25.5.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 186/15


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase registreerimistaotluse avaldamine

(2016/C 186/09)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

KOONDDOKUMENT

„SICILIA”

ELi nr: IT-PGI-0005-01305 – 29.1.2015

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus(ed)

„Sicilia”

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.5. Õlid ja rasvad (või, margariin, õli jne)

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Pakendamise hetkel peab kaitstud geograafilise tähisega toode „Sicilia” olema järgmiste omadustega

Keemilis-füüsikalised omadused

Happesus (väljendatuna oleiinhappena): maksimaalselt 0,5 %

Peroksiidiarv: ≤ 12 mEqO2/kg

Polüfenoolide sisaldus: ≤ 100 mg/kg

Organoleptiline hindamine (meetod COI):

Toodet iseloomustab eriline puuviljaline lõhn ja sellised organoleptilised näitajad nagu rohi, tomat ja artišokk, mis vaatamata sellele, et nende intensiivsus on olenevalt mullastiku- ja kliimatingimustest, põllumajandusviisidest ja tehnoloogiatest muutuv, võimaldavad neitsi-oliiviõli „Sicilia” üheselt ära tunda.

Mediaanväärtuse vahemik

madalaim

kõrgeim

Küpse oliivi puuviljalisus

≥ 2

≤ 8

Toore oliivi puuviljalisus

≥ 2

≤ 8

Rohi ja/või tomat ja/või artišokk

> 2

≤ 8

Mõrudus

> 2

≤ 7

Teravus

> 2

≤ 8

Õli „Sicilia” lõhnaprofiilis on tunda nii baaslõhna kui ka järellõhna-maitset, mida iseloomustavad sellised omadusekirjeldused nagu „tomat” (lehed, roheline vili ja valmis vili) ja „artišokk”, mis võivad esineda nii eraldi kui ka koos. Lisaks sellele on toote puhul peaaegu alati esindatud „värske rohu” lõhn.

Õli „Sicilia” teine iseloomulik eripära on seotud kuulumisega puuviljalise maitsega õlide kategooriasse. Õli puuviljalisus on peaaegu alati keskmine kuni intensiivne, kuid sellised positiivsed maitsed nagu mõru ja terav on tasakaalus.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Oma keskse asendi tõttu Vahemeres on Sitsiilia maakonna kultuuri, arhitektuuri, religiooni, kulinaariat jne on mõjutanud mitmed seal aegade jooksul valitsenud rahvad. Oliivikasvatussektor on selle iseloomuliku rikastava mõju kõige parem näide oma taimekultuuride, kasvatustehnikate ja sortidega seotud eripärade kaudu. Sellistes tingimustes sai Sitsiilia maakonnast piirkond, kus kasvatatakse paljusid oliivipuusorte ja kasutatakse mitmesuguseid kasvatustehnikaid ning just see annabki siinsele oliivikasvatusele unikaalse ja kordumatu iseloomu.

Kaitstud geograafilise tähisega õli „Sicilia” peab olema pressitud järgmistest oliivikultivaridest, mida kasvatatakse oliivikasvatustes ühe sordi kaupa või kombineeritud sortidena ja mis alljärgnevalt on esitatud tähtsuse ja esinduslikkuse järgi.

 

Kõige rohkem kasvatatakse järgmisi kultivare:

 

„Biancolilla”, „Cerasuola”, „Moresca”, „Nocellara del Belice”, „Nocellara Etnea”, „Ogliarola”„Messinese” ja „Tonda Iblea”.

 

Vähem on esindatud järgmised kultivarid:

 

„Aitana”, „Bottone di gallo”, „Brandofino”, „Calatina”, „Cavalieri”, „Crastu”, „Erbano”, „Giarraffa”, „Lumiaru”, „Marmorigna”, „Minuta”, „Nasitana”, „Nerba”, „Nocellara messinese”, „Olivo di Mandanici”, „Piricuddara”, „Santagatese”, „Vaddarica”, „Verdello”, „Verdese”, „Zaituna” ja samaväärsed sordid. 10 % ulatuses võib kasutada ka muid oliivikasvatustes kasvavaid sorte. Kui põllumajandusettevõtte oliivikasvatuses esineb muid sorte üle 10 %, ei ole lubatud vastavaid alasid õli „Sicilia” kontrollisüsteemi registreerida.

Maakonna oliivikasvatusaladest katavad peamised sordid üle 85 %.

Kõikidest eelpool osutatud sortidest kas ühe sordi kaupa või kombineeritult pressitud õli peab olema punktis 3.2 kirjeldatud organoleptiliste omadustega, õli peab olema keskmise tarbija jaoks kergesti äratuntavad oma lõhna ja maitseomaduste poolest, mis on väljendatud täpsusvahemikus keskmine kuni intensiivne ja maitseomadustega, mida on eespool kirjeldatud kui „roheline või küps tomat”, „artišokk” ja „värske rohi”.

3.4.   Täpsustage tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Kõik tootmisetapid (kasvatamine, korje, õli pressimine) peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Ekstra-neitsioliiviõli „Sicilia” KGT ladustamine ja pakendamine peavad toimuma spetsifikaadis määratletud tootmispiirkonnas. Selle põhjuseks on maakonna territoriaalne eraldatus muust Euroopa kontinendist ja asjaolu, et toodet ei mõjutaks selle transpordi käigus keemilis-füüsikalised tegurid, mis võiksid halvendada toote oksüdeerumise tasakaalu ning rikkuda maitseomadusi, eelkõige polüfenoolide taset, mis on üks neitsioliiviõli „Sicilia” KGT kõige iseloomulikumaid tunnuseid. Sitsiilias on 251 õlipakendajat hõlmav võrgustik (andmete allikas: Agea 2013), mis katab kogu saare territooriumit, tänu võrgustiku töötajate aja jooksul omandatud oskustele on tagatud õli kvaliteediomaduste säilitamine. Kaitstud geograafilise tähisega õli „Sicilia” tuleb lubada tarbimisse sobivates anumates mahuga kuni viis liitrit.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Kaitstud geograafilise tähisega õlile „Sicilia” on keelatud lisada mis tahes muid õli omadusi kirjeldavaid sõnu, mis ei ole käesoleva tootespetsifikaadiga ette nähtud, eelkõige: fine, scelto, selezionato, superiore (peen, kvaliteetne, valitud, parim). Kasutada on lubatud ige üksiku tootja tegelikku ja dokumenteeritavat tegevust kirjeldavaid väljendeid, näiteks: monovarietale (toodetud ühest sordist), millele järgneb sordi nimi, raccolto a mano (korjatud käsitsi) jne. Märgistuses võib kasutada nime, ärinime ja kaubamärki, kui neil ei ole kiitvat tähendust ja need ei eksita tarbijat. Ettevõtte, talu ja majandi nime võib märgisel esitada üksnes juhul, kui toote valmistamiseks on kasutatud ainult vastava üksuse oliiviistandusest pärit vilju. Viidet pakendamisele oliivikasvatusettevõttes või oliivikasvatusettevõtete rühmas või tootmispiirkonnas asuvas ettevõttes on lubatud kasutada üksnes juhul, kui pakendamine on tõepoolest toimunud osutatud ettevõttes. Muude geograafiliste tähistuste kasutamine on keelatud. Kaitstud geograafiline tähis „Sicilia” peab olema märgisel selgete ja kustumatute tähtedega, nii et see eristuks selgelt muust märgisel osutatud tekstist. Samuti tuleb märgise juures järgida kehtivaid õigusnorme. Märgisel peab olema esitatud õli valmistamiseks kasutatud oliivide tootmisaasta.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Kaitstud geograafilise tähisega õli „Sicilia” tootmispiirkond hõlmab kogu Sitsiilia maakonna haldusterritooriumit.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Sitsiilia eriline geograafiline asukoht loob looduslikud tingimusel sellise neitsi-oliiviõli tootmiseks, mis on tootespetsifikaadis kirjeldatud eriomaste keemilis-füüsikaliste omadustega.

Asjaolu, et piirkond on Euroopa mandrilisest osast lahus, loob bioloogilise mitmekesisuse seisukohalt sellise oliivipuid esindava erilise taimekoosluse, mis on muude piirkondade kooslusest väga erinev.

Mullastiku- ja ilmastikutingimused ning inimtegur on määrav ekstra-neitsioliiviõli „Sicilia” organoleptilise profiili kujunemisel.

Territooriumi, oliivikasvatuse ja Sitsiilia kultuuri vahelises seoses on kujunenud välja toode, mille mainet on kinnitanud nii kõnealuse sektori ekspertide kui ka kaitstud geograafilise tähisega neitsi-oliiviõli „Sicilia” tarbijate tunnustus.

Tuleb rõhutada, et õigusaktidega on oliivitootjatel rangete karistuste ähvardusel keelatud kasutada märgisel geograafilisi viiteid ning see keeld on tugevalt mõjutanud ka viidete kasutamist reklaamiüritustel ja veebisaitidel.

Vaatamata eespool osutatule on territooriumi, oliivikasvatuse ja Sitsiilia kultuuri vahelises seoses kujunenud välja toode, mille mainet on kinnitanud nii kõnealuse sektori ekspertide kui ka kaitstud geograafilise tähisega neitsi-oliiviõli „Sicilia” tarbijate tunnustus.

Viimastel aastakümnetel on kõikidel peamistel oliiviõlikonkurssidel saanud ettevõtted, kes toodavad neitsi-oliiviõli „Sicilia”, oma toodangu eest rohkelt tunnustust:

konkursil Orciolo d’Oro pälvis oliiviõli 1., 2. ja 3 koha kõikides kategooriates või saadi vähemalt üks auhind nn kerges, keskmises ja intensiivses kategoorias, millest olid valdavad keskmine ja intensiivne kategooria aastatel 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2012, 1. ja 2. koht saadi aastatel 2009 ja 2010, 3. koht 2011. ja 1. koht 2013. aastal.

Konkursil Sol D’Oro saadi kuldmedal Sol D’Oro aastatel 2009, 2010, 2011 ja hõbemedal Sol D’Argento aastatel 2009, 2012 ja 2013. Pronksmedal Sol dio Bronzo saadi aastatel 2010, 2011, 2012, 2013.

Konkursil Sirena D’Oro di Sorrento tuli oliiviõli 1., 2. ja 3. kohale aastatel 2003, 2004, 2005, 2006 ning 2. ja 3. kohale muudel aastatel.

Konkursil Leon D’Oro pälvisid neitsi-oliiviõli „Sicilia” tootvad ettevõtted 2007. aastal 1., 2. ja 3. koha ning aastatel 2010 ja 2012 1. koha.

1996. aastast kuni tänaseni on neitsi-oliiviõli „Sicilia” saanud Montiferru auhinna kolmes kategoorias 15 korda 1. koha ning mitu korda 2. ja 3 koha.

Selline maine tuleneb toote materiaalsest väärtustest (keemilis-füüsikalised ning organoleptilised omadused) ja mittemateriaalsest väärtustest, mis on kujunenud välja Sitsiilia oliivikasvatuse ja oliiviõli sajanditepikkuse ajaloo jooksul.

Neitsi-oliiviõli „Sicilia” mainest saab kinnitust ka ajaloolistest dokumentidest, mida on kogutud alates ajast, mil teatavatel õlipressimisveskitel tekkis vajadus kasutada oma tootel Sitsiilia päritolu kinnitavat märgist.

Enne 1992. aastat on kogutud mitmeid müügiarveid aastatest 1988 ja 1989, millel on kasutatu tähist „Sicilia”. Mõned välisturule suunatud arved on pärit ka aastatest 1996 ja 2000.

Viide nimetusele esineb muu hulgas ka väljaande Catalogo olio di Sicilia numbrites aastatest 1997 kuni 2009.

Materjalide hulgas on ka mitmeid nimetust „Sicilia” kandvaid märgiseid sellise õli pudelitel, mis on villitud ja märgistatud väljaspool Itaaliat (Carluccio’s London – Olio ekstra vergine d’oliva – Sicilia), mõned välisturgudele mõeldud märgised nagu „Agata e Valentina Extra Virgin Sicilian Olive Oil”, mida kasutati Ameerika Ühendriikides, ja „Trader Giotto’s”, millel kasutati nimetust „Sicilia”, ettevõtja „Oleifici Barbera” välisturgude jaoks loodud märgised tähisega „Sicilia” ning ettevõtja EFFe1 srl märgised, millel samuti nimetus „Sicilia”.

Ekstra neitsi-oliiviõli „Sicilia” toote kvaliteet ja tuntus on aja jooksul kõikidel turgudel üha suurenenud. Seega esineb oht toote võltsimisele, mis võib tuua kaasa tõsiseid majanduslikke tagajärgi.

Ekstra neitsi-oliiviõli „Sicilia” KGT tootmispiirkond on Köppeni makrokliima klassifikatsiooni järgi mõõdukas niiske kliima (tüüp C), mille puhul kõige külmema kuu keskmine temperatuur jääb alla 18 °C, kuid üle – 3 °C, või täpsemalt subtroopiline niiske keskmise kuumusega ja kuiva suvega (tüüp Csa), st tüüpiline vahemereline kliima, mida iseloomustab kõige soojemal kuul keskmine temperatuur 22 °C ja sademeterežiim, mille kohaselt esineb sademeid peamiselt külmal perioodil (sügis-kevad).

Mõõdukate kliimatüüpide seas esineb Vahemerelist kliimatüüpi (tüüp Cs) kõige vähem ja Sitsiilia puhul esineb seal mitmeid iseloomulikke aspekte, mis mõjutavad märkimisväärselt ekstra neitsi-oliiviõli keemilist ja eelkõige organoleptilist koostist, nii et see erineb oluliselt naabruses asuvate geograafiliste alade samalaadsetest toodetest, eelkõige kui lähtuda monoküllastunud ja polüküllastunud rasvhapete suhtest (MuFA/PuFA) ja eelkõige biofenoolide lenduvate aroomiosakeste (alkoholid, aldehüüdid ja estrid) kvaliteedist.

Ekstra neitsi-oliiviõli „Sicilia” KGT omadused sõltuvad veel päikesekiirgusest, temperatuurist, niiskusest ja tuulest, mis mõjutavad oluliselt oliivide kujunemist, määrates kindlaks vegetatsiooniperioodi alguse ning kõik muud taimekasvu faasid (õitsemine, tolmlemine, vilja kujunemine, värvi muutmine, valmimine). Fotosünteesiks vajalik päikesekiirguse hulk (PAR) Vahemere selles piirkonnas loob tingimused biomassi suurimaks kogunemiseks taime kõikidesse osadesse; koos piiratud veekoguse ja mõõduka temperatuurikõveraga soodustab see biofenoolide, eelkõige mitmesuguste fenoolide kogusisalduse ning muude ainete sisalduse suurenemist, mis kujundab õli lõhnabuketti. Vee piiratud kättesaadavus ja kõik eespool kirjeldatud kliimatingimused, mis tulenevad saarelisest asendist, mõjutavad selliste omaduste pidevat esinemist õlis „Sicilia” nagu mõrudus ja teravus, mille mediaanväärtused on alati suuremad kui 2 ning millest tulenevalt jääb õli profiil valdavalt kategooriasse intensiivne ja keskmine. Eespool kirjeldatud mullastikutingimused ei mõjuta mitte üksnes kasvuindeksit (CGR), mis on seotud fotosünteesiga (päikesekiirguse hulk, lehestiku pindala ja selle kujundamine) vaid ka taimerakkude hapnikuvahetusprotsesse; metabolismi tulemusena tekib mitmesuguseid taime metaboliite nagu aminohapped, lipiidid ja nendega seotud ained, isoprenoidid (näiteks terpenoidid, sealhulgas skvaleen, mentool, limoneen, mis annavad taimele, selle õitele ja viljadele lõhnaomadused ja on eelduseks steroolide biosünteesile) samuti porfiriinid (seotud klorofülli ja fotosünteesiga).

Punktis 3.2 kirjeldatud profiil määrab ära õli „Sicilia” KGT eriomase iseloomu, õlis on pidavalt esindatud sellised lõhnanüansid nagu roheline tomat, artišokk ja värske rohi, mis kujunevad välja tänu eespool osutatud kliimatingimustele ja organoleptilistele omadustele, mis tulenevad punktis 3.3 loetletud peamiste kultivaride kasutusest.

Viide tootespetsifikaadi avaldamisele

(Käesoleva määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

Tootespetsifikaadi täielik tekst on saadaval järgmisel veebisaidil: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

või

otse põllumajandus-, toiduaine- ja metsanduspoliitika ministeeriumi avalehel (www.politicheagricole.it), klõpsates linki „Prodotti DOP IGP” (KPNi või KGTga tooted) (ekraani ülemises paremas osas), seejärel linki „Prodotti DOP IGP STG” (KPNi, KGT või GTTga tooted) (ekraani vasakus ääres) ja lõpuks „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE” (ELile hindamiseks esitatud spetsifikaadid).


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.