23.5.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 170/10


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase muutmistaotluse avaldamine

(2015/C 170/09)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 artiklile 51 (1).

KAITSTUD PÄRITOLUNIMETUSE/KAITSTUD GEOGRAAFILISE TÄHISE TOOTESPETSIFIKAADI OLULISE MUUDATUSE HEAKSKIITMISE TAOTLUS

Muudatuse heakskiitmise taotlemine kooskõlas määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 esimese lõiguga

„OVOS MOLES DE AVEIRO”

ELi nr: PT-PGI-0105-01169 – 31.10.2013

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Taotlejate rühm ja õigustatud huvi

APOMA – Associação de Produtores de Ovos Moles de Aveiro

Aadress: Mercado Municipal de Santiago, R. Ovar, Praceta de Ílhavo, no 106 – 1o AA, AB, AE, 3810 – 145 Aveiro, PORTUGAL

Tel/faks +351 234428829

E-post: apoma@sapo.pt

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Portugal

3.   Tootespetsifikaadi osa, mida muutmine hõlmab

    Toote nimetus

    Toote kirjeldus

    Geograafiline piirkond

    Päritolutõend

    Tootmismeetod

    Seos piirkonnaga

    Märgistus

    Muu (täpsustada)

4.   Muudatus(t)e liik

    Registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mis on määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt oluline

    Sellise registreeritud KPNi või KGT tootespetsifikaadi muudatus, mille koonddokumenti (või sellega võrdväärset) ei ole avaldatud ja mida ei käsitleta määruse (EL) nr 1151/2012 artikli 53 lõike 2 kolmanda lõigu kohaselt väikese muudatusena

5.   Muudatused

Toote kirjeldus

1.

Oblaadiga kaetud toote „Ovos Moles de Aveiro” võib katta šokolaadivaabaga, see on kooskõlas kohalike ja tõendatud ajalooliste tootmistavadega. See muudatus lisati pärast teabe kontrollimist, toetudes endiste tootjate tunnistustele ning lähtudes ajaloolistest dokumentidest.

2.

Täheldati, et säilivusaja jooksul väheneb toote „Ovos Moles de Aveiro” niiskussisaldus ning suureneb suhkrusisaldus, mis tuleneb toote sees toimuvast kristalliseerumisest. Kõrvalekalle algsest niiskus- ja suhkrusisaldusest ei tohi siiski ületada 10 %.

Päritolutõend

Seoses šokolaadi kasutamisega on vaja kohandada jälgitavuse süsteemi ja asjaomaseid registreid, et muudatust võetaks arvesse päritolu tõendamisel.

Tootmismeetod

Tehti järgmised muudatused:

1.   Šokolaadivaabaga katmine

Šokolaadivaabaga katmisel muutub tootmisprotsess ning on vaja muuta toote tootmismeetodi kirjeldust.

Oblaadiga kaetud toote „Ovos Moles de Aveiro” katmisele šokolaadivaabaga eelneb toote niisutamine, mille käigus tõuseb toote temperatuur 40 °C-ni. Šokolaadivaabaga katmisel kastetakse toode käsitsi või mehaaniliselt šokolaadi. Tuleb jälgida, et toote muster jääks näha. Seejärel eemaldatakse šokolaadi ülejääk ja lastakse šokolaadivaabal tahkuda. Šokolaadivaaba tahkumisprotsess on toote lõppkvaliteedi jaoks otsustava tähtsusega – see annab tootele läikiva pealispinna.

2.   Värskete munakollaste mehhaniseeritud eraldamine tootmisprotsessi käigus.

Tootmisprotsessi käigus on lubatud värskete munakollaste mehhaniseeritud eraldamine, sest see ei mõjuta tooraine kvaliteeti.

Munakollaste mehhaniseeritud eraldamine toimub sarnaselt kondiitrite tegevusega, kui nad eraldavad munakollaseid käsitsi. See protsess hõlmab vaid munade füüsilist käsitlemist ega mõjuta munakollaste olulisi omadusi, nagu nende värvus ja värskus.

3.   Jahutamine jahutusseadmete abil

Toote „Ovos Moles de Aveiro” massi jahutamiseks kasutatavad jahutusseadmed peavad vastama tehnilistele eritingimustele ning sisse tuleb seada registrid, mis võimaldavad selliselt valminud toote hilisemat identifitseerimist. Toote lõpptemperatuur peab olema vahemikus 15–18 °C. Sel juhul ei ole vaja toodet 24 tunniks seisma jätta. Organoleptiline analüüs on osutanud, et jahutusseadmete kasutamine toote „Ovos Moles de Aveiro” jahutamiseks ei mõjuta mingil määral toote eriomadusi. Seda kinnitasid ka organoleptilise analüüsi spetsialistid-degustaatorid, kes jõudsid järeldusele, et muudatused ei mõjuta ei toote eriomadusi ega selle kvaliteeti.

4.   Säilitamine

4.1.

Mis tahes kujul turustatava toote „Ovos Moles de Aveiro” külmutamisega kaasnes tootmisprotsessi muutmine, seega oli vaja koostada külmutamise üksikasjalik tehniline kirjeldus. Selle tootmisprotsessi valideerimiseks tehtud teaduslikud uuringud võimaldasid määrata toote jaoks kindlaks külmutamis- ja sulatamismeetodi, mis tagab toote kvaliteedi ja eriomaduste säilimise. Tulemuste kinnitamiseks tehtud organoleptiliste uuringute käigus veendusid toodet tundvad degustaatorid, et värske toode ei erine märkimisväärselt eelnevalt külmutatud ja seejärel sulatatud tootest. Külmutatud toote turustamise lubamiseks oli vaja kontrollida toote säilivust. Toote külmutamine võimaldab juurdepääsu rahvusvahelisele turule sest toote säilivusaeg pikeneb 15 päevalt kuue kuuni.

4.2.

Lisatud võimalus kasutada arukaid pakendeid, näiteks gaaspakendit ja toidukilet, võimaldab pikendada toote säilivusaega, säilitades selle algsed omadused. See muudatus võimaldab pakkuda toodet rahvusvahelisel turul. Tulemuste kinnitamiseks tehtud organoleptiliste ja mikrobioloogilise uuringute käigus uuriti mitmesuguseid arukaid pakendeid.

4.3.

Toote säilivusajad on järgmised:

Säilivusaeg:

Säilitamine ja pakendamine

21 päeva

Säilitamine arukas pakendis

60 päeva

Oblaadiga kaetud toode, šokolaadivaabaga

6 kuud

Külmutatud toode

Seos piirkonnaga

Lähtudes algsest retseptist ja andes vaba voli oma loomingulisusele, on kondiitrid teinud mõningaid katsetusi, näiteks katnud toote „Ovos Moles de Aveiro” šokolaadivaabaga. Seda silmas pidades on kogutud meenutusi pikaajalise staažiga kondiitritelt, näiteks Silvina Raimundolt, kelle ettevõtte Apresentação da Cruz e Heredeiros Lda. esimene tootmisluba pärineb aastast 1930. Pr Raimundo meenutas: […] „Meie kandis kutsuti neid „ovos moles pretos” (must pehme muna). Neid valmistati vaid pidupäevadeks, sest see nõudis palju tööd. Oblaadiga kaetud toodet ei kastetud lihtsalt šokolaadi ega võetud välja, vaid … iga toode kasteti šokolaadi ükshaaval käsitsi, nii et kõik tooted said kaetud ühtlase šokolaadikihiga ja täiuslikult viimistletud. Šokolaadiga kaetud maiust valmistati ainult pühade ajal ja tellimustööna, sest seda osteti kinkimiseks. Aastaid hiljem alustas üks kohtuhoone lähedal asuv kondiitriäri hr Candali ettevõtmisel taas tootmist ja toode „Ovos moles pretos” ilmus jälle turule.”

Rosalina Jesus jutustas: „Maiust telliti vaid erilistel puhkudel. Võlvistiku all asus kohvik, kus müüdi tõelisi sigareid. Meie, kes me tootsime maiust „Ovos Moles de Aveiro”, tõime kohvikust tühje sigarikarpe, millesse pakiti „Ovos moles pretos”, kui kliendid seda maiust tellisid. Karpidesse asetati ainult kuus sigarikujulist toodet (tänapäeval valmistatakse neid krabikujulistena). Hiljem tellis pr Conceição toote kaunistamiseks lehvi seotud siidist pakkepaela. Pakkepael seoti šokolaadisigari ülaosa ümber ning seejärel asetati „sigar” karpi.”

Erialakirjanduses mainitakse toodet esmakordselt 1928. aastal Emanuel Ribeiro raamatus, mis oli pühendatud Portugali kondiitritoodetele ja kandis pealkirja „O Doce nunca amargou… doçaria portuguesa. História. Decoração. Receituário”. Raamatus on peened pliiatsijoonistused oblaadiga kaetud tootest „Ovos Moles de Aveiro”, need on mitmesuguse kujuga ja kaetud šokolaadivaabaga. Lisaks on joonistus vanast tünnikujulisest portselanvormist, mida kasutati 1935. aastal.

Märgistus

1.   Sertifitseerimismärk

Seoses sertifitseerimismärgiga jäeti välja nõue hologrammi kohustusliku kasutamise kohta, võttes arvesse hologrammiga märgi kõrget hinda.

2.   Uued pakendid

Nähti ette võimalus võtta kasutusele uut tüüpi pakendid, mille juures võetaks arvesse tehnoloogilisi uuendusi. Selles küsimuses lähtuti tehtud uuringutest, mis osutasid, et tehnoloogilised uuendused ei mõjuta toote omadusi.

Selleks et rahuldada tarbijate uusi ootusi, lubati oblaadiga kaetud toodet „Ovos Moles de Aveiro” turustada 150 grammistes pakendites.

3.   Turustamisviis

Oblaadiga kaetud toodet „Ovos Moles de Aveiro” lubati turustada ka ühe ühiku kaupa lahtisest originaalpakendist, kui sellel on nähtavad märgistus, partii number, kõlblikkusaja lõpp ja sertifitseerimismärk. Selle muudatuse eesmärk on võimaldada väikestel nõuetekohaselt sertifitseeritud müügipunktidel müüa toodet ühe ühiku kaupa, ilma et toote jälgitavus halveneks.

KOONDDOKUMENT

„OVOS MOLES DE AVEIRO”

ELi nr: PT-PGI-0105-01169 – 31.10.2013

KPN ( ) KGT ( X )

1.   Nimetus(ed)

„Ovos Moles de Aveiro”

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Portugal

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 2.3. Leib, valikpagaritooted, koogid, kondiitritooted, küpsised ja muud pagaritooted

3.2.   Toote kirjeldus, mida punktis 1 esitatud nimetus tähistab

Toode „Ovos Moles de Aveiro” (Aveiro pehme muna) on värskete munakollaste ja suhkrusiirupi segu. Toodet võib müüa naturaalsel kujul, oblaadiga kaetult (mis omakorda võib olla kaetud õhukese suhkrusiirupi- või šokolaadikihiga) või pakendatuna väikestesse puit- või portselantünnikestesse. Toodet võib turustada ka külmutatult. Toote värvus on ühtlane ning ulatub mitmesuguste varjunditega kollasest oranžini, sellel on ühtlane ja mitte liiga tugev läige, nüansirikas maitse, mis hõlmab munakollasele tüüpilist maitset ja muid tootele iseloomulikke maitseid, nagu karamelli-, kaneeli- ja kuivatatud puuvilja maitse, mis tekivad kuumutamisel suhkru ja munakollase segus sisalduvate ainete keemilise reaktsiooni tulemusena. Tootel on magus maitse ja konsistentsi paksusele vaatamata on see kreemjas. Tekstuur on ühtlane ilma munakollasest või suhkrust moodustunud klompideta (kuigi klombid on lubatud mõne päeva pärast, sest need tekivad toote kristalliseerumisel). Mõnikord kaetakse toode oblaadiga, mille värvus on ühtlane, varieerudes valgest kreemikani; see on läbipaistmatu ja kahvatu, ilma lõhnata (v.a õrn jahu lõhn) ja sellel on oblaadi maitse. Oblaat on plastne ja krõmpsuv, selle tekstuur on kuiv, sile ja ühtlane.

Toote keemiline koostis on järgmine:

 

suhkur 41 ± 5 %

 

rasvad 17 ± 3 %

 

niiskussisaldus 29 ± 3 %

 

lahustumatud valgud 4,2 ± 1,1 %

vee aktiivsus 0,864 ± 0,026.

Tärklise ning värv- või säilitusainete lisamine ei ole lubatud.

Säilivusaja lõpus ei tohi niiskussisalduse vähenemine ja suhkrusisalduse suurenemine (mis on toote sees toimuva kristalliseerumisprotsessi tulemus) olla suurem kui 10 % esialgsest väärtusest.

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Toote „Ovos Moles de Aveiro” valmistamisel kasutatakse üksnes järgmisi koostisosi:

munakollane, mis on saadud A-kategooria L või XL suuruses väga värsketest munadest, mille värvus on Roche’i skaala kohaselt 12 ja 13 vahel.

Võttes arvesse munakollasele seatud nõudeid, eriti seoses selle värvuse ja värskusega, hõlmab munade tootmise geograafiline piirkond ainult järgmisi omavalitsusüksusi: Águeda, Albergaria-a-Velha, Aveiro, Estarreja, Ílhavo, Mira, Murtosa, Oliveira de Frades, Ovar, S. Pedro do Sul, Sever do Vouga, Tondela, Vagos ja Vouzela.

Traditsiooniliselt on toote „Ovos Moles de Aveiro” valmistamiseks kasutatavad munad pärit just sellest geograafilisest piirkonnast ning annavad tootele edasi oma värvi ja iseloomuliku värskuse;

valge rafineeritud roosuhkur;

vesi, oblaat ja šokolaad.

3.4.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Suhkrusiirupi valmistamine.

Tooreste eraldatud munakollaste lisamine suhkrusiirupisse.

Massi (munakollaste ja suhkrusiirupi segu) kuumutamine.

Jahutamine ja massi seisma jätmine.

Vahvliga katmine või puust või portselanist anuma täitmine.

Vahvli katmine suhkrusiirupi või šokolaadiga.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Võttes arvesse toote eripära ning selleks, et vältida oblaadiga kaetud toote „Ovos Moles de Aveiro” saastumist ja tõkestada oblaadi või massi riknemist, pakitakse toode päritolupiirkonnas ning turustatakse tünnikestes (mille suurus, materjal ja sellel olev joonistus on ametlikult kindlaks määratud), papp-pakendis või arukas pakendis.

Lahtise, oblaadiga katmata toote „Ovos Moles de Aveiro” turustamine on lubatud ainult kondiitriärides ja toodetel peab alati kaasas olema päritolu, partii numbrit ja valmistamiskuupäeva tõendavad dokumendid.

Edasimüüjad võivad toodet „Ovos Moles de Aveiro” turustada pakendatult (olenemata toote turustamisviisist) või ühe ühiku kaupa avatud originaalpakendist tingimusel, et märgistus, partii number, kõlblikkusaja lõpp ja sertifitseerimismärk on nähtavad.

Toodet „Ovos Moles de Aveiro” säilitatakse toatemperatuuril. Sellistel tingimustel on toote säilivusaeg 15 päeva.

Kui toode on pakendatud gaasi- või kilepakendisse (nn arukad pakendid), on selle säilivusaeg toatemperatuuril 21 päeva. Külmutatud toote säilivusaeg on 6 kuud, kui seda turustatakse külmutatult. Selleks, et kaitsta toodet tarbetu käitlemise ja mikrobioloogilise saastumise eest, on pakendamata toodet „Ovos Moles de Aveiro” lubatud külmutada ainult tootmiskohas, kus on tagatud vajalik oskusteave.

Toote „Ovos Moles de Aveiro” puhul, mis on kaetud oblaadi ja šokolaadiga, on säilivusaeg 60 päeva tingimusel, et toodet hoitakse šokolaadi säilitamiseks sobival temperatuuril ja lõhnade eest kaitstuna.

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Märgistusel peab olema märge „Ovos Moles de Aveiro – Indicação Geográfica Protegida”, sertifitseerimismärk ja toote „Ovos Moles de Aveiro” logo:

Image

Sertifitseerimismärgil tuleb esitada järgmine teave: toote nimetus, sertifitseerimisasutuse nimi, toote jälgitavust võimaldav seerianumber.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Võttes arvesse toote „Ovos Moles de Aveiro” valmistamiseks vajalikke eritingimusi, eelkõige niiskus- ja temperatuuritingimusi, erialast oskusteavet ning vajadust kaitsta toodet mikrobioloogilise saastumise eest, piirdub toote valmistamise ja pakendamise geograafiline piirkond Vouga jõe ja Aveiro laguuni (ria de Aveiro) lähistel ja naabruses asuvate omavalitsusüksustega. Kõnealune piirkond hõlmab järgmisi omavalitsusüksusi: Águeda, Albergaria-a-Velha, Aveiro, Estarreja, Ílhavo, Mira, Murtosa, Ovar, Sever do Vouga ja Vagos.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Geograafilise piirkonna eripära

Looduslik seos

Piirkonna kliimat ja taimestikku mõjutab kõige enam Vouga jõgi, mis on loonud ka teise olulise geograafilise mõjuri – Aveiro laguuni (ria de Aveiro). Need veekogud on loonud väga erilised tingimused põllumajanduse, eriti maisi- ja linnukasvatuskasvatuse jaoks, mis on Aveiro laguuni kallastel jõudsalt arenenud ja saavutanud märkimisväärse ulatuse.

Vouga keskjooksu ning alamjooksu laguunide ümbrus on alati olnud viljakas ala, kus toodetakse palju kvaliteetset maisi. Sajandite jooksul oli see köögivili, mis tagas peatoiduse, kuid 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses saavutas maisikasvatus kaubanduslikud mõõtmed, kui Vouga jõe äärsetes omavalitsusüksustes loodi põllumajandusettevõtted, mis suutsid toota suurtes kogustes kvaliteetset maisi. Tavakohaselt kodulindude söötmiseks kasutatav kvaliteetne mais on kaasa aidanud ka linnukasvatussaaduste tunnustatud kvaliteedi saavutamisele.

Ajalooline seos

Toote „Ovos Moles de Aveiro” valmistamise ajalugu ulatub mitme sajandi taha. Algselt valmistati toodet kloostrites, kuid selle tootmise traditsioon on säilinud tänu naistele, kes said oma kasvatuse kloostrites ja andsid toote „Ovos Moles de Aveiro” valmistamise saladusi põlvest põlve edasi. Dokumentidega on tõendatud, et kuningas Manuel I andis 1502. aastal käsu, et Aveiro Jeesuse kloostrile tarnitaks kloostri maiustuste valmistamiseks igal aastal 10 arrobat Madeira suhkrut. Samuti on teateid selle kohta, et 1908. aastal pakuti toodet „Ovos Moles de Aveiro” magustoiduna kuninglikel õhtusöökidel. Maiust on selgesõnaliselt nimetatud Portugali kirjaniku Eça de Queiroze teostes „Os Maias” ja „A Capital”, mis on kirjutatud 1888. aastal, samuti Brasiilia kirjaniku Erico Verissimo 1973. aasta teoses „Solo de Clarineta – Memórias”. Šokolaadiga kaetud toodet „Ovos Moles de Aveiro” on mainitud Emanuel Ribeiro raamatus „O Doce nunca amargou… docaria portuguesa. Historia. Comodidade. Receituario”, mis avaldati 1928. aastal ja mis on pühendatud Portugali kondiitritoodetele.

Tünnikesi, milles toodet „Ovos Moles de Aveiro” tavapäraselt müüakse, oblaadiga kaetud toodet, mille kuju on enamasti seotud meretemaatikaga, ning maiustuse müüjaid on sageli kujutatud Portugali kahhelplaatidel, litograafiatel, rahvaluules, teatrietendustes ja piirkonna lauludes. Juba 1856. aastal oli registreeritud mitu tuntud tootjat. Lähtudes algsest retseptist ja andes vabad käed oma loovusele, tegid kondiitrid mõned katsetused. Nii loodi näiteks šokolaadiga kaetud toode. Pikaajalise staažiga kondiitrid (esimesed tootmisload anti välja 1930. aastal) meenutavad: […] „Meie kandis kutsuti neid „ovos moles pretos” (must pehme muna). Neid valmistati vaid pidupäevadeks, sest see oli väga töömahukas.”

Toote eripära

Toote „Ovos Moles de Aveiro” omadused on tihedalt seotud selle valmistamiseks kasutatava tooraine (munad ja suhkur) omadustega ning kohaliku oskusteabega. Munakollaste lisamisel suhkrusiirupisse jäljendati traditsiooniliste paatide (moliceiros) kõikumist Aveiro laguunil.

Toote „Ovos Moles de Aveiro” eriline valmistamismeetod tagab selle erakordse ja ainulaadse tekstuuri, värvi ja lõhna.

Värsked munad lüüakse ettevaatlikult lahti ja munakollased eraldatakse munavalgetest kas käsitsi sõela abil või mehaaniliselt. Samaaegselt valmistatakse eraldi nõus suhkrusiirup, kuumutades suhkrut temperatuurini, mil suhkur hakkab paksenema, aga ei moodusta veel niidistikku (temperatuuril 110 °C). Munakollased lisatakse suhkrusiirupile ja segu kuumutatakse, kuni segamisel jääb kastruli põhi nähtavale. Selles tegevuses on oluline osa toote valmistamisega seotud oskusteabel. Seejärel lastakse massil jahtuda ja jäetakse see 24 tunniks seisma asjakohasesse ruumi, sest selles etapis on toode „Ovos Moles de Aveiro” väga tundlik äkiliste temperatuurimuutuste suhtes ja võtab kergesti külge ümbritsevaid lõhnu. Tänapäeval kasutatakse jahutusseadmeid, mis võimaldavad jahutamist kiirendada ja kontrollida, tagades samas toote „Ovos Moles de Aveiro” omaduste säilimise. Jahutusseadmete kasutamisel peab toote lõpptemperatuur olema vahemikus 15–18 °C. Sel juhul ei ole vaja toodet 24 tunniks seisma jätta.

Pärast seda etappi kasutatakse jahutatud massi sõltuvalt soovitud turustamisviisist kas

tünnikeste täitmiseks, mis suletakse seejärel kaanega ja kaetakse toidukilega, et toodet kaitsta;

oblaadiga katmiseks, mis seejärel vastakuti ühendatakse ja käsitsi kokku pressitakse. Pastöriseerimata munavalge kasutamine vahvlite ühendamiseks ei ole lubatud. Oblaadiga kaetud kujundid eraldatakse üksteisest kääridega (jättes kujundite ümber täisnurgaga servad) või sobiva lõikeriistaga. Kujundid asetatakse seejärel plaadile ja kuivatatakse kuivatuskapis (vajaduse korral). Oblaadi võib seejärel katta suhkru või šokolaadiga, mis kaitseb toodet täiendavalt riknemise eest.

Unikaalsed ja eripärased on ka toote pakendamiseks kasutatavad materjalid – kloostri päritolu oblaat ja puust või portselanist tünnike – mis on innustust saanud päritolupiirkonnas sageli kasutatavatest materjalidest. Kõikidele toodetele antakse kuju, mis vastab päritolupiirkonna tavadele. Oblaadiga kaetud toote puhul on selleks mereloomad, kalapüügivahendid või kuivatatud puuviljad, mis on iseloomulikud kõrgemal asuvatele munatootmispiirkondadele. Tünnikese puhul osutab piirkonnale joonistus, millel kujutatakse Aveiro laguunile iseloomulikke motiive, nagu selle tuletorn või paadid (moliceiros).

Põhjuslik seos geograafilise piirkonna ja (kaitstud päritolunimetusega) toote kvaliteedi või omaduste vahel või (kaitstud geograafilise tähisega) toote erilise kvaliteedi, maine või muude omaduste vahel.

Piirkonna temperatuur ja õhuniiskus on sobivad toote „Ovos Moles de Aveiro” ja oblaadi valmistamiseks ning tagavad oblaadi plastilisuse ja vastupidavuse, mida ei ole võimalik saavutada väljaspool asjaomast piirkonda.

Nii puust ja portselanist tünnikesed kui ka oblaadiga kaetud toodete valmistamiseks kasutatavad vormid osutavad seotusele Aveiro laguuniga – neil on kujutatud piirkonna ikoonilisi objekte nagu laguuni tuletorni või traditsioonilisi paate (moliceiro). Oblaadiga kaetud toode on kala-, teokarbi-, tünni- või võrgupoikujuline, osutades piirkonna teisele olulisele majandusharule.

Oblaadiga kaetud toote kuju, mis on inspireeritud Vouga jõe või Aveiro laguuniga seotud motiividest (kalad, krabid, suurtobiaid, rannakarbid, koorikloomad, tõrikodalased, tünnid, poid või pudelid, südakarbid, vaadid või tõrred, veenuskarbid, austrid või kohalikud paadid) osutab vaieldamatult seosele toote geograafilise piirkonnaga. Mõnel juhul (pähklid, tammetõrud, kastanid ja punutud korvid) on eeskuju saadud kohalikust taimestikust, ka see osutab selgelt seosele kohaliku piirkonnaga, kus neid vilju kandvad puud looduslikult kasvavad. Nii paplist kui ka portselanist tünnikeste tooraine on pärit tootmispiirkonnast ja tegemist on piirkonna traditsioonilise käsitööga.

Seega on toode „Ovos Moles de Aveiro” täiesti eriline ning ainuüksi selle nimi seostub inimestel tihedalt Aveiro piirkonnaga; piirkondliku sümboli (Aveiro laguun, Aveiro majakas, moliceiro) kujutamisest vitriinil või pakendil piisab, et toodet seostataks koheselt Aveiro piirkonnaga.

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(Käesoleva määruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

http://www.dgadr.mamaot.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/doc/CE_Ovos_Moles_Aveiro.pdf


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.