16.12.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 473/15


ARUANNE

ühisettevõtte Clean Sky eelarveaasta 2015 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastusega

(2016/C 473/03)

SISUKORD

 

Punkt

Lk

SISSEJUHATUS

1–6

16

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

7

17

KINNITAV AVALDUS

8–15

17

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

13

18

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

14

18

Kommentaarid eelarve haldamise ja finantsjuhtimise kohta

16–22

18

Raamatupidamise aastaaruande esitusviis

16

18

2015. aasta eelarve täitmine

17–18

19

Ühisettevõtte Clean Sky mitmeaastane eelarve täitmine teadusuuringute seitsmenda raamprogrammi raames

19–20

19

Ühisettevõtte Clean Sky mitmeaastane eelarve täitmine „Horisont 2020“ raames

21–22

19

MUUD KÜSIMUSED

23–27

19

Peamised juhtimis- ja kontrollisüsteemid

23

19

Pettustevastase tegevuse strateegia

24–26

20

Komisjoni siseauditi talituse auditid

27

20

VARASEMATE TÄHELEPANEKUTE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

28–29

20

Projektide teadusalaste tulemuste järelevalve ja aruandlus

28

20

Huvide konfliktid

29

20

LISA

21

SISSEJUHATUS

1.

Brüsselis asuv ühisettevõte lennunduse valdkonnas ühise tehnoloogiaalgatuse rakendamiseks (edaspidi „ühisettevõte Clean Sky“) asutati detsembris 2007 (1) kümneks aastaks ning see alustas iseseisvalt tööd 16. novembril 2009. 6. mail 2014 (2) võttis nõukogu vastu uue asutamismääruse, millega tunnistati kehtetuks algne määrus ja määrati ühisettevõttele Clean Sky 2 (3) teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020“ (4) raames uued ülesanded ning pikendati ühisettevõtte tegutsemisaega kuni 31. detsembrini 2024.

2.

Ühisettevõtte Clean Sky eesmärk on aidata kaasa seitsmenda raamprogrammi (5) teadusuuringute valmimisele ja lennundustehnoloogiate keskkonnamõju parandamisele ning tugeva ja ülemaailmselt konkurentsivõimelise Euroopa lennundustööstuse ja tarneahela arendamisele. Ühisettevõtte Clean Sky 2 eesmärgid kuuluvad „Horisont 2020“ ühiskonnaprobleemide samba alla, ning täpsemalt aruka, keskkonnahoidliku ja integreeritud transpordi valdkonda (6).

3.

Ühisettevõtte koordineeritav teadustegevus on organiseeritud järgnevalt: a) kuus püsivat tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse valdkonda, ehk integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonda, mille abil viiakse ellu seitsmenda raamprogrammi projekte ja b) üheksa uut tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse valdkonda, mille abil viiakse ellu „Horisont 2020“ projekte:

kolm integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonda;

kolm innovatiivsete õhusõidukite tutvustusplatvormi;

kolm läbivat valdkonda, sh tehnoloogiahindajad.

4.

Uue määruse kohaselt on ühisettevõtte liikmeteks Euroopa Liit (EL), keda esindab komisjon, integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade/innovatiivsete õhusõidukite tutvustusplatvormide/tehnoloogiahindajate juhid ning avatud ja konkurentsipõhiste projektikonkursside põhjal valitavad tuumikpartnerid (7). Seitsmenda raamprogrammi raames säilitavad ühisettevõtte Clean Sky toetajaliikmed oma staatuse kuni teadusuuringutealase tegevuse ja vastavalt määrusele (EÜ) nr 71/2008 algatatud tegevuse lõpetamiseni.

5.

Ühisettevõtte Clean Sky jooksvate ning teadusuuringute ja halduskulude (8) katteks seitsmenda raamprogrammi raames antav maksimaalne ELi rahaline toetus oli 800 miljonit eurot. Ühisettevõtte teiste liikmete eraldatavad ressursid, sh mitterahalised sissemaksed, peavad olema vähemalt võrdsed ELi toetusega (välja arvatud projektikonkursside kaudu eraldatud vahendid) (9).

6.

Ühisettevõttele Clean Sky 2 „Horisont 2020“ raames antav maksimaalne ELi rahaline toetus on 1,755 miljardit eurot. Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid ja tuumikpartnerid peavad programmile ühisettevõtte tegutsemisajal (10) andma minimaalselt 2 193,7 miljoni euro väärtuses erasektori toetust, sh toetama lisategevusi vähemalt 965,2 miljoni euroga (11)  (12). Halduskulud peaksid jääma alla 78 miljoni euro ja jagunema võrdselt ELi ja ühisettevõtte erasektori partnerite vahel.

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

7.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute testimisest ühisettevõtte tasandil ning järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest, sh ühisettevõtte poolt toetusesaaja juures tehtud järelauditite kvaliteedikontrolli läbivaatamine. Lisaks kasutatakse teiste audiitorite asjaomasest tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

KINNITAV AVALDUS

8.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

a)

ühisettevõtte Clean Sky 2 raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (13) ja eelarve täitmise aruannetest (14)31. detsembril 2015. aastal lõppenud eelarveaasta kohta;

b)

raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

9.

Vastavalt ühisettevõtte Clean Sky 2 suhtes kohaldatavale näidisfinantsmääruse (15) artiklitele 16 ja 22 vastutab juhtkond ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest:

a)

juhtkonna kohustused seoses ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (16) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist ning arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Tegevdirektor kiidab ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ühisettevõtte finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

b)

alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

Audiitori kohustused

10.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (17) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

11.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb riskil, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riski hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

12.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal annab piisava ja asjakohase aluse kinnitava avalduse esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

13.

Kontrollikoja hinnangul kajastab ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ühisettevõtte finantsolukorda 31. detsembri 2015. aasta seisuga ning ühisettevõtte finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ühisettevõtte finantseeskirjade sätetele ja komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

14.

Kontrollikoja hinnangul on ühisettevõtte Clean Sky 2015. aasta 31. detsembril lõppenud aasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

15.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja arvamust kahtluse alla.

KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

Raamatupidamise aastaaruande esitusviis

16.

Lõplikus raamatupidamise aastaaruandes kajastatud mitterahalise toetuse summa põhineb teabel, mis on saadud ühisettevõtte muudelt liikmetelt kui EL (18). Kajastatud 47 miljoni euro suurusest mitterahalise toetuse summast, mis on seotud „Horisont 2020“ tegevuskuludega, on 19 miljonit eurot tõendatud kooskõlas nõukogu määrusega, kuid mitte veel juhatuses heaks kiidetud, ning 28 miljonit eurot on nii tõendamata kui heaks kiitmata (19).

2015. aasta eelarve täitmine

17.

2015. aasta lõplik eelarve sisaldas 440,7 miljoni euro suuruses summas kulukohustuste assigneeringuid ja 245,9 miljoni euro suuruses summas maksete assigneeringuid. Kulukohustuste ja maksete assigneeringute kasutusmäärad olid vastavalt 99,5 % ja 81 % (20). Maksete assigneeringute madal kasutusmäär tuleneb viivitustest Clean Sky 2 programmi elluviimisel (hilinemine ühe märkimisväärse toetuslepingu allkirjastamisel ühisettevõtte ühe partneriga ning viivitused projektikonkursiga valitud projektide käivitamisel).

18.

226 miljonit eurot (52,7 %) 2015. aastal tegevusega seotud kulukohustustest (kokku 430,6 miljonit eurot) olid individuaalsed kulukohustused, mis põhinesid lõpule viidud valikumenetlustel. Ülejäänud osa (203,5 miljonit eurot ehk 47,3 %) moodustasid „Horisont 2020“ üldised kulukohustused kahe tuumikpartneri ja kahe projektikonkursi jaoks, mille valikumenetlused ei olnud 31. detsembriks 2015 veel lõppenud.

Ühisettevõtte Clean Sky mitmeaastane eelarve täitmine seitsmenda raamprogrammi raames

19.

Ühisettevõtte põhi- ja haldustegevuse ELi seitsmendast raamprogrammist rahastatava 800 miljoni euro suuruse rahastamispaketi raames oli ühisettevõte 2015. aasta lõpu seisuga võtnud põhitegevusega seotud kulukohustusi summas 756,96 miljonit eurot (94,6 %) ja teinud makseid summas 740,3 miljonit eurot (92,5 % põhitegevusele eraldatud vahenditest). Kuna ühisettevõte ei saa enam seitsmenda raamprogrammi alusel projektikonkursse alustada, kasutatakse allesjäänud kulukohustusi vajaduse korral liikmetega sõlmitavate toetuslepingute jaoks (vastavalt juhatuse otsustatud rahastamisnimekirjale ja iga integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna töö üldisele edenemisele) (21). ELi rahaline panus ühisettevõtte halduskuludes oli 12,6 miljonit eurot.

20.

Teiste liikmete panus põhitegevusse moodustas 31. detsembri 2015. aasta seisuga 550,9 miljonit eurot, millest 501,6 miljonit eurot ehk 91 % oli juhatus heaks kiitnud. Heakskiitu ootas veel 37,9 miljonit eurot varasemate aastate summasid (2008–2014) ning 12,6 miljonit eurot liikmete 2015. aastal antud mitterahalist toetust. Teiste liikmete rahaline osalus ühisettevõtte halduskuludes oli 13,5 miljonit eurot.

Ühisettevõtte Clean Sky mitmeaastane eelarve täitmine „Horisont 2020“ raames

21.

Ühisettevõtte põhi- ja haldustegevuse ELi poolt „Horisont 2020“ kaudu rahastatava 1,755 miljardi euro suuruse rahastamispaketi raames oli ühisettevõte võtnud põhitegevusega seotud kulukohustusi summas 436,7 miljonit eurot ja teinud makseid summas 89,8 miljonit eurot (20,5 % põhitegevusega seotud kulukohustusest). Maksete assigneeringute täitmise madal määr on tingitud peamiselt viivitustest „Horisont 2020“ raames toetuslepingute sõlmimisel. ELi rahaline panus ühisettevõtte halduskuludes oli 3,3 miljonit eurot.

22.

1,229 miljardi euro suurusest miinimumsummast, mis oli ette nähtud teiste liikmete mitterahaliseks ja rahaliseks osaluseks ühisettevõtte põhitegevus- ja halduskuludes (v.a täiendavad tegevused), oli 31. detsembriks 2015 ühisettevõttele deklareeritud 47 miljonit eurot mitterahalise toetusena põhitegevusele. Teiste liikmete rahaline osalus ühisettevõtte halduskuludes oli 3,5 miljonit eurot.

MUUD ASJAOLUD

Peamised juhtimis- ja kontrollisüsteemid

23.

Ühisettevõte Clean Sky 2 on loonud finants- ja tegevusalaste dokumentide kontrollil põhinevad eelkontrollimenetlused ja teeb toetusesaajate juures järelauditeid. Nimetatud kontrollid on peamine vahend raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute, sh ühisettevõttele ELi mittekuuluvate liikmete poolt tehtavate rahaliste ja mitterahaliste toetuste seaduslikkuse ja korrektsuse hindamiseks. Ühisettevõtte Clean Sky 2015. aasta tegevusaruandes järelauditite kohta esitatud allesjäänud veamäär oli 1,52 % (22).

Pettustevastase tegevuse strateegia

24.

Ühisettevõtte finantseeskirjade kohaselt tuleb eelarvet täita kooskõlas mõjusa ja tõhusa sisekontrolliga (sh pettuste ja eeskirjade rikkumise ärahoidmine, avastamine, korrigeerimine ja järelkontroll) (23).

25.

Pärast seda, kui Euroopa Komisjon võttis 2011. aasta juunis vastu pettustevastase võitluse strateegia, võeti vastu esimene ühine teadusuuringute valdkonna pettustevastane strateegia, mida ajakohastati 2015. aastal, et võtta arvesse „Horisont 2020“ raames tehtavad muudatused (24). Teadusuuringute valdkonna pettustevastane strateegia sisaldab teadusuuringute valdkonna ühisettevõtete poolt elluviidavat tegevuskava.

26.

Ühisettevõttel Clean Sky 2 juba on sisekontrollimenetlused, mille abil saadakse piisavat kindlust pettuste ja eeskirjade rikkumiste ärahoidmise ja avastamise kohta (maksete eelkontrollid, huvide konflikti poliitika, toetusesaajate juures tehtavad järelauditid). Ühisettevõte rakendab tegevuskavas sisalduvaid meetmeid, nagu komisjoni andmebaaside kasutamine välja jäetud organisatsioonide tuvastamiseks ja võimaliku topeltrahastamise avastamiseks, (25) ning seda tehakse vastavalt kokkulepitud ajakavale.

Komisjoni siseauditi talituse auditid

27.

2015. aastal auditeeris komisjoni siseauditi talitus ühisettevõtte Clean Sky ELi rahastatud teadusuuringute tulemuste jagamist, keskendudes ühisettevõttes seitsmenda raamprogrammi järelevalveks loodud protsessidele. Siseauditi talitus andis soovitusi paljudes valdkondades: liikmete teadustöö tulemuste kasutamise ja jagamise kavandamine ja sellealane aruandlus koostöös liikmetega; tuumikpartnerite teadustöö tulemuste jagamise ja kasutamise aruandlus; tulemuslikkuse järelevalve ja aruandlus; ning ühisettevõtte Clean Sky 2 teadustöö tulemuste tsentraalne jagamine ja toetusesaajate väljaannete kvaliteedi kontrollimine. Siseauditi talitus soovitas luua tulemuste jagamise väljundeid, tegevuskavasid ja toimunud tegevusi sisaldava andmeaida. Ühisettevõte koostas soovituste elluviimiseks tegevuskava.

VARASEMATE TÄHELEPANEKUTE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

Projektide teadusalaste tulemuste järelevalve ja aruandlus

28.

Vastavalt „Horisont 2020“ eeskirjadele (26) avaldati ühisettevõtte Clean Sky aasta tegevusaruandes konkreetsed teadusuuringute tulemusi puudutavad näitajad (tulemusnäitajad, valdkonnaüleste teemade jälgimise näitajad) (27).

Huvide konfliktid

29.

2015. aasta juulis väljastas komisjon ühisettevõtetele suunised huvide konfliktide kohta, sh ühtse huvide konflikti puudumise deklaratsiooni, mille ühisettevõte peab oma menetlustesse kaasama.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Baudilio TOMÉ MUGURUZA, võttis käesoleva aruande vastu 18. oktoobri 2016. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Klaus-Heiner LEHNE


(1)  Nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 71/2008, millega asutatakse ühisettevõte Clean Sky (ELT L 30, 4.2.2008, lk 1).

(2)  Nõukogu 6. mai 2014. aasta määrus (EL) nr 558/2014 ühisettevõtte Clean Sky 2 asutamise kohta (ELT L 169, 7.6.2014, lk 77).

(3)  Käesolevas aruandes kasutatakse nime „ühisettevõte Clean Sky“, v.a juhtudel, kui kahte programmi on vaja eristada.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104).

(5)  Teadusuuringute seitsmes raamprogramm võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 1982/2006/EÜ (ELT L 412, 30.12.2006, lk 1).

(6)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ühisettevõtte pädevusest, tegevusest ja ressurssidest.

(7)  Partnerite leidmiseks korraldatud esimese projektikonkursi põhjal liitusid programmiga 2015. aastal 76 uut partnerit – Clean Sky 2. programm on seeläbi kasvanud suuremaks kui selle eelkäija Clean Sky (66 partnerit). 2015. aastal käivitas ühisettevõte tuumikpartnerite leidmiseks mõeldud teise projektikonkursi.

(8)  Ühisettevõtte Clean Sky halduskulud katavad võrdsetes osades ühelt poolt EL ja teiselt poolt ülejäänud liikmed (viimased katavad ülejäänud 50 % rahalise sissemaksena). Ühisettevõtte Clean Sky halduskulud ei tohi ületada 3 % liikmete ja partnerite rahaliste osamaksete ja mitterahaliste toetuste kogusummast.

(9)  ELi osalus jaotub järgnevalt: a) kuni 400 miljonit eurot eraldatakse integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhtidele ning kuni 200 miljonit eurot partneritele. Integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade juhid ja partnerid eraldatavad ressursid peavad olema vähemalt võrdsed ELi toetusega; b) kuni 200 miljonit eurot eraldatakse konkurentsipõhiste projektikonkursside abil valitud partneritele.

(10)  Määruse (EL) nr 558/2014 artikli 4 lõige 1.

(11)  Vastavalt määruse (EL) nr 558/2014 artikli 4 lõike 2 punktile b on täiendavad tegevused väljaspool ühisettevõtte tööprogrammi ja eelarvet tehtavad tegevused, mis aitavad kaasa ühise tehnoloogiaalgatuse Clean Sky eesmärkide saavutamisele. Sama määruse artikli 4 lõike 4 kohaselt peab täiendavate tegevuste kulud kinnitama sõltumatu välisaudiitor ning neid kulusid ei auditeeri ühisettevõte ega ükski ELi asutus.

(12)  Määruse (EL) nr 558/2014 lisa artikli 15 lõikes 3 sätestatakse, et „ühisettevõtte Clean Sky 2 tegevuskulud kaetakse järgmistest allikatest: a) liidu rahaline osalus; b) juhtide ja tuumikpartnerite või nendega seotud üksuste mitterahaline osalus, mis koosneb nende poolt kaudsete meetmete rakendamisel tehtud kulutustest, millest arvestatakse maha ühisettevõtte Clean Sky 2 osalus ja liidu muu osalus nende kulude kandmises“.

(13)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(14)  Need koosnevad eelarve täitmise aruannetest, eelarvepõhimõtete kokkuvõttest ning muudest selgitavatest lisadest.

(15)  Komisjoni 30. septembri 2013. aasta delegeeritud määruse (EL) nr 110/2014 Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artiklis 209 osutatud avaliku ja erasektori partnerlusel põhinevate asutuste näidisfinantsmääruse kohta (ELT L 38, 7.2.2014, lk 2).

(16)  Komisjoni peaarvepidaja vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS)/rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

(17)  Delegeeritud määruse (EL) nr 110/2014 artikkel 47.

(18)  Määruse (EL) nr 558/2014 artikli 4 lõige 3.

(19)  Ühisettevõtte lõplik raamatupidamise aastaaruanne, lk 30.

(20)  Maksete assigneeringute kasutusmäära arvutamisel ei ole arvestatud 17,4 miljoni euro suurust kasutamata maksete assigneeringute summat, mida 2015. aastal vaja ei läinud. Selle summa kaasamisel maksete kogueelarvesse oleks kasutusmäär 75 %. Vt ühisettevõtte lõplik raamatupidamise aastaaruanne, lk 58.

(21)  Vt ühisettevõtte Clean Sky eelarveaasta 2015 eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, lk 22.

(22)  Ühisettevõtte Clean Sky aasta tegevusaruanne, lk 90. 2015. aastal tehtud järelauditid hõlmasid ühisettevõtte poolt seitsmenda raamprogrammi kaudu rahastatud projekte. „Horisont 2020“ projektide auditi lähenemisviis on esitatud teadusuuringute valdkonna „Horisont 2020“ ühises järelauditi strateegias. „Horisont 2020“ raames ühisettevõtte poolt rahastatavate projektide järelauditeid alustatakse 2016. aastal.

(23)  Ühisettevõtte Clean Sky 2 finantseeskirjade artikkel 12.

(24)  Näiteks ühise tugikeskuse loomine, millel on tsentraliseeritud auditiosakond ja ühtlustatud tööprotsesse teadusuuringutega tegelevate ELi asutuste ja nendega seotud IT-süsteemide jaoks.

(25)  Selle tegevuse käigus hinnatakse topeltrahastamise ärahoidmiseks ka ELi-väliste allikate kasutust.

(26)  Määruse (EL) nr 1291/2013 artikkel 31 ja nõukogu otsuse 2013/743/EL II lisa (ELT L 347, 20.12.2013, lk 965).

(27)  Ühisettevõtte Clean Sky aasta tegevusaruanne, 5. lisa, lk 134–137.


LISA

Ühisettevõte Clean Sky 2 (Brüssel)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 187 ja 188)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104). „Horisont 2020“ eesmärk on saavutada teadusuuringute ja arendustegevuse suurem mõju, ühendades raamprogrammi „Horisont 2020“ ja erasektori vahendid avaliku ja erasektori partnerluses peamistes teadusuuringute ja arendustegevuse valdkondades, millega saab kaasa aidata liidu suuremate konkurentsivõime eesmärkide saavutamisele, erainvesteeringute suurendamisele ja ühiskonnaprobleemide lahendamisele.

Nõukogu 6. mai 2014. aasta määrus (EL) nr 558/2014, millega asutatakse ühisettevõte Clean Sky 2 (ELT L 169/77, 7.6.2014).

Ühisettevõtte pädevus

(Nõukogu määrus (EL) nr 558/2014)

Eesmärgid

Ühisettevõtte Clean Sky 2 eesmärgid on järgmised:

a)

aidata kaasa määruse (EÜ) nr 71/2008 alusel algatatud teadusuuringute lõpuleviimisele ning määruse (EL) nr 1291/2013 rakendamisele ning eelkõige aruka, keskkonnahoidliku ja integreeritud transpordivaldkonna ülesannete täitmisele nõukogu otsuse 2013/743/EL III osas „Ühiskonnaprobleemid“;

b)

aidata kaasa lennundustehnoloogiate, sealhulgas väikelennundusega seotud lennundustehnoloogiate keskkonnamõju parandamisele ning tugeva ja ülemaailmselt konkurentsivõimelise Euroopa lennundustööstuse ja tarneahela arendamisele. Selle saavutamiseks tuleks kiirendada puhtamate lennutranspordi tehnoloogiate arendamist ja võimalikult varajast kasutuselevõttu ning eeskätt integreerida, tutvustada ja valideerida tehnoloogiat, mis suudab järgmist:

i)

suurendada õhusõidukite kütusetõhusust, vähendades seeläbi CO2-heidet 20–30 % võrreldes 2014. aastast kasutusele võetavate nn tehnoloogia viimase sõna õhusõidukitega;

ii)

vähendada NOx-heidet 20–30 % võrreldes 2014. aastast kasutusele võetavate nn tehnoloogia viimase sõna õhusõidukitega.

Juhtimine

Ühisettevõtte juhtorgan on juhatus, kuhu kuuluvad:

a)

liidu nimel üks komisjoni esindaja;

b)

üks esindaja iga juhi kohta;

c)

üks tuumikpartnerite esindaja integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna kohta;

d)

üks toetajaliikmete esindaja integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkonna kohta;

e)

üks tuumikpartnerite esindaja innovatiivse õhusõiduki tutvustusplatvormi (IADP) kohta.

Juhatuse pädevusvaldkonnad/ülesanded on sätestatud põhikirja punktis 8 (ühisettevõtte määruse I lisa).

Liidul on 50 % hääleõigusest. Nimetatud hääleõigus on jagamatu. Kõigil teistel esindajatel on võrdne hulk hääli.

Programmitöö osakonda juhib tegevdirektor, kelle pädevus/ülesanded on sätestatud põhikirja punktis 10.

Tööstusharu otsesteks esindajateks on juhatus ja muud ühisettevõtte organid (integreeritud tehnoloogia tutvustusvaldkondade ja innovatiivse õhusõiduki tutvustusplatvormi juhtkomiteed), kelle pädevusvaldkonnad/ülesanded on sätestatud põhikirja punktis 11. Riikide esindajate rühm ja teaduskomitee on samuti ühisettevõtte organid, kuid neil on vaid nõuandev roll.

2015. aastal ühisettevõtte käsutusse antud ressursid

Eelarve

440 705 606  miljonit eurot (kulukohustuste assigneeringud)

245 990 262  miljonit eurot (maksete assigneeringud)

Töötajate arv seisuga 31. detsember 2015

42 ametikohta ametikohtade loetelus (36 ajutist ja 6 lepingulist töötajat), neist täidetud 36 ametikohta, mis jagunesid järgnevalt: põhitegevus (21) ning mitmesugused ülesanded (15), mis hõlmab juhtimist, finantse, auditit, kommunikatsiooni ja personalitööd.

2015. aasta tegevus ja osutatud teenused

Vt ühisettevõtte Clean Sky 2 2015. aasta tegevusaruannet aadressil www.cleansky.eu

Allikas: ühisettevõtte Clean Sky 2 edastatud teave.


ÜHISETTEVÕTTE VASTUS

16.

Kuigi liikmed esitasid oma hinnangud 31. jaanuariks 2016, saatsid nad tegelikud andmed alles hiljem, sest siseprotsesside aegluse tõttu ei saa paljud liikmed oma tegelikke andmeid nii lühikese etteteatamisajaga esitada.

30. septembriks 2016 oli ühisettevõte kätte saanud ja hinnanud enamiku liikmete finantsaruandeid, mille tagajärjel suurenes heakskiidetud mitterahaliste toetuste summa 17,4 miljoni euro võrra võrreldes aastaaruandes esitatuga. Kõik programmi „Horisont 2020“ tegevuskuludega seotud heakskiidetud mitterahalised lisatoetused esitatakse juhatusele arvamuse avaldamiseks enne 2016. aasta lõppu ning need kajastavad erasektori liikmete heakskiidetud toetust 2016. aasta esialgses aastaeelarves netovarade all.

27.

Ühisettevõte sai jaanuaris 2016 komisjoni siseauditi talituselt tähelepanekute ja soovitustega auditiaruande. Kokkuleppel komisjoni siseauditi talitusega oli augustiks toetusesaajate teadustöö tulemuste kasutamise ja jagamise kavandamise ja vastava aruandlusega seotud probleem osaliselt lahendatud; see lahendatakse lõplikult 2017. aasta jooksul. Tulemuslikkuse järelevalve ja aruandlusega seotud meede on täielikult rakendatud ning komisjoni siseauditi talitus peab küsimust lahendatuks. Teadustöö tulemuste tsentraalse jagamise eesmärk saavutatakse novembriks 2016.