtestatakse selle osalemis- ja levitamiseeskirjad

COM(2018) 435 final.
2018/0224 (COD)

7.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ rakendamise eriprogramm

COM(2018) 436 final.
2018/0225 (COD)

7.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ täiendav Euroopa Aatomienergiaühenduse teadus- ja koolitusprogramm aastateks 2021–2025

COM(2018) 437 final.
2018/0226 (NLE)

7.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse ajavahemikuks 2021–2027 digitaalse Euroopa programm

COM(2018) 434 final.
2018/0227 (COD)

6.6.2018

6.

Euroopa ühendamise rahastu 2014–2020: Ühendkuningriigi liidust väljaastumine (millega muudetakse määrust (EL) nr 1316/2013)
(Brexitiks valmistumine)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1316/2013 seoses Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega

COM(2018) 568 final.
2018/0299 (COD)

1.8.2018

7.

Laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ühised eeskirjad ja standardid: Ühendkuningriigi liidust väljaastumine (millega muudetakse määrust (EÜ) nr 391/2009)
(Brexitiks valmistumine)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 391/2009 seoses Ühendkuningriigi liidust väljaastumisega

COM(2018) 567 final.
2018/0298 (COD)
1.8.2018

Ühendatud digitaalne ühtne turg

8.

Digitaalsed lepingud

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV digitaalse sisu üleandmise lepingutega seonduvate teatavate aspektide kohta*

COM(2015) 634 final.
2015/0287 (COD) 
9.12.2015

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kaupade internetimüügi ja muu kaugmüügi lepingutega seonduvate teatavate aspektide kohta*

COM(2015) 635 final.
2015/0288 (COD) 
9.12.2015

9.

Tippdomeeninime .eu rakendamine ja toimimine

Ettepanek võtta vastu EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb tippdomeeninime .eu rakendamist ja toimimist ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 733/2002 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 874/2004**

COM(2018) 231 final.
2018/0110 (COD) 
27.4.2018

10.

Avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamine (uuesti sõnastatud)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (uuesti sõnastatud)**

COM(2018) 234 final.
2018/0111 (COD) 
25.4.2018

11.

Õigluse ja läbipaistvuse edendamine veebipõhiste vahendusteenuste ärikasutajate jaoks

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS õigluse ja läbipaistvuse edendamine veebipõhiste vahendusteenuste ärikasutajate jaoks*

COM(2018) 238 final.
2018/0112 (COD) 
26.4.2018

12.

Eraelu austamine ja isikuandmete kaitse elektroonilise side puhul (e-privaatsus)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse eraelu austamist ja isikuandmete kaitset elektroonilise side puhul ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2002/58/EÜ (privaatsust ja elektroonilist sidet käsitlev määrus)*

COM(2017) 10 final.
2017/0003 (COD) 
10.1.2017

13.

Küberturvalisus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb ENISAt ehk ELi küberturvalisuse ametit, millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 526/2013 ja mis käsitleb info- ja kommunikatsioonitehnoloogia küberturvalisuse sertifitseerimist („küberturvalisust käsitlev õigusakt“)*

COM(2017) 477 final.
2017/0225 (COD) 
13.9.2017

 

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa küberturvalisuse tööstusliku, tehnoloogilise ja teadusliku pädevuse keskus ning riiklike koordineerimiskeskuste võrgustik. Euroopa Komisjoni panus Salzburgis 19.–20. septembrini 2018 toimuvasse juhtide kohtumisse**

COM(2018) 630 final.
2018/0328 (COD) 
12.9.2018

14.

Autoriõiguste pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV autoriõiguste kohta digitaalsel ühtsel turul*

COM(2016) 593 final.
2016/0280 (COD) 
14.9.2016

 

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse eeskirjad ringhäälinguorganisatsioonide teatavate veebiülekannete ning televisiooni- ja raadiosaadete taasedastamise suhtes kohaldatavate autoriõiguste ja nendega kaasnevate õiguste teostamise kohta*

COM(2016) 594 final.
2016/0284 (COD) 
14.9.2016

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

15.

Liikuvus ja kliimamuutuste pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse uute raskeveokite CO2-heite normid**

COM(2018) 284 final.
2018/0143 (COD)
17.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse uute sõiduautode ja uute väikeste tarbesõidukite heitenormid, lähtudes kergsõidukite CO2-heite vähendamist käsitlevast liidu terviklikust lähenemisviisist, ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 715/2007 (uuesti sõnastatud)*

COM(2017) 676 final.
2017/0293 (COD) 
8.11.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1073/2009 rahvusvahelisele bussiteenuste turule juurdepääsu käsitlevate ühiseeskirjade kohta*

COM(2017) 647 final.
2017/0288 (COD) 
8.11.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV millega muudetakse direktiivi 92/106/EMÜ (millega kehtestatakse ühiseeskirjad kaupade teatavate kombineeritud vedude kohta liikmesriikide vahel)*

COM(2017) 648 final.
2017/0290 (COD) 
8.11.2017

16.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/33/EÜ keskkonnasõbralike ja energiatõhusate maanteesõidukite edendamise kohta*

COM(2017) 653 final.
2017/0291 (COD) 
8.11.2017

17.

Maagaasi siseturu ühiseeskirjad: kolmandatesse riikidesse viivad ja sealt tulevad gaasi torujuhtmed

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2009/73/EÜ maagaasi siseturu ühiseeskirjade kohta**

COM(2017) 660 final.
2017/0294 (COD) 
8.11.2017

18.

Puhta energeetika pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb ohuvalmidust elektrisektoris ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2005/89/EÜ*

COM(2016) 862 final.
2016/0377 (COD) 
30.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Liidu Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (uuesti sõnastatud)*

COM(2016) 863 final.
2016/0378 (COD) 
30.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse elektrienergia siseturgu (uuesti sõnastatud)*

COM(2016) 861 final.
2016/0379 (COD) 
30.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV elektrienergia siseturu ühiseeskirjade kohta (uuesti sõnastatud)*

COM(2016) 864 final.
2016/0380 (COD) 
30.11.2016

19.

Pakett „Säästva liikuvuse suunas“

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS üleeuroopalise transpordivõrgu väljaarendamise edendamiseks võetavate meetmete lihtsustamise kohta**

COM(2018) 277 final.
2018/0138 (COD)

17.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa merenduse ühtsete kontaktpunktide keskkond ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2010/65/EL**

COM(2018) 278 final.
2018/0139 (COD)

17.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS elektroonilise kaubaveoteabe kohta**

COM(2018) 279 final.
2018/0140 (COD)

17.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2006/1/EÜ ilma juhita renditud sõidukite kasutamise kohta kaupade autoveol*

COM(2017) 282 final.
2017/0113 (COD)

31.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest*

COM(2017) 275 final.
2017/0114 (COD)

31.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2006/22/EÜ seoses täitmise tagamise nõuetega ning millega kehtestatakse konkreetsed õigusnormid seoses direktiividega 96/71/EÜ ja 2014/67/EL sõidukijuhtide lähetamiseks autoveosektoris**

COM(2017) 278 final.
2017/0121 (COD)

31.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 561/2006 maksimaalse ööpäevase ja iganädalase sõiduaja, minimaalsete vaheaegade ning ööpäevaste ja iganädalaste puhkeperioodide miinimumnõuete osas ning määrust (EL) nr 165/2014 sõidumeerikute abil positsioneerimise osas**

COM(2017) 277 final.
2017/0122 (COD)

31.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1071/2009 ja määrust (EÜ) nr 1072/2009 eesmärgiga kohandada neid valdkonnas toimunud arengutega*

COM(2017) 281 final.
2017/0123 (COD)
31.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV liidu elektroonilise teemaksu koostalitlusvõime ja teemaksude tasumata jätmist käsitleva piiriülese teabevahetuse hõlbustamise kohta (uuesti sõnastatud) (EMPs kohaldatav tekst)*

COM(2017) 280 final.
2017/0128 (COD)

31.5.2017

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 1999/62/EÜ (raskete kaubaveokite maksustamise kohta teatavate infrastruktuuride kasutamise eest) teatavaid sõidukite maksustamist käsitlevaid sätteid**

COM(2017) 276 final.
2017/0115 (CNS)

31.5.2017

20.

Aastaaegadega seotud kellakeeramise lõpetamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega lõpetatakse aastaaegadega seotud kellakeeramine ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2000/84/EÜ**

COM(2018) 639 final.
2018/0332 (COD)

12.9.2018

Süvendatud ja õiglasem, tugevama tööstusbaasiga siseturg

21.

Jätkusuutliku rahastamise pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse jätkusuutlike investeeringute soodustamise raamistik**

COM(2018) 353 final.
2018/0178 (COD)
24.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb jätkusuutlikke investeeringuid ja jätkusuutlikkusriske käsitleva teabe avalikustamist ning millega muudetakse direktiivi (EL) 2016/2341**

COM(2018) 354 final.
2018/0179 (COD)
24.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2016/1011 vähese CO2-heite ja CO2-heite mõju vähendamise võrdlusaluste osas**

COM(2018) 355 final.
2018/0180 (COD)
24.5.2018

22.

Piiriülesed investeerimisfondid

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/65/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2011/61/EL seoses ühisinvesteerimisfondide piiriülese turustamisega**

COM(2018) 92 final.
2018/0041 (COD)
12.3.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 575/2013 pandikirjadest tulenevate riskipositsioonide osas**

COM(2018) 93 final.
2018/0042 (COD)

12.3.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV pandikirjade emiteerimise ja pandikirjade avaliku järelevalve kohta ning millega muudetakse direktiive 2009/65/EÜ ja 2014/59/EL**

COM(2018) 94 final.
2018/0043 (COD)

12.3.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega lihtsustatakse ühisinvesteerimisfondide piirülest turustamist ning muudetakse määrusi (EL) nr 345/2013 ja (EL) nr 346/2013**

COM(2018) 110 final.
2018/0045 (COD)

12.3.2018

23.

Ühisrahastamisteenused

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta**

COM(2018) 99 final.
2018/0047 (COD)

8.3.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ettevõtjatele Euroopa ühisrahastamisteenuste osutajate kohta**

COM(2018) 113 final.
2018/0048 (COD)

8.3.2018

24.

Viivisnõuete kahju miinimumkate

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 575/2013 seoses viivisnõuete kahju miinimumkattega*

COM(2018) 134 final.
2018/0060 (COD)

14.3.2018

25.

Euroopa turu infrastruktuuri määruse muudatused

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012 seoses kliirimiskohustuse, kliirimiskohustuse peatamise, aruandluse nõuete, keskse vastaspoole kaudu kliirimata börsiväliste tuletislepingute riskimaandamismeetmete, kauplemisteabehoidlate registreerimise ja järelevalve ning kauplemisteabehoidlate nõuetega**

COM(2017) 208 final.
2017/0090 (COD)

4.5.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), ja muudetakse määrust (EL) nr 648/2012 seoses kesksetele vastaspooltele tegevusloa andmise korra ja sellega seotud asutustega ning kolmandate riikide kesksete vastaspoolte tunnustamise nõuetega**

COM(2017) 331 final.
2017/0136 (COD)

20.9.2017

26.

Üleeuroopaline personaalne pensionitoode (PEPP)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS üleeuroopalise personaalse pensionitoote kohta**

COM(2017) 343 final.
2017/0143 (COD)

29.6.2017

27.

Euroopa järelevalveasutuste ülesanded, juhtimine ja rahastamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve), määrust (EL) nr 1094/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve), määrust (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), määrust (EL) nr 345/2013 Euroopa riskikapitalifondide kohta, määrust (EL) nr 346/2013 Euroopa sotsiaalettevõtlusfondide kohta, määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta, määrust (EL) nr 2015/760 Euroopa pikaajaliste investeerimisfondide kohta, määrust (EL) nr 2016/1011, mis käsitleb indekseid, mida kasutatakse võrdlusalustena finantsinstrumentide ja -lepingute puhul või investeerimisfondide tootluse mõõtmiseks, ja määrust (EL) nr 2017/1129, mis käsitleb väärtpaberite avalikul pakkumisel või reguleeritud turul kauplemisele võtmisel avaldatavat prospekti**

COM(2017) 536 final.
2017/0230 (COD)

20.9.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/65/EÜ finantsinstrumentide turgude kohta ja direktiivi 2009/138/EÜ kindlustus- ja edasikindlustustegevuse alustamise ja jätkamise kohta (Solventsus II)**

COM(2017)537
2017/0231 (COD)

20.9.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1092/2010 finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalve kohta Euroopa Liidus ja Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu asutamise kohta**

COM(2017) 538 final.
2017/0232 (COD)

20.9.2017

28.

Investeerimisühingute suhtes kohaldatavad nõuded ja nende järelevalve

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb investeerimisühingute suhtes kohaldatavaid usaldatavusnõudeid ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 575/2013, (EL) nr 600/2014 ja (EL) nr 1093/2010**

COM(2017) 790 final.
2017/0359 (COD)

20.12.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet ning millega muudetakse direktiive 2013/36/EL ja 2014/65/EL**

COM(2017) 791 final.
2017/0358 (COD)

20.12.2017

29.

Tulumaksualase teabe avalikustamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2013/34/EL seoses tulumaksualase teabe avalikustamisega teatavate äriühingute ja filiaalide poolt**

COM(2016) 198 final.
2016/0107 (COD)

12.4.2016

30.

ELi toiduahela riskihindamise läbipaistvus ja kestlikkus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS toidutarneahela ELi tasandi riskihindamise läbipaistvuse ja kestlikkuse kohta ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 178/2002 (üldiste toidualaste õigusnormide kohta), direktiivi 2001/18/EÜ (geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta), määrust (EÜ) nr 1829/2003 (geneetiliselt muundatud toidu ja sööda kohta), määrust (EÜ) nr 1831/2003 (söödalisandite kohta), määrust (EÜ) nr 2065/2003 (suitsutuspreparaatide kohta), määrust (EÜ) nr 1935/2004 (toiduga kokkupuutuvate materjalide kohta), määrust (EÜ) nr 1331/2008 (toidu lisaainete, toiduensüümide ning toidu lõhna- ja maitseainete lubade andmise ühtse menetluse kohta), määrust (EÜ) nr 1107/2009 (taimekaitsevahendite kohta) ja määrust (EL) 2015/2283 (uuendtoidu kohta)**

COM(2018) 179 final.
2018/0088 (COD)

11.4.2018

31.

Siseturu sotsiaalmõõde

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Tööjõuamet**

COM(2018) 131 final.
2018/0064 (COD)

13.3.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2004/37/EÜ töötajate kaitse kohta tööl kantserogeenide ja mutageenidega kokkupuutest tulenevate ohtude eest (kolmas nimekiri)**

COM(2018) 171 final.
2018/0081 (COD)

5.4.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV läbipaistvate ja prognoositavate töötingimuste kohta Euroopa Liidus**

COM(2017)797
2017/0355 (COD)

21.12.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse lapsevanemate ja hooldajate töö- ja eraelu tasakaalustamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 2010/18/EL**

COM(2017) 253 final.
2017/0085 (COD)

26.4.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond (Eurofound) ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1365/75**

COM(2016) 531 final.
2016/0256 (COD)

23.8.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 883/2004 sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta ja määrust (EÜ) nr 987/2009, milles sätestatakse määruse (EÜ) nr 883/2004 rakendamise kord (EMPs ja Šveitsis kohaldatav tekst)*

COM(2016)815final
2016/0397 (COD)

13.12.2016

32.

Ühine käibemaksusüsteem: väikeettevõtete erikord

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) väikeettevõtete erikorra osas**

COM(2018) 21 final.
2018/0006 (CNS)

18.1.2018

33.

Õiglane maksustamine

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKIIV, milles käsitletakse teatavate digiteenuste osutamisest saadud tuludelt võetava digiteenuste maksu ühist süsteemi**

COM(2018) 148 final.
2018/0073 (CNS)

21.3.2018

Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega kehtestatakse märkimisväärse digitaalse kohalolu äriühingu tulumaksuga maksustamise eeskirjad**

COM(2018) 147 final.
2018/0072 (CNS)

21.3.2018

34.

Käibemaksu reformi pakett

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ seoses käibemaksusüsteemi teatavate eeskirjade ühtlustamise ja lihtsustamisega ning võetakse kasutusele liikmesriikidevahelise kaubanduse maksustamise lõplik süsteem**

COM(2017) 569 final.
2017/0251(CNS)

4.10.2017

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 904/2010 seoses sertifitseeritud maksukohustuslasega**

COM(2017) 567 final.
2017/0248 (CNS)

4.10.2017

35.

Äriühingu tulumaksu ühtne konsolideeritud maksubaas

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi (CCCTB) kohta**

COM(2016) 683 final.
2016/0336 (CNS)

25.10.2016

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV äriühingu tulumaksu ühtse maksubaasi kohta**

COM(2016) 685 final.
2016/0337 (CNS)

25.10.2016

36.

Aktsiisi üldine kord

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega nähakse ette aktsiisi üldine kord (uuesti sõnastatud)**

COM(2018) 346 final.
2018/0176(CNS)

25.5.2018

37.

Toiduainete tarneahelas ettevõtjatevahelistes suhetes esinevad ebaausad kaubandustavad

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse toiduainete tarneahelas ettevõtjatevahelistes suhetes esinevaid ebaausaid kaubandustavasid**

COM(2018) 173 final.
2018/0082 (COD)

12.4.2018

38.

Ravimite täiendava kaitse tunnistus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 469/2009 ravimite täiendava kaitse tunnistuse kohta**

COM(2018) 317 final.
2018/0161 (COD)

28.5.2018

39.

Teenuste pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV direktiivi 2006/123/EÜ (teenuste kohta siseturul) jõustamise kohta, millega kehtestatakse teenustega seotud autoriseerimisskeemidest ja nõuetest teatamise kord ning muudetakse direktiivi 2006/123/EÜ ja määrust (EL) nr 1024/2012, mis käsitleb siseturu infosüsteemi kaudu tehtavat halduskoostööd**

COM(2016) 821 final.
2016/0398 (COD)

10.1.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV määrusega... [Euroopa teenuste e-kaardi määrus] kasutusele võetud Euroopa teenuste e-kaardi õigus- ja tegevusraamistiku kohta**

COM(2016) 823 final.
2016/0402 (COD)

10.1.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega võetakse kasutusele Euroopa teenuste e-kaart ja sellega seotud haldusvahendid**

COM(2016) 824 final.
2016/0403 (COD)

10.1.2017

40.

Tingimused ja kord, mille kohaselt võib komisjon paluda ettevõtjatel esitada teavet

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles sätestatakse tingimused ja kord, mille kohaselt võib komisjon paluda ettevõtjatel ja ettevõtjate ühendustel esitada teavet siseturu ja sellega seotud valdkondade kohta**

COM(2017) 257 final.
2017/0087 (COD)

2.5.2017

41.

Kaupade pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles sätestatakse tooteid käsitlevate liidu ühtlustamisõigusaktide järgimise ja täitmise tagamise eeskirjad ja kord ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EL) nr 305/2011, (EL) nr 528/2012, (EL) 2016/424, (EL) 2016/425, (EL) 2016/426 ja (EL) 2017/1369 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2004/42/EÜ, 2009/48/EÜ, 2010/35/EL, 2013/29/EL, 2013/53/EL, 2014/28/EL, 2014/29/EL, 2014/30/EL, 2014/31/EL, 2014/32/EL, 2014/33/EL, 2014/34/EL, 2014/35/EL, 2014/53/EL, 2014/68/EL ja 2014/90/EL**

COM(2017) 795 final.
2017/0353 (COD)

19.12.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS teises liikmesriigis seaduslikult turustatavate kaupade vastastikuse tunnustamise kohta**

COM(2017) 796 final.
2017/0354 (COD)

19.12.2017

42.

Äriühinguõiguse pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi (EL) 2017/1132 seoses digitaalsete vahendite ja protsesside kasutamisega äriühinguõiguses**

COM(2018) 239 final.
2018/0113 (COD)

25.4.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi (EL) 2017/1132 seoses äriühingute piiriülese ümberkujundamise, ühinemise ja jagunemisega**

COM(2018) 241 final.
2018/0114 (COD)

25.4.2018

43.

Maksejõuetuse ja maksekohustustest vabastamise menetlused

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, milles käsitletakse ennetava restruktureerimise raamistikke, uue võimaluse andmist ning restruktureerimise, maksejõuetuse ja maksekohustustest vabastamise menetluste tõhususe suurendamise meetmeid ning millega muudetakse direktiivi 2012/30/EL**

COM(2016) 723 final.
2016/0359 (COD)

22.11.2016

44.

ELi tüübikinnitust käsitlevad õigusaktid seoses Ühendkuningriigi lahkumisega liidust
(Brexitiks valmistumine)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ELi tüübikinnitust käsitlevate õigusaktide täiendamine seoses Ühendkuningriigi lahkumisega liidust

COM(2018) 397 final.
2018/0220 (COD)

4.6.2018

Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

45.

Riigivõlakirjadega tagatud väärtpaberid

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS riigivõlakirjadega tagatud väärtpaberite kohta*

COM(2018) 339 final.
2018/0171 (COD)

24.5.2018

46.

Krediidihaldajad, krediidiostjad ja tagatiste sissenõudmine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV krediidihaldajate, krediidiostjate ja tagatiste sissenõudmise kohta**

COM(2018) 135 final.
2018/0063 (COD)

14.3.2018

47.

Toetus struktuurireformile liikmesriikides

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrust (EL) nr 1303/2013 (millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta, nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1083/2006) liikmesriikide struktuurireformide toetamise osas*

COM(2017) 826 final.
2017/0336 (COD)

6.12.2017

48.

Vastutustundliku eelarvepoliitika ja keskpika perioodi eelarveorientatsiooni tugevdamine liikmesriikides

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega nähakse ette sätted liikmesriikides vastutustundliku eelarvepoliitika ja keskpika perioodi eelarveorientatsiooni tugevdamiseks*

COM(2017) 824 final.
2017/0335 (CNS)

6.12.2017

49.

 Panganduspakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 575/2013 seoses finantsvõimenduse määra, stabiilse netorahastamise määra, omavahendite ja kõlblike kohustuste nõuete, vastaspoole krediidiriski, tururiski, kesksetes vastaspooltes olevate positsioonide, ühiseks investeerimiseks loodud ettevõtjates olevate riskipositsioonide, riskide kontsentreerumise, aruandluse ja avalikustamise nõuetega ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012*

COM(2016) 850 final.
2016/0360 (COD)

23.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 806/2014 seoses krediidiasutuste ja investeerimisühingute kahjumikatmis- ja rekapitaliseerimisvõimega*

COM(2016) 851 final.
2016/0361 (COD)

23.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2014/59/EL seoses krediidiasutuste ja investeerimisühingute kahjumikatmis- ja rekapitaliseerimisvõimega ning direktiive 98/26/EÜ, 2002/47/EÜ, 2012/30/EL, 2011/35/EL, 2005/56/EÜ, 2004/25/EÜ ja 2007/36/EÜ*

COM(2016) 852 final.
2016/0362 (COD)

23.11.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2013/36/EL seoses vabastatud üksuste, finantsvaldusettevõtjate, segafinantsvaldusettevõtjate, tasustamise, järelevalvemeetmete ja -volituste ning kapitali säilitamise meetmetega*

COM(2016) 852 final.
2016/0364 (COD)

23.11.2016

50.

Kesksete vastaspoolte finantsseisundi taastamine ja kriisilahendus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS kesksete vastaspoolte finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse raamistiku kohta ning millega muudetakse määruseid (EL) nr 1095/2010, (EL) nr 648/2012 ja (EL) 2015/2365*

COM(2016) 856 final.
2016/0365 (COD)

28.11.2016

51.

Euroopa hoiuste tagamise skeem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 806/2014, et luua Euroopa hoiuste tagamise skeem*

COM(2015) 586 final.
2015/0270 (COD)

24.11.2015

52.

Euroala ühtne esindatus Rahvusvahelises Valuutafondis

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega nähakse ette meetmed euroala ühtse esindatuse järkjärguliseks loomiseks Rahvusvahelises Valuutafondis**

COM(2015) 603 final.
2015/250 (NLE)

21.10.2015

53.

Rahapesuvastane võitlus

Muudetud ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve), määrust (EL) nr 1094/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve), määrust (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), määrust (EL) nr 345/2013 Euroopa riskikapitalifondide kohta, määrust (EL) nr 346/2013 Euroopa sotsiaalettevõtlusfondide kohta, määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta, määrust (EL) 2015/760 Euroopa pikaajaliste investeerimisfondide kohta, määrust (EL) 2016/1011, mis käsitleb indekseid, mida kasutatakse võrdlusalustena finantsinstrumentide ja -lepingute puhul või investeerimisfondide tootluse mõõtmiseks, määrust (EL) 2017/1129, mis käsitleb väärtpaberite avalikul pakkumisel või reguleeritud turul kauplemisele võtmisel avaldatavat prospekti, ning direktiivi (EL) 2015/849, mis käsitleb finantssüsteemi rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise tõkestamist**

COM(2018) 646 final.

2017/0230 (COD)

12.9.2018

54.

Euroopa Valuutafond

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Valuutafond*

COM(2017) 827 final.
2017/0333 (APP)

6.12.2017

55.

Mitmeaastane finantsraamistik

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega laiendatakse määruse (EL) nr.../2018 (millega luuakse vahetus-, abi- ja koolitusprogramm euro kaitsmiseks võltsimise eest perioodil 2021–2027 (programm „Perikles IV“)) kohaldamisala euroalasse mittekuuluvatele liikmesriikidele

COM(2018) 371 final.
2018/0219 (APP)

31.5.2018

Kaubandus: tasakaalustatud ja edumeelne kaubanduspoliitika üleilmastumise ohjamiseks

56.

Euroopa Liitu tehtavate välismaiste otseinvesteeringute taustauuringud

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa Liitu tehtavate välismaiste otseinvesteeringute taustauuringute raamistik*

COM(2017) 487 final.
2017/0224 (COD)

13.9.2017

57.

Muudetud ettepanek: kolmandate riikide kaupade ja teenuste juurdepääsu kohta liidu siseturule
(riigihanked kolmandate riikidega)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS kolmandate riikide kaupade ja teenuste juurdepääsu kohta liidu riigihangete siseturule ning selliste menetluste kohta, millega toetatakse läbirääkimisi liidu kaupade ja teenuste juurdepääsu üle kolmandate riikide riigihanketurgudele**

COM(2016) 34 final.
2012/0060 (COD), 29.1.2016

58.

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) loendis sisalduvad tariifikvoodid pärast Ühendkuningriigi väljaastumist liidust
(Brexitiks valmistumine)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse ELi WTO loendis sisalduvate tariifikvootide jaotamist pärast Ühendkuningriigi väljaastumist liidust ja millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 32/2000

COM(2018) 312 final.
2018/0158 (COD)

22.5.2018

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

59.

Lõhkeainete lähteainete turustamine ja kasutamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS lõhkeainete lähteainete turustamise ja kasutamise kohta, millega muudetakse määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisa ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 98/2013 lõhkeainete lähteainete turustamise ja kasutamise kohta**

COM(2018) 209 final.
2018/0103 (COD)

17.4.2018

60.

Finants- ja muu teabe kasutamine teatavate kuritegude ärahoidmiseks, kurjategijate kinnipidamiseks, kuritegude uurimiseks ja nende eest vastutusele võtmiseks

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse eeskirjad finants- ja muu teabe kasutamise hõlbustamiseks teatavate kuritegude tõkestamisel, avastamisel, uurimisel ja nende eest vastutusele võtmisel ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2000/642/JSK*

COM(2018) 213 final.
2018/0105 (COD)

17.4.2018

61.

Mittesularahaliste maksevahenditega seotud pettuste ja võltsimise vastane võitlus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb mittesularahaliste maksevahenditega seotud pettuste ja võltsimise vastast võitlust ja millega asendatakse nõukogu raamotsus 2001/413/JSK**

COM(2017) 489 final.
2017/0226 (COD)

13.9.2017

62.

ELi infosüsteemide koostalitlusvõime

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse ELi infosüsteemide (piirid ja viisad) koostalitlusvõime raamistik ning muudetakse nõukogu otsust 2004/512/EÜ, määrust (EÜ) nr 767/2008, nõukogu otsust 2008/633/JSK, määrust (EL) 2016/399 ja määrust (EL) 2017/2226*

COM(2017) 793 final.
2017/0351 (COD)

12.12.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse ELi infosüsteemide (politsei- ja õiguskoostöö, varjupaik ja ränne) koostalitlusvõime raamistik*

COM(2017) 794 final.
2017/0352 (COD)

12.12.2017

63.

Terroristliku veebisisu levitamise tõkestamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS terroristliku veebisisu levitamise tõkestamise kohta. Euroopa Komisjoni panus juhtide kohtumisse, mis toimub Salzburgis 19.–20. septembril 2018**

COM(2018) 640 final.
2018/0331 (COD)

12.9.2018

64.

Liidu kodanikukaitse mehhanism

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, millega muudetakse otsust nr 1313/2013/EL liidu kodanikukaitse mehhanismi kohta**

COM(2017) 772 final.
2017/0309 (COD)

23.11.2017

65.

Tarbijakaitse

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ**

COM(2018) 184 final.
2018/0089 (COD)

11.4.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu 5. aprilli 1993. aasta direktiivi 93/13/EMÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 98/6/EÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2005/29/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2011/83/EL, et ajakohastada ELi tarbijakaitse-eeskirju ja paremini tagada nende täitmine**

COM(2018) 185 final.
2018/0090 (COD)

11.4.2018

66.

Isikutunnistuste turvalisuse suurendamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS liidu kodanike isikutunnistuste ning vaba liikumise õigust kasutavatele liidu kodanikele ja nende pereliikmetele väljaantavate elamislubade turvalisuse suurendamise kohta**

COM(2018) 212 final.
2018/0104 (COD)

17.4.2018

67.

Rikkumisest teatajate kaitse ettepanek

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV liidu õiguse rikkumisest teatavate isikute kaitse kohta**

COM(2018) 218 final.
2018/0106 (COD)

23.4.2018

68.

Euroopa andmeesitamismäärus ja Euroopa andmesäilitamismäärus elektrooniliste tõendite hankimiseks kriminaalasjades

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb Euroopa andmeesitamismäärust ja Euroopa andmesäilitamismäärust elektrooniliste tõendite hankimiseks kriminaalasjades*

COM (2018) 225 final.
2018/0108 (COD)

17.4.2018

69.

Euroopa karistusregistrite infosüsteem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse kesksüsteem nende liikmesriikide väljaselgitamiseks, kellel on teavet kolmandate riikide kodanike ja kodakondsuseta isikute suhtes tehtud süüdimõistvate kohtuotsuste kohta, et täiendada ja toetada Euroopa karistusregistrite infosüsteemi (ECRIS-TCN-süsteem), ning muudetakse määrust (EL) nr 1077/2011*

COM(2017) 344 final.
2017/0144 (COD)

29.6.2017

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu raamotsust 2009/315/JSK seoses teabe vahetamisega kolmandate riikide kodanike kohta ja Euroopa karistusregistrite infosüsteemiga (ECRIS) ning asendatakse nõukogu otsus 2009/316/JSK*

COM(2016) 7 final.
2016/0002 (COD)

19.1.2016

70.

ELi tagasipöördumistunnistus

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse ELi tagasipöördumistunnistus ja tunnistatakse kehtetuks otsus 96/409/ÜVJP**

COM(2018) 358 final.
2018/0186 (CNS)

31.5.2018

71.

Tsiviil- ja kaubandusasjad

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1393/2007 kohtu- ja kohtuväliste dokumentide liikmesriikides kättetoimetamise kohta tsiviil- ja kaubandusasjades („dokumentide kättetoimetamine“)**

COM(2018) 379 final.
2018/0204 (COD)

31.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu 28. mai 2001. aasta määrust (EÜ) nr 1206/2001 liikmesriikide kohtute vahelise koostöö kohta tõendite kogumisel tsiviil- ja kaubandusasjades**

COM(2018) 378 final.
2018/0203 (COD)

31.5.2018

72.

Mitmeaastane finantsraamistik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS liidu eelarve kaitsmise kohta, juhul kui liikmesriikides esineb üldistunud puudusi õigusriigi toimimises

COM(2018) 324 final.
2018/0136 (COD)

2.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS ELi pettustevastase võitluse programmi loomise kohta

COM(2018) 386 final.
2018/0211 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse õiguste ja väärtuste programm

COM(2018) 383 final.
2018/0207 (COD)

30.5.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse õigusprogramm

COM(2018) 384 final.
2018/0208 (COD)

30.5.2018

Uue rändepoliitika suunas

73.

Viisaeeskiri

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 810/2009, millega kehtestatakse ühenduse viisaeeskiri (viisaeeskiri)**

COM(2018) 252 final.
2018/0061 (COD)

14.3.2018

74.

Viisainfosüsteem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 767/2008, määrust (EÜ) nr 810/2009, määrust (EL) 2017/2226, määrust (EL) 2016/399, määrust XX/2018 [koostalitlusvõimet käsitlev määrus] ja otsust 2004/512/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2008/633/JSK**

COM(2018) 302 final.
2018/0152 (COD)

16.5.2018

75.

Sisserände kontaktametnike Euroopa võrgustik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS sisserände kontaktametnike Euroopa võrgustiku loomise kohta (uuesti sõnastatud)**

COM(2018) 303 final.
2018/0153 (COD)

16.5.2018

76.

Piirikontrolli ajutine taaskehtestamine sisepiiridel

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2016/399 sisepiiridel piirikontrolli ajutist taaskehtestamist reguleerivate normide osas**

COM(2017) 571 final.
2017/0245 (COD)

27.9.2017

77.

Euroopa piiri- ja rannikuvalve

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb Euroopa piiri- ja rannikuvalvet ning millega tunnistataks kehtetuks nõukogu ühismeede 98/700/JSK, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1052/2013 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2016/1624. Euroopa Komisjoni panus juhtide kohtumisse, mis toimub Salzburgis 19.–20. septembril 2018**

COM(2018) 631 final.
2018/0330 (COD)

12.9.2018

78.

Tagasisaatmispoliitika

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV ühiste nõuete ja korra kohta liikmesriikides ebaseaduslikult viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmisel (uuesti sõnastatud). Euroopa Komisjoni panus 19.–20. septembril 2018 Salzburgis toimuvasse riigijuhtide kohtumisse**

COM(2018) 634 final.
2018/0329 (COD)

12.9.2018

79.

Kolmandate riikide kodanike kõrgema tasandi kutseoskusi nõudva töö eesmärgil riiki sisenemine ja seal elamine (sinise kaardi ettepanek)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kolmandate riikide kodanike kõrgema tasandi kutseoskusi nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimuste kohta*

COM(2016) 378 final.
2016/0176 (COD)

7.6.2016

80.

Euroopa ühine varjupaigasüsteem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse Euroopa Liidu Varjupaigaametit ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 439/2010

Muudetud ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse Euroopa Liidu Varjupaigaametit ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 439/2010. Euroopa Komisjoni panus 19.–20. septembril 2018 Salzburgis toimuvasse riigijuhtide kohtumisse**

COM(2016) 271 final.

COM(2018) 633 final.
2016/0131 (COD)
12.9.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse sõrmejälgede võrdlemise Eurodac-süsteem [määruse (EL) nr 604/2013 (millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest)] tõhusaks kohaldamiseks ja ebaseaduslikult riigis viibivate kolmandate riikide kodanike ja kodakondsuseta isikute tuvastamiseks ning mis käsitleb liikmesriikide õiguskaitseasutuste ja Europoli taotlusi sõrmejälgede andmete võrdlemiseks Eurodac-süsteemi andmetega õiguskaitse eesmärgil (uuesti sõnastatud)*

COM(2016) 272 final.
2016/0132 (COD)

4.5.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest (uuesti sõnastatud)* (Dublini süsteemi reformimine)

COM(2016) 270 final.
2016/0133 (COD)

4.5.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega sätestatakse rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtu nõuded (uuesti sõnastatud)*

COM(2016) 465 final.
2016/0222 (COD)

13.7.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb nõudeid, millele kolmandate riikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud peavad vastama, et kvalifitseeruda rahvusvahelise kaitse saajaks, ning nõudeid pagulaste või täiendava kaitse saamise kriteeriumidele vastavate isikute ühetaolisele seisundile ja antava kaitse sisule ning millega muudetakse nõukogu 25. novembri 2003. aasta direktiivi 2003/109/EÜ pikaajalistest elanikest kolmandate riikide kodanike staatuse kohta*

COM(2016) 466 final.
2016/0223 (COD)

13.7.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse rahvusvahelise kaitse ühine menetlus liidus ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2013/32/EL*

COM(2016) 467 final.
2016/0224 (COD)

13.7.2016

81.

Mitmeaastane finantsraamistik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse integreeritud piirihalduse fondi osana piirihalduse ja viisade rahastamisvahend

COM(2018) 473 final.
2018/0249 (COD)

12.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Varjupaiga- ja Rändefond

COM(2018) 471 final.
2018/0248 (COD)

12.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Sisejulgeolekufond

COM(2018) 472 final.
2018/0250 (COD)

13.6.2018

Tugevam tegija rahvusvahelisel tasandil

82.

Mitmeaastane finantsraamistik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse integreeritud piirihalduse fondi osana tollikontrolli seadmete rahastamisvahend

COM(2018) 474 final.
2018/0258 (COD)

12.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse naabruspoliitika, arengu- ja rahvusvahelise koostöö rahastamisvahend

COM(2018) 460 final.
2018/0243 (COD)

14.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS ülemeremaade ja -territooriumide Euroopa Liiduga assotsieerimise kohta, sh ühelt poolt Euroopa Liidu ning teiselt poolt Gröönimaa ja Taani Kuningriigi vahelised suhted (ÜMTde assotsieerimise otsus)

COM(2018) 461 final.
2018/0244 (CNS)

14.6.2018

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse Euroopa tuumaohutuse rahastamisvahend, mis Euratomi asutamislepingu alusel täiendab naabruspoliitika, arengu- ja rahvusvahelise koostöö rahastamisvahendit

COM(2018) 462 final.
2018/0245 (NLE)

14.6.2018

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend (IPA III)

COM(2018) 465 final.
2018/0247 (COD)

16.6.2018

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanek komisjoni toetusel nõukogule: nõukogu otsus, millega luuakse Euroopa rahutagamisrahastu (eelarveväline fond järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kehtivusajaks)

HR(2018)94



Demokraatlike muutuste liit

83.

Komiteemenetlus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kohandatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitega 290 ja 291 teatavaid õigusakte, mis näevad ette kontrolliga regulatiivmenetluse kasutamist**

COM(2016) 799 final.
2016/0400 (COD)

14.12.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kohandatakse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 teatavaid õigusakte, mis näevad õigusküsimuste valdkonnas ette kontrolliga regulatiivmenetluse kasutamist

COM (2016)798 final.

2016/0399 (COD)

14.12.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes

COM(2017) 85 final.
2017/035 (COD)

14.2.2017

84.

Isikuandmete kaitse Euroopa Parlamendi valimiste kontekstis

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) nr 1141/2014 kontrollimenetluse osas, mis käsitleb isikuandmete kaitse normide rikkumist Euroopa Parlamendi valimiste raames. Euroopa Komisjoni panus 19.–20. septembril 2018 Salzburgis toimuvasse riigijuhtide kohtumisse**

COM(2018) 636 final.
2018/0336 (COD)

12.9.2018

85.

Euroopa kodanikualgatus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa kodanikualgatuse kohta*

COM(2017) 482 final.
2017/0220 (COD)

13.9.2017

IV lisa. Tagasivõetavad ettepanekud 4

Nr

COM / institutsioonidevaheline viide

Pealkiri

Tagasivõtmise põhjus

Majandus- ja finantsküsimused, maksundus ja toll

1.

SEK(2008) 2302 (lõplik).

Soovitus: NÕUKOGU OTSUS, millega volitatakse komisjoni pidama Norra Kuningriigiga läbirääkimisi nõukogu 3. juuni 2003. aasta direktiivis 2003/48/EÜ (hoiuste intresside maksustamise kohta) ette nähtud meetmetega võrdväärsete meetmete kohaldamise kokkuleppe üle

Aegunud: seda küsimust reguleerib maksustamise ühine aruandlusstandard, mis töötati välja vastusena G20 taotlusele ja mille kiitis heaks OECD nõukogu 15. juulil 2014. EL ja Norra on ühise aruandlusstandardi rakendamise mitmepoolse kokkuleppe osalised.

2.

KOM(2009) 644 lõplik.

2008/0234 (CNS)

Muudetud ettepanek: nõukogu otsus koostöölepingu allakirjutamise kohta Euroopa Liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Liechtensteini Vürstiriigi vahel nende finantshuve kahjustava pettuse ja mis tahes muu ebaseadusliku tegevuse vastu võitlemiseks ning maksustamisalase teabevahetuse tagamiseks ning kõnealuse koostöölepingu ajutise kohaldamise kohta

Aegunud: seda küsimust reguleerib ELi–Liechtensteini leping hoiuste intresside maksustamise kohta, nagu seda muudeti 2015. aastal (maksuteabe automaatse vahetamise leping), mis on kooskõlas OECD maksustamise ühise aruandlusstandardiga.

3.

KOM(2009) 648 lõplik.

2008/0234 (CNS)

Muudetud ettepanek: nõukogu otsus koostöölepingu sõlmimise kohta Euroopa Liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Liechtensteini Vürstiriigi vahel nende finantshuve kahjustava pettuse ja mis tahes muu ebaseadusliku tegevuse vastu võitlemiseks ning maksustamisalase teabevahetuse tagamiseks

Aegunud: seda küsimust reguleerib ELi–Liechtensteini leping hoiuste intresside maksustamise kohta, nagu seda muudeti 2015. aastal (maksuteabe automaatse vahetamise leping), mis on kooskõlas OECD maksustamise ühise aruandlusstandardiga.

Merendus- ja kalandusasjad

4.

KOM(2012) 021 lõplik – 2012/0013 (COD)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu 18. detsembri 2008. aasta määrust (EÜ) nr 1342/2008, millega kehtestatakse tursavarude ja nende varude püügi pikaajaline kava

Aegunud: seda küsimust reguleerib uus Põhjamere mitmeaastane majandamiskava (MÄÄRUS (EL) 2018/973, ELT L 179, 16.7.2018).

Julgeolek ja ränne

5.

COM(2016) 491 final.

2016/0236 (COD)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse lennundusjulgestuses kasutatavaid läbivaatusseadmeid käsitlev liidu sertifitseerimissüsteem

Institutsioonidevahelise arutelu tulemusena jõuti ühisseisukohale, et ELi sertifitseerimise kasutuselevõttu saaks paremini saavutada, muutes määruse (EÜ) nr 300/2008 (mis käsitleb tsiviillennundusjulgestuse ühiseeskirju) artikli 4 lõikel 3 ja artikli 18 punktil a põhinevaid rakendusõigusakte. Komisjon alustab ettevalmistusi määruse (EÜ) nr 300/2008 rakendusõigusaktide võimalikuks muutmiseks.

6.

COM(2015) 452 final.

2015/0211 (COD)

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/32/EL (rahvusvahelise kaitse seisundi andmise ja äravõtmise menetluse ühiste nõuete kohta) kohaldamise eesmärgil ELi ühine turvaliste päritoluriikide nimekiri ja muudetakse direktiivi 2013/32/EL

Selle küsimuse ajakohastatud lähenemisviis on sätestatud ettepanekus varjupaigamenetluse määruse kohta (COM(2016) 467 final), mis on institutsioonidevahelises menetluses osa Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reformipaketist.

7.

COM(2014) 382 final.

2014/0202 (COD)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 604/2013 seoses sellega, kuidas määrata kindlaks sellise rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest vastutav liikmesriik, mille esitab saatjata alaealine, kellel ei ole liikmesriigis seaduslikult viibivaid pereliikmeid, õdesid-vendi või sugulasi

Selle küsimuse ajakohastatud lähenemisviis on sätestatud ettepanekus Dublini süsteemi reformi kohta (COM(2016) 270 final), mis on institutsioonidevahelises menetluses osa Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reformipaketist.

8.

COM (2015) 450 final.

2015/0208/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse kriisiolukorras ümberpaigutamise mehhanism ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrust (EL) nr 604/2013, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest

Selle küsimuse ajakohastatud lähenemisviis on sätestatud ettepanekus Dublini süsteemi reformi kohta (COM(2016) 270 final), mis on institutsioonidevahelises menetluses osa Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reformipaketist.

9.

COM(2018) 167 final.

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega volitatakse komisjoni kiitma arengukoostöö valdkonnas liidu nimel heaks ülemaailmse turvalise, korrakohase ja seadusliku rände kokkulepe

Ettepanek ei ole enam vajalik, kuna ülemaailmse kokkuleppe vastuvõtmine läbib kaheetapilise protsessi: esiteks valitsustevahelise konverentsi läbirääkimiste käigus saadud tulemuse vastuvõtmine ja seejärel ametlik kinnitus ÜRO Peaassamblee resolutsiooniga. Dokumendiga COM(2018) 168 seotud ettepanek.

10.

COM(2018) 168 final.

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega volitatakse komisjoni kiitma sisserändepoliitika valdkonnas liidu nimel heaks ülemaailmse turvalise, korrakohase ja seadusliku rände kokkulepe

Ettepanek ei ole enam vajalik, kuna kokkuleppe vastuvõtmine läbib kaheetapilise protsessi: esiteks valitsustevahelise konverentsi läbirääkimiste käigus saadud tulemuse vastuvõtmine ja seejärel ametlik kinnitus ÜRO Peaassamblee resolutsiooniga.

V lisa. Loetelu kehtetuks tunnistatavatest dokumentidest

Nr

Poliitikavaldkond

Pealkiri

Kehtetuks tunnistamise põhjused

1.

Kapitaliturgude liit

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. mai 2001. aasta direktiiv 2001/34/EÜ, mis käsitleb väärtpaberite ametlikku noteerimist väärtpaberibörsil ja nende väärtpaberite kohta avaldatavat teavet

Enamik selle direktiivi nõuetest on nüüd hõlmatud direktiiviga 2013/50/EL (muudetud läbipaistvusdirektiiv) ja prospektimäärusega. Direktiivi 2001/34/EÜ ülejäänud kohaldatavad sätted võib kehtetuks tunnistada.

2.

Maksundus ja toll

Komisjoni 14. augusti 2007. aasta määrus (EÜ) nr 964/2007, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad vähimarenenud riikidest pärit riisi suhtes kohaldatavate tariifikvootide avamiseks ja haldamiseks turustusaastatel 2007/2008 ja 2008/2009

Aegunud: selle õigusaktiga hõlmatud tariifikvoodid olid osa 2001. aasta algatuse „Kõik peale relvade“ rakendamisest. Need ei kehti enam, kuna alates 2009. aastast tariifikvoote enam ei kasutata ning nendest riikidest lähtuva riisikaubanduse suhtes ei kohaldata nüüd tollimakse ega kvoote.

3.

Maksundus ja toll

Komisjoni 23. detsembri 1980. aasta määrus (EMÜ) nr 3512/80, millega kehtestatakse erandid Kesk-Ameerika ühisturu riikide suhtes komisjoni 23. detsembri 1980. aasta määruse (EMÜ) nr 3510/80 (päritolustaatusega toodete määratluse kohta seoses tariifsete soodustuste kohaldamisega Euroopa Majandusühenduse poolt) artiklitest 1, 6 ja 12

Aegunud: see õigusakt käsitleb liidu üldise soodustuste süsteemi kavade päritolueeskirju, mida enam ei kasutata (nõukogu 16. detsembri 1980. aasta määrus nr 3322/80). See on vastuolus ühe teise juba kehtetuks tunnistatud õigusakti (määrus 3510/80) teatavate artiklitega.

4.

Maksundus ja toll

Komisjoni 23. detsembri 1980. aasta määrus (EMÜ) nr 3513/80, millega tehakse erand Cartagena lepingule allakirjutanud riikidele (Andide rühm) komisjoni 23. detsembri 1980. aasta määruse (EMÜ) nr 3510/80 artiklitest 1, 6 ja 12 mõiste päritolustaatusega tooted määratluse kohta Euroopa Majandusühenduse määratud tariifse sooduskohtlemise kohaldamiseks arengumaade teatavate toodete suhtes

Aegunud: see õigusakt käsitleb liidu üldise soodustuste süsteemi kavade päritolueeskirju, mida enam ei kasutata (nõukogu 16. detsembri 1980. aasta määrus nr 3322/80). See on vastuolus ühe teise juba kehtetuks tunnistatud õigusakti (määrus 3510/80) teatavate artiklitega.

5.

Toiduohutus

Nõukogu 30. jaanuari 1978. aasta direktiiv 78/142/EMÜ vinüülkloriidmonomeeri sisaldavaid ja toiduainetega kokkupuutumiseks mõeldud materjale ja esemeid käsitlevate liikmesriikide seaduste ühtlustamise kohta

Selles nõukogu direktiivis käsitletud küsimused on hõlmatud komisjoni määruse (EL) nr 10/2011 (toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastikmaterjalide ja -esemete kohta) kohaldamisala ja sätetega. Seepärast on nõukogu direktiiv aegunud.

6.

Toiduohutus

Nõukogu 19. detsembri 1985. aasta direktiiv 85/572/EMÜ, millega sätestatakse toiduga kokkupuutumiseks mõeldud plastmaterjalide ja -esemete koostisainete migratsiooni testimiseks kasutatavate mudelainete nimekiri

Selles nõukogu direktiivis käsitletud küsimused on hõlmatud komisjoni määruse (EL) nr 10/2011 (toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastikmaterjalide ja -esemete kohta) kohaldamisala ja sätetega. Seepärast on nõukogu direktiiv aegunud.

7.

Toiduohutus

Nõukogu 18. oktoobri 1982. aasta direktiiv 82/711/EMÜ, millega sätestatakse toiduga kokkupuutumiseks mõeldud plastmaterjalide ja -esemete koostisainete migratsiooni testimiseks vajalikud põhireeglid

Selles nõukogu direktiivis käsitletud küsimused on hõlmatud komisjoni määruse (EL) nr 10/2011 (toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud plastikmaterjalide ja -esemete kohta) kohaldamisala ja sätetega. Seepärast on nõukogu direktiiv aegunud.

(1)    Käesolevas lisas esitab komisjon kooskõlas institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega täiendava teabe, mis on kättesaadav tööprogrammis esitatud algatuste kohta. Teave, mis on esitatud sulgudes iga algatuse kirjelduse raames, on esialgne ja võib ettevalmistusprotsessi käigus muutuda, pidades eelkõige silmas mõjuhindamise protsessi tulemusi. Hallilt on esile toodud liidu tulevikuperspektiividega seotud algatused.
(2)

 Käesolevas lisas on märgitud kõige olulisemad elluviidavad hindamised ja toimivuskontrollid, sealhulgas REFITi platvormi arvamuste järelhindamine.

(3) * Ettepanek, mida on nimetatud ühisavalduses ELi 2018. ja 2019. aasta seadusandlike prioriteetide kohta, millele kirjutasid alla Euroopa Parlamendi ja komisjoni president ja nõukogu eesistuja.** Prioriteetsed dokumendid komisjoni 2018. aasta tööprogrammis ja 2018. aasta kavatsusavalduses.
(4) Selles loetelus on esitatud menetluses olevad seadusandlikud ettepanekud, mille komisjon kavatseb kuue kuu jooksul (aprilliks 2019) tagasi võtta.