2.10.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 324/15


Teade demaršide tagasivõtmise kohta kolmandate riikide suhtes, kellele teatati 26. novembril 2013 nende võimalikust kindlaksmääramisest koostööd mittetegeva kolmanda riigina vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 1005/2008, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks

(2015/C 324/08)

Euroopa Komisjon (edaspidi „komisjon”) on Ghana Vabariigi suhtes tagasi võtnud ETR-kalapüügi vastase võitlusega seotud demaršid, mis algatati 26. novembril 2013 komisjoni otsusega 2013/C 346/03, (1) millega teavitatakse kolmandaid riike, kelle puhul komisjon peab võimalikuks nende kindlaksmääramist koostööd mittetegeva kolmanda riigina vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 1005/2008, (2) millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks (ETR-kalapüügi määrus).

1.   Õigusraamistik

Vastavalt ETR-kalapüügi määruse artiklile 32 peaks komisjon teavitama kolmandaid riike sellest, et neid võidakse lugeda koostööd mittetegevaks riigiks. Selline teavitamine on esialgne meede. Kolmandatele riikidele saadetud teade, et neid võidakse lugeda koostööd mittetegevaks riigiks, põhineb ETR-kalapüügi määruse artiklis 31 sätestatud kriteeriumidel.

Komisjon peaks rakendama nende riikide suhtes kõiki artiklis 32 sätestatud demarše. Komisjon peaks teatesse eelkõige lisama kõnealuse kindlaksmääramise aluseks olevad olulised asjaolud ja kaalutlused ning andma neile riikidele võimaluse vastata ja esitada tõendeid, mis sellise kindlaksmääramise ümber lükkavad, või vajaduse korral tegevuskava olukorra parandamiseks ja selleks võetud meetmed.

Komisjon peab andma asjaomastele kolmandatele riikidele piisavalt aega teatele vastamiseks ning määrama mõistliku tähtaja olukorra heastamiseks.

2.   Menetlus

26. novembril 2013 teatas Euroopa Komisjon Ghana Vabariigile, et kaalub selle riigi kindlaksmääramist ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi (ETR-kalapüügi) vastases võitluses koostööd mittetegeva kolmanda riigina.

Komisjon rõhutas, et koostööd mittetegeva riigina kindlaksmääramise vältimiseks võiks Ghana Vabariik teha tuvastatud puuduste kõrvaldamiseks komisjoniga koostööd, lähtudes kavandatud tegevuskavast.

Komisjon alustas Ghana Vabariigiga dialoogi. Komisjon vaatas läbi selle riigi esitatud suulised ja kirjalikud märkused ning võttis neid arvesse. Komisjon jätkas kogu tema arvates vajaliku teabe kogumist ja kontrollimist.

Ghana Vabariik on võtnud vajalikud meetmed tuvastatud ETR-kalapüügi lõpetamiseks ja sellise tegevuse vältimiseks tulevikus ning selleks, et heastada mis tahes tegevust või tegevusetust, mille tulemusena on võimalik seda riiki lugeda ETR-kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevaks riigiks.

3.   Kokkuvõte

Kirjeldatud asjaoludel ja pärast eespool esitatud kaalutluste hindamist otsustas komisjon, et käesolevaga võetakse tagasi Ghana Vabariigi suhtes ETR-kalapüügi määruse artikli 32 sätete kohaselt algatatud demaršid, mis käsitlevad talle kui lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigile rahvusvahelise õigusega pandud kohustuste täitmist ning ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks vajalike meetmete võtmist. Komisjon on asjaomaseid pädevaid asutusi ametlikult teavitanud.

Eespool nimetatud demaršide tagasivõtmine ei välista tulevikus komisjoni või nõukogu mis tahes edasisi meetmeid, kui faktilised asjaolud tõendavad, et riik ei täida rahvusvahelisest õigusest tulenevaid lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigi kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.


(1)  ELT C 346, 27.11.2013, lk 26.

(2)  ELT L 286, 29.10.2008, lk 1.