18.3.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 103/6


Väikese muudatuse heakskiitmise taotluse avaldamine kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 teise lõiguga

(2016/C 103/06)

Euroopa komisjon kiitis heaks käesoleva väikese muudatuse komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 664/2014 (1) artikli 6 lõike 2 kolmanda lõike mõistes.

VÄIKESE MUUDATUSE HEAKSKIITMISE TAOTLUS

Väikese muudatuse heakskiitmise taotlus kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012  (2) artikli 53 lõike 2 teise lõiguga

„STRACHITUNT”

ELi nr: PDO-IT-02092 – 24.11.2015

KPN ( X ) KGT ( )

1.   Taotlejate rühm ja õigustatud huvi

Tootjaühendus Consorzio per la Tutela dello Strachitunt Valtaleggio

Piazza Don Arrigoni 7

c/o Sede Comunale

24010 Vedeseta (BG)

ITALIA

Tel. +39 3355754211

E-post

:

info@strachitunt.it

consorziostv@pec.it

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Tootespetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab

Toote kirjeldus

Päritolutõend

Tootmismeetod

Seos piirkonnaga

Märgistus

Muu (täpsustada)

4.   Muudatus(t)e liik

Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt väike ja mis ei eelda avaldatud koonddokumendi muutmist.

Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt väike ja mis eeldab avaldatud koonddokumendi muutmist.

Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt väike ja mille kohta ei ole avaldatud koonddokumenti (või sellega võrdväärset).

Registreeritud GTT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 neljanda lõigu kohaselt väike.

5.   Muudatus(ed)

Toote kirjelduses on muudetud juusturatta paksust, uus vahemik on 10–18 cm, mitte 15–18 cm.

Muutmistaotluse põhjuseks on turunõudluse muutumine. Alates toote KPNi registreerimisest 2014. aasta märtsis on märgata, et tarbijad ostavad seda juustu rohkem, samuti on kasvanud turustajate huvi juustu „Strachitunt” vastu. Kaitstud päritolunimetusega toote olemasolu selles väikeses mägedevahelises orus on soodustanud turismi arengut, suurendanud nõudlust selle kohaliku toote järele ja toote otsemüüki ning sellega on kaasnenud nõudluse suurenemine muude kohalike toodete järele, mis on kokkuvõttes edendanud ja toetanud kõnealuse mägipiirkonna majandust. Siiski märgati, et ostjad on rohkem huvitatud väiksema kõrgusega ja seega ka väiksema kaaluga juustude ostmisest. Sellise suurusega juustud võimaldavad ühelt poolt rahuldada jaekaubanduse klientide soove, kes eelistavad väikeseid portsjoneid, ning teiselt poolt turustajate soove, sest sellise suurusega juust vastab paremini eelpakendatud toodete suhtes esitatavatele nõuetele ning ka välismaiste klientide soove, kes on tootest huvitatud, kuid ei soovi koju kaasa viia liiga suure kaaluga juustusid. Selleks et kohaneda tarbijate ja turustajate nõudluse muutumisega, on oluline, et väikese muudatuse taotlus rahuldatakse, eriti arvestades asjaolu, et mõõtude muutmine ei mõjuta järgnevaid töötlemisetappe, laagerdamist ega lõpptoote omadusi, mis vastavad ka edaspidi spetsifikaadis sätestatud kriteeriumidele.

KOONDDOKUMENT

„STRACHITUNT”

ELi nr: PDO-IT-02092 – 24.11.2015

KPN ( X ) KGT ( )

1.   Nimetus(ed)

„Strachitunt”

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Itaalia

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.3. Juust

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Toode „Strachitunt” on lehma toortäispiimast vanaaegsel nn kahe kalgendi segamise meetodil valmistatud sinihallitusjuust, mis on läbinud keskpika kuni pika laagerdumisaja kestusega vähemalt 75 päeva.

Tootel „Strachitunt” on krobeline, õhuke ja keskmise konsistentsiga koorik, mis võib mõnikord olla kaetud hallitusega. Koorik on kollakat värvi ja omandab laagerdumise käigus hallika varjundi.

Juustu kuju on silindriline ja lameda üla- ja alaosaga, mille läbimõõt jääb vahemikku 25–28 cm, küljed on sirged või kergelt kumerad, kõrgus on 10–18 cm. Juusturatta kaal jääb vahemikku 4–6 kg.

Lõigatuna on juust „Strachitunt” tihke ja marmorja tekstuuriga, koore alt kergelt sulav, kreemjate triipudega ja hallitusseenest tekkinud rohekassiniste soontega. Juustumassi hallitusaste varieerub sõltuvalt piimas looduslikult esinevate spooride kogusest ja nende arenemisvõimest.

Maitse on aromaatne ja intensiivne, varieerub magusast pikantseni ja võib laagerdumise edenemise käigus muutuda tugevamaks.

Rasvasisaldus kuivaines on vähemalt 48 %.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Toorainena kasutatakse toorpiima, mis saadakse kahe erineva lüpsi tulemusena vähemalt 90 % ulatuses Bruna tõugu lehmadelt.

Töötlemisprotsessis kasutatakse turul saadaolevat vasikalaapi ja soola.

Juustu „Strachitunt” tootmiseks vajalik piim on pärit põllumajandusettevõtetest, mille karjade söödaratsiooni kuivainest vähemalt 65 % moodustavad rohi ja/või mitmeliigilistelt rohumaadelt pärinev hein. Vähemalt 90 % sellest söödast, mis vastab umbes 60 %-le ratsioonist, peab olema pärit allpool olevas punktis 4 kirjeldatud territooriumilt. Söödaratsioon peab sisaldama ka tera- (mais, oder, nisu) ja kaunviljade (soja) kontsentraate ning nende tootmise kõrvalsaadusi, mille osakaal ei tohi sööda kuivaines ületada 35 % koos lakukivide ning toidulisandina manustatavate mineraalaine- või vitamiinikompleksidega.

Maisisilo kasutamine on keelatud.

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Kogu tootmisprotsess, sealhulgas veiste karjatamine, lüpsmine, piima kogumine, töötlemine ja kalgendamine ning juustu laagerdamine, peab toimuma allpool olevas punktis 4 määratletud geograafilises piirkonnas.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Kaitstud päritolunimetusega juustu „Strachitunt” tükeldamine ja pakendamine on lubatud ka väljaspool kõnealust geograafilist piirkonda. Tükeldamise ja pakendamisega tegelevad ettevõtted peavad nimetatud tegevusest eelnevalt teavitama toote „Strachitunt” tootjaühendust Consorzio di Tutela dello Strachitunt.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Juustu „Strachitunt” turustatakse tervete ratastena või tükeldatuna ning see kannab pealmisel küljel graafilist sümbolit (vt joonis) ja põhjale kinnitatud tootmise kuupäeva.

Juusturatastena turustatava toote pealmisele küljele peab olema kinnitatud õhuke paber, millel on nimetus „Strachitunt” ja graafiline sümbol (joonis). Kui toodet turustatakse tükeldatuna, peab selle pakendi välisküljel korduma graafiline sümbol (joonis).

Joonis

Graafiline sümbol (logo)

Image

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Tootmispiirkond hõlmab vähemalt 700 meetrit merepinnast kõrgemal paiknevaid Bergamo provintsis asuvaid Taleggio, Vedeseta, Gerosa ja Blello kommuune. Need üksused moodustavad kas osaliselt või tervikuna Valtaleggio piirkonna.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Orobie eel-Alpide südames asuvas Taleggio orus, millest suurem osa jääb Bergamo Orobie looduspargi alale, ei ole tööstust ega muid saasteallikaid. Piirkond paikneb piisavalt kaugel tiheda asustusega Lombardia madalikust ja suurematest asulatest. Seetõttu leidub seal veel puhtaid ja puutumata loodusega alasid, mis avaldavad soodsat mõju piirkonna tootmistegevusele.

Sealsed kommuunid paiknevad kõrvuti ja seal on sarnased geograafilised ja inimtegevusest tulenevad tingimused. Rohkearvulised karjamaad on ideaalne keskkond karjakasvatuseks mägedes ning need võimaldavad toota ja töödelda juustu „Strachitunt” valmistamiseks vajalikku piima. Selle mägise piirkonna karjakasvatuse eripäraks on Bruna tõugu lehmade rohkus. Päritolupiirkonna asukoht tagab vähemalt kuue kuu pikkuse karjatamisperioodi. See avaldab positiivset mõju piima kvaliteedile, mis sõltub suuresti loomade heaolust. Need olud koos vähemalt 700 m merepinnast kõrgemal paiknevale mägisele piirkonnale omaste üldiste ilmastikutingimuste ja juustude laagerdamiskohtades valitsevate tingimustega on läbi aegade loonud ja loovad kuni tänase päevani parima keskkonna paljude pehmete juustude tootmiseks. Selles geograafilises piirkonnas on väga ammused ja dokumenteeritud põllumajanduslikud ja juustuvalmistamise traditsioonid ning seetõttu on toote „Strachitunt” tootmise ja laagerdamise meetodid juurdunud pika aja jooksul.

Tootmispiirkonnas toimub piima töötlemine kas otse karjamaal või kohapealsetes ettevõtetes. Esimesel juhul ei ole üldse vaja piima transportida ja teisel juhul transporditakse piima ainult lühikeste vahemaade taha.

Peale selle on traditsioonilised meetodid, näiteks kahe kalgendi meetod ning happevadaku kasutamine rasva eemaldamiseks kateldelt ja töövahenditelt, sõbralikud keskkonna ja töökeskkonnas looduslikult esineva mikrofloora suhtes, säilitades sealjuures lõpptoote tervislikkuse. Toote päritolupiirkonnas asuvad põllumajandusettevõtted kasutavad juustu laagerdamiseks peamiselt maa-aluseid keldreid, kus toimub nn „staatiline” jahutamine peamiselt tänu looduslikult madalatele temperatuuridele. Seda võimaldab oru asukoht, kus Enna jõest paremal pool paiknevate aladeni jõuab isegi suveperioodil vähe päikest. Need tingimused mõjutavad tootele omase rohkema või vähema hallituse teket juustumassis.

Juustu „Strachitunt” valmistatakse traditsioonilise kahe erineva kalgendi kasutamisel põhineval meetodil. Selle meetodi puhul kasutatakse kahte kalgendit, millest üks on soe ja teine külm ja mis on saadud umbes 12-tunnise vahega tehtud kahe päevase lüpsi tulemusena.

Kalgendid pannakse kokku ja segatakse, kuni neist moodustub ühtlane mass.

Tootele „Strachitunt” iseloomulikud jooned, mis teda teistest juustudest eristavad, on toote eripärane töötlemismeetod, rohkema või vähema hallituse esinemine sõltuvalt looduslikest hallitusseentest (piimasse on keelatud lisada mis tahes teisi seenekultuure) ning juustu tihke ja marmorjas, koore alt kergelt sulav, kreemjate triipudega tekstuur.

Juustu „Strachitunt” tootmismeetodi juured peituvad Valtaleggio morfoloogilises eripäras, tänu millele tekkisid väikesed põllumajandusettevõtted, kus toodeti juustu isiklikuks tarbeks.

Peale selle on piima omadusi läbi aegade mõjutanud ja mõjutab ka täna Bruna tõugu lehmade kasvatamine, kes on väga hästi kohastunud mägedes valitsevate mullastiku- ja kliimatingimustega.

Vajaduse valmistada juustu toorpiimast, töödeldes seda vaskkateldes, tingis asjaolu, et vanasti kasutati põletusainena puitu, mis ei võimaldanud piima kuumtöötlemist.

Kahe kalgendi meetodi kujunemise põhjuseks oli vajadus äsja lüpstud piima töödelda, kuna seda ei olnud võimalik jahedas keskkonnas säilitada. Nii sai ära kasutada äsja valminud sooja kalgendi ja eelmisest töötlemisest saadud külma kalgendi.

See töötlemismeetod tähendab, et piima ja lõpptoote keemilised, füüsikalised ja mikrobioloogilised omadused on omavahel tihedalt seotud. Hallitus tekib tänu piimas ja laagerdumiskeskkonnas looduslikult esinevatele hallitusspooridele, mis võivad juustus areneda tänu eripärasele tootmistehnoloogiale ja juustu augustamise tavale laagerdamise ajal.

Kogu toote „Strachitunt” tootmisprotsessi käigus toimuv tegevus on lahutamatult seotud tema geograafilise keskkonna ja põlvest põlve edasi antavate traditsioonidega, mis annavadki lõpptootele eripärased jooned.

Viide tootespetsifikaadi avaldamisele

(Käesoleva määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

Toote spetsifikaadi täielik tekst on saadaval järgmisel veebisaidil: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

või

otse põllumajandus-, toiduaine- ja metsanduspoliitika ministeeriumi avalehel (www.politicheagricole.it), klõpsates linki „Prodotti DOP IGP” („KPNi või KGTga tooted”) (ekraani ülemises paremas osas), seejärel linki „Prodotti DOP IGP STG” („KPNi, KGT või GTTga tooted”) (ekraani vasakus ääres) ning lõpuks „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE” („ELile hindamiseks esitatud spetsifikaadid”).


(1)  ELT L 179, 19.6.2014, lk 17.

(2)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.