7.3.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 86/282


Euroopa Regioonide Komitee arvamus teemal „Euroopa solidaarsuskorpus ja ELi uus noortestrateegia“

(2019/C 86/15)

Raportöör:

Matteo Luigi BIANCHI (IT/ECR), Morazzone vallavanem (Varese provints)

Viitedokumendid:

Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse Euroopa solidaarsuskorpuse programm ning tunnistatakse kehtetuks [Euroopa solidaarsuskorpuse määrus] ja määrus (EL) nr 375/2014,

COM(2018) 440 final

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- Ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Noorte kaasamine ja ühendamine ning nende mõjuvõimu suurendamine – ELi uus noortestrateegia“,

COM(2018) 269 final

I.   MUUDATUSETTEPANEKUD

Muudatusettepanek 1

Põhjendus 1

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Euroopa Liit on rajatud selle kodanike ja selle liikmesriikide solidaarsusele. See ühine väärtus annab suuna liidu tegevusele ja tagab vajaliku ühtsuse, et tulla toime praeguste ja tulevaste ühiskonnaprobleemidega, mille lahendamisele noored eurooplased oma solidaarsust praktikas näidates tahavad kaasa aidata.

Euroopa Liit on rajatud selle kodanike ja selle liikmesriikide ning liikmesriikide kohalike ja piirkondlike kogukondade solidaarsusele. See ühine väärtus annab suuna liidu tegevusele ja tagab vajaliku ühtsuse, et tulla toime praeguste ja tulevaste ühiskonnaprobleemidega, mille lahendamisele noored eurooplased tahavad kaasa aidata , näidates praktikas oma solidaarsust ja arendades välja pikaajalise, kogu oma elu kestva pühendumuse solidaarsusele .

Motivatsioon

Lisatud tekstiga rõhutatakse kohalikku ja piirkondlikku mõõdet noorte kodanikuaktiivsuses ning seda, et selle puhul on tegemist esimese ja olulise kontaktpunktiga solidaarsuse valdkonnas.

Muudatusettepanek 2

Põhjendus 5

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Noortele tuleks pakkuda solidaarsustegevuses osalemiseks hõlpsasti kättesaadavaid võimalusi, mis lubaksid neil väljendada oma tahet kogukondade hüvangule kaasa aidata ning samas omandada väärtuslikke kogemusi, oskusi ja pädevusi, mis aitavad kaasa nende isiklikule, haridusalasele, sotsiaalsele ja erialasele arengule ning kodanikutunde arendamisele, parandades seeläbi nende tööalast konkurentsivõimet. Selline tegevus peaks toetama ka noorte vabatahtlike, praktikantide ja töötajate liikuvust.

Noortele tuleks pakkuda solidaarsustegevuses osalemiseks hõlpsasti kättesaadavaid võimalusi, mis lubaksid neil väljendada oma tahet nii kohalike kui ka piirkondlike kogukondade hüvangule kaasa aidata nii tava- kui ka hädaolukordades ning samas omandada väärtuslikke kogemusi, oskusi ja pädevusi, mis aitavad kaasa nende isiklikule, haridusalasele, sotsiaalsele ja erialasele arengule ning kodanikutunde arendamisele, parandades seeläbi nende tööalast konkurentsivõimet. Selline tegevus peaks toetama ka noorte vabatahtlike, praktikantide ja töötajate liikuvust.

Motivatsioon

Täiendusega juhitakse tähelepanu piirkondliku ja kohaliku mõõtme tähtsusele Euroopa noorte valmisolekus tegutseda, sh ka hädaolukordades, kus on vaja humanitaarabi.

Muudatusettepanek 3

Põhjendus 6

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Noortele pakutavad solidaarsustegevused peaksid olema kvaliteetsed selles mõttes, et need peaksid vastama rahuldamata ühiskondlikele vajadustele, aitama tugevdada kogukondi, pakkuma noortele võimaluse omandada väärtuslikke teadmisi ja pädevusi, olema noortele taskukohased ning neid tuleks ellu viia ohututes ja tervislikes tingimustes.

Noortele pakutavad solidaarsustegevused peaksid olema kvaliteetsed selles mõttes, et need peaksid vastama rahuldamata ühiskondlikele , sh kohalikele vajadustele, aitama tugevdada kohalikke ja piirkondlikke kogukondi, pakkuma noortele võimaluse omandada väärtuslikke teadmisi ja pädevusi, olema noortele taskukohased ning neid tuleks ellu viia ohututes ja tervislikes tingimustes.

Motivatsioon

Kinnitatakse taas, kui olulised on sotsiaalsete vajaduste täitmine ja vajadus kujundada vabatahtlik tegevus iga kohaliku või piirkondliku kogukonna tugevdamise võimalusteks.

Muudatusettepanek 4

Põhjendus 7

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Euroopa solidaarsuskorpus on kogu liidus ja sellest väljaspool toimuva solidaarsustegevuse ühtne kontaktpunkt. Tuleks tagada kooskõla ja vastastikune täiendavus muude asjakohaste liidu poliitikavaldkondade ja programmidega. Euroopa solidaarsuskorpus tugineb varasemate ja praeguste programmide, eelkõige Euroopa vabatahtliku teenistuse (1) ja Euroopa vabatahtliku humanitaarabikorpuse (2) tugevatele külgedele ja koostoimele. Samuti täiendab see liikmesriikide jõupingutusi toetada noori ja lihtsustada noortegarantii raames nende üleminekut koolist tööellu, pakkudes neile täiendavaid võimalusi alustada tööturul tegevust solidaarsusega seotud valdkonnas praktika või töö kaudu kas oma koduriigis või välismaal. Tagatakse ka vastastikune täiendavus Euroopa solidaarsuskorpuse puhul asjakohaste olemasolevate liidu tasandi võrgustikega, nt Euroopa avalike tööturuasutuste võrgustiku, EURESe ja Eurodeski võrgustikuga . Lisaks tuleks tagada olemasolevate seotud kavade, eelkõige liikmesriikide solidaarsuskavade ja noorte liikuvuse kavade ning Euroopa solidaarsuskorpuse vaheline vastastikune täiendavus, võttes vajaduse korral aluseks head tavad.

Euroopa solidaarsuskorpus on kogu liidus ja sellest väljaspool toimuva solidaarsustegevuse ühtne kontaktpunkt. Tuleks tagada kooskõla ja vastastikune täiendavus muude asjakohaste liidu poliitikavaldkondade ja programmidega , arendades horisontaalset käsitlusviisi ja julgustades võimalikult palju sektorivahelist koostööd . Euroopa solidaarsuskorpus tugineb varasemate ja praeguste programmide, eelkõige Euroopa vabatahtliku teenistuse (1) ja Euroopa vabatahtliku humanitaarabikorpuse (2) tugevatele külgedele ja koostoimele. Samuti täiendab see liikmesriikide jõupingutusi toetada noori ja lihtsustada noortegarantii raames nende üleminekut koolist tööellu, pakkudes neile täiendavaid võimalusi alustada tööturul tegevust solidaarsusega seotud valdkonnas praktika , õpipoisiõppe eri vormide või töö kaudu kas oma koduriigis või välismaal. Tagatakse ka vastastikune täiendavus Euroopa solidaarsuskorpuse puhul asjakohaste olemasolevate liidu tasandi võrgustikega, nt Euroopa avalike tööturuasutuste võrgustiku, EURESe ja Eurodeski võrgustiku ning selliste sotsiaalvõrgustikega nagu Euroopa Vabatahtlike Keskus ja Euroopa noortefoorum . Lisaks tuleks tagada olemasolevate seotud kavade, eelkõige liikmesriikide solidaarsuskavade ja noorte liikuvuse kavade ning Euroopa solidaarsuskorpuse vaheline vastastikune täiendavus, võttes vajaduse korral aluseks head tavad. Samuti tuleb arendada koostoimet ning pidevat ja vahetut dialoogi asjaomaste kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning kõigi, sh piirkondadevaheliste osalejatega, kes on juba kasu saanud solidaarsusmeetmetest ning kes saavad oma kogemustele tuginedes anda soovitusi ja pakkuda uusi perspektiive solidaarsuse vallas.

Motivatsioon

Komisjon peaks toetama võimalikult palju valdkondadevahelisusele tuginevat lähenemisviisi ning tagama kohalike ja piirkondlike omavalitsuste suurema vahetu kaasamise koostöösse Euroopa solidaarsuskorpusega, samuti pideva dialoogi sektoris juba tegutsevate ja solidaarsusmeetmetest juba kasu saanud osalejatega.

Muudatusettepanek 5

Põhjendus 10

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Kõnealused tegevused peaksid tooma kasu kogukonnale ning soodustama samas ka üksikisikute isiklikku, haridusalast, sotsiaalset ja erialast arengut, samuti arendama kodanikutunnet; tegevus võib toimuda vabatahtliku tegevuse, praktika või töö, projektide või võrgustikutegevusena mitmesugustes valdkondades, nt hariduse ja koolituse, tööhõive, soolise võrdõiguslikkuse, ettevõtluse (eriti sotsiaalse ettevõtluse), kodanikuaktiivsuse ja demokraatliku osaluse, keskkonna- ja looduskaitse, kliimameetmete, suurõnnetuste ärahoidmise, nendeks valmisoleku ja nende tagajärgedest taastamise, põllumajanduse ja maaelu arengu, toidu ja muude toodete jagamise, tervise ja heaolu, loovuse ja kultuuri, kehakultuuri ja spordi, sotsiaalabi ja hoolekande, kolmandate riikide kodanike vastuvõtu ja integratsiooni, territoriaalse koostöö ja ühtekuuluvuse ning piiriülese koostöö valdkonnas. Solidaarsustegevus peaks hõlmama arvestatavat õppe- ja koolitusmõõdet ja pakkuma osalejatele asjakohaseid meetmeid enne ja pärast solidaarsustegevust ning selle kestel.

Kõnealused tegevused peaksid tooma kasu kohalikule kogukonnale ja laiemalt kogukonna arendamisele ning soodustama samas ka üksikisikute isiklikku, haridusalast, sotsiaalset ja erialast arengut, samuti arendama kodanikutunnet; tegevus võib toimuda vabatahtliku tegevuse, praktika, õpipoisiõppe või töö, projektide või võrgustikutegevusena mitmesugustes valdkondades, nt hariduse ja koolituse, tööhõive, soolise võrdõiguslikkuse, ettevõtluse (eriti sotsiaalse ettevõtluse), kodanikuaktiivsuse ja demokraatliku osaluse, keskkonna- ja looduskaitse, kliimameetmete, suurõnnetuste ärahoidmise, nendeks valmisoleku ja nende tagajärgedest taastamise, põllumajanduse ja maaelu arengu, toidu ja muude toodete jagamise, tervise ja heaolu, loovuse ja kultuuri, kehakultuuri ja spordi, sotsiaalabi ja hoolekande, kolmandate riikide kodanike vastuvõtu ja integratsiooni, territoriaalse koostöö ja ühtekuuluvuse, kohaliku ja piirkondliku materiaalse ja immateriaalse kultuuri- ja kunstipärandi väärtustamise ja taastamise ning piiriülese koostöö valdkonnas. Solidaarsustegevus peaks hõlmama arvestatavat õppe- ja koolitusmõõdet ja pakkuma osalejatele asjakohaseid meetmeid enne ja pärast solidaarsustegevust ning selle kestel.

Motivatsioon

Komitee rõhutab vajadust hõlbustada kohalike ja piirkondlike kogukondade ning mis tahes huvitatud poole osalemist programmide ja algatuste kaudu kohaliku kultuuri- ja kunstipärandi väärtustamisel ja taastamisel.

Muudatusettepanek 6

Põhjendus 11

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Vabatahtlik tegevus (nii liidu piires kui ka sellest väljaspool) on mitteformaalse ja informaalse õppimise kontekstis rikastav kogemus, mis edendab noorte isiklikku, sotsiaalhariduslikku ja erialast arengut, kodanikuaktiivsust ja tööalast konkurentsivõimet. Vabatahtlik tegevus ei tohiks negatiivselt mõjutada ega asendada võimalikke või olemasolevaid tasustatavaid töökohti. Komisjon ja liikmesriigid peaksid tegema noortevaldkonna vabatahtliku tegevuse meetmete alal koostööd avatud koordinatsiooni meetodi kaudu.

Vabatahtlik tegevus (nii liidu piires kui ka sellest väljaspool) on mitteformaalse ja informaalse õppimise kontekstis rikastav kogemus, mis edendab noorte isiklikku, sotsiaalhariduslikku ja erialast arengut, kodanikuaktiivsust ja tööalast konkurentsivõimet. Vabatahtlik tegevus ei tohiks negatiivselt mõjutada ega asendada võimalikke või olemasolevaid tasustatavaid töökohti. Komisjon ja liikmesriigid peaksid tegema noortevaldkonna vabatahtliku tegevuse meetmete alal koostööd avatud koordinatsiooni meetodi ja ühiste vahendite kindlakstegemise kaudu , et vältida nn deklareerimata tööd või vabatahtliku tegevuse kuritarvitamist üksnes eesmärgiga jätta solidaarsustegevusega tegelevate noorte töö tasustamata .

Motivatsioon

Komitee kordab vajadust selgitada välja komisjoni ja liikmesriikide tegevuse kooskõlastamise vormid ning vahendid, mille abil on võimalik selgelt määratleda piirid vabatahtliku tegevuse ning tasustatud või vastavalt programmile tasustatava solidaarsustegevuse vahel.

Muudatusettepanek 7

Põhjendus 12

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Praktika või töö solidaarsusega seotud valdkondades võivad pakkuda noortele täiendavaid võimalusi alustada tegevust tööturul, aidates samas kaasa peamiste ühiskonnaprobleemide lahendamisele . See võib aidata suurendada noorte tööalast konkurentsivõimet ja produktiivsust, lihtsustades samas nende üleminekut hariduse omandamiselt tööellu, mis on nende tööturuvõimaluste suurendamise seisukohast keskse tähtsusega. Euroopa solidaarsuskorpuse raames pakutav praktika vastab kvaliteedipõhimõtetele, mis on esitatud nõukogu soovituses praktika kvaliteediraamistiku kohta (1) . Pakutav praktika ja töö on noortele hüppelauaks tööturule sisenemisel ning seetõttu kaasneb sellega asjakohane tegevusjärgne toetus. Praktika ja töö korraldamist hõlbustavad asjaomased tööturuosalised, eelkõige avaliku ja erasektori tööturuasutused, sotsiaalpartnerid ja kaubanduskojad, ning praktika ja töö eest maksavad tasu osalevad organisatsioonid. Osalevate organisatsioonidena peaksid nad taotlema rahastamist Euroopa solidaarsuskorpuse pädeva rakendusasutuse kaudu, pidades silmas seda, et nad on vahendajateks noorte osalejate ning solidaarsussektorites praktika- ja töövõimalusi pakkuvate tööandjate vahel.

Praktika , õpipoisiõppe või töö solidaarsusega seotud valdkondades võivad pakkuda noortele täiendavaid võimalusi alustada tegevust tööturul, pakkudes peale selle võimalusi arendada ka eraelus pikas perspektiivis solidaarset mõtlemisviisi . See võib aidata suurendada noorte tööalast konkurentsivõimet ja produktiivsust, lihtsustades samas nende üleminekut hariduse omandamiselt tööellu, mis on nende tööturuvõimaluste suurendamise seisukohast keskse tähtsusega. Euroopa solidaarsuskorpuse raames pakutav õpipoisiõpe ja/või praktika vastab kvaliteedipõhimõtetele, mis on esitatud nõukogu soovituses praktika kvaliteediraamistiku kohta (1), ning seetõttu kaasneb sellega asjakohane tegevusjärgne toetus. Praktika , õpipoisiõppe ja töö korraldamist hõlbustavad asjaomased tööturuosalised, eelkõige avaliku ja erasektori tööturuasutused, sotsiaalpartnerid , kohapealsete tegelike vajadustega paremini kursis olevad asjaomased kohalikud ja piirkondlikud ametiasutused ning kaubanduskojad, ning praktika ja töö eest maksavad tasu osalevad organisatsioonid. Osalevate organisatsioonidena peaksid nad taotlema rahastamist Euroopa solidaarsuskorpuse pädeva rakendusasutuse kaudu, pidades silmas seda, et nad on vahendajateks noorte osalejate ning solidaarsussektorites praktika- , õpipoisiõppe- ja töövõimalusi pakkuvate tööandjate vahel.

Motivatsioon

Komitee tunnistab sellise praktika väärtust vahendina, mis hõlbustab noorte sisenemist tööturule, ent rõhutab vajadust tugeva ja korrapärase dialoogi järele avaliku ja erasektori kohalike ja piirkondlike osalejatega, kes on kursis territooriumi tegelike sotsiaalsete vajadustega.

Muudatusettepanek 8

Põhjendus 13

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Noorte algatusvõime on ühiskonna ja tööturu jaoks oluline väärtus. Euroopa solidaarsuskorpus aitab seda aspekti edendada, pakkudes noortele võimaluse töötada välja ja viia ellu omi projekte, mille eesmärk on tegeleda konkreetsete probleemidega oma kohaliku kogukonna hüvanguks. Projektide vahendusel saavad noored katsetada ideid ja olla ise solidaarsustegevuse edasiviivaks jõuks. Need projektid on ka hüppelauaks edasises solidaarsustegevuses osalemisele ning esimeseks sammuks, et julgustada Euroopa solidaarsuskorpuses osalejaid ise ettevõtjaks hakkama või moodustama solidaarsus-, mittetulundus- ja noortega seotud valdkondades ühendusi, vabaühendusi või muid organisatsioone.

Noorte algatusvõime on ühiskonna ja tööturu jaoks oluline väärtus. Euroopa solidaarsuskorpus aitab seda aspekti edendada, pakkudes noortele võimaluse töötada välja ja viia ellu omi projekte, mille eesmärk on tegeleda konkreetsete probleemidega oma kohaliku kogukonna hüvanguks. Projektide vahendusel saavad noored katsetada ideid ja olla ise kohalikele kogukondadele kasu toova solidaarsustegevuse edasiviivaks jõuks ning edendada kodanikuaktiivsust, võideldes lisaks ka sotsiaalse tõrjutuse ja maapiirkondadest linnadesse toimuva rände vastu . Need projektid on ka hüppelauaks edasises solidaarsustegevuses osalemisele ning esimeseks sammuks, et julgustada Euroopa solidaarsuskorpuses osalejaid ise ettevõtjaks hakkama või moodustama solidaarsus-, mittetulundus- ja noortega seotud valdkondades ühendusi, vabaühendusi või muid organisatsioone.

Motivatsioon

Komitee rõhutab, kui oluline on solidaarsusstrateegia, mille abil innustatakse noori tegelema hiljem ka ise ettevõtlusega, mis toob kohalikele kogukondadele kasu ja edendab suuremat kaasavust.

Muudatusettepanek 9

Põhjendus 14

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Euroopa solidaarsuskorpuses osalevad noored ja organisatsioonid peaksid tundma, et nad kuuluvad kogukonda, mis koosneb isikutest ja üksustest, kes on seadnud oma ülesandeks edendada üleeuroopalist solidaarsust. Samal ajal on osalevaid organisatsioone vaja toetada, et nad oleksid suutelised pakkuma kvaliteetseid tegevusi aina rohkematele osalejatele. Euroopa solidaarsuskorpus toetab võrgustikutegevust, mille eesmärk on tugevdada noorte inimeste ja osalevate organisatsioonide kaasalöömist selles kogukonnas , edendada Euroopa solidaarsuskorpuse vaimu ning kasulike tavade ja kogemuste vahetamist. See tegevus aitab kaasa ka Euroopa solidaarsuskorpuse alase teadlikkuse suurendamisele avaliku ja erasektori osaliste hulgas, aga ka Euroopa solidaarsuskorpuse meetmete rakendamise kohta tagasiside kogumisele osalejatelt ja osalevatelt organisatsioonidelt.

Euroopa solidaarsuskorpuses osalevad noored ja organisatsioonid peaksid tundma, et nad kuuluvad kogukonda, mis koosneb isikutest ja üksustest, kes on seadnud oma ülesandeks edendada üleeuroopalist solidaarsust. Samal ajal on osalevaid organisatsioone vaja toetada, et nad oleksid suutelised pakkuma kvaliteetseid tegevusi aina rohkematele osalejatele. Euroopa solidaarsuskorpus toetab võrgustikutegevust, mille eesmärk on tugevdada noorte inimeste ja osalevate organisatsioonide kaasalöömist, edendada Euroopa solidaarsuskorpuse vaimu ning kasulike tavade ja kogemuste vahetamist. See tegevus aitab kaasa ka Euroopa solidaarsuskorpuse alase teadlikkuse suurendamisele avaliku ja erasektori osaliste hulgas, aga ka tagasiside kogumisele osalejatelt ja osalevatelt organisatsioonidelt Euroopa solidaarsuskorpuse meetmete rakendamise ning selle suutlikkuse kohta reageerida kohalike kogukondade vajadustele ja ootustele .

Motivatsioon

Oluline on aktiivne koostöö Euroopa solidaarsuskorpuse ja kõigi sidusrühmade vahel, kes ei suuda mitte ainult vastata kõikidele teabepäringutele, vaid ka edastada ajakohastatud andmeid ja teateid, mille abil on võimalik tagada integreeritum lähenemisviis ja projektide kvaliteedi parandamine.

Muudatusettepanek 10

Põhjendus 15

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Erilist tähelepanu tuleks pöörata Euroopa solidaarsuskorpuse raames pakutavate tegevuste ja muude võimaluste kvaliteedi tagamisele, pakkudes osalejatele eelkõige koolitust, keeleabi, kindlustust, haldusalast ja tegevusjärgset toetust, samuti Euroopa solidaarsuskorpuse kogemuse najal omandatud teadmiste, oskuste ja pädevuste valideerimist. Ülimalt tähtis on jätkuvalt ka vabatahtlike julgeolek ja turvalisus ning vabatahtlikke ei tohiks lähetada operatsioonidele, mida viiakse läbi rahvusvaheliste ja riigisiseste relvastatud konfliktide toimumiskohas.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata Euroopa solidaarsuskorpuse raames pakutavate tegevuste ja muude võimaluste kvaliteedi tagamisele, pakkudes osalejatele eelkõige koolitust, keeleabi, kindlustust, haldusalast ja tegevusjärgset toetust, samuti Euroopa solidaarsuskorpuse kogemuse najal omandatud teadmiste, oskuste ja pädevuste valideerimist konkreetsete sertifitseerimise kriteeriumide abil . Vabatahtlik tegevus peaks hõlmama tulundusühendusi ja mittetulundusühendusi, sihtasutusi, mittetulunduslikke üksusi, ühendusi ja sotsiaalseid ettevõtteid ning välja tuleks töötada erieeskirjad nn tööalaste praktikakohtade jaoks, mis võimaldavad edendada solidaarsusprojekte võimalike maksuvabastuste/-soodustuste abil liikmesriikide endi algatusel. Ülimalt tähtis on jätkuvalt ka vabatahtlike julgeolek ja turvalisus ning vabatahtlikke ei tohiks lähetada operatsioonidele, mida viiakse läbi rahvusvaheliste ja riigisiseste relvastatud konfliktide toimumiskohas.

Motivatsioon

Komitee kordab vajadust toetada vabatahtlikku tegevust, praktikat, õpipoisiõpet ja tasustatud tööalast tegevust koos kõigi projektide edendajatega Euroopa solidaarsuskorpuse raames, kaaludes muu hulgas liikmesriikidele antavat võimalust võtta premeerimise eesmärgil kasutusele maksuvabastuste/-soodustuste algatusi.

Muudatusettepanek 11

Põhjendus 18

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Kvaliteedimärgise võivad saada kõik Euroopa solidaarsuskorpuses osaleda soovivad üksused eeldusel, et asjakohased tingimused on täidetud. Kvaliteedimärgise andmiseni viiv protsess peaks olema pidev ja seda peaksid läbi viima Euroopa solidaarsuskorpuse rakendusasutused. Kvaliteedimärgise nõuetele vastavust tuleks regulaarselt uuesti hinnata ja märgise peaks saama tagasi võtta, kui vajalike kontrollide käigus ilmneb, et märgise andmise tingimused ei ole enam täidetud.

Kvaliteedimärgise võivad saada kõik Euroopa solidaarsuskorpuses osaleda soovivad üksused eeldusel, et asjakohased tingimused on täidetud. Need peaksid sisaldama hinnangut, kuivõrd kõnealused üksused on võtnud arvesse kohalikke ja piirkondlikke vajadusi, järginud integreeritud lähenemisviisi ning teinud aktiivset ja viljakat koostööd kõigi kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ja/või muu solidaarsuse valdkonnas tegutseva ühenduse või üksusega. Kvaliteedimärgise andmiseni viiv protsess peaks olema pidev ja seda peaksid läbi viima Euroopa solidaarsuskorpuse rakendusasutused tihedas koostöös riiklike büroodega ja võttes arvesse valdkondi, kus liikmesriikides on toimunud suur areng solidaarsuse valdkonnas . Kvaliteedimärgise nõuetele vastavust tuleks regulaarselt uuesti hinnata ja märgise peaks saama tagasi võtta, kui vajalike kontrollide käigus ilmneb, et märgise andmise tingimused ei ole enam täidetud.

Motivatsioon

Komitee rõhutab, kui oluline on riiklike büroode, juba olemasolevate organisatsioonide või selliste solidaarsuse valdkonnas tegutsevate kohalike ja piirkondlike asutuste maksimaalne osalemine nagu lugematud spordiühendused, mis edendavad innovaatilisi vabatahtlikke algatusi, toetades integreeritud lähenemisviisi ja kõigil valitsustasanditel koostöö tegemist partneritega, kes soovivad osaleda Euroopa solidaarsuskorpuses.

Muudatusettepanek 12

Põhjendus 22

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Et tõsta Euroopa solidaarsuskorpuse tegevuste rakendamise kvaliteeti ning edendada nende tegevuste käigus omandatud pädevuste kindlakstegemist ja valideerimist ( sh noortepassi tunnistuste koostamise kaudu), peaks rakendusasutusi, osalevaid organisatsioone ja Euroopa solidaarsuskorpuses osalevaid noori aitama Euroopa solidaarsuskorpuse ressursikeskused.

Et tõsta Euroopa solidaarsuskorpuse tegevuste rakendamise kvaliteeti ning edendada nende tegevuste käigus omandatud pädevuste kindlakstegemist ja valideerimist ( spetsiifiliste Euroopa solidaarsuskorpuse tunnistuste koostamise kaudu elluviidud tegevuse kohta, kasutades selliseid vahendeid nagu noortepass ja Europass, st õpipoisiõpet reguleerivaid eeskirju, millega tehakse kindlaks ja määratletakse omandatud teadmised ja oskused ), peaks rakendusasutusi, osalevaid organisatsioone ja Euroopa solidaarsuskorpuses osalevaid noori aitama Euroopa solidaarsuskorpuse ressursikeskused.

Motivatsioon

Komitee tunnistab, kui tähtis on veelgi hõlbustada noorte vabatahtlike tööotsimist, väljastades neile tegevuse lõppedes spetsiifilise Euroopa solidaarsuskorpuse sertifikaadi, milles kirjeldatakse omandatud oskusi ja milles on ära toodud konkreetsed hindamisparameetrid ning mida saab kasutada kutsealastel eesmärkidel riigisiselt ja riikidevaheliselt.

Muudatusettepanek 13

Põhjendus 27

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Euroopa solidaarsuskorpuse sihtrühm on 18–30aastased noored ning selle tegevuses osalemise tingimuseks peaks olema eelnev registreerumine Euroopa solidaarsuskorpuse portaalis.

Euroopa solidaarsuskorpuse sihtrühm on 18–30aastased noored , olenemata nende sotsiaalsest, majanduslikust, haridus- jms taustast, ning selle tegevuses osalemise tingimuseks peaks olema eelnev registreerumine Euroopa solidaarsuskorpuse portaalis , pakkudes võimalust osaleda portaali kaudu mitmekeelses veebipõhises valitud solidaarsustegevuseks ettevalmistavas koolituses, mille abil selgitatakse ka välja noorte solidaarsusalastele ambitsioonidele kõige paremini vastav valdkond ja mis võib parandada noorte võimalusi tööturul.

Motivatsioon

Komitee soovitab luua mitmekeelse portaali, kust saab alla laadida konkreetset teavet ja koolitusmaterjali solidaarsustegevuse pakutavate eri kategooriate jaoks, aidates asjaomastel noortel valiku tegemisel, et parandada nende tulevasi võimalusi tööturul.

Muudatusettepanek 14

Põhjendus 28

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, et Euroopa solidaarsuskorpuse toetatav tegevus on kättesaadav kõigile noortele, eeskätt kõige ebasoodsamas olukorras olevatele noortele. Kehtestada tuleks erimeetmed, mis aitavad edendada sotsiaalset kaasatust ja ebasoodsas olukorras olevate noorte osalemist, ning võtta arvesse paljude maapiirkondade ja liidu äärepoolseimate piirkondade ning ülemeremaade ja -territooriumide kaugusest tingitud kitsendusi. Samuti peaksid osalevad riigid püüdma võtta kõik vajalikud meetmed, et kõrvaldada Euroopa solidaarsuskorpuse laitmatu toimimise õiguslikud ja halduslikud takistused. See peaks lahendama (võimaluse korral ja ilma, et see piiraks Schengeni õigustiku ning kolmandate riikide kodanike liitu sisenemist ja seal elamist käsitleva liidu õiguse kohaldamist) haldusprobleemid, mis tekitavad raskusi viisade ja elamislubade saamisel ning Euroopa ravikindlustuskaardi väljaandmisel piiriülese tegevuse korral Euroopa Liidus.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, et Euroopa solidaarsuskorpuse toetatav tegevus on kättesaadav kõigile noortele, eeskätt kõige ebasoodsamas olukorras olevatele noortele. Kehtestada tuleks erimeetmed, mis aitavad edendada sotsiaalset kaasatust ja ebasoodsas olukorras olevate , sh puuetega noorte osalemist, ning võtta arvesse paljude maapiirkondade ja liidu äärepoolseimate piirkondade ning ülemeremaade ja -territooriumide kaugusest tingitud kitsendusi. Samuti peaksid osalevad riigid püüdma võtta kõik vajalikud meetmed, et kõrvaldada Euroopa solidaarsuskorpuse laitmatu toimimise õiguslikud ja halduslikud takistused. See peaks lahendama (võimaluse korral ja ilma, et see piiraks Schengeni õigustiku ning kolmandate riikide kodanike liitu sisenemist ja seal elamist käsitleva liidu õiguse kohaldamist) haldusprobleemid, mis tekitavad raskusi viisade ja elamislubade saamisel ning Euroopa ravikindlustuskaardi väljaandmisel piiriülese tegevuse korral Euroopa Liidus.

Motivatsioon

Täiendusega soovitakse juhtida tähelepanu puuetega noorte kaasamisele Euroopa solidaarsuskorpuse tegevusse, eelkõige pidades silmas ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni, mille EL on ratifitseerinud.

Muudatusettepanek 15

III peatükk, artikkel 7

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Artikli 4 lõike 1 punktis a osutatud vabatahtlik tegevus peab sisaldama õppe- ja koolituskomponenti, see ei asenda praktika- ega töökohti, seda ei võrdsustata tööga ning see peab põhinema kirjalikul vabatahtliku tegevuse lepingul.

Artikli 4 lõike 1 punktis a osutatud vabatahtlik tegevus peab sisaldama õppe- ja koolituskomponenti, see ei asenda praktika- ega töökohti, seda ei võrdsustata tööga ning see peab põhinema kirjalikul vabatahtliku tegevuse , õpipoisiõppe või muu tegevuse lepingul , milles kirjeldatakse täies mahus kavandatud tegevust .

Motivatsioon

Komisjoni ettepanekuga tuleks vabatahtlikku tegevust võimaldada mis tahes – era- või avalik-õigusliku, tulundusliku või mittetulundusliku – üksuse juures täielikus kooskõlas vabatahtlikule tegevusele omase solidaarsuse vaimuga. Väga oluline on töötada välja järelevalvevahendid, et vältida ebakindlaid töötingimusi, deklareerimata tööd ja vabatahtliku töö kasutamist selleks, et vältida osalejate tegevuse tasustamist, väärtustades innovatiivsemaid ja originaalsemaid tegevusi ja nähes ette premeerimisvõimalusi kõige dünaamilisemate ja proaktiivsemate osalejate jaoks.

Muudatusettepanek 16

VI peatükk, artikli 16 lõige 2

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

 

Hindamiskriteeriumide seas tuleks võtta arvesse ka asjaomase üksuse võimalikke integreeritud koostöö tegemise vorme noorsoopoliitika edendamise valdkonnas juba tegutsevate asutustega – siin on spordil kahtlemata järjest suurem osatähtsus, pakkudes üha rohkem huvi. Sellega seoses väärtustatakse iseäranis koostööd ELi noortekoordinaatoriga ja võimalikke osalemise vorme Euroopa Komisjon teatises COM(2018) 269 final esitatud ELi noorsoostrateegia platvormi raames.

Motivatsioon

Komitee tervitab Euroopa Komisjoni ettepanekut luua ELi noortekoordinaatori ametikoht ja ELi noorsoostrateegia platvorm ning loodab, et rajatakse jätkuva koostöö võrgustik ning koostatakse uurimiskoosolekute ajakava koordinaatori ja komitee vahel, kuhu õnnestub tõhusalt kaasata kõik Euroopa kohalikud ja piirkondlikud mõõtmed.

Muudatusettepanek 17

VI peatükk, artikkel 17

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

Juurdepääs Euroopa solidaarsuskorpuse raames toimuvale rahastamisele

Juurdepääs Euroopa solidaarsuskorpuse raames toimuvale rahastamisele

Rahastamist Euroopa solidaarsuskorpuse raames võivad taotleda kõik osalevates riikides asutatud avalik-õiguslikud või eraõiguslikud üksused ning rahvusvahelised organisatsioonid. Artiklites 7, 8 ja 11 osutatud tegevuste korral peab osalev organisatsioon Euroopa solidaarsuskorpuse raames toimuva rahastamise eeltingimusena saama kvaliteedimärgise. Artiklis 9 osutatud solidaarsusprojektide puhul võivad Euroopa solidaarsuskorpuses osalejate mitteametlike rühmade nimel taotleda rahastamist ka füüsilised isikud.

Rahastamist Euroopa solidaarsuskorpuse raames võivad taotleda kõik osalevates riikides asutatud avalik-õiguslikud või eraõiguslikud üksused ning rahvusvahelised organisatsioonid. Artiklites 7, 8 ja 11 osutatud tegevuste korral peab osalev organisatsioon Euroopa solidaarsuskorpuse raames toimuva rahastamise eeltingimusena saama kvaliteedimärgise. Artiklis 9 osutatud solidaarsusprojektide puhul võivad Euroopa solidaarsuskorpuses osalejate mitteametlike rühmade nimel taotleda rahastamist ka füüsilised isikud. Igal juhul tuleb premeerida projekte, millel on kohalikul ja piirkondlikul tasandil suur lisaväärtus.

Motivatsioon

Täiendusega juhitakse tähelepanu projektidele, millel on kohalikul ja piirkondlikul tasandil suur lisaväärtus.

Muudatusettepanek 18

XI peatükk, artikli 28 lõige 2

Komisjoni ettepaneku tekst

Komitee muudatusettepanek

 

Komisjon peaks võimalikult jõuliselt toetama riikide ametiasutusi ja riiklikke büroosid teabe levitamisel iga Euroopa solidaarsuskorpuse raames kavandatava algatuse kohta, tagades et kohalikud ja piirkondlikud osalejad saaksid sellest kõige paremini teada ning edendades sobiva otsese või kaudse tehnilise abi osutamist registreerimisel ja hilisemal vahendite taotlemisel.

Motivatsioon

On esmatähtis edendada kohalike ja piirkondlike osalejate ulatuslikumat kaasamist, tagades nende senisest aktiivsema osalemise ja samuti pidevalt ajakohastatava võrgustiku mis tahes tehnilise ja koolitusalase teabe saamiseks.

II.   POLIITILISED SOOVITUSED

EUROOPA REGIOONIDE KOMITEE

Üldised märkused – ELi noortestrateegia

1.

kordab vajadust integreerida noorsoopoliitika kõigisse ELi poliitikavaldkondadesse horisontaalse lähenemisviisi kaudu ning julgustades valdkondadevahelist, piirkondadevahelist ja piiriülest koostööd;

2.

väljendab suurt heameelt Euroopa Komisjoni ettepaneku üle luua ELi noortekoordinaatori ametikoht ja arendada ELi noortestrateegia platvormi, tugevdades selle rolli teavitamisel ning muutes platvormi kõigi sidusrühmadega pideva ja tõhusa dialoogi pidamise platvormiks;

3.

loodab, et kavandatakse regulaarseid kohtumisi ELi noortekoordinaatoriga ja tunnistatakse formaalset koostööd Euroopa Regioonide Komiteega kõigi kohaliku ja piirkondliku tasandi sotsiaalsete vajaduste eestvedajana noorsoopoliitika valdkonnas;

4.

väljendab heameelt uue noorsootöö tegevuskava üle, rõhutades selle olulist sotsiaalset väärtust eri taustaga noortele, sealhulgas mittetöötatavatele ja mitteõppivatele (NEET) ning samuti kohalikesse rahvus- ja keelevähemustesse kuuluvatele noortele, ning juhtides tähelepanu vajadusele kaasata senisest ulatuslikumalt noori, k.a kõige kaitsetumaid noori uuendatud ELi noorte dialoogi kaudu;

5.

soovitab eri taustaga noorte maksimaalset kaasamist, et tagada võrdsed võimalused, sotsiaalne integratsioon ja abi pakkumine töö otsimisel ning kindlustada nende aktiivne osalemine kõige dünaamilisemates valdkondades, näiteks spordis;

6.

suhtub positiivselt erinevate noortele mõeldud rahastamisprogrammide raames tehtavate ELi kulutuste süstemaatilise jälgitavuse kehtestamisse ning loodab, et tulevikus suurendatakse veelgi pikaajalisi rahaeraldisi noorsoopoliitika kasuks. See aspekt on iseäranis oluline nende ELi liikmesriikide või piirkondade jaoks, kus noorte spetsialistide väljaränne on kõige suurem;

Euroopa solidaarsuskorpus

7.

soovitab erinevate rahastamis- ja teabevahetusvahendite abil tugevdada kohalikku vabatahtlikku tegevust, märkides, et paljud noored osalevad kohalike kogukondade projektides, mida tuleb väärtustada seoses poliitilise ja kodanikuaktiivsuse, sotsiaalse kaasamise ja võitlusega maapiirkondadest linnadesse toimuva rände vastu; (1)

8.

tunnistab Euroopa solidaarsuskorpuse vabatahtliku tegevuse ja Euroopa solidaarsuskorpuse raames toimuva töötamise vastastikust täiendavust, ent nõuab mõlema mõiste selget eristamist, et vältida ebakindlaid või tasustamata töövorme;

9.

kordab, kui oluline on tunnustada vabatahtliku tegevuse kaudu omandatud oskusi Euroopa solidaarsuskorpuse erisertifikaatide väljastamisega, kasutades ka selliseid vahendeid nagu noortepass ja Europass või õpipoisiõppe jaoks kehtestatud piiritlemiskriteeriume;

10.

nõuab tõhusat järelevalvet osalevate organisatsioonide üle, et tagada nõukogu soovituses (kvaliteetse ja tõhusa õpipoisiõppe Euroopa raamistiku kohta) (2) rõhutatud põhimõtete ja standardite täielik järgimine;

11.

palub komisjonil määratleda konkreetsed kriteeriumid ühinemiseelseid riike hõlmavate projektide hindamiseks, mille puhul varasemad probleemid võisid negatiivselt mõjutada ettekujutust solidaarsus- ja vabatahtlikust tegevusest, mõjutades negatiivselt noorte suhtumist sellistesse väärtustesse;

Konkreetsed soovitused

12.

toetab komisjoni eesmärki suurendada ELi noortestrateegia mõju kohalikul tasandil;

13.

nõustub ELi noortekoordinaatori tähtsuse ja tema strateegilise rolliga, korraldades korrapäraseid koosolekuid Regioonide Komiteega ning tugevdades koolitus- ja teabealaseid kanaleid asjaomaste riiklike korraldusasutustega;

14.

tunnistab ka erasektori olulisust tööalaste praktikakohtade jaoks, ent nõuab nende puhul siiski solidaarsustegevuse tasustamise tagamist;

15.

on seisukohal, et parima kvaliteedi tagamiseks projektide rakendamisel on esmatähtis kiirendada maksimaalselt nende hindamise etappe, võimaldades osalevatele organisatsioonidele kiiremat juurdepääsu vahenditele ning hõlpsaid, sujuvaid ja paindlikke projektide registreerimise menetlusi, võttes eelkõige arvesse isikuid, kellel on piiratud juurdepääs internetile ja/või ka probleemid keeleoskuse vallas;

16.

rõhutab, et selleks et tagada Euroopa solidaarsuskorpuse kõige laialdasem levitamine kohalikul ja piirkondlikul tasandil, on vaja püsivat suhtlemist riiklike sidusrühmadega ning konkreetset ja toimivat teavitamist pakutavatest solidaarsustegevuse võimalustest;

17.

soovib, et kvaliteedimärgise andmisel väärtustataks kõige originaalsemat ja tulemuslikumat vabatahtlikku tegevust (nt koostöös ja -toimes spordiühingutega toimuv vabatahtlik tegevus), mis võib innustada noori tegelema kogu elu vältel solidaarsustegevusega, ning loodab ka, et osalevad organisatsioonid saavad kasutada liikmesriikide endi algatusel kehtestud maksusoodustusi;

18.

rõhutab, et Euroopa solidaarsuskorpuse ettepanekut tuleb rakendada kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega. Kohalike ja piirkondlike omavalitsuste kaasamine ettepanekute rakendusetappi on äärmiselt oluline. Komitee kutsub komisjoni üles võtma arvesse kohalike kogukondade vajadusi ja ootusi, sest nemad on asjaomastele inimestele lähemal; toonitab, et haridus, erialased koolitused ja noorteküsimused on liikmesriikide pädevuses ning et kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 6 peab Euroopa Liit toetama, koordineerima ja täiendama riiklikke meetmeid, arvestades et tööhõive edendamine on ühine huvi. Seega sõltub asjaomaste, subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtetele vastavate ELi meetmete edu koostööst kohalike ja piirkondlike omavalitsustega;

19.

peab kahetsusväärseks asjaolu, et Euroopa tasandil puudub sotsiaalmajandusettevõtete ühine ja ühtne määratlus, kuigi määruse ettepanekus nõutakse neilt programmi raames toetatavate meetmetega kaasnevate võimaluste ja tulemuste asjakohast sihtrühmadeni viimist, reklaamimist ja levitamist (põhjendus 38) ning Euroopa solidaarsuskorpuse tegevuse toetamist;

20.

teeb ettepaneku lisada solidaarsustegevuse hindamisse ka Euroopa Vabatahtlike Keskuse vabatahtliku tegevuse raames tunnustatud ühised parameetrid.

Brüssel, 6. detsember 2018

Euroopa Regioonide Komitee president

Karl-Heinz LAMBERTZ


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1288/2013, millega luuakse „Erasmus+“: liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm ning tunnistatakse kehtetuks otsused nr 1719/2006/EÜ, nr 1720/2006/EÜ ja nr 1298/2008/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 50–73).

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 375/2014, millega asutatakse Euroopa vabatahtlik humanitaarabikorpus (ELi humanitaarabi vabatahtlikke käsitlev algatus) (ELT L 122, 24.4.2014, lk 1).

(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1288/2013, millega luuakse „Erasmus+“: liidu haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm ning tunnistatakse kehtetuks otsused nr 1719/2006/EÜ, nr 1720/2006/EÜ ja nr 1298/2008/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 50–73).

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 375/2014, millega asutatakse Euroopa vabatahtlik humanitaarabikorpus (ELi humanitaarabi vabatahtlikke käsitlev algatus) (ELT L 122, 24.4.2014, lk 1).

(1)  Nõukogu 15. märtsi 2018. aasta soovitus kvaliteetse ja tõhusa õpipoisiõppe Euroopa raamistiku kohta (ELT C 153, 2.5.2018, lk 1).

(1)  Nõukogu 15. märtsi 2018. aasta soovitus kvaliteetse ja tõhusa õpipoisiõppe Euroopa raamistiku kohta (ELT C 153, 2.5.2018, lk 1).

(1)  Üks näide sellest on hiljutised kogemused Itaaliast Lombardia maakonnast, mis on edukalt edendanud algatusi kõrge solidaarse väärtusega spordi toetamiseks (vt Lega Civica).

(2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/et/pdf.