Brüssel,26.4.2017

JOIN(2017) 15 final

ÜHISARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Macau erihalduspiirkond: 2016. aasta aruanne


ÜHISARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Macau erihalduspiirkond: 2016. aasta aruanne

Kokkuvõte

Pärast Macau üleandmist Hiinale Rahvavabariigile 1999. aastal on Euroopa Liit (edaspidi „EL“) ja selle liikmesriigid tähelepanelikult jälginud Macau erihalduspiirkonna majanduslikku ja poliitilist arengut, mis lähtub põhimõttest „üks riik, kaks süsteemi”. EL järgib „ühe Hiina” poliitikat ning toetab põhimõtet „üks riik, kaks süsteemi” ja selle rakendamist.

Käesolev aastaaruanne Macau arengu kohta avaldatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ees võetud kohustusega.

2016. aastal jätkus põhimõtte „üks riik, kaks süsteemi” rakendamine Macau erihalduspiirkonna, Hiina ja kogu rahvusvahelise üldsuse jaoks edukalt.

Valitsusjuht valiti 2014. aasta valimistel, kus ta oli ainukeseks kandidaadiks. See oli kolmas kord järjest, kus valitsusjuhi ametikohale kandideeris ainult üks kandidaat. Macau põhiseadus ja teised õigusaktid ei näe ette üldiste valimiste korraldamist. EL kutsub siiski Macau ametiasutusi üles kaaluma võimalusi avalikkuse suurema kaasatuse edendamiseks valitsusjuhi valimistel, suurendades nii kõnealuse ametikoha legitiimsust ning aidates kaasa heale valitsemistavale.

Kodanike põhiõigused ja -vabadused on jätkuvalt tagatud. Macau meedias lubati jätkuvalt väljendada paljusid erinevaid seisukohti, seda vaatamata teadetele enesetsensuurist.

Macau turumajandus toimis jätkuvalt tõhusalt, kuigi kahes esimeses kvartalis pidurdas majanduskasvu hasartmängudest saadava tulu märgatav vähenemine. Macau on kõnealusest majandusharust liigses sõltuvuses. Macau eelarvereservid on endiselt ülejäägis. SKP kasv elavnes kolmandas kvartalis, olles esimest korda 2 aasta jooksul positiivne. Kasiinotööstusest liigse sõltuvuse vähendamiseks algatas valitsus esimese viieaastase arengukava (2016–2020).

Põhiprioriteediks on üha kasvavate elamis- ja eluasemekulude all kannatavate tavakodanike elujärje parandamine. Macau kannatab jätkuvalt akuutse tööjõupuuduse all. Sissetoodud tööjõud on aga muutunud tundlikuks teemaks ning puudub poliitiline konsensus selle küsimuse lahendamiseks. Macau valitsust tuleb moderniseerida ning selle tegevust tõhustada; käimas on haldusreform.

ELi ja Macau vahelised suhted on jätkuvalt head, sellest annab tunnistust koostöövaldkondade arvu suurenemine ning tugevad kaubandussuhted. Macau majanduse järsust langusest tulenevalt vähenes ELi ja Macau vaheline kaubavahetus 2016. aastal. 2017. aasta prioriteetideks on majanduse mitmekesistamine, inimkaubanduse vastane võitlus, õigus- ja regulatiivküsimused ning teadus ja innovatsioon.

Poliitilised arengud

Macau valitsus keskendus piirkonna õigusel põhineva valitsemise tõhustamisele, muutes majandust jätkusuutlikumaks ning parandades elanikkonna elatustaset, vähendades sotsiaalset ebavõrdsust ning suurendades valitsuse poolt ehitatavate elamispindade arvu.

Macau põhiseadus ja teised õigusaktid ei näe ette üldiste valimiste korraldamist. EL kutsub siiski Macau ametiasutusi üles kaaluma võimalusi avalikkuse suurema kaasatuse edendamiseks valitsusjuhi valimistel, suurendades nii kõnealuse ametikoha legitiimsust, suurendades avalikkuse toetust ja tugevdades juhtimist.

9. augustil kiitsid seadusandjad heaks seadusandliku kogu valimisseaduse muudatused, mille eesmärk oli muuta rangemaks valimiskampaaniaga seotud eeskirju. Otsevalitud kohtade arv jäi samaks. Muudatuste eesmärk oli tagada valimisprotsessi usaldusväärsus. Demokraatlikult meelestatud seadusandjad nimetasid seda demokraatia arengu seisukohast raisatud võimaluseks ning nõudsid ulatuslikumaid reforme, sealhulgas arutelu alustamist üldiste valimiste korraldamise küsimuses.

16. detsembril kiitis seadusandlik kogu valimisseaduse muudatused heaks. Muudatused hõlmavad uusi nõudeid, mis käsitlevad valitud ametnike vande andmist ning üksikisikute õigust osaleda valimiskampaanias. Haldusminister Sonia Chani sõnul olid muudatused vajalikud tulenevalt rahvakongressi alalise komitee tõlgendusest Hongkongi seadusandjate küsimuses.

12. augustil kiitis seadusandlik kogu heaks eelnõu, mis on kooskõlas terrorismivastast võitlust ja massihävitusrelvade levikut käsitleva ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga. Seadus võimaldab varasid külmutada.

Kevadel esitas valitsus seadusandlikule kogule vastuolulise eelnõu piirkondadevahelise õigusabi kohta kriminaalasjades, mis käsitles Macau, Mandri-Hiina ja Hongkongi vahelist väljaandmise lepingut. Mais lükkas seadusandlik kogu kõnealust mitmepoolset lepingut käsitleva eelnõu tagasi ja saatis selle valitsusele uuesti läbivaatamiseks, tuues ettekäändeks „tehnilised probleemid“. Pärast lühikest järelemõtlemisaega juunis võttis valitsus oma eelnõu tagasi kuni Macau, Mandri-Hiina ja Hongkong omavahel konsensusele jõuavad, teatades, et kokkuleppele jõudmine võttis erinevatel territooriumidel kohaldatavate erinevate kohtusüsteemide tõttu loodetust kauem aega. Kodanikuühiskonna ja õiguselukutse esindajad väljendasid muret võimaliku väljaandmise lepinguga kaasnevate mõjude pärast. Samuti kurtsid nad, et nendega ei ole piisavalt konsulteeritud.

Umbes samal ajal teatasid Macau õiguskaitseasutused, et viimase aasta jooksul on Mandri-Hiina ametiasutustele üle antud vähemalt kolm inimest, kellest kaks olid Hongkongi alalised elanikud. Seda vaatamata kohtuotsustele, et sellised väljaandmised on ebaseaduslikud. See tekitas seoses väljaandmise lepingut käsitlevate käimasolevate läbirääkimistega veelgi rohkem muret. 2015. aastal juhtis ÜRO piinamisvastane komitee oma järeldustes Macau kohta tähelepanu tagaotsitavate tagastamise küsimusele, kuid tundub, et Macau ametiasutused ei ole seda küsimust rahuldavalt lahendanud. EL rõhutab veel kord, kui oluliseks ta peab õigusriigi põhimõtte ja inimõiguste austamist ning vajadust täielikult järgida rahvusvahelist õigust väljaandmise lepingute sõlmimisel.

Võrdsed võimalused, õigused ja vabadused. Põhimõtte „üks riik, kaks süsteemi” raames on Macau kodanike põhiõigused ja -vabadused ning õigusriigi põhimõte jätkuvalt tagatud. Macaus on tagatud kodanikuvabaduste, inimõiguste ja põhivabaduste austamine kõrgel tasemel. Sellegipoolest oli valitsus jätkuvalt vastu ÜRO piinamisvastase komitee ettepanekule luua sõltumatu inimõigustega tegelev asutus, väites, et kõnealune soovitus ei ole Macau kui Hiina Rahvavabariigi erihalduspiirkonna suhtes kohaldatav.

Meedia oli jätkuvalt piisavalt mitmekesine ning ajakirjanikel oli võimalus erinevaid vaateid ilma piiranguteta väljendada. Tundub, et eelkõige hinnakeelses meedias ja Hiinaga seotud uudiste kajastamisel on tekkinud teatavas ulatuses enesetsensuur. Välismeedia toimib vabalt. Macau ajakirjanike liit aga on väljendanud sügavat muret 20. detsembril Pearl Horizon´i protestide käigus ajakirjanike suhtes aset leidnud korduvate solvamiste ja nendega toimunud tõuklemiste üle. Liit teatas, et selline käitumine rikub ajakirjandusvabadust ning väljendas muret, et Hongkongi ajalehe Apple Daily ajakirjanikku ei lubatud protestide kajastamiseks Macausse siseneda. See ei ole esimene kord, kui Hongkongi ajakirjanikel või poliitiliste liikumiste liikmetel keelatakse Macausse sisenemine.

Jätkuvalt teeb muret seksuaalse sättumuse ja sooidentiteedi alusel toimuv diskrimineerimine, seda eelkõige tööturul, hariduses ja tervishoius. Samasoolisi suhteid ei ole siiani lisatud õigusakti, millega muudetakse koduvägivald kriminaalkuriteoks. ÜRO majanduslike, sotsiaalsete ja kultuuriliste õiguste komitee on kutsunud Macaud üles võtma vastu terviklikku lesbisid, geisid, biseksuaale ja transsoolisi inimesi käsitlevat diskrimineerimise vastast seadust. Rohkem õigusakte on vaja ka soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks, muu hulgas seksuaalse ahistamise valdkonnas.

Macau valitsus tegi täiendavaid märkimisväärseid jõupingutusi piiriülese kuritegevuse, eelkõige inimkaubanduse vastases võitluses. Inimkaubanduse hoiatavaid meetmeid käsitlev komitee (Human Trafficking Deterrent Measures Concern Committee), mis on erinevate ametite vaheline asutus ja mis koosneb valitsuse, õiguskaitse, kohtu ja sotsiaalvaldkonna esindajatest, jätkas inimkaubanduse vastast võitlust ning selle ennetamist ja ohvrite kaitset käsitlevate meetmete rakendamist. Vaatamata kaebuste suurele arvule oli inimkaubandusega seoses esitatud süüdistuste ja tehtud süüdimõistvate otsuste arv väga väike. Valitsus väljendas valmisolekut asuda kõnealust probleemi lahendama ning tervitas rahvusvaheliste partnerite, sealhulgas ELiga tehtavat koostööd.

Macau ei ole tõhusalt jõustanud Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni konventsioonides sätestatud ühinemisvabadust ja kollektiivläbirääkimiste õigust. Seadusandlik kogu on korduvalt tagasi lükanud ametiühinguid ja kollektiivläbirääkimisi käsitlevad eraviisilised õigusaktide ettepanekud. Kuigi töötajad võivad osaleda ametiühingute tegevuses ja kollektiivsetes aktsioonides, ei ole nad kaitstud vastumeetmete eest. Töösuhete seaduse artikkel 70 võimaldab tööandjal töösuhte töötajaga ilma põhjenduseta lõpetada, makstes talle tagasihoidlikku hüvitist. 2016. aastal lükkasid seadusandjad seitsmendat korda tagasi ametiühinguseaduse, kuigi see sai rohkem toetushääli kui eelmisel aastal. Mitmed seadusandjad põhjendasid seaduseelnõu tagasilükkamist Macau majanduse kehva seisu ja „halva ajastusega“.

Jõuliste korruptsioonivastaste meetmete rakendamine jätkus, kuigi aasta jooksul kerkis esile mitmeid tähelepanuväärseid juhtumeid. Korruptsioonivastane komitee kritiseeris valitsust seadusrikkumise tõttu maavahetustehingus, kuhu oli kaasatud ka kohalik tehas. Komitee sõnul oli tehing kehtetu ning ta kutsus üles krunti kaitse alla võtma.

Majanduslik areng

Macau majandust on viimastel aastatel tabanud märkimisväärne langus, kuna kasiinotööstust mõjutas Hiina aeglustuv majandus ning korruptsioonivastane kampaania Mandri-Hiinas. Macau SKP vähenes 2015. aastal reaalväärtuses järsult 20,3 % 1 võrra. Majanduslangus pidurdus 2016. aasta kolmandas kvartalis vähehaaval, kui SKP kasvas reaalväärtuses 4 % võrra. Tegemist oli esimese positiivse kvartalikasvuga kahe aasta jooksul. Majanduslangus ulatus 2016. aastal reaalväärtuses kokku 2,1 %ni. Hasartmängust saadav tulu hakkas 2016. aasta teises pooles taas kasvama, olles olnud enam kui kaks aastat järjest pidevas languses. Hasartmängust saadav kogutulu langes 2016. aastal vaid 3,3 % võrra 230,8 miljardi Macau pataakani, mis on märkimisväärne tulemus pärast kahekohalist langust 2015. aastal. Turism taastus järjepidevalt tänu kahele uuele kasiinokeskusele, Wynn Palace ja Parisian. Külastajate koguarv kasvas 2016. aastal 0,8 %, ulatudes 30,9 miljonini. Mandri-Hiina oli Macau jaoks jätkuvalt kõige olulisem turistide päritoluriik, moodustades 2016. aasta 11 esimese kuuga saabunud külastajate koguarvust kaks kolmandikku. Mandri-Hiinale järgnesid Hongkong (21 %), Taiwan (3,5 %), Korea (2,1 %) ja Jaapan (1 %).

Kasiinotööstusest liigse sõltuvuse vähendamiseks algatas valitsus septembris esimese viieaastase arengukava (2016–2020), määrates kindlaks kõikehõlmavad arengueesmärgid, mille abil parandada elatustaset ja luua mitmekesisem majandus. Arengukava eesmärk on muuta Macau rahvusvaheliseks turismi- ja vabaajakeskuseks ning luua Hiina ja portugalikeelsete riikide vaheline kaubandus- ja ärikoostööd toetav teenusteplatvorm (tegevuspõhimõte „Centre and Platform“). Arengukava käsitleb ka märkimisväärseid jõupingutusi majanduse mõõdukaks mitmekesistamiseks ning piirkondliku koostöö tugevdamiseks, eelkõige Guangdongi provintsiga, nagu on sätestatud Hiina 13. viisaastakukavas (2016–2020).

Viieaastases arengukavas esitatakse konkreetsed poliitikameetmed, kuidas pikemas perspektiivis vähendada majanduse sõltuvust hasartmängudest. Need meetmed hõlmavad järgmist: mängulaudade arvu kasvu piiramine 3 %ga 10 aastaks alates 2013. aastast; hasartmängudega mitte seotud tulu osakaalu suurendamine hasartmängudega seotud kogutulus praeguselt 6,6 %-lt 2020. aastaks 9 %-le; tööhõives osalemise suurendamine jaemüügi-, hotelli- ja tootmissektoris; finantsteenuste tõhustamine; ning Macau erihalduspiirkonna arengufondi loomine (põhimõtteliselt riiklik investeerimisfond) 2019. aastaks.

Arengukava hõlmab ka erinevaid algatusi loomesektori, taristu arendamise, aruka linna arendamise ja keskkonnakaitse edendamiseks ning tervishoiu, hariduse ja eluasemeprogrammi tugevdamiseks. Arengukava sisaldab viidet algatusele „One Belt, One Road“ ning Macau võimalikule rollile selles, seda eelkõige mereteena ning vahendajana portugalikeelsete riikide ettevõtjate jaoks. Pärast oma merepiiride läbivaatamist 2015. aastal soovib Macau edendada oma meremajandust ning osaleda võimalikult ulatuslikult algatuses „One Belt, One Road“.

Valitsusjuht Fernando Chui esitas novembris seadusandlikule kogule 2017. aasta poliitilise avalduse. Valitsus lubas toetada ettevõtjaid butiikhotellide ja kaubanduskeskuste ehitamisel, koostada tegevuskava, millega aidatakse kohalikel VKEdel osaleda suurtel näitustel ja laiendada tegevuskava Young Enterprise ulatust ning pakkuda noortele heal tasemel koolitusi.

Poliitiline avaldus sisaldas ka mitmeid sotsiaalseid meetmeid ja toetusi, sealhulgas kümnendat korda järjest Macau elanikele antavaid populaarseid sularahatoetusi.

Macau eelarvepositsioon on jätkuvalt tugev ning omatakse ulatuslikke reserve. Macau eelarvereservide suuruseks prognoositakse 468 miljardit Macau pataakat, mis võrdub 130 % SKPst. See näitaja on äärmiselt suur territooriumi jaoks, kus elab vähem kui pool miljonit inimest (v.a võõrtöölised). Macau eelarve on olnud pidevalt ülejäägis, seda vaatamata hasartmängutulude märkimisväärsele langusele 2015. ja 2016. aastal.

Macau kannatab jätkuvalt akuutse tööjõupuuduse all. Töötuse määr on viimased neli aastat olnud tasemel 2 % või alla selle, 2016. aastal oli vastav näitaja 1,9 %. Macau majandus toetub seetõttu olulisel määral võõrtöölistele ja spetsialistidele. Vaatamata majanduslangusele oli Macaus 2016. aastal üle 180 000 mitteresidendist töötajat, mis moodustab 45 % töötavast elanikkonnast. Sissetoodud tööjõud on aga muutunud tundlikuks teemaks. Novembris kordas majandus- ja rahandusminister Lionel Leong seadusandlikus kogus, et Macau valitsus tagab kohalikele elanikele töövõimalused ning võtab kasutusele mehhanismi, millega mitteresidentidest töötajate arvu Macau erihalduspiirkonnas vähendada. Seadusandjad kaebasid tööjõu sissetoomise korra kuritarvitamise üle, mille tulemusena on kohalikud töötajad kaotanud töö ja nende palgatõus on peatunud. Samuti on aeglustunud mõnede juhtivtöötajate karjäär. Ettevõtjad on aga korduvalt kaevanud laieneva äritegevuse jaoks sobilike spetsialistide puuduse üle.

Hiina 13. viisaastakukava sisaldas Macaule (koos Hongkongiga) pühendatud peatükki, milles rõhutati Mandri-Hiina ja Hongkongi/Macau vahelise tihedama koostöö olulisust. Hiina väljendas toetust Guangdongi, Hongkongi ja Macau ning Hongkongi ja Macau vaheliste arengukoostöö platvormide olulisele rollile Zhu Jiangi jõe suudmeala piirkonnas ning Guangdongi, Hongkongi ja Macau lahepiirkonna arendamises. Märtsis andis riiginõukogu välja suunised, millega edendatakse Zhu Jiangi jõe suudmeala katvat koostööd, mis hõlmab 9 provintsi ja piirkonda – Fujian, Jiangxi, Hunan, Guangdong, Guangxi Zhuangi autonoomne piirkond, Hainan, Sichuan, Guizhou ja Yunnan ning Hongkongi ja Macau erihalduspiirkonnad („9+2“). Hiina keskvalitsus näeb piirkonda reformide esirinnas ning Mandri-Hiina jaoks olulise alana, kus edendada koostöövõimalusi Hongkongi ja Macauga. Samuti on tegemist olulise piirkonnaga, mis aitab kaasa edu saavutamisele algatuse „One Belt, One Road“ raames.

Selle tulemusena jätkas Macau integratsiooni edendamist Zhu Jiangi jõe suudmeala piirkonnaga võttes sihiks luua majandus- ja kaubanduskoostööfoorumi kaudu silda Hiina ja portugalikeelsete riikide vahel. Lisaks Zhu Jiangi jõe suudmeala piirkonnale mainiti Macau valitsusjuhi poliitilises avalduses ka tihedamat koostööd Hiina teiste provintside/omavalitsustega nagu näiteks Jiangsu, Peking ja Tianjin, ning Hiina kesklääne ja kirde osas asuvate traditsiooniliste tööstuspiirkondadega.

Oktoobris võõrustas Macau Hiina ja portugalikeelsete riikide vahelist majandus- ja kaubanduskoostööfoorumi viiendat ministrite konverentsi. Foorumil osales Hiina peaminister Li Keqiang, foorumi eesmärk oli edendada Hiina majandussuhteid arengumaadega ning anda Macaule uus kurss. Peaminister Li visiiti tõlgendati mitte ainult otsese toetusena Macau majanduspoliitikale, vaid ka üldise rahulolu väljendusena Macau erihalduspiirkonna tegevusele, sealhulgas poliitilisele arengule. Peaminister Li kuulutas välja 19 täiendavat meedet Macau majanduse ümberkorraldamiseks, mis hõlmasid järgmist:

Hiina keskvalitsus toetab Macau arendamist Hiina ja portugalikeelsete riikide vaheliseks RMBdega kauplemise keskuseks, samuti aidatakse arendada ka kapitalirendi, e-kaubanduse ja ekspordikrediidikindlustusega seotud teenuseid.

Hiina-Portugali ühisfondi loomine Mandri-Hiina suurte e-äride ja pangandusväliste makseasutuste vaheliste koostööprojektide jaoks, mille peakorter asub Macaus.

Hiina keskvalitsuse jätkuv toetus Macaule valdkondades nagu Hiina meditsiin, arukate linnade arendamine, turism ja koostöö naabruses asuva Hengqini linnaga.

Hiina aitab Macaul luua kultuurivahetusega tegelevaid keskusi, kakskeelseid koolituskeskusi ja noorte innovatsioonikeskusi, eesmärgiga vahetada kogemusi.

Hongkong ja Macau alustasid juuli keskpaigas arutelusid tihedama majanduspartnerluse kokkuleppe (Hongkongi ja Macau vaheline tihedama majanduspartnerluse kokkulepe) üle. Läbirääkimisi alustati oktoobris. Hongkongi ja Macau vaheline tihedama majanduspartnerluse kokkulepe hõlmab kaubavahetust, teenustekaubandust ja investeeringuid. Kokkulepe ei hõlma aga inimeste piiriülest vaba liikumist hariduse või töö eesmärgil. Pärast Hongkongi ja Macau vahelise tihedama majanduspartnerluse kokkuleppe sõlmimist võivad Hiina, Hongkong ja Macau tihedama majanduspartnerluse kokkulepet edasi arendada ning luua „Suur-Hiina“ piirkonnas (13. viisaastakukavas nimetatud Guangdongi, Hongkongi ja Macau lahe piirkond) kaubanduse ja investeeringute täiendavaks liberaliseerimiseks ning lihtsustamiseks uue ühtse platvormi.

Macau on endiselt haavatav rahapesu suhtes, kuna kasiinomajandus pakub rohkelt võimalusi Mandri-Hiinast tulevale ebaseaduslikule rahale. Selle vastu võitlemiseks vaatas Macau kasiinode järelevalveamet (hasartmängude kontrollimise ja koordineerimise amet, tuntud ka oma portugalikeelse lühendi DICJ järgi) mais läbi rahapesuvastased eeskirjad 2 . Suunise nr 1/2016 kohaselt peavad kasiinod ja hasartmängureiside korraldajad osalema senisest üksikasjalikemates rahapesuvastastes menetlustes. Uute eeskirjadega rohkem kui kahekordistatakse sätete arvu. Suunistes sätestatakse, et kasiino- ja hasartmängureiside korraldajad peavad vähemalt kaks korda aastas läbi vaatama nende tegevusega seotud rahapesuriskid ning võtma selliste riskide kõrvaldamiseks „tõhusaid meetmeid“. Eeskirjade kohaselt peavad kasiino- ja hasartmängureiside korraldajad kindlaks tegema riikliku taustaga isikute tehingud ning neid jälgima. Suunisega nr 1/2016 keelatakse ka sõnaselgelt kasiino- ja hasartmängureiside korraldajatel teostada äritegevust isikutega, kes kasutavad varjunimesid või kes jäävad anonüümseks. Sellegipoolest väidetakse, et kuigi Macau on teinud rahvusvahelisi standardeid täitva rahapesuvastase raamistiku väljatöötamisel märkimisväärseid jõupingutusi, on hasartmängureiside korraldajad ikkagi haavatavad. 2016. aastal allkirjastas Macau erihalduspiirkonna rahapesu andmebüroo vastastikuse mõistmise memorandumi/koostöölepingu Bangladeshi, Kanada ja Iisraeliga.

2016. aastal ühines Macau kaasava raamistikuga maksubaasi kahanemise ja kasumi ümberpaigutamise (BEPS) vallas, kuhu kuuluvad riigid ja juristidiktsioonid, mis on võtnud kohustuse teha OECD/G20 BEPSi raames koostööd hargmaise maksustamise vältimise vastases võitluses võetavate meetmete rakendamisel. Macau võttis seetõttu kohustuse:

võtta vastu maksulepingute väärkasutuse suhtes kohaldatavad miinimumstandardid;

rakendada siirdehindade suhtes riigipõhist aruandlust;

piirata intellektuaalomandile antavaid toetusi või muid soodusmaksumäärasid;

rakendada maksulepingutes täiel määral vastastikuse kokkuleppe menetlust.

Tegemist on olulise teguriga maksustamise eesmärgil koostööd mittetegevate jurisdiktsioonide ELi loetelu koostamisel, mis valmib 2017. aastal. Macau läbis 2011. ja 2013. aastal edukalt maksualase läbipaistvuse ja teabevahetuse ülemaailmse foorumi teostatud vastastikuse hindamise I ja II etapi, mis kinnitas, et nii Macau õigusraamistik kui ka praegune tegevus seoses maksuteabe vahetusega vastab rahvusvaheliselt heakskiidetud standarditele. Macau on praeguseks sõlminud 20 kohtualluvuspiirkonnaga maksulepingud, millest 5 on topeltmaksustamise vältimise lepingud ja 15 maksuandmete vahetamise lepingud.

Detsembris allkirjastasid Macau ja Ameerika Ühendriigid valitsustevahelise lepingu, mis aitab Macau erihalduspiirkonna finantsasutustel täita väliskontode maksustamisnõuete seaduse (FATCA) nõudeid. Macau rahandusamet teatas, et valitsustevaheline leping vähendaks aruandekohustust ning aitaks finantsasutustel täita FATCA nõudeid, kuna see käsitleb USA maksumaksjate puhul madala maksudest kõrvalehoidmise riskiga finantsinstitutsioonidele või toodetele tehtavaid erandeid.

ELi ja Macau kahepoolsed suhted 2016. aastal

Macau majanduslangusest tulenevalt vähenes ELi ja Macau vaheline kahepoolne kaubavahetus 2016. aastal märkimisväärselt. ELi eksport Macausse vähenes 20,2 %, ulatudes 603 miljoni euroni. Import Macaust vähenes aga 6,5 % võrra, ulatudes 86 miljoni euroni. ELi kaubavahetus Macauga on olnud ülejäägis alates 2009. aastast, ulatudes 2016. aastal 516 miljonit euroni. Enamus ELi ekspordist hõlmas kõrgekvaliteedilisi nahatooteid, moetooteid, kelli ja juveeltooteid, toiduaineid ja jooke ning mootorsõidukeid. 2016. aastal oli EL Hiina järel Macau teiseks suurim impordiallikas.

Kõikumised Macau majanduses 2016. aastal mõjutasid aga ELi kaubandust ja investeeringuintresse ning samuti Euroopa ettevõtjate kasumit. EL ja selle äriringkonnad soovivad teha Macau valitsusega koostööd majanduse mitmekesistamisel, majandusarengu jätkusuutlikkuse parandamisel ning kahepoolsete kauba- ja investeerimisvoogude edendamisel. ELi ettevõtjad võiksid teadmiste jagamise ja teenuste osutamise kaudu täita olulist rolli mitmetes pooleliolevates taristuprojektides ning erainvestorite laienemiskavades.

21. ELi-Macau ühiskomitee kohtumine toimus 5. detsembril 2016 Brüsselis. Kohtumise käigus teavitas Macau ELi hiljuti avaldatud viieaastasest arengukavast (2016–2020), milles esitatakse Macau majandusliku ja sotsiaalse arengu tegevuskava. EL ja Macau vahetasid mõtteid maksupoliitika arengu üle. EL tervitas Macau lubadust rakendada 2018. aastal automaatset teabevahetust ning kutsus viimast üles võtma asjakohaseid samme ELi ja muude partneritega teostatava teabevahetuse tõhusaks ja õigeaegseks käivitamiseks, et täita OECD standardite alusel võetud kohustused. EL tervitas ka Macau hiljutist otsust ühineda BEPSi kaasava raamistikuga. See julgustas Macaud jätkama jõupingutusi loomaks täiesti avatud, läbipaistvat ja mittediskrimineerivat ning rahvusvahelistele standarditele vastavat riigihangete raamistikku. Mõlemad pooled tervitasid Macau ja ELi vahelise õigusalase koostöö kolmanda programmi raames tehtud edusamme. Programmi eesmärk on edendada Macau õigussüsteemi moderniseerimist ja arendamist. Mõlemad pooled rõhutasid, et ELi-Macau kaasrahastamismehhanism julgustab Macau teadlaste osalemist ELi teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammis „Horisont 2020“. Kaks poolt leppisid kokku uurida koostöövõimalusi keskkonna- ja rohelise tehnoloogia valdkonnas, eelkõige Macau rahvusvahelise keskkonnakoostööfoorumi ja -messi raames. EL ja Macau leppisid kokku, et hiina- ja portugalikeelse suulise ja kirjaliku tõlke koolitusprogrammi jätkamine täidaks nii ELi kui ka Macau vajaduse mõlema keele kvalifitseeritud tõlkide järele. EL märkis ära ka Macau jõupingutused inimkaubanduse vastase võitluse valdkonnas. Mõlemad pooled soovisid jaanuaris peetud inimkaubandust käsitlenud ühisseminari järel omavahelist koostööd selles valdkonnas tugevdada.

Võttes arvesse Macaus tegutsevate Euroopa ettevõtjate kasvavat rolli, leppisid EL ja Macau kokku, et kõnealuste ettevõtjate ja Macau erihalduspiirkonna valitsuse vahelist otsest teabevahetust tõhustatakse veelgi, luues Euroopa ärikogukonna, keda esindab Macau Euroopa Kaubanduskoda, ja Macau ametiasutuste vahel korrapärase dialoogi. Euroopa äriühingutel on võimalus kasutada seda platvormi valitsusega suhtlemiseks ettevõtluskeskkonna ja regulatiivküsimuste valdkonnas. Nimetatud platvorm annab ka Macau ametiasutustele võimaluse saada vajaduse korral asjaomaste strateegiate kohta tagasisidet. Platvormi lõppeesmärk oleks aidata kaasa Macau majanduse mitmekesistamisele ja pikaajalise konkurentsivõime kindlustamisele.

Macau kannatab akuutse tööjõu- ja kvalifitseeritud juhtide puuduse all, Euroopa ettevõtjad toetuvad olulisel määral kodumaalt lähetatud töötajatele ja võõrtööjõule. Nendele tööloa saamine on keeruliseks osutunud. EL on nõus tegema Macau ametiasutuste ja ELi ärikogukonnaga koostööd, et aidata kindlaks teha ettevõtlusvaldkonnad, kus olukord on eriti raske. Kvalifitseeritud spetsialistidele oma tööturule lihtsamat juurdepääsu võimaldades suurendab Macau oma konkurentsivõimet.

Osana üleilmsel tasandil õiglast maksustamist käsitlevast tegevuskavast jätkas EL tegelemist koostööd mittetegevate jurisdiktsioonide ELi loetelu koostamisega. Selle ettevalmistavas etapis koostati kõigi kolmandate riikide eelhindamisel põhinev tulemustabel. Macau märgiti ära läbipaistvust ja äriühingu tulumaksu soodustust käsitlevate riskinäitajate poolest. Tulemustabeli puhul ei ole tegemist esialgse ELi loeteluga ning sellega ei kaasne otsust kolmandate riikide kohta.

Macau Euroopa Kaubanduskoda (edaspidi „MECC“) 3 ja Euroopa Kaubanduskoda Hongkongis koordineerisid märtsis üheskoos Euroopa ettevõtjate ulatuslikku osalemist Macau rahvusvahelisel keskkonnakoostöö foorumil ja näitusel ning oktoobris Macau rahvusvahelisel kaubandus- ja investeerimismessil. MECCi roll ja olulisus ELi-Macau ettevõtjate ja valitsemissektori vahelise dialoogi loomise järel arvatavasti kasvab.

Macau Ülikooli juhitava konsortsiumi hallatava Euroopa Liidu akadeemilise programmi raames korraldati mitmeid üritusi, nagu näiteks külaliskõnelejate võõrustamine, seminarid ning teadusuuringud ja teadlaste vahetus, ELi-teemaline lühifilmiprogramm, regulaarne ELi-teemaline raadioprogramm ja ELi simulatsiooni konkurss.

EL kavatseb tulevikus jätkata suhete arendamist Macauga, tugevdada majandus- ja kaubandussidemeid, parandada koostööd äriringkondade ja kodanikuühiskonnaga ning edendada liikuvust ja sidemeid Macau elanikega. Prioriteetide hulka kuuluvad:

Macau majanduse ulatuslikum mitmekesistamine;

taristuprojektidest ja riigihangetest tulenevate võimaluste ärakasutamine;

Macau ja Mandri-Hiina vahelise tihedama majanduspartnerluse kokkuleppega (CEPA) nii kohalikele kui ka Macaus asutatud Euroopa ettevõtjatele tekkivate võimalike eeliste maksimaalne rakendamine;

koostöö õigus- ja regulatiivküsimustes, teadus- ja innovatsioonivaldkonnas ning jätkuv koostöö inimkaubanduse vastases võitluses.

(1)  Kui ei ole teisiti märgitud, on siin kasutatud Macau majandust käsitlevad andmed saadud Macau erihalduspiirkonna valitsuse statistika- ja rahvaloendusametilt..
(2)  Eelmised rahapesuvastased suunised anti välja 2006. aastal. Uued eeskirjad (suunis nr 1/2016) on kättesaadavad DICJ ametlikul veebisaidil hiina ja portugali keeles.
(3)  MECCi puhul on tegemist hübriidkaubanduskojaga, mille liikmeteks on nii eraldi ettevõtjad kui ka ELi liikmesriikide kaubanduskodade liikmed, kelle hulka kuuluvad praegu Briti Macau ettevõtjate ühendus, Prantsuse-Macau ettevõtjate ühendus, Saksa-Macau ettevõtjate ühendus, Iiri ettevõtjate ühendus Macaus, Macau-Rumeenia kaubanduskoda, Portugali-Hiina kaubandus- ja tööstuskoda.