52014DC0671

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE EAGFi kulude kohta Varajase hoiatamise süsteem nr 9-10/2014 /* COM/2014/0671 final */


SISUKORD

1........... Sissejuhatus................................................................................................................... 3

2........... EAGFi sihtotstarbeline tulu.......................................................................................... 3

3........... Märkused EAGFi 2014. aasta eelarve esialgse täitmise kohta..................................... 4

4........... EAGFi sihtotstarbeliste tulude rakendamine................................................................ 6

5........... Järeldused..................................................................................................................... 6

1. lisa: || EAGFi assigneeringute esialgne kasutamine kuni 31.08.2014

 

1. Sissejuhatus

1. lisas on esitatud Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondi (EAGF) eelarve tegelik täitmine ajavahemikul 16. oktoobrist 2013 kuni 31. augustini 2014, võrreldes kulude profiiliga, mis on ette nähtud nõukogu määruse (EL) nr 1306/2013 (ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta)[1] artikli 28 sätete põhjal kehtestatud näitajaga.

2. EAGFi sihtotstarbeline tulu

Vastavalt määruse (EL) nr 1306/2013 artikli 43 sätetele käsitatakse raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmise ning vastavuskontrolli otsuste kohastest finantskorrigeerimistest ja eeskirjade eiramisest tulenevat ning piimamaksust laekuvat tulu EAGFi kulude rahastamiseks määratud sihtotstarbelise tuluna. Kõnealuste sätete kohaselt võib sihtotstarbelist tulu kasutada EAGFi mis tahes kulude rahastamiseks. Kui osa sellest tulust jääb ühel eelarveaastal kasutamata, kantakse see automaatselt üle järgmisse eelarveaastasse[2].

EAGFi 2014. aasta eelarve hõlmab nii komisjoni viimaseid prognoose turumeetmete ja otsetoetustega seotud eeldatavate kulude rahastamiseks vajalike summade kohta kui ka prognoose asjaomase eelarveaasta jooksul eeldatavasti laekuvate sihtotstarbeliste tulude ning eelmisel eelarveaastal kasutamata jäänud ja asjaomasesse eelarveaastasse üle kantud sihtotstarbeliste tulude kohta. Komisjon võttis 2014. eelarveaasta EAGFi assigneeringute summat käsitlevas ettepanekus arvesse eeldatavasti laekuva sihtotstarbelise tulu kogusummat ning taotles 2014. aasta eelarvesse selliste assigneeringute kandmist, mille summa arvutamiseks lahutatakse hinnanguline sihtotstarbeline tulu hinnanguliselt vajaminevast summast. Eelarvepädevad institutsioonid võtsid EAGFi eelarve vastu, võttes arvesse eeldatavasti laekuvat sihtotstarbelist tulu.

Komisjoni hinnangul oli saadaoleva sihtotstarbelise tulu kogusumma 2014. aasta eelarve koostamise ajal 1 464 miljonit eurot. Täpsemalt:

– 2014. eelarveaasta jooksul eeldatavasti laekuva sihtotstarbelise tulu suuruseks hinnati 849 miljonit eurot. Vastavuse kontrolli kohaste korrektsioonide ja eeskirjade eiramisega seotud tulu suuruseks hinnati vastavalt 638 miljonit eurot ja 165 miljonit eurot. Piimamaksust laekuva tulu suuruseks hinnati 46 miljonit eurot;

– 2013. eelarveaastast 2014. eelarveaastasse eeldatavasti ülekantava sihtotstarbelise tulu suuruseks hinnati 615 miljonit eurot.

Komisjon eraldas 2014. aasta eelarves kõnealuse 1 464 miljoni euro suuruse esialgu prognoositud tulu kahe kava jaoks. Täpsemalt:

– 464 miljonit eurot puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonide rakendusfondidele ning

– 1 000 miljonit eurot eraldati ühtsele otsemaksete kavale.

Nende kahe kava jaoks kiitsid eelarvepädevad institutsioonid komisjoni ettepaneku alusel heaks vastavalt 285 miljoni euro ja 30 083 miljoni euro suurused assigneeringud. Eespool nimetatud heakskiidetud assigneeringute ja sihtotstarbelise tulu summa on vastavuses assigneeringute hinnangulise koguvajadusega, mis puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonide rakendusfondide puhul on 749 miljonit eurot ja ühtse otsemaksete kava puhul 31 083 miljonit eurot.

1. lisas, mis kajastab 2014. aasta eelarve esialgset täitmist seisuga 31. august 2014, on puu- ja köögiviljasektori ning tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste sektori eelarveassigneeringute real ära toodud eelnimetatud kahe kavaga seotud heakskiidetud assigneeringud, mille suurus, arvestamata eelnimetatud sihtotstarbelist tulu, on vastavalt 676,7 miljonit eurot ja 38 252 miljonit eurot. Pärast neile sektoritele eraldatud sihtotstarbelise tulu lisamist suureneb 2014. aasta eelarves prognoositavate assigneeringute kogusumma puu- ja köögiviljasektori puhul 1 140,7 miljoni euroni ning tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste puhul 39 252 miljoni euroni.

3. Märkused EAGFi 2014. aasta eelarve esialgse täitmise kohta

Eelarve esialgse täitmise tase ajavahemikul 16. oktoobrist 2013 kuni 31. augustini 2014 on esitatud 1. lisas. Seda täitmise taset võrreldakse kulude profiiliga, mille aluseks on määruse (EL) nr 1306/2013 artikli 28 sätete põhjal kehtestatud näitaja. Järgmisena on esitatud lühikommentaarid konkreetsete eelarveartiklite kohta, mille puhul 2014. aasta eelarve tegelik ja eeldatav täitmine erinevad kõige rohkem.

3.1. Turumeetmed

Assigneeringute kasutamine sekkumiseks põllumajandusturgudel oli heakskiidetud eelarveassigneeringute tasemest 67 miljonit eurot kõrgem, nagu osutas näitaja tase 31. augustil 2014. See erinevus tuleneb eelkõige eelarve täitmise suundumustest puu- ja köögivilja- ning veini- ja piimasektoris.

3.1.1. Puu- ja köögivili (+202,2 miljonit eurot võrreldes heakskiidetud assigneeringutega)

Heakskiidetud assigneeringute puhul tuleneb see eelarve täitmise tase peamiselt tootjaorganisatsioonide rakendusfondide kavale tehtud kulutustest, mida rahastatakse nii heakskiidetud eelarveassigneeringutest kui ka 2014. aasta eelarves sellele kavale eraldatud sihtotstarbelisest tulust (NB! Täpsema teabe saamiseks vt eespool punkt 2). Kõnealune eelarve täitmise tase tuleneb näitaja kohaldamisest seisuga 31. august 2014 eelarve heakskiidetud assigneeringute suhtes, mis ei hõlma selle sektori sihtotstarbelist tulu.

1. lisas assigneeringute esialgse kasutamise tabeli joonealuses märkuses * on osutatud, milline oleks olukord, kui näitajat oleks 31. augusti 2014. aasta seisuga kohaldatud kõigi selliste assigneeringute suhtes, mida saab eeldatavasti kasutada selle sektori rahastamiseks. Nagu eespool punktis 2 osutatud, koosneb selle sektori jaoks eeldatavasti kasutada olev kogueraldis eelarve heakskiidetud assigneeringutest (676,7 miljonit eurot) ja sektori sihtotstarbelisest tulust (hinnanguliselt 464 miljonit eurot). Seega, kui asjaomast näitajat oleks kohaldatud 1 140,7 miljoni euro suuruse kogueraldise suhtes, mida kõnealune sektor eeldatavasti saab kasutada, siis ilmneks eelarve alatäitmine mahus –127,6 miljonit eurot, mis tuleneb tootjaorganisatsioonide rakendusfondide kava jaoks tehtavate maksete rütmi kiirenemisest ning koolidele puuvilja jagamise kava vahendite ja tootjarühmadele eeltunnustuse saamiseks antava abi aeglasemast kasutamisest võrreldes näitaja tasemega 31. augustil 2014. Praegu on komisjon seisukohal, et eelarveaasta lõpul võib oodata koolidele puuvilja jagamise kava vahendite ja tootjarühmadele eeltunnustuse saamiseks antava abi vahendite teatavat alakasutamist ja jälgib jätkuvalt tootjaorganisatsioonide kavade jaoks eraldatud assigneeringute kasutamist.

3.1.2. Viinamarjakasvatussaadused (–109,6 miljonit eurot)

Vahendite alakasutamine tuleneb siin liikmesriikide poolt tehtud maksete aeglasemast rütmist võrreldes kulude profiiliga, mille aluseks on veinisektori riiklikes toetusprogrammides kehtestatud näitaja. Praegu peetakse seda erinevust ajutiseks, kuna liikmesriikide asjaomase artikliga seotud kuluprognoos näitab, et kulude kasvutempo peaks eelolevatel kuudel suurenema.

3.1.3. Piim ja piimatooted (–6,8 miljonit eurot)

              Vahendite alakasutamine tuleneb siin liikmesriikide poolt tehtud maksete aeglasemast rütmist võrreldes kulude profiiliga, mille aluseks on koolipiima kava riiklikes toetusprogrammides kehtestatud näitaja. Praegu peetakse seda erinevust ajutiseks, kuna liikmesriikide asjaomase artikliga seotud kuluprognoos näitab, et eelarveaasta lõpuks peaks koolipiima kava olema täies mahus täidetud.

3.2. Otsetoetused

Assigneeringute kasutamine otsetoetusteks oli võrreldes näitajaga (seisuga 31. august 2014) 659,4 miljonit eurot suurem.

3.2.1. Tootmiskohustusega sidumata otsetoetused (+719,1 miljonit eurot võrreldes heakskiidetud assigneeringutega)

Heakskiidetud assigneeringute puhul tuleneb eelarve täitmise tase esmajoones ühtsele otsemaksete kavale tehtud kulutustest, mida rahastatakse nii heakskiidetud eelarveassigneeringutest kui ka 2014. aasta eelarves sellele kavale eraldatud sihtotstarbelisest tulust (NB! Täpsema teabe saamiseks vt eespool punkt 2). Kõnealune eelarve täitmise tase tuleneb näitaja kohaldamisest seisuga 31. august 2014 eelarve heakskiidetud assigneeringute suhtes, mis ei hõlma selle sektori sihtotstarbelist tulu.

1. lisa assigneeringute esialgse kasutamise tabeli joonealuses märkuses on osutatud, milline oleks olukord, kui näitajat seisuga 31. august 2014 oleks kohaldatud kõikide selliste assigneeringute suhtes, mida saab eeldatavasti kasutada tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste rahastamiseks. Nagu punktis 2 osutatud, koosneb tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste jaoks eeldatavasti kasutada olev kogueraldis eelarve heakskiidetud assigneeringutest mahus 38 252 miljonit eurot ja tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste sihtotstarbelisest tulust, mille suurus on hinnanguliselt 1 000 miljonit eurot. Seega kui näitajat oleks kohaldatud kogueraldisele 39 252 miljonit eurot, mida saab eeldatavasti kasutada tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste jaoks, siis muutuks eelarve täheldatud ületäitmine –279,9 miljoni euro suuruseks alatäitmiseks.

Praeguseks on liikmesriigid juba maksnud 99,2 % 2014. aastaks ette nähtud hinnangulistest tootmiskohustusega sidumata otsetoetustest. Komisjon eeldab praegu, et olemasolevaid heakskiidetud assigneeringuid ja sihtotstarbelist tulu peaks selle eelarveartikli tegelikuks täitmiseks olema piisavalt ja et selle eelarveaasta lõpus võib oodata eelarveassigneeringute teatavat alakasutamist.

3.2.2. Muud otsetoetused (–59,3 miljonit eurot)

Muude otsetoetuste jaoks eelarves heakskiidetud assigneeringute alakasutamine võrreldes kulude profiiliga, mille aluseks on 31. augusti 2014. aasta seisuga kehtestatud näitaja, tuleneb mõnele selle sektori alla kuuluvale kavale (eelkõige artikli 68 kohane tootmiskohustusega seotud eritoetus) tehtavate maksete rütmi aeglustumisest. Praegu on komisjon seisukohal, et eelarveaasta lõpul võib oodata vahendite teatavat alakasutamist, ja jälgib selle eelarveartikli jaoks eraldatud assigneeringute kasutamist ka edaspidi.

3.3. Põllumajanduskulude audit (+5,5 miljonit eurot)

Lisaks otsetoetuste järelevalve- ja ennetavate meetmete jaoks eraldatud 6,8 miljonile eurole sisaldus 2014. aasta eelarves arvestusliku summana 53,4 miljonit eurot vaidluste lahendamise menetluste jaoks vajalike maksete tegemiseks. Kõige uuema teabe kohaselt maksavad liikmesriigid vaidluste lahendamise eest tasandusintressi, mis on 2014. aasta eelarves ettenähtust suurem. Lisaks kavatseb komisjon liikmesriikidele tagasi maksta ligikaudu 20 miljonit eurot seoses raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmise kohta liikmesriikide kasuks tehtud otsustega. Komisjon on praegu seisukohal, et põllumajanduskulude auditit käsitleva peatüki osas võib oodata 2014. aasta eelarveassigneeringute ületäitmist.

4. EAGFi sihtotstarbeliste tulude rakendamine

1. lisas esitatud tabelist nähtub, et seisuga 31. august 2014 oli sihtotstarbelist tulu laekunud 1 669,1 miljonit eurot. Täpsemalt:

– raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmise ning vastavuskontrolli otsuste kohaste finantskorrigeerimiste tulemusena laekus 769,6 miljonit eurot ja eelarveaasta lõpuks oodatakse sellele lisa;

– eeskirjade eiramise eest nõuti sisse ligikaudu 141,3 miljonit eurot ja eelarveaasta lõpuks oodatakse ka sellele lisa ning

– praegu on laekunud suurem osa piimamaksust, mille ligikaudne suurus on 48 miljonit eurot.

Aastast 2013 aastasse 2014 üle kantavate sihtotstarbeliste tulude summa oli 710,2 miljonit eurot. See summa, mis oli märkimisväärselt suurem esialgu prognoositud 615 miljonist eurost, kasutati täielikult ära 2014. aasta eelarves ettenähtud maksete tegemiseks.

Seega on EAGFi kulude katmiseks olemasolevad sihtotstarbelised tulud seisuga 31. august 2014 kokku 1 669,1 miljonit eurot; sellele lisanduvad eelarveaasta lõpuks eeldatavasti kogutavad sihtotstarbelise tulu summad.

5. Järeldused

EAGFi 2014. aasta eelarveassigneeringute esialgne kasutamine kuni 31. augustini 2014 näitab, et liikmesriikide igakuised maksed ületavad näitajal põhinevat eelarve täitmise kulude profiili ligikaudu 728,2 miljoni euro võrra.

Sihtotstarbelisest tulust on juba kasutada 1 669,1 miljonit eurot ning eeldatavasti peaks 2014. aastal sellele ka lisa laekuma. Praegu on komisjon seisukohal, et eelarveaasta lõpuks laekuv sihtotstarbeline tulu on piisav, et täita tootjaorganisatsioonide rakendusfondide ja ühtse otsemaksete kava rahastamisega seotud kohustused ning tasuda põllumajanduskulude auditiga seotud peatüki alusel välja makstavad summad.

Lisaks sellele on komisjonil kavas pärast 2014. eelarveaasta assigneeringute lõplikku täitmist kanda kasutamata assigneeringud üle 2015. eelarveaastasse, et maksta põllumajandustootjatele välja hüvitised, mille suhtes seejärel kohaldatakse finantsdistsipliini. Ülekantav summa ei tohi ületada 2 % EAGFi esialgsetest assigneeringutest meetmetele, mille eelarvet täidetakse koostöös liikmesriikidega, ega 2014. eelarveaastal finantsdistsipliini raames kohaldatavat summat[3].

Komisjoni praeguste prognooside kohaselt on kõnealuse ülekande tegemiseks 2014. eelarveaasta lõpuks võimalik kasutada kulukohustustega sidumata assigneeringuid summas 874,7 miljonit eurot, mis on kooskõlas eespool osutatud 2 % piirnormiga[4]. EAGFi vahendite ülejäänud hinnanguline ülejääk lisatakse 2015. eelarveaasta eelarveprojekti kirjalikku muutmisettepanekusse nr 1.

[1]                  ELT L 347, 20.12.2013, lk 549.

[2]                  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 (mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju) artikli 14 kohaselt kantakse sihtotstarbeline sisetulu üle ainult järgmisse eelarveaastasse. Selleks et tagada eelarve usaldusväärne haldamine, kasutatakse kõnealust sihtotstarbelist tulu üldjuhul enne muid asjaomase eelarveartikli heakskiidetud assigneeringuid.

[3] Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 (mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju) artikkel 169.

[4] 2014. eelarveaastal finantsdistsipliini raames kohaldatav summa (902,9 miljonit eurot) oli suurem kui 2 % EAGFi esialgsetest assigneeringutest meetmetele, mille eelarvet täidetakse koostöös liikmesriikidega; seega võetakse ülekandmisel aluseks 2 % piirnormile vastav summa.