21.11.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 341/75


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1198/2006 seoses teatavate sätetega, mis käsitlevad finantsstabiilsuse säilitamisega tõsistes raskustes või sellises ohus olevate teatavate liikmesriikide finantsjuhtimist”

COM(2013) 428 final – 2013/0200 (COD)

2013/C 341/17

Raportöör: Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

1. juulil 2013 otsustas Euroopa Parlament ja 10. juulil 2013 nõukogu vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 43 lõikele 2 ja artiklile 304 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1198/2006 seoses teatavate sätetega, mis käsitlevad finantsstabiilsuse säilitamisega tõsistes raskustes või sellises ohus olevate teatavate liikmesriikide finantsjuhtimist

COM(2013) 428 final – 2013/0200 (COD).

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav põllumajanduse, maaelu arengu ja keskkonna sektsioon tegi arvamuse koostamise ülesandeks raportöörile Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRELE ning võttis arvamuse vastu 3. septembril 2013.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 492. istungjärgul 18.–19. septembril 2013 (19. septembri istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 128, vastu hääletas 1, erapooletuks jäi 8 liiget.

1.   Järeldused

1.1

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee leiab, et jätkuv finants- ja majanduskriis on muutnud liikmesriikide finantsvahendite olukorra pingeliseks, kuna liikmesriigid viivad ellu eelarve konsolideerimiseks vajalikku poliitikat.

1.2

Seepärast peab komitee Euroopa Komisjoni ettepanekut muuta määrust (EÜ) nr 1198/2006 vajalikuks ja väga asjakohaseks ning avaldab sellele kindlat toetust, olles kindel, et eelarvevahendeid kasutatakse kõige tõhusamal viisil.

2.   Taust

2.1

Jätkuv enneolematu ulatusega ülemaailmne finantskriis ja majanduslangus on oluliselt pärssinud mitme liikmesriigi majanduskasvu ja kahjustanud finantsstabiilsust ning seetõttu järsult halvendanud nende finants- ja majandustingimusi.

2.2

See olukord halveneb eelkõige kriisi tõttu kõige enam kannatanud liikmesriikides, kes on saanud kohandamiskava alusel rahalist abi, sest eelarve konsolideerimise tõttu on tekkinud likviidsusprobleemid, mis pärsivad nende majanduskasvu ja finantsstabiilsust ning suurendavad eelarvepuudujääki ja võlakoormust. Kaasrahastamine muudab finantsabi tõhusamaks ja liikmesriigi poolse kaasrahastamise vähendamisega kaasneb kõnealuse tõhususe vähendamise oht – selline oht tuleb minimeerida kõigi olemasolevate vahenditega.

2.3

Selles kontekstis on eriti oluline tagada Euroopa Kalandusfondi sujuv rakendamine, et investeerida kalandussektorisse.

2.4

Määruses (EÜ) nr 1198/2006 Euroopa Kalandusfondi kohta määratletakse järgmised mõisted:

—   rakenduskava– liikmesriigi koostatud ühtne dokument, mille komisjon on heaks kiitnud ja mis koosneb omavahel seotud Euroopa Kalandusfondist rahastatavate prioriteetsete suundade kogumist;

—   prioriteetne suund– rakenduskava üks prioriteet, mis koosneb omavahel seotud ja konkreetsete mõõdetavate eesmärkidega meetmete rühmast.

2.5

Euroopa Kalandusfondi prioriteetsed suunad on järgmised.

Prioriteetne suund 1: ühenduse kalalaevastiku kohandamise meetmed

Prioriteetne suund 2: vesiviljelus, sisevete kalandus, kalapüügi- ja vesiviljelustoodete töötlemine ja turustus

Prioriteetne suund 3: ühist huvi pakkuvad meetmed

Prioriteetne suund 4: kalanduspiirkondade säästev areng

Prioriteetne suund 5: tehniline abi

2.6

Liikmesriigi esitatud rakenduskava kinnitades määrab komisjon kindlaks sellele liikmesriigile kohalduva kaasrahastamise määra iga prioriteetse suuna kohta, sh Euroopa Kalandusfondist eraldatavate vahendite maksimumsumma.

2.7

Kalandusfondi vahenditest pärinevad komisjoni kaasrahastamismaksed tehakse eel-, vahe- ja lõppmaksetena, olles saanud eelnevalt loa iga rakenduskava sertifitseerimis- ja auditeerimisasutustelt.

3.   Hetkeseis

3.1

Määruse (EÜ) nr 1198/2006 artiklites 76 ja 77 sätestati 2006. aastal ette nähtud vahe- ja lõppmaksed vastavalt iga prioriteetse suuna rahastamiskavale, nagu märgiti ka käesoleva arvamuse punktis 2.7.

3.2

Punktides 2.1 ja 2.2 käsitletud finants- ja majandusolukorra tõttu tegi komisjon ettepaneku nimetatud artikleid 76 ja 77 muuta, et aidata kiirendada investeeringuid ja parandada fondide kasutamise võimalusi.

3.3

Seejärel kiitsid Euroopa Parlament ja nõukogu heaks määruse (EÜ) nr 387/2012, mis teeb tänu nimetatud artiklites tehtud muudatustele võimalikuks selle, et liikmesriigid, keda finantskriis on kõige raskemini tabanud ning kes on komisjoniga makromajandusliku kohandamiskava suhtes kokkuleppele jõudnud, saavad taotleda kalandusfondist pärinevate vahe- ja lõppmaksete kaasrahastamise määra tõstmist.

3.4

Praeguseks on rahalist abi saanud ja makromajandusliku kohandamiskava suhtes kokkuleppele jõudnud seitse liikmesriiki: Küpros, Ungari, Rumeenia, Läti, Portugal, Kreeka ja Iirimaa. Määruse (EÜ) nr 1198/2006 muutmisel sätestati, et kaasrahastamise määra võib tõsta ka mis tahes muu liikmesriigi puhul, kes taotleb ja saab tulevikus toetust nimetatud määruse artikli 76 lõike 3 alapunktides a, b ja c sätestatud finantsabiprogrammidest.

3.5

Vahe- ja lõppmakseid suurendatakse liikmesriigi taotlusel summa võrra, mis saadakse kümne protsendipunkti suuruse lisatoetuse kohaldamisega iga prioriteetse suuna jaoks ette nähtud selliste kaasrahastamismäärade suhtes (kuni maksimaalselt 100 %-ni), mida kohaldatakse viimati deklareeritud abikõlblike avaliku sektori kulude summa suhtes igas tõendatud kuluaruandes, mis on esitatud ajavahemikul, mille jooksul liikmesriik vastab ühele artikli 76 lõike 3 alapunktides a, b ja c sätestatud tingimustest.

3.6

Samuti sätestatakse, et selliste vahe- ja lõppmaksete arvutamisel, mis on tehtud pärast seda, kui liikmesriik ei saa enam artikli 76 lõikes 3 osutatud liidu rahalist abi, ei võta komisjon arvesse9 kõnealuse lõike alusel makstud suuremaid summasid.

3.7

Määruse (EÜ) nr 1198/2006 uude teksti on lisatud artikkel 77a, mille lõikes 5 sätestatakse, et kaasrahastamise kõrgema määra maksmisel piirdutakse vaid nende kuluaruannetega, mis liikmesriigid on esitanud kuni 31. detsembrini 2013.

4.   Määruse ettepaneku muutmine

4.1

Kehtivas määruse ettepanekus kavandatud muudatus, mille analüüsimiseks on koostatud ka käesolev arvamus, on seotud nimetatud artikli 77a lõikes 5 kehtestatud piiranguga.

4.2

Komisjon leiab, et kuna liikmesriikidel on ikka veel tõsiseid finantsstabiilsusega seotud probleeme, peaks suurema kaasrahastamise määra kohaldamine jätkuma ka pärast 2013. aasta lõppu.

4.3

Komisjon teeb seepärast ettepaneku muuta määrust (EÜ) nr 1198/2006 nii, et jäetakse välja artikli 77a lõige 5.

5.   Üldised märkused

5.1

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee peab Euroopa Komisjoni ettepanekut väga asjakohaseks ning avaldab sellele täielikku toetust.

5.2

Komitee nõustub, et asjaomastele riikidele ja programmidele fondist eraldatavad koguvahendid ei tohiks kõnealusel perioodil muutuda.

Brüssel, 19. september 2013

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Henri MALOSSE