Brüssel,17.8.2016

COM(2016) 508 final

2016/0248(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega kehtestatakse liidu seisukoht seoses ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (ADR) lisades ja ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppele (ADN) lisatud eeskirjades tehtavate muudatustega


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Nõukogu otsuse ettepaneku eesmärk on kehtestada Euroopa Liidu seisukoht seoses ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (ADR) lisades ja ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppele (ADN) lisatud eeskirjades tehtavate muudatustega, mida kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2017.

Eespool nimetatud lisade ja eeskirjadega (mida üldiselt tuntakse ADRi lisade ja ADNile lisatud eeskirjadena) reguleeritakse ohtlike kaupade rahvusvahelist autovedu ning vedu siseveeteedel nende ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) liikmete vahel, kes on ühtlasi ka ADRi ja ADNi osalisriigid.

Ohtlike kaupade autoveo ja siseveeteedel vedamise areng nii liidus kui ka liidu ja selle naaberriikide vahel on Euroopa ühise transpordipoliitika keskne teema, millega tagatakse kõikide selliste tööstusharude nõuetekohane toimimine, mis toodavad või kasutavad kaupu, mis on ADRi ja ADNi alusel klassifitseeritud ohtlikeks kaupadeks. Seepärast on eespool nimetatud kokkulepete kohandamine tehnika ja teaduse edusammudega ülimalt oluline, et tagada transpordi ja asjaomaste tööstusharude areng majandusahela raames. Muudatuste eesmärk on viia ADR ja ADN vastavusse ÜRO näidiseeskirjadega nii uute mõistete, klassifitseerimiskriteeriumide ja ÜRO tunnusnumbrite, pakkimis- ja märgistusnõuete, kohaldatavate standardite ja tehniliste sätete ajakohastamise kui ka keeleliste paranduste osas.

2.HUVITATUD ISIKUTEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Ohtlike kaupade vedu käsitlevaid rahvusvahelisi sätteid koostab mitu rahvusvahelist organisatsiooni, nagu ÜRO Euroopa Majanduskomisjon (UNECE), ÜRO mitu spetsiaalset asutust, Rahvusvahelise Raudteeveo Valitsustevaheline Organisatsioon (OTIF) ning Reini laevaliikluse keskkomisjon (CCNR). Kuna eeskirjad peavad üksteisega ühilduma, on selle valdkonnaga seotud organisatsioonide vahel välja töötatud keeruline rahvusvaheline kooskõlastamis- ja ühtlustamissüsteem. Sätteid kohandatakse iga kahe aasta järel.

Kõnealuste muudatuste ettevalmistamisel konsulteeriti paljude avaliku ja erasektori ekspertidega. Kõnealuste muudatuste väljatöötamise jooksul peeti järgmised tehnilised kohtumised:

ohtlike kaupade veo alase ÜRO ekspertide allkomitee kohtumised:

1) 43. istungjärgul Genfis (24.–28. juuni 2013);

2) 44. istungjärgul Genfis (25. november – 4. detsember 2013);

3) 45. istungjärgul Genfis (23. juuni – 2. juuli 2014) ja

4) 46. istungjärgul Genfis (1.–9. detsember 2014);

RIDi eksperdikomitee ja ohtlike kaupade veo küsimuste töörühma UNECE–OTIFi ühiskoosolekud:

1) 2014. aasta sügisesel istungjärgul Genfis (15.–19. september 2014);

2) 2015. aasta kevadisel istungjärgul Bernis (23.–27. märts 2015);

3) 2015. aasta sügisesel istungjärgul Genfis (15.–25. september 2015) ja

4) 2016. aasta kevadisel istungjärgul Bernis (14.–18. märts 2016);

ohtlike kaupade veo küsimuste töörühma kohtumised:

1) 2014. aasta kevadisel istungjärgul Genfis (6.–9. mai 2014);

2) 2014. aasta sügisesel istungjärgul Genfis (3.–7. november 2014);

3) 2015. aasta kevadisel istungjärgul Genfis (4.–7. mai 2015);

4) 2015. aasta sügisesel istungjärgul Genfis (9.–13. november 2015) ja

5) 2016. aasta kevadisel istungjärgul Genfis (9.–13. mai 2016);

rahvusvahelise ohtlike kaupade siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppe halduskomitee kohtumised ohutuse komitee esitatud ettepanekute alusel:

1) 2014. aasta suvisel istungjärgul Genfis (25.–29. august 2014);

2) 2015. aasta talvisel istungjärgul Genfis (27.–30. jaanuar 2015);

3) 2015. aasta suvisel istungjärgul Genfis (24.–28. august 2015);

4) 2016. aasta talvisel istungjärgul Genfis (25.–29. jaanuar 2016).

Kõnealustel kohtumistel analüüsisid ja töötlesid eksperdikomiteed üksikuid muudatusettepanekuid. Enamikul juhtudel lepiti soovitatud meetmetes kokku ühehäälselt. Teatavaid ettepanekuid soovitati ekspertide enamuse seisukoha põhjal. Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühm võttis kõikidel eespool nimetatud istungjärkudel vastu asjaomaseid ettepanekuid käsitleva otsuse.

ADRi ja ADNi lisade muutmise kord

Vastavalt ohtlike kaupade veo küsimuste töörühma pädevuse ja töökorra VII peatükile „Hääletamine“ on töörühmas üks hääl vaid täisliikmetel ning töörühma otsused võetaks üldjuhul vastu konsensuse alusel. Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühm hääletab käetõstmisega.

ADRi artikli 14 kohaselt käsitatakse vastuvõetuna kõiki ADRi lisade muutmise ettepanekuid, kui ohtlike kaupade veo küsimuste töörühm on teinud sellekohase otsuse, välja arvatud juhul, kui vähemalt üks kolmandik kokkuleppeosalistest (või vähemalt viis kokkuleppeosalist, kui ühe kolmandiku moodustav kokkuleppeosaliste arv on sellest suurem) esitavad kolme kuu jooksul alates kuupäevast, mil ÜRO peasekretär teatab muudatuse ettepanekust, talle kirjaliku teate selle kohta, et neil on kavandatava muudatuse kohta vastuväiteid.

Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühmas praeguseks vastu võetud muudatused, mis on esitatud käesoleva ettepaneku lisas sisalduvates dokumentides ja mis on kättesaadavad ka internetis, 1 saadetakse ÜRO peasekretärile, kes edastab need 1. juulil 2016 ADRi kokkuleppeosalistele vastuvõtmiseks vastavalt ADRi artiklis 14 sätestatud korrale.

ADNi artikli 20 kohaselt käsitatakse vastuvõetuna kõiki muudatusi, mille kohta ADNi halduskomitee on otsuse teinud, välja arvatud juhul, kui vähemalt üks kolmandik kokkuleppeosalistest (või vähemalt viis kokkuleppeosalist, kui ühe kolmandiku moodustav kokkuleppeosaliste arv on sellest suurem) esitavad kolme kuu jooksul alates kuupäevast, mil ÜRO peasekretär teatab muudatuse ettepanekust, talle kirjaliku teate selle kohta, et neil on kavandatava muudatuse kohta vastuväiteid.

ADNi halduskomitees praeguseks vastu võetud muudatused, mis on esitatud käesoleva ettepaneku lisas sisalduvates dokumentides ja mis on kättesaadavad ka internetis, 2 saadetakse ÜRO peasekretärile, kes edastab need 1. juulil 2016 ADNi kokkuleppeosalistele vastuvõtmiseks vastavalt ADNi artiklis 20 sätestatud korrale.

3.ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

Euroopa Liit ei ole ADRi ega ADNi kokkuleppeosaline. Asjaolu, et Euroopa Liit ei ole rahvusvahelise kokkuleppe osaline, ei takista tal teostamast oma pädevust nii, et ta kehtestab oma institutsioonidega selle kokkuleppega loodud organis liidu nimel võetava seisukoha eelkõige asjaomase kokkuleppe osaliseks olevate liikmesriikide vahendusel, kes tegutsevad ühiselt liidu huvides (vt kohtuotsus Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12 („OIV“), punkt 52 ja osutatud kohtupraktika).

Praegu on ADRil 48 osalist, kelle hulka kuuluvad ka kõik ELi liikmesriigid. ADNil on 18 osalist, kelle hulgas on 13 ELi liikmesriiki.

Euroopa Liit on alates 1. jaanuarist 1997 kohaldanud ADRi sätteid ohtlike kaupade kõigi autovedude suhtes ELi territooriumil; algselt tehti seda vastavalt nõukogu 21. novembri 1994. aasta direktiivile 94/55/EÜ ohtlike kaupade autovedu käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta 3 . 2008. aastal asendati direktiiv 94/55/EÜ direktiiviga 2008/68/EÜ, mis järgib eelkäija põhimõtteid. Euroopa Liit on alates 1. jaanuarist 2009 kohaldanud ADNi sätteid ohtlike kaupade vedamise suhtes siseveeteedel.

Direktiivi 2008/68/EÜ artiklis 4, milles käsitletakse kolmandaid riike, on sätestatud, et „ohtlike kaupade veoks liikmesriikide ja kolmandate riikide vahel antakse luba juhul, kui vedu vastab ADRi, RIDi või ADNi tingimustele, kui lisades ei ole sätestatud teisiti.“ Lisaks on direktiivi põhjenduses 12 sätestatud, et „kolmandates riikides registreeritud transpordivahendeid tuleks lubada liikmesriikide territooriumil ohtlike kaupade rahvusvaheliseks veoks kasutada juhul, kui on täidetud ADRi, RIDi, ADNi ning käesoleva direktiivi asjaomased sätted.“

Kui kokkuleppeosalised ei ole esitanud piisavalt vastuväiteid, peaksid käesoleva ettepaneku kohased muudatused jõustuma 1. jaanuaril 2017 ja muutuma siduvaks.

Nõukogu otsuse ettepaneku õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 91 koostoimes Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

Esildatud otsuse artiklis 1 on esitatud kavandatud muudatuste üksikasjalik loetelu ning märgitud, milliste muudatustega võib liit nõustuda. Kavandatud muudatusi peetakse asjakohaseks ohtlike kaupade ohutuks kulutõhusaks veoks, võttes arvesse tehnika arengut, ja seetõttu võib neid toetada.

4.    RAKENDAMINE EUROOPA LIIDUS

Eespool nimetatud muudatused tuleb inkorporeerida direktiivi 2008/68/EÜ (ohtlike kaupade siseveo kohta), millega kohaldatakse ühtseid eeskirju ohtlike kaupade maantee-, raudtee- ja siseveevedude suhtes liikmesriikide piires või liikmesriikide vahel, niivõrd, kuivõrd need muudatused on liidu jaoks siduvad. Sel eesmärgil on komisjonil õigus kohandada direktiivi 2008/68/EÜ I lisa jaotist I.1 ja III lisa jaotist III.1 teaduse ja tehnika arenguga. Kui ÜRO peasekretäri teatega seotud vastuväidete esitamise aeg on läbi, algatab komisjon kohandamisprotsessi.

2016/0248 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega kehtestatakse liidu seisukoht seoses ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (ADR) lisades ja ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppele (ADN) lisatud eeskirjades tehtavate muudatustega

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 91 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liidu tegevuse eesmärk ohtlike kaupade transpordi sektoris peaks olema muuta transport ohutumaks ja turvalisemaks, kaitsta keskkonda ja hõlbustada rahvusvahelist transporti.

(2)Liit ei ole ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (edaspidi „ADR“) ega ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppe (edaspidi „ADN“) osaline. See ei takista tal aga teostamast oma pädevust ega kehtestamast oma institutsioonidega selle kokkuleppega loodud organis liidu nimel võetav seisukoht eelkõige asjaomase kokkuleppe osaliseks olevate liikmesriikide vahendusel, kes tegutsevad ühiselt liidu huvides.

(3)ADRi kokkuleppega on ühinenud ja seda kohaldavad kõik liikmesriigid ning ADNi kokkuleppega on ühinenud ja seda kohaldavad ELi 13 liikmesriiki.

(4)Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2008/68/EÜ 4 on sätestatud ühtsed eeskirjad ohtlike kaupade maantee-, raudtee- ja siseveevedudeks liikmesriikide piires või liikmesriikide vahel, viidates ADRile ja ADNile. Lisaks on kõnealuse direktiivi artiklis 4 sätestatud, et „ohtlike kaupade veoks liikmesriikide ja kolmandate riikide vahel antakse luba juhul, kui vedu vastab ADRi, RIDi või ADNi tingimustele, kui lisades ei ole sätestatud teisiti.“

(5)Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühm on ADRi artiklis 14 sätestatud korra kohaselt ja ADNi halduskomitee on ADNi artiklis 20 sätestatud korra kohaselt aastatel 2014–2016 vastu võtnud teatavad muudatused, mis peaksid jõustuma 1. jaanuaril 2017.

(6)Nende tehnilisi standardeid või ühtseid tehnilisi nõudeid käsitlevate muudatuste eesmärk on tagada ohtlike kaupade ohutu ja tõhus vedu, võttes samal ajal arvesse teaduse ja tehnika arengut selles sektoris ning selliste uute ainete ja toodete väljatöötamist, mis kujutavad vedamise ajal endast ohtu. Ohtlike kaupade autoveo ja siseveeteedel vedamise areng nii liidus kui ka liidu ja selle naaberriikide vahel on Euroopa ühise transpordipoliitika keskne teema, millega tagatakse kõikide selliste tööstusharude nõuetekohane toimimine, mis toodavad või kasutavad kaupu, mis on ADRi ja ADNi alusel klassifitseeritud ohtlikeks kaupadeks.

(7)Kõik kavandatud muudatused on õigustatud ja kasulikud ning seepärast peaks liit neid toetama,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu seisukoht, mis võetakse seoses ADRi lisade ja ADNile lisatud eeskirjade muutmisega, on kooskõlas käesoleva otsuse lisaga.

Euroopa Liidu seisukoha väiksemates muudatustes võib kokku leppida ilma nõukogu täiendava otsuseta.

Artikkel 2

Artiklis 1 esitatud liidu seisukohta väljendavad ühiselt liidu huvides tegutsevad liikmesriigid, kes on ADRi ja ADNi osalised.

Artikkel 3

Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühma ja ADNi ohutuskomitee otsused avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas, ja neis märgitakse jõustumisaeg.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/wp15/wp15rep.html.
(2) http://www.unece.org/trans/main/dgdb/adn/adn_rep.html.
(3) EÜT L 263, 4.11.1995, lk 18–19.
(4) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. septembri 2008. aasta direktiiv 2008/68/EÜ ohtlike kaupade siseveo kohta (ELT L 260, 30.9.2008, lk 13).

Brüssel,17.8.2016

COM(2016) 508 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus,

millega kehtestatakse liidu seisukoht seoses ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (ADR) lisades ja ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppele (ADN) lisatud eeskirjades tehtavate muudatustega


LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus,

millega kehtestatakse liidu seisukoht seoses ohtlike kaupade rahvusvahelise autoveo Euroopa kokkuleppe (ADR) lisades ja ohtlike kaupade rahvusvahelise siseveeteedel vedamise Euroopa kokkuleppele (ADN) lisatud eeskirjades tehtavate muudatustega

Ettepanek

Viitedokument

Teavitamine

Teema

Märkused

ELi seisukoht

1

ECE/TRANS/WP.15/231

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADRi A ja B lisa muudatusettepaneku projektid

Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühmas saavutatud tehniline konsensus.

Nõustuda muudatustega.

2

ECE/TRANS/WP.15/231/Corr.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADRi A ja B lisa muudatusettepaneku projektid

Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühmas saavutatud tehniline konsensus.

Nõustuda muudatustega.

3

ECE/TRANS/WP.15/231/Corr.1

C.N.443.2016.TREATIES-XI.B.14

ADRi A ja B lisa muudatusettepaneku projektid

Ohtlike kaupade veo küsimuste töörühmas saavutatud tehniline konsensus.

Nõustuda muudatustega.

4

ECE/ADN/36

C.N.444.2016.TREATIES-XI.D.6

ADNile lisatud eeskirja muudatusettepaneku projektid

Halduskomitees saavutatud tehniline konsensus.

Nõustuda muudatustega.