13.2.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 58/42


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase taotluse avaldamine

(2016/C 58/13)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

KOONDDOKUMENT

„GALL DEL PENEDÈS”

ELi nr: ES-PGI-0005-01308 – 3.2.2015

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus

„Gall del Penedès”

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Hispaania

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.1. Värske liha (ja rups)

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

Kaitstud geograafilise tähisega „Gall del Penedès” hõlmatud toode on värske kanaliha, mida saadakse traditsioonilise Penedesenca tõu parandamisel saadud Penedesenca negra tõugu isas- ja emaslindudelt.

Kõnealusele lihale on iseloomulikud eriomane maitse, rümpade punakas värvus ning sitke ja mahlane liha.

Linnud on aeglase kasvuga, tugevad ja elujõulised; nad on Vahemere piirkonnale tüüpiliselt väiksekasvulised, kuid lihakad. Nimetatud tõugu linnud taluvad hästi vahemerelist kuumust ja külma.

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud linde peetakse kanalates, kust nad pääsevad aasta läbi välitingimustesse, ning nende sööda hulka kuuluvad ka viinamarjaseemned.

Tänu sellisele söödale on lindude lihal eripärased organoleptilised omadused, mida tõendab põllumajandusliku toidu uurimise ja tehnoloogia instituudi (Institut de Recerca i Tecnologia agroalimentàries – IRTA) organoleptilise ja keemilise analüüsi aruanne „Inclusió de granet de raïm en el pinso per la IGP del Gall del Penedès” (Amadeu Francesch Vidal, veebruar 2012), kus on öeldud:

„Selliste lindude lihal, kelle söödas on 5 % viinamarjaseemneid, on tugevam kuivatatud puuviljade lõhn, nõrgem koorikulõhn, selle maitse erineb tavalise kanaliha maitsest, olles vähem magus ja metalsem, ning liha tekstuur on kiulisem…”

„Nimetatud viisil toidetud lindude lihas on palju suurem küllastumata rasvhapete sisaldus, mis tuleneb linoleenhappe suuremast sisaldusest. Seega on tervisliku toitumise seisukohast tegemist väärtuslikuma lihaga.”

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud lindude minimaalne tapavanus on 98 päeva.

Kõnealuste lindude rümbad kuuluvad A-klassi (vastavalt määrusele (EÜ) nr 543/2008). Rümbad ei ole liiga rasvased, naha värvus on valge, lihal punakas ning jalgadel must ja jalgade alumisel osal valge.

Sisikonna ja rupsita rümpade (st eemaldatud on suled, sisikond, pea, jalad, süda, maks ja pugu) miinimumkaal on 1,5 kg ja osaliselt roogitud rümpadel (st eemaldatud on suled ja sooled, kuid pea ja jalad on alles) 2 kg.

Toodet „Gall del Penedès” müüakse värskete tervete või tükeldatud rümpadena.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud lindude sööt põhineb KGT geograafilises piirkonnas traditsiooniliselt kasutatud söödal, mida on kohandatud põllumajandusliku toidu tänapäevastele nõuetele ja meetoditele. Sööda eripäraks on selle koostisse lisatud viinamarjaseemned.

Sööda põhikoostis on järgmine:

58–60 % maisi;

33,5–35,5 % soja ja selle saadusi;

5–5,5 % viinamarjaseemneid.

Lindude viimasel seitsmel elupäeval on lubatud sööt, mis põhineb vähemalt 90 % ulatuses teraviljal ja 5–5,5 % ulatuses viinamarjaseemnetel.

Keelatud on loomsed rasvad, välja arvatud piimasaadused.

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud linde kasvatatakse KGT geograafilises piirkonnas.

Tibud viiakse nuumamiseks linnukasvatusettevõtetesse 24–48 tunni vanuselt. Tibusid lastakse välitingimustesse alates 42.–56. elupäevast. Neid kasvatatakse vähemalt 98 päeva.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

KGTga hõlmatud ja tarbimiseks ette nähtud lõpptootel peavad nähtaval kohal olema sõnad „KGT „Gall del Penedès”” või „kaitstud geograafiline tähis „Gall del Penedès”” ning KGT logo.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud linde kasvatatakse geograafilises piirkonnas, kuhu kuulub 73 omavalitsusüksust:

kõik Alt Penedèsi piirkonna omavalitsusüksused (27);

kõik Baix Penedèsi piirkonna omavalitsusüksused (14);

kõik Garrafi piirkonna omavalitsusüksused (6);

järgmised l’Anoia piirkonna omavalitsusüksused: Argençola, La Llacuna, Cabrera d’Igualada, Piera, Masquefa, Hostalets de Pierola, Vallbona d’Anoia, Capellades, La Torre de Claramunt, Carme, Orpí, Santa Maria de Miralles, Bellprat, Sant Martí de Tous, Santa Margarida de Montbui, Vilanova del Camí, La Pobla de Claramunt, Castellolí, El Bruc, Òdena, Igualada, Rubió, Jorba, Montmaneu ja Copons (25);

Alt Campi piirkonna Rodonyà omavalitsusüksus (1).

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Seos piirkonnaga põhineb toote pikaaegsel heal mainel, mida tõendavad suuline pärimus, dokumendid, laadad ja turud, eelkõige aga piirkonna linnukasvatajate kasutatav eriline tootmissüsteem, mis on tihedalt seotud tootmispiirkonna veinitootmistraditsiooniga.

KGT geograafilist tootmispiirkonda, mis vastab Penedési ajaloolisele piirkonnale, iseloomustab asjaolu, et sealt pärineb traditsiooniline Penedesenca tõug, millest on saadud „Gall del Penedès”. Tegemist on peamiselt veinitootmispiirkonnaga, kus ligikaudu 80 % kasutatavast põllumajandusmaast on viinapuude all ning on hõlmatud veinitootmisega seotud kaitstud päritolunimetustega Penedès ja Cava. Võib öelda, et Penedèsist saadakse tänu piirkonna ja sealse maaharimise eripärale lisaks tüüpilistele veinidele ja vahuveinidele ka toodet „Gall del Penedès”.

Lindude „Gall del Penedès” kasvatamine, tarbimine ja müümine on sajandeid olnud osa Penedèsi piirkonna talupoegade tavapärasest tegevusest. Nii kirjasõnas, suulises pärimuses kui ka kunstiteostes on kirjeldatud, kuidas kõnealuseid linde kasvatati kõigis taludes oma pere tarbeks, kuid samuti oli see tegevus pikka aega talude majandamise aluseks, sest kanade intensiivse punakaspruuni värvusega mune (tuntud kui „ou rogenc de Vilafranca”) müüdi kohalikel turgudel (Vilafranca turul, mille kohta on andmeid XII sajandist, ja Barcelona turul), kus need olid kõrges hinnas. Samuti oli väga hea mainega ja laialt tuntud lindude „Gall del Penedès” liha; selle tõenduseks on XII sajandil alguse saanud laat „Fira del Penedès”, hiljem „Fira de Sant Tomàs”, mida praegu tuntakse nime all „Fira del Gall”. Tänu selle iga-aastase laada järjepidevale toimumisele said piirkonna väiketalunikest põllumehed oma saadusi tutvustada ja müüa, hoides sellega alal traditsioonilist toiduainet, mis oli tihedalt seotud piirkonna viinamarjakasvatusega.

Piirkonna talunikud said nendel turgudel ja laatadel kokku ning vahetasid lindude „Gall del Penedès” kasvatamise kogemusi ja oskusi. Nii kujunes välja piirkonnale omane kindel linnukasvatussüsteem, kus kasutati tibude söödana viinamarjakesti. Viinamarjakestad, mis jäid üle viinamarjade pressimisest, jäeti väljadele kuivama ja anti hiljem lindudele söödaks. 1937. aasta uurimuses kodulindude sööda kohta on märgitud, et viinamarjaseemnetel on tibude jaoks suur toiteväärtus, kuna need sisaldavad taimseid kiudaineid, küllalt palju rasva ning teatavaid valke ja süsivesikuid. Praegu kasutavad linnukasvatajad piirkonna traditsioonilisi meetodeid, mille hulka kuulub viinamarjaseemnete lisamine söödale.

KGTga „Gall del Penedès” hõlmatud tibude sööt, mis sisaldab viinamarjaseemneid ja tänu millele säilib side piirkonna veinitootmistraditsiooniga, mõjutab toote maitseomadusi. Lindude kasvatamine kanalates, kust pääseb aasta läbi välitingimustesse, annab nende lihale punaka värvuse, sitkuse ja mahlasuse.

Tänapäeval ilmub toote „Gall del Penedès” kohta piirkonna ajakirjanduses hulgaliselt artikleid, seda tutvustatakse koos piirkonna kvaliteettoodetega (piirkondlikud omavalitsused Diputación de Barcelona ja Consell Comarcal de l’Alt Penedès selliste programmide kaudu nagu Productes de la Terra ja la Gastroteca) ning selle kohta tehakse uurimusi (Fundación Alicia, IRTA jt).

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(Nimetatud määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

Tootespetsifikaadi terviktekstiga saab tutvuda järgmisel veebilehel:

http://www.gencat.cat/alimentacio/pliego-gall-penedes


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.