Brüssel,5.8.2015

COM(2015) 390 final

2015/0170(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees, mis on loodud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepinguga


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Lisatud ettepanek on õigusakt, millega määratakse kindlaks liidu seisukoht, mis võetakse vastu tema nimel assotsieerimislepinguga ettenähtud organis liidu ja kolmanda riigi vahel. Eelkõige on see seotud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu (edaspidi „leping”) rakendamisega.

Assotsieerimisleping kirjutati alla 27. juunil 2014 ja seda kohaldatakse ajutiselt alates 1. septembrist 2014 kuni lepingu ratifitseerimiseni ELi liikmesriikides. Nõukogu 16. juuni 2014. aasta otsusega 2014/492/EL 1 kiideti heaks Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide nimel lepingule allakirjutamine ja selle teatavate sätete ajutine kohaldamine.

Lepinguga on asutatud erikoosseisus kokkutulev assotsieerimiskomitee, mis jälgib lepingu V jaotise („Kaubandus ja kaubandusküsimused”) rakendamist ja lahendab sellega seotud küsimusi. See komitee peab koostama vahekohtunike nimekirja, et tagada vaidluste lahendamise mehhanismi nõuetekohane toimimine, nagu on sätestatud lepingu artiklis 404.

Kooskõla poliitikavaldkonnas kehtivate sätetega

Käesoleva ettepanekuga rakendatakse Euroopa Liidu ühist kaubanduspoliitikat idapartnerluse riigi suhtes eespool nimetatud lepingu sätete alusel. Selle eesmärk on luua vajalikud institutsioonilised vahendid, mis võimaldavad liidul ja Moldova Vabariigil lepingu kohaldamist ja tõlgendamist käsitlevaid kahepoolseid vaidlusi tõhusalt lahendada. Ettepanek on kooskõlas liidu seisukohaga vaidluste lahendamise põhimõtete suhtes, mida arutatakse ja rakendatakse vabakaubanduslepingute raames teiste kaubanduspartneritega.

Kooskõla liidu muude poliitikavaldkondadega

Käesolev ettepanek on kooskõlas liidu muude välispoliitika eesmärkidega, eelkõige Moldova Vabariigiga seotud Euroopa naabruspoliitika ja arengukoostööpoliitikaga, ning täiendab neid eesmärke.

2.Õiguslik alus, subsidiaarsus ja proportsionaalsus

Õiguslik alus

Liidu jaoks on õiguslik alus, mille alusel määratakse kindlaks Euroopa Liidu ja Moldova Vabariigi vahelise lepinguga moodustatud komiteedes võetav seisukoht, Euroopa Liidu toimimise leping, eelkõige selle artikli 207 lõige 4 koostoimes artikli 218 lõikega 9.

Subsidiaarsus (ei kuulu liidu ainupädevusse)

Ühine kaubanduspoliitika kuulub Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 3 kohaselt liidu ainupädevusse. Subsidiaarsuse põhimõtet seetõttu ei kohaldata.

Proportsionaalsus

Käesolev ettepanek on vajalik, et täita liidu rahvusvahelisi kohustusi, mis on sätestatud Moldova Vabariigiga sõlmitud lepingus.

Õigusakti valik

Käesolev ettepanek on kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9, milles on ette nähtud nõukogu otsuste vastuvõtmine. Käesolevas ettepanekus esitatud eesmärgi saavutamiseks ei ole võimalik kasutada muud õiguslikku vahendit.

3.JÄRELHINDAMISTE TULEMUSED, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMINE JA MÕJUHINNANGUD

Järelhindamised / kehtivate õigusaktide toimivuskontroll

Ei kohaldata.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Käesoleva ettepaneku raames sidusrühmadega konsulteerimist ei kohaldata.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Otsides sobivaid ja kvalifitseeritud liidu kodanikke osalemaks vahekohtunikena liidu kaubanduslepingute raames tekkinud vaidluste lahendamisel, on komisjon võtnud arvesse viimastel aastatel liikmesriikide edastatud teavet.

Mõju hindamine

Ettepanek on seotud liidu ja Moldova Vabariigi vahelise lepingu institutsiooniliste aspektide, eriti selle kaubandust ja kaubandusküsimusi käsitleva V jaotise rakendamisega. Ettepanek ei mõjuta liidu majandus-, sotsiaal- ega keskkonnapoliitikat. Lepingut on ajutiselt kohaldatud alates 1. septembrist 2014 ning selle rakendamine on alles algusjärgus.

Õigusloome kvaliteet ja lihtsustamine

Liidu ja Moldova Vabariigi vahelise lepingu suhtes ei kohaldata õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi menetlust; see ei too VKEdele kaasa kulusid ning see ei tekita küsimusi digitaalse keskkonna seisukohast.

Põhiõigused

Ettepanek ei mõjuta põhiõiguste kaitset.

4.MÕJU EELARVELE

Ei kohaldata.

5.MUUD KÜSIMUSED

Rakenduskavad ning järelevalve-, hindamis- ja aruandluskord

Lepingu rakendamist vaatab korrapäraselt läbi ELi ja Moldova Vabariigi assotsiatsiooninõukogu. Euroopa Komisjon on võtnud endale kohustuse anda igal aastal Euroopa Parlamendile aru lepingu V jaotise („Kaubandus ja kaubandusküsimused”) rakendamise kohta, sealhulgas käesolevas ettepanekus sisalduvate seikade kohta.

Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)

Ei kohaldata.

Ettepaneku erisätete üksikasjalik selgitus

Ettepaneku eesmärk on võtta vastu liidu seisukoht seoses liidu ja Moldova Vabariigi vahelise lepingu kaubandust käsitleva osa rakendamisega. Lepingu V jaotises („Kaubandus ja kaubandusküsimused”) on 14. peatükk („Vaidluste lahendamine”), millega on ette nähtud mehhanism kaubandusega seotud lepinguosaliste vaheliste vaidluste lahendamiseks seoses kõnealuse lepingu kaubandust käsitleva osa kohaldamise ja tõlgendamisega. 14. peatükis sätestatud vahekohtu menetlusega on ette nähtud, et kaebuse esitanud lepinguosaline võib taotleda kahepoolse vaidluse lahendamiseks vahekohtu moodustamist. Lepingu artiklis 404 on sätestatud vahekohtunike nimekirja moodustamise eeskirjad. Lepingus nähakse ette nimekirja koostamine kvalifitseeritud isikutest, kes võivad tegutseda vahekohtunikena. Sellest tulenevalt on Moldova Vabariigi valitsusega arutatud esialgset nimekirja vahekohtunikest, kes soovivad ja saavad töötada vahekohtus; nimekirjas on viis vahekohtuniku kandidaati liidust, viis vahekohtuniku kandidaati Moldova Vabariigist ja viis kolmanda riigi kodanikku, kes võivad täita vahekohtu eesistuja kohuseid. Nimekirja kasutatakse juhtudel, kui on vaja moodustada vahekohus.

2015/0170 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees, mis on loodud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepinguga

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõiget 4 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

1)Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu artikli 464 lõigetes 3 ja 4 on sätestatud, et kohaldatakse lepingu osi, mille liit kindlaks määrab.

2)Nõukogu otsuse 2014/492/EL 2 artiklis 3 on määratud kindlaks lepingu sätted, mida kohaldatakse ajutiselt, sealhulgas sätted, mis käsitlevad kaubanduskoosseisus kokkutuleva assotsieerimiskomitee loomist ja tööd ning vaidluste lahendamist. Lepingu artikli 464 lõike 4 kohaselt algab nende sätete ajutine kohaldamine 1. septembril 2014.

3)Lepingu artikli 404 lõikes 1 on sätestatud, et vastavalt lepingu artikli 438 lõikele 4 lepib kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitee kokku nimekirjas vahekohtuniku ülesandeid täitvatest isikutest hiljemalt kuus kuud pärast lepingu ajutise kohaldamise algust lepingu artikli 464 lõike 5 kohaselt.

4)Lepingu artikli 404 lõike 1 kohaselt on Moldova Vabariigi valitsusega arutatud esialgset vahekohtunike nimekirja, milles on esitatud viis vahekohtuniku kandidaati liidust, viis vahekohtuniku kandidaati Moldova Vabariigist ja viis kolmanda riigi kodanikku, kes võivad täita vahekohtu eesistuja kohuseid.

5)Seepärast on asjakohane määrata kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees seoses nimekirjaga nendest isikutest, kes võivad tegutseda vahekohtunikena vaidluste lahendamisel,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mis võetakse liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees seoses nimekirjaga nendest isikutest, kes võivad tegutseda vahekohtunikena vaidluste lahendamisel, põhineb kõnealuse komitee otsuse eelnõul, mis on lisatud käesolevale otsusele.

Liidu esindajad võivad kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees teha otsuse eelnõusse väiksemaid muudatusi, ilma et selleks oleks vaja uut nõukogu otsust.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1) ELT L 260, 30.8.2014, lk 1.
(2) Nõukogu otsus 2014/492/EL, 16. juuni 2014, ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelisele assotsieerimislepingule Euroopa Liidu nimel allakirjutamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 260, 30.8.2014, lk 1).

Brüssel,5.8.2015

COM(2015) 390 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus,

millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees, mis on loodud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepinguga


Eelnõu:

EUROOPA LIIDU JA MOLDOVA VABARIIGI kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitee otsus nr 1/2015,

... 2015,

ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu artikli 404 lõikes 1 osutatud vahekohtunike nimekirja koostamise kohta

KAUBANDUSKOOSSEISUS KOKKUTULNUD ASSOTSIEERIMISKOMITEE,

võttes arvesse ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelist assotsieerimislepingut, millele kirjutati 27. juunil 2014 alla Brüsselis, eelkõige selle artikli 404 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

1)Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu (edaspidi „leping”) artikli 464 kohaselt kohaldatakse lepingu osi, sealhulgas vahekohtunike nimekirja käsitlevat sätet, ajutiselt alates 1. septembrist 2014.

2)Lepingu artikli 404 lõike 1 kohaselt peab kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitee vastavalt lepingu artikli 438 lõikele 4 koostama nimekirja 15 isikust, kes peaksid tegutsema vahekohtunikena,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Nimekiri nendest isikutest, kes võivad ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepingu artikli 404 lõike 1 mõistes tegutseda vahekohtunikena, on esitatud käesoleva otsuse lisas.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Koostatud … , …

Kaubanduskoosseisus kokkutulnud

assotsieerimiskomitee nimel

eesistuja

LISA

LEPINGU ARTIKLI 404 LÕIKES 1 OSUTATUD VAHEKOHTUNIKE NIMEKIRI

Moldova Vabariigi soovitatud vahekohtunikud

1.Sergiu BĂIEŞU

2.Eduard SERBENCO

3.Lilia GRIBINCEA

4.Octavian CAZAC

5.Mihail BURUIANĂ

Euroopa Liidu soovitatud vahekohtunikud

1.Claus–Dieter EHLERMANN

2.Giorgio SACERDOTI

3.Jacques BOURGEOIS

4.Pieter Jan KUIJPER

5.Ramon TORRENT

Eesistujad

1.David UNTERHALTER (Lõuna-Aafrika)

2.Merit JANOW (Ameerika Ühendriigid)

3.    William DAVEY (Ameerika Ühendriigid)

4.    Leora BLUMBERG (Lõuna-Aafrika)

5.    Helge SELAND (Norra)