13.12.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 365/1


ARUANNE

Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööameti eelarveaasta 2012 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

2013/C 365/01

SISSEJUHATUS

1.

Ljubljanas asuv Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (edaspidi „amet” või „ACER”) loodi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 713/2009 (1). Ameti peamised ülesanded on aidata liikmesriikide reguleerivatel asutustel täita liidu tasandil reguleerimisülesandeid, mida nad liikmesriigi tasandil täidavad, ning vajaduse korral kooskõlastada nende tegevust. Energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse määrusega (2) on ametile (ning liikmesriikide reguleerivatele asutustele) antud täiendavaid kohustusi, mis puudutavad Euroopa energia hulgimüügituru järelevalvet (3).

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

2.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning ameti järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

a)

ameti raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruannetest (5)31. detsembril 2012. aastal lõppenud eelarveaasta kohta; ning

b)

raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

4.

Vastavalt komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (6) artiklitele 33 ja 43 vastutab juhtkond ameti raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest:

a)

juhtkonna kohustused seoses ameti raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (7) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist; arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Direktor kiidab ameti raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ameti finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

b)

alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

Audiitori kohustused

5.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (8) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ameti raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

6.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

7.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane kinnitava avalduse esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

8.

Kontrollikoja hinnangul kajastab ameti raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ameti finantsolukorda 31. detsembri 2012. aasta seisuga ning ameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ameti finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

9.

Kontrollikoja hinnangul on ameti 2012. aasta 31. detsembril lõppenud aasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

10.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

KOMMENTAARID TEHINGUTE SEADUSLIKKUSE JA KORREKTSUSE KOHTA

11.

Amet maksis töötajatele, kelle lapsed õppisid alg- või keskkoolis, peale personalieeskirjades ette nähtud õppetoetustele veel lisatoetusi (9), et katta suuremad koolikulud. Aastal 2012 maksti lisatoetusi ligi 23 000 euro ulatuses. Personalieeskirjades ei ole lisatoetusi ette nähtud ja nende maksmine ei ole seetõttu eeskirjadega kooskõlas.

KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE KOHTA

12.

Amet kandis järgmisesse eelarveaastasse üle II jaotise (ACERi hoone ja sellega seotud kulud) kulukohustustega seotud assigneeringutest 1,7 miljonit eurot, mis moodustas 81 % kogu II jaotise kulukohustustega seotud assigneeringutest. Need ülekandmised on seotud peamiselt energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse määruse rakendamisega, mis on praegu pooleli. Kuna määruse rakendamine on seotud ameti põhitegevusega, siis oleks tulnud seda rahastada III jaotisest.

13.

Amet tegi 2012. aastal eelarves 20 ümberpaigutust 1 miljoni euro ulatuses, muutes 43 eelarverida. See osutab puudustele eelarve kavandamises.

MUUD KOMMENTAARID

14.

Ametil oli aasta lõpus 4,2 miljonit eurot, sealhulgas 2011. aasta eelarve 1,6 miljoni euro suurune ülejääk, mille põhjustas 2011. aasta liiga suur rahastamisnõue, ja mis maksti komisjonile tagasi 2013. aasta jaanuaris. See ei vasta rahavoogude range juhtimise põhimõttele.

15.

Auditeeritud värbamismenetlustes esines puudusi seoses läbipaistvuse ja kandidaatide võrdse kohtlemisega – kirjalike katsete ja vestluste küsimused ei olnud enne taotluste läbivaatamist paika pandud. Kirjalikele katsetele ja vestlustele pääsemise ning samuti reservnimekirja kandmise tingimused ei olnud piisavalt täpsed ning meetmed kandidaatide anonüümsuse tagamiseks kirjalikel katsetel ei olnud asjakohased.

EELMISE AASTA KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

16.

Ülevaade kontrollikoja eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud I lisas.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige dr Louis GALEA, võttis käesoleva aruande vastu 10. septembri 2013. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  ELT L 211, 14.8.2009, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta määrus nr 1227/2011 (ELT L 326, 8.12.2011, lk 1), mis annab energia hulgimüügiturgudel toimuva kauplemise järelevalvega seotud olulised ülesanded ametile.

(3)  II lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ameti pädevusest ja tegevusest.

(4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(5)  Need koosnevad eelarve tulemiaruandest ja selle lisast.

(6)  EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72.

(7)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS) / rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

(8)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1) artikli 185 lõige 2.

(9)  VII lisa artiklis 3 sätestatakse kahekordne toetus, st 2 × 252,81 eurot = 505,62 eurot.


I LISA

Eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud meetmed

Aasta

Kontrollikoja kommentaar

Parandusmeetmete võtmise seis

(lõpetatud / pooleli / alustamata / ei kohaldata)

2011

Kasutamata assigneeringute ja eelarveülekannete kõrge määr ning maksete madal osakaal kulukohustustest osutab puudustele eelarve planeerimises ja on vastuolus eelarve aastasuse põhimõttega.

Pooleli

2011

Amet peab parandama värbamismenetluste läbipaistvust. Näiteks ei olnud vaba ametikoha kohta avaldatud teadetes esitatud reservnimekirja pandavate kandidaatide maksimaalset arvu ning puudus viide kaebuse esitamise võimaluse kohta. Lisaks ei olnud kirjalike testide ja intervjuude küsimused ning nende hindamiskriteeriumid paika pandud enne taotluste läbivaatamist.

Pooleli

2011

2011. aastal maksis amet 10 839 eurot päevara lähetatud ekspertidele, kes olid ameti asukohamaa kodanikud. Makse on vastuolus ameti haldusnõukogu poolt vastu võetud riiklike ekspertide lähetamise eeskirjadega, mille kohaselt võib päevaraha maksta vaid ajutistele teenistujatele, kes ei ole ameti asukohamaa kodanikud.

Lõpetatud


II LISA

Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (Ljubljana)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 114 (EÜ asutamislepingu endine artikkel 95) ja 194)

Seadusandliku tavamenetluse kohaselt ning pärast konsulteerimist majandus- ja sotsiaalkomiteega võtavad Euroopa Parlament ja nõukogu liikmesriikides nii õigus- kui ka haldusnormide ühtlustamiseks meetmed, mille eesmärk on siseturu rajamine ja selle toimimine.

Siseturu rajamisel ja toimimisel ning pidades silmas vajadust säilitada ja parandada keskkonda, on liidu energiapoliitikal liikmesriikide vahelise solidaarsuse vaimus järgmised eesmärgid:

a)

tagada energiaturu toimimine;

b)

tagada energiaga varustamise kindlus liidus;

c)

edendada energia tõhusat kasutamist ja säästmist ning uute ja taastuvate energiaallikate väljaarendamist;

d)

edendada energiavõrkude sidumist.

Euroopa Parlament ja nõukogu kehtestavad seadusandliku tavamenetluse kohaselt loetletud eesmärkide saavutamiseks vajalikud meetmed. Meetmed võetakse vastu pärast konsulteerimist majandus- ja sotsiaalkomiteega ning regioonide komiteega.

Ameti pädevus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 713/2009; komisjoni määrus (EL) nr 838/2010; Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1227/2011)

Eesmärgid

Ameti ülesanne on aidata liikmesriikide reguleerivatel asutustel täita liidu tasandil reguleerimisülesandeid, mida nad liikmesriigi tasandil täidavad, ning vajadusel kooskõlastada nende tegevust.

Ülesanded

liikmesriikide reguleerivate asutuste töö täiendamine ja kooskõlastamine;

osalemine Euroopa energiavõrkude eeskirjade loomisel;

teatud tingimustel siduvate üksikotsuste vastuvõtmine piiriülese infrastruktuuri juurdepääsu- ja tegevuse turvalisuse tingimuste kohta;

Euroopa institutsioonide nõustamine erinevates energeetikaga seotud küsimustes;

energiaturgudel toimuva jälgimine ning sellest aruandmine;

Euroopa Komisjonile ettepaneku tegemine piiriülese infrastruktuuri põhivõrguettevõtjate vahelise hüvitamismehhanismi iga-aastase hüvitussumma kohta;

energia hulgimüügiturgude ja neil toimuva tegevuse järelevalve eesmärgil koostöö tegemine liikmesriikide reguleerivate asutuste, ESMA, liikmesriikide pädevate finantsametkondade ning vajaduse korral riiklike konkurentsiametkondadega;

erinevate turgude kategooriate ja kauplemisviiside toimimise ja läbipaistvuse hindamine;

komisjonile ettepanekute tegemine turueeskirjade, tehingutega seotud andmete, kauplemiskorralduste, standardite ja menetluste kohta, mis võivad parandada turu terviklikkust ja siseturu toimimist.

Juhtimine

Haldusnõukogu

Koosseis:

Kaks Euroopa Parlamendi nimetatud liiget, kaks komisjoni nimetatud liiget ning viis nõukogu nimetatud liige. Igal liikmel on asendusliige.

Ülesanded:

Haldusnõukogu võtab vastu ameti aasta tegevuse tööprogrammi ja eelarve ning jälgib nende rakendamist.

Direktor

Direktori nimetab haldusnõukogu komisjoni ettepanekul koostatud kandidaatide nimekirja põhjal peale reguleerivate asutuste nõukogult saadud positiivset arvamust.

Reguleerivate asutuste nõukogu

Koosseis:

Iga liikmesriigi reguleeriva asutuse juhtiv esindaja ning üks hääleõiguseta komisjoni esindaja. Iga liikmesriigi reguleeriv asutus nimetab asendusliikme oma olemasoleva personali hulgast.

Ülesanded:

reguleerivate asutuste nõukogu esitab direktorile arvamusi arvamuste, soovituste või otsuste kohta, mille vastuvõtmine on kaalumisel;

annab direktorile suuniseid direktori ülesannete täitmiseks;

esitab haldusnõukogule oma arvamuse direktorikandidaadi kohta;

kinnitab ameti järgmise aasta tegevuse tööprogrammi.

Välisaudit

Euroopa Kontrollikoda.

Eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutav institutsioon

Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

2012. aastal ameti käsutusse antud ressursid (sulgudes 2011. aasta andmed)

2012. aasta eelarve (2011)

7,2 (4,8) miljonit eurot

Personali suurus seisuga 31. detsember 2012(2011)

Ametikohtade arv ametikohtade loetelus: 43 (40)

Täidetud ametikohad 31. detsembri seisuga: 42 (39)

Muu personal: 14 (12)

Kogu personal: 57 (39), mis jaotub tegevuste kaupa:

põhitegevus: 34 (28)

haldusülesanded: 23 (11)

2012. aastal pakutud tooted ja teenused

Kaks raamsuunist (elektrienergia: tasakaalustamise suunised; gaas: koostalitlussuunised). Määruse (EÜ) nr 713/2009 artiklis 10 sätestatud avalikud konsultatsioonid, k.a õpikojad.

Võrgueeskirjad:

a)

kolm põhjendatud arvamust võrgueeskirjade kohta (elekter: võrgueeskiri kõikidele generaatoritele kohalduvate võrguühenduse nõuete kohta ning võrgueeskiri võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise kohta; gaas: võrgueeskiri mahtude jaotamise mehhanismi kohta);

b)

kaks kvalifitseeritud soovitust võrgueeskirjade kohta (mõlemad gaasivõrgu võimsuse jaotamise mehhanismi eeskirja kohta).

Arvamus Euroopa maagaasi ülekandesüsteemi haldurite võrgustiku (ENTSOG) 2012. aasta tööprogrammi kohta.

Arvamus ENTSOGi 2011. ja 2012. aasta talvise varustamise väljavaadete kohta.

Arvamus ENTSOGi 2012. aasta suvise varustamise väljavaadete kohta.

Arvamus ENTSOGi 2013. aasta tööprogrammi kohta.

Arvamus Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku (ENTSO-E) võrgu kümneaastase arengukava kohta (2012).

Arvamus ENTSO-E 2012. aasta suviste väljavaadete aruande ning 2011. ja 2012. aasta talve ülevaate kohta.

Arvamus Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku (ENTSO-E) 2011. aasta aastaaruande kohta.

29. novembril avaldati ACERi ja CEERi (Euroopa energiasektori reguleerijate nõukogu) turujärelevalve aruanne (määruse (EÜ) nr 713/2009 artikkel 11); mille esitlus toimus Brüsselis.

Soovitus komisjoni ettepaneku (võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv finantsinstrumentide turgude kohta, millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2004/39/EÜ (KOM(2011) 656 lõplik)) artikli 2 lõike 1 punkti n kohta.

Võeti vastu soovitus energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse määruses ((EL) nr 1227/2011) sätestatud tehingutega seotud andmete kohta.

Võeti vastu otsus määruse (EL) nr 1227/2011 artikli 9 lõikes 3 sätestatud registreerimisvormi kohta.

28. detsembril 2012 avaldati teine väljaanne suunistest energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse määruse artiklis 2 sätestatud definitsioonide rakendamise kohta.

Energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse määruse rakendamist käsitleva kolme raamlepingu sõlmimine.

Märtsis avaldati 2011. aasta ülevaade piirkondlikest algatustest.

Avaldati kolm piirkondliku gaasialgatuse ja neli piirkondliku elektrienergia algatuse elektroonilist kvartaliaruannet.

Loodi kaks uut ameti töörühma (rakendamise, järelevalve ja menetluste töörühm (AIMPWG) ning turu terviklikkuse ja läbipaistvuse töörühm (AMITWG)) ning ajakohastati töörühmade toimimise eeskirju.

14. märtsil 2012 korraldas amet iga-aastase konverentsi „Energia siseturu realiseerimine – millised on ACERi ülesanded?”, kus osales 220 inimest.

Allikas: ameti edastatud teave.


AMETI VASTUSED

11.

Põhjusel, et Sloveenias puudub Euroopa Kool ning tingituna vajadusest võtta sotsiaalmeetmeid, mille abil parandada ameti töötajate ebavõrdseid töötingimusi (kooskõlas personalieeskirjade artikli 1 lõikega e) võrreldes muude Euroopa Liidu institutsioonide töötajatega, kelle asukohas Euroopa Kool tegutseb, võttis haldusnõukogu 11. veebruaril 2011 vastu otsuse AB nr 01/2011 „toetada ACERi töötajaid seoses lasteaia ja kooli tasudega”. Maksimumtoetus, mida antakse tingimustele vastavatele töötajatele iga tingimustele vastava lapse kohta ei ületa Brüsseli Euroopa Kooli tasumäära.

12.

Euroopa Komisjon on andnud ametile nõu kasutada energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse projekti II jaotist enamikuks IT-rakenduste alguskuludeks. Amet otsustas hakata kirjendama energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvusega seotud kulusid III jaotisse 2014. aastast, mil amet peaks alustama energiaturu seiret.

13.

Pärast põhjalikku hinnangut on amet täielikult teadlik sellest, et energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse projekti finantskalkulatsioonis kavandatud eelarve on osutunud määruse (EL) 1227/2011 rakendamiseks vajaliku täies mahus efektiivse IT-süsteemi arendamiseks ebapiisavaks. Seetõttu püüdis amet leida oma eelarves energiaturu terviklikkuse ja läbipaistvuse projekti jaoks võimalikke lisavahendeid juba 2012. aastal. Ameti eelarve oli niigi pingeline ja teistelt eelarveridadelt sai üle kanda vaid väikesi summasid. Tagajärjeks oli suur hulk väikesesummalisi süstemaatilisi eelarveülekandeid.

14.

Ameti pangakontol aasta lõpus olev sularaha saldo 4,2 miljonit eurot sisaldas 2011. aasta eelarve ülejääki 1,6 miljonit eurot, mis maksti tagasi 2013. aasta jaanuaris, kui amet sai alles 8. jaanuaril 2013 komisjonilt sellekohase palve, 2012. aasta eelarve ülejääk 0,6 miljonit eurot, mis makstakse komisjonile tagasi vastava nõudmise korral, ja 1,9 miljonit eurot enne aasta lõppu võetud õiguskohustuste tasaarvelduseks, mis kanti üle 2013. aastasse. Ameti sularahahalduse eesmärk on tagada vahendite olemasolu, et katta tekkivaid kohustusi.

15.

Amet järgib rangelt töövestluse ja kirjaliku katse menetlusi, mis on üksikasjalikult sätestatud direktori 20. märtsi 2012 otsuses 2012-17 värbamismenetluste juhendite ja valikukomisjoni töö kohta, tagades küsimuste koostamise ja hinnangukriteeriumide kehtestamise enne katsete ja töövestluste algust. Amet nõustub praegust menetlust läbi vaatama, et võtta arvesse audiitorite märkusi. Ameti arvates ei ole katsete anonüümsus valikumenetluse üldise objektiivsuse jaoks olulise tähtsusega. Katsete hindamiskriteeriumid kehtestatakse valikukomisjonis enne katseid, et tagada kirjalike katsete hindamise objektiivsus. Pealegi ei saa mõnesid katseid anonüümselt korraldada, sest kandidaatidel palutakse kas kõnelda oma kogemustest või tuleb neil ette valmistada esitlus, mida nad näitavad valikukomisjonile enne töövestlust.